:tie tegen Leids plan >or bedrijventerrein LEIDEN REGIO Lof voor Cronesteyn en Het Panacee =e Kleine Zandput schoon inoeg voor woningbouw ce *1 Woontoren Driegatenbrug van alle kanten afgeschoten Nek-aan-nekrace tijdens derde voorronde LEF R3 LWO zegt De X de huur op woensdag 5 FEBRUARI 2003 valler voor Leiderdorp ineke Dijke drp - Leiderdorp kan 25 luizen bouwen rond het (De Kleine Zandput'. Dit bedfegt tussen de Achthove- de Does en de Doesha- itiekis bestemd om geld op te veelvoor het W4-project, het de verdiepte aanleg nverbrede rijksweg A4. Uit is gebleken dat de Zandput weliswaar ver- m maar niet zo erg dat dit iw van huizen tegen- en meevaller in het W4- |In het Stedenbouwkun- 1W4, dat de gemeente in ler presenteerde, was rekening gehouden ouw van huizen op de- I Leiderdorp wilde eerst taten van het bodemon- afwachten, dat Gront- najaar uitvoerde. De ndput is in 1964 ge- zandwinplek. Het gat ktond werd eerst opge- |t klei en veen en vervol puin afkomstig van lloopte touwfabriek en ffabriek. Daarop werd een afdeklaag aangebracht. De gebruikers van de Kleine Zandput kregen gistermiddag uitleg over het onderzoek, de politiek en de toekomstige ge bruikers volgden 's avonds. Op dit moment is het terrein de uit valsbasis van Scouting Leider dorp, Kanovereniging Rijnland en de postduivenverenigingen Leiderdorp en De Rijnklievers. Zij moeten verhuizen - waar heen is nog onduidelijk - om plaats te maken voor de tennis parken Van Leeuwen en De Munnik. Op de plek die de ten nisclubs achterlaten, wil Leider dorp huizen bouwen. Ook deze woningen moeten geld in het la tje brengen voor het W4-plan. Het onderzoek van Grontmij toont aan dat er op diverse plek ken in de bovenste grondlaag verhoogde concentraties PAK (Polycyclische Aromatische Koolwaterstoffen) en zware me talen zitten. Dit werd in 1994 ook al ontdekt. Na die tijd hield de provincie Zuid-Holland het gebied een aantal jaren goed in de gaten. Toen, en ook nu, is duidelijk geworden dat het grondwater slechts licht veront reinigd is en de gemeten gehal tes constant blijven. De vervui ling levert daarom geen gevaar op voor de volksgezondheid, zo stelt Grontmij. Wethouder Molkenboer reali seert zich dat het onderzoek desondanks vragen kan oproe pen, vooral bij ouders van jonge scouts. „We hebben de scouting vanmiddag gesproken, en als er meer wagen zijn, kunnen we al tijd nog een keer bij elkaar ko men", meldde hij gisteravond. Op 11 februari is er om acht uur 's avonds een informatiebijeen komst op het gemeentehuis voor commissieleden en be langstellenden. De gemeente maakt met de provincie een sa neringsplan, dat voor de zomer klaar is. Volgens plannen begint de bouw van het tenniscomplex volgend jaar. De banen en de tennishal komen in het midden van het terrein. De tennishal wordt waarschijnlijk halfver- diept aangelegd, omdat er nogal wat glooiingen zitten in het ter rein. Wanneer de huizen ge bouwd worden, is nog niet dui delijk. jners Vrouwenweg willen terug naar Zoeterwoude Trudi Kwik (midden) won de derde voorronde van Lef. Michel Kappen (links) bleek de publieksfavoriet. Marcos Dominguez (rechts) viel niet in de prijzen. Foto: Mark Lamers Kwik Van Hoek naar eindronde van Starter van het Jaar jan Schoonhoven staat?ewoners van de Vrouwenweg voeren vrij- et6fJag actie om te protesteren tegen het be- rs kaian ^un UI*Z'C^- Gemeente en provincie iisscfP'annen om 660 bedrijventerrein te bou- e Oostvlietpolder, aan de zuidwestzijde van ^yïjjaweg. De bewoners van de Vrouwenweg ederinu no® 660 vr'ï "^icht de polder in, maar ira„,i dat ze straks tegen 24 meter hoge gebou- Derder van het bewonerscomité Peter kwaad, omdat hij vindt dat de bewoners I zijn voorgelicht door de gemeente. Zo op een informatieavond op 9 januari ver dat de gebouwen in de polder niet meer meter boven de polder uitsteken. „Op de »e het zat met eventuele planschade werd, Dverleg, gezegd dat zij dit wel konden toe- Alsof dat hier aan tafel kon worden be- bang dat niet alleen het gedeelte aan de tkant van de Europaweg wordt bebouwd, ^k de strook ten noordoosten ervan. Pro vinciebestuurder Norder zei vorige week dat die strook wat hem betreft groen blijft. Wel kondigde hij aan dat niet veertig, maar tachtig hectare pol der in bedrijfsterrein moet veranderen. De bewo ners zijn bang dat de bedrijven voor stank en la waai zorgen en veel extra verkeer aantrekken. Moen: „Met veel partijen wordt rekening gehou den, behalve met de bewoners van de Vrouwen weg. Gezien de grote leegstand in de regio, onaf- gebouwde bedrijfsterreinen en kantoren waarvan woningen gemaakt worden, kun je je afvragen of dit bedrijventerrein wel noodzakelijk is." Meteen na de informatieavond vroegen de boze bewoners de gemeente het gebied waar zij wo nen, weer terug te geven aan Zoeterwoude. De straat hoorde veertig jaar geleden ook bij Zoeter woude. Door een grenswijziging werd toen het ge bied tussen de A4, Europaweg, Vrouwenvaart en Rijn en Schiekanaal bij Leiden gevoegd. Met de actie op vrijdag willen de bewoners opnieuw on derstrepen dat ze niet meer bij Leiden willen ho ren, aldus Moen. „Vanwege de teleurstelling in de manier waarop Leiden met zijn burgers omgaat, hebben de bewoners officieel aangevraagd om weer bij hun oude familie ingelijfd te worden." Het is nog nooit zo spannend geweest als gisteren tijdens de derde voorronde van LEF, de starters wedstrijd voor de regio Rijnland. De jury presteerde het zelfs om afwezig te zijn tijdens het gastoptreden van Cocoon Riskmanagment. De juryleden konden er met elkaar maar niet uitkomen wie als winnaar naar de finale zou moeten gaan. Uit eindelijk kwam daar het verlos sende woord: 'de winnaar is be drijfsevenementen organisatie bureau Kwik Van Hoek'. De strijd ging tussen de jurywin naar Trudi Kwik en de publieks- winnaar Michel Kappen van The Whisky Talker/Trie Con noisseur. De laatste kreeg de la chers op zijn hand door een Tommy Cooper-achtig optreden in originele Schotse kilt. Dat op treden leverde hem de publieks prijs op. Ook de jury was ge charmeerd van de whiskykenner en noemde hem de meest 'in spirerende' kandidaat. Toch haalde niet Kappen maar Kwik de finale. Volgens jury voorzitter Henriëtte van Baaien gaf het businessplan van de eve nementenorganisator de door slag. „Laat ik voorop stellen dat het deze keer ongelooflijk moei lijk was. We waren niet voor niets zo laat terug. We hebben een aantal criteria waarop we de kandidaten toetsen. In dit geval was de jury verdeeld in twee twee. Dan ga jij kijken op basis van rationaliteit en onderbuik- gevoel en ook dit was voor beide kandidaten vrijwel gelijk. Daar op hebben we nogmaals de plannen erbij gepakt en dat gaf de doorslag. Het plan van Trudi was net iets beter: beter door dacht en onderbouwd. Tja, je moet toch een keuze maken." Kwik beet deze opvallend druk bezochte voorronde het spits af met een talkshowachtige pre sentatie. 'Showmaster' en 'Lei- dens meest bekende Nederlan der' Sander Pardon voelde haar- in het 'tv-programma' FEL aan de tand over haar bedrijf. Die presentatie werd afgewisseld met 'tv-filmpjes' van klanten van Kwik Van Hoek. Die origi nele presentatie onderstreepte naast de talenten van Kwik ook de talenten van Pardon. De derde kandidaat Marcos Do minguez van EBOX - het eerste Jandelijke netwerk van sport centra - viel buiten de prijzen. Zijn presentatie was wat warrig in vergelijking met de andere twee en zijn pogingen het pu bliek erbij te betrekken misluk ten. De jury was desondanks ook over EBOX lovend. Van Baaien: „EBOX is een innovatief en spannend initiatief. Maar één kan er maar winnen." Kwik maakt zich nu al op voor de finale. „Ik had het idee dat het een andere avond was dan de eerdere voorronden die ik heb gezien. De presentaties wa ren anders. Maar goed, natuur lijk ben ik blij met deze overwin ning en nu ga ik door tot voor de hoofdprijs. Met Sander Par don ga ik voor nog een afleve ring van FEL." Voordat de finale van LEF op 3 juni in de Leidse Schouwburg wordt gehouden, is er nog één voorronde te gaan. Deze is op dinsdag 25 maart in Holiday Inn. Kandidaten kunnen nog tot 19 februari hun ondernemings plan indienen bij de Kamer van Koophandel Rijnland. Informa tie op www.heblef.nl Juliette Gllissen ABN AMRO SflP KAMER V Kamsteeg Arenthals Grant Thornton accountants cn adviseurs Leidsch m Dagblad C8t' Automatisering lubci ©leOERCOl Leiden HART VOORDE ZAAK door Silvan Schoonhoven leiden - Cultureel Centrum De X moet het Leidse Volkshuis uit. De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO), hoofdhuurder van het pand, zegt De X per aangeteken de brief de huur op. De gemeente is eigenaar van het pand aan de Apothekersdijk en verhuurt het aan de welzijnsor ganisatie. Die verhuurt op zijn beurt een deel van het gebouw aan De X. Het cultureel cen trum, voortgekomen uit een krakersinitiatief, huurt een ont moetingsruimte en een kantoor tje in het Volkshuis, maar kan de huur niet meer opbrengen. Sinds mei 2000 moet het cultu reel centrum 1.820 euro per maand betalen, een verviervou diging van het bedrag dat daar voor moest worden afgedragen. De LWO heeft de huur opge schroefd omdat de gemeente dat ook heeft gedaan. Sindsdien hebben LWO en De X ruzie. De LWO geeft nog twee redenen waarom het van De X afwil. Ten eerste zegt de LWO de ruimten zelf nodig te hebben. Ten twee de denkt de welzijnsorganisatie dat de belangen 'geschaad' wor den bij voortzetting van de huur en het gebruik. Er zou sprake zijn van 'botsende bedrijfsvoe- ring'. Bestuurslid Ferry Rigault van De X schrijft dat hij verbaasd is over deze argumenten. „Nog geen drie jaar geleden, bij de verbou wing van het Volkshuis, is De X hierbij intensief betrokken. In de verbouwing is ook helemaal re kening gehouden met De X" De LWO schrijft dat het alle me dewerking verleent om het cul tureel centrum op een andere plek te huisvesten als het voor de zomer vertrekt. „Kennelijk bedoelt de LWO hier de Q-bus aan de Uiterstegracht mee", schrijft Rigault. Die ziet daar geen brood in, omdat hij denkt dat de kleine organisaties in de Q-bus met elkaar ook niet de huur kunnen ophoesten. Bo vendien heeft de Streekmuziek- school al een oog op het pand laten vallen. Rigault schrijft dat hij 'uiteraard niet gelukkig' is met de huurop- zegging. Hij wil onderzoeken of die juridisch is aan te vechten. „Mocht De X onverhoopt een mogelijke juridische procedure verhezen, dan staat zij op straat en wordt het Leidse culturele le ven nog verder verschraald." De X heeft nog een alternatief in gedachten in het geval dat de onderhandelingen met de LWO toch spaak lopen, namelijk de Droomfabriek aan de Oude Vest. „Die staat al jaren leeg en het ziet er niet naar uit dat daar in veraridering komt" an dit ;tnan vand nee. ittend rdorpj chten 1 Bouj „EenS «vatte Leidejijven nog even in de culinaire hoek hangen. Gis- ït mei schreven wij in deze rubriek dat restaurant In f te hOoofpot als enig Leids restaurant zijn entree heeft iakt in de rode gids van Michelin, de internatio- van /restaurantbijbel' voor gastronomen. En dat is een kiielemaal juist. Ook restaurant Cronesteyn aan de }veg en Het Panacee aan het Rapenburg zijn erlang in de gerenommeerde gids. oen aesteyn wordt in de gids met één bestekje in de Irak? ijn aangeprezen. De bestekjes geven de mate van tot errirt weer. Maximaal zijn vijf bestekjes te vergeven, kunt yat in Nederland overigens niet voorkomt. 'Deze ite villa wordt met visie geëxploiteerd als restau- igentijdse gerechten worden in twee moderne ;n geserveerd', meldt Michelin enthousiast leigenaar en chef-kok Ronald Overdevest een op- r. „We zijn natuurlijk enorm blij met deze ver ing. Cronesteyn is al 67 jaar in familiehanden, kan vheen als café-restaurant en pas acht jaar als al- gbladrestaurant. Dit is de eerste keer dat we in de Mi- e Stelhgids staan. Hoewel we er wel een beetje op had- 00 ABjerekend. En nu ons best doen om volgend jaar iestekje erbij te krijgen." Iet Panacee maakt.dit jaar met één bestekje zijn in de Michelingids. Verwacht niet in deze ou- ij een wondermiddel tegen uw kwalen te vinden. Op de eigentijdse menukaart vindt u wel de remedie tegen gezonde trek', schrijft Michelin lovend. Chef-kok Maurice Stoof, met zijn vrouw Wilma tevens eigenaar van het restaurant, is blij met deze 'kroon op het werk'. „Het Panacee bestaat al dertien jaar. Maar wij hebben de zaak pas drieënhalf jaar. Dat we dit jaar in de Michelingids staan, is een enorme verassing voor ons. Dan weet je weer waarvoor je alles doet. En natuurlijk hopen we volgend jaar een extra bestekje in de wacht te slepen", aldus Stoof. Zangeres zonder Naam De kolommen van de Blauwe Steen zijn al vaak ge bruikt om te pleiten voor het vernoemen van een straat naar Leidens beroemdste vertolker van het le venslied: Mary Servaes-Beij, de Zangeres zonder Naam. Hoewel zij geboren en getogen is in de Leidse Ververstraat is er nog altijd geen straat in Leiden naar haar vernoemd. In haar hoogtijdagen kon dat niet, omdat het in Lei den niet de gewoonte is om straatnamen naar perso nen te vernoemen die nog in leven zijn - het konings huis uitgezonderd. Maar inmiddels gaat dat excuus niet meer op. In 1998 overleed zij. De Lakenhal heeft een tentoonstelling aan haar gewijd. Maar een straat Mary Servaes-Beij krijgt een straat in de nieuwe wijk tussen Trekvliet en zwembad De Vliet Archieffoto: Loek Zuyderduin heeft ze nog altijd niet gekregen. Goed nieuws voor alle fans, want daar komt nu snel verandering in. De Commissie voor de straatnamen is namelijk voornemens om een van de nieuw aan te leggen straten tussen Trekvliet en zwembad De Vliet, waar het bouwplan Snoekerhaven/Vlietpoort uitge voerd wordt, naar de Koningin van het Levenslied te vernoemen. Daar komt de Mary Beijstraat. Wanneer de straat onthuld wordt, is nog niet duidelijk. De eer ste paal gaat ergens dit jaar de grond in. „De gemeen te heeft op dit moment geen behoefte om op deze vraag te reageren", laat voorlichter Delemarre van de gemeente Leiden weten. Timoteus Waarsenburg door Janneke Dijke leiderdorp- De Leiderdorpse politici hebben gisteravond massaal geprotesteerd tegen het plan om een woontoren van achttien verdiepingen te bou wen in de nieuwe woonwijk Driegatenbrug. Ook andere on derdelen van het plan moesten het tijdens de commissieverga dering ontgelden. Na overleg met de projectontwikkelaar schrapte wethouder Molken- boer (PvdA) pardoes vier verdie pingen van de woontoren. Het is nog maar de vraag of de politiek dat accepteert, want ve len willen helemaal geen toren. De commissie bespreekt het plan opnieuw op 13 maart, de raad neemt vervolgens op de 24ste een besluit. Wat de ontwerpers van het plan zien als een herkenningspunt vanaf de Engelendaal, zien de politici juist als een schandpaal vanuit de Boterhuispolder, het Groene Hart. De woontoren, ook wel 'de mast' genoemd, was het meest besproken onderdeel van het bouwplan voor het ter rein waar tot vorig jaar het asiel zoekerscentrum stond. Hij komt in een vijver te staan en heeft twee koopappartementen per verdieping. „De visie van de ontwerpers is vanuit de stad ge zien, maar je moet het bekijken vanuit het land. Je moet oppas sen met hoogbouw aan de rand van het landschap", zegt D66'er Veugen. Alle partijen zijn het met hem eens dat dit niet past in het motto 'te gast zijn in het 'landschap'. Ook op de vormgeving van een geplande wijnloods is veel kri tiek. Projectontwikkelaar Pro- per-Stok wil de oude Meelfa briek Zijlstroom restaureren en er een wijnproeverij van maken. Een geïnteresseerde onderne mer is er al. Naast de fabriek moet een wijnloods komen, een rechthoekig pand waar particu lieren een 'wijnkelder' kunnen huren. PvdA-raadslid McDaniel noemde het 'een graftombe'. „Het lukt je nooit om iets te ma ken dat op de meelfabriek lijkt", hield wethouder Molkenboer de politici voor. „Het is beter om contrast te zoeken." Dat waren de aanwezigen niet met hem eens. „Het lijkt ons nogal op el kaar te knallen. Is dat nou wer kelijk nodig", aldus CDA'er La- man. Molkenboer beloofde met de ondernemer te bespreken of het anders kan. De raads- en burgerleden kre gen nog meer van de wethouder gedaan. De poldervilla's, waar van er in totaal 31 gebouwd worden (22 geschakelde en 9 vrijstaande), zien er allemaal hetzelfde uit en dat is saai, vin den sommigen. Wellicht kan er hier en daar op verzoek van de koper één verdieping af. De vil la's hebben geen tuin, maar grenzen aan een gemeenschap pelijk weiland. CDA en WD be twijfelen of dat wel verkoopt. S. Slabbers van Proper-Stok is daar zeker van. De ontwikkelaar draagt overigens het volledige risico. Behalve kritiek was er ook waar dering voor onderdelen van de plannen. PvdA'er McDaniel toonde zich verheugd dat het gelukt is om in het plan dertig procent sociale huurwoningen op te nemen. Wethouder Mol kenboer deelde zijn vreugde. „Zo'n percentage sociale wo ningbouw op een betrekkelijk klein terrein dat in handen is van twee eigenaars komt van daag de dag niet veel voor." Lei derdorp en de SLS bezitten stukken grond. Op sommige plekken mag niet gebouwd wor den, bijvoorbeeld boven een gasleiding en onder de hoog spanningskabels. „Als je je dat allemaal realiseert, dan is dit een kunststukje", jubelde Mol kenboer. Alom lof was er voor de 33 koopwoningen die een boog vormen langs de provinci ale weg N445. Zij vangen het verkeerslawaai op, en bieden ondergrondse parkeerruimte. Twee buren hebben de gemeen te al laten weten bezwaar te ma ken. Zij klagen vooral over de hoogte van de gebouwen en over de dijk die langs het aan te leggen haventje getekend is. Ook ontbreekt op sommige plattegronden hun reeds be staande woning. Wethouder MolkenboerArchieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15