REGIO Lissese 007 leert zakenman manieren V P 'Gemeente heeft koudwatervrees en angst voor jongen 'Het saaie Leiderdorp kan wel een megadisco gebruikef HOC 970 woensdag 5 FEBRUARI NAVRAAG De bewoners van de woonarken in de Oude Rijn bij Valkenburg moe ten nog even wachten op de flitspaal die de snelheid van boten met radar kan meten. Het systeem werkt nog niet optimaal, volgens de politie, die de Mensen staan er niet bij stil toestemming 7 7 j om ermee te wat er onder water gebeurt werken pas aan Justitie wil vragen als de techniek wel in orde is. Dus zal de Oude Rijn bij mooi weer ook in de komende zomermaanden weer als racebaan fungeren. Tot ergernis van veel Valkenburgers. Navraag bij E. ROSIER, die er zelf in een woonboot in de Oude Rijn woont en de kwestie als WD-raadslid verscheide- A U. ■- ■- - ne keren in de gemeente raad heeft aangekaart. Hoe erg is de overlast van boten die te snel voorbijvaren? „Bijzonder erg. Er is een wildgroei aan speedbo ten, die vaak veel te hard gaan. Je mag hier maxi maal 12 kilometer per uur, maar de hele grote met een motorvermogen van boven de 500 pk gaan soms wel 80 per uur." Wat gebeurt er dan in de woonboten? „Van alles. Als boten met grote snelheid voorbij komen, kun je van het ene op het andere moment zomaar op de grond liggen. Dat is me twee keer overkomen in de vijftien jaar dat ik hier nu woon. Het is alsof er een shovel tegen je huis wordt aangereden. Er blijft niks meer staan. En dat is ook het enige niet. Iedereen en alles heeft er last van." Wie en wat nog nieer dan? „Ook voor de kindertjes en de mensen die in de Rijn zwemmen is het levensgevaarlijk en wat dacht u van de schade aan de flora en de fauna die ermee wordt aangericht? Denk alleen maar aan de ve le vogels die worden overvaren en het schaarse riet, dat geweldige klappen krijgt. Die mensen staan er niet bij stil wat er onder water gebeurt. Een hekgolfje van 20 centimer verplaatst al een kub water per strekkende meter en dat water komt wel ergens tegenaan. Op een schip van 50 meter komt op zo'n moment in een klap dus 50 ton belasting en hoe harder je gaat, hoe harder dat water zich ver plaatst." Vervelend dus dat die flitspaal er voor deze zomer nog niet komt? „Ja, maar ik had wel venvacht dat het een tijdje zou gaan duren. Het is bijzonder moeilijk de snelheid op het water te meten. Van wege de straling, de vorm van de boot en het feit dat boten niet in een rechte lijn varen. Er zijn dus veel problemen op te lossen. Maar daar wordt heel serieus aan gewerkt, dus dat systeem komt er wel. In de tussentijd hoop ik dat watersporters door dit soort be richtgeving gaan beseffen waar ze mee bezig zijn." tekst: Paul de Tombe foto: Hieico Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 6 februari KATWIJK - "We zullen er in 1978 weer keihard tegenaan gaan met actievoeren. En daarnaast zullen we niet ophouden met brieven schrijven aan de gemeente Katwijk, zodat men daar niet inslaapt. Kortom, we gaan onze zaak dubbeldik aanpakken." De 'Commissie tot behoud en wederopbouw van Katwijk' kondigt haar plannen voor het komend jaar aan. De nu twee jaar bestaande Katwijkse actiegroep, die zich voornamelijk bezighoudt met het sloop- en bouwbeleid van de gemeente, voelt er daarom weer veel voor om het elan van 1976 te gaan hanteren: "Onze acties waren toen soms erg raak en voelbaar. De gemeenteraad ging rekening met ons houden, de bevolking ging meedoen. De inspraak kwam op gang. Ir. Wagenaar kwam in de welstandscommissie te zitten. De gevel van het oude postkantoor aan de Voorstraat is behouden gebleven. Het plan-Gasthof aan de Voorstraat is door ons toedoen ingrijpend veran derd, verbeterd. Dat laatste zien we als ons grootste succes, menig Katwijker zal blij zijn met dat nieuwe plan. ANNO 1978, maandag 6 februari LEIDERDORP - In het Dorpshuis werden zaterdag de eerste kampi oenschappen van de Leidse Schaakbond gehouden. In de klasse tot 13 jaar deden maar liefst 19 meisjes een gooi naar het kampioenschap. Op de foto is Ellen Perrein (links) uit Leiderdorp aan zet. Zij zou ten slotte tweede worden met 8 uit 10. Eerste en kampioene werd Corine van Duyn met 8 uit 9. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5&7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. 'Leiderdorp heeft geen goede argumenten tegen bouw megadisco'. Met die stelling blijkt een ruime meerderheid van de be zoekers van de internetsite van deze krant het eens te zijn. 81 Procent onder schrijft de stelling en de voornaamste reden die daarbij wordt aangedra gen is dat er nu weinig valt te beleven in Leider dorp en dat een megadis co op bedrijventerrein De Baanderij daar verande ring in zou kunnen bren gen. Een greep uit de reac ties. G. van Hemert, Leider dorp: „Eens. Om mee te gaan met de tijd is het ge wenst dat er een disco komt Zeker ook omdat het in Leiden steeds on veiliger wordt om uit te gaan." Emrah Bekdemir, Lei derdorp: „Eens. Er zijn te weinig disco's in Leider dorp. We moeten het wel gezellig houden hier. En niet zeggen dat het maar Leiderdorp heeft geen goede argumenten tegen bouw megadisco Een discotheek op bedrijventerrein De Baanderij zou wat leven in de Leiderdorpse brouwerij kunnen brengen. Foto: Ton Kastermans een dorpje is." Annebel, Leiderdorp: „Eens. Voor jongeren is het zo ongelooflijk saai hier in Leiderdorp. Zelfs de kleinste boerendorpjes hebben een discotheek. En dan is die misschien klein, maar zij hebben tenminste wat en wij in Leiderdorp hebben hele maal niks." Han Hollander, Leiden: „Eens. Een megadisco, dat is toch vet cool." Arthur Polak, Leider dorp: „Hier ben ik het mee eens. Want er is niets te doen in Leiderdorp. Als locatie suggereer ik niet De Baanderij, maar een plek die net is vrijgeko men: het voormalige asielzoekerscentrum. Daar heb je geen last van omwonenden en omwo nenden hebben geen last van jou. Een perfecte plek kortom." Rob Segaar, Leiderdorp: Eens. Geef die kinderen ook eens wat." J.J. Appelscha dorp: „Oneens.= cotheek van dit brengt met nari naliteit en vand met zich mee. d overlast zitten d van Leiderdorp niet te wachten Marjolein Bouj derdorp: „Eens ook eens wat te dat saaie Leidejijvi hoef ik niet meiscl Winkelhof te hóoc lakl De stelling van tres gaat over een kiek de hele wereld Weg Moet Nederlanqv ir niet meedoen afesti log tegen Irak? tjn waarop u tot erfert maandag kunt vat luidt: nte Nederland moi helpen Saddam ieig verdrijven t. |ng Reageren kan vhee .leidschdagbladresl de post: De Steljigi bus 54, 2300 ABjerc Nancy Knijnenburg (34) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster en voet baltrainer damesselectie SJC Noordwijk: „Mee eens. Als Leider dorp geen megadisco wil, zullen er toch wat sterkere argumenten op ta fel moeten komen. Beveiligingsbe drijven zijn ook een oplossing als er niet voldoende agenten zijn. En waarom zou zo'n groot project niet buiten Leiden kunnen? De stapgele- genheden in Leiden houden toch hun vaste klanten wel. Daarnaast denk ik dat die megadisco heus wel gaat lopen en een aanzienlijke klan tenkring oplevert. De Challenge in Hoofddorp is daar een goed voorbeeld van, en de Locomotion in een buitenwijkje van Zoetermeer ook. Waarom niet gewoon proberen? Er is op dit gebied al zoveel afge blazen." .A, Jrar Dennis Salman (30) uit Noordwijk, provinciaal lijsttrekker Ujst Nieu we Politiek: „Daar ben ik het mee eens. Het argument is niet steekhou dend. Er zijn in het land genoeg voorbeelden te vinden waar bezoe kersstromen van horecagelegenhe den in goede banen worden geleid zonder bemoeienis van de politie. Sterker nog, je kimt je afvragen of het wel een taak van de politie is. Je kunt bijvoorbeeld denken aan het instellen van susploegen, zoals in Noordwijk, of het inhuren van een beveiligingsbedrijf. Van de uitbater mag je verwachten adat hij er alles aan doet om overlast te voorkomen. En la ten we wel zijn: lie ver een megadisco- ...v.theek op een be drijventerrein dan een in de bebouw de kom, waar mensen er écht last van heb ben." Karin Castelijn (42), boerin te Rijp- wetering: „Een megadisco op be drijventerrein De Baanderij lijkt me een prima locatie, zo tussen stad en platteland. Voor jongelui vanuit de stad en de dorpen eromheen is het immers goed bereikbaar. Wat de po litie betreft: die zou daar niet nodig moeten zijn. Als men de disco ver laat, moet het parkeerterrein zo spoedig mogelijk worden verlaten, zodat het geen plek wordt om rond te hangen. En de orde in de disco zelf moet worden bewaard door de gene die de zaak runt. Op die manier wordt de eventuele overlast beperkt." •r'-r- Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant en belegger: „Wanneer de exploitant zelf de be- wakingskosten draagt en een afge schermd terrein huurt of koopt, lijkt het me geen enkel probleem als zo'n disco op een industrieterrein wordt gevestigd. Als de exploitant van me ning is dat 'de gemeenschap' de kos ten voor parkeren en bewaking moet dragen dan ben ik hier op tegen. Foutparkeerders om het terrein di rect op de bon, ordeverstoringen buiten bijhouden met een punten systeem. Bij te veel punten vergun ning intrekken. De exploitant de fi nanciële lusten, Leiden en Lei derdorp niet de lasten. En voor de jeugd weer iets om dichtbij uit te gaan. Al lemaal blij. Dat moet toch mo gelijk zijn? Berend Stolk (48) uit Lei< actief WD'er, intensivec. list in Dijkzigtziekenhui! dorp is bang voor jongerei dorp vreest het succes va mers. En Leiderdorp heel tervrees. De gemeente hei mond vol over regionale s] king met Leiden, dus laat dorp maar een disco kom( kost niets en het levert de drijvigheid op. Dan onstai wat wederkerigheid tussei broer Leiden en zijn kleini Maak eens duidelijk dat jer geren meer wil dan ze alleen noemen in je verkiezingspro gramma. En met al die overlast valt het zo buiten het di recte woongebied heus wel mee. Als de politie dat niet aan kan." Robert Willemsen: 'Respect is de rode draad' tkai Met zijn pen als een soort pistool in zijn hand geklemd en strak in het pak poserend in Hotel Sassenheim, heeft Robert Willemsen (41) wel wat weg van James Bond. Die vergelijking spreekt de Lissenaar wel aan. „Ik hou wel van zijnkledingstijl en succes." De geheim agent 007 zou goed passen als voorbeeld in het nieu we boek van de Lissenaar 'De stijl van Succes', vol met praktische tips voor zakelijke kleding en respectvolle omgangsvormen. Zijn motto luidt: 'Hoewel de inhoud belangrijk is, moeten we het uiterlijk niet overslaan.' „Ik ben niet iemand die de hele dag met zijn uiterlijk bezig is, maar het is wel belangrijk. De klant kijkt er immers naar", zegt Willemsen. Hij vindt dan ook dat mensen zich goed moe ten kleden. „Niet om complimenten te van gen, maar om het respect van de klant te krij gen. Als ik door een showroom loop en de ver koper komt naar mij toe met een ontzettend lelijke das en een vloekend pak, dan neem ik hem al niet meer serieus. Dan denk ik: ach man, rot toch op. Je weet jezelf niet eens te kleden, hoe wil jij dan de kleur van de bekle ding van mijn auto uitzoeken?" Oppervlakkig vindt Willemsen het kijken naar het uiterlijk en de presentatie zeker niet. „Het is belangrijk om te kijken hoe je de boodschap overbrengt. Het lijkt misschien oppervlakkig, maar zo werkt het vaak wel. Als je een partner kiest, kijk je ook eerst hoe hij of zij eruit ziet. Uiteindelijk blijf je bij elkaar omdat je bij el kaar past. Je zag het ook al tijdens de verkie zingen. Er zijn steeds meer zwevende kiezers, die eerst naar de presentatie kijken. Als dat in orde is, staan mensen open voor de inhoud en kunnen ze worden beïnvloed. Het bedrijfsle ven vindt Willemsen vergelijkbaar met de poli tiek. „Want er zijn ook veel zwevende kopers. Bedrijven moeten zich onderscheiden." Het is hypocriet om te zeggen dat het uiterlijk niet belangrijk is, meent Willemsen. „Iedereen kijkt ernaar. Het is niet voor niets dat zoveel mensen zich bezighouden met afvallen en in vorm blijven." De situatie is wel beter dan toen Willemsen tien jaar geleden in Lisse begon met zijn be drijf Klantgerichte Presentatie, dat onderne mers stijl- en presentatieadviezen geeft. Toen liepen vogens hem veel ondernemers rond KLANKBORD ineki orp ïuize Robert (De J „Het bedjigt t vergelijkb de politiekjs be: veejvooi koper#or c ncerbi ondefe^ i 2anc H»ma; jw en i\ In f met Mickey Mouse-dassen en vloekende pak ken en waren secretaresses vaak gestoken in spijkerbroek en wollen trui. Dat is een beetje voorbij, maar toch valt er volgens hem nog heel wat te verbeteren. „Want mensen zijn zich niet altijd even bewust van de kleding die ze dragen, en hoe ze het beste met hun klan ten kunnen omgaan, of hoe ze een sigaartje opsteken." Willemsen heeft voor zijn boek veel foto's ge nomen van pakken zoals hij ze in het bedrijfs leven is tegengekomen. Hij vroeg vervolgens honderden mensen om de kleding te typeren. „En je zult dan maar net dat bordeauxrode jasje dragen, dat werd getypeerd als louche. Als je geld moet investeren, zul je dat vervol gens niet zo snel bij die man doen." Een secretaresse in spijkerbroek en zalmroze gebreide trui werd door de 'jury' als onprofes sioneel gezien. „En dat doet een bedrijf geen goed." Willemsen nam zelf ook de proef op de som en ging eerst een dagje liften in spijker broek en leren jack, en vervolgens een dag strak in het pak. „Netjes gekleed werd ik negen keer zo vaak meegenomen. Hoewel ik dezelfde boodschap had: duim omhoog, ik wil mee. Niet alleen aan de kledingkeuze van de Neder landse zakenman mankeert nog wel wat, meent de Lissenaar. Ook qua omgangsvormen en tafelmanieren valt de Nederlandse onder nemer nog heel wat te leren: niet met het be stek wijzen, niet met volle mond praten, geen soep slurpen, met het eten soppen en schuine moppen vertellen. Maar ook met het simpel aanpakken van een visitekaartje kan nog heel wat misgaan. „Meestal stoppen mensen zo'n kaartje vlug weg in hun jasje. Dat is niet netjes. Als je het rustig bekijkt, laat je zien dat je res pect hebt voor diegene met wie je praat. En daar gaat het om." Respect. Het is de rode draad door het nieuwe boek van Willemsen. Respect voor de klant, door de juiste kleding te dragen, aandacht te geven en netjes te eten. „Mensen weten het heel goed, maar doen het vaak niet. Ze klagen over mensen met een zwart overhemd dat niet netjes is, maar tegelijkertijd dragen ze het zelf ook. Of ze klagen over iemand die te laat is, maar zelf zijn ze ook nooit op tijd." Hoewel Willemsen zich wel eens zegt te erge ren als hij 'een lelijke Mickey Mouse-das' te genkomt, waakt hij ervoor mensen af te zei ken. „Ik geef richtlijnen. En iedereen moet zelf uitmaken wat hij of zij er mee doet." Hij komt vaak genoeg mensen tegen die zijn tips bijzon der nuttig vinden. Zoals de werkloze onderwij zer die manager wilde worden, die hij advi seerde baard af te scheren en slobbertrui in de wilgen te hangen. Willemsen probeert wat hij beschrijft ook zo veel mogelijk zelf in de praktijk te brengen. Als een vrouw aan het tafeltje naast ons wat geïrri teerd kijkt, schuift hij zonder mopperen een paar tafeltjes op.„Maar", geeft hij toe. „Ik ben ook niet perfect. Ik maak soms ook fouten. Ik praat af en toe ook met volle mond, of veel te snel zodat de ander mij niet verstaatf klant van mij als een beest zit te eten3*» j ook gezellig mee. Grote blunders kata.n niet echter herinneren. Maar misself die wel heel erg verdrongen. 'De stijl van Succes' door Robert Willaw< waarin ook tips van bekende NederlP" r staan, wordt uitgegeven door Uitgev». a Spectrum. Het boek is voor 14,95 euT'J boekhandel verkrijgbaar. Martine Zeijlstra

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14