iïl Drama met Columbia schokt VS verkopen? Leidsch Dagblad i m i Grote verslagenheid hij ESA in Noordwijk Astronaut Kuipers gaat in oktober 'gewoon' de ruimte in Ruimtevaartprogramma van NASA wordt ondanks ongeluk voortgezet Eerste ATP-zege Martin Verkerk Jongetje (13) na gooien van sneeuwbal doodgeschoten Slachtoffer geraakt door vijf kogels Leidsch Dj ïblad lijk goud jvPaphny en Brand rdigt het —Jv van anderen Winterse buien est) -MENTAAR Dever NR. 43146 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 maandag 3 FEBRUARI 2003 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 072-5196868 rogfMTEVAART ikte islaan van de brokstuk- de verongelukte Space olumbia op aarde is de n °over de noodzaak van rle' ruimtevaart in alle losgebarsten. Wegen elen van de bemande irt - boven de onbe- ht oriant - wel op tegen de imefolgens deskundigen is zeven dode astro- hoog en wegen de kos- jpePP tegen de baten. Tal jrimenten kunnen ook m nensen in de ruimte Jet itgevoerd. Jnita van bemande ruimte- i tien keer zo hoog als id onderzoek. Momen- '"lent de Shuttle zijn be- _ht aan zijn functie bij en bevoorrading van nationale ruimtestation, r al zo is bezuinigd op en piimtevaartprogramma, Jt ruimtestation, dat nog |Liet af is, eigenlijk doel- Ij es om de aarde. Natio- evoel en prestige zijn de kste drijfveren van de netien om door te gaan ranemande ruimtevaart. ne1t is daar eigenlijk mis hebben de criti- économisch en weten- n ^jk oogpunt wel gelijk. inde ruimtevaart is ech- bjdmeer dan louter dollars tschappelijke resultaten. noen zit in de genen van ivsgierige mens. Nu de Htot op de millimeter in "gebracht, rest 'the final de ruimte. jk is de wereld geschokt dan dood van zeven astro- eteDe ramp kent echter een aneidere dimensie dan een fe vliegtuigongeluk. De van de schok in de VS alles te maken met het tent van nationale trots dat iteveer is. Een emotie die kolere Nederlanders alleen 'gewonnen' wedstrijden Nederlands elftal voelen. 10,en vertegenwoordigt de e ruimtevaart hoop voor sheid, getuige de grote in internationale samen- die concreet zichtbaar 0(\ de meegereisde Indiase êlische astronauten. Het vellicht pathetisch, maar nag in een door honger Qog vergeven wereld best dollars kosten. Bij het ruimtevaartcentrum ESA/Estec in Noordwijk hangt de vlag halfstok. Foto ANP/Robin Utrecht door Rob Onderwater noordwijk - In het ruimte- vaartcentrum ESA in Noord wijk heerst grote verslagenheid na het verongelukken van het ruimtevaartschip Columbia. De vlag hangt in Noordwijk halfstok. André Kuipers, de Nederlandse astronaut die in oktober met de Russische Sojoez-capsule de ruimte ingaat, kende de zeven astronauten van de Columbia persoonlijk. Met een van hen, David Brown, die net als Kui pers arts was, was de Neder lander goed bevriend. Kuipers is aangeslagen na het ongeluk, maar op de vraag of hij na het verongelukken van zijn zeven collega's de ruimte nog wel in wil, is het antwoord duidelijk. „Iedere astronaut weet dat hij risico loopt. Wat drijft een brandweerman een brandend huis in te gaan dat het zijne niet is? Ik word gedreven door het avontuur, ik wil graag de aarde vanuit de ruimte zien." Vorig jaar bezochten de veron gelukte astronauten Nederland in verband met een experi ment, dat in de ruimte zou worden uitgevoerd. Kuipers was betrokken bij een experiment naar botontkalking en bloeddrukproblemen in de ruimte. In totaal zouden drie Nederlandse experimenten worden uitgevoerd in de Co lumbia. Zo zou de zevenkoppige be manning na terugkomst uitge breid worden gecontroleerd door een team van de Univer siteit van Amsterdam. Dit ex periment had meer duidelijk heid moeten bieden over de gevolgen van gewichtloosheid op ademhaling, hartslag en bloeddruk. De astronauten on dergingen hiervoor in januari en oktober 2002 in het Amster dams Medisch Centrum ver schillende tests en zouden na de vlucht opnieuw worden ge controleerd. Een ander onderzoek, aange- van onze correspondent Ans Bouwmans florida/gpd - Voorlopig gaat geen van de overgebleven drie ruimteveren van de Nasa de ruimte in tot duidelijk is wat het drama met de Columbia heeft veroorzaakt. Het ongeluk, op 64 kilometer hoogte boven de Ame rikaanse staat Texas, kostte afge lopen zaterdag het leven van de zeven bemanningsleden. President George Bush beloofde zaterdag dat het ruimtevaart programma van de National Ae ronautics and Space Admini stration (NASA) wordt voortge zet. „Onze reis in de ruimte gaat door." De zeven astronauten, vijf mannen en twee vrouwen, hebben hun leven niet voor niets gegeven, aldus Bush, die morgen in Houston - de ruimte vaarthoofdstad van Amerika - een herdenkingsdienst voor de slachtoffers bijwoont De Columbia, die in 1981 als eerste ruimteveer de lucht in ging, kwam bij de terugkeer in de dampkring in de problemen. Het verloor onderdelen en viel uiteen. Brokstukken en li chaamsdelen van enkele astro nauten werden in een lange sliert van zo'n 300 kilometer over het oosten van de staat Texas en het westen van Louisiana teruggevonden. Ook in andere staten zijn mogelijk delen terechtgekomen. Op een persconferentie gister avond deelde projectmanager van de NASA-ruimteveren Ron Dittemore mee dat er zeven mi nuten voordat het contact met de astronauten verloren ging, problemen waren aan de linker kant van de Columbia. In de buurt van het linker landings- wiel steeg de temperatuur vier keer zo snel als aan de rechter kant. Enkele minuten later be gon het ruimteveer naar links over te hellen waarna de com puter deze beweging trachtte te corrigeren. Daarop viel de ver binding met de vluchtleiding weg. Inmiddels zijn drie verschillen de onderzoeken gestart, één door NASA zelf, één door de re gering en één door het Congres. De onderzoeken zullen maan den gaan duren. Zij staan onder toezicht van admiraal b.d. Ha rold Gehman. Brokstukken van het ruimteveer de Columbia trekken sporen door de staalblauwe lucht boven de Amerikaanse staat Texas. Alle zeven bemanningsleden kwamen om het leven. Foto: AP Niets wees er zaterdagochtend op dat het niet goed zou gaan met de landing van de Colum bia. Een probleem dat zich eer der had voorgedaan bij de start op 16 januari- materiaal van de brandstoftank was tegen de on derkant van de linkervleugel ge slagen -zou geen negatief effect hebben, zo hadden NASA-tech- nici met computers berekend. Het ruimteveer is uitgerust met een schild van tegeltjes om het tegen de extreme hitte bij terug keer in de dampkring te be schermen en als er daar enkele van verdwijnen, kan dit ernstige gevolgen hebben. Een NASA-woordvoerder gaf dat gisteravond toe, maar hij zei ook dat dit niet tot het verlies van het ruimteveer had kunnen lei den. De NASA is er al van be schuldigd waarschuwingen over de veiligheid van de ruimteve ren in de wind te hebben gesla gen. Ook circuleren berichten dat er minder zorgvuldig zou zijn gewerkt, omdat er door de enorme bezuinigingen van ho gerhand veel minder geld voor Mogelijke oorzaak ongeluk Bij de lancering op 16 januari werd vastgesteld dat materiaal van een brandstoftank de shuttle raakte, waardoor vermoedelijk de keramische tegels zijn beschadigd. Sources: NASA, CNN GRAPHIC NEWS de NASA beschikbaar was. Koningin Beatrix en premier Balkenende hebben zaterdag hun condoleances overge bracht. Medewerkers van de NASA en de FBI betuigen hun eer aan lichaamsdelen van enkele astronauten die zijn gevonden vlak buiten Hemphill in Texas. Foto: AP dragen door het bedrijf Bio- clear in Groningen, was een test met een nieuw type lucht- filter. Bioclear werkt aan lucht zuiveringstechnieken voor on der meer de ruimtevaart. Voor dat experiment ging een groot aantal bacteriën mee de ruimte in. Het bedrijf Bradford Enginee ring uit Heerle ontwikkelde een ruimtebesparend comparti ment waarmee aan boord van de space shuttles efficiëntere experimenten kunnen worden uitgevoerd. De verongelukte vlucht STS- 107 was de eerste ruimtemissie waar deze techniek werd uitge probeerd. Blaastest bij elke politiecontrole driebergen - Bestuurders die door het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) staande worden gehouden, moeten voortaan altijd een blaastest doen. Dit betekent boven de 100.000 reguliere blaastests, een toename van 110.000 blaas- proeven per jaar, aldus het KLPD. De verkeerspolitie deed vorig jaar gedurende zes maan den een proef onder de noemer 'Stoppen is blazen'. Tijdens de ze proef werden ruim 16.000 al coholcontroles uitgevoerd. Dat leverde 134 bekeuringen op. Dode bij brand in Rijsenhout RUSENHOUT - De 43-jarige be woner van een huis aan de Bennebroekerweg in Rijsen hout is zaterdagochtend vroeg om het leven gekomen bij een uitslaande brand in zijn wo ning. De door een buurtbewo ner gealarmeerde brandweer wist het vuur snel onder con trole te krijgen, maar trof de be woner van het huis dood aan. De man woonde alleen. De oor zaak van de brand is nog on duidelijk. Aparte cola voor Engelse moslims londen - Groot-Brittannië krijgt morgen een cola die speciaal voor moslims wordt gemaakt. Qibla Cola moet een alternatief zijn voor moslims die Pepsi en Coca Cola boycotten. Die be drijven zouden hun macht ge bruiken om gelovigen te onder drukken. Het bedrijf, gevestigd in Derby, belooft 10 procent van de winst aan goede doelen in moslimlanden te doneren. Gezin met twee kinderen favoriet voorburg - Het gezin met twee kinderen is veruit favoriet, con cludeert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) van daag in zijn webmagazine. Ruim de helft van de gezinnen waarvan het jongste kind tus sen de acht en twaalf jaar is, telt twee thuiswonende kinderen. Na het 'twee-kinderengezin' komt het gezin met drie kinde ren het meeste voor. Vader en moeder met één kind komt voor bij een op de vijf gezinnen. Milaan - De laagstgerangschikte verover de de hoofdprijs. Martin Verkerk uit Al phen aan den Rijn won gisteren het met 380.000 euro gedoteerde tennistoernooi in Milaan. Voor zijn eerste overwinning in zijn eerste finale op het hoogste niveau versloeg hij de Russische vedette Jevgeni Kafelnikov: 6-4,5-7,7-5. „Een droom is werkelijkheid geworden", zei de nieuwe kampioen, die de eerste Nederlandse win naar in Milaan is. De kwartfinale in In dianapolis vorig jaar september was het hoogste, wat de 24-jarige Verkerk ooit be reikte in een jaar of vijf als proftennisser. Hij wist dat er meer zat aan te komen. De Nieuw-Zeelandse coach Nick Carr pakte hem hard aan en polijste de grote tennis talenten van de bijna twee meter lange speler.Verkerk geselde in Milaan zijn te genstanders en ging in alle wedstrijden simpelweg uit van zijn eigen kwaliteiten. Hij oogde ontspannen en tracteerde Kafel nikov in de finale op zijn gevarieerde arse naal. Dertig aces, hij sloeg er afgelopen week in totaal 109, deden de rest. Pagina Sport: Een week waarin alles klopte Foto: EPA/Ansa Guatelli rotterdam/gpd - Een 13-jarig jongetje uit Rotterdam is zater dagavond op het parkeerdek bij metrostation Slinge in Pen- drecht neergeschoten door een onbekende man, vermoedelijk omdat de auto van de schutter was geraakt door een sneeuw bal. Het slachtoffer werd in kritieke toestand opgenomen in het zie kenhuis en overleed gister avond. De jongen was met een groep leeftijdgenoten aan het spelen in de sneeuw, toen de kinderen plotseling werden be schoten. De jongeren doken weg, waarna de meesten zich uit de voeten konden maken. Al leen de 13-jarige jongen bleef zwaargewond achter. Ooggetuigen zeggen dat zij een auto zagen stoppen, vermoede lijk omdat die auto was geraakt door een sneeuwbal. De be stuurder zou zijn uitgestapt en diverse keren richting de kinde ren op het parkeerdek hebben geschoten. Het slachtoffer zou geraakt zijn door vijf kogels. Een team van 25 rechercheurs on derzoekt de schietpartij in Rot terdam. In Capelle aan den IJssel werd zaterdagmiddag een 43-jarige man door een groepje sneeuw- ballengooiers ernstig mishan deld. De man wandelde met zijn vrouw toen de jongeren hen las tig vielen. Nadat hij er wat van had gezegd, werd de man door de jongens beetgepakt, geschopt en geslagen. Hij werd met ge broken ribben, een ingeklapte long en een kapotte neus in een ziekenhuis opgenomen. Toen zijn vrouw hem te hulp wilde komen, kreeg ook zij schoppen en klappen. Ook werd zij be roofd van een gouden armband. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat Postcode Telefoon (i.v.m. controle rvabezofgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaSng is m|n Handtekening: 712141 bank-gronunmer 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden V1 www.leidschdagblad.nl m aïi T bh 11 =h

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1