'Zoek je werk in deeltijd? Vergeet het maar' BINNEN- BUITENLAND Doorbraak vakbeweging precies een eeuw oud Vaclav Havel zette Tsjechië op de wereldkaart Passend bijbaantje steeds moeilijker te vinden voor studenten av Havel bij zijn aantreden in 1990 (onder) en bij zijn afscheidstoespraak tot het parlement, twee weken geleden. De schrijver-dissident drijf; i ouder, dikker en wijzer, maar ook een flink aantal illusies armer. Naar verluidt wil hij na zijn terugtreden Tsjechië zelfs verlaten en zich ijf igen in Portugal. Foto's: Archief en AP/Michal Kamaryt onze correspondent au 1 Hellinga nd ei>APESTWclav Havel 1 jn gen aftreedt als president jde Tsjechische Republiek, ,r Mjrt er in zekere zin een einde simpen tijdperk. „De wereld zal moeten aanpassen, want rok velen zijn de woorden Ha- voor n Tsjechië eigenlijk syno- 3 mri. Havel heeft de Tsjechi- 2 d9r Republiek en Praag na de 54tie Oorlog op de wereldkaart zoch(aatst", zegt Madeleine Al en pa11' vroegere Amerikaanse voorister van buiten zaken. Al ms t(it, Tsjechische van geboor- ij u erd ooit door Havel als zijn aar U>lger gepeild. 5064 d was een van de weinige Taal-Europese dissidenten >r 3 ir ook na de val van het ;RE^Vnunisme in slaagden een /aJl aangevende rol in de poli- JL/an zijn land te blijven spe- Zijn Poolse tegenhanger, de pasmmalige vakbondsleider Lech je vairsa, bleek nét een maatje te tn pen voor het presidentsambt, )23-5»akte min of meer in de ver- heid. Andere dissidenten opten zich als verstokte na- disten, of delfden als idea- ERche liberalen het onderspit :LEi'n re8io waarin nationalis- ■en sterke boventoon voert. r Havel wist vast te houden het ideaal van vrijheid, de- ratie en mensenrechten dat ok vóór de politieke hervor- ;en al had gekoesterd en dankzij of juist deson- die standvastigheid de it gerespecteerde president iet voormalige Oostblok. :ns hem is een politicus in rste plaats verantwoording 'tldig aan zijn eigen geweten, iedroeg zich als het morele boegbeeld van de natie en ging daarbij vaak dwars tegen de heersende politieke elite in, bij voorbeeld toen hij al in 1989 zijn verontschuldigingen uitsprak voor de massale uitwijzing van de Sudetenduitsers na de Twee de Wereldoorlog en toen hij een grootscheepse amnestie afkon digde voor gevangenen in (toen nog) Tsjechoslowakije. Het werd hem door de politieke elite niet in dank afgenomen. Zowel ter rechter- als ter linker zijde had Havel de laatste jaren veel vijanden, en toen het parle ment vier jaar geleden over zijn herverkiezing moest stemmen, haalde hij maar een zeer nipte overwinning: pas in de tweede stemronde kreeg hij een meer derheid van één stem. Herhaal delijk kwam in het Tsjechische parlement ook het debat op of de bevoegdheden van de presi dent, bijvoorbeeld op het gebied van amnestie, moesten worden ingeperkt Havel werd in 1936 geboren als zoon van een de rijkste families van Praag. Na de communisti sche machtsovername in 1948 deed die afkomst hem weinig goed. Aanvankelijk mocht hij niet studeren. Toen hij later naast zijn werk alsnog een avondstudie ging volgen, moest hij naar een technische oplei ding, terwijl hij zelf liever kunst had gedaan. Hij begon toneel stukken te schrijven in de jaren vijftig, toen hij een baan als to neeltechnicus kreeg. In 1968 nam hij actief deel aan de Praagse Lente, en na de inval van de Russen kwam hij dan ook op de lijst met verboden schrijvers. In 1977 was hij een van de opstellers van Charta '77, een manifest dat de Tsjechoslo- waakse regering opriep de men senrechten te respecteren. Hij belandde voor het eerst - maar niet voor het laatst - in de ge vangenis. Havel verdroeg het ge vangenisleven slecht. Zijn be kendste boek, Brieven aan Olga (zijn in 1996 overleden eerste echtgenote) is vooral een litanie van klachten over zijn gezond heid en zijn omstandigheden. Toch weerhield dat Havel niet om na het uitzitten van zijn straf een leidende rol in de oppositie op zich te nemen. Tijdens de Fluwelen Revolutie in 1989 was hij dan ook van de belangrijkste sprekers bij de demonstraties. Toen het Tsjechoslowaakse par lement zijn eerste niet-commu- nistische president koos, was hij de voor de hand liggende kandi daat, hoewel hij er zelf niet veel voor voelde en zijn vrouw nog minder. Havel verzette zich hevig tegen de splitsing van het land in Tsje chië en Slowakije, en hij trad als president af toen die splitsing onvermijdelijk bleek. Toch stemde hij er later mee in om president van het nieuwe Tsje chië te worden, een functie die hij tien jaar heeft bekleed. De laatste paar jaar met groeiende problemen, omdat zijn gezond heid zeer slecht is. Kort na de dood van zijn vrouw bleek Ha vel, een voormalige kettingroker, longkanker te hebben. Daarvan is hij genezen, maar hij kampt sindsdien met diverse andere gezondheidsproblemen. Herhaaldelijk werd er op gespe culeerd dat hij zou aftreden of zelfs stervende was. Het laatste jaar verscheen hij nog maar zel den in het openbaar. Zelfs bij de zware overstromingen van afge lopen zomer liet hij aanvankelijk verstek gaan, omdat hij op va kantie was in zijn huis in Portu gal. Dat werd hem door velen destijds zeer kwalijk genomen. Havel en zijn nieuwe vrouw, de actrice Dagmar Veskmova, zijn van plan om na zijn aftreden in Portugal te gaan wonen. De kreet en de tekening typeer den hoe machtig de vakbewe ging zich voelde, kort na de spoorwegstakingen in 1903. Gisteren was het precies een eeuw geleden dat de staking eindigde in een overwinning van arbeiders op hun directies. De spoorwegstaking droeg sterk bij aan de vorming van de huidige vakbonden. „Samen met de daaropvolgende misluk te staking, is de actie van grote betekenis geweest voor de vak beweging", omschrijft Arie Stolk, directeur van het vak bondsmuseum De Burcht, waar tot eind maart een exposi tie is over de spoorwegstaking. „Voor die tijd was er een grote stammenstrijd tussen de nog prille bonden. Maar na de spoorwegstakingen, vooral toen de tweede actie zo faliekant mislukte, concludeerden de lei ders: zo kan het niet langer. Ze gingen professionaliseren en goede onderhandelingen voe ren, met oog voor het voortbe staan van ondernemingen. Zo kwam het korte tijd later tot de koepelorganisatie NW, een van de voorlopers van de FNV." De beroemde spoorwegstaking in 1903 begon niet bij het spoor, maar in de haven. De ar beiders hadden daar afgespro ken dat ze vanaf 1 januari 1903 alleen nog zouden samenwer ken met collega's die lid zijn van een vakbond. En dat ge beurde ook. Personeel van car- gadoorsbedrijf Müller weigerde goederen mee te geven aan twee werknemers van het Blauwhoedenveem, omdat zij geen lid waren van de bond. Müller ontsloeg de betrokken personeelsleden wegens werk- weigering. De werknemers pik ten dat niet. Ze staakten uit so lidariteit en steeds meer colle ga's sloten zich aan. De spoorwegvakbonden, die net waren gefuseerd, besloten op 27 januari om mee te doen. De volgende morgen weigerden spoorwerkers om wagons te rangeren voor havenbedrijven. De Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij (HIJSM) ont sloeg daarop de weigerachtige werknemers, maar ook hier was de reactie dat honderden colle ga's het werk neerlegden uit so lidariteit. Het treinverkeer rond Amsterdam kwam stil te liggen. De protesten waren in vrucht bare bodem gevallen. Veel ar beiders waren al ontevreden over de omstandigheden, waar bij ze vele uren moesten wer ken en elk moment konden worden ontslagen. De stakers De inmiddels beroemde Spoorwegstakingposter van Albert Hahn uit 1903. Foto: ANP eisten daarom niet alleen de te rugkeer van hun ontslagen col lega's, maar ook erkenning van vakbonden. Bovendien wilden ze een werkdag die korter was dan veertien zestien uur en stijging van de lonen die door gaans niet hoger waren dan tien gulden per week. De staking leek zich van Am sterdam te gaan uitbreiden tot heel Nederland. De spoorbe drijven wendden zich tot de minister van waterstaat, om ontheffing te krijgen van de wettelijke plicht tot vervoer. De minister antwoordde echter fijntjes dat de maatschappijen zelf verantwoordelijk waren en zonodig concessies moesten doen aan hun stakende werk nemers. Ondertussen werden soldaten opgeroepen om zono dig de treinen te laten rijden. De spoorbedrijven besloten op 31 januari alle eisen in te willi gen, later gevolgd door de ha venbedrijven. Troelstra "crkeerde in een over winningsroes. Als de arbeiders zich opnieuw zo solidair zou den tonen, zouden ze waar schijnlijk binnenkort ook kun nen meestemmen voor het par lement. Dat recht was in die tijd nog voorbehouden aan de elite en burgerij. Ook andere voor delen zouden in het verschiet liggen 'zodra de leeuw zijn klauw opricht'. De vreugde van de werknemers was echter van korte duur. De regering onder leiding van Abraham Kuyper sloeg binnen een maand terug met een wets voorstel dat staken verbood bij diensten van openbaar belang, zoals het spoorvervoer. Dat was tegen het zere been van de SDAP, spoorwegbonden en an dere instanties. Ze vormden een Comité van Verweer. Toen de Tweede Kamer de wetten aannam in de nacht van 5 op 6 april, riep het comité op tot een nieuwe staking. Duizenden Amsterdamse ar beiders legden het werk neer, maar ditmaal was de staking niet algemeen, de directies bo gen niet en ook de Eerste Ka mer nam de 'worgwetten' aan. De vakbonden raakten onder ling verdeeld. De socialist Fer dinand Domela Nieuwenhuis bestreed tijdens vergaderingen in De Burcht vooral de SDAP en Troelstra. Ze moesten uit eindelijk besluiten om het werk te hervatten, met rampzalige gevolgen voor de stakers. Ze werden oneervol ontslagen en kregen soms jarenlang geen werk meer. De schrijver en dichter Frederik van Eeden spendeerde het grootste deel van zijn vermogen aan steun voor de getroffen ar beiders, via de coöperatie De Eendracht. De stakingen had den wel tot gevolg dat een staatscommissie een onderzoek instelde naar de omstandighe den van het spoorpersoneel. Die kwam met een loonregle- ment met hogere lonen, dienst roosters en andere arbeids voorwaarden voor het spoor wegpersoneel. Met enige goede wil kan dit worden beschouwd als de eerste CAO van Neder land, nog wel opgelegd door de Tweede Kamer. Callcenters kunnen nog steeds veel mankracht gebruiken. Uitgerekend telefoneren is de minst favoriete bijbaan onder studenten. Foto: GPD/Roland de Bruin f Bernice Breure haag - Uitzendbureaus moeten steeds r nee verkopen aan studenten. Door de omische malaise is er juist voor deze p nog maar weinig (deeltijd)werk. „Zelfs iets simpels als dozen inpakken hebben iver iemand die meteen veertig uur per I komt." 5, ik je werk in deeltijd? Vergeet het r." De meeste uitzendbureaus draaiden et omheen tijdens John Blakes zoek- 7,t naar een bijbaantje. „Als ik me per se fe inschrijven, mocht dat wel. Maar ze 10,1 duidelijk merken dat het eigenlijk 1 zin had." Over zijn oude baantje bij Al- 12,1 Travel Catering, waar hij treinreizigers drank en snoep voorzag, had de 26-jari- 15 udent geschiedenis uit Nijmegen wei- e klagen. „Best leuk werk dat niet eens yi echt verdiende." Maar het bedrijf zette 'vorig jaar alle tijdelijke krachten op €20 ^us J0*111 nieuw werk nodig. De 't op de bijbaan viel hem vies tegen. _fs voor iets simpels als dozen inpakken 0 'en ze liever iemand die meteen veertig m de week komt." in het studentenuitzendbureau had voor hem. Maar volgens John betrof illeen maar 'lullige' dingen. „Fysiek af- jend en geestdodend werk, en boven- vaak maar voor een dagje. Ik heb een inkomen nodig." I g gjjs steeds lastiger voor studenten om een end bijbaantje te vinden. Door de re- Ie neemt het aantal vacatures snel af. endbureaus beamen dat ze nog maar lig deeltijdwerk aan te bieden. Voor wie iir per week of meer wil werken is het keiijker. Maar jonge mensen die stude ren, zoeken juist vaak een baan voor een of twee dagen in de week, of enkele avonden. Volgens de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) komen studenten door het verlies van hun bijbaan sneller in financiële proble men. De LSVb heeft het probleem aange kaart bij de Tweede Kamer. De bond pleit voor een ander financieringsstelsel, waar door studenten tijdens hun studie 'niet noodzakelijk hoeven te werken'. John Blake moet wekelijks zestien uur wer ken - tegen het minimumloon - om rond te komen, heeft hij berekend. „Dat geld is no dig om mijn studie te bekostigen. Ik zit echt niet elke dag in de kroeg", verzekert hij. „Als ik een keer in de twee weken een biertje ga halen, is het veel." Intercedent Martin van UBN uitzendbureau in Utrecht, dat zich voornamelijk richt op buitenlandse studenten, schat dat het aantal banen tijdens het afgelopen half jaar met 'vijftig tot zestig procent' is afgenomen. Dat geldt zowel voor horeca- als productiewerk. „Er is nog wel werk, maar niet meer voor ie dereen. Een paar jaar geleden hadden de studenten de baantjes nog voor het uitzoe ken: de één ging voor het geld, de ander voor het leukste baantje, een derde wilde al leen naar het bedrijf waar zijn vriendje ook zat. Dat was voor ons geen enkel probleem. Nu proberen we de klussen zo eerlijk moge lijk te verdelen, zodat iedereen regelmatig een dienstje draait." Volgens André de Kerf van Manpower is het voor studenten nu 'echt onmogelijk' een baantje vinden voor één of twee dagen per week. „Met wat mazzel en geduld lukte dat een jaar geleden, maar nu kunnen ze dat wel vergeten." Hij legt hiervoor gedeeltelijk de schuld bij de studenten zelf. „Callcenters zijn de enige bedrijven die nog steeds veel mensen kunnen gebruiken. Daar kun je bo vendien vaak je eigen rooster samenstellen, dus dat is perfect voor studentOL Toch is dit het minst favoriete werk, de meesten heb ben een hekel aan bellen." Voorzitter Noortje van der Meij van de LSVb bestrijdt in het algemeen de opvatting dat studenten te 'kieskeurig' zouden zijn. „Zij zijn heus niet alleen uit op baantjes in de horeca of als secretaresse. Ik ken mensen die achter op de vuilniswagen staan, vakken vullen of als caissière in een supermarkt werken." De Wageningse student Tim Termaat kon alleen bij een callcenter terecht als hij elke avond beschikbaar was. De 22-jarige stu dent biologie heeft zich erover verbaasd hoe moeilijk het is om een baantje te vinden. „Vroeger waren uitzendbureaus blij met el ke student", vertelt de vijfdejaars. „Nu heb ik de indruk dat ze denken: 'Pfff, daar heb je er weer één'." Na een vruchteloze ronde langs uitzendbureaus had hij zijn hoop ge vestigd op een baantje op de universiteit zelf. „Ik las in een mail dat er mensen wer den gevraagd om gedroogde planten in te plakken. Tegen de tijd dat ik aankwam op de universiteit hadden ze al zes mensen aangenomen. Er was blijkbaar echt een run op geweest." amsterdam/anp - 'Gansch het raderwerk staat stil, als uw mach tige arm het wil', zo citeerde dag blad Het Volk op 8 februari 1903 de SDAP-leider Troelstra. Bij de kreet stond de beroemd gewor den tekening van Albert Hahn, met een arbeider die treinen stopt op het Amsterdamse Cen traal Station. rïfif j/ffit.i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7