VS willen meer actie tegen xtc BUITENLAND b De goddelijke plicht van George Bush Chaos op Europese wegen door winterweer Irak in maart voorzitter ontwapeningsoverleg Corns stapt in strijd tegen 'vuile' bommen Vakantiegangers huiveren van oorlogsdreiging Irak Duitse artsen ontdekken oorzaak van zwangerschapsvergiftiging Franse ex-premier Jospin stapt definitief uit politiek mnesty bezoekt INKung San Suu Kyi ^N|ncoon - Twee vertegenwoor- Eers van Amnesty Internatio- LEIDQ hebben gisteren in Rangoon 98 1 {sproken met de Birmaanse ipositieleidster Aung San Suu i. Het is voor het eerst dat ie- 9 Uand van de mensenrechten- .-^anisatie het Aziatische land bezoekt. Amnesty In- heeft dikwijls kritiek ®^spuid op het regime in Bir- ,jp„i onder meer wegens het op- liten van politieke tegenstan- rs, slechte omstandigheden gevangenissen, dwangarbeid buitenrechtelijke executies. t- errorist' zwaait gpet grote salami >ino - Gewapende arrestatie- uns met speurhonden en een litiehelikopter hebben giste- i op de Duitse snelweg een to aangehouden, nadat daar- drie vermeende terroristen iren gezien die met een ge gier zwaaiden. Andere wegge - likers hadden de auto op een keerplaats aan de A8 bij de istenrijkse grens gezien en ïldden dat het drietal een ge- lerloop richtte op automobi- Bij Traunstein haalde de itie de auto van de weg. De veerloop bleek een grote sa- li te zijn, die de chauffeur en passagiers als lunch wilden orberen. ac 1 FEBRUARI 2003 one -Jen K^er z\ ^■Likei PE! lt :r -i'S011 1984. Meer dan 750 'risen werden destijds ziek. rnen jaar cel voor ngel des doods' TjsAiLLEs - Een rechtbank in I B sailles heeft vrijdag een ver- ïgster conform de eis ver- deeld tot tien jaar gevange- jtraf. De vrouw is schuldig •onden aan het vermoorden 1 zeven patiënten in 1997 en De 33-jarige Christine lèvre zei te hebben gehan- uit medeleven met haar iënten, die ze uit hun lijden -rie verlossen. Volgens de doodde zij echter op initiatief, zonder dat ie- II pd om euthanasie had ge- new york/ap - Irak wordt al op 17 maart voorzitter van de ont wapeningsconferentie van de Verenigde Naties, twee maan den eerder dan was gepland. Dat heeft een woordvoerster van de VN gisteren bekendgemaakt. Het voorzitterschap van de con ferentie rouleert per maand. De 66 deelnemende landen komen in alfabetische volgorde aan de beurt. Irak was eigenlijk in mei aan de beurt, maar zonder daar voor een reden te noemen heeft Iran laten weten van het voorzit terschap af te zien, aldus Hua. Het komt vaker voor dat een land zijn beurt overslaat. Momenteel is India voorzitter van de conferentie, die jaarlijks drie keer acht weken bijeenkomt in Genève en die onder meer het non-proliferatieverdrag en het verbod op kemproeven tot stand heeft gebracht. Momen teel praat de conferentie blij kens haar website onder meer over „het opgeven van de nucle aire wapenwedloop en nucleaire ontwapening, het voorkomen van een wapenwedloop in de ruimte en nieuwe typen massa vernietigingswapens Woordvoerder Richard Grenell van de Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties, John Negroponte, zei eerder de ze week dat het van 'een ver pletterende ironie' is dat Irak het overleg gaat voorzitten, terwijl een oorlog dreigt omdat het land niet serieus werk zou ma ken van zijn ontwapening. Het is heel wel denkbaar dat die oor log bezig is, als Irak aantreedt als voorzitter. door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - De Verenigde Staten willen dat Nederland het komende jaar 'effectief en meetbaar' optreedt tegen de productie en export van xtc. Nog dit voor jaar zal overleg plaatsvinden over 'speci fieke stappen' die Nederland en de VS sa men kunnen nemen tegen de drugshan del. Dat schrijft president Bush in zijn jaar lijkse memorandum over de belangrijkste productie- en distributielanden van drugs, dat hij gisteren naar het Amerikaanse Con gres heeft gestuurd. Veel van de xtc die in Amerika te koop is, komt uit Nederland. De Amerikaanse justitie nam in 2001 9,5 miljoen pillen in beslag, waarvan het merendeel volgens de drugsopsporingsdienst DEA uit Ne- Overleg met Nederland over effectievere aanpak derland kwam. Bush signaleert in zijn rapport een alarmerende toename van het aantal xtc-tabletten dat Amerika bin nenkomt. De Nederlandse regering wordt al jaren door de VS aangespoord om export van de illegale drug naar de VS te verhinde ren, door laboratoria te ontmantelen en jacht te maken op smokkelorganisaties. En er wordt in toenemende mate om ju ridische medewerking gevraagd bij de berechting van Nederlandse xtc-smokke- laars in de VS. Onlangs gebeurde dat bij de uitlevering van een Nederlandse disc- jockey. De nauwere samenwerking heeft vorig jaar al geleid tot de aanstelling van een speciale politie-attaché op de ambassade in Washington en de stationering van twee mensen van de Centrale Recherche en Informatiedienst in de VS. „We zijn slachtoffer van onze geografische ligging, maar we doen er alles aan om xtc-smok- kel tegen te gaan", aldus een woordvoer der van de Nederlandse ambassade in Washington gisteren. Het is niet duidelijk wat de VS nu nog meer voor ogen hebben. Er was gisteren niemand bereikbaar bij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor een toelichting. Volgens de Nederlandse ambassade is het de bedoeling dat er dit voorjaar een overleg plaatsvindt tussen ambtenaren van Buitenlandse Zaken en Justitie van beide landen om te praten over soepeler rechtshulpverzoeken en justitiële samenwerking. Ook vorig jaar heeft zo'n overleg plaatsgehad. Nederland komt overigens niet voor op de lijst van 'belangrijke' drugslanden, waarop bijvoorbeeld Afghanistan, Brazi lië, India, Mexico en Vietnam staan. In totaal staan daarop 24 landen waar hard drugs gemaakt of gedistribueerd worden. Drie landen worden expliciet door presi dent Bush gekapitteld omdat ze hun af spraken met de VS over drugsbestrijding j niet zijn nagekomen: Birma, Guatemala en Haïti. Behalve Nederland wordt ook Canada apart genoemd, omdat het dient als Amerikaanse bron van pseudo-efedrine (grondstof voor amfetamines) en hoog waardige marihuana. De president wil ook met de Canadese regering 'nauw sa- j menwerken' om hieraan een einde te maken. iel proces tegen ietsjeen Zakakev ouw NBOfSKOU Proce"ure over de uitlevering van de Letsjeense rebellenleider Ach- Uflpufd Zakajev door Groot-Brit- I vnnië aan Rusland gaat bin- van start. Op 14 febru- nwfl moet Zakajev voor de rech- •i J™. verschijnen. Die bepaalt dan :LL waar0p het proces gint. Zakajev zegt verheugd hamburg-londen/dpa-belga Sneeuw en gladheid hebben gis teren opnieuw chaos veroor zaakt op de wegen van Groot- Brittannië, Duitsland en Frank rijk. Op tal van plaatsen stonden lange files en er deden zich dui zenden aanrijdingen voor. Ook het vliegverkeer liep vertragin gen op. In Beieren, waar 30 centimeter sneeuw viel, en in Hessen gin gen snelwegen op slot. Er waren duizenden aanrijdingen, 's Nachts hadden al honderden automobilisten uren in de file gestaan door spiegelgladde au tosnelwegen. Bij Ulm stond 's nachts een file van 20 kilometer. In de buurt van het Noord-Duit se Elmhom botsten vijftig auto's op elkaar. De komende dagen wordt weer sneeuw verwacht. In Oostenrijk wordt gewaarschuwd voor lawines. In Groot-Brittannië kwamen duizenden mensen vast te zitten in files, bij de spoorwegen en op luchthavens. De Londense luchthaven Stansted is tot nader order gesloten. Op de vliegvel den van Heathrow en Gatwick vielen veel vluchten uit. Onge veer 10.000 Britten zitten zonder verwarming en elektriciteit. Scholen zijn vervroegd gesloten. Ook in Frankrijk werden stuk ken snelweg afgesloten. In de Pyreneeën deden zich de groot ste lawines in jaren voor. Door de zware sneeuwval moesten verschillende grensovergangen voor vrachtverkeer en soms ook voor autoverkeer dicht, waar door vrijdagavond lange files van vrachtwagens ontstonden. In Noord-Spanje zijn ruim 200 dorpen door de hevige sneeuw val van de buitenwereld afgeslo ten. Op veel plekken lag ander halve meter sneeuw. Terwijl grote delen van Europa met sneeuw, ijzel en kou kam pen, kregen de bewoners van Groenland te maken met een hittegolfje. Het kwik van de thermometer steeg tot boven de 15 graden. Een zo hoge tempe ratuur is daar in januari nog nooit gemeten. tijn, omdat een rechtszaak 51 m de kans geeft om te tonen e de zaken er werkelijk voor an. Rusland ziet Zakajev als terrorist die betrokken is M veest bij de dood van zeker HOEN1' nfihtairen. Zakajev ontkent. :0RT wercl °P 5 december op de ÊNUfjhthaven Heathrow aange- jden. EBRU ichtvaart wil 46 eun bij oorlog jssel - Europese luchtvaart- atschappijen en luchthavens jben de Europese Unie ge- igd om te betalen aan dee a veiligheidsmaatregelen en :ekeringspremies die een log in Irak met zich mee- ngt. Volgens Philippe Ha- |n, Europees voorzitter van Internationale Raad van ihthavens (ACI), is het 'de Irele plicht van de regeringen op te draaien voor de kos- ppositieleider aagt executie H|eran - Een Iraanse progres- we oppositieleider, Ezzatol- Sahabi, heeft het bewind in open brief gevraagd hem te icuteren. De 77-jarige Saha- die vorig jaar na vijftien liyiljjanden uit de gevangenis am, is het zat dat de veilig hem telkens ?r voor verhoor ophalen. „Ik klaar om naar de gevange- j te gaan, maar ik weet zeker ik zelfs daar niet aan die kan ontsnappen. Ik ag om geëxecuteerd te wor- schrijft Sahabi. „Als u ïkt dat ik zo schadelijk ben ir het land, het volk, de islam de revolutie, executeer me ïedselterrorisme euwe dreiging iève - De Wereldvoedselor- lisatie (WHO) heeft gisteren g^aarschuwd voor besmetting i voedsel door terroristische islagen. In een rapport roept W-organisatie landen op atregelen te nemen om te irkomen dat voedselvoorra- t worden besmet met che- iche, biologische of radioac- 'e middelen. Volgens de ke10 zijn er tot nu toe nog wei- gevallen van voedselterro- bekend, maar dienen ze c rr| als waarschuwing. Als voor bid noemt het rapport de be- 1 ptting met salmonella ver- zaakt door een religieuze 1 !te in de Amerikaanse staat Beelden bij het paleis van Versailles, even buiten Parijs, waren gisteren bedekt met sneeuw. Foto: AP/Remy de la Mauviniere Theologisch taalgebruik president springt steeds meer in het oog door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - George Bush wordt in woord en daad steeds evangelischer. De Amerikaanse president heeft op binnenlands terrein een neoconservatieve agenda geadopteerd die in goede aarde valt bij zijn christelijke ach terban. En hoewel Bush ervoor waakt de oorlog tegen terrorisme neer te zetten als een strijd tus sen christendom en islam, valt zijn theologisch taalgebruik steeds meer op. Het christelijk geloof leeft in de VS veel meer dan in Europa. Re ligie wordt actiever beleefd en veel meer mensen zijn lid van een kerkgemeenschap. Bijna de helft van de Amerikanen gaat el ke week naar de kerk en van de 285 miljoen inwoners noemen 171 miljoen zich christelijk. Er is weliswaar strikte scheiding van kerk en staat, maar in alle uiter lijkheden beleven Amerikanen hun land als een christelijke na tie, van de eed van trouw ('één natie onder God') tot het offici euze volkslied 'God bless Ameri ca'. Bush is de meest openlijk religi euze president sinds de Demo craat Jimmy Carter (1977-1981), maar zijn visie en opvattingen vertonen vooral veel gelijkenis met die van Ronald Reagan (1981-1989). Extreem conserva tief en ideologisch, aldus The New York Times onlangs. Bei den „schamen zich niet voor hun geloof, en geven daar echt uiting aan, meer dan alleen in de kerkgang." Hun retoriek maakt gebruik van evangelische thema's en de suggestie dat Amerika een goddelijke plicht heeft in de wereld om het heili ge vuur van de menselijke vrij heid te verspreiden, aldus de krant. De christelijke toon van Bush valt goed in de VS, maar het is de vraag of het 'grote midden' van het electoraat veel op heeft met zijn religieuze gedreven heid. Het tekent de zelfverze kerdheid van de president dat hij desondanks op binnenlands terrein een stuk verder gaat dan Reagan. Op het gebied van abortus en klonen neemt Bush ferme standpunten in: een ban op late abortussen en op al het klonen. Bush heeft voor Amerikanen de allure van een 'wedergeborene'. Hij dronk te veel, maar zag na zijn veertigste het licht. In het onlangs uitgekomen boek van David Frum (ex-speechschrijver van de president) staat een ci taat van Bush 'dat hij nog steeds een kroegloper zou zijn als hij het geloof niet had gehad'. Dat zijn persoonlijke geloof ook van invloed is op zijn denkbeelden over de wereld werd na 11 sep tember 2001 duidelijk. „Onze historische verantwoor delijkheid is al duidelijk: een antwoord geven op deze aanval len en de wereld bevrijden van het Kwaad", zei hij kort na de aanvallen in een herdenkings dienst in de kathedraal van Washington. Uit een recon structie van de eerste maanden na 11 september - door gere nommeerd journalist Bob Woodward van The Washington Post in het boek 'Bush at War' - komt ook het beeld van een mo reel en religieus gedreven leider naar voren. Het door God gegeven stelsel van normen en waarden moest overeind blijven. Zijn afkeer van de Noord-Koreaanse leider ('Ik walg van Kim Jong-il') was inge geven door diens uithongering van zijn volk. „Het is instinctief. Misschien is het mijn religie, misschien is het mijnmaar ik Vredesoffensief van kerk president De Verenigde Methodistenkerk in de Verenigde Staten, waarvan president Bush belijdend lid is, iaat een reclamespot uitzenden tegen een Amerikaanse aanval op Irak. „Geen enkele natie heeft het recht een preventieve oorlog te beginnen", zegt de methodis tenbisschop Meivin Talbeit in het spotje. De Amerikaanse kerken zijn verdeeld over een eventuele oorlog tegen Irak. De grote kerken, waaronder de Rooms-Katholieke Kerk en de Methodisten, zijn zonder meer tegen een preventieve aanval. „Dat is tegen het internationale recht en tegen Gods wil", aldus Talbert in het spotje, dat via de kabelzenders CNN en Fox wordt uitgezonden. De Verenigde Methodistenkerk telt 8 miljoen leden in Amerika en nog eens 11 miljoen buiten Amerika. ben hier gepassioneerd over." Dat gold overigens ook voor Saddam Hoessein, voegde hij er aan toe. Deze week kleurde Bush zijn zaak tegen Irak in de State of the Union ruimhartig met religieuze woorden en termen. Hij be schreef marteltaferelen in Irak en concludeerde:Als dit niet het Kwaad is, dan heeft het Kwaad geen betekenis." Vrijheid noemde hij 'niet Amerika's ge schenk aan de wereld, maar God's geschenk aan de mens heid'. Hij ging verder dan ooit door te eindigen met een geloofsgetui genis: „We menen niet alle we gen van de Voorzienigheid te kennen, maar we geloven er in, vertrouwen op de liefhebbende God achter al het leven, achter de hele geschiedenis. Dat Hij ons nu mag leiden." Kenmerkend is dat zijn morele overtuiging gekoppeld is aan het 'nieuwe' conservatieve denken dat de suprematie van de VS ge bruikt moet worden om 'door God gegeven' vrijheden in de wereld te verspreiden. Een boodschap die in Europa stuit op een culturele kloof, al was het maar om de openhartige ei gendunk waarmee George Bush haar verkondigt. door Pieter van Hove londen - Staalconcern Corus werpt zich in de strijd tegen ter roristische nucleaire aanslagen. De Britse tak van het bedrijf brengt als eerste in Europa een detectieapparaat op de markt dat alarm slaat wanneer er bin nen een straal van vier meter ra dioactief materiaal aanwezig is. Radioactief materiaal kan door terroristen worden gebruikt in een 'vuile' bom. Wanneer een dergelijke bom tot ontploffing wordt gebracht, kan de wijde omgeving worden be smet. Het detectiesysteem 'Re- deern' bestaat uit een klein kast je dat bij de ingang van over heidsgebouwen of andere mo gelijke doelwitten voor aansla gen wordt geplaatst. Het bevat sensoren die in staat zijn lage stralingniveau's te meten. De sensoren in het detectiekast- je staan weer in verbinding met een controlepaneel, dat kan worden aangesloten op een computer. Bij constatering van radioactiviteit kan direct de be veiligingsdienst worden gewaar schuwd. Corus gebruikt al geruime tijd een soortgelijk apparaat (afme tingen: 54x12x12 cm) bij het op sporen van radioactief materiaal tussen schrot dat wordt gebruikt voor de staalproductie. In ver band met de toegenomen drei- ging van terroristische acties met 'vuile bommen' heeft het bedrijf besloten het detectie- kastje commercieel te exploite ren. Met name in het Verenigd Koninkrijk is de angst groot dat het terreurnetwerk al-Qaeda i aanslagen wil plegen met explo sieven die radioactief materiaal verspreiden. Het detectieapparaat, dat overi gens ook gebruikt kan worden voor het opsporen van illegaal nucleair transport, komt in twee uitvoeringen op de markt. De kleine versie komt op een be drag rond de 14.000 euro, inclu sief installatie en onderhoud. Het industriële - grotere - exemplaar (kosten: 40.000 euro) kan worden ingezet bij het be veiligen van grote terreinen en installaties als weegbruggen, stations en sloperijen. Boven dien kan het systeem worden uitgebreid met een snelheids meter en een teller voor het aantal gepasseerde voertuigen. amsterdam/anp - Ruim een kwart van de toeristen laat de dreigende oorlog in Irak duide lijk meewegen in de keuze van een vakantiebestemming. De Nederlander is vooral terughou dend geworden met reizen naar de Verenigde Staten, Grieken land, Turkije en Groot-Brittan nië. De vakantieganger die jaar lijks op dezelfde camping in Frankrijk staat, trekt zich echter nergens wat van aan. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van NFO Trendbox, waarvoor de afgelo pen drie weken telkens duizend personen zijn ondervraagd. Toeristen terughoudender om in het vliegtuig te stappen dan in auto of bus.NFO Trendbox wijst erop dit beeld zich ook af tekende na de aanslagen op 11 september 2001. Onderzoeksdi recteur G. Eilander noemt de vrees om in Turkije en de VS va kantie te vieren opmerkelijk „De boekingen naar deze lan den vertonen momenteel juist flinke plussen vergeleken met vorig jaar." Zo noteerde de reis brancheorganisatie ANVR gele den een toename van 161 pro- cent aan zomerreizen naar Tur kije. De VS liet een plus van 69 procent zien. De twee grootste reisorganisa ties van Nederland, TUI en Tho mas Cook, reageren relativerend op een mogelijke oorlog in Irak. De reisorganisatoren maken zich meer zorgen over de gevol gen van de onzekere economi sche situatie voor de reislust. berlijn/dpa - Berlijnse artsen hebben de oorzaak van zwan gerschapsvergiftiging gevonden. Ongeveer 3 tot 5 procent van de vrouwen krijgt tijdens de zesde of zevende maand van de zwan gerschap plotseling een hoge bloeddruk In combinatie met andere verschijnselen kan de aandoening leiden tot de dood van moeder of kind. De Duitse arts Friedrich Luft van het Max-Delbrück-Centrum voor Moleculaire Geneeskunde ontdekte dat antilichaampjes de bloeddruk beïnvloeden. De anti lichaampjes activeren een en zym dat de bloedvaten kan be schadigen. „Dat kan een aanwij zing zijn van de oorzaak van de aandoening", verklaarde Luft. In samenwerking met het Ber lijnse universiteitsziekenhuis Charité zoekt Luft nu naar een behandelmethode. De artsen proberen bij proefpersonen de antilichaampjes uit het bloed te spoelen. Wanneer de bloedvaten van de moederkoek worden bescha digd, kan dat tot gevolg hebben dat de ongeboren baby onvol doende zuurstof en voedings stoffen krijgt. Tot nu toe is er geen afdoende behandeling te gen zwangerschajfcvergfftiging. In extreme gevallen wordt de baby met een keizersnede voor tijdig geboren. parijs/anp - De Franse oud-pre mier Lionel Jospin heeft negen maanden na zijn nederlaag in de presidentsverkiezingen de hoop van veel socialisten de grond ingeboord. In een lange ingezonden brief in het dagblad Le Monde heeft hij gisteren laten weten dat hij niet in de politiek zal terugkeren. De nu 65-jarige Jospin trok zich terug nadat hij in de eerste ron de van de presidentsverkiezin gen op 21 april verrassend was verslagen door de extreemrecht se kandidaat Jean-Marie Le Pen. Die legde het in de tweede ron de af tegen Jacques Chirac. „Ik heb het politieke leven verla ten en keer er niet in terug. Maar als ik met mijn ideeën de socialisten van dienst kan zijn, links kan helpen en nuttig kan zijn voor mijn land, dan zal ik daar blij om zijn", schrijft de voormalige leider van de Socia listische Partij. Hij was premier van een linkse coalitieregering met groenen en communisten van 1997 tot 2002.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5