SPORT Jleen revolutie kan idse korfbal redden 3 IRC DIOK RCC/Bekaro Eerste WK moet indoorhockey op de kaart zetten skia Drommel: een jonge routinier van BEmmELEfl Nederlands amateurelftal? HOC 982 zaterdag 1 februari 2003 boi^ ;on valt, maar niet zo diep, denkt trainer Sommeling t van Dijk r is maar een manier >rfbal in Leiden uit het ilen, meent trainer Ro- ,|leEa'',elin8 van Sporting Trig- lc één goed team met de entvolle spelers, bundel in, maak er een aparte Die kan op het hoogste jmen en daar kan heel '4 Yi genieten. Als je dat duurt het misschien aar voordat er in Leiden club in de hoofdklasse ng, die met Fides Pacta 3t hoogste niveau ac- ;eet dat er praktische •i aan dat plan kleven, 'el Leidse clubs liever worden. „Maar ik ïr in het belang van Iet is voor iedere korf- ik. Misschien komt op lier de sporthal weer te zitten." g heeft Sommeling (40) Drgen. Sporting Trigon l aan een vrije val. De vorig seizoen degra- it de hoofdklasse, staat iloos onderaan in de «klasse. lN en is verloren? ret wel zeggen. Maar we niet gedegradeerd. We log twee belangrijke Istrijden tegen concur- Ve moeten een poging naar het zal heel moei- e jezelf iets? nezelf weinig verwijten, emand verwijten ma- enk dat iedereen gewel- )est doet. Alles loopt zo moet lopen, alleen komt de wedstrijden niet uit. leen zijn stinkende best doet, en het lukt niet, dan moet je concluderen dat de tegen stander beter is. Ikzelf kan het balletje er niet ingooien, al zou ik het soms wel willen, want we hebben scorend vermogen te weinig." Maar het was wel een stap voor jou, van derdeklasser Fluks en het tweede van Trigon naar een net gedegradeerde hoofdklasser. „Ja, dat is zo. Maar ik ken het ni veau omdat ik er zelf op geac teerd heb. Bovendien heb ik met andere trainers van Trigon mee gelopen. Ik heb ook allerlei ma teriaal in huis om mezelf te ver beteren en om de ontwikkelin gen bij te houden." Geruchten Twijfel je dan nooit aan jezelf? „Ja, dat doe je soms wel. Maar vorig jaar had Sporting Trigon in Bram van Geffen een topcoach en die heeft het ook niet voor el kaar gekregen. Natuurlijk zullen er allerlei ge ruchten gaan maar op dit mo ment heb ik de steun van het bestuur en van de technische commissie. Ik heb gesprekken gehad en de kans is groot dat ik blijf. Het is duidelijk hoe we er voor staan, maar er zijn binnen drie seizoenen in totaal drie teams weggegaan, om verschillende redenen, en dat waren niet de minste spelers." Hoe komt dat? „Vorig jaar waren er strubbelin gen. Er zijn spelers uit onvrede weggegaan, vooral naar Pemix. We kregen het vorig jaar niet goed op de rails. Er ontstonden twee kampen. Het ene kamp was voor de trainer en zijn speelwijze, en het andere niet. We winnen nu ook weinig, maar de sfeer is goed. Met sfeer en gezelligheid pak je geen punten, maar het is wel het begin van iets." Is Sporting Trigon bezig aan een vrije val? „Daar lijkt het wel op. De ge schiedenis herhaalt zich, zeggen ze. Fides Pacta kwam vanuit de hoofdklasse in de tweede klasse terecht, maar ik verwacht niet dat Trigon zo'n grote val gaat maken. Als we in de eerste klas se komen, dan zullen we ons daar goed in kunnen manifeste ren, zeker gezien de jeugd die we hebben. Misschien dat we dan weer naar de overgangs klasse kunnen. De hoofdklasse is nog heel ver weg, of er moe ten sponsors komen met geld, maar ik weet niet of de club wel wil dat er spelers van buitenaf gehaald worden." Dat hadden ze dan al eerder moeten doen. „Ja, toen ze in de hoofdklasse zaten. Dat is een gemiste kans geweest. De scoutingscommis- sie is ook niet van de grond ge komen. Maar dat komt ook doordat de meningen er ver deeld over zijn. Er is ook een groep bij Trigon die het met ei gen mensen wil doen. Voor alle bei is wat te zeggen." Trouw Ben je niet bang dat er na een volgende degradatie weer spelers weggaan? „Ik verwacht het niet, de men sen die we nu hebben zijn rede lijk Trigon-trouw, vooral de jeugd die in het tweede speelt." Straks is Trigon niet meer dé club van Leiden, maar Pemix. „Ik kijk alleen naar Sporting Tri gon. En dat blijft in mijn ogen dé club van Leiden. Pemix speelt in de tweede klasse, daar kan ik ook ongeslagen kampi oen worden. Ik gun het ze van harte, en als we allebei in de eerste klasse komen, dan hoop Robin Sommeling: „Sporting Trigon blijft dé club van Leiden." Foto: Taco van der Eb Nederland in de zaal van niveau Polen ik dat we tegen elkaar spelen, dan kunnen we in die confron tatie zien wie de beste is van Leiden. Laatst hebben wij een oefenwedstrijd - die overigens best pittig was - gewonnen met 17-14, dus ik schat Trigon nog altijd hoger in. Maar het is gewoon jammer dat het korfbal nu zo aan het deva lueren is. Het was leuk dat bij Leiden-Nederland afgelopen maandag de Vijf Meihal weer vol zat. En het zou het leukste zijn als er weer in volle hallen wordt gekorfbald in Leiden. In het verleden hebben we ver schillende ploegen op het hoog ste niveau gehad. We zijn nu aan het wegzakken en dat is zo zonde." door Edwin Alblas den haag - Terwijl topofficals zich het hoofd breken over het in de markt zetten van veldhoc- key, wordt het in Nederland nog onbeduidende zaalhockey vol gende week miljoenen huiska mers ingeslingerd. Eurosport pakt uit met het eer ste officiële wereldkampioen schap zaalhockey in Leipzig, waar ook Nederland met twee teams van de partij is. Kennelijk is het zaalhockey het aankijken meer waard dan de variant bui ten, die nog nooit zoveel televi sieaandacht kreeg. Het wereldkampioenschap in doorhockey wordt vanaf 5 fe bruari uitgebreid in beeld ge bracht door Eurosport, dat maar liefst tien wedstrijden live uit zendt en nog talloze uren be steedt aan samenvattingen. Daarmee wordt een potentieel van 250 miljoen kijkers in 54 landen bereifa. „Dat is een be langrijke ontwikkeling in ons beleid om hockey op televisie te krijgen", meent Peter Cohen, de secretaris-generaal van de inter nationale hockeyfederatie (FIH). Bondscoach Joost Bellaart fronste toch ook zeker een mo ment zijn wenkbrauwen, toen hem de voornemens van Euro sport ter ore kwamen. Dat het veldhockey nimmer op een der gelijke 'waardering' kon reke nen, deed hem niettemin maar even 'pijn'. „Of ze zijn wakker geworden of ze hebben een prachtig aanbod uit Duitsland gehad", giste hij naar de reden van de plotselinge aandacht voor het hockey. „Maar ik moet zeggen: als je het goed in beeld brengt is het zaal hockey fenomenaal om naar te kijken. Vooral dat van de betere teams. Ik geniet bijvoorbeeld van de Duitsers in de zaal." De hoofdrol die Nederland sinds mensenheugenis speelt in het internationale veldhockey staat in een schril contrast met de prestaties in het Europese zaalhockey. Nederland is van het niveau Polen en Rusland, landen die op het veld nog niet in de schaduw van de olym pisch kampioen mogen staan. Bij het onlangs gehouden EK in Spanje voorkwam Nederland ternauwernood degradatie uit de /V-poule. „We zijn nu ander halve maand hard aan het werk en hebben wat goede én stom me dingen gedaan." Stom was dat de Nederlanders in het begin nog te veel als veld- hockeyers dachten. „We missen misschien wat dat betreft nog wel ervaring in de zaal. De Koninklijke Nederlandse hockeybond probeert gelijktijdig het zaalhockey in Nederland nieuw leven in te blazen. Over een paar jaar moeten de Neder landse topspelers ook in de zaalcompetitie te bewonderen zijn. Bellaart selecteerde nu nog vooral spelers, die (nog) niet goed genoeg zijn voor het échte Oranje. Het past niet in het olympische programma om de beste internationals in de zaal op te laten draven, hoewel Teun de Nooijer met zijn uitzonderlij ke klasse in het Nederlandse zaalhockeyteam niet zou mis staan, geeft Bellaart toe. Toch is het volgens de Amster dammer te simpel gedacht dat een handvol pingelaars in de zaal het verschil maken. „De ruimte in de zaal is beperkt en goede ploegen zijn daardoor makkelijker te verdedigen. Daar om kunnen ook landen als Rus land, Zwitserland en Polen op dat niveau goed meedoen. Je hebt in de zaal ook qua aantal minder goede spelers nodig." Nederland treft op het WK in de groepswedstrijden Zuid-Afrika, Polen, Frankrijk, Australië en de Verenigde Staten. De vrouwenploeg is ingedeeld bij Rusland, Litouwen, Frankrijk, Mexico en Zuid-Afrika. er van der Hulst wq teEIM Sas^a Drommel is DrzTeni?^ en t0ch ma8 de sPits eerste vrouwenteam van ijecfen re zic^ routin'er noe" verrichle Sassenheimse debu- mmers tien jaar geleden iet hoogste amateumi- 2001 werd ze met haar ndskampioen en ook dit systeer2*611 de kaarten er voor i^oierj^ploeg van trainer Alex goed uit. „Twee jaar ge wenaas het een superfeest. Ik ïog wel eens over doen", inuneL .el was vijf jaar toen ze ameldde als lid van Ter ,Ik was het eerste meisje club die bij de jongens elen." Erg vond ze het ït zo min als ze moeite i als 13-jarige in het eer- lebuteren tussen oudere irs.- „Ik werd heel goed tgen en bovendien was goed." De fysieke belas- e maxiTnde nauwelijks een pro- 9, -Toen ik nog bij de speelde kwam ik ook al i voor het tweede en earn uit. Ik stond rechts- itwikkel k°n daar lekker mijn ac- ken." Sindsdien bekleed- ktijdee' wat posities in het elf- jvé- en1 aanval tot verdediging. furen kampioensjaar posteerde de toenmalige trainer Ronald Vermond haar in de spits. Ze scoort niet al te vaak. Dit jaar staat de teller op vijf treffers. „Ik ben iemand die voorin de bal vasthoudt." Een voorkeur voor voor- of achterhoede zegt ze niet te hebben. „Dat maakt me niet zoveel uit, als ik maar wel veel ballen krijg. Ik moet niet het gevoel hebben dat ik voor spek en bonen meedoe." De Sassenheimse is een van de vier speelsters die niet voor een nationaal team uitkomen. Na haar periode bij Jong Oranje kreeg ze geen uitnodiging voor de nationale ploeg. Het houdt haar niet echt bezig. „Ik ben niet een van de snelste en daar wordt toch ook naar gekeken." Wel kreeg ze op 18-jarige leeftijd de kans om naar Amerika te gaan. Een collegeteam toonde interesse, maar Drommel be dankte voor de eer. „Die keuze was niet zo heel erg moeilijk. Ik had niet zo veel zin om daar in mijn eentje te gaan zitten. Ik had het bij Ter Leede naar mijn zin en koos voor mijn werk. Ik had net een nieuwe baan en ik kon een opleiding gaan volgen." Inmiddels is ze gediplomeerd zwemonderwijzeres in De Was- beek. Toch bleef ze niet verstoken van internationale wedstrijden. Als 'landskampioen mocht Ter (advertentie) Zondag 2 februari Hout< :>fd secH llicitafie de, ker 1 K.O. 14.30 UUR voor meer info op: www.rugbyclub-diok.nl idereen is welkom aan de Smaragdlaan 101 in Leiden (tegenover 3 Octoberhal) Entree gratis! KAMREER-WINTER RUITERSPORT Rijndijk 4 Hazerswoude-Rijndijk Telefoon:071-3414909 ^eede-spits jaagt met club opnieuw op landstitel DE KWESTIE Saskia Drommel: „Ik ben iemand die voorin de bal vasthoudt." Foto: Taco van der Eb Leede vorig jaar meedoen aan de Europa Cup. De Sassenheim se ploeg bleef het antwoord op de buitenlandse overmacht schuldig. FC Ryazan uit Rusland won met 11-0. De competitie die erop volgde was ook al geen succes. De ploeg stond zelfs eventjes onderaan, om uiteinde lijk als zesde te eindigen. Een jaar later is het herstel daar. „Ik ga niet zeggen dat het aan de trainer lag. Vorig jaar hadden we twaalf speelsters voor het eerste, nu zijn dat er zestien." Wel is de invloed van de nieuwe coach Alex Scholte merkbaar. „Hij is erg duidelijk en heeft vas te afspraken gemaakt. De speel stijl staat ook vast. Scholte zegt waar het op staat en geeft aan wat je nog moet verbeteren." De Hagenaar heeft de nodige bluf, maar op de bank laat hij daar weinig van merken. Dan is hij rustig en analyseert hij het spel. Drommel voelt zich daar lekker bij. „Als je gaat schreeu wen werkt dat soms in je nadeel. Hij roept gewoon iemand bij zich als het spel stil ligt. Maar hij geeft ook aan als je iets goed doet. Ik vind dat prettig. Als speelster heb je soms die beves tiging nodig. Het is nuttig om te horen als het fout gaat, maar ook prettig om te horen als je wat goed doet." „In de eerste wedstrijd tegen Reiger Boys maakte ik een mooi moment met hem mee. We stonden in de rust met 1-0 voor en ik zou nog tien minuten meespelen omdat ik terugkwam van een blessure. Scholte zei dat ik in de resterende tijd nog twee keer zou scoren en het gebeur de. Zo heeft hij wel meer van die dingetjes." Wellicht kan Ter Leede later dit jaar zelfs een dubbel kampioen schap vieren, maar dan moeten de mannen ook een beetje mee werken. Drommel: „Voor de club zou dat hartstikke mooi zijn." Het Nederlands amateurelftal. Sinds kort alleen nog toeganke lijk voor spelers jonger dan 21 jaar. Bondscoach Paul Stijnen maakte afgelopen week de se lectie bekend van 22 voetballers voor een oefenduel tegen het nationaal militair team. Later volgen serieuze ontmoetingen met Engeland en Ierland. En wat blijkt? Geen enkele speler van de zes hoofdklassers uit de Duin- en Bollenstreek is aanwezig. Ligt dat aan Stijnen of ontbeert de regio jong amateurtalent? Fokke van der Reyd, trainer van zowel het Hazerswoudse Bemardus als van het militair team, de aanstaande tegen stander van het amateurelftal: „Niemand uit deze regio? Dat is zeker opmerkelijk en opvallend. Er zitten toch zeker voldoende goede, jonge spelers bij Katwijk, Quick Boys of FC Lisse? Ik weet niet of ze ook naar eersteklas sers kijken want bij WSB en UVS zit ook talent. Waarschijn lijk is de amateurbondscoach afhankelijk van de verenigingen die hij benadert met de waag of ze nog spelers weten die aan de criteria voldoen. Misschien zit ten de clubs uit de regio niet in dat circuitje. Heel vreemd alle maal. Ik zal Stijnen, als ik erom word gevraagd, eens een paar tips geven." Quick Boys-trainer Gert Aan- dewiel: „Het kan verschillende oorza ken hebben. Op de eerste plaats is de bondscoach afhan kelijk van presentatiegidsen van de clubs en de informatie die hij van de trainers krijgt Het gaat niet alleen om spelers die niet ouder dan 21 jaar mogen zijn, ze moeten ook regelmatig bij de hoofdklasser in de basis staan. Eef Schoneveld kwam daar vorig seizoen nog voor in aanmerking, maai- hij is nu te oud. De selectie van Quick Boys is gemiddeld jong, maar nie mand voldoet aan de voor waarden. Dat geldt kennelijk ook voor de andere hoofdklas sers uit de buurt. Hoe kan het dat een van de betere amateur- voetbalgebieden van Nederland daar niets van terugziet in het Nederlands amateurelftal? Daar sta ik wel even bij stil. Mis schien zegt het wat over de doorstroming van de jeugd in onze regio. Ik geef maar een voorzetje, laat iemand anders hem maar inkoppen." De Koudekerkse voetbalmake laar Cees Goudkuil: „Ik ben vorige week bij de se lectiewedstrijden voor het ama teurteam geweest en het viel me toen al op dat zelfs bij de 44 uitgenodigde spelers geen re- giogenoot zat. Langs de lijn stonden makelaars en scouts van bijna alle betaalde voetbal clubs. Ze dingen allemaal naar de gunsten van die spelertjes, maar dat ter zijde. Dat er nie mand van de hoofdklassers uit de buurt rondliep, kan met vriendjespolitiek te maken heb ben. Steven de Lege van Hol- landia heeft bij zijn club geen basisplaats, Stanley Tailor van FC Hilversum was geblesseerd en toch zitten ze bij de laatste 22. Het is ook belachelijk dat er drie spelers van De Treffers zijn geselecteerd. Daar staat tegen over dat er niet zoveel jong ta lent in onze regio rondloopt. Uit het hoofd kan ik alleen Bob van der Vlugt van FC Lisse op noemen. Alphense Boys, Quick Boys, Katwijk en UVS spelen met hun Al in de tweede divi sie, niet al te hoog en de rest komt nog lager uit. Ik denk dat ons hele gebied al helemaal is afgescout. Nog voordat een ta lent bij een hoofdklasser aan de bak komt, is hij al door een be taalde club weggekaapt." ARC'er Stefan Schaafsma werd vorig jaar geselecteerd en is daarmee voorlopig de laatste regiogenoot in het onbetaalde Oranje: „Dat er bij de hoofdklassers uit de buurt weinig jonge spelers regelmatig worden opgesteld, kan geen argument zijn. Vorig jaar was ik bij het amateurteam één van maar drie spelers die konden zeggen dat ze bij hun club een basisplaats hadden. Toch is er wel een reden te be denken waarom er relatief wei nig 19 en 20-jarigen bij de hoofdklassers in de regio wor den gebruikt. Er zijn dit seizoen veel voetballers uit het betaalde voetbal naar amateurclubs overgegaan. Dat gaat ten koste van de jeugd." Bondscoach Paul Stijnen: „Wij doen een verzoek aan alle hoofdklassers of er spelers zijn die aan de voorwaarden vol doen. Waarschijnlijk hebben we uit de Bollenstreek geen re actie gékregen en ook niet van de tipgevers waar we gebruik van maken. Weet u nog ie mand? Het klopt dat veel gese lecteerden 'uit de provincie' ko men en van verenigingen af komstig zijn die niet in de top van hun hoofdklasse meedraai en. Wellicht krijgt de jeugd bij dat soort clubs vaker een kans. Waarom er nog een amateur- elftal bestaat? Op de eerste plaats om de grote meerder heid van de Nederlandse voet ballers, amateurs dus, een vaandeldrager te geven. Vroe ger bestond er nog een EK voor amateurs. Dat is afgeschaft en nog maar een paar landen heb ben een amateurteam, meestal zonder leeftijdsvoorwaarde. De KNVB lobbyt bij UEFA om het EK in ere te herstellen en houdt daarom het eigen amateurelftal in stand." Loman Leefmans Alphenaar Stefan Schaafsma, in Oranje, dekt in maart 2002 een Ierse tegenstander. Hij is vooralsnog de laatste regiogenoot in het amateurteam. Archieffoto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27