wereld klaar voor oorlog Bush stoomt Nieuwe hoop voor woningbouw op vliegkamp Valkenburg Veel meer bedrijven in Leidse Oostvlietpolder Leidsch Dagblad n 6 'Volgende week bewijs tegen Irak' Prijzenslag imponeert klant niet Verdachten van bomdreiging bij IKEA opgepakt Leidenaren hebben het voor 1 kiezen. Bijvoorbeeld welk ziekenfonds ze willen. Leidsch Dagblad NR. 43142 10SSÉ NUMMERS 1,10 ZATERDAG €1,55 >1 helpt rechts I monsterzege stembusgang «verzekeraars tn alles om letenÉt te houden ste- REGIO Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 29 JANUARI 2003 door Robbert Minkhorst den haag - Er gloort nieuwe hoop voor de bebouwing van vliegkamp Valkenburg. De provincie Zuid-Hol land heeft met het rijk afspraken ge maakt over mogelijke woningbouw op delen van het vliegveldterrein, nog voordat het eventueel wordt gesloten. Provincie en rijk gaan onderzoeken of die ruimte er is. Volgens gedeputeerde M. Norder van Zuid-Holland kan het vliegveld mak kelijk inkrimpen. Er landen hooguit zo'n zes toestellen per dag op een lange of een korte baan. Het vliegkamp is 315 hectare groot. „Het zou makkelijk kunnen beteke nen dat delen van het vliegveld vrij komen voor bebouwing", zei Norder gisteren op een persconferentie. Een van de studies van de provincie richt zich daarom op de 'functionaliteit' van het militaire vliegveld. De provincie, de Leidse regio en de Bollenstreek zoeken ruimte voor zo'n acht- tot tienduizend huizen. Daar voor leek het vliegkamp de meest ge schikte plek, totdat minister Kamp (ruimtelijke ordening) vorig jaar zei dat het kabinet tot 2020 geen geld heeft voor verplaatsing van het vlieg veld. Na stevige onderhandelingen tussen Norder en Kamp, die na het aftreden van partijgenoot Korthals inmiddels ook Defensie onder zijn hoede kreeg, is de minister op rijn schreden terug gekeerd. Norder maakte gisteren bekend dat 'nieuwe afspraken' rijn gemaakt. Het meest blij is de gedeputeerde met de mogelijkheid om op de middellange termijn delen van en rond het vlieg veld op te slokken. Dat zou al enkele duizenden huizen opleveren. Tegelijk onderzoeken Zuid-Holland en het rijk wat de gevolgen rijn voor Defensie, de natuur en de staatskas als het vliegkamp verhuist. Nieuw is dat daarvoor ook Zestienhoven bij Rotter dam in beeld is. Op korte termijn kan in de omgeving van het vliegveld worden gebouwd, bijvoorbeeld langs het Valkenburgse meer, op tuinbouwlocatie Duyfrak in Valkenburg, of tussen de Wassenaar- seweg en het vliegveld in, in de ge meente Katwijk. In het nieuwe streek plan, gisteren door Gedeputeerde Sta ten vastgesteld, kiest de provincie uit drukkelijk voor verstedelijking van de as Katwijk-Leiden. Daarin past wo ningbouw rond het vliegveld. Wel wordt gekeken naar alternatieven daarvoor, al sloot Norder eigenlijk meteen twee opties uit: de Haarlem mermeer en de Grote Polder bij Zoe- terwoude. „Er wordt gebouwd in de Leidse regio. Dan is de Haarlemmer meer geen oplossing voor de proble matiek. En de Grote Polder ligt in het Groene Hart." De mogelijkheden en onmogelijkhe den van woningbouw op het vliegveld rijn nooit behoorlijk onderzocht, zei Norder. „Er rijn alleen maar menin gen van mensen en instanties in het gebied. Nu rijn we af van dat welles- nietes gedoe. Dit is een doorbraak." Norder wil dat in de volgende staten- periode, dus tussen 2003 en 2007, een definitief besluit valt over de toekomst van het vliegkamp. T>rd Jq*r van gs lingen is nu ner van Sparta a- neken reden met j ende glasbak C IMENTAAR JIS VAN GAAL eel nam Louis van Gaal afscheid van Barcelona, "küe hij omschrijft als zijn tfde. Tot tranen toe ge- erliet hij stadion Nou hij had gehoopt re- te kunnen nemen voor lag enkele jaren geleden, e daarin hopeloos, e trainers doen het goed risie. Het maakt mensen fToch kwam de manier de Amsterdammer af- van Barcelona pa over, net als die keer dat de camera's zijn vertrek igde bij het Nederlands één van de beste elf- er wereld slaagde Van niet in Oranje naar het Japan en Zuid-Korea te Barcelona ging het mis. één van de duurste ter wereld afzakt naar de plaats in de Primera Di- punten boven de de- streep, verdient het niet hoofd te staan van een Barcelona. Van Gaal ver moment af te wachten voorzitter Gaspart hem li sprak bij zijn vertrek oorwaardelijke liefde uit celona. Wat hij zich ech- 'heeft gerealiseerd, is dat van één kant komt in juni vorig jaar op een contract tekende, de fans zich onmiddel- i hem. Zij waren de on- »e trainer, die zijn recht- sgj-aan werkwijze als de iste omschrijft, nog niet In zijn eerste periode ij de taal spreken, maar verder niets op van de de Catalanen, die be an om hun improvisa- veel over de persoon -dat hij dat niet wil in- ajn magie is uitgewerkt larcelona riep hij dat hij man op de juiste plaats ns hem is geen enkele rainer geschikter om de 'a iet juiste spoor te zetten. er; volkomen misplaatste ogen op een moment engheid beter op zijn it;#as geweest 'Huilen is te laat', Louis. President Bush oogst applaus na zijn 'troonrede'. Achter hem klappen vice-president Dick Cheney (I) en voorzitter Dennis Hastert van het Huis van Afgevaardigden mee. Foto: AFP/Pablo Martinez Monsivais Toespraak Bush duwt beurs verder omlaag den haag/gpd - De oorlogs zuchtige taal van de Ameri kaanse president George Bush bracht de aandelen markten vanochtend verder in mineur. De toonaangeven de index op de beurs van Amsterdam, de AEX-index, noteerde rond tien uur een verlies van ruim 3 procent op 276 punten. Daarmee knapte de bodem onder de 280-punten grens met gemak. Die grens was psychologisch belangrijk voor handelaren en beleg gers. Analisten stelden de laatste dagen dat als de index eenmaal onder de 280 pun ten uit zou komen, verdere dalingen niet te voorkomen zijn. Volgens de financiële wereld betekenen de woorden van Bush dat een nieuwe oorlog in de Golfregio onvermijde lijk is. En dat betekent nieu we onzekerheid voor de we reldeconomie. amsterdam/anp - Nederlandse consumenten hebben hun koopgedrag slechts twee weken laten beïnvloeden door de prij zenslag bij de diverse super markten. De omzet van de su pers lag in de eerste veertien dagen van dit jaar ongeveer 8 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. In week drie en vier was de rek er echter weer uit; in die periode groeide de omzet niet meer. Dat blijkt uit cijfers van markt onderzoeker GfK die vandaag rijn gepubliceerd. De eerste twee weken hadden één extra winkeldag. Boven dien hamsterden consumenten afgeprijsde producten. „Ze moesten wennen aan de twee- halen-een-betalen-acties" constateert Holla van GfK. Alle supermarkten profiteerden van de toestroom van klanten. Uitschieters waren de goedko pe winkels van Aldi, Lidl, Dirk van den Broek en Nettorama. Als gevolg van groeiend econo misch pessimisme groeide de supermarktomzet de laatste twee weken niet en kromp vo rige week zelfs met 0,8 procent „Dat is sinds jaren niet meer gebeurd", stelt Holla. Goedko pe supermarkten presteren volgens de onderzoeker nog steeds het beste. „Maar ook daar is de omzetgroei mini maal." Nederlanders hebben volgens Holla minder te besteden door allerlei hogere kosten, zoals bij voorbeeld de gestegen zieken fondspremie. Bovendien heb ben ze weinig vertrouwen in de economie. Vorig jaar bezocht de gemid delde consument vier verschil lende supermarktketens. In 2001 ging het nog om 3,5 for mule per huishouden. Daaruit blijkt volgens Holla dat Neder landers minder trouw rijn ge worden. door onze correspondent Ans Bouwmans washington - De Amerikaanse president Bush heeft zijn jaarlijk se 'State of the Union' vannacht vooral gebruikt om zijn volk en de wereld voor te bereiden op een naderende oorlog in Irak. Mi nister van buitenlandse zaken Po well zal volgende week nieuw bewijs presenteren over de leu gens en het bedrog van de Iraak- se dictator Saddam Hussein, zo zei Bush. De VS zullen de Veiligheids raad vragen op 5 februari bij een te komen 'om Iraks verzet tegen de wil van de wereld te bespreken', aldus Bush in rijn rede tot het Congres. Irak was het slotstuk van de 'troonrede'. Het onderwerp nam bijna een derde van de speech in beslag. De rest was gewijd aan binnen landse onderwerpen, zoals de economie, maar de dreigende oorlog overschaduwde het eer ste deel. Niet dat de president met veel nieuwe gegevens kwam, maar hij maakte klip en klaar dat oorlog nadert, en dat Washing ton snel knopen zal doorhak ken als Saddam niet onmiddel lijk echt ontwapent. De Amerikaanse president ging uitgebreid in op het risico dat Irak vormt voor de VS. „Het kan een verschrikkelijke dicta tor met een geschiedenis van wilde agressie, met terroristi sche banden en met grote po tentiële rijkdom niet worden toegestaan een zo belangrijke regio te domineren en de VS te bedreigen." Inspecties hebben geen zin als Saddam Hussein niet ontwapent, aldus Bush. Op basis van gegevens van de VN en eigen inlichtingendien sten concludeerde hij dat Irak niet heeft kunnen verklaren waar voorraden chemische en biologische stoffen rijn geble ven. Ook wees hij op verklaringen door Robbert Minkhorst den haag - De Leidse Oostvliet- polder krijgt veel meer bedrijven dan gepland. De provincie Zuid- Holland zegt dat dat hard nodig is. „Het wordt tachtig hectare of meer", aldus provinciebestuur der M. Norder gisteren op een persconferentie. Voor de gemeente Leiden had Norder daarmee een verrassing in petto. Leiden kiest voor een bedrijventerrein van hooguit veertig hectare. Volgens Zuid- Holland is dat bij lange na niet genoeg. De provincie honoreert namelijk ook de wens van de ge meente Oegstgeest om het noordelijke deel van Rijnfront, het gebied tussen de Oude Rijn en de rijksweg A44, te bestem men voor woningbouw. Daar passen minimaal 1.000 en maxi maal 2.500 huizen. „De voornaamste bestemming in de Oostvlietpolder wordt be- van overlopers dat Irak mobie le biologische wapenlaborato ria had, en op Britse informatie dat Saddam onlangs heeft ge probeerd uranium te kopen in Afrika. Hij zei ook dat er bewijs is dat Irak terroristen helpt en be schermt, inclusief leden van al- Qaeda. In het eerste deel van rijn speech deed president Bush een handvol voorstellen. drijvigheid", zei Norder gisteren. „Gezien de ongelooflijke vraag naar bedrijfsterreinen, juist ook in de Leidse regio, is dat een keus die we moeten maken." Norder denkt aan minimaal een verdubbeling van het aantal hectares, zonder de 'natuur functies en de volkstuinen uit het oog te verliezen'. Concentra tie van bedrijvigheid bij Leiden vindt Norder ook logisch. „Het ligt onder de rook van Schiphol. Leiden heeft al het Bio Science Park. En voor de toekomst van het gebied zeg ik: Mensen moe ten wel kunnen werken." Zuid-Holland werkt aan een nieuw streekplan. Gedeputeerde Staten hebben dat gisteren vast gesteld. Op 19 februari nemen Provinciale Staten een definitief besluit. Pagina Ri: Leiden niet zo gelukkig met besluit provincie Om banen te creëren, wil hij belastingen verlagen. Het bekritiseerde ziektekosten- systeem voor ouderen moet op de helling. Ook kondigde hij aan 15 miljard dollar te willen steken in aids-bestrijding in Afrika en het Caribisch gebied. Pagina Buitenland: De wereld moet het met deze George Bush doen amsterdam/gpd - De Amster damse politie heeft in Portugal twee mannen laten aanhouden die worden verdacht van de bomdreiging bij IKEA in de cember. De mannen ritten in Portugal in bewaring. De Am sterdamse justitie heeft ver zocht om hun uitlevering. In december vorig jaar werden bij IKEA-vestigingen in Slie- drecht en Amsterdam explosie ven gevonden. Er was bij de Amsterdamse politie een brief binnengekomen waarin afper sers om geld vroegen, rij kon digden daarbij aan dat ook in een andere vestiging van IKEA explosieven lagen. Om die re den rijn alle IKEA-vestigingen in Nederland een dag dicht ge weest. Het concern heeft zware finan ciële schade van die sluiting ondervonden. vlissingen - Koningin Beatrix en premier Balkenende zullen aanwezig rijn bij de nationale herdenking van de watersnood ramp 1953. Deze herdenking vindt zaterdag plaats op Goe- ree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland. Koningin Beatrix zal ook een krans leggen bij het monument op de begraafplaats voor slachtoffers van de ramp. In Ouwerkerk (Schouwen-Dui- veland) bezichtigt de vorstin het Monument Watersnood ramp 1953 van beeldend kun stenaar Gust Romijn en spreekt met slachtoffers en nabestaan den. Komende zaterdag is de bijlage in deze krant helemaal gewijd aan de watersnoodramp. Van der G. mag weer in groep Amsterdam - De van moord op Pim Fortuyn verdachte Volkert van der G. wordt sinds 24 janu ari in een groep in het Pieter Baan Centrum geobserveerd. Daarvoor had hij sinds 20 janu ari zijn medewerking met rijn onderzoekers opgezegd, omdat hij geïsoleerd bleef op het ver zoek van het ministerie van jus titie. Dit bleek vandaag tijdens de pro forma ritting bij de rechtbank in Amsterdam over de strafzaak tegen Van der G. Nu hij in een groep mag, werkt hij weer mee aan het gedrags- kundig onderzoek. Marathonloopster dood gevonden haaren - Wereldkampioene marathonlopen bij de vetera nen Mieke Pullen-Hombergen uit Oisterwijk is gistermorgen onder verdachte omstandighe den in Haaren om het leven ge komen. De 45-jaiige atlete werd door haar man rond het mid daguur in een greppel dood ge vonden. Pullen heeft volgens de politie rijn echtgenote 's mor gens in de buurt van Haaren af gezet, waar zij zou gaan trainen. Toen de man bericht kreeg dat rijn vrouw nog niet bij haar werk in Den Bosch was aange komen, ging hij haar zoeken. Nadat ze gevonden was, waar schuwde hij de politie. Gratis draadloos internet in Leiden leiden - Als eerste gemeente ter wereld krijgt Leiden de beschik king over een voor iedereen toegankelijke aansluiting op in ternet via radiogolven. De stichting Wireless Leiden heeft voor de toegang tot internet een overeenkomst gesloten met provider Demon. Dat heeft de stichting bekendgemaakt. Pagina R1 (advertentie) (advertentie) Leidenaren mogen zelf hun ziekenfonds kiezen. Dus kunt u meteen naar Zilveren Kruis Achmea, waar de premie per jaar tientallen euro's lager is, de wachttijden korter zijn en u snel telefonisch contact hebt. Waar u ook als ziekenfondsverzeker de kunt kiezen uit aanvullende extra's. En waar mensen voor regels gaan. Overstappen is heel makkelijk. Bel 0900-8435 (€0,05 pm) en we sturen u een offerte. Of kijk opl i Zilveren Kruis I odm« 1 Eerst mensen, dan regels. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaüng s mijn bank-gironummec NTT" Mill Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Koningin bij herdenking

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1