LEIDEN REGIO Willibrord Oegstgeest parochie van het jaar truinen door de geschiedenis in nieuwe Oudheidkamer DiTn,™end Als het donker wordt, is de hooglandse Kerk niet meer te zien Animo voor muzikaal kinderdagverblijf d<ï Wethouder Oegstgeest praat met skategroep Wonen voor ouderen R3 Diaken: 'We zitten duidelijk weer op de goede weg' O verdacht van verdacht van verduistering op iroken been aanrijding ichoten - Een 17-jarige fietser uit Leiden heeft en op de Veurseweg in choten een aanrijding 52-jarige automobilist jdschendam veroorzaakt, at hij te dicht op de as evveg reed. Het 15-jarige uit Wassenaar dat hij had, is met een gebro- 'n naar het ziekenhuis :ht. raak in lerdorp drp - Inbrekers hebben icht van vrijdag op za- de deur van een woning [Peppelschans in Leider- forceerd. De bewoners een horloge, een foto- en sieraden kwijt. Bij ling aan het Cees Note- id in Leiderdorp lukte kers niet om de deur breken. Lresentatie jindse vogels oude - De Vogelwerk- [oudeker/Hazerswoude londerdagavond 6 fe- leen diapresentatie over I in IJsland. De bijeen- Ivindt om acht uur plaats intrum De Anker aan de jilaan in Hazerswoude- l De toegang kost 2,50 fcfo: 071-3313777. maandag 27 JANUARI 2003 door Ilse Keuenhof oegstgeest - De Rooms Katholieke parochie de H. Willibrord uit Oegst geest is de parochie van het jaar 2002. De geloofsgemeenschap deed mee aan de 'Parochie van het Jaar Verkiezing' die werd georganiseerd door het RKK/KRO-programma Stu dio RKK. Met de benoeming is de Willibrord volgens de jury de 'veel- zijdigste, origineelste en dapperste' parochie van heel Nederland. De ze ge is opmerkelijke omdat Willibrord acht jaar geleden nog het NOS Jour naal haalde door onderlinge ruzie en twist. Op die ruzie wil diaken André Van Aarle in deze tijd van triomf liever niet meer ingaan: „Het was een he le pijnlijke en tragische periode, die werd veroorzaakt door verschillen de visies tussen het kerkbestuur, de pastoor en werkgroepen. Maar die verschillen zijn nu echt een gepas seerd station." Na de moeilijke periode keerde met de komst van pastoor Kees Van Vliet langzamerhand de rust terug in de kerk. Een jaar later kreeg hij versterking van Van Aarle. Samen gingen ze aan de slag om de paro chie nieuw leven in te blazen. De jury, onder leiding van hulpbis schop Gerard de Korte roemde de parochie om het herstel en het ver nieuwende en uitgebreide cateche seprogramma. Dit programma, onder de titel 'Ge loof Leren of Leren Geloven', is er voor kinderen en volwassenen. Ge volg is een volle kerk tijdens vierin gen, een overschot aan misdiena ren en actieve, betrokken vrijwilli gers. De jury noemde de parochie dan ook een 'leergemeenschap op tima forma'. Van Aarle: „Het is overduidelijk dat we weer op de goede weg zitten. Het is een beves tiging dat catechese en ontmoeting buiten de zondagsdiensten, na tuurlijk het kloppend hart van de gemeente, de toekomst van de kerk zijn. Deze prijs is een stimulans voor onze en hopelijk ook voor an dere parochies." Het idee van het uitgebreide cate cheseprogramma kwam van de diaken. Hij studeerde af op het on derwerp. „Catechese en vorming is zo belangrijk. Een preek is ook maar eenrichtingsverkeer. Door de ontmoetingen naast de diensten kunnen we weer met mensen pra ten. Niet om mensen kerkelijk te maken maar om ze over geloof en zingeving na te laten denken." De verkiezing van de parochie van het jaar 2002 wordt woensdag om 16.30 uur uitgezonden op Neder land 1. Meer informatie over de pa rochie staat op www. willibrordoegstgeest. nl. De Rooms Katholieke parochie de H. Willibrord uit Oegst geest is dolblij met de uitverkiezing tot parochie van het jaar. De bijbehorende prijzen, een beeldje en een oorkonde, stonden gisteren al in de kerk. Foto: Eric Taal voorschoten - 'De Kleine Troubadour', de droom van de Voorschotense muziekdocente Bernadette Krans, lijkt werke lijkheid te worden. Krans wil in Voorschoten een uniek kinder dagverblijf openen, dat is ge stoeld op een uitgelezen mu- ziekpedagogisch plan. Dit idee is bij de gemeente in goede aarde gevallen. Op kosten van de gemeente mocht Krans 300 Voorschoten se gezinnen een enquête voor leggen om te onderzoeken of behoefte is aan een muzikale kinderopvang. Krans heeft in middels ongeveer veertig inge vulde vragenlijsten ontvangen. „Ik heb alleen maar positieve reacties gekregen", juicht ze. „Ik heb zelfs al een officiële in schrijving binnen." Krans heeft in Leiden Zuid- West een straatonderzoek ge daan en ook daarmee oogstte ze niets dan lof. „Ik heb men sen gesproken die hun kinde ren willen overplaatsen zodra 'De Kleine Troubaddur' de deuren openzet." De 'minimuziekschool' is vol gens wethouder Draijer een goede aanvulling op de 'tradi tionele' kinderdagverblijven die Voorschoten al kent. Draij er hoopt dat alle vragenlijsten worden teruggestuurd. De uit komst van het onderzoek is belangrijk, zegt hij. De animo bepaalt of de gemeente Voor schoten zich verder wil inzet ten voor het project. Wat dat betreft zijn de eerste reacties hoopgevend voor Krans. Helemaal gerust is Bernadette Krans nog niet De creatieve docente is al twee jaar op zoek naar een geschikte ruimte om haar wens in vervulling te laten gaan. Gezien het nijpende ruimtegebrek in Voorschoten, waarmee ook andere organisa ties kampen, kan dit nog een harde dobber worden. Wellicht biedt Leiden uit komst. Krans is momenteel in onderhandeling met een ma kelaar over een locatie in Lei den Zuid-West. „Eerst afwach ten of ik de locatie krijg toege wezen, dan vertel ik precies waar het is en wanneer we gaan beginnen." ligen rtelt' proberen de sociale identiteit van Leiderdorp te versterken' nneke Dijke kjrp Naar de Leider- Oudheidkamer moet je an als je een serie kostba- Iderijen wilt bewonderen aarop de grootheden uit aatselijke geschiedenis, er wel vindt? Het verhaal een dorp, dat oogt als itenwijk van Leiden maar s dan dat In het nieuwe omen aan de Hoogma- ig wandel je van mam- nd naar scherf, vaas en te. rhaal dat de vrijwilligers Oudheidkamer zo graag Ui n, kwam niet goed uit de V het oude gebouw Kame- in de Ericalaan. „Alle pe- waren daar te vinden, 1900 overheerste", zegt ro^tn Ie Bruin, voorzitter van tuur. Er was geen opslag- n ('jawel, het stookhok'), or er veel te veel spullen Ja te kleine ruimte moesten 'Sj11 ktocht naar een oud, ka- tiek dorpsgebouw liep s4s uit. Vandaar dat het be- ich richtte op een nieuw e8er nderdeel uitmaken van P33 ciaal-cultureel centrum. 331 !006 aan de Laan van Ou- de deuren opent. Toen 1 werd dat de Oudheidka- voor die tijd de Kameleon verlaten omdat de ge- daar een school wil me! p, sloeg even de vertwij- akii Pe- "Vooral de oudere ge- leul was bang dat de Oud- .'s te ner tijdelijk zou worden ?nb Theo de Bruin en Marleen Riool in de nieuwe Leiderdorpse Oudheidkamer: „De vitrines hebben we gekregen van het Rijksmuseum van Oudheden." Foto: Hielco Kuipers opgedoekt", zegt Marleen Riool, die de promotie voor het muse um verzorgt. Gebouw Doesmeer bleek een geschikte tussenstop. Omdat het nog wel een paar jaar duurt voor de volgende verhui zing zich aandient, is de exposi tieruimte van alle gemakken voorzien. Aan niets is te zien dat het verblijf tijdelijk is. In de lichte zaal wandelt de be zoeker via de oertijd naar het heden. Negen borden aan de muur geven uitleg. Elk tijdperk, of het nu de oertijd is, de tijd van de Romeinen of de negen tiende eeuw, krijgt evenveel aandacht. De voorwerpen liggen uitgestald onder glas. „Die vitri nes hebben we gekregen van het Rijksmuseum van Oudheden", vertelt Riool trots. „Stadsarcheo- loog Maarten Dolmans gaf ons de tip dat ze die daar over had den." De vrijwilligers van de Oudheidkamer gaven de gele kasten een strakke donkergrijze kleur, die mooi afsteekt bij het lichtgele marmoleum op de vloer. Helemaal af is de zaal nog niet. Aan de bovenkant van de muren komt een schildering van de Oude Rijn door de eeuwen heen. De Oude Rijn en de boeren, dat is waar Leiderdorp zijn bestaan aan te danken heeft. Met zijn 1200 jaar is het doip ouder dan buren als Hoogmade en Zoeter- woude, die vorig jaar het 750-ja- rig bestaan vierden. Leiderdorp lag hoger langs het water, waar door mensen daar eerder gin gen wonen, is de verklaring. De boeren wonen nu aan de rand van het dorp, maar waren er ooit de spil van. Ooit? Zo lang geleden is dat nog niet. In 1950 woonden er slechts 3000 men sen in Leiderdorp. In ruim 50 jaar tijd is dat aantal gegroeid naar 26.000. Al die mensen met wortels en herinneringen elders, moeten juist een bezoek brengen aan de Oudheidkamer, vinden De Bruin en Riool. „Wij proberen de sociale identiteit van Leider dorp te versterken, anders blijft het een slaapdorp", zegt De Bruin. Met de geschiedenis in het achterhoofd willen ze graag meedenken over de toekomst, zoals over het plan voor een nieuw dorpscentrum, waar het sociaal-cultureel centrum onder valt. „Wij komen daar straks te zitten temidden van allerlei an dere culturele instellingen. Sa men moeten wij dat hart gaan maken. Ik hoop dat we daar als Oudheidkamer aan mee kunnen doen", zegt De Bruin. In ge bouw Doesmeer wordt met dat samenwerken alvast geoefend. De balie en de keuken deelt de Oudheidkamer met onder ande re ouderenorganisatie Pluspunt en met theater Toverlei. In het nieuwe jasje zijn er meer mogelijkheden om regelmatig een thematische tentoonstelling in te richten. De vitrines in het midden van de Oudheidkamer presenteren binnenkort herin neringen aan de talloze winkels die Leiderdorp gekend heeft. „Er zijn er wel honderd geweest. Dat kun je je nu niet meer voorstel len, maar het is nog niet zo lang geleden", zegt Riool. Ze roept mensen die voorwerpen hebben op om deze aan te bieden, zodat ze er een keuze uit kan maken. Wie niets heeft, maar toch iets voor de Oudheidkamer wil doen, kan zich altijd nog aan melden als vrijwilliger. De Oud heidkamer aan de Hoogmade- seweg 70 is op zaterdag en zon dag open van 14 tot 17 uur. De toegang is gratis. Groepen die op een ander moment een rondleiding willen, kunnen bel len met Marleen Riool: 071- 5897865. alphen aan den rijn - Een OUd- medewerkster en tevens oud bestuurslid van de Dierenbe scherming Alphen aan den Rijn wordt ervan verdacht geld te hebben verduisterd bij de instel ling. Het gaat om een bedrag van bijna 5000 euro. Dat heeft bestuurslid M. Donath bekend gemaakt. De verduistering zou volgens hem diverse malen in septem ber zijn gepleegd. „We kregen een vermoeden toen het aantal ritten die met de Dierenambu lance werden gemaakt, niet strookten met de inkomsten. Na een gesprek met haar bekende ze." Het bestuur ontsloeg de verdachte onmiddellijk van al haar taken. Volgens oud-wethouder Donath heeft iedereen binnen de Die renbescherming geschokt ge reageerd. „Zij was niet alleen bestuurslid, maar ook nog eens het gezicht van de dierenbe scherming naar buiten toe. Ze deed heel veel goede dingen. Je verwacht dan niet dat zij zoiets zou kunnen doen." Wat de re den was, weet Donath niet. De verdachte heeft het geld nog niet terugbetaald. „Het gaat im mers om een aanzienlijk bedrag. Vijfduizend euro op een jaarbe groting van bijna 70.000 euro is voor ons echter ook heel veel. We hebben daarom een regeling met haar getroffen. Ze moet al les terugbetalen." De charitatie ve instelling is afhankelijk van inkomsten van leden, de ambu- lanceritten en donaties. L lold Vroomans al ja- doom in het oog. Als stemis intreedt, is de andse Kerk bijna niet zien. Daarom strijdt est iter/beheerder van de Eel jaren voor het verlich- de historische gevels •en-fet rijksmonument, ara in wel eens op het stad- liet eweest om daar met tra nbtenaar over te praten, ië i as in de tijd van de n n ,glu cruises door Lei- ion )ie ambtenaar zei toen del mij dat alleen gebou wen en monumenten langs de vaarroute werden aange licht Daarop zei ik tegen hem dan is die gracht rond de Pie terskerk zeker al gegraven. Trouwens, als je door de Nieuwe Rijn vaart en de Be schuitsteeg inkijkt, is een deel van de Hooglandse Kerk goed te zien, compleet met torentje en klok. Als je dat verlicht kan je 's avonds ook nog kijken hoe laat het is." Vroomans vindt dat de ge meente te weinig doet voor 'zijn' kerk. „En niet alleen de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 kerk. Er staan hier in de buurt juweeltjes van panden die je als het donker wordt niet meer ziet. Als je met architec ten of bouwhistorici praat, hebben ze het allemaal over één van de mooiste Neder landse gevels uit de laat go tiek. En dat nog aan twee kanten, de Nieuwstraat en de Hooglandse Kerkgracht. De kenners vinden het schitte rend, maar wat doet Leiden er mee? Juist, helemaal niks" Vroomans heeft nog een an dere reden om zijn kerk aan te lichten. „Dat is uit het oog punt van veiligheid en sociale controle. Er wordt hier name lijk nog al eens tegen de kerk muren geplast met al die ca fés in de buurt. Laatst nog was er een man die midden op de straat stond te plassen. Daarnaast is er in de buurt de nodige overlast van junks, zwervers en alcoholisten. Met verlichting hopen we dat die overlast een beetje afneemt." Vroomans heeft ook contact gehad met het energiebedrijf Nuon. „Daar bleek een heel plan te liggen over de aan lichting van de kerk van bin nenuit. Mij best, zei ik, als we er tijdens concerten maar geen last van hebben. Toen ik niets meer hoorde, heb ik weer contact opgenomen en kwam ik uiteindelijk bij Nuon in Arnhem terecht. Daar hebben ze niks met Leiden dus was het plan in een bureaula ver dwenen. Maar de 'Leidse Pie mel' op hun eigen terrein aan de Langégracht hebben ze wel verlicht." Al in het voorjaar van 1998 zou de gemeente met de zo geheten illuminatienota ko men. Daarin worden 25 mo numentale panden in de bin nenstad genoemd die in de schijnwerpers worden gezet. Zo hadden de ambtenaren de Koorbrug, De Waag, de Lode- wijkskerk aan de Steen- schuur, de Marekerk, het Stadhuis en, jawel, de Hoog landse Kerk uitgezocht. Maar ook de onderdoorgang van 't Gangetje stond op de lijst. Ex terne deskundigen lieten hun licht schijnen over de plan nen omdat het geen openba re verlichting, maar om een hele specifieke tak van ver lichting ging. Eind 2001 werd het stadhuis voor 420.000 gulden in de schijnwerpers gezet. Maar voor wat betreft de Hoog landse Kerk is het rond de il luminatienota oorverdovend stil gebleven. „Het is nog steeds in concept en moet met allerlei disciplines binnen het gemeentelijk apparaat worden besproken", laat een woordvoerster van de ge meente weten. oegstgeest - Een delegatie jonge skateboarders en crossfietsfana- ten uit Oegstgeést heeft van wet houder Steens te horen gekre gen dat ze 27.000 euro uittrekt voor de aanleg van een skate- park. De jongeren - tien in to taal in de leeftijd van tien tot ze ventien jaar - en de wethouder hebbenoverlegd over de inrich ting van het park. De jongeren trokken een aantal weken geleden aan de bel bij de gemeente: ze zijn fervente ska ters en stunters op de crossfiets, maar bij hen in de buurt is geen plek waar ze hun gang kunnen gaan. Wethouder Meester bleek gevoelig voor hun klacht. Onduidelijk is nog waar het ska- tepark moet komen. Een optie is in het Hofbrouckerpark, een an dere is langs het Oegstgeester kanaal tegenover de PABO. Vooral die laatste mogelijkheid valt in goede aarde bij de skaters en fietsers. Deze plek ligt cen traal in het dorp, maar toch vrij afgelegen, zodat omwonenden weinig geluidsoverlast ondervin den. De gemeente heeft 27.000 euro uitgetrokken voor de aanleg van een compleet park. Een goed geasfalteerde onderlaag, bank jes, vuilnisbakken en natuurlijk diverse skateattributen horen hierbij. Rob Koning - verantwoordelijk voor sportzaken in Oegstgeest - deelde tijdens het gesprek met de jongeren folders uit met daarin allerlei ramps, half-pipes en funboxen die op zo'n plein horen. Hij vroeg de jongeren ook een plattegrond te maken van de beste indeling van het skatepark. Op 6 maart komen vertegen woordigers van de gemeente en de skatecrew weer bij elkaar om de plannen verder te bespreken. Eric-Jan Berendsen Vijf jaar geleden werd de gevel van de Hooglandse Kerk aan de Nieuwstraat verlicht toen er tv-opnamen werden gemaakt door de Ikon. Foto: Jan van 't Zelfde leiderdorp - Ouderen in Lei derdorp die benieuwd zijn of er over tien jaar geschikte woonruimte voor hen is, kun nen op 5 februari een bijeen komst in het gemeentehuis be zoeken. De Stichting Samen werkingsorgaan Belangenbe hartiging Ouderen Zuid-Hol land (SBO) heeft onderzocht wat de woonmogelijkheden voor ouderen in deze provin cie zijn, en concludeerde dat die onder meer in Leiderdorp niet goed zijn. Wethouder MacGülavry en directeur Ver does van de Algemene Wo ningstichting Leiderdorp (AWL) houden hierover een toespraak. De bijeenkomst duurt van 15 tot 17 uur en wordt gehouden in de raadzaal van het Leiderdorpse gemeen tehuis. v

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9