REGIO Baby met infectie kan eerder naar hui I Merlijn moet twee weken aan het infuu: Gods zinvol geweld volgens Willem Ouweneel 'Een stabiele coalitie met ZmlanD™F°~ Christen Unie en SGP' volkskrant De VSM juist voorstander registratie geneesmiddf NAVRAAG 'Er is nog een heel andere coalitie mogelijk'. Onder deze kop schrij ven de Katwijkse wethouders Jan Post en Wim van Duijn vandaag een opiniestuk twee Katwijkers pleiten voor een kabinet van CDA, WD en hun partijen: Christenunie (Post) en SGP (Van Duijn). Navraag bij JAN POST. Vanwaar die bezorgdheid over het landsbestuur? „Van Duijn en ik praten natuurlijk nog wel eens over politiek en het was ons beiden opgevallen dat Balkenende als eerste roept dat hij de optie CDA/WD/D66 wil onderzoeken, maai- met geen woord rept over Christenunie en SGP. Dat verbaast ons. Het CDA heeft heel veel strategische stemmen van deze twee partijen gekre gen. Alleen al in Katwijk zijn 500 van de 2000 ChristenUnie-stem- men dit keer naar het CDA gegaan, omdat die mensen vertrouwen hebben in Balkenende en zijn gereformeerde uitstraling. Dat hij dan de door ons geopperde mogelijkheid niet eens noemt maar flirt met het superpaarse D66, is toch hoogst merkwaardig. Vandaar onze brief. Wij willen die discussie wel aanzwengelen." Maar vindt u hetgeen miskenning van de stembusuitslag als niet eerst wordt geprobeerd een CDA/PvdA-kabinet te fortneren? „Nee. Balkenende heeft tijdens de campagne de PvdA zo van zich afgeduwd, dat hij het bijna niet kan maken nu als eerste voor die optie te gaan. Kijk, de partijen die het strategisch ak koord van Balkenende I hebben uitgestippeld - CDA, WD en LPF - hebben samen nog steeds een forse meerderheid in de Kamer. Je kimt dus zeggen dat de meerderheid van de stemmers kiest voor voortzetting daarvan. Nu snap ik ook wel dat verder regeren met de LPF moeilijk ligt, maar als Balkenen de een stabiele coalitie wil, is hij bij ChristenUnie en SGP - twee zeer stabiele partijen - aan het goede adres." Al nagedacht over de ministersposten die ChristenUnie en SGP moeten gaan bezetten? „Dat is van later zorg. Eerst gaat het erom programatisch tot elkaar te komen, de poppetjes-discussie is van mindere orde. Er moeten natuurlijk concessies worden gedaan. De ChristenUnie bijvoor beeld ligt sociaal economisch gezien eerder links van het CDA dan rechts. Wat dat betreft zal mijn partij dus water bij de wijn moeten doen. Op andere punten moet het strategisch akkoord van Balke nende I in Balkenende II wat zwaarder worden aangezet. Ik doel dan bijvoorbeeld op het euthanasie/abortus-vraagstuk en de win keltijdenwet." En, al iets gehoord uit Den Haagover jullie suggestie? „Nee nog niet. Ik zal zo Jan Peter eens bellen wat hij ervan vindt. Grapje, hoor." tekst: Paul de Vlieger foto: Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 27 Januari NOORDWIJK - De 'Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiedenis en Oudheidkunde (Vierde Reeks, derde deel, eerste aflevering) bevat een artikel van prof. P.J. Blok. Deze onderzoekt wat er aan is van de geschiedenis van St.-Jeroen, die in 856 door de Noormannen te Noordwijk op de vreeselijkste wijze zou zijn doodgemarteld. De oud ste schriftelijke opteekening van zijn marteldood, die wij kennen, is die van Johannes a Leydis; een soortgelijke redactie vinden wij bij Opmeer en in een Hollandsch passionaal uit de 15de eeuw. Boven dien zijn een viertal handschriften bewaard. Prof. Blok bewijst, dat al deze teksten teruggaan tot een oude redactie, die in het midden der twaalfde eeuw in het klooster te Egmond moet hebben bestaan. Wat ervan het verhaal waar is, is zeer moeilijk te zeggen; het is mogelijk, dat een dergelijk feit werkelijk heeft plaats gehad. LEIDEN - Leiden is de eerste gemeente in ons land, die het huis- höudonderwijs op zoo onbekrompen wijze bij het openbare herha- lingsonderwijs heeft ingevoerd, hierbij gesteund door het bestuur van het Leidsche Volkshuis, dat op belanglooze en uitstekende wijze dit volksbelang behartigt. ANNO 1978, vrijdag 27 januari LEIDEN - Het buurtcomité Noordvest heeft spandoeken opgehangen aan de gevel van het pand Lange Scheistraat 19, waar tot voor kort het gezin Glasbergen op een bovenhuis woonde. De autospuiterij van de Fa. Focke hinderde het echtpaar Glasbergen geregeld. Door vergiftige verfdampen, die het bovenhuis door spleten in de vloer bereikten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 Ê-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. MAANDAG 27 JANUARI 2O0) »ri a a CHi fiel j atl SCHRIJVENDE LEZE In het Leidsch Dagblad van 4 januari beantwoordt D66 voorman Thom de Graaf vragen van lezers. Natuur genezer Ineke van Gestel uit Leiden beweert in haar vraag aan Thom de Graaf dat VSM weigert homeopa- tische geneesmiddelen te laten registreren. Terecht vindt Thom de Graaf dit merkwaardig. De bewering van mevrouw Van Gestel is namelijk volstrekt onjuist. VSM is vanaf het begin een groot voorstander geweest van registratie van homeo- patische geneesmiddelen. Door middel van registratie worden kwaliteit, veiligheid en werkzaamheid van deze producten getoetst. Dit is een goede zaak, want ge bruikers hebben er recht op dat de geneesmiddelen die ze kopen kwalitatief goed en veilig zijn. VSM brengt zowel homeo- patische geneesmiddelen op de markt die vrij ver krijgbaar zijn bij apotheek en drogisterij, alsmede ge neesmiddelen die worden voorgeschreven door ho- meopatische artsen en the rapeuten. Beide categorie- en geneesmiddelen zijn door ons ter registratie aangeboden en de meesten zijn inmiddels daadwerke- ir/ lijk geregistreerd. Mevrouw Van Ge aan nu maar in Bel jar homeopatische middelen te kopen uit het bovenstaan! is dat helemaal niet evve Bovendien is het ra nbtt waardig. In België nu pas begonnen n registreren van hon lie sche geneesmiddel! mij nu toe heeft toetsin kwaliteit, veiligheid werkzaamheid van patische producten gië nog niet plaatsg den. Ik wil iedereen die meopatisch arts of peut bezoekt dan bevelen goed te kij het homeopatisch middel dat men voorgeschreven derland geregistn Dat is vrij eenvorn oordelen door de lend arts of thera] een recept te vragf product bij de apot bestellen. Apothel gen namelijk uitsli nog geregistreerde patische geneesmii afleveren. Drs. Jan Zv algemeen direct Verpleegkundigen dienen antibiotica bij de baby thuis via infuus toe De eerste dagen na de geboorte van een baby, dat behoren vrolijke en zoe te dagen te zijn. Maar als de baby ziek is, gooit dat roet in de muisjes op de beschuit. Nog zuurder is het als het kindje niet eens naar huis mag omdat het een bacteriële infectie heeft en aan het infuus in het ziekenhuis moet blijven. De Leidse regio is het eerste gebied in Nederland waarin pasgebo ren baby's meteen infectie tóch naar huis mogen. Met dank aan de thuis zorg. Normaal blijven pasgeboren baby's met een infectie (sepsis) nog een dik ke week in het ziekenhuis. Ze liggen aan het infuus met antibiotica. De in fectie kan het gevolg zijn van te vroeg gebroken vliezen of een infectie van de moeder. Na die week is het kindje gezond en mag het naar huis. Die week dat het kindje in het zieken huis ligt, is een vervelende en moeilij ke periode voor de ouders, zegt Maria de Taeye. Zij is het hoofd van de af deling neonatologie van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), dat twee jaar geleden als eerste ziekenhuis in Nederland ba by's met een infectie thuis liet verzor gen. „Het is heel belangrijk dat ouders snel een goede band met hun kind krijgen", vertelt De Taeye. „Vaak vasthouden is goed voor de hechting. Maar als de baby in het ziekenhuis moet blijven, wordt dat moelijk. Vooral als er thuis nóg een kind is, is heen en weer reizen een heel gehan nes. Dat geeft veel onrust, zeker als je net bent bevallen. Omdat je als moe der niet altijd bij je kind kan zijn - ouders worden sowieso na twee da gen op de afdeling verloskunde ont slagen - ben je wel gedwongen om te kolven. Maar dat lukt niet altijd. Het is geweldig dat dit allemaal voorbij is." De baby's kunnen niet onmiddellijk naar huis. Ze moeten in ieder geval drie dagen in het ziekenhuis blijven om te lajken hoe het kind reageert op de medicijnen die via een infuus in een armpje, beentje of in het hoofdje worden toegediend. Als dat goed is, de baby goed drinkt en zichzelf kan warm houden, mag het naar huis. Daar komt twee keer per dag een ver pleegkundige van het Specialisten team Thuiszorg over de vloer om an tibiotica via een infuus toe te dienen. Zijn de ouders niet bang dat het mis gaat? De Taeye: „Uit een enquête on der de ouders blijkt dat iedereen erg enthousiast is, unaniem. Ouders ge ven aan dat ze denken zo een betere band met hun kind op te kunnen bouwen. En dat is natuurlijk ook zo, ze worden niet van hun kind geschei den." Als het toedienen van de antibiotica niet lukt omdat de naald van het in fuus niet meer goed zit, probeert de verpleegkundige eerst zelf opnieuw het infuus in te brengen. Als dat niet lukt, gaat de baby even naar het zie kenhuis. „Soms is er thuis net onvol doende licht of zijn er andere om standigheden waarin het de ver pleegkundige niet lukt een infuus op nieuw in te brengen. In de klinische situatie van het ziekenhuis gaat dat wel goed. Maar het komt weinig voor PREEKTIJGERS rha Oi ;n, 1 het 11 d dat baby's naar het ziekenhuis moe ten omdat het thuis niet lukt." Inmiddels doen het Diaconessenhuis Leiden en het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp ook mee. „We hebben in de Leidse regio iets leuks ontwik keld", aldus De Taeye. Niet alleen de ouders profiteren van de thuishulp, ook de ziekenhuizen zelf zijn erbij ge baat. „Het gaat voor de hele Leidse regio om enkele tientallen kinderen per jaar. Dat betekent dat er op de af deling weer bedden vrijkomen. En dat is een groot voordeel omdat neo- natologische bedden schaars zijn. Soms plaatsen we baby's naar andere ziekenhuizen over omdat er geen ruimte is. Thuishulp bij baby's met infecties maakt dat probleem weer wat kleiner." De verpleegkundigen van het Specia listenteam zien het toedienen van medicijnen bij pasgeboren baby's als een 'welkome aanvulling' op het werk. „Wij zien vooral veel terminale patiënten die pijnbestrijding nodig hebben", zegt verpleegkundige Joke preek recensie Silvan Schoonhoven Prof. dr. Willem Ouweneel, vrijdag 20.00 uur, ROC Lammenschanspark, Leiden. Israël is een stukje grond dat met bloed is doordrenkt. Hoe dat zo is gekomen, daar over kun je van mening verschillen. De een gooit het op een trieste samenloop van om standigheden. De ander gelooft dat achter al het bloedvergieten in het Midden-Oosten een netjes uitgedacht plan zit. Professor Willem Ouweneel is zo iemand. „De geschiedenis is één groot conflict ach ter de schermen. Tussen de machten van de duisternis en machten van het licht", weet hij. God heeft namelijk een zogenaamd 'rechtsgeding' met het joodse volk. Oftewel een appeltje te schillen. Het volk Israël is, zoals bekend, om de haverklap ontrouw aan de Here. Dan gieten ze weer een gouden kalf, dan buigen ze weer voor 'de verschrik kingen van de gruweldiensten van de omlig gende volkeren'. En bovenal: ze willen Jezus maar niet erkennen als de Messias. Met de omliggende volkeren heeft God óók een rechtsgeding. God gebruikt die volken als 'tuchtroeden' tegen Israël. Die tuchtroe den krijgen er meteen zelf flink van langs. „Dat is iets raadselachtigs aan de Heer", be denkt Ouweneel zich. ,A1 die volkeren zijn stuk voor stuk ten onder gegaan. Waar is Babel gebleven? Waar is het rijk van Alexan der? Het Romeinse rijk? Het Nationaal-Soci- alisme? God heeft toegelaten dat ze de roe de brachten over Israël, soms om redenen die we niet begrijpen. Maar ze zijn allemaal ten onder gegaan." Met heidenen die Israël pesten loopt het dus slecht af. Dat gold vroeger, en dat geldt nog steeds. „Bijvoorbeeld voor iedereen die het opneemt voor hen die Israël wreed ver drukken en proberen uit het land te verdrij ven, want dat is nog steeds het officiële standpunt van de PLO. Als je aan Israël komt, dan kom je aan de Here." Het ziet er in Gods plan kortom slecht uit voor Palestij- nen die het wagen in opstand te komen te gen de bezetting van hun land. Het moet een hoop troost geven om achter al het bloedvergieten - van de Filistijnen en de Edomieten tot de gaskamers en de Wes telijke Jordaanoever - de vaderlijk sturende hand van God te kunnen zien. Maar wat wil Hij dan toch bereiken met al dat zinvol ge weld? Ook daar heeft Ouweneel een ant woord op. „Het komt allemaal goed met Is raël, omdat Israël uiteindelijk de Messias zal leren kennen. Die heeft een naam: Jezus van Nazareth." Je kan het met Ouweneel hartgrondig on eens zijn. Het kan zelfs zijn dat de haren je ten berge rijzen als je hem hoort schuiven met 'volkeren' die blijkbaar niet meer zijn dan zwarte of witte pionnen op Gods grote schaakbord. Je kan iemand die moeiteloos het ene volk tot het rijk van het licht en het ander tot het rijk van het duister rekent, een enge extremist vinden. Maar wat is die man goed! Wat windt hij zijn toehoorders in de bomvolle zaal om de vinger en wat steekt zijn verhaal goed in el kaar! Honderdvijftig man hangt aan zijn lip pen. Moeiteloos jongleert Ouweneel met zijn eruditie en bijbelkennis of gooit hij er een grapje tegenaan. Tussen neus en lippen geeft hij een mini-college over de vrije wil, het Samen op Weg-proces of Sharon's on derdrukkingspolitiek, die Ouweneel toch blijkbaar ook niet lekker zit. Omdat dit een lezing is en geen preek mo gen de toehoorders vragen stellen na de kof fie. „Beslist God of de duivel over de dood?" wil iemand weten. Ouweneel moet er om la chen: „Wie denkt u dat ik ben, dat ik dat weet?" Maar de vraag is tekenend voor het bijna heilig ontzag waarmee zijn toehoor ders tegen de professor opkijken. En nie mand vraagt hoe het verder met de Palestij- nen moet. Merlijn Hentzen, een baby van vier maanden, heeft tien dagen lang thuis antibiotica via een in fuus toegediend gekregen. Moeder Annette Ver hoeven over Merlijn nu: „Een zoet en extreem nieuwsgierig ventje. Lacht naar alles en iedereen en wordt alleen boos als je hem alleen laat." Va der Michael Hentzen over Merlijn toen, vier maanden geleden, vlak na de bevalling: „Onmid dellijk was hij grauw en kreunde hij. Binnen een kwartier na de geboorte was hij al weg naar de couveuse." Merlijn wordt op 22 september geboren in het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp, ziek van de streptococ-bacterie. Deze bacterie komt bij som mige vrouwen in het geboortekanaal voor. Dat is ongevaarlijk, maar voor baby's kan een infectie met deze bacterie dodelijk zijn. Merlijn moet twee weken via een infuus antibiotica krijgen. De kin derarts vertelt over de mogelijkheid om de thera pie voor een deel thuis te doen. „Ik heb toen onwijs zitten pushen om dat door te laten gaan", zegt Annette Verhoeven. „Dat ik m'n baby in het ziekenhuis zou moeten laten, was niet wat ik me bij een gezellige kraamtijd voorstel. Ik geef borstvoeding en dus zou ik overdag voortdu rend op en neer naar het ziekenhuis moeten om Merlijn te voeden. Bovendien zou ik moeten af- kolven zodat Merlijn ook 's nachts borstvoeding had kunnen krijgen. Bovendien heeft Merlijn ook nog een ouder broertje thuis, Boris. Dus toen ik wist dat ik misschien met Merlijn naar huis kon, was ik niet meer te houden." Een paar dagen na de geboorte gaat Merlijn naar het ouderlijk huis in Leiderdorp, met een infiius- Koridon. „We komen dus met. lende en droefenis in aanrakiiQe; Daarom is het ontzettend leul ook met pasgeboren baby"s te ni ken. Het is gezellig thuis, er kc site over de vloer. Als er een b geboren, is het feest in huis." Roelf Reinders naald in zijn rechterarmpje. Twee keer per d komt er een verpleegkundige langs om de m |e"j cijnen via het infuus in te spuiten. Dat gaat j tuu zien Merlijns ouders. „De verpleegkundigen ten de medicijnen heel zachtjes in vertelt! Hentzen. „Ze waren heel voorzichtig." Hij zi dat het infuus in die paar dagen in het zieke vier keer opnieuw moest worden ingebracht soms in het hoofdje - en thuis nul keer. „De pleegkundigen die bij ons thuis kwamen, sti den zo'n rust uit. Dat geeft vertrouwen." Moeder Verhoeven: „Ze werken heel integer toch een intieme gezinssituatie met een pasj ren baby." Na tien dagen infuustherapie aai qq^ filmt vader Hentzen hoe een verpleegkundig infuusnaaldje uit z'n zoontje haalt: Merlijn i ter. 0* lor 1 tek kto< del;

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8