Leiden heeft nauwelijks geld voor monumenten Bij Madagascar rechtsaf, daar is Tanzania Vuurwerk dit jaar in regio goed voor 250 arrestaties Leids Crucell tekent akkoord met geneesmiddelengigant REGIO Heemschut richt schijnwerpers op Aalmarktplan 3Leidse wethouders laten ook feestjes door gemeente betaleny Glimmende bolides leiden - De politie Hollands Midden heeft rond de jaarwisse ling 250 jongeren aangehouden in verband met vroegtijdig afste ken van vuurwerk, of het plegen van vernielingen ermee. Een jaar daarvoor waren dat er nog 175. De meeste van hen werden doorverwezen naar het HALT- bureau voor een alternatieve straf. Vijfentwintig' raddraaiers kregen een boete of moeten zich voor de rechter verantwoorden omdat ze of meerderjarig waren of al eens eerder een alternatie ve straf kregen. In Leiden nam de politie 40 zogeheten lawine pijlen in beslag. In Hollands Midden werd door de politie in december 2002 zo'n 1400 keer op meldingen van vuurwerkoverlast gereageerd. In december 2001 lag dat aantal op 1550. Volgens de politie zorgde de inzet van zogeheten bikers (agenten op mountainbikes) in Leiden-West voor minder over last van vuurwerk De politie Hollands Midden nam in totaal 2835 kilo vuur werk in beslag tegen 500 kilo in 2001. Dat verschil wordt ver klaard door twee grote zaken. In oktober werd in Gouda meer dan 1300 kilo gevonden en in november werd een man uit Waddinxveen aangehouden die in zijn auto 500 kilo verboden vuurwerk had. door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechnolo giebedrijf Crucell heeft een overeenkomst gesloten met far- maceuticagigant Aventis Pas teur. Dit bedrijf gaat de produc tiemethoden van Crucell gebrui ken voor het ontwikkelen van een nieuwe generatie virale vac cins. Hiervoor gaat het farmabe- drijf drie productietechnieken van Crucell gebruiken. Het be kendste is de menselijke cellijn Per.C6, maar Crucell heeft ook andere cellijnen, zoals AdVac en MAbstract, waarmee het ont dekken, ontwikkelen en produ ceren van vaccins en antistoffen mogelijk wordt. De coalitie tussen Crucell en Aventis Pasteur komt na de overeenkomst met DSM Biolo gies, vorige maand. Deze twee bedrijven besloten samen thera peutische eiwitten en antistof fen te gaan maken. Crucell heeft alleen kleine ont wikkelingsfaciliteiten, terwijl DSM beschikt over kennis en middelen om medicijnen groot schalig te produceren. Verder heeft Crucell inmiddels twintig kleinere partners. Het gaat om biotechnologiebedrijven die de Per.C6-technologie gebruiken voor het ontwikkelen van hun eigen medicijnen. Aventis Pasteur ontwikkelde tot nu toe vooral vaccins met tradi tionele farmaceutische technie ken. In een persbericht zegt se nior vicepresident J. Almond van Aventis Pasteur dat het be drijf verwacht zijn 'marktleider schap' te kunnen handhaven met de nieuwe technologieën van Crucell. LEIDEN ïe« a Hooglandse *j erk moet ne, aden in licht lait f ilia Bestuur aterschap m niet met OR ptgeestenaar r^handeld Een 18-jarige man uit est is zaterdagnacht op ions weg door twee Lei- irs (23 en 24) mishandeld, jgstgeestenaar liep daar ien vriend en kreeg ruzie i |e twee. Na wat duwen en !n' ;n kwam hij ten val en geschopt en geslagen. De verdachten konden kort p worden aangehouden Stationsweg. boetes bij controle De politie heeft zater- a rond en -nacht op het ro tersveld een grote taxi- w ole uitgevoerd. Er werd w 8 en naar de APK-keuring wa e taxi, of er een goedge- e taximeter werd gebruikt, chauffeur een bestuur- had en of de chauffeur ;n kon overleggen. In to erden 38 taxi's gecontro- De politie constateerde rtredingen. In drie geval- J. :rd chauffeurs verboden r te werken. lasers botsen lage Rijndijk e - Twee fietsers zijn zater- f0I ddag op het fietspad Je Lage Rijndijk met el- i botsing gekomen. Dit rde toen een 43-jarige uit Leiderdorp een jon- in']5) uit Leiden inhaalde en kte. De vrouw viel, brak lelijk haar arm en liep lan het gezicht op. ikn ia8 ng over enburg ipt nte Medewerker D. Parle- i het Katwijks Museum t vanavond in het Leidse ntearchief, aan de Bois- 2a, over het verdronken se castellum Britten- riet Romeinse fort, dat in L7 tiende eeuw nog zicht- as, ligt tegenwoordig op lem van de Noordzee, archeologen moet het de ligging een belangrijk um zijn geweest. Het lag knooppunt van wegen htbij de zee. Omdat gra- de Katwijkse zeereep niet ïtii toegestaan, is de kans te en van het castellum ooit |fa iven water zullen komen, in. Het thema van de is daarom De Brittenburg lei ed verloren. Aanvang rw [ur. rijf gelden komen in elk geval los, sidieregelingen." spraak ook om het belang van menten' te onderstrepen. „Er voordat we een heel pand gaan sneller ook dan die van de sub- Geertsema gebruikte zijn toe- 'een bestemming voor monu- moet eerst een bestemming zijn restaureren." Vereniging steunt plannen van projectgroep door Wïm Koevoet leiden - Voor restauratie en on derhoud van monumenten in Lei den is nauwelijks geld. Wethou der A. Geertsema (WD) heeft dat zaterdagmiddag duidelijk ge maakt in de Waalse Kerk. Daar had Heemschut, de vereniging tot bescherming van monumen ten en landschappen, een bijeen komst belegd over de plannen voor het Aalmarktgebied. Geertsema verklaarde een dag later dat zijn opmerkingen niet waren bedoeld als schot voor de boeg voor de discussie over het plan dat een projectgroep, waarin bewoners en andere be langhebbenden zitten, heeft ge maakt. In dit nieuwe Aalmarkt plan, dat dient als alternatief voor het omstreden plan van de gemeente en projectontwikke laar MAB, blijven vrijwel alle monumentale waarden behou den. Het college en de gemeen teraad hebben nog geen stand punt ingenomen over de visie van de projectgroep. Ook staat de financiële haalbaarheid er van nog niet vast. R. Onel en R. Verbeek, woord voerders van de projectgroep, stelden zaterdag dat het plan 'geen luchtkasteel' is. Ze denken dat ze vergelijkbare aantallen vierkante meters aan winkels en woningen in hun plan hebben verwerkt als de gemeente, met andere woorden: dat ze voor voldoende kostendragers heb ben gezorgd. Maar daarmee zijn de financiële problemen met Leidse monu menten de wereld niet uit ge holpen. Wethouder Geertsema wees erop dat Leiden, de derde monumentenstad van Neder land, met 1490 rijksmonumen ten, 1463 gemeentelijke monu menten en ook nog één provin ciaal monument, voor onder houd en restauratie dit jaar een schamele 749.000 euro beschik baar heeft. Weliswaar kan voor de Pieters kerk en de Hooglandse Kerk een beroep worden gedaan op de zogenaamde Kanjerregeling, maar in feite schiet Geertsema ook daar niet veel mee op. Deze subsidies worden in mindering gebracht op de reguliere subsi die. „Het rijk redeneert dat door de Kanjerregeling de restauratiebe hoefte afneemt, maar particulie re eigenaren van monumenten schieten er niets mee op als de Pieterskerk en de Hooglandse Kerk worden gesubsidieerd", al dus Geertsema. Geertsema sprak van 'een zor gelijke situatie'. Wel is hij blij met de regeling van het Natio naal Restauratiefonds waar te gen een lage rente hypotheken kunnen worden afgesloten. „Die door Wim Koevoet leiden - Het tijdschrift van Heemschut, de oudste landelij ke vereniging ter bescherming van monumenten, is volgende maand geheel gewijd aan het Leidse Aalmarktproject. Strek king en toonzetting van de arti kelen zijn nog niet bekend, maar het lijdt bijna geen twijfel dat de auteurs de loftrompet zullen afsteken over het alterna tief dat de breed samengestelde projectgroep heeft gemaakt voor het omstreden plan van de ge meente Leiden en projectont wikkelaar MAB. De afdeling Zuid-Holland van Heemschut stond immers twee jaar lang schouder aan schouder met de leden van de project groep in de strijd tegen het ge meentelijke plan. Ook Heem schut voerde als belangrijkste bezwaar aan dat in het gemeen telijke plan 'veel te veel eisen voor een te klein oppervlak' wa ren opgenomen. Om in Heem schut-jargon te blijven: het bin nenstedelijk weefsel dreigde te verstikken. Het februarinummer van het gerenommeerde tijdschrift zal worden gepresenteerd op het stadhuis. Dat is zaterdag bekend geworden tijdens het zogeheten Muzikaal Monument van Heemschut, in de Waalse Kerk aan de Breestraat, midden in het Aalmarktgebied. Enkele tientallen leden van Heemschut, de meeste niet uit Leiden, kwa men op deze samenkomst af. De sprekers namens Heemschut lieten zich (nog) niet uit over het plan van de projectgroep, net zo min als wethouder A. Geertsema (WD/economie/ monumen ten/toerisme). Maar het kan niet anders of Heemschut is dik te vreden met de plannen, al was het alleen maar omdat de bin nenhof van het Catharinagast- huis open blijft. Ook de 17de- eeuwse herberg In den Vergul den Turck, een onderdeel van het warenhuis van V&D, blijft overeind en krijgt wellicht zijn horecabestemming. Ook dat is een ontwikkeling waarvan Heemschut zich herhaaldelijk voorstander heeft getoond. Het Catharinagasthuis is één van de drie kloostercomplexen die Leiden heeft gekénd. De an dere twee, memoreerde R. Onel van de projectgroep, zijn het Eli- sabethgasthuishof en het huidi ge Boerhaavemuseum. Het Catharinagasthuis was vol gens P. Spaargaren van het kerk bestuur een kruising tussen een klooster, een hotel, een bejaar denhuis en opvang voor armen en zwervers. Er waren ook bier en wijnkelders, een duiventil, een ooievaarsnest en een com plete boerderij. In het nieuwe Aalmarktplan, vertelde Onel, blijft het huidige onderkomen van het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) behouden. Het krijgt een nieu we, nog nader te bepalen, cultu rele functie. Het LVC verhuist naar een andere plek, verderop aan de Breestraat. Sinds vast is komen te staan dat het LVC-ge- bouw tot de resten van het Ca tharinagasthuis behoort, is het inzicht gegroeid dat het maar beter behouden kan blijven. Dat geldt ook voor (de voorgevel van) de voormalige Aalmarkt- school en voor de binnenhof van het gebied. Die wordt niet dichtgebouwd maar gebruikt als cultureel plein, met ingangen aan de Mandenmakerssteeg, Aalmarkt en Breestraat. Het plein combineert prima, denkt Onel, met de foyers, een nieuwe kleine zaal en het theatercafé van de Stadsgehoorzaal. Deze planonderdelen worden ge dacht op de huidige plek van de Aalmarktschool. Onel beschouwt dit allemaal als winstpunten van het nieuwe Aalmarktplan. Hij wees erop dat in de gemeentelijke plannen die de afgelopen jaren de revue zijn gepasseerd open ruimten wer den volgebouwd en monumen tale panden niet of maar voor een deel werden bewaard. Ook de monumentale beuk, midden in het gebied, is op papier al et telijke keren omgezaagd. De projectgroep houdt de boom overeind. Onel is er trots op dat 'zijn' plan veel monumentvriendelijker is. Ook het culturele gehalte slaat hij hoger aan. Het projectgroep lid kon nog geen uitsluitsel ge ven over de financiële haalbaar heid van het nieuwe Aalmarkt plan. „Winkels en woningen le veren geld op, cultuur kost geld. In ons plan zitten ook winkels en woningen. Of we aan vol doende vierkante meters ko men, weten we binnenkort." Djoser reizigersdagen trekken 13.000 bezoekers HDC971 Raadslid De Coo valt burgemeesterskandidaat Groen bij door Wim Koevoet leiden - Ook Leidse wethouders hebben feesten georganiseerd en de rekening laten betalen door de sociale werkvoorziening DZB, het sportbedrijf of andere onderdelen van het ambtelijk apparaat. Dat beweert J. de Coo, fractievoorzitter van LWG/De Groenen. De Coo reageert hiermee op de artikelen in deze krant van afge lopen zaterdag over burgemees terskandidaat H. Groen. Die zou als wethouder in Amsterdam op kosten van het gemeentelijk ha venbedrijf een diner van de Rob de Vilderstichting hebben laten aanrichten. Het Amsterdamse college heeft die handelwijze la ter, toen Groen al was vertrok ken, afgekeurd. De Coo: „Ik zeg niet dat ik het normaal vind of dat ik het goed keur. Het mag bekend zijn hoe ik denk over zulke wethouders- cultuurtjes. Maar wat Groen heeft gedaan is vanuit Leidse optiek niet bijzonder." De Coo wil niet zeggen welke wethou ders zich dergelijk declaratiege drag veroorloven. Ook CDA-fractievoorzitter W. Bleijie heeft in het interview met Groen, dat voor een deel was gewijd aan zijn omstreden de claratiegedrag, geen zaken aan getroffen die zijn standpunten over Groen, die een nieuwe po ging wil doen om burgemeester van Leiden te worden, hebben veranderd. Bleijie geeft toe dat hij niet op de hoogte was van de gouden handdruk van 250.000 gulden die Groen heeft geregeld voor een directeur van een stichting die de promotie van Amsterdam verzorgt. Groen ver klaarde in het Leidsch Dagblad dat hij dat op eigen houtje heeft geregeld. Hij vindt dat een wet houder die personeel en organi satie in zijn portefeuille heeft, een financiële speelruimte moet hebben om personeelsproble men op te lossen. In Bleijie vindt Groen een mede stander van die zienswijze. „Als elke baan in het college moet worden besproken, duren de vergaderingen veel te lang. En 250.000 gulden klinkt als heel veel geld, maar ook bij afkoop regelingen in het onderwijs, waar ik zelf actief ben, heb je het al gauw over zulke bedragen." P. Bordewijk denkt daar heel an ders over. Bordewijk was in het verleden wethouder en heeft als columnist op de website van de PvdA enkele keren fel geprotes teerd tegen de voorkeur die de Leidse fractievoorzitters voor Groen hadden. „Groen is er voor mij niet geloofwaardiger op geworden. Hij wil nog altijd niet zeggen waarom hij in Amster dam nu precies is afgetreden. En zijn visie op die gouden handdruk is er één waarvan ik niet graag heb dat de burge meester van Leiden die er op nahoudt. Het is ook een visie die tegen de gemeentewet indruist. Natuurlijk hoef je niet elke be slissing die je als wethouder neemt met je collega-wethou ders te bespreken. Maar Groen heeft die handdruk, zo zegt hij zelf, niet in het college ter spra ke gebracht omdat hij wist dat hij dan op tegenstand zou stui ten." WD-ffactievoorzitter L. de Lan ge wil niet reageren op de uitla tingen van Groen. Wel wil hij kwijt dat hij het een goede zaak vindt dat Groen zijn verhaal kwijt heeft gekund in deze krant. F. van As, fractievoorzitter van de ChristenUnie, wil niet voor uitlopen op de zaken die de ver trouwenscommissie met de kandidaten zal bespreken, zegt hij. „Er zijn wettelijke beperkin gen waardoor ik niet vrij kan spreken. Wat ik wel kan zeggen is dat als we met hem praten, al le commotie die er over hem is geweest zal meewegen, evenals de antwoorden op de vragen zo als die in het Leidsch Dagblad waren te lezen." leiden - Liefhebbers van oude bolides konden afgelopen weekeinde tijdens de wintereditie van het Super Oldtimer Festival in de Leidse Groenoordhallen hun hart ophalen. Zaterdag en zondag stonden in het teken van voornamelijk Amerikaanse oldtimers. Ook auto-onderdelen, boeken en hebbedingetjes waren volop te verkrijgen. Het festival is een van de grootste ruil- en verkoopbeurzen op het gebied van oldtimers en klassiekers in Nederland. Foto: Eric Taal larijn Kramp - „Volgens mij zijn we in rt van Tanzania. Dat el, met al die slangen - Mevrouw en meneer zijn de. Ze hebben Latijns- Sa en Zuidoost-Azië al uist en vermoeden in een oosterse bazaar het Afri- Tanzania aan te treffen, igenbezweerder moet eurstellen. Nog even Dor en dan bij Madagas- ïtsaf: daar is Tanzania. 2 oekers aan de reizigers- ■f11 rmatiedagen van Djoser, >en weekeinde in de Pie- c, hadden voor Tanzania de drums af kunnen t ij binnenkomst trekken aanse trommels en ;e zang direct de aan- in n een tot jungle omge- fe hoekje van de kerk staan waar geïnteresseerden J rijgen over de diverse be ogen van de Leidse reis- atie op dit continent. >s' route door Afrika volgt, it in het Midden-Oosten. III de propvolle winkeltjes n swaren, kruiden, felge- r^j stoffen en potten en t i staan reisagenten die 131 uitleg geven over Libië, ee Jemen en Iran. Hoewel >orlijk wat aanloop heb- met veel enthousiasme ?n d promoten, blijven de jen voor deze bestem mingen sinds 11 september 2001 behoorlijk achter. Djoser- directeur Herman van der Velde houdt echter moed. Het zijn tenslotte prachtige bestemmin gen en met Egypte is het al wel weer goed gekomen. Een nieuwtje van Djoser - en dus dit jaar ook vertegenwoor digd op de reizigers- en infor matiedagen - is de 'kinderafde ling'. Ergens tussen Zuidoost- Azië en Latijns-Amerika is infor matie te vinden over verre trips voor mensen met kinderen. „Steeds meer mensen komen er achter datje met kinderen niet per se verdoemd bent tot euroc (r)amp, maar dat je ook avon tuurlijk op pad kimt." Het forse aantal kinderwagens in de Pie terskerk geeft volgens Van der Velde aan dat hij niet de enige is die er graag op die manier op uittrekt met zijn gezin. De reis schema's en activiteiten van de Djoser-juniorreizen zijn aange past aan kinderen. Zo wordt op een reis door Thailand olifant gereden en een krokodillenfarm bezocht, staat in Zuid-Afrika een rit op een struisvogel op het programma en in Marokko een bezoek aan een medresa, een koranschool. Een tweede trend blijkt uit het behoorlijke aantal vijftigplussers onder de 13.000 bezoekers. Het georganiseerde avontuur in ver re landen spreekt vele baby boomers aan, weet Van der Vel Ergens tussen Zuidoost-Azië en Latijns-Amerika is informatie te vinden over verre trips voor mensen met kinderen. Foto: Eric Taal de. „De generatie die is opge groeid in vrijheid en blijheid, trekt er massaal op uit. En dat zal de komende jaren alleen maar toenemen." Voordeel van reizen in georganiseerd verband is het gemak dat veelpraktische zaken van tevoren zijn geregelcT en je daardoor in korte tijd veel kunt zien, meent een dame uit Den Haag. „Dat je in India dus niet een halve dag in de rij staat voor treinkaarten, en vervolgens twee dagen moet wachten op vertrek. Dat is zonde van die paar weken vakantie die ik per qaar heb." Wat ook meespeelt bij haar voorkeur voor een georga niseerde reis is de veiligheids marge die ze daarmee inbouwt in het avontuur. Want dat raften op de Zambezi of die beklim ming in de Himalaya is natuur lijk een geweldige ervaring, maar wel een die ze graag deelt met een reisleider. Want stel dat er wat mis gaat...

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7