Prijzenoorlog barst los in supermarkt ECONOMIE Nederlanders vallen voor gemak van ads Haperende automaat vervangt loket Moeilijke markt dn omzet bij Hagemey Geen schoonmaak in Hoog Catharijne 'Korte oorlog is steun economie' Philips nationaal weer marktleider Compleet bestuur FNV Bondgenoten Brouwer BBAG in de etalage Claim dreigt voor top van Swissair Lula wil nieuw armoedefonds Concurrentie volgt AH in strijd om gunst consument Huisjurist KLM buitei de deur gej Italië in rouw voor Fiatbaas Agnelli '8 Ultieme poging De Vlieger om Air Lib toch in te lijven Malaise meubelbranche merkbaar bij Piet Klerkx Unilever raamt hogere omzetgroei Fly-over voor spoorlijnspaghetti In 1,5 jaar nog duizend banen wej utrecht - In Utrecht worden station CS en het aangrenzende winkelcentrum Hoog Catharij ne vandaag niet schoonge maakt. Vanochtend legde de eerste ploeg schoonmakers het werk neer om de eisen die FNV Bondgenoten aan de werkge- Vers in de branche stelt, kracht bij te zetten. Ook op zes andere plaatsen in het land worden ac- J ties gehouden. Zo wal de bond Werkgeverskoepel OSB dwingen - wijzigingen in de schoonmaak- J CAO aan te brengen. londen - Een snelle en succes volle oorlog tegen Irak is goed voor de mondiale economie. Dat beweert een organisatie van Britse economen. Volgens het non-politieke Institute of Directors zullen bij een slepen de strijd de olieprijzen meer dan verdubbelen, en de koer sen in de VS 30 procent kelde ren. Slagen de VS er in Hussein snel ten val te brengen, dan is dat goed voor de economie. Aardolie zal dan volgens de economen eenderde in prijs dalen en het volume van de Amerikaanse economie zal 2 procent toenemen. eindhoven - Philips is na twaalf jaar weer de grootste verkoper van consumentenelektronica in eigen land. Het concern heeft Sony als marktleider verdron gen in Nederland, zo verklaarde Philips na onderzoek door bu reau GfK. „Dat we geen markt leider waren is iets dat ons prik kelde", aldus een woordvoer der. Dankzij de toenemende verkoop van tv-toestellen had Philips eind vorig jaar 19,3 pro cent van de Nederlandse markt in handen. Voor Sony was dat 19,1 procent, voor JVC 17,5 pro cent en Panasonic 5,3 procent. utrecht - De bondsraad van FNV Bondgenoten heeft onder handelaarster Ellen Dekkers ge kozen tot algemeen secretaris. Hiermee is het hoofdbestuur weer compleet. De 39-jarige Amsterdamse was tot dusver verantwoordelijk voor de (de tail) handel bij FNV Bondgeno ten en voorheen bij de Dien stenbond FNV. Op 28 novem ber 2002 koos het congres een nieuw hoofdbestuur. De kandi daat voor de functie van alge meen secretaris werd wegge stemd. De verkiezingen waren nodig omdat het vorige bestuur vervroegd aftrad vanwege de geringe steun voor bezuinigin gen. wenen - BBAG, de grootste bierbrouwer in Oostenrijk, zoekt een strategische partner in Centraal-Europa en is bereid zich eventueel te laten overne men. Analisten verwachten in teresse van vrijwel alle grote brouwers, waaronder Heine- ken. BBAG (Österreische Brau- Beteiligungs-Aktiengesellschaft) kwam in november in een an dere positie doordat de Duitse grootaandeelhouder Oetker/Radeberger zijn belang van 27,2 procent verkocht aan Oostenrijkse brouwersfamilies die de meerderheid hebben. BBAG heeft een jaaromzet van 1,15 miljard euro en telt 8500 werknemers. brussel - De Belgische minister Daems (overheidsbedrijven) onderzoekt of bestuurders van Swissair aansprakelijk zijn voor de ondergang van de lucht vaartmaatschappij Sabena, in november 2001. Dat zei hij za terdag op de Vlaamse radio. De top van Swissair voerde een roekeloos overnamebeleid, leed aan grootheidswaanzin en ver fraaide de cijfers, aldus een rap port van Ernst Young meldde zaterdag dagblad De Morgen. In België roepen de oud-werkne mers van Sabena al jaren dat het Zwitserse beleid hun maat schappij de das om heeft ge daan. Zo moest Sabena in 1997 opeens zijn complete vloot ver nieuwen. davos - De nieuwe Braziliaanse president Lula da Silva heeft gisteren de zeven rijkste landen, de G7, opgeroepen een fonds tegen de armoede te vormen. De zeven moeten daarbij steun krijgen van internationale in vesteerders, zo zei hij op het World Economie Forum, de jaarlijkse bijeenkomst van za kenlieden en politici in het Zwitserse Davos. Lula hield daar een warm pleidooi voor de rijke landen om de honger en armoede in landen in de Derde Wereld te bestrijden. maandag 27 JANUARI 2qa den haag/gpd - De prijzenoorlog in supermarkten lijkt in volle he vigheid losgebarsten. Verschillen de grote kruideniersconcerns hebben afgelopen dagen de prij zen verlaagd of gaan dat snel doen. De winkels reageren daar mee op de prijsverlagingen die Albert Heijn vorige week invoer de. Super De Boer, Konmar, C1000 en Plus hebben de strijd om de 'zwevende consument' aangebonden. Moederbedrijf Laurus heeft bij Super De Boer en Konmar de koffie, cola en wasmiddelen goedkoper gemaakt. Super marktformule Plus van Sperwer voert deze week - tegen wil en dank - de verlagingen door. En C1000, dat al stunt met produc ten voor de halve prijs, heeft als reactie op concurrent Albert Heijn ook de prijzen verlaagd. Januari is traditioneel gezien de maand waarin de dagelijkse boodschappen goedkoper wor den. Na de dure december maand gaan klanten ineens op de prijzen letten. Volgens super- marktdeskundige Rutte gaat de consument 'absoluut shoppen vanwege de acties'. „Je zult zien dat iedereen de prijzen gaat ver lagen," zegt Rutte. „Niemand kan het zich veroorloven een duurder pak roodmerk te verko pen dan een ander." Volgens de supermarkt-specialist is mo menteel 19 procent van de con sumenten op zoek naar een nieuwe supermarkt. Begin vorige week verlaagde Al- bert Heijn prijzen van 300 arti kelen en breidde het goedkope Euroshopper-assortiment uit. Cl000 maakte meteen 100 pro ducten goedkoper. „We moeten de prijsafstand tot Albert Heijn behouden," zegt een woord voerder. Ook Dirk van den Broek reageerde meteen. 'Niks broekriem aanhalen!', schreeuwde de advertentie con current Albert Heijn honend toe. Dirk vergeleek de prijzen van 39 artikelen en concludeer de in de eigen winkel 17,01 euro goedkoper uit te zijn. Hoe lang kunnen stuntende su permarkten hun acties volhou den? Volgens Rutte is dat vooral afhankelijk van Dirk van den Broek, dat als familiebedrijf geen beleggers in de nek heeft die uitsluitend op winstcijfers letten. „Maar marges blijven in leveren houdt niemand vol," zegt Rutte. „Ik schat in dat Al- bert Heijn uiteindelijk weinig zal kunnen doen. Laurus ook niet, want dat bedrijf is nog herstel lende van de mislukte Konmar- operatie." Ook de C1000 ont komt niet aan prijsverlagingen omdat de consument die winkel op dit moment te duur vindt, stelt Rutte. Dit jaar zijn de januari-acties volgens Rutte veel heftiger dan andere jaren. Vorig jaar werden levensmiddelen duurder na de invoering van de euro. Daar naast nam het afgelopen jaar het aantal prijsstunters als Aldi en Lidl toe. Deze ketens konden het aantal winkels uitbreiden omdat Laurus veel panden af stootte. Het is nu nog niet aan te geven of er ook een ware oorlog ont staat waarbij producten onder de kostprijs worden verkocht. In 1993 bijvoorbeeld verkocht Edah brood en melk onder de minimumprijzen. Volgens spe cialist Rutte moeten ook de fa brikanten van A-merken eens nadenken over het verlagen van de prijzen. „Zij veroorzaken zelf de opkomst van discounters." Het stunten met prijzen leidde vorige week ook tot kritiek van boeren. Zij vinden dat zij de du pe zijn van het voordeeltje voor de consument. De agrariërs hebben al langer kritiek op het verschil in prijzen voor verse producten die zij krijgen en de winkelprijs. schiphol/anp - KLM geen gebruik meer va huisjurist van het gerg meerde advocaten- tarissenkantoor De RI..I Blackstone Westbroeï den is de miljoenen Él die de luchtvaait schappij aan Alitalia betalen, zei zei een voerder zaterdag. Daarmee houdt KLM izii vocaat, expert op hetj van internationale werking, verani voor het maken van taal verkeerde De onderneming vorig jaar volkomen wacht een boete afbreken van kingsgesprekken 2000. KLM moet inclusief 280 miljoen euro lianen terugbetalen, krijgt 100 miljoen vorderingen terug. 180 miljoen euro. De en overleggen nog afhandeling. KLM komen dat tanten te moeten Of KLM de boete wil len op het toor wilde de niet zeggen. „Dat zaak tussen ons Brauw." KLM is zoek naar een jurist. Bij De Brauw tone Westbroek mand bereikbaar mentaar. turun/ap - De kathedraal van Turijn was gisteren afgeladen met mensen uit de hoogste Italiaanse kringen die de rouwdienst bijwoonden voor Fiat baas Giovanni Agnelli. Buiten bood het plein nau welijks voldoende plaats voor duizenden arbeiders en gepensioneerden die de laatste eer wilden bewij zen aan de magnaat. De 8i-jarige Agnelli overleed vrijdag aan kanker na een leven waarin hij op zwie rige wijze gestalte gaf aan de wederopbouw en welvaart van Italië na de Tweede Wereldoorlog. De dienst werd geleid door kardinaal Poletto, die er niet omheen kon de ernstige moeilijkheden aan te stippen waarin het bedrijf dat Agnelli heeft achter gelaten de laatste jaren verkeert. Het Fiat-imperium verschafte jarenlang aan een groot deel van de be volking van Turijn werk. Zaterdag trokken tiendui zenden mensen langs de baar van Agnelli in de kunstgalerie boven de voormalige Fiatfabriek Lingotto. Onder de bezoekers waren de complete ploeg van Agnelli's voetbalclub Juventus en Formu- ie-i kampioen Michael Schumacher, die rijdt voor Ferrari, onderdeel van het Fiatconcern. De eigenlijke begrafenis had gisteren plaats in besloten kring vanuit de villa van de familie Agnelli buiten Turijn. Foto: ANSA/Allessandro Contaldo utrecht/gpd - Op tientallen kleine NS-stations verdwijnen de loketten dit jaar. De kaartjes verkoop is er onrendabel en de verzelfstandigde spoorwegen kunnen zich dat niet permitte ren. De operatie die in 1999 be gon wordt dit jaar in hoog tem po afgerond. Deze maand wer den stationnetjes in Zuid-Hol land en Midden Nederland 'ont manteld'. In februari volgt het noorden en zuiden. In de loop van 2003 ruimen NS de 'restjes' op. „De zoveelste verschraling bij NS", moppert R. Spithorst van reizigersorganisatie Rover. „De koffiekarretjes verdwijnen uit de trein, loketten sluiten op kleine stations en op grotere gaan ze 's avonds dicht. NS werken aan een soort sterfhuisconstructie." De ergernis wordt breed ge deeld. In Deurne (Noord-Bra bant) stonden rijen boze reizi gers voor een haperende auto maat toen het NS-loket net was gesloten. Deventer en Oss willen die ellende voorkomen en pro testeren bij de NS tegen sluiting van respectievelijk stationnetje Colmschate en Oss-West. NS houden voet bij stuk. Boven dien, zegt het bedrijf staan op elk station kaartjesautomaten waar de reiziger altijd terecht kan. Toch heeft Rover juist op die apparaten forse kritiek. Ze zijn namelijk lang niet zo reizi- gersvriendelijk als de NS bewe ren. Zo kennen de automaten geen trajectkaarten. Evenmin als via-kaartjes waarmee je via een omweg naar je bestemming kan reizen. NS hebben volgens Ro ver beloofd een verbeterde ver sie - de maxi-automaat - te ont wikkelen. Maar daarvan is nog niets terecht gekomen. Voor Rover is de maat nu vol. Spithorst: „Wij laten NS binnen kort weten dat we vinden dat lo ketten niet dicht kunnen zolang de maxi-automaten er nog niet staan." NS geven toe: soms moet de reiziger naar het lokale postkantoor dat de verkoop van treinkaartjes meestal over neemt. NS verdedigen hun beleid. „Ver geet niet", merkt een woord voerder op. „dat veel loketten alleen 's ochtends open waren." Eigenlijk, beweert het bedrijf, wordt de situatie op die stations helemaal niet slechter, tions waar reizigers zich| voelen worden bi ra's opgehangen. En op 77 stations sinds nog de laatste NS- service en alarmzuil, praatpaal voor reisinfoi alarmmeldingen. Rover zet ook vraagtf die noviteit. „De vraagl zuil is: komt de politie helpen in geval van vraagt Spithorst zich ken met de spoorweg niet gemaakt, erkennenl bij nood op de al; moet maar afwachten wegpolitie - die kampt groot gebrek aan agente Ui opdagen. •M ïh parus/anp - De Nederlandse za kenman Erik de Vlieger heeft toch nog een laatste poging ge nomen om een belang te nemen in de noodlijdende Franse luchtvaartonderneming Air Lib. Dit weekeinde bogen de Franse ministeries van transport en fi nanciën zich over een nieuw voorstel, dat De Vlieger naar nu blijkt vrijdagavond heeft inge diend. Dat meldde het Franse persbureau AFP. Vrijdagmiddag wekte De Vlieger nog de indruk dat de reddings poging was mislukt. Tijdens on derhandelingen met de Franse overheid over een belang van 50 procent bleek overeenstemming volgens hem onmogelijk. Blijk baar kwam hij na zijn verklaring hiervan terug en zag hij alsnog een kans. Hoe het voorstel eruit ziet, is niet duidelijk. De Vlieger was dit weekeinde niet bereik baar voor commentaar. Air Lib is een voormalig onder deel van de failliet gegane Zwit serse luchtvaartmaatschappij Swissair. De onderneming heeft schulden van 120 miljoen euro en moet 30 miljoen aan Europe se steun terugbetalen. De Vlie ger wil 30 tot 50 miljoen euro steken in de onderneming, maar niet opgezadeld worden met de verplichtingen. Vanochtend zouden de partijen weer bij el kaar komen om te onderhande len. De Franse regering heeft al aangekondigd deze week een besluit te nemen. waalwijk/gpd - De terugval in de meubelbranche treft ook woonboulevard Piet Klerkx en Stoutenbeek. In de eerste rap portage over 2002 sprak eige naar Macintosh Retail Group dit weekeinde van een 'minder goe de gang van zaken bij de meu belactiviteiten'. Het bedrijfsresultaat van de sec tor Living, waartoe ook de Kwantum Hallen en GP Décors behoren, kwam lager uit dan over 2001. Zelfs een hogere winst bij Kwantum kon dat niet verhinderen. Door reorganisa ties realiseerde Macintosch in totaal een beter nettoresultaat Dat kwam uit op 12,2 miljoen euro (2001: 4,3 miljoen). Door de verkoop van het onroe rend goed van Piet Klerkx op de woonboulevard in Waalwijk, het afstoten van internetwinkel My- Web en 50 winkels van kleding- keten Bentex realiseerde Macin- toch een buitengewoon resul taat van 14,2 miljoen euro. Daarin zit 9 miljoen euro boek winst. Mede door de sluiting van Su- perconfex-kleedingwinkels zakte de omzet met 43,5 miljoen euro (5,4 procent) tot 766,5 miljoen. De sector Automotive Tele com realiseerde een hogere om zet door een stijging bij zowel Halfords als BelCompany. Macintosh noemt het koopge drag op dit moment moeilijk voorspelbaar en waagt zich daarom niet aan uitspraken over de resultaten van dit jaar. Op 14 maart komt Macintosch met ge detailleerde cijfers over 2002. rotterdam/anp - Unilever heeft de raming van de omzetgroei over 2002 verhoogd. Het voedingsmiddelen- en wasconcem liet vanoch tend weten ervan uit te gaan dat de omzet met circa 5,4 procent is toegenomen. Half december raamde Unilever de omzetgroei nog op 4,5 a 5 procent. De winst per aandeel, voor bijzondere posten en afschrijvingen, stijgt over 2Ó02 met ongeveer 20 procent. In oktober noemde het concern een percentage van 15 tot 20. utrecht/(gpd - Met de 100.000 nieuwe adsl-klanten die KPN in drie maanden heeft ingeschreven lijkt de slag om snel in ternet te zijn losgebarsten. 'Voor 34,95 eu ro heeft u al zo'n snelle, betrouwbare breedband-verbinding.' Wie twee jaar geleden had voorspeld dat KPN met deze 'Adsl Lite'-aanbieding een doorslaand succes zou worden, was uit gelachen. De doorsnee internetter had immers 'gratis' aanbieders als Zon en Freeler en alleen pc-nerds wilden echte breedband, met vloeiende tv- en video beelden. Nu stapt de consument massaal in 'Lite' dat niet supersnel maar, anders dan de peperdure 2-megabitverbinding, wel betaalbaar is. De mensen vallen voor de verbinding die altijd 'aanstaat' en de relatieve snelheid, denkt Rob van Esch, directeur van kabel- branche-organisatie Vecai. „Zo langza merhand heeft de Nederlander daar ook wel wat geld voor over. Er zal een forse prijsconcurrentie ontstaan met de kabel. Goed voor de consument. En de Europe se Commissie kan tevreden zijn." KPN claimt 300.000 adsl-abonnees, een groei van 100.000 in het afgelopen kwar taal. De kabelbedrijven hebben volgens de Vecai hun breedbandabonnementen in twee jaar verdubbeld tot 760.000. Het massale succes heeft Van Esch verrast. „Het lijkt wel een levensbehoefte gewor den." Het is de tweede keer dan KPN adsl lan ceert. De eerste poging in 2000 liep uit op een echec. Oorzaken: gebrek aan techni sche kennis bij KPN en gebrek aan be langstelling bij de consument Inmiddels geven bewonersorganisaties en gemeen tebesturen KPN zelfs garanties voor een minimum-aantal abonnees, om KPN over te halen de plaatselijke centrale ge schikt te maken voor adsl zoals in Hou ten-zuid en Reeuwijk. Ook het provinciebestuur van Overijssel biedt KPN garanties om de oprit naar de elektronische snelweg ook in afgelegen woonkernen vrij te maken. In het Bra bantse Baarschot vroeg KPN zoveel geld - 225.000 euro- dat de bewoners kozen voor een hsdi-straalverbinding met inter net. „We brengen adsl alleen daar waar het commercieel interessant is", zegt KPN- woordvoersfer Ubachs. Zo'n 15 procent van de huishoudens valt buiten het adsl- net. Voor KPN is het een onverwachte overlevingskans geworden in het inter nettijdperk. De uitvinding heeft het ver ouderde koperdraadnetwerk omgetoverd van loden last tot bedrijfsmotor. De coax- netwerken van de kabelbedrijven konden aanvankelijk goedkoper worden omge bouwd voor internet, maar staan nu weer op achterstand. Jarenlang heeft KPN adsl met de hand rem erop gebracht om niet te kannibali- seren op de lucratieve 'huurlijnen', die met dezelfde bandbreedte 5000 gulden per maand opbrachten. En omdat de commerciële noodzaak ontbrak: de slo me kabelbranche bracht internet ook met de trekschuit. De massale trek naar adsl komt volgens Van Esch, door de combinatie van een lager instaptarief met een opwaardering van de duurdere abonnementen naar hogere snelheden. „De mensen hebben ontdekt hoe prettig breedband is en hoe beheersbaar de kosten en zijn zelfs be reid er iets meer voor te betalen. Dit be tekent een forse concurrentieslag met de kabelbedrijven." Aan het eind van het jaar rekent KPN op een half miljoen aan sluitingen en op één miljoen over twee jaar. Via telefoon of kabel De coax-kabel van de centrale levert in de praktijk een snelheii maximaal 1,5 megabit, maar d| en worden opgerekt. Nadeel is dat bandbreedte moet worden gedf de buurman inlogt, decimeert c heid. Adsl heeft dat nadeel niet. kabelnetwerken is nog altijd 30 niet geschikt voor internet. Van miljoen aansluitingen van Casei er 600.000 te verouderd voor in Uit onvrede over de kabelbedri overwegen gemeentebesturen i sterdam en Rotterdam zelf glasi latjg in de huizen te leggen. Dat kost rc veer 900 euro per aansluiting, h jt bele van wat Amsterdam ontvü 4 de verkoop van zijn kabelnet, fl ls, minder dan wat Rotterdam kre^ metingen van Speedtest blijkt d meeste adsl-abonnementen tra j dan beloofd. De kabel is dan e%, koper alternatief. Het probleem ,ór']j gedeelde bandbreedte wordt bi|m door minder lijnen per wijkcen l(j plaatsen, -fa Mevi ide. a er ïgen eurs Dor e ltsa c,hs dec rijge de j SWc stol sta uit] Je met Pi Rotterdam - Vormt verkeerplein Oudenrijn bij Utrecht het knooppunt voor het autoverkeer, bij Rotterdam is de meest ingewikkelde spoorwegkruising in aanbouw. Het afgelopen weekeinde werden er twee 80 me ter lange stalen liggers geplaatst voor de 650 meter lange fly-over van de HSL Op dezelfde plek liggen al vier sporen van het bestaande spoorwegnet. En straks slingeren zich ook de goederentreinen op de nieuwe Betuwespoorlijn er nog tussendoor. Foto: ANP/Ton Borsboom tva nte; 2a, let] tieni maarden/anp - Handelsonder neming Hagemeyer verwacht dat de omzet over 2002 uitkomt op 8,3 miljard euro, bijna 6 pro cent lager dan het jaar ervoor. De Naardense distributeur zag zijn bedrijfsresultaat wel stijgen, van 239 miljoen euro tot 265 miljoen euro. Dat cijfer wordt echter geflatteerd door een winst (54 miljoen euro) uit een verkoop- en terughuuroperatie op onroerend goed. Hagemeyer maakte de voorlopi ge resultaten voor 2002 vanoch tend voorbeurs bekend. De on derneming deed geen uitspra ken over de te verwachten net towinst. Bij de presentatie van de halfjaarcijfers eind augustus meldde Hagemeyer een netto winstval van 58 procent, aange- ïs ar del um kne htbij vuld met de mededelin de f geen winstverwachtii s toe heel 2002 durfde uit te De definitieve jaarcijfei iven op 5 maart. in. 1 De moeilijke markton is d; heden van 2002 zullei jaar aanhouden, verwiur. gemeyer. Het bedrijf werknemers) gaat om door met kostenbesj wat de komende ande zal resulteren in het vt van nog eens duizend plaatsen. Dat gebeur kerndivisie PPS (distrib trotechnische en veilig! ducten), die goed is voc cent van de omzet, pen twee jaar zijn al banen geschrdpt. fa'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6