'Regen van raketten op doelen Irak' BUITENLAND Tien redenen waarom de Verenigde Staten oorlog tegen Irak willen €49.- €49- €<49- €29.- "f29- Anti-Amerikaanse schaduw over forum in Davos Historische 'directe' vlucht van Taiwan naar Chinees vasteland She 79.^ Oorlog zal kinderen zwaar treffen Rustige nacht in Abidjan na hevige rellen Dertien doden bij acties Israëli's in Gazastrook „heT Sevilla wÉ Bordeaux irker elijk Hot huldig Ljodencel De autoriteiten van de 0 00 aanse staat Florida heb- 5ijdag de 49-jarige Ru- Holton vrijgelaten. Hij »m. stien jaar lang onschul- een dodencel gezeten in itingvan zijn executie, ihtbank veroordeelde i in 1986 ter dood wegens 2 ord op een zeventienjari- ,rsjvv. Holton is de 23e zaak 0 oo n onschuldige die ter veroordeeld in Florida. ^poring in aaj ergrondse - In het centrum van de ïoofdstad Londen is za- «een deel van een onder- air^ e trein ontspoord en te- n i perron terechtgeko- o'n dertig mensen wer ft lichte verwondingen en i et ziekenhuis overge- lere Het ongeluk gebeurde 0-46 station Chancery Lane, ligen meldden dat zij ruil t'iet station za£en Zo naar volgens de brand- a3| as er geen brand uitge- De oorzaak van het on- 17 nog niet bekend. 30C m vertraagt etverkeer maandag 27 januari 2003 5cf IP os achten van CR gedood Twee lijfwachten van p medewerkers van de itelingenorganisatie Jzijn gisteren door on schutters doodgescho- i Afghaanse provincie ar. De UNHCR-mede- bleven bij de schietpar- eerd. De medewerkers uchtelingenorganisatie adet vter voertuigen door lar. Schutters openden op de lijfwachten toen e wagens waren gestapt ni lijk te onderzoeken, dat nl *g lag. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De komende weken legt George Bush zijn zaak tegen Saddam Hussein opnieuw voor aan het Amerikaanse publiek. Te beginnen morgenavond, als de president van de VS zijn jaarlijkse State of the Union uitspreekt. Zijn te rugkerend refrein: de VS zullen niet toestaan dat de Iraakse dictator de wereld in gijzeling neemt, Irak heeft massavernietigingswapens en móet ontwapenen. Oorlog kost veel geld en mensenlevens, ver zwakt de kwakkelende wereldeconomie en kan leiden tot een wereld die nóg gevaarlijker is. Er is veel twijfel over de omvang en het spoedeisende karakter van het gevaar Sad dam Hussein, maar niemand twijfelt eraan dat het Bush ernst is. Tien Amerikaanse rede nen voor een invasie in Irak. 1: Er is geen weg terug. Wie dreigt met oorlog, moet bereid zijn z'n dreigement waar te maken. Supermacht Amerika kan het zich niet veroorloven zo spectaculair af te gaan. Alleen als Saddam Hussein in ballingschap gaat of de inspec teurs alsnog naar zijn verborgen 'schatten' leidt, lijkt oorlog af te wenden. Volgens de VS houdt Irak verboden raketten, VX-zenuwgas en mosterdgas verborgen, evenals stoffen die ziektes als miltvuur kunnen verwekken. 2: Geloofwaardigheid van de Verenigde Na ties. In september vorig jaar zette president Bush de internationale gemeenschap voor het blok. Als de Verenigde Naties geloofwaardig wilden blijven, dan konden ze het 'probleem' Sad dam Hussein niet langer negeren. Na enkele maanden onderhandelen werden de landen in de VN-Veiligheidsraad het eens: Saddam moest ontwapenen en VN-inspecteurs gingen terug naar Irak om daarop toe te zien. Van daag komen de leiders van de inspectieteams met hun eerste rapport. Op voorhand is al duidelijk dat de belangrijkste landen in de Veiligheidsraad van mening verschillen over de ernst van het gebrek aan medewerking van Saddam Hussein én het gewenste tijdpad. Maar vroeg of laat komt de Veiligheidsraad voor de vraag te staan wie het meest geloof waardig is: George Bush of Saddam Hussein. 3: Het idee dat oorlog 'het goede' helpt. De bevolking in Irak zucht onder een dictato riaal bewind en Saddam Hussein is een niets ontziend monster. Hij gebruikte eind jaren tachtig gifgas tegen zijn eigen bevolking, ook al werd dat destijds door de VS als een 'inter ne kwestie' gezien en niet veroordeeld door de regering-Reagan. Gewone mensen lijden al meer dan twintig jaar onder de terreur van Saddam en al tien jaar onder de embargo's die Irak zijn opgelegd. Kiezen voor contain ment' betekent verlenging van dat lijden, klinkt het uit Washington. 4: Stabiliteit in het Midden-Oosten. Waar de heersende opinie in Europa is dat militaire omverwerping van Saddam Hoesein het Midden-Oosten verder zal destabiliseren, denken de 'haviken' in de Amerikaanse rege ring daar anders over. De Arabische bevol king zal een invasie zien als een imperialisti sche daad, ingegeven door oliebelangen en bescherming van Israël. Maar achter die pro blematische horizon gloort volgens sommige Amerikaanse bewindslieden een nieuwe Ara bische wereld, met meer democratische rech ten voor het volk en minder onvrede. Refor matie zal leiden tot vermindering van anti- Amerikaans sentiment en moslimterrorisme, is het idee. 5: Verspreiden van democratie. In dit 'grote plan' wordt een van Saddam ge zuiverd Irak gezien als democratisch brug genhoofd. Als voorbeeld van hoe het ook kan. 6: Amerika wordt minder afhankelijk van Saudi-Arabië. Met Irak als bevriende Amerikaanse natie en olieleverancier, wordt de regering van de VS minder afhankelijk van het ondemocratische Saudi-Arabië. Na 11 september is dat land onder vuur komen liggen als bron van funda mentalistisch moslimterrorisme, vanwege zijn gebrek aan vrijheid en mensenrechten en de corruptie van de machtige koninklijke fa milie. 7: Vrede tussen Palestijnen en Israël. De weg naar vrede in Palestina loopt via Bag dad, is de redenering. Als Saddam wordt ver slagen is dat een herbevestiging van Ameri- ka's dominante positie in het Midden-Oos ten. Dat geeft het de VS meer invloed op het vredesproces, en meer kans op een oplossing. Ook komt er dan een eind aan de Iraakse bo nussen voor Palestijnen die zelfmoordaansla gen plegen. 8: Olie. Irak heeft de op een na grootste oliereserves in de regio, die nu slechts beperkt aange boord kunnen worden. Amerika heeft daarop zijn oog laten vallen, net als andere groot machten. De Amerikaanse regering ziet Sad dam Hussein bovendien als een bedreiging voor een ongestoorde olietoevoer uit Saudi- Arabië, verreweg de grootste olieproducent. 9: Terrorisme. Het arsenaal van Saddam Hussein kan in handen gespeeld worden van terreurgroepen als al-Qaeda. De kruisverbanden tussen tiran nen, massavernietigingswapens en terroristen vormen het grootste gevaar van deze tijd, al dus de Amerikaanse regering. 10: George Bush sr. „Saddam Hussein is de man die probeerde mijn vader te vermoorden", zei George Bush vorig jaar september op een spreekbeurt in Texas, waarmee hij zijn persoonlijke betrok kenheid liet blijken. - Het internetverkeer seizo aterdag wereldwijd hin- lervonden van een com- orm. Internetproviders -Korea konden een tijd iitureh en verbinding krijgen 'buitenwereld'. Ook het antische telefoonver- i internet werd een tijd- 'n(u blokkeerd. Het virus, ond, re of SQL Slammer ge- Mo veroorzaakt mogelijk 0 kele dagen milde over- tmunistische mtiezingszege de Oostenrijkse stad bben de communisten een sensationele over- behaald bij de ge- raadsverkiezingen. Zij bijna 21 procent van de pi, terwijl zij in alle lan- rerkiezingen de afgelo- enfcennia altijd minder dan nt hadden gekregen. De nistische leider in Graz, tol altenegger, staat bekend van de armen'. Hij natig geld uit eigen de allerarmsten. ort neer s id-Korea ia IjEen Amerikaans spiona- il van het type U2 is gis- loetèergestort bij het Zuid- Kijk ïse Hwasong, even ten ampjvan de hoofdstad Seoul, it van het toestel heeft ij: veiligheid kunnen bren- Zuid-Koreaanse boe ien lichtgewond. Over aak is nog niets bekend. VE ebben al vele jaren U2's Korea om Noord-Korea he a in de gaten te kunnen 5.De bijna vijftig jaar ou- - tuigen bespionneren de 3Sleen hoogte van meer Ze ilometer. »n! 3°ge's op jsch strand - Aan de Belgische kust en van Oostende zijn al jgels aangespoeld die zijn besmeurd. Meer tig van de vogels zijn ?n. De olie is waar- k afkomstig uit het ge schip Tricolor. Ook op ^se kust bij Duinkerken :tc n gisteren een vijftigtal besmeurde vogels aan. komt het totale aantal e vogels die daar aan 02: ven op circa 450. "an emd Brits J ritus dood riJ' - De Britse historicus is gisteren >efpge leeftijd overleden. loper schreef in 1947 'De Laatste Dagen van iSÖdat als een standaard- ip Cr de nadagen van het ijk wordt beschouwd. itatie liep in 1983 een toen hij overtuigd was chtheid van de 'dag van Hitier', waaruit zou lat Hitier de holocaust willen plegen. De boe- -je n later vervalsingen te Anti-globalisten verschansen zich achter zelfgemaakte schilden als de Zwitserse politie een waterkanon tegen hen inzet. Foto: Reuters/Denis Balibouse door onze correspondent Bob Kroon geneve - Als de anti-globalilisten en pacifisten de moeite hadden genomen het grote debat op het Wereld Economisch Forum in Davos te volgen, dan hadden ze zaterdag de stationsbuurt in Bem niet kort en klein te hoeven slaan uit boosheid over Ameri kaanse dominantie. De kapita listische jamboree van kopstuk ken uit de internationale zaken wereld en politieke leiders is na melijk uitgedraaid op een harde confrontatie tussen het Was hington van George W. Bush en de rest van de wereld. Dit in schrille tegenstelling met het WEF congres van vorig jaar abidjan/afp - Na de geweldda dige anti-Franse betogingen van gisteren was het afgelopen nacht en vanmorgen rustig in de Ivoriaanse havenstad Abidjan. De Fransen in Ivoorkust hebben wel het advies gekregen voorlo pig binnen te blijven. Bij de Franse militaire basis was het nog wel enigszins onrustig. Daar betogen sinds zaterdag avond enkele tientallen jonge ren die het niet eens zijn met de Franse inmenging in de politiek van hun land, en die niet willen accepteren dat vertegenwoordi gers van de rebellen in de rege ring komen. Dat laatste is afge sproken tijdens het vredesover leg in Parijs. De overeenkomst tussen de re- gering-Gbagbo enerzijds en drie gewapende groepen anderzijds moet een einde maken aan het geweld dat het land sinds sep tember beheerst. Gbagbo staat onder grote druk het akkoord uit te voeren. Het werd gesloten met uitdrukkelijke steun van een reeks Afrikaanse staatshoof den en VN-chef Kofi Annan. in New York, dat geheel in het teken stond van het wereldwijde medeleven met de terreuraan slagen van 11 september. Nadat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well gisteren 2.000 prominenten voor had gehouden dat Amerika desnoods alleen tegen Saddam Hussein ter strijde zal trekken, toonde hij zich duidelijk verrast door door de algemene onvrede in Davos over Washington's ei gengereide buitenlandse poli tiek. Powell probeerde de zaak nog te relativeren. „Meningsverschillen tussen Europa en Amerika zijn niet van vandaag of gisteren, maar dat heeft niets te maken met Amerikaanse arrogantie of zelfzuchtigheid." Tenslotte had den de Amerikanen Europa 'ge red van de fascistische tirannie, waardoor Europa zijn vitaliteit had hervonden'. Het mocht allemaal niet baten. De secretaris-generaal van Am nesty International, Irene Khan, vroeg Powell hoe hij de bedrei ging van Irak afwoog 'tegen res pect voor mensenrechten en de levens van talloze onschuldigen bij een Amerikaanse militaire actie'. Premier Mahathir van Maleisië zag de supermacht Amerika als 's werelds grote baas, 'maar geen wijze baas'. Minister van buitenlandse zaken Papandreou van Griekenland, de huidige voorzitter van de EU, trachtte de gemoederen te sus sen met de opmerking dat 'de zogenaamde Amerika-haters in Europa eigenlijk gefrustreerde pro-Amerikanen zijn'. Zelfs de Zwitserse gastheren lie ten hun neutraliteit varen. Presi dent Couchepin zei dat de Vei- ligheidraad over een oorlog in Irak dient te beslissen, en niet Washington. Zwitserland bood aan te elfder ure een vredes overleg te organiseren tussen de VS en Irak, maar Colin Powel wees dit zonder meer van de hand. De anti-Amerikaanse toonzetting van het forum ver baasde zelfs de organisatoren. Toch was in het besneeuwde Davos niet alles zwart. Zo stelde multimiljardair Bill Gates, de man van Microsoft, 200 miljoen dollar beschikbaar voor onder zoek naar nieuwe medicamen ten tegen aids, tbc en malaria. Ook de bemiddelaars in het conflict tussen Washington en Noord-Korea hadden opbeu rend nieuws. De Canadese za kenman-diplomaat Maurice Strong, die als speciale afgezant van VN baas Kofi Annan net Py ongyang had bezocht, zei dat 'beide partijen nu bereid zijn te zeggen wat de tegenpartij wil horen, en moet daar alleen nog een structuur voor worden ge vonden'. Bill Richardson, de gouverneur van de Amerikaanse staat New-Mexico, die deze maand bevriende Noord-Kore- aanse diplomaten had gepolst, kwam tot dezelfde conclusie. washington-bagdad/anp-ap - In het geval van een Amerikaan se militaire actie tegen Irak zal het vermoedelijk kruisraketten regenen op Bagdad en de rest van het land, zodat de Iraakse soldaten de lust verliezen om te vechten. Dat plan ligt volgens de Amerikaanse zender CBS klaar als strategie voor een aanval op Irak. Als het Pentagon vasthoudt aan zijn plannen, zullen er op een dag in maart door de marine en luchtmacht tussen de drie- en vierhonderd kruisraketten wor den afgevuurd, zo meldde de zender op gezag van een hoge Pentagon-functionaris. Dat is meer dan gedurende de hele Golfoorlog van 1991, die veertig dagen duurde. Op de tweede dag zullen vol gens de opzet evenveel raketten afgevuurd worden. „Er zal in heel Bagdad geen veilige plek te vinden zijn", aldus de functio naris op het ministerie van de fensie die de aanvalsplannen heeft ingezien. „De omvang hiervan is nooit eerder ver toond." Het plan heeft de naam 'Shock and Awe' (Schok en Ontzag) meegekregen, en is er niet op gericht de tegenstander fysiek te vernietigen. Hem moet vooral de wil om terug te vechten wor den ontnomen. „We willen be reiken dat ze niet vechten", al dus een van de opstellers van het plan tegen CBS. Als het idee werkt, zal een grondoorlog niet nodig zijn. In de regering-Bush is echter niet iedereen overtuigd dat de strate gie succesvol zal zijn. Tijdens de acties in Afghanistan werden de VS onaangenaam verrast door de vastberadenheid van al-Qae- da-strijders zich dood te vech ten. Als het tot een oorlog tegen Irak komt, dan dreigen de kinderen in dat land het slachtoffer te worden van ziektes, honger en massale sterfte. De 'ernstige hu manitaire ramp' die op gewa pend ingrijpen zal volgen, kost vermoedelijk tienduizenden en misschien zelfs honderdduizen den Iraakse kinderen het leven. Dat beweert een onafhankelijk team van Noord-Amerikaanse en Europese onderzoekers in een gisteren gepresenteerd rap port. Het International Study Team heeft deze maand onderzoek verricht in de Iraakse steden Bagdad, Basra en Karbala. Het kreeg geen hulp van de Iraakse autoriteiten, en kon bij het on dervragen van 200 gezinnen be schikken over van eigen tolken. De wetenschappers, artsen en psychologen luiden de nood klok. Volgens hen zijn zeker 500.000 Iraakse kinderen onder voed. Bovendien heeft Irak nog voor hooguit een maand vol doende voedsel en voor hooguit drie maanden voldoende medi cijnen. Volgens onderzoekslei der Eric Hoskins zijn de Iraakse kinderen 'kwetsbaarder dan ooit'. Het International Study Team wordt gesteund door de hulporganisatie Oxfam, waaron der ook de Novib valt. (advertentie) BASIC voordelige Ne U v vlieg' w 737- AIR door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De media-aandacht was enorm, de symboliek veel betekenend. Maar de histori sche betekenis van het feit dat gisteren voor het eerst sinds 1949 een Taiwanees passagiers vliegtuig een reguliere landing maakte in China, werd vertroe beld door het feit dat het een slap aftreksel was van wat de initiatiefnemers eigenlijk op het oog hadden: een directe vlucht tussen Taipei en Shanghai. Voor Taiwan is de snelste ver binding echter geen rechte lijn. De vlucht zou in theorie in an derhalf uur afgelegd kunnen worden, maar de 245 Taiwanese zakenmensen die hadden inge checkt voor de historische vlucht met China Airlines stond nog steeds een vlucht van vijf uur te wachten. De reden: het vliegtuig moest van de Taiwanese regering een verplichte tussenstop in Hong Kong maken, alvorens het kon door vliegen naar Taipei. Wat er aan 'historie' overbleef was het feit dat de autoriteiten aan beide zijden van de Straat van Taiwan hadden toegestaan dat Taiwanese maatschappijen de chartervluchten mochten uitvoeren. Normaal gesproken mogen ze niet verder dan Hong Kong of Macau, waardoor passagiers moeten overstappen. Tijdrovend en geldverslindend, vond het Taiwanese parle mentslid John Tsjang, een klein zoon van generalissimo Tsjang Kai-Tsjek. Hij wist de half mil joen Taiwanezen die in en om Shanghai wonen en werken aan zijn zijde, en diende een paar maanden terug een voorstel in voor speciale directe charter vluchten in verband met Chi nees Nieuwjaar, een feest dat in de Chinese cultuur bij uitstek met de familie wordt gevierd. Tsjang ving aanvankelijk bot bij zijn regering, die nog steeds di recte verbindingen tussen Tai wan en China afhoudt. Officieel omdat Taipei vreest dat Peking van de situatie gebruik zou ma ken om een verrassingsaanval uitje voeren op het eiland, dat door China nog steeds wordt gezien als een afvallige provin cie. Op de achtergrond speelt echter de steeds grótere econo mische afhankelijkheid van Tai wan ten opzichte van China mee. De regering vreest dat met di recte verbindingen alle remmen los zouden gaan, en Taiwan he lemaal geen wisselgeld zou overhouden om ach te verzet ten tegen herenigingpogingen van China. Het compromis dat uiteindelijk uit de hoed werd getoverd, was de tussenstop in Hong Kong of Macau. Daarmee ging het voor voegsel 'direct' overboord, liep de tijdwinst terug tot hoogstens een uurtje en werd de passa giers een overstap bespaard. De echte winst ligt waarschijnlijk dan ook meer in de symbolische waarde van de vluchten. China en Taiwan praten al sinds 1992 niet officieel meer met elkaar. Elke poging tot hervatting van een dialoog loopt stuk op de on verzettelijkheid van beide partij en als het gaat om het verdedi ger? van de eigen standpunten. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Bij acties van het Isra ëlische leger in de Gazastrook zijn afgelopen weekeinde der tien Palestijnen omgekomen. Onder de doden was een 6-jari- ge jongen, die werd getroffen toen hij in de buurt van Rafah buiten speelde. Zijn 5-jarige broertje raakte gewond. De ove rige slachtoffers waren volgens Israël leden van milities, die weerstand boden bij een inval van het leger in Gaza-stad. Israël heeft laten weten dat het nog steeds overweegt de hele Gazastrook opnieuw te bezet ten. In Gaza-stad rukte infante rie, gesteund door tanks en ge vechtshelikopters, zaterdag op tot het centrum. Nooit eerder sinds het begin van de intifada waren Israëlische soldaten zo ver in de stad doorgedrongen. Ze verwoestten er een aantal werkplaatsen en het huis van een militant van de islamitische verzetsbeweging Harnas. De meeste tegenstand ontmoetten de troepen in de Zaitoun-wijk, een Hamas-bolwerk. Gisteroch tend trokken ze zich terug. Bij een tweede operatie blies het le ger zaterdag vier bruggen op in het uiterste noordoosten van de Gazastrook. Daarmee wil Israël het de Pales tijnse milities moeilijker maken Kassam-raketten het gebied bin nen te brengen. Door de be perkte reikwijdte van de raket ten kunnen ze Israëlische bevol kingscentra alleen bereiken als ze in het noordelijke grensge bied worden afgeschoten. De directe aanleiding tot de le- geractie was een aanval met tien Kassam-raketten op plaatsen in Israël, afgelopen vrijdag. Het af schieten van Kassam-raketten is voor de Palestijnse milities in de Gazastrook de enige manier om Israël te treffen. Het uitsturen van zelfmoordterroristen is zo goed als onmogelijk geworden door het elektronisch bewaakte hekwerk dat Gaza sinds een paar jaar scheidt van Israël. Palestijnse woordvoerders bren gen de invallen in verband met de Israëlische verkiezingen van morgen. „Dit is Sharons stem biljet", zei minister van infor matie Abed-Rabbo. vere matk, van 1', wee' W<? va 2e die mee Bel u voor y. Ned U Madrid"™®- Mallorca ngen Ook gen 1 de Titer, "edt ?n Marseille Nice boek direct basiqair.com 0900-0737 Ki r- (25 ct/min.) r Nee Enkele reis. excl. belastingen 'je- U v wijzigingen voorbehouden x eing AIR. baa, ver er mat' van wee waar geve die yer- for- m

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5