BINNENLAND Uitspraken van Hirsi Ali 'beledigend' JACKPOT VERS EN VOORDEEL Besluitvorming 'kiem' tot onheil Srebrenica €3.2LWiLJo|if 0.39 4.29 5.75 'Diepte van kwaad onderschat' 20c Vrachtschip zinkt op Noordzee Zilveren Camera Enquête schetst pijnlijk beeld Srebrenicapolitiek VYD'er noemt profeet pervers NOG 1 DAG! Rellen in Nijmeegse wijk Slachtoffers Auschwitz herdacht in Amsterdam i_ oei la hi vrij volging 'lek' ;=>rn Van der C. m - Het openbaar minis- lArnhem gaat de Wage- ex-wethouder Bogers in, omdat hij op 6 mei van de verdachte van ird op Pirn Fortuyn heeft lekken. Justitie verwijt iouder schending ambtsgeheim. Hij moet voor de rechtbank ver- i. Tegen Bogers was gedaan door een aantal ;n. aande brand eldrukkerij - Bij de textieldrukkerij int in Boekelo heeft jit een grote uitslaande 'oed. De brand woed- len grote hal. Daar lagen Blen voor de bedrukking men opgeslagen. Van- jd vroeg werd het sein heester gegeven. jrd in Japan ~G rolschaats geli - De politie in de Japanse ia S tad Tokio heeft een Ne- jep ier gearresteerd, omdat me dt verdacht van de op een oudere vrouw, anse politie verdenkt de van dat hij gisteren een ;e vrouw met een rol- 5 op het hoofd heeft ge- De man ontstak in woe- i de vrouw oogcontact m maakte. nooduitgang, feest meer um - De politie heeft za- n Schiedam een feest- truimd omdat het pand >ende vluchtwegen had. iuurde zaal waren on- 150 mensen aanwezig, ien er slechts één nood- was met een smalle amper twee meter, va Ie organisator de zaal inl ien. Toen politie en chl eer later terugkwamen, L"h t band nog te spelen en un feest uitgegroeid tot ui' 0 dansliefhebbers, gh »el pech uto-inbraak «n - Een 19-jarige ie' renaar is zaterdagnacht eerd toen hij aangifte in oen van inbraak in zijn eerder gearresteerde kers (20 en 22) hadden P i verklaard dat zij drugs 'rir in de wagen hadden ge- nd Het gaat om 39 xtc-pil- ieb hoeveelheid cocaïne en a» die de 20-jarige bij ti I bij zijn arrestatie. De 1 nderzoekt of de drugs rkelijk uit de auto ko- vr d in het bezit waren vj nbrekers. aa i tegenvaller ,v kabinet ;er m c - Het nieuwe kabinet dw maken met extra finan- t enslag. Topambtenaren dat het tekort op de be- iai ran dit jaar zo'n drie lv( luro groter zal zijn dan 11 er werd aangenomen, lieuwe maatregelen t tekort daardoor in tot 2,5 procent van het ïenlands product, ^wil de aanstaande re- le beëindigen met ïtingsoverschot. Daar- volgens eerdere be- ïn van het Centraal au zo'n tien miljard tigd worden. Dat i twaalf miljard euro. itvoering Duting De politie Gooi- en ;k heeft zaterdag bestelbus klemgere- lee vier kinderen zouden zijn. Na Batt en verklaarden de be- s, leden van de Scou- het om een 'grap' ging. ling had de politie ge- uwd dat er zaterdag gebeuren, maar on- bleef wat precies. maandag 27 januari 2003 lag met verkbom af - Een zware vuur- [1 heeft zaterdag in if een geparkeerde per kte zwaar beschadigd. Voners werden opge- 3or een harde knal. laarna hoorden zij een I gierende banden weg- Jver het motief tast de g in het duister. krijder ngelukt K - Een spookrijder is taiorgen om het leven 1 toen hij op de A67 bij lurgse Grashoek fron- en tegemoetkomende igen botste. De 36-jari- aobilist uit Helmond af de oprit als spookrij- richting van Venlo. Itoffer overleed ter Amsterdam - In Amsterdam is gisteren de jaarlijkse Auschwitz-herdenking gehouden bij het spiegelmonument 'Nooit meer Auschwitz' in het Wertheimpark. Ongeveer 1500 be langstellenden woonden de herdenking bij. Het is vandaag 58 jaar geleden dat Ausch witz op werd bevrijd door de Russen. „Nee zeggen tegen Auschwitz betekent nee zeg gen tegen fanatisme, tegen het maken van onderscheid tussen groepen en in de ander het unieke individu niet willen zien", zo sprak de Amsterdamse burgemeester Cohen. Foto: ANP/Marcel Anthonisse den helder/anp - Het Neder landse vrachtschip Assi Eurolink is zaterdagochtend op de Noordzee gezonken na een aan varing met het Zweedse vracht schip Seawheel Rhine. De zes tien opvarenden van de Assi Eu rolink zijn via een ladder over gestapt op het Zweedse schip. De aanvaring deed zich voor en kele tientallen kilometers uit de kust van Terschelling. De scheepvaart kan de vaarroute blijven gebruiken. Het is nog onduidelijk wanneer de Assi Eu rolink kan worden geborgen. De reder van de Assi Eurolink noemt het onbegrijpelijk dat de schepen met elkaar in aanvaring zijn gekomen. Hij denkt aan een inschattingsfout wat de snelheid betreft Rotterdam - Fotograaf Robin Utrecht heeft de Zilveren Camera 2002 gewonnen, de prijs voor de beste nieuwsfoto van het jaar. De winnen de foto toont de neergeschoten Pim Fortuyn. Utrecht is tevens uitge roepen tot Fotojournalist van het jaar. Utrecht werd ook eerste in de categorieën sport, politiek nieuws en portretten. In die laatste groep maakte hij deze foto van prins Bernhard die met een ooglapje voor een herdenking bijwoonde nadat hij aan zijn oog was behandeld. Foto: ANP/Robin Utrecht op meerdere momenten steken laten vallen. Vooral na de val is te weinig geprobeerd het lot van de (mannelijke) vluchtelingen te verbeteren. Met een bijna bu reaucratisch aandoende maat regel werd na de eerste 5000 mensen niemand meer op de basis toegelaten. Te vol, gold het. En de bataljonsleiding had op zijn minst moeten overwegen of er iets kon worden gedaan aan het gescheiden afvoeren van de mannen, nadat gruwelijke be richten en geruchten over hun lot waren doorgesijpeld. Dat de bataljonsleiding die berichten en geruchten terstond aan de hogere echelons had moeten doorgeven, was al een veeg uit de pan die zij ontving in een eerder onderzoeksrapport, dat van de VN zelf. De commissie wijkt hiermee af van de visie van het NIOD, dat 'historisch onderzoek' naar het debacle verrichtte. Dutchbat valt wél wat te verwijten, vindt de commissie. Dat is hard voor betrokkenen, maar die beschik ken ook over een troostende al gemene conclusie die steeds in het rapport opduikt: Alles wat gebeurde en vooral niet gebeur de né het besluit de militairen weg te sturen, had waarschijn lijk niet tot een andere wending in de geschiedenis geleid. De dood van bijna 8000 vluchtelin gen konden de Dutchbatters, toen zij eenmaal in Srebrenica zaten, niet voorkomen. De wrange vraag zal daarom al tijd blijven: Hoe was het gelopen als Dutchbat niét naar Srebreni ca was gegaan? door Hans Leber en Lianne Sleufjes den haag - Ruim zeven jaar na het debacle 'Srebrenica' geeft de Nederlandse politiek zichzelf een onvoldoende. De parlementaire enquêtecommissie Srebrenica vindt dat het kabinet en de Twee de Kamer in 1993 moésten en kónden weten wat zich in Bosnië afspeelde en wat de gevaren wa ren voor Dutchbat en de vluchte lingen. Er is gefaald. Het beeld van de enquêtecom missie is pijnlijk. In het kleine landje Nederland wilde iedereen - zowel de politici, de media als het publiek in de straat - zo graag dat er iets gebeurde aan de narigheid nog geen 2000 kilo meter verderop, dat het ver stand aan de kant werd gezet. Hoewel geen land ter wereld na mens de VN naar de vermaledij de moslimenclave Srebrenica wilde, een stadje met 40.000 vluchtelingen in een dal, als sit ting duck omgeven door Ser visch geschut, maakte Neder land geen bezwaar tegen de op dracht. Die werd zelfs al aan vaard vóórdat bekend werd waar de militairen heen moes ten. Het was de kiem van alle kwaad, zoals commissievoorzitter Bak ker het noemt. De ministers van defensie (Ter Beek) en buiten landse zaken (Kooijmans) lieten na garanties te vragen aan de VN, voor het geval het mis mocht gaan. De Nederlandse re gering vertrouwde ten onrechte op de toegezegde 'luchtsteun', waarvan zij had kunnen weten dat die wellicht niet zou komen. En een evacuatieplan, waarbij ook het lot van de bevolking werd meegenomen, is nimmer tevoren adequaat in elkaar ge zet. Zo kon het gebeuren dat enkele honderden Nederlandse militai ren als ratten in de val zaten, sa men met de vluchtelingen, toen de Servische agressie zich tegen hen richtte in de zomer van 1995. Ook al waren de Neder landse regering en de politici in de Tweede Kamer op de hoogte van de gruwelijkheden die de Bosnische Serviërs in voorgaan de jaren van de Balkan-oorlog uithaalden; tóch werd met die agressie geen rekening gehou den in het geval Srebrenica. 'Naïviteit' lijkt de meest toepas selijke term voor de gang van zaken. Nederland wilde graag helpen en de minister van de fensie legde daarom twee be langrijke adviezen naast zich neer die hem vertelden niet met zijn militairen naar een safe area zoals Srebrenica te gaan. 'De diepte van het kwaad' in de re gio werd door de Nederlanders onderschat Ook door de VN, schrijft commissievoorzitter Bakker in zijn rapport, maar dat kan naar het land der fabelen worden verwezen: de VN waren zeer goed op de hoogte van de gewelddadigheden die vooral de Bosnische Serviërs in de begin jaren van de oorlog tentoon spreidden. Over de rol van Dutchbat zijn Bakker c.s. ook helder. De indi viduele leden van de eenheid krijgen een pluim voor hun toe gewijde werk, de leiding heeft den haag/gpd - De hoofdconclusies van de parlementaire enquêtecommissie Sre- De voorbereiding - Kamer en kabinet beoordeelden te wei nig de haalbaarheid van de missie. - De negatieve adviezen van landmacht baas Couzy en bevelhebber der strijd krachten Van der Vlis hadden in 1993 meer aandacht moeten krijgen bij minis ter Ter Beek van defensie, het kabinet en de Tweede Kamer. - De Kamerleden hadden op de hoogte kunnen en móeten zijn van de risico's van de operatie in Srebrenica. - Nederland had zelf voor (strategische) militaire inlichtingen moeten zorgen. - De (lichte) bewapening van Dutchbat speelde geen beslissende rol. - Het kabinet had geen onderhandelings strategie over de plaats waar Dutchbat naar toe moest en ook niet over noodza kelijke steun van andere (grote) landen toen het de moeilijke klus 'Srebrenica' bleek te zijn geworden. - Tweede Kamer en kabinet besteedden in het algemeen te weinig aandacht aan de uitzending. - De besluitvorming tot uitzending was de 'kiem' van alle onheil. Periode voor de aanval - De latere minister Voorhoeve van de fensie heeft de Tweede Kamer nooit be wust onjuist geïnformeerd. - De VN, de Nederlandse legerleiding en de bataljonsleiding in de enclave, maak ten ten onrechte geen evacuatieplan. Het lot van de bevolking werd er niet bij be trokken en met het zwartste scenario, een aanval op de enclave, werd geen re kening gehouden. Val van de endave - De VN zijn ervoor verantwoordelijk dat de VN-eenheden in Bosnië niet meer se rieus werden genomen. - De Franse VN-generaal Janvier gaf te laat toestemming voor luchtsteun. - De bataljonsleiding had meer mensen op de compound moeten toelaten. Zeker toen bleek dat zich niet 'een handjevol' weerbare mannen tussen de vluchtelin gen bevond, maar dat het er vele honder den waren. - De berichten over de aantallen mannen op en rond de compound en de misda den die tegen de vluchtelingen werden begaan, hadden beter aan de VN en Den Haag gemeld moeten worden. - De instructie van Voorhoeve aan Dutchbat niet mee te werken aan de scheiding van mannen en vrouwen heeft de bataljonsleiding niet bereikt. Voorhoe ve had dat na moeten gaan. - De Dutchbatleiding gaf na de val te wei nig instructies aan de manschappen wat te doen. - Het begrip 'lotsverbondenheid' is door het kabinet niet bediscussieerd. De term betekende daar tijdens de val niet dat het lot van Dutchbat aan dat van de vluchte lingen moest worden gekoppeld. - Minister Pronk hield de ministerraad op 11 juli 1995 voor dat hij niet verwachtte dat de Bosnische Serviërs genocide zou den plegen. De enquêtecommissie ver telde hij dat de ministerraad, en hijzelf ook, een massamoord verwachtte. Dit is een opmerkelijke tegenstrijdigheid. - Pronk nam enkele dagen na de val van de enclave terecht de term 'genocide' in de mond. - Nederland en de VN hebben de bruut heid van de Bosnische Serviërs zwaar on derschat. Nasleep van de val - Met het aftreden vorig jaar nam het ka binet terecht een verantwoordelijkheid voor Nederlands falen, zowel'in de natio nale als de internationale politiek. - Voorhoeve hoefde, met de kennis die hij destijds had, niet af te treden. Zijn re den te blijven, omdat het dan leek alsof Nederland de schuld accepteerde van het drama, vindt de commissie plausibel. - Het parlementaire onderzoek vorig na jaar kwam veel te laat. - Het rapport van de Noord-Hollandse Commissaris van de Koningin Van Ke- menade maakte geen onderdeel uit van een 'doofpot' bij defensie. Van Kemena- de had verdergaande conclusies kunnen trekken, maar heeft geen feiten weggela ten, aldus de enquêtecommissie. - De Landmachttop kende een patroon van informatievoorziening aan de minis ter van defensie dat ernstig tekort schoot en daardoor de minister onnodig in poli tieke problemen bracht. Dit mag nooit weer gebeuren. - Landmachtbaas Couzy was op de hoog te van Servische oorlogsmisdaden die hij aan de minister had moeten melden. Hij den haag/gpd - Moslimorganisa ties hebben dit weekeinde ver ontwaardigd gereageerd op uit spraken van het aanstaand WD- Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali. Zij noemde zaterdag in een inter view met dagblad Trouw de pro feet Mohammed 'een perverse man'. De WD heeft officieel geen oordeel over haar uitlatin gen, maar zit met de kwestie in haar maag. Hirsi Ali zegt in het interview letterlijk: „Mohammed is, geme ten naar onze westerse maatsta ven, een perverse man. Een ti ran. Hij is tegen vrije menings uiting. Als je niet doet wat hij zegt, loopt het verkeerd met je af. Dat doet mij denken aan al die megalomane machthebbers uit het Midden-Oosten: Bin La den, Khomeini, Saddam." Woordvoerders van islamitische organisaties noemden haar uit latingen 'beneden alle peil'. „Ik denk dat veel moslims zich be ledigd voelen", verklaarde H. Karacaer van de Turkse islamiti sche organisatie Milli Görüs. Hirsi Ali 'zorgt voor een tweede ling tussenmoslims en niet- moslims en draagt bij aan de voedingsbodem voor extremis me in Nederland', waarschuwde voorzitter Tonca van de TICF, de koepelorganisatie van Turkse moskeeën in ons land. Jeroen Visser, woordvoerder van het Landelijk Bureau ter bestrij ding van Rassendiscriminatie, noemt de uitspraken van Ayaan Hirsi Ali 'duidelijk provocerend'. „Dit is geen handige strategie. Je moet je richten op de dialoog. Maar dit werkt polariserend", aldus Visser. Volgens hem is er nog geen klacht ingediend we gens discriminatie of belediging. „Juridisch gezien heeft dan ook weinig kans van slagen. Want de Ayaan Hirsi Ali. Foto: AP wet voorziet niet in maatregelen tegen een rechtstreekse beledi ging van een profeet." Verschillende moslimorganisa ties willen dat de WD afstand neemt van Hirsi Ali's opvattin gen. Voorlichters van de fractie hebben het interview een dag voor publicatie gelezen. Hirsi Ali wordt donderdag beëdigd als Kamerlid van de liberalen. Zij stapte in oktober vorig jaar over van de PvdA naar de WD in de hoop dat zij bij die partij meer zou kunnen doen voor het lot van mishandelde moslimvrou wen in Nederland. WD'er Comielje kan zich voor stellen dat mensen boos en be ledigd zijn over haar uitspraken. De WD heeft als partij geen op vattingen over welk geloof dan ook, onderstreept hij. „Wij vol gen in de dialoog met moslim organisaties de lijn van oud WD-leider Bolkestein: wij wil len op basis van wederzijds res pect en gelijkwaardigheid met iedereen praten, zonder onze opvattingen op de voorgrond te plaatsen." (advertentie) DE ALLERLAATSTE LOTEN. KOOP ZEN VI Klik voor het dlchtktbQzlinde verkooppunt op www.staateloterlJ.nl. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - was nalatig door dit niet te doen. - Bij generaal Couzy ontbrak het gevoel voor het op tijd doorgeven van informa tie. Door zijn houding (meer loyaal aan de landmacht dan aan de minister) han delde hij niet professioneel en dat is ver wijtbaar. Binnen de hiërarchische landmacht ont stond door zijn houding een verkeerd kli maat ten opzichte van de minister en het ministerie van defensie. - Couzy was niet verantwoordelijk voor de (slechte) kwaliteit van het debriefings- rapport, dat was generaal Van der Wind. - De toegezegde vertrouwelijkheid van de gesprekken met Dutchbatters tijdens de debriefing werd door de landmacht ten onrechte gebruikt om de verslagen hier van geheim te houden. - De adviseurs bij de debriefing, ex-mi nister De Ruiter en generaal buiten dienst Huyser, hebben te positief geoor deeld over het verslag. - In zijn relatie tot generaal Couzy is mi nister Voorhoeve van defensie te weinig daadkrachtig opgetreden. Hij had hem moeten corrigeren of ontslaan. - Er is geen enkele aanwijzing dat 'het fo torolletje' expres verkeerd is ontwikkeld. Algemene conclusies - Nederland moet betrokken blijven bij het lot van de nabestaanden en heeft een verantwoordelijkheid bij de verbetering van hun positie. - De Nederlandse politiek was verant woordelijk voor de zeer moeilijke positie waarin Dutchbat naar eer en geweten heeft geopereerd. nieuwbouw. Daarom zijn veel huizen en voormalige winkels al leeg en dichtgetimmerd. Een aantal panden is echter nog in gebruik. De groep jongeren trok stenen gooiend en brand stichtend door de straten. De politie had enige tijd nodig om de rust te herstellen. Ook de brandweer rukte met groot materieel uit. De politie blijft intensief in de wijk surveilleren om te voorko men dat de vlam opnieuw in de pan slaat. Om die reden is ook nog niemand aangehouden, zei de politiewoordvoerster. numegen/anp - Een groep jon geren heeft gisteravond in de Nijmeegse wijk Wolfskuil op grote schaal vernielingen aange richt. Ook zijn er yoningen en winkels geplunder i en is er brand gesticht. Over de aanlei ding voor de rellei is volgens een woordvoerster van de poli tie nog niets beker d. Er is nie mand aangehouder De rellen braken Lort na acht uur uit, nadat het al enige tijd onrustig was op straat. Een deel van de vooroorlogse wijk staat op de nominatie or 1 gesloopt te worden en plaats te maken voor (advertentie) Cfl Prei 500 gram Cfl Kippenbout 2.7 kilo, A58| kilo 0.78 Cll Zaanlandse kaas extra pittig vers van t mes kilo, K'ï.ïïffliiiiK*! kilo 1.58 De "van/voof-aanbledlngen zijn alleen geldig met ct1 bonuskaart tot en met 2 februari 2003. Voor qlle aanbiedingen geldt zolang de voorraad strekt cn Nu een vollere tas voor minder geld

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3