'Iedereen houdt zijn kop' GESPREK VAN DE DAG Na 50 jaar is praten over de ramp mogelijk geworden >1 MARS Biertje? Groot verdriet bij laatste optreden K ro Talloze theorieën over aanslag op Cor van Hout no< fc «to Druk, druk, druk MENSELIJK Voor JOËL DE TOM BE (21) uit het Bra bantse Beek en Donk is Idols afgelopen. Za terdagavond kreeg hij de minste stemmen van het publiek tij dens de rechtstreekse uitzending vanuit Hil versum. „Ik heb me verkeken op het liedje dat ik zong. Dat merk te ik al tijdens de re petities", zegt Joel zelf over zijn uitscha keling. Joël zong een stuk uit het lied 'Like I love you' van zijn idool Justin Tim- berlake. Na zijn optreden hield hij rekening met uitscha keling. „Het ging niet zo lekker, ik zong niet goed. Hoe het komt, weet ik niet. Ik was wel meer gespannen dan vo rige week. Ik herinner me, dat ik tegen mezelf zei tijdens het optreden 'hé Joël, even erbij blijven'. Ik miste in het begin een nootje en dat neem je dan toch mee in de rest van je optreden." Foto: GPD Een Spaanse industrieel heeft in Uruguay een TA LENTENJACHT georgani seerd om uit ongeveer vijf tig jonge Ufuguayaanse vrouwen zijn;bruid te kie zen. De 54-jarige weduw naar wil binnenkort zijn verloving vieren tijdens een feest in de badplaats Punta del Este. Vervolgens wil hij op 23 juni trouwen. De man heeft de vrouwen ge durende een dag laten fil men op het platteland om hen te kunnen observeren. De kandidaat-bruiden heb ben voor hun deelname aan de talentenjacht 600 dollar gekregen. De-Amerikaanse pop zanger BILLY JOEL is zaterdagavond in Long Island gewondgeraakt door een verkeersonge val. Joel verloor de con trole over zijn Mercedes, raakte van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. De 53-jari- ge zanger is in stabiele toestand overgevlogen naar het universiteits ziekenhuis in Stony Brook, aldus een politie- verklaring. Gisterochtend kon hij het ziekenhuis verlaten. Het ziekenhuis geeft geen details over de verwondingen van Joel. Foto: AP STANDPLAATS De Haarlemse Marsstronaut Arno Wielders bootst verblijf op Rode Planeet na Vandaag is het zondag en dat is voor ons na rijp beraad ook een rustdag geworden. Een beetje uitgeslapen tot 9 uur en toen langzaam wat werkjes gedaan. In elk geval hebben we de boel opgeruimd voor de Italiaanse film ploeg die aanstaande donderdag komt. Dat was wel no dig. Soms lijkt het rondom de habitat net op een bouw plaats, er worden steeds zaken veranderd en bijgebouwd. Dus dat levert onherroepelijk troep op. Gelukkig is het nu wat beter geworden. Het is hier trou wens prachtig weer, helder met een lekker zonnetje, jam mer dat we niet buiten mogen zitten met een biertje (tjonge, zo eentje zou ik wel lusten). Het lichaam begint een beetje stijf en vermoeid te geraken. Gemiddeld pas om 1, half 2 naar bed. En in de ochtend half 8 weer op. Vandaag hebben we wel voor elkaar gekregen dat de tele scoop naar planeten kan kijken. Dus dat wordt vanavond wel leuk. Waarschijnlijk gaan we vanavond voor het eerst een film kijken. Dus echt een beetje een dag vrij. De afgelopen week is me goed bevallen, je begint de mensen goed te kennen. Langzamerhand begin je ook de onhebbelijkheden te kennen. De huidige groep heeft er niet zo veel, alhoewel ik soms wel het gevoel heb dat mensen erg veel willen overleggen. Aari de andere kant is dat ook begrijpelijk. Op Mars kan je eigenlijk niet al te veel risico's nemen, hulp is erg ver weg. Wel ben ik blij dat er e-mail is. Het zorgt ervoor dat je toch een beetje contact hebt met de buitenwereld. Morgen begint het circus weer. Dus weer een vergadering, een EVA en rap porten schrijven. Normaal heb ik daar een beetje een he kel aan, maar hier lijkt het vanzelf te gaan. Het is bijzon der hoe mensen met elkaar hier omgaan. DAGELIJKS LEVEN v De herdenking van vijftig jaar Watersnoodramp maakt de tongen los in de gebieden in Zeeland en Zuid-Holland die op 1 februari 1953 werd getrof fen door ongekende overstromingen. Opvallend meer dan vroeger willen slachtoffers en nabe staanden van de 1.835 mensen die omkwamen nu hun herinneringen over de ramp kwijt. Dat stellen auteurs van boeken over de watersnoodramp en de coördinator van het projectbureau dat de her denking dit jaar organiseert. In Zeeland en vooral op het Zuid-Hollandse ei land Goeree-Overflakkee hebben de mensen nooit makkelijk gepraat over hun belevenissen tijdens de ramp. weet redacteur D. Hoogzand van het Ei landen Nieuws op Goeree-Overflakkee. „De pijn van het verlies van familie, vrienden en kennissen was te groot." De herdenkingen in de afgelopen vijftig jaar waren ook altijd erg sober en de be langstelling ervoor vaak minimaal. Het is tekenend voor een bevolking die zich liever terugtrekt dan dat ze zich openlijk beklaagt over een rampzalige periode. De Provinciale Zeeuwse Courant riep mensen op hun herinneringen op te schrijven. „Het aantal reacties was naar verhou ding groot", vertelt PZC-redacteur Rinus Antonis- se. Hij maakte verschillende boeken over de Wa tersnoodramp: „Waar mensen zo'n twintig jaar geleden mondjesmaat iets vertelden, brengen ze nu uitvoerig huir'verhaal voor televisie, film, of boek." Hoogzand bevestigt dit beeld. Hij interviewde de afgelopen maanden zo'n vijftig mensen voor een rubriek en een boek over herinneringen aan de ramp. „In het kader van de herdenking van veertig jaar wilde ik eenzelfde rubriek maken voor de krant, maar daar moest ik noodgedwongen mee stoppen. Bijna niemand wilde toen iets vertellen over zijn of haar ervaringen. Volgens coördinator A. Holland van het project bureau '1953 Delta 2003' komen de verhalen me de los door rampen als Enschede en Volendam. Al die aandacht die daarvoor ontstond, heeft ook effect op de slachtoffers en nabestaanden van de ramp in 1953. Als dan naar hun verhaal wordt ge vraagd willen zij niet achterblijven." Volgens Antonisse heeft de plotselinge openheid alles te maken met het moderne leven en de trends die daaruit ontstaan. „Mensen gaan mak kelijker met rampen om en men wordt geacht om emoties op straat te uiten. Mensen schamen zich niet meer om hun gevoelens naar buiten te bren gen." Robert Verkerk Komende zaïcrdug In deze krant een bijlage over de watersnoodramp Fans hebben het moeilijk bij het laatste optreden van de Nederlandse popgroep K-otic. In Partycen trum Bob's Saloon in Uitgeest woonden ongeveer 2200 overwegend jeugdige fans het afscheidscon cert van hun idolen bij. De leden van K-otic gaan ie- der hun eigen weg. De band is twee jaar gek - De voortgekomen uit het televisieprogramma 5 tad 1 ker. De eerste single van de Starmakergroep Ier g 'Damn, I think I love you', werd een nummei dt ve Foto: ANP/Robert Vos op e anse Kinderen hebben het druk. Van wie zouden ze dat nou hebben? Nou, van mij even niet, want ik sta net op het punt om gestrekt te gaan op de bank. Vanmiddag 83 kilometer gereden om de hobo van muziekles weg te brengen voor een grote beurt, met mijn zoon gediscussieerd die na schooltijd in de stromende regen wilde buitenspelen (mocht niét van mij) en mijn dochter en haar vrien din gelaafd die uitgehongerd en uitgedroogd (en drie kwartier te laat) uit school kwamen (klassendienst). Het is de middag na de avond van de verkiezingen, het lijsttrek kersdebat van na twaalven en de wekker van zes uur die ochtend. Het begint te schemeren, het avondblad 'Balkenende bedwingt Bos') heeft het knikkebollen opgewekt en het slepende stemgeluid van de zanger van The Counting Crows doet de rest. De sloffen gaan uit, m'n hoofd gaat op het kussen van de leuning op de ene en m'n benen op de leuning van de andere kant, en nog voordat ik lig, voel ik me wegzakken in zo'n aangename bedwelming, als of een betoverend mooie anesthesiste me net een kapje op de mond heeft gezet. Het gerommel begint op zolder, dendert de trap af naar de eerste verdieping en dreunt, in een toenemend volume, naar de begane grond: tivee paar benen, grote sporttassen en twee giechelmeiden die over elkaar heen duikelen. „Kwart voor vijf, pap. Basketbal- training. Jij moet rijden." Met mijn ogen nog halfdicht en m'n mond nog half open kom ik steunend overeind. „En Nicole d'r moeder is ziek, dus je moet ons ook ophalen, om kwart over ze ven." Hoeveel tegenslag kan een metis, ruw verstoord in z'n half slaap, hebben? Is daar onderzoek naar gedaan? De recentste campagne van Sire richt zich op de overvolle agen da's van de 'achterbankgeneratie'die door de ouders van de ene activiteit naar de andere wordt gesleept. Geen woord over de 'voorstoelgeneratie' die, al naar gelang het aantal kinderen, tivee- drie- of vierdubbel is belast. Zelf voel ik me al zo'n vier jaar als de privé-chauffeur van Herman Heinsbroek. De Sires zitten op de achterbank, onder het leeslampje. Op maandag muziekles, dins dag typeles, woensdag zwemles, donderdag basketbaltraining, vrijdag logopedie, zaterdag competitie. En tussendoor de kinder feestjes, bezoekjes aan vriendjes en ongeregelde afspraken als het wegbrengen van de hobo van mijn dochter naar een atelier op 41,5 kilometer van onze woonplaats. Na twintig minuten zak ik weer neer op de bank, in de vaste overtuiging dat eerdere moment van gelukzaligheid - puur op wilskracht - weer op te roepen. Sloffen uit, hoofd op het kussen, ogen stijf dicht en proberen de slaap weer kunstmatig op te wek ken. Telefoon. Mijn zoon vanaf zolder. Of ik even kan voorlezen welke tekst er bij Toys Story 2 op het computerscherm oplicht. (Zoals u wilt, Si re. Twee trappen omhoog, 'Draai op de knoppen AenB en schiet als je op de springen-toets drukt', en dan tivee trappen omlaag). Weer op de bank, hoofd op het kussen. De bel. Twee klasgenootjes die mijn zoon willen leren skeeleren. „Hij zit te computeren. O, dan komen zij ook. Drie chips, drie sinas, komt er allemaal aan (weet Sire nog hoeveel trappen op en af?). Houden jullie de tijd in de gaten? Hoe laat moeten jullie eten? Mogen jullie wel in het donker terug naar huis? Nee? Dan breng ik de Sires wel even met de auto. De dodelijke aanslag van afgelo pen vrijdag op Heineken-ontvoer- der Cor van Hout heeft geleid tot allerlei theorieën over de daders. Misdaadverslaggever Peter R. De Vries vindt het allemaal 'koffiedik kijken'. Oud-politiewoordvoerder Klaas Wilting benadrukt dat wei nig liquidaties worden opgelost. „Want iedereen houdt zijn kop." Topadvocaat Theo Hiddema denkt dat 'de pot heter is gewor den'. Peter R. de Vries verwacht niet dat met de dood van Heineken- ontvoerder Cor Van Hout voor lopig een einde is gekomen aan de serie liquidaties in Amster dam. Maar hij waagt zich niet aan een voorspelling van de ge volgen. „Dat is niet te doen zo lang je niet weet wat de motie ven zijn geweest en wie de da ders zijn. Dat is koffiedik kijken. Je zou kunnen denken dat ie mand de dood van Cor van Hout wil wreken. Maar de men sen rond Cor moet je meer zien als vrienden dan bendeleden. Dus uit die hoek verwacht ik geen gewelddadige reactie." Misdaadverslaggever Bas van Hout zegt Van Hout een keer in de gevangenis te hebben ge sproken. Hij omschrijft hem als een 'joviale vent'. „Maar men sen zoals hij hebben ook een azijnkant. Cor had veel vrienden en veel vijanden. Als hij een slok op had, dan kon hij enorm te keer gaan." Volgens Van Hout wijst niets er op dat de liquidatie van Van Hout deel uitmaakt van een bendeoorlog. „De bewering dat er Joegoslavische criminelen achterzitten, zoals bijvoorbeeld in het Journaal werd beweerd, kun je niet hard maken." Bas van Hout denkt dat er een 'zeer kleine kans' is dat de da ders worden gepakt. „Jaarlijks zijn er Nederland zo'n vijftig li quidaties. Er wordt maar een enkele keer een dader gepakt. Als de daders van deze aanslag worden achterhaald, dan heb ben ze nog niet meteen degene die de opdracht heeft gegeven. Dat is nog veel moeilijker." Klaas Wilting, ex-woordvoerder van de politie in Amsterdam, spreekt Van Hout gedeeltelijk te gen. Hij benadrukt dat er jaar- Op de plek van de liquidatie zijn bloemen neergelegd. Foto: ANP/Marcel Antonisse lijks in Nederland zo'n vijfen twintig liquidaties zijn. .Daarbij is het oplossingspercentage laag. Want iedereen houdt zijn kop", aldus Wilting. Volgens hem zijn criminelen 'niet blij' met de liquidaties. „De crimine len willen in alle rust kunnen werken. De politie is nu extra alert met verschillende onder zoeken. En dat hebben ze liever niet." Strafpleiter Theo Hiddema houdt er rekening mee dat met de dood van Van Hout 'een ge lijkspel' tussen rivaliserende benden is bereikt. „Maar door de geslaagde aanslagen van de afgelopen tijd wordt de pot al leen maar heter. Dat kan bete kenen dat er een vervolg komt. Het is veelzeggend dat politie er niet in is geslaagd om de vorige aanslagen op te lossen." Hiddema, advocaat in veel 'zwa re zaken', denkt dat de metgezel Jan Blaauw. Foto: United Photos de Boer van Van Hout die vrijdag door de politie is aangehouden een 'interessante verklaring kan af leggen'. Hij had een vuurwapen bij zich waarvoor hij geen ver gunning had. „De man heeft de aanslag van nabij meegemaakt. In een emotionele bui zegt hij misschien dingen die hij anders niet zou vertellen. Dat zou de politie kunnen helpen bij het opsporen van de daders." Jan Blaauw, oud-hoofdcommis saris van de politie in Rotterdam en schrijver van boeken over misdaden, verwacht daar weinig van. „We leven in een uitermate gewelddadige wereld met crimi nele schoften. In dat soort krin gen is men niet bereid om te praten. Ook niet voor een flink beloningsbedrag. Andere even tuele getuigen zullen ook niet zo spraakzaam zijn. Bij een moord op een kind wil iedereen mee werken. Maar dit speelt zich af in het criminele milieu. Wie wil dan gevaar lopen met een ver klaring? Daarom moet de politie het in deze gevallen vooral van geluk hebben." Mare Brink lm - i inScl truin jend iuu 150 n en ei |was Begrafenis vrijda 'hl in Amsterdam Cor van Hout wordt vrij dag in Amsterdam begu iamj Dat heeft zijn familie va |e orj bekendgemaakt. Belang ien.r den kunnen vrijdagochl reer 1; 9.00 tot 10.00 uur afschi e ban men in uitvaartcentrum in Amsterdam. Aansluit o dar volgt een aulaplechtigh volgens zal Van Hout overgebracht worden graafplaats Vredenhof, gen 16.00 uur de begr; plaatsvinden. De pagina voor familie&enaé in dagblad De Telegraaf eerd vandaag grotendeels in oen genomen door rouwadi ties voor de Heineken-( kers der. Peter R. de Vries pl :Veri een rouwbericht waarii^n de Hout 'de meest die ik in mijn leven heb moet' noemt. Ook Fran zijn 'partner in crime' Heineken-ontvoering, bericht achter. De 45-jarige man die de liquidatie van Cor door de politie werd den, is gisterochtend gesteld. De man werd omdat hij in het bezit een vuurwapen, politiewoordvoerdei man weer naar huis on(make wapen van Van Hout de man die bij de zwaar gewond is slachtoffer in kritieke kenhuis. Peter R. de Vries. Foto: Daarna nog even wegzakken op de bank, bij het geluid van 'Twee Vandaag. Door f een waas van omlaag zakkende oogleden zie ik twee portretten naar elkaar toe schuiven. Een stem. „Watzijn de werkelijke verschillen tussen Bos en Balkenende?" Ik ben weg maar word weer wakker geschud. „Ik weet het, ik weet het", roept m'n zoon, „Die ene heeft heel ander haar. Heel even dreig ik me te bezondi gen aan Sire-campagnes uit 1973 ('Ongelukken in huis) of 1992 ('Relationeel geweld'). Maar uit eindelijk ben ik zelf toch het meest geslachtofferd door de campagne uit 1998, om de man meer bij de opvoeding te betrekken. Ik word oven/allen door een ontzettende heimwee naar de tijd dat ik op zondag alleen maar het vlees hoefde te snij den. gierei he inh

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2