SPORT Zwakke sprint bleef Kees Broekman achtervolgen Jp' JJr/ Moulijn 1 LINKS BUITEN Honderd euro voor elke ace Melbourne - De zege van You- nes El Aynaoui op Lleyton He witt in de vierde ronde van de Australian Open kreeg nog een liefdadig tintje. De Marokkaan se tennisser herinnerde zich na afloop dat hij de koning van zijn land honderd euro per ace had beloofd als hij zou winnen. Aangezien El Aynaoui 33 aces sloeg, is hij 3300 euro verschul digd aan koning Mohammed. De koning stopt het geld in een liefdadigheidsfonds. Voorzitter nieuwe trainer Santander santander - Voorzitter Piter- man van de Spaanse club Ra cing Santander neemt de plaats in van zijn trainer. Piterman ontsloeg trainer Manuel Precia- do en de technisch directeur. De overige stafleden, de assis tent-trainer en de keeperstrai ner, stapten zelf op. Voorzitter Piterman heeft al eerder trai nerservaring opgedaan. Bij der deklasser Palamos combineer de hij al het trainersschap met de voorzittersfunctie. De Ame rikaanse multimiljonair nam het in financiële moeilijkheden verkerende Santander vorige week over. Racing Santander leed vorig seizoen 14,8 miljoen euro verlies. Franse primeur in Roemenië Boekarest - Middenvelder Emi- lien Saint Germain maakt als eerste Franse speler zijn op wachting in de Roemeense competitie. Hij heeft een drieja rig contract getekend bij de club UT Arad. Saint Germain kwam in Frankrijk uit voor tweede divisionist Beauvois Oi- se. UT Arad staat onderaan in de Roemeense competitie. De club heeft al twee andere bui tenlandse spelers, Duitser Mar kus Plüler en Jeremy N'Jock uit Kameroen, aangetrokken om degradatie te voorkomen. John McEnroe wil Engelse topfunctie Melbourne - John McEnroe heeft zich kandidaat gesteld voor de functie van technisch- directeur van de tennisbond van Groot-Brittannië. De voor malige topspeler uit de Verenig de Staten verklaarde dat bij de Australian Open tegenover de Engelse media. McEnroe, drie voudig winnaar van Wimble don, voelt al jaren een sterke band met de tennissport in En geland. Zomerspelen 800 miljoen duurder athene - De Olympische Spelen van 2004 in Athene worden on geveer 800 miljoen euro duur der dan was gepland. De totale kosten komen nu op 5,4 miljard euro. De Griekse minister van Onderwijs Evangelos Venizelos meldde dat de regering de extra kosten op zich zal nemen. „De infrastructuur moet ook na de Olympische Spelen voor ons behouden blijven. Wij nemen de kosten voor onze rekening", zei hij. maandag 27 januari 20; Kees Broekman (1927-1992) was de grote vaderlandse schaatsbelofte na de Tweede Wereldoorlog. Bij de Nederland se kampioenschappen 1946 in Heerenveen kwam hij uit het niets naar voren en legde in de vierkamp beslag op de vijfde plaats. Wat vooral opzien baar de was zijn tienduizend meter waarop hij achter dorpsgenoot en nationaal kampioen Piet Keyzer, maar voor alle ervaren cracks uit die tijd de tweede plaats bezette. Keyzer zelf zei in een radio-interview direct: 'Broekman is de kampioen van morgen'. Aan oud-wereldrecordhouder Siem Heiden kwam de eer toe Broekman te hebben ontdekt tijdens een wedstrijdje in 's-Gra- vendeel. Hij stond toen voor het eerst op Noren, kwam moei zaam de bochten door, maar op de lange rechte einden maakte hij indrukwekkende slagen. Hei den had overigens de grootste moeite Broekman mee te krij gen naar het NK in Heerenveen. Broekman vond dat maar 'een heel eind weg'. Zo groot waren zijn vorderingen dat hij een jaar later al mee mocht met de Nederlandse ploeg naar de internationale wedstrijden in het hoge noor den. Bij de eerste krachtmeting in Oslo verbaasde hij de Noren door op de vijfduizend meter tweede te worden en op de tien duizend meter alle coryfeeën royaal achter zich te laten. De Noorse dagbladen waren er vol van; men meende al met een nieuwe Jaap Eden van doen te hebben. Bij het Europees kampioen schap 1947 in Stockholm (op een 333 1/3-meterbaan) kwa men zijn zwakke punten aan het licht: een povere sprint en een matige bochtentechniek. Hij ging zo onbeheerst over de baan Kees Broekman. Archieffoto dat de kruispuntbewaker tot twee keer toe opzij moest sprin gen om een botsing met Broek man te voorkomen. Veel werd van hem verwacht op de Olympische Winterspelen van 1948 in St. Moritz, nadat hij bij het Europees kampioen schap de vijfduizend meter had gewonnen. Hij bofte bepaald niet dat hij op de lange afstan den beide keren tegen Jan Lan- gedijk moest rijden voor wie hij groot ontzag had. Bovendien reed hij op de tienduizend me ter ook nog eens op door de föhn aangetast ijs. Hij viel bui ten de medailles. Maar bij het wereldkampioenschap dat jaar schitterde hij met overwinnin gen op de vijfduizend en tien duizend meter. Desondanks werd hij slechts vierde in het eindklassement, want op de sprint bakte hij er maar weinig van. En dat zou een beetje de tragiek van zijn carrière worden. De bochtentechniek kreeg hij feil loos onder de knie, maar de vijf honderd meter bleef altijd zijn achilleshiel. Hij reed nooit snel ler dan 44.2 seconden. Bij het WK 1949 werd hij toch nog tweede in het eindklassement achter de Hongaar Pajor. Daar om waren de verwachtingen voor 1950 hooggespannen. De Noren kwamen intussen op de proppen met een opmerkelijk talent: Hjalmar Andersen. Tus sen hem en Broekman zou het een titanengevecht worden, dacht men. Bij het EK verknoei de Broekman echter elke kans op succes door op de vijfhon derd meter te vallen. Op het WK werd hij slechts achtste, na weer een treurige vijfhonderd meter. Bij de Winterspelen van 1952 behaalde Broekman zilver op zowel de vijfduizend als de tien duizend meter, beide keren ach ter Andersen. Toen de Noor daarop zijn schaatsloopbaan beëindigde leek de weg eindelijk helemaal vrij voor Broekman. Hij werd inderdaad in 1953 Eu ropees kampioen, maar Neder land had er geen enkele belang stelling voor. In dat weekeinde kwam de watersnoodramp over Zeeland. Het zat hem ook niet echt mee. Bij het WK 1953 meldde zich plotseling de Russische schaats- elite: uiterst sterke rijders op de vijfhonderd en vijftienhonderd meter en zonder meer goed op de lange afstanden. Tegen hen kon Broekman onmogelijk op. Tot en met 1960 bleef hij voor Nederland op EK's en WK's uit komen zonder ooit nog een rol van betekenis te spelen. Kees Broekman die in 1953 de wereldrecords op de driedui zend meter (4.41.6) en vijfdui zend meter (8.06.6) verbeterde, was jarenlang de vlaggendrager van de Nederlandse schaats sport. Maar de grote belofte van zijn beginjaren heeft hij niet kunnen inlossen. Een nieuwe Jaap Eden was hij bij lange na niet. Ruud Paauw Dil is de 49ste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport Op het grasveld met door een vader van visnet ten voorziene - échte - voetbaldoelen, waarop wij na schooltijd onze eigen Europa Cup-finales speelden, was niemand zichzelfje was wel jezelf natuurlijk, maar je wilde Cruijffzijn. Toen nog Cruijffie geheten. In de jaren '60 luidt om half vier de schoolbel. Haast is nu geboden. Met het zweet op het voor hoofd thuisgekomen smijt je je tas onder de kap stok, sandalen uit, kicksen aan, in twee slokken een glas sisi naar binnen en als de sodemieter de deur uit, naar ons zelfverklaarde Wembley. Helaas. Cruijffie is al door vier kandidaten ge claimd. Het glas prik morgen maar overslaan en vandaag tevreden zijn met Di Stefano ofMasop- ust. Beckenbauer is ook in. (Het is nog lang geen 1974 en Der Franz wordt nog beschouwd als de Cruijff der verdedigers.) En hoewel het nog ja ren zal duren eer de eerste neger zich vertoont in ons dorp, doet in onze partijtjes altijd een Eusebio mee. Pele niet, die zie je nooit op tv en doet ons niets. Goed in de markt ligt Van Hane- gem en er is een jongen, wiens va der van Haagse oorsprong is, die al leen meespeelt als hij Harry Heijnen mag zijn. Dat mocht. Op de kunstpagina van de Volkskrant valt mijn oog donderdag op een berichtje onder de kop 'Plan voor toneelstuk over Coen Moulijn': „Voor de hoofdrol wordt gedacht aan Wilfried de Jong. Had het toneel zich op Cruijff gestort, het was voorpaginanieuws geweest - en niet alleen in ons land. Moulijn haalt met zijn toneelstuk in de Volkskrant pagina 19 en in deze krant pagina 2, wat al beter is, maar nog steeds geen voorpagina. Geen jongen ook, bij ons in de buurt, die bij het voetballen na schooltijd Coen Moulijn wilde zijn. Nol Heijerman kwam vaker voor! Ik vraag u, wat hadHeijerman van Sparta wat Moulijn niet had? Ik herinner mij dat van het Feyenoord van de ja ren '60 wel beweerd werd dat de Kuip al vol zou stromen als voorzitter Kieboom op de middenstip op een stoel ging zitten, met Coen op zijn schoot. Maar zegt dat iets over Moulijn of over de Rotter damse aanhang Nog een herinnering. In Coens hoogtijdagen trad in de rust van wedstrijden in de Kuip een na- maak-Moulijn op. Deze oogstte met zijn van Coen geleende bewegingen soms nog meer ap plaus dan Moulijn zelf. Want de imitator lukte altijd alles, zelfs als Coentje (en die dagen waren er óók) er niets van bakte. Coen Moulijn kón natuurlijk geweldig voetbal len, maar dis hij zo geweldig kon voetballen, waarom sprak hij dan buiten Rotterdam zo wei nig tot de verbeelding? Misschien omdat hij niet rebels genoeg was? Hij had in elk geval geen lang haar, zoals Heijer man - én Cruijff. Als Cruijff al een voetballende 'Beatle' was, dan was Moulijn nog geen Perry Como. Coen was een voet baller die als het ware bij vergissing in een tijdmachine was beland en in de jaren '60 weer was uitgestapt Dat was eigenlijk ook zo, al in mijn geboorte jaar 1956 debuteerde Coen in Oranje. Moulijn was één van de helden van 6 mei 1970, linksbuiten van de eerste Nederlandse club die de Europa Cup won. Maar het enige dat mij van Moulijn die avond bijstaat is dat hij door 27 verdovingsspuiten gehinderd als verlamd over het veld hinkelde, omdat hij daags voor de finale op het trainingsveld een balletje door de benen van IJze ren Rinus met een doodschop bekopen moest. Als ik mijn ogen sluit zie ik Coen ook nog met héél Feyenoord zich op die ene verdediger van Real storten, na een bekeken door ogen van nu feitelijk onschuldig overtredinkje. Mijn enige echte voet- balherinnering aan Coen is die fenomenale (en gaat hierin wellicht zijn tragiek schuil?) maar per ongeluk, want met zijn rechterbeen, gemaakte goal in het Olympisch Stadion tegen de toen on aantastbare Engelsen (1-1). Gelukkig richt de Rotterdamse Schouwburg nu alsnog een monument voor Moulijn op, want meteen naar hem vernoemd speelwerktuig voor kinderen in de Bloklandstraat (bereikbaar met tram 6 of 9) kwam Coentje er tot nog toe zelfs in eigen stad maar bekaaid af. Frank Snoeks UIT HET OOG De 34-jarige Joop Tegelaar gold in zijn jeugd als een van de grootste Leidse voetbaltalenten. Hij speelde negen jeugdinter- lands en stond korte tijd bij Haarlem onder contract, maar de voorspelde carrière in het betaal de voetbal bleef uit. Tegelaar kwam uit voor tien verschillende verenigingen. In zijn jeugdjaren bij Oranje Groen, VTL, Rooden- burg en UVS en hij maakte deel uit van de hoofdmacht van UVS, Haarlem (reserves), UDWS, Noordwijk, Alphense Boys, Lug- dunum en Meerburg. In de afge lopen anderhalfjaar raakte hij geen voetbal meer aan. „Ik heb het eerlijk gezegd geen moment gemist Steeds lager werd het niveau waarop ik speelde en door mijn werk in de ploegendienst bij Heineken en mijn twee kinderen kreeg ik ook steeds minder tijd om te trainen. Ik had op het laatst geen ambities meer. Een potje tennis op vrijdag met mijn vriend Martin van Kins vind ik meer dan genoeg. Mijn mentaliteit - tenminste, dat vonden de verantwoordelij ken - heeft me altijd in de weg gezeten. Ik was fanatiek, maar niet fanatiek genoeg, vonden ze. Ik moet toegeven dat ik een flapuit was en me direct roerde als ik het ergens niet mee eens was. Dat heeft niet in mijn voordeel gewerkt en ik heb ook niet altijd voor de sport geleefd. In de tijd dat ik voor het Neder lands jeugdteam uitkwam, deelde ik een kamer met Ri chard Witsche en Ronald de Boer. Heel af en toe spreek ik ze nog wel eens. Zij hebben het wel gemaakt. De vraag of ik het niet jammer vind dat ik niet ben doorgegaan, wordt mij nog UIT GESPROK Paul Haarhui f Sportweek: „Ik vraag mijj gens af wat eei nisser met do/ moet. Hij gaai beter door serveren, en hi «c er ook niet meer inzicht t Met epo kun je het hoogi langer uithouden. Ronald Koeman in de krant: Als ik thuis kom en de IEf NC NL ter He NC He zer eei ren His me De sch Ne. thu Vg< open doe, zit Ajax nogsti mg mijn hoofd. Helaas wel. Schaatscoach Wim den uq over collega Peter Muel Sport International: „Mueller is een mental-i Hij kan mensen naar eeit*rc| hoog niveau brengen. M q_s is net een vuurpijl. Hoge JL ger, dan een explosie en voorbij." De Egyptische Ajacied J De Telegraaf: J „Hoe kan ik 70 miljoen 1 j^s naren onder ogen kornet f|f niet speel bij Ajax. Die di ik iedere dag. Voor die n L^j ben je een mislukkeling niet speelt." ma. Dei Spelersmakelaar Kees 1 ma over de crisis op de ferm ar kt, in Voetbal In tional: „Je bent met honderd dik bezig maar als er één va gaat mag je blij zijn. Ik I nog kolossaal veel geld ti [V( van clubs die niet kunm IJ len. Rekeningen staan al dan een halfjaar open.' Jaap Stam in Voetbal IV ne over concurrentie b het Nederlands elftal: „Zoals ik me nu voel, dejde t dat er niet één speler is kan bedreigen. Zo zie ik Die zekerheid heb ik, zo rogant te willen doen." Marathonschaatser Pel Vries vertelt in De Tele J25 over zijn avonturen alsfce: rennen „Ik dook zo hard een bo dat ik een tuin niet meeifechi ontwijken. Er zat een vr00 H een tuinstoel te breien etake de wedstrijd te kijken. V schrik viel ze pardoes ai je - Na afloop moest ik zengeld inleveren om di a velde hyacinten te be tal !SS'c dat heb ik natuurlijk ni chla daan.10 R ot-H Ajacied Jelle van Dami oo E in Sport International I Na op zijn Champions Le: buut tegen Internazioi 0 af Toen het eerste fluitsig 3.50 klonk, wist ik: nu kan ifypf meer zeggen: sorry jon[ doe het niet. Guus Hiddink uit in hée meen Dagblad zijn twi over voetballen op twefc kerstdag: „Ik weet niet of het voet Nederland kan concurr de kalkoen. Joop Tegelaar wordt tijdens een wedstrijd tussen Noordwijk en Quick Boys in bedwang gehouden door Katwijker Martin Rog en ploeggenoot Leonard van Utrecht. Archieffoto: Loek Zuiderduyn wel eens gesteld. Spijt? Ach, ik kan niet achterom büjven kij ken. Ik bewaar mijn beste herinne ringen aan mijn tijd bij Noord wijk. Als ik dan toch ergens spijt van heb, dan is het dat ik niet langer bij die club ben geble ven. Er was een goede spelersgroep die presteerde, met jongens als Bram Marbus, Patrick Scheur water en Leonard van Utrecht, maar die ook wel van een feest je hield. Ik ben te vroeg gestopt in de hoofdklasse, dat wel. Volgend jaar is er een kleine kans dat ik weer ga voetballen. Ik ben gevraagd door jongens van het zaterdagteam van Lug- dunum, voor de gezelligheid. Dat wordt een keertje trainen in de week en dan rustig op de bank beginnen. Misschien doe ik het niet en is het einde defi nitief want ik ben er de laatste jaren niet lichter op geworden. Op techniek kom je een eind, maar als je een speler voorbij gaat en hij staat een seconde la ter weer voor je neus, dan moet je je afvragen of meedoen nog wel zin heeft." Hans van de Haar (De schap) kijkt in Voetbal national terug op zijn bij het Oostenrijkse S\ genz: „Het kwam eens voor chauffeur van de bus oi hard remde. Dat haai voorzitter uitzijn slaaj "Jij blinde koe!" Otitsli chauffeur op staande den op de snelweg. Bokser Raymond Jo Sport International: „Eigenlijk is het geloof M koopste dope die er besu De ontslagen crisisjnal Son ia Hinnick over de| dingsacties voor het fi KV Mechelen, in Voetl| gazine: „Het is voor de club hè1 geen bedrijf Alhoewel, I ze in de afgelopen jare J wat meer gedaan alsof' bedrijf was." Ook Pierre van Hooij spaarde vroeger voetU jes, zo vertelt hij in TVr einde, de bijlage van iM® graaf: „Ik weet ook nog dat /?|1 vermogen kostte om je compleet te krijgen, me dubbele plaatjes. Ik we maal gek van Karei Lik van Veendam, die had twintig keer." [esi De Alphense kunstzwi We, Bianca en Sonja van d de den in De Telegraaf o^verz verhuizing naar de Vf „Alleen de mentaliteit FantastischWe wordtDOF echt beschouwd als top-Hoi ;uid isen i-i ot 2 Idem: h,.ex Alles is voor verbeterii\Hoo baar. Daarom geloven dat we op de WK bij de beste twaalf eindi- gen en zo onze olym- |en. pische droom kun- nen realiseren.10Q h

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22