Politiek faalt S bij 'operatie Srebrenica' IH Katwijks middagje voetbal 'redelijk in toom gehouden' 10% korting verkopen? Daverende Dinsdag Kasteel Keukenhof Keltisch Festival in tot 22.00 uur. 'Irak misleidt VN-inspecteurs' Donner onderzoekt drie mogelijkheden Leidsch Dagblad Harde kritiek in eindrapport Zware gang Van Gaal Commissie: Van Baal ten onrechte afgetreden AEX: nieuw dieptepunt "TT t i i Leidsch Dagblad NR. 43140 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 maandag 27 JANUARI 2003 lGEMEEN nmotie over jammed is verse man' ede vlucht' mn-China Kong richt ^nwerpers Aalmarktplan librord rochie hetjaar s met het leven als ;n redevoering: omt meer op de i. ud dan op de li eaan k donderdag beëdigd als e Tweede Kamer, maar waarschijnlijk dat Ayaan dan de eed zal afleggen. Istaande WD-Kamerlid ie steun van Allah of een poge macht vragen. De eed "zo waarlijk helpe I Almachtig" is niet aan I besteed. Ze zal dus wel f dat zij zich aan de [t houdt I heeft weinig op met jen islamitische opvoe- heeft haar geloof in Al- >ren en verkondigt dat keels. Dat is haar goed ederland kent goddank jheid van godsdienst als ran meningsuiting. Niets kersverse Kamerlid in de profeet Mohammed man, een tiran" hoe provoce- leggen opnieuw de bloot tussen twee Waar de gods- eindigt, begint Tijheid van meningsui- el het voormalige RPF- d Van Dijke als imam El gingen eerder vrijuit, 'j homoseksualiteit als e hadden aangeduid. El bakte het wel heel r homo's met varkens Maar van de rech- t door de beugel, om- i interpretatie van de kijkt met hedendaagse |r de koran en komt tot m, dat Mohammed geen is. Dat waardeoordeel vele niet-gelovigen is derhalve geen re- steniging van het Maar politiek uitspraken buitenge- andig. Ze jaagt mos- de vrijzinnigen onder op de kast Het is handiger met moslims ssie te voeren over het t onnut van sommige gebruiken, die de ko- schrijft, zoals het dragen tichtssluiers. De WD passen met Hirsi A1L Ze ingeleid projectiel, dat I grote politieke schade ^/ichten. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 072-5196868 Bengaals vuurwerk, rookpotten, traangas en een verbrande tas bij dorpsderby door Gerard Baas KATWUK - De dorpsderby Katwijk-Quick Boys in de hoog ste klasse van het zaterdagamateurvoetbal eindigde zater dagmiddag zonder doelpunten. Dat was een domper voor de 4700 voetballiefhebbers die goals als het zout in de pap zien, maar de verantwoordelijken voor de ordehandha ving waren er blij mee. Op die manier bleef het dorp zon der verliezers. En dat hield de boel dit weekeinde dan ook betrekkelijk rustig. Betrekkelijk rustig. Want ook deze Katwijk-Quick Boys kende zijn, onderhand gebruikelijk geworden, incidenten. Bijvoorbeeld het Bengaals vuurwerk, dat het speelveld bij het begin van het duel door de rookontwikkeling nage noeg onzichtbaar maakte voor een groot deel van het pu bliek. Er werd vuurwerk afgestoken tijdens de wedstrijd, in de rust brandde een rookpot een vierkante meter gras weg en na afloop stonden beide supportersgroepen drei gend tegenover elkaar in een van de hoeken van het veld. Daarbij werd een van de Quick Boys-supporters bespoten met een bijtende stof. Enkele aanhangers van Quick Boys zouden hebben ge zien dat een suppoost van de thuisclub daarbij pepper- spray had gebruikt. Maar dat werd tegengesproken door Jaap van Zanten. Voormalig bestuurslid Van Zanten is namens de W Kat wijk verantwoordelijk voor de veiligheidsmaatregelen rond de wedstrijden tussen zijn club en dorpsgenoot Quick Boys. Een onderdeel van die maatregelen is de in zet van ongeveer dertig suppoosten van beide clubs. Zij houden zich bezig met het bewaren van de rust en orde onder het fanatieke deel van de aanhang. „In de eerste plaats kan het geen pepperspray zijn", aldus Van Zanten, „daar heeft alleen de politie de beschikking over. In dit geval was het waarschijnlijk traangas. Het is verder uitgesloten dat een van onze suppoosten dat heeft gebruikt, dus we vermoeden dat het iemand uit het pu bliek is geweest." Van Zanten heeft het incident na afloop besproken met zijn negentien suppoosten. „Niemand van onze ploeg heeft het gezien. Dan blijft het een kwestie van horen zeg gen. Achter de identiteit van de echte dader kom je niet meer." Quick Boys-supporters hadden ook gemeld dat onder de Katwijk-suppoosten personen waren die tot voor kort zelf bekendstonden als relschopper. „Dat is niet waar. Het ge zegde 'met boeven vang je boeven' gaat hier niet op. Het aanstellen van relschoppers voor deze taak is verre van verstandig. Daar wek je alleen maar meer agressie bij de ander mee op. Dat werkt niet in Katwijk, waar iedereen iedereen kent." Couzy. Foto: GPD den haag/gpd - De Nederlandse poli tiek heeft gefaald bij het zenden van mili tairen naar Srebreni ca in 1993. De Ducht- batleiding heeft op enkele momenten nagelaten de positie van de vluchtelingen te verbeteren. Voor malig bevelhebber H. Couzy van de landmacht was niet loyaal aan zijn minister van defensie. Dit blijkt uit het rapport 'Missie zonder vrede' van de parlemen taire enquêtecommissie Srebre nica dat vanmorgen is gepubli ceerd. De commissie trekt harde conclusies over de leiding van Dutchbat. Die had volgens de commissie na de val van de en clave moeten overwegen meer vluchtelingen toe te laten op haar basis dan de 5000 die er op zaten. Berichten over het gerin ge aantal moslimmannen op en om de basis en oorlogsmisda den hadden duidelijker gemeld moeten worden aan de VN. Dan was internationaal eerder aan dacht gevraagd voor het misda dige optreden van de Bosnische Serviërs. Dutchbat kon de evacuatie van de inwoners niet tegenhouden, maar wellicht tijd kunnen rek ken, vindt de commissie. Dutch- batters zelf hebben hun taak naar eer en geweten en met compassie uitgevoerd, is het oordeel. De Tweede Kamer en het kabi net hebben in 1993 te weinig aandacht besteed aan het be sluit tot uitzending. Daar ligt de basisfout, blijkt uit het rapport. De po litiek had op de hoogte kunnen zijn van risico's die Dutchbat en de vluchtelingen zou den lopen. De commissie on derzocht de aan loop, de val en de nasleep van de gebeurtenissen in de moslimenclave Srebrenica om een politiek oordeel te kun nen vellen over het optreden van de verantwoordelijken. Ne derlandse VN-militairen moes ten vanaf 1994 inwoners in de enclave Srebrenica beschermen tegen de Bosnische Serviërs. Op 11 juli 1995 veroverden die ech ter de enclave en vermoordden naar schatting 7800 moslim mannen. Vorig jaar presenteerde het Ne derlands Instituut voor Oorlogs documentatie (Niod) haar ge schiedkundig onderzoek naar 'Srebrenica'. Het kabinet Kok trad daarna af. Dat was volgens de commissie een terechte stap, gezien het falen van de nationa le en internationale politiek Volgens de commissie lag de loyaliteit van ex-landmachtbe- velhebber Couzy vooral bij de landmacht en niet bij zijn mi nister. Dit is 'onprofessioneel en verwijtbaar'. In tegenstelling tot het Niod-rapport meent de en quêtecommissie dat niet is aan getoond dat de landmachttop het 'debriefingsrapport' wilde achterhouden voor de minister. Pagina Binnenland: Meer nieuws over Srebrenica Barcelona - In gedachten verzonken verdwijnt Louis van Gaal in de schachten van het voetbalstadion van Vigo, waar Barcelona gisteravond met 2-0 verloor. Het was de acht ste nederlaag van de Catalaanse club dit seizoen. De positie van Van Gaal als trainer lijkt hiermee onhoudbaar geworden. Vandaag komen de clubbestuurders bij elkaar om over het lot van de geteisterde trainer te beslissen. De Spaanse kranten wisten het vanoch tend al zeker: Van Gaal gaat weg. Meer op de eerste pagina Sport Foto: EPA/Miquel Riopa (advertentie) den haag/gpd - De parlemen taire enquêtecommissie Srebre nica ziet geen reden waarom luitenant-generaal Van Baal vo rig jaar zijn functie als bevelheb ber van de landmacht moest opgeven. Zij vindt het wel be grijpelijk dat dit gebeurde, ge zien alle commotie die ontstond na de publicatie van het Neder lands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie (Niod). Volgens het Niod bestond bij de toenmalige landmachttop onwil om de minister te informeren. Een telefoontje van toenmalig defensieminister De Grave aan het Niod leerde hem dat onder die onwillige top ook Van Baal werd geschaard. Deze was ten tijde van het Srebrenica-drama plaatsvervangend bevelhebber, onder generaal Couzy. Van Baal vond dat de term on wil, waarover later ook veel dis cussie ontstond, niet op hem van toepassing was. Deson danks besloot hij na een gesprek met De Grave zijn functie ter beschikking te stellen. Op 28 januari in de Bijenkorf op alle artikelen* en extra lang geopend "Boeken en cadeaubonnen uitgezonderd. De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf lisse - Kasteel Keukenhof in Lis- se is in het weekeinde van 24 en 25 mei, een week na het sluiten van het Keukenhofseizoen, het decor van het Keltisch FestivaL Het festival had in voorgaande jaren plaats in Apeldoorn, waar er zo'n 7.500 bezoekers op af kwamen. De organisatie ver wacht hetzelfde aantal in Lisse. Op het voorplein van het kas teel, waar in het Keukenhofsei zoen de touringcarbussen ge parkeerd staan, komen onder meer optredens van Ierse en Schotse folkmuzikanten, een demonstratie schapendrijven met Schotse Border Collies en het Nederlands Kampioenschap Highland Games, een wedstrijd waarbij sterke mannen hun krachten meten. Een markt met Schotse en Ierse kleding, mu ziek, juwelen, en eten en drin ken moet bijdragen aan het ver hogen van het Keltische gevoel. De bezoekers kunnen aan de overzijde van het Kasteel parke ren op de parkeerterreinen Tulp en Narcis van de bloementuin. „We zochten naar een locatie met sfeer", vertelt F. van der Geest, organisator van het festi val „In Apeldoorn zaten we op een aantal voetbalvelden. Straks in Lisse gebeurt alles in de scha duw van het kasteel en onder de bomen. Als het tussen ons klikt, is het de bedoeling dat we ook de komende jaren in Lisse blij ven. Wij zijn er zelf heel enthou siast over." Het Kasteel Keukenhof kan de opbrengst van het festival goed gebruiken. Er zijn plannen om het Kasteel te restaureren en daar is een bedrag van zo'n vijf miljoen euro voor nodig. den haag/gpd - De Amsterdam se AEX-index bereikte vanmor gen een nieuw dieptepunt. De index dook na opening beurs omlaag en stond rond tien uur op 286 punten. Dat is het laag ste punt sinds het record dat de AEX vestigde in de nazomer van het jaar 2000. De crisis op de aandelenmarkten duurt nu al 2,5 jaar. Het verder afbrokkelen van de koersen volgde na een week van verliezen, waarbij de index in de buurt kwam van het niveau dat vorig najaar werd bereikt. Han delaren hielden al rekening met een lagere beurs in Amsterdam, als het 'weerstandsniveau' van 290 punten zou worden door broken. Grootste verliezers in Amsterdam waren opnieuw de financiële fondsen. ABN Amro daalde 4,79 procent, ING stond 4,27 procent in de min. Powell wil Saddam zo snel mogelijk aanpakken ^neider davos/rtr-anp-afp - Irak misleidt en vertraagt de VN-wapeninspecteurs. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell gisteren gezegd. Hij waarschuwde Irak dat het zo snel mo gelijk zal worden aangepakt, maar liet ook weten dat de VS niet vandaag of morgen zullen aanval len. Ook andere bronnen melden dat de wapenin specteurs van de VS nog enige tijd krijgen om hun werk te doen. Powell waarschuwde zijn gehoor op het Wereld Economisch Forum in Davos dat de massavernietigingswapens van Irak in handen kunnen vallen van terroristische groeperingen, zoals al-Qaeda. De Amerikaanse minister liet duidelijk weten dat de VS bereid zijn om desnoods alleen ten strijde te trekken tegen Irak Maar hij zei zaterdag ook dat de VS in het geval van een eenzijdige aanval op Irak, zonder de zegen van de VN-Veüigheidsraad, kunnen rekenen op de steun van zeker een dozijn landen. De aanval komt er waarschijnlijk niet op korte ter mijn. Komende nacht (Nederlandse tijd) brengen het hoofd van de VN-wapeninspecties, Hans Blix, en de directeur van het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie IAEA, el-Baradei, hun verslag uit aan de VN-Veiligheidsraad. Dat zal weinig schokkend nieuws bevatten. Blix zei gisteren al dat hij van de Iraakse autoritei ten heel weinig documenten over massavernieti gingswapens heeft gekregen. De Iraki's zouden ook niet meewerken waar het gaat om vragen over onder meer de antraxbacterie. Ook Powell somde in Davos een lijst van chemische en biologische wapens op, waarvan het vaststond dat Irak ze eer der bezat, maar waarvan onduidelijk is wat er mee is gebeurd. Volgens Amerikaanse media is de reden dat de VS niet direct tot een aanval over zullen gaan het feit dat het leger nog niet klaar is. Er bevinden zich weliswaar al voldoende militairen in de Golfregio, maar zij zijn nog niet voldoende voorbereid. Amerikaanse generaals sluiten intussen het ge bruik van kernwapens tegen Irak niet uit, als Sad dam Hussein massavernietigingswapens zou in zetten tegen de VS. Dat zei stafchef Andrew Card gisteren tegen de nieuwszender NBC. Pagina Buitenland: Meer over Irak den haag/anp - Informateur Donner gaat de komende dagen drie mogelijkheden onder de loep nemen om tot een meer- derheidskabinet te komen. Dat zijn voortzetting van de huidige coalitie van CDA, WD en LPF, een combinatie van CDA met de grote verkiezingsoverwinnaar PvdA en Paars-3, dat een kleine meerderheid in de nieuwe Tweede Kamer heeft. Donner heeft dat vanmorgen gezegd tijdens een persconfe rentie. Vrijdag kreeg hij van de koningin de opdracht om de mogelijkheden voor een meer derheidscoalitie te onderzoeken. Twee mogelijke coalities noem de hij niet: CDA, WD en D66 en CDA, WD en de kleine christe lijke partijen. Donner bekijkt de politieke be reidheid van de partijen om een kabinet te vormen. Hij zet ook de inhoudelijke obstakels op een rijtje, zoals de bezuinigin gen, maar gaat daar niet over onderhandelen. Hij wil van de partijen slechts weten of er vol doende vertrouwen is om er on derling uit te komen. Donner ziet het niet als een pro bleem dat hij ook informateur was van het huidige kabinet. Een informateur heeft als taak om een proces te begeleiden; hij is geen partij in de onderhande lingen, zo stelde hij. Anderzijds noemde de CDA-politicus het 'zelfs een voordeel' dat hij geldt als de architect van het huidige regeerakkoord. „Ik zou mijn nek niet uitsteken als ik zou denken te mislukken." Donner denkt een week nodig te hebben om zijn verkenningsop dracht af te ronden. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A Hfr Telefoon (Lv-m. controle nabezotging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 G kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj automabscfte betafng is rrqn 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1