'Serena Slam' voor jongste Williams SPORT 2 Bucs winnen Super Bowl met monsterzege Martina Navratilova (46) fit als in haar beste dagen Mora doet Joval pijn in titelgevecht Erik Huizebosch is op natuurijs geen clown Vechtlust bezorgt jongste zus overwinning in Australië VA - Klaas Erik Zwering steren in Berlijn brons op de 200 meter rug- inslu^ Nederlandse record- bleef met 1.54,57 maar lerdste verwijderd van tijd. Vorige week in Pa- 'etepvierde de Eindhove- laar in een minder sterk nersveld. Verrassende r in de Berlin Arena L-jRus Evgeni Aletsjin in „Geen idee waar die in- S^ndaan komt. Ik ken hem ii Zwerings coach Jacco ren verbaasd. „Maar hij lhard." De Amerikaan (rayzelburg eindigde als in 1.54,05. Abano As wint Prix d'Amérique Nam-il Kim kan Van Marwijk niet overtuigen jdenrol voor Itterveld p - Sander Westerveld is rich onsterfelijk te maken [Sebastian. De Neder- doelman behoedde za- zijn ploeg Real Sociedad jet stoppen van een straf- voor een vroege achter- jbij Atletico Madrid. Kop- Sociedad won het duel jdelijk met 2-1. Westerveld 6*vorige week in het duel dta de Vigo ook al een waarmee hij in de slot- gelijkspel voorkwam, faalde Correa oog in de doelman. Korkut Sociedad kort na rust op irong. Twee minuten la- loot Garcia Atletico naast (ten, waarna Kovacevic |jn elfde doelpunt van het |n het duel besliste in Bas- Loordeel. I Leeuwen maandag 27 januari 2003 fier Sparta - Assistent-trainer van Leeuwen beschikt t de vereiste papieren, lij mag de komende Jdwel hoofdtrainer zijn larta. De Rotterdamse reeg zaterdag dispensatie KNVB en de CBV (Coa- etaald Voetbal). Sparta anize periode benutten om ivolger te zoeken voor orbach, de oefenmeester tdag na zijn aantreden moest vertrekken. Kor- rerd donderdagmiddag en besloot vrijdagmid- doktersadvies terug te Henk van Stee wordt nd als belangrijkste kan- om Korbach op te vol- res wint tzbühl !l - De Amerikaan Ives heeft zaterdag ig in Kitzbühl gewon- ij was tijdens de wereld- Istrijd vijfhonderdste seconde sneller dan Didier Cuche. De Noor idre Aamodt finishte als [ermann Maier, net van een beenbreuk, fl ap als zesde. De orga- de wedstrijd had de g ingekort. Vanwege de (mist was het onverant- het hele parcours af te l De start werd dan tot toe uitgesteld. De 29- ahlves bekleedt na de tweede plaats in het lent van de afdaling. De heeft 137 punten Idan lijstaanvoerder liter uit Oostenrijk. De i Miller blijft het jiatieklassement aanvoe- A/ker I (ah put moed egenvaller lat;, Rx' 7M 71 5 6 531 - Misschien was de te- ende 100 meter van za- 47.37), tijdens de finale vereldbeker in Berlijn, ies wat Pieter van den tiband nodig had. Giste- le hij er op de 200 me- wél weer in om het in zichzelf naar boven l Hij zwom een nieuw es record 1.42,45, dat derdste van een secon- er was dan zijn oude re- fel was in Berlijn de Au- Thorpe sneller (1.41,69). )71 - ieu en wint aplrit Heerlen door Gertjan van Geen Melbourne - Het enige dat ze nog miste was een titel in het gemengd dubbelspel op de Australian Open. Na gisteren heeft Martina Navratilova ook die binnen. En passant schreef ze nog wat extra geschiedenis. Met 46 jaar en drie maanden is ze de oudste tennisser, man of vrouw, die een titel won in Melbourne. Norman Brookes was met 46 jaar en twee maanden haar voorganger. Hij won in 1924 het mannendubbel. Dubbelspecialist Leander Paes - geboren in 1973, het jaar dat zijn partner haar eerste mixed won op Wimbledon - was zo vriendelijk om Navratilova terzijde te staan op Melbourne Park. Het duo kreeg een wildcard en speelt dit jaar ook de ande re Grand Slams. Voor Navratilova was het haar 57ste Grand Slam-titel, vijf minder dan record houder Margaret Court. Ze won achttien keer in het enkelspel en pakte 31 dubbeltitels. De laatste vijf jaar van haar carrière kwam ze niet meer naar de Australian Open. Navratilova vond het te warm. Ook dit jaar stelde ze vooraf dat het toer nooi op een ander tijdstip verspeeld zou moeten worden. Mede daardoor heeft ze het record van Court nooit kunnen breken, al moet daarbij ge steld worden dat het gemengd dubbelspel tussen 1969 en 1986 niet op het programma stond. Het had Court wat extra titels kunnen opleveren. Na vratilova lijkt onverzadigbaar, maar haar terugkeer in het tennis was meer toeval dan gepland. Toen ze als televisiecommentator in 2000 Wimbledon aandeed, leek het haar wel leuk weer te dubbelen. Ze bereikte er de kwartfinale. Vorig jaar nog won ze het dubbelspel in Madrid met Natasja Zvereva. In Eastbourne speelde ze zelfs nog in het singlet- oemooi mee. Dat was het gevolg van een verloren weddenschap. Navratilova, die 167 enkelspeltitels won, versloeg toen in de eerste ronde een zeer nerveuze Tatjana Panova, destijds de nummer 22 van de wereld. Navratilova en Paes wormen in de finale van het bijnummer van Eleni Daniilidou en Todd Woodbridge met 6-4, 7-5. Navratilova oogde nog net zo fit als in haar goede dagen. De gespier de armen en haar balgevoel lieten de immer fana tieke kampioene niet in de steek. Het duo verloor in vijf wedstrijden geen set en hoefde daarom in plaats van een derde set ook geen supertiebreak (tot de tien) te spelen. Navratilova zou ervan ge gruweld hebben, als exponent van een andere ge neratie tennissers. „Want in zo'n tiebreak kan van alles gebeuren", zei ze. door Gertjan van Geen Melbourne - Met haar vierde Grand-Slamtitel op rij schreef Se rena Williams op de Australian Open geschiedenis. Haar grote zus Venus was zaterdag niet in staat de reeks te onderbreken, al kwam ze er dichter bij dan bij de laatste drie keer: 7-6 (4), 3-6,6-4. Wijlen Maureen Connoly, Mar garet Court, Steffi Graf en Marti na Navratilova gingen Serena voor. „Ik kan het niet geloven dat ik met deze vrouwen verge leken word. Ik heb altijd tegen ze opgekeken. Mijn hele leven heb ik ervan gedroomd de beste zijn. Ik raakte erg opgewonden van het feit dat ik bezig was ge schiedenis te schrijven", zei Se rena na de finale in het Rod La- ver Stadion, waarvan het dak vanwege de extreme hitte geslo ten was. Connolly, Court en Graf won nen hun vier titels zelfs in een kalenderjaar, het originele Grand Slam. „In één jaar of niet, ik denk dat het een echt Grand Slam is", aldus Serena, die de vier-op-een-rij desondanks een Serena Slam' noemde. Althéa Gibson was de eerste Afrikaans-Amerikaanse met een Grand-Slamtitel. In de jaren vijf tig was ze de beste op Roland Garros, Wimbledon en de US Open. Ze was altijd een inspira tiebron voor de zusjes, omdat ze doorbrak in een door blanken gedomineerde sport. In het be gin van hun loopbaan claimden de zusters - en vooral hun vader Richard - dat racisme nog steeds een grote rol speelt in het ten nis. Het onderwerp staat inmiddels niet meer op de agenda. Als er al tennissters blij zijn als een van de twee verliest, is dat eerder vanwege irritatie over hun do minantie. Dit was de vijfde 'All Williams-finale op een Grand Slam en de vierde op rij. Weinig wijst erop dat de heer- Venus Williams (links) feliciteert haar zus Serena met de overwinning in de finale van de Australian Open. Foto: Reuters/David Gray schappij op korte termijn zal eroderen. Kim Clijsters was dichtbij uitschakeling van Sere na in de halve finale. Ze stond 5- 1 voor in de derde set en had twee matchpoints. Maar de vechtjas Serena sloeg zich er doorheen. Haar exceptionele wilskracht hielp haar in de 2 uur en 22 minuten durende finale ook tegen Venus. Serena was op het oog de mindere van de twee. Zoals ze het hele toernooi al meer problemen had dan Ve nus, die tot de finale geen set afstond. Serena: „Ik zei tegen mezelf: vechten, vechten, vech ten." Verius: „Ik was niet zo agressief ajls in mijn andere par tijen. Ik denk dat Serena op dit is voor Airing door Ype Minkema schermerhorn - Raymond 'Hal lelujah' Joval probeerde de puinhopen van zijn hoofd weer wat gezicht te geven. De wereld titel was behouden, maar de Ar gentijn Francisco Antonio Mora had hem zeer gedaan. „De heb pijn", was dan ook het eerste dat de wereldkampioen van de International Boxing Organisa tion (IBO) kreunde. En toen sprong de volgende uitdager al weer vrolijk en fris voor zijn - gehavende - neus. Nordin Ben Salah, collega-bok ser uit Purmerend, pakte de mi crofoon uit handen van tv-ver- slaggever Humberto Tan en riep de Amsterdammer toe: „Als je conditie niet beter wordt en je je dekking niet wat hoger houdt, wordt dat helemaal niets, op 16 maart." Joval en Ben Salah bok sen in Ahoy" na jaren van schijnbewegingen eindelijk te gen elkaar en de koude oorlog voor 'het gevecht dat heel Ne derland wil' was gistermiddag in Schermerhom, een dorpje on der Alkmaar, al begonnen. De vrolijke noot trof de zwaar gelovige Joval als een mokerslag. Harder dan de hardste klap die hij deze middag van Mora had moeten incasseren. Zijn kaak was flink geraakt, ontwricht. Het bloed stroomde uit zijn neus, de boksbroek kleurde langzaam rood. De rondgang langs twaalf loodzware ronden had zeer ge daan. De bokser maakte zich zorgen om zijn kaak. Die voelde niet goed. Joval ging zelfs even naar het ziekenhuis. Ook veel later nog, kon Joval zich niet verdedigen tegen deze onverhoedse verbale aanval. Daarom deed Eric van den Berg, zijn trainer, het maar. „Leg nou eens de carrières naast elkaar zei de veteraan, die ooit Alex Blanchard naar de top bracht. „Die van Joval en die van Ben Salah. Joval bokst alleen maar tegen hele goede jongens. Top pers, stuk voor stuk. Ben Salah heeft alleen maar tegenstanders getroffen waar hij niet van kan verliezen. Daarom maak ik me helemaal geen zorgen over die partij. Joval is voor mij absoluut de betere bokser. Als Ben Salah nou eens tegen één of twee van Jovals jongens had gevochten én gewonnen, dan had ik me zor gen gemaakt. Nu niet." Die stoot kwam ook aan, maar dan in het andere kamp. Raymond Joval had het niet best in Schermerhom. De Argentijn Francisco Antonio Mora bleek taai als een slechte biefstuk. De Zuid-Amerikaan kwam voor zijn eerste en waarschijnlijk laatste kans ooit op een wereldtitel en ging er voor, met hart en ziel van een echte bokser. De Am sterdammer was traag, liet zijn linker opvallend laag zakken en kreeg de klappen waar hij om vroeg. In de vierde ronde werd hij vier keer door de rechter van Mora geraakt. Joval klaagde na de partij over een gebrek aan rit me. Daar had hij een punt. De regerend kampioen stond vorig jaar niet meer dan acht ronden in de ring, Mora had er met 49 ronden een tweede thuis. Bo vendien, Joval is inmiddels 34, de handschoen flitst niet meer zo snel uit de schouder, en een echte afmaker is de Amsterdam mer nooit geweest. Mora sloeg in zijn loopbaan 25 keer een te- genstander uit de ring, Joval kreeg maar 14 keer een oppo nent voortijdig op de knieën. „Dat is mijn manier. Ik moet het altijd the hard way doen", be rustte hij. Langzaam, maar ze ker. En vrijwel altijd tot het ein de. De Belg Ben Berden terdag de internationale ran Heerlen gewonnen, ïer van Vlaanderen T-in- oefde de Nederlander he(| Groenendaal af. Giste- de Belg Sven Nys in ische Hoogstraten een om de Superprestige. \AcJetballers pyf onderuit p »am - De Nederlandse I allers hebben zaterdag laatste en tiende duel in walificatie verloren, rerloor in het Topsport- mo< 1 van Rotterdam van and: 74-82. De bezoe- Sp'* lden bij rust al met 33- enraede, Vrind en Elson itn voor Nederland unten. Nederland ein- ,0 u laatste in de kwalifica- Een juichende Kennan McCardell van de Tampa Bay Bucca neers. Foto: AP/Mark J. Terrill door Ans Bouwmans Washington - Historisch gezien wint de ploeg met de beste defensie de Super Bowl, dé finalewedstrijd in het American Football die door honderden miljoenen mensen in de wereld wordt bekeken. Superbowl 37, afgelopen nacht gespeeld in San Diego was daarop geen uitzondering. Maar een bijzondere wedstrijd werd het wel: de sterkste verdedigers van het afgelo pen seizoen Tampa Bay Buccaneers versloegen de of fensieve uitblinkers van Oakland Raiders op indruk wekkende wijze met 48 tegen 21. De Bucs waren groentjes, en hadden in tegenstelling tot de Raiders nog nooit in de Super Bowl gestaan. Voor de Raiders was het min of meer een thuiswedstrijd, met Oakland slechts op acht uur autorijden van het stadion in San Diego. En met de vroegere thuisbasis van de Raiders - Los Angeles - nog dichterbij. De grotere ervaring en het thuisvoordeel mochten niet echter baten. De 'we reldcup' ging naar de ploeg met de beste defensie. Net zoals vorig jaar in New Orleans, was het stadion voor dit grootste Amerikaanse sportevenement van het jaar, goed beveiligd. Er waren zo'n 4.000 agenten inge zet, zo'n duizend minder dan in 2002. Iedereen werd bij binnenkomst gefouilleerd en er was een no-fly-zo- ne van ruim elf kilometer boven het Qualcomm Stadi um. Artiesten van naam en faam zoals Santana, Sting, Sha- nia Twain en Celine Dion waren ingehuurd voor op tredens in de pauze en voorafgaand aan de wedstrijd. Adverteerders namen de Super Bowl zoals elk jaar te baat om Amerikaanse tv-kijkers - gebruikelijk kijken er zo'n 130 miljoen - te verblijden met verrassende spot jes. De Super Bowl geldt als een soort creativiteitswed- strijd voor reclamemakers, met de duurste reclame zendtijd die er op tv te koop is: 2,2 miljoen dollar per 30 seconden. Voor de kijkers was er tussen de veelvul dige spotjes door heel wat te genieten, met een grillig scoreverloop, veel onderscheppingen en touchdowns. De Raiders werden in eerste instantie onder de voet te worden gelopen door de Buccaneers. De Bucs gingen als een stormram door de defensie van de Raiders, en ontregelden het spel van quarterback Gannon. Vol gens commentatoren speelde de mysterieuze afwezig heid van Raiders-speler Robbins daarin een rol. Hij was uit de opstelling gehaald, nadat hij zaterdag de training had gemist. Hoe dan ook, na het derde kwartier hadden de Raiders een hopeloze achterstand van 31 punten opgelopen. In het vierde en laatste kwartier lieten ze een indruk wekkende inhaalrace zien, met drie touchdowns ach ter elkaar. Maar de Buccaneers hadden de smaak van succes geproefd, waren hongeriger, sneller en succes voller. Opnieuw wisten ze de bal te onderscheppen en te scoren, waarna de wedstrijd definitief was beslist. Na afloop werd de defensie van het team uit Florida geroemd. Maar ook trainer Gruden natuurlijk. „Ik wil coach Gruden bedanken voor wat hij heeft gedaan", zei eigenaar Malcom Glazer van de Tampa Bay Bucca neers. De 39-jarige trainer - de jongste in de National Football League - zelf zei blij te zijn met de overwin ning. Hij had nu eindelijk 'een goed excuus' voor al die uren dat zijn vrouw en drie kinderen hem hadden moeten missen. moment mentaal sterker is." Se rena; „Ik weet niet of dat zo is. Ik heb mijn vechtlust en moed van haar geleerd." Venus, tref fend als oudste van de twee: „Ooit hoop ik net als zij te zijn." In 1998 speelden ze hun eerste van elf ontmoetingen op de WTA Tour. Het was de tweede ronde van de Australian Open en Venus won. De 5-1 voor sprong die ze had, is ze kwijt. Omdat ze de nummer een en twee in de wereld zijn, met een straatlengte voorsprong, kunnen ze elkaar alleen nog maar in fi nales tegenkomen. Ze wennen steeds meer aan elkaar als op- ponentes. Waar ze in het begin qua niveau en strijd soms ten enkrommende duels uitvoch ten, worden hun onderlinge partijen steeds interessanter. Venus: „Er staan grote titels op het spel. Het gaat om geschiede nis maken. Als we straks op on ze loopbaan terugkijken, willen we legendes zijn." Daar hoeven ze zich geen zor gen over te maken. Opgegroeid in een van de minder vriendelij ke wijken van Los Angeles, was hun leven weinig idyllisch en hun weg naar de top verre van conventioneel. Mede daardoor hebben de twee het vrouwentennis naar een an der niveau getild en een extra dimensie toegevoegd. Zo krach tig en atletisch als zij, hebben nooit eerder twee vrouwen de sport beoefend. Als Serena (21 jaar) en Venus (22) de motivatie kunnen op brengen om een lange carrière op te bouwen, gaan ze onder ling nog heel wat grote kampi oenschappen beslissen. Serena wil het nog wel een tijdje vol houden. „Over een jaar of tien, of ik het nou wil of niet, is er ze ker iemand anders die toernooi en gaat winnen. Ik moet slechts mezelf goed verzorgen, zodat ik me geen zorgen hoef te maken dat ik moe word en mijn loop baan te vroeg moet beëindi gen." parijs - De Prix d'Amérique, de belangrijkste draverij van het jaar in Europa, is gisteren ver rassend gewonnen door de hengst Abano As, gereden door de Belgische pikeur Jos Ver- beeck. Ongeveer 80.000 draf sportliefhebbers zagen dat het paard op de Parijse drafbaan Vincennes de Franse favoriet In sert Gede een neuslengte voor bleef. Abano As (6) was meer vanuit de olympische gedachte voor de koers ingeschreven dan dat hem winstkansen werden toegedicht. Een ideaal parcours - aan de binnenkant van de baan op de rug van de koploper - bracht hem na 2700 meter koers niette min de zege, goed voor 400.000 euro. Hoewel Abano As een paard is met de Duitse nationaliteit zat er aan de winst ook een niet on belangrijk Nederlands tintje. De hengst is namelijk voor het grootste deel eigendom van twee Nederlandse drafsportfa- naten: Paul Wals en Jules Smit. Abano As won voor het duo in middels 1,7 miljoen euro. rotterdam/gpd - De kans is klein dat Chong-gug Song bij Feyenoord binnenkort gezel schap krijgt van een landgenoot. De Zuid-Koreaanse internatio nal Nam-il Kim kreeg gistermid dag tegen Go Ahead Eagles de kans om zich te bewijzen, maar kwam in de 55 minuten dat hij in het veld stond niet uit de verf. „Hij heeft me in deze wedstrijd niet kunnen overtuigen", aldus coach Van Marwijk, na de met 7-0 gewonnen wedstrijd waarin Robin van Persie viermaal scoorde. De Feyenoord-trainer zag de 25- jarige Kim vorige week ook al in actie toen hij met Excelsior een uur meespeelde in de oefen wedstrijd tegen Helmond Sport. Van Marwijk zal de clubleiding waarschijnlijk een negatief ad vies uitbrengen over Kim. Fey enoord heeft de verdedigende middenvelder ook niet nodig als de club erin slaagt om Jorge Acua vast te leggen voor die po sitie. De Stadionclub brengt de ze week een bod uit op de Chi leen. Acua maakte tijdens zijn stage bij de Rotterdamse club wél een goede indruk op Van Marwijk. De belangstelling van de Rotterdammers voor Acuna staat los van de interesse voor Simon Cziommer. Feyenoord spreekt deze week met de 22-ja- rige middenvelder van FC Twente en zijn zaakwaarnemer over een overgang aan het einde van het seizoen. Winnaar Open NK op Weissensee door Eric Korver techendorf/gpd - Vier keer. Erik Huizebosch sprak de woorden haast eerbiedig uit. Om ze ver volgens even te laten bezinken. Vier keer winnaar van het Open Nederlands kampioenschap op de Weissensee. Dit, wist Huize bosch ook te melden, was nog nooit vertoond. Huizebosch deed het zaterdagmiddag. En gloeide van trots. Die trots was begrijpelijk. Huize bosch leverde een unieke pres tatie. Naast het ijs is de man uit Gramsbergen misschien een clown, maar als het peloton de gepolijste ondergrond van de kunstbanen verruilt voor het na tuurproduct, laat Huizebosch keer op keer zien dat hij serieus genomen moet worden. En die kwaliteit toonde hij ook zaterdag weer op het 'kleine meer' van de Weissensee, dat inmiddels als 'zijn' terrein mag worden om schreven. „Kunstijs", riep hij nog maar eens, „daar moet ik niets van hebben. Dan rijd ik maar voor vijftig procent lekker: op de rechte einden. Die boch ten kunnen ze voor mij wel weg laten." Het is ook niet toevallig dat hij dit seizoen in het mara thoncircuit nauwelijks aanspre kende resultaten neerzette. Hui zebosch wilde zijn voornaamste succes van dit seizoen graag eind januari behalen. Daar had hij alles op gezet. Niet voor niets zocht Huize bosch in de zomer al de Weissensee op. Ijs lag er alleen in de schappen van de plaatse lijke supermarkt, maar de Nefit- rijder vond het prettig zich in de vertrouwde omgeving voor te bereiden op het nieuwe seizoen. En ook de afgelopen weken werkte hij keihard aan zijn vorm. „Veel aan het crossen ge weest, veel aan het wielrennen. Elke dag dik twee uur. Met de conditie zat het wel goed, het ging er alleen om dat hier alles op zijn plaats viel." En dat gebeurde. Hij voelde het al de eerste de beste keer dat hij het Oostenrijkse ijs onder de ijzers voelde. „Ik had ontzettend veel grip op het ijs. Elke slag was raak. En iedereen zei ook dat het zo hard ging. Ook dat geeft veel zelfvertrouwen." De omstandigheden waren ver der eigenlijk ideaal. De lichte sneeuwval van de ochtenduren zette niet door, de wind was slechts matig, en een bleek zon netje bescheen het kleine meer dat dienst moest doen als strijd toneel omdat het grote meer net een dag dichtgevroren was. Be paald niet het heroïsche toneel dat eigenlijk hoort bij een NK op natuurijs. Daarom kon Huizebosch aan het einde van de dag ook ver baasd vaststellen dat er zelfs ze ventig mannen gefinisht waren. De grote groep bleef ook vrijwel tot het einde bij elkaar. Er waren talloze ontsnappingen, maar de beslissende sprong bleef uit. Daarvoor lag het tempo toch te hoog. Ook Henk Angenent, Cé- dric Micbjud en Ruud Borst konden zich niet ontworstelen aan de groep. Al zag het daar heel lang naar uit. Het drietal nam een aardige voorsprong, maar werd in de laatste van de honderd kilometers terugge haald, nota bene door de broers Ruitenberg, ploeggenoten van DSB'er Borst. Huizebosch profiteerde uitein delijk. Werkte zich in de lange sprint langs Angenent en speci alist Heideman en had op de streep meters over. Hij was eu forisch. „Je kunt veel winnen, maar dit is het. Hier gaat het al lemaal om." En met een brede lach: „Al is het in 't buitenland, als ze maar weten wie de beste i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15