ECONOMIE 'Ik kan me goed identificeren met Zeeuws Meisje' 'Golden years' in de zon fiscaal voordeliger KLM hoopt op mildheid van Italianen f- Ella Vogelaar, de nieuwe president-commissaris van Unilever Nederland Flinke claim na diefstal ANWB-card Koopman en dominee ent steekt 80 joen in België osch - Essent invpsteert ICI iljoen euro in de bouw van ifarmtekrachtcentrale in H erpen met een opwek capaciteit van 120 mega- De stoom wordt afgeno- door het chemische be- jieos, de elektriciteit wordt Dchter WattPlus verkocht '01 -Belgische markt. Essent is erste Nederlandse energie- v* jf dat investeert in stroom- u'J fkking in België. De centra- 116 iet in 2005 operationeel K5 Essent is (mede)-eigenaar 8i'j (en groot aantal warmte- 71.0 itcentrales in Nederland, J rmeer van DSM in Ge- 134 Philip Morris in Bergen op 2 i n en Heineken in Den u jon aast op arders bij AH iaag - Aegon komt samen gj Ubert Heijn binnen afzien- 82.1 tijd met een nieuwe spaar- 23? iom het aantal van 260.000 --,'j en verder op te krikken. ij jkkertje wordt een extra 20! op tegoeden die minstens 42j ar vast staan. Spaarders n bovenop hun reguliere 3}' ieding een bonus van 3 int. De twee mikken vooral j iders die een bedrag willen uwen voor hun kinderen. ■30, jaar geleden haalde het een stevige promotie in (ken 100.000 spaarders zaterdag 25 januari 2003 meend wordt man bij Meeüs Oud-minister Ver- 72 d van sociale zaken gaat J® 5 Groep leiden. Dit Breda- 48! lrijf is een financieel ad- 38' en verkoopkantoor. Ver- d volgt in de loop van dit e huidige bestuursvoorzit- ertjes op, die met pensi- lat. Meeüs heeft Ver- '4, d vooral gekozen wegens 5q' ikkennis en de vele initia te! die hij in de branche ',5L ontplooid. Het adviesbu- 62; sdrie jaar geleden ont- 181, met financiering van het teringsconcern Aegon. ,87; s is onder meer actief in 16, teringen, pensioenen, hy- g' ken en vastgoed. Het kan- 25! eeft 2600 medewerkers in en 125 vestigingen. breidt verder In Duitsland 17! borp - Postbedrijf TPG 8 ria zijn dochter TPG Post 13 ngs het Duitse Wer- 6, ntur Fischer overgeno- 4, )at is een distributeur i84'| ïgeadresseerde post in 121! idoosten van Duitsland. een overnamebedrag ge- 535! L TPG krijgt met de aan- 61, oegang tot 300.000 huis- q' ns. Fischer is de markt in het zuidoosten en n 2002 meer dan 132 mil- ilders verspreid. TPG wil tsland de concurrentie an met Deutsche Post. i<85 [rootste Duitse postbe- .48 is zelf bezig in Neder ig oet aan de grond te krij- !27 amen met uitgever Wege- •65tzit het de aandelen van Mail. jj zet Porsche en 2 miljard '■50 art - De Duitse sportwa- irikant Porsche schat dat 1st voor belasting in het pen half jaar is gestegen 3 procent tot 185,1 mil- uro. Dat is meer dan wat 20 ten verwachtten. De om- i!so leide met 20 procent naar ■68 Ijard euro. De introductie i'H terreinwagen Cayenne L20 'orsche geen windeieren j oi Er werden 1510 van de- ;ens verkocht, op een to- .30 n bijna 24.700 auto's i,2 procent). Over het he- cjaar verwacht Porsche i.70 rkoopgroei met 20 pro- 1165.000 auto's. door Marie-Louise Thissen Rotterdam - Zeeuws meisje, de margarine die Unilever tijdens en na de oorlog maakte en nu dreigt te verdwijnen, daar heeft ze wel wat mee. De wortels van Ella Vo gelaar, ooit vakbondsbestuurder en sinds 1 januari voorzitter van de raad van commissarissen van Unilever Nederland, liggen im mers in de Zeeuwse klei. Om precies te zijn in Anna Jaco- bapolder, een gehucht op het eilandje Sint Philipsland dat lan delijke bekendheid kreeg door de altoos vertraagde afvaart van de boot naar Zijpe. Drieënvijftig jaar terug werd ze er geboren, in een boerengezin: „Daarom spreekt Zeeuws meisje me zo aan. Ik kan me er goed mee identificeren." Ella Vogelaar is de eerste vrouw in Nederland die leiding geeft aan een raad van commissaris sen bij een bedrijf met de om vang van Unilever. Na 25 jaar vakbond en op het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid de sociale zekerheid te hebben gereorganiseerd, houdt ze nu toezicht op het reilen en zeilen van de Nederlandse be drijven van het internationaal opererende Unilever. Haar loopbaan is er één van ui tersten. Ze stond voor de klas, de inkt van haar diploma van de sociale academie in Driebergen was nog nat. Werd lid van de vakbond en was voor ze het wist kaderlid bij de onderwijsbond. Ze klom op tot voorzitter van de onderwijsbond Abop en werd Ella Vogelaar: „In mijn leven heb ik langer aan vergadertafels gezeten dan op de barricaden gestaan." Foto: GPD/Jaap Rozema uiteindelijk vice-voorzitter van de FNV. In de archieven dwarrelen ver geelde krantenknipsels waaruit blijkt dat ze ook nog lid van de CPN is geweest, de in Groen links opgegane, maar toen on der studenten populaire Com munistische Partij van Neder land. Volgens die knipsels stond ze te boek als een harde activis te. Ze reageert, al of niet ge speeld, met verbazing: „Ik zou niet weten waar die omschrij ving vandaan komt." Vervolgt na een korte onderbreking: „Ach, dat was in het begin van de jaren zeventig. Je moet het zien in de geest van die tijd." Om nog even terug te komen op die episode: „In mijn leven heb ik langer aan vergadertafels ge zeten dan op de barricaden ge staan. Zeker toen ik vice-voor- zitter van de FNV was en deel nam aan de vergaderingen van de Sociaal Economische Raad en in de Stichting van de Arbeid. Dat was altijd overleggen en on derhandelen met de werkge versorganisaties VNO-NCW, met de overheid." Hoe komt een vrouw met een linkse achtergrond terecht in de top van een grote multinational? „Unilever voert een goed sociaal beleid. Dat is voor mij belang rijk. Bij Unilever Nederland wordt gericht gewerkt aan meer vrouwen op topfuncties. Dat vind ik plezierig. Dat zouden meer bedrijven moeten doen, omdat het personeel van een bedrijf een afspiegeling moet zijn van de samenleving. Man nen en vrouwen vullen elkaar prima aan. Mijn achtergrond als vakbond bestuurster heeft wel degelijk meegespeeld. Ook de onderne mingsraad van Unilever Neder land heeft een belangrijke stem bij de benoeming van de voor zitter van de raad van commis sarissen." Maar hoe kwam u in beeld? „Het ligt natuurlijk ook aan je netwerken. Het was bij mij een combinatie. Ik kende Adriaan van Es, de oud-president-com- missaris die ik nu opvolg, omdat wij samen commissaris waren bij uitzendbureau Start. Via hem ben ik twee jaar geleden als commissaris bij Unilever Neder land gekomen als opvolgster van Meiny Epema-Brugman. In die jaren heb ik me goed kun nen inwerken." Was er een groot verschil tussen de vakbeweging en het bedrijfsle ven? „In ons poldermodel leren werkgevers en werknemers el kaar goed kennen. Het werk voelt niet als een tegenstelling. Unilever heb ik in de afgelopen twee jaar leren kennen als een plezierig bedrijf met een goed sociaal beleid dat investeert in arbeidsverhoudingen. Van de acht fabrieken in Nederland hebben er drie een vrouw als bedrijfsdirecteur; van de leiding gevende functies is 22 procent ingenomen door vrouwen. Het gaat weliswaar niet om een top niveau, maar het begin is er. Van de instroom van academici bestaat al de helft uit vrouwen. Daarmee kun je een stevige ba- oosterbeek/gpd - De ANWB-Vi- sa-card wordt gestolen en de dief slaagt erin met de card on middellijk geld te pinnen. Wie betaalt de schade? De kaarthou der, zegt producent Internatio nal Card Services. Want de hou der zal de pincode wel bij het pasje bewaard hebben. Moet de ANWB nu bewijzen dat de pincode bij het pasje zat, of moet de kaarthouder bewijzen dat hij de pincode niet bij het pasje bewaarde? Die vragen mag de kantonrechter in Wagenin- gen binnenkort beantwoorden. Op 8 november 2001 deed een echtpaar uit Doorwerth inkopen op de markt in Oosterbeek. Bij het afrekenen miste de vrouw haar portemonnee. Bankpassen en de ANWB-Visa-card werden geblokkeerd, maar toch bleek de dief al geld gepind te hebben. Met de ANWB-pas zelfs vier keer. De banken deden niet moeilijk, maar de ICS wenste een groot deel van de schade vergoed te zien. Toen het echtpaar weiger de werd een deurwaarder inge schakeld. De vrouw voert aan dat ze nog nooit geld gepind heeft met de pas. Daarin ziet ICS het bewijs dat ze de pincode bij de pas be waarde. Als ze vaker zou hebben gepind, had ze de code wel uit haar hoofd gekend. Volgens het echtpaar is al vaker gebleken dat creditcards te kra ken zijn. En ook beroepen ze zich op de voorwaarden, die de ANWB bij de pas afgifte in 1992 verstrekte. Toen stond erin dat de cardhouder geen risico zou lopen als verlies of diefstal bin nen 24 uur werd gemeld. De ANWB heeft die belofte later eenzijdig ingetrokken. rome/amstelveen - Alitalia is bereid na te denken over het voorstel van de KLM om de schadevergoeding van 250 mil joen euro gedeeltelijk in natura te betalen. De Italiaanse ex-part - ner bestudeert het KLM-aanbod om gratis Alitalia-vliegtuigen te onderhouden en af te handelen, aldus een directiewoordvoerder in Rome. De KLM is in een lastig parket geraakt door de uitspraak van een arbitragecommissie. Die oordeelde dat de vliegmaat schappij een schadevergoeding van 250 miljoen euro (plus ren te) aan Alitalia moet betalen we gens het opzeggen van de sa menwerking. In hét jaar 2000 verbrak de KLM het contract vanwege de politieke chaos rond het Milanese vliegveld Malpensa en het uitblijven van de privatisering van Alitalia. De Italianen vonden de breuk onrechtmatig en kregen gelijk. Als doekje voor het bloeden ont vangt de KLM de 100 miljoen euro terug die was meebetaald aan Malpensa, de beoogde ge zamenlijke overstapluchthaven. Maar dat geld stond nog ge woon in de KLM-boeken, terwijl geen rekening was gehouden met de mega-claim. De boete komt op een slecht moment nu de KLM opnieuw afstevent op rode cijfers. Als de 250 miljoen euro (na verreke ning met de belasting 180 mil joen euro) in één keer naar Ro me moet worden overgemaakt, dreigt zelfs een recordverlies. De KLM heeft het toch al moeilijk vanwege de slechte economi sche omstandigheden en de dreigende oorlog in Irak. Met ruim 1,2 miljard euro heeft Voor de KLM dreigt een recordverlies als de boete aan Alitalia in één keer wordt betaald. Foto: ANP/Toussaint Kluiters de Koninklijke een royaal gevul de kas, maar die moet op peil blijven. Het personeel en de ke rosine moeten ook betaald kun nen worden gedurende een nieuwe luchtvaartcrisis. Af schrikwekkende voorbeelden genoeg: zo gingen Sabena en Swissair failliet na de terreur aanslagen van 11 september 2001. De KLM-top kan proberen de claim intern terug te verdienen door extra kostenbesparingen, maar ook dat lijkt geen haalbare optie. Ondernemingsraad en bonden hebben namelijk uit drukkelijk laten weten dat de te genvaller niet mag worden afge wenteld op het personeel. Direct nadat de enorme strop bekend werd, kreeg topman Van Wijk opnieuw het vertrouwen van commissarissen en vakbonden. De KLM-top hoopt nu op cle mentie uit Rome. Door klussen voor de Italianen te doen kan de pijn worden verzacht en uitge smeerd over meerdere jaren. Zo'n oplossing past volgens de KLM goed binnen de alliantie SkyTeam van Air France. Alitalia maakt daarvan al deel uit, de Nederlanders overwegen toe te treden. Alitalia en de KLM zou den immers binnen SkyTeam opnieuw partners worden. Alitalia zegt geen wrok te koeste ren tegen de Olandesi die des tijds zo bruut braken. „Business is business", zo klinkt het nuch ter uit Rome. „De KLM is een prima bedrijf. Samen met de KLM worden we de sterkste luchtvaartalliantie ter wereld." .,22 :ngels klinkt het zo veelbelovend: The Golden let is de gevleugelde uitdrukking voor de tijd sionering. De lange jaren van hard werken Drbij. Aangebroken zijn de jaren waarin van 95(en en gespaard vermogen kan worden geno- dat dan natuurlijk desgewenst in een mooi ral zonnig klimaat. De landen rondom de j'oo landse Zee bijvoorbeeld. Deze zonnige oor- kken al minstens tienduizenden landgeno- om er in het zonnetje op hun lauweren te isten. toe bleef er echter altijd een donkere scha- 1 het zonlicht over: de Nederlandse fiscus, de wel erg veel 'gold' van de 'golden years' >en. Want hoewel de gepensioneerde feite- ïet vaderland was vertrokken, kon de Be- iienst nog tot tien jaar na diens vertrek roet ten gooien. Bij het overlijden van de ge neerde kon zij namelijk bij de erfgenamen )pen en successierechten over de nalaten- laimen. En Nederlandse successierechten kunnen flink oplopen. Na enkele vrij stellingen kan tot 27 procent belasting van de erfenis van echtgenoten en kinderen worden geheven. Broers en zussen worden tot 53 procent belast en voor niet directe bloedverwanten is dat zelfs tot 68 procent van de erfenis. En dat dus over geld waarover al eens eerder belasting werd betaald, inkom stenbelasting bijvoorbeeld of vermo- gensrendementheffing. Maar nu gloort er toch wat licht aan het einde van de tunnel die successie recht heet. Het gerechtshof in Den EIGEN BEURS vergelijkbare zaken kunnen winnen. Zij adviseren daarom iedereen be zwaar te maken tegen de heffing van successierechten na emigratie. Fiscalist Dennis Weber, docent Euro pees Belastingrecht aan de Universi teit van Amsterdam en verbonden aan genoemd kantoor .verwacht wel dat de staatssecretaris van financiën beroep zal aantekenen tegen de uit spraak van het Bossche gerechtshof. De Staat loopt immers flink wat in komsten mis als de uitspraak in stand blijft. Niet dat hij bang is dat de be lastingdienst kans maakt te winnen. Bosch heeft vorige week namelijk be- Want ook rechtspraak van het Euro- paald dat heffing over de nalaten schap van naar EU-landen geëmi greerde Nederlanders niet terecht is. Ook niet binnen tien jaar na vertrek uit Nederland, zoals de Nederlandse regel luidt. Dat betekent dat de Nederlandse fiscus voortaan vaak achter het net zal vissen. De advocaten van het kantoor Loyens en Loeff hebben er dankzij de ze uitspraak goede hoop op dat zij ook andere pese Hof wijst er volgens hem op dat de nabestaanden van naar EU-lan- den geëmigreerde Nederlanders on terecht worden aangeslagen. Nu is er niet louter zonneschijn aan een stralend blauwe en wolkenloze hemel. De uitspraak van het Hof in Den Bosch lijkt namelijk vooral voorde lig voor nabestaanden van mensen die hun Gol den Years in Italië hebben doorgebracht. Dit land kent namelijk in het geheel geen successierecht. De andere landen rond de Middellandse Zee hef fen gewoon belasting op nagelaten vermogen. Over het algemeen echter veel minder dan Neder land. En tot nu toe had de vaderlandse fiscus de gewoonte het verschil met de Nederlandse heffing alsnog te belasten. Dus als Frankrijk 10.000 euro belasting rekende op de erfenis en het Nederland se tarief schreef 40.000 euro voor, dan inde Neder land alsnog het verschil, in dit geval 30.000 euro. „De Nederlandse belastingdienst beschouwt het al als erg mild daarmee rekening te houden", zegt Dennis Weber. Maar er is meer voordelig nieuws voor de Neder landse belastingbetaler. Het is tot nu toe een beet je onderbelicht gebleven, maar in het vonnis van het gerechtshof in Den Bosch is tevens bepaald dat ook het schenkingsrecht, dat veel overeen komsten vertoont met het successierecht, voor een deel moet worden losgelaten. Nederlanders die langer dan een jaar in het buitenland verblij ven, mogen, als het aan de rechter ligt, net zo veel wegschenken als zij willen. En dat blijft dan onbe last. Ook hiertegen zal de staatssecretaris wel be roep aantekenen, is de verwachting. FNV onderzoekt lagere beloning vrouwen De FNV gaat het CAO-overleg in typisch mannen- en vrouwen beroepen vergelijken. De vakcentrale hoopt er zo achter te ko men of hier een oorzaak ligt bij het verschil tussen mannen- en vrouwensalarissen. „De CAO-onderhandelaars gaan allemaal met hetzelfde pakket eisen op pad, maar ze komen met andere uitkomsten terug. We willen nu eens meevoelen in de buik van de onderhandelaars hoe de processen zich afspelen", aldus vice- voorzitster Roozemond gisteren op een conferentie van vakcen trales in Madrid. Volgens Roozemond blijft er een onverklaarbaar verschil van 5 a 7 procent tussen mannen- en vrouwenionen be staan. Terwijl er volgens haar dan al rekening is gehouden met aanwijsbare ooi-zaken als de gemiddeld kortere werkweek van vrouwen. De FNV-bestuurster merkt dat het onderwerp in Ne derland niet sterk leeft, ook niet bij vrouwen. Vrouwen blijken zich bij toonverschillen alleen te storen aan duidelijker aanwijs bare discriminatie, aldus Roozemond. Bijvoorbeeld als een vrouw voor hetzelfde werk minder betaald krijgt dan haar man nelijke collega. sis leggen in een bedrijf. Het is geen liefdadigheid van bedrij ven, dat ze een vrouwvriendelij ker beleid voeren. Het is nood zaak. Niet alleen de vakbewe ging, ook een bedrijf moet een afspiegeling van de samenleving zijn om optimaal in die samen leving te kunnen functioneren. Dat kan alleen als je een vrouw vriendelijk beleid voert. En dat doet Unilever. Dat waardeer ik Was een carrière als deze van te voren gepland? „Zoiets bedenk je niet van tevo ren. Mensen ontwikkelen zich. De keuze voor de vakbeweging was een heel bewuste keuze. Ik wilde een actieve bijdrage leve ren aan het sociale beleid in Ne derland. Na een aantal be stuursfuncties werd ik voorzitter van de onderwijsbond Abop. De overstap naar de vakcentrale was een logische stap. Als vice- voorzitter was het niet mijn di recte ambitie om Johan Steke lenburg in 1997 als voorzitter op te volgen. De vakbeweging is een levendige organisatie, waar in uit meerdere kandidaten een voorzitter wordt gekozen. Maar toen het getouwtrek om het voorzitterschap ontstond, wilde ik beslist niet verder gaan. Ik heb nu diverse toezichthouden de functies verricht in non-pro- fitorganisaties. Ik wilde nog één keer een toezichthoudende functie vervullen in een bedrijf als Unilever." En nu is het natuurlijk Unilever voor en na. Gaat u nu ook met Dove onder de douche? Lachend: „Ja, inderdaad, ik ge bruik Dove, één van de merken van Unilever. Je bent nieuwsgie rig en je probeert wel eens wat van al die producten." Alitalia beraadt zich op afbetalingsvoorstel door Richard Mooyman ECONOMIE WIJZER Voor het laatst wil ik op deze plaats wijzen op de onderschat ting van Europa. De verkiezings debatten gingen over het kwart je van Kok, over het aantal ge vangenen per cel en de naam van de premier, maar Europa deed niet mee. Tijdens de twee belangrijkste lijsttrekkersdebat ten, die van vorige week zondag en dinsdagavond, is zelfs het woord Europa niet gevallen. Het is ongelooflijk maar waar. Een belangrijk deel van de Ne derlandse soevereiniteit is opge offerd met de komst van de eu ro. En nu weer met de uitbrei ding van de EU. Onze sociale voorzieningen staan onder druk vanwege Europese eisen. Euro pa wil niet dat onze bedrijven opereren zoals ze gewend wa ren, dus in overleg met elkaar. Het Nederlands parlement heeft weinig meer in te brengen om dat de belangrijkste zaken beslist wor den in Brussel. Tal van Nederlanders ir riteren zich mate loos aan de euro en alles wat Europees is. En de politici en de journalisten ne geren Europa totaal. Hoe is dat toch mo gelijk? Het geeft me te den ken. Over de be perktheid van een column als deze, bij voorbeeld. Hoe vaak heb ik het onder werp van Europa niet op deze plaats aan de orde gesteld? Steeds weer waarschuwde ik voor de gevaren van te verre gaande Europese integratie, voor de risico's van een ge meenschappelijke munt, en wees op de democratische en sociale tekorten van de Europe se Unie. Het doet er allemaal weinig toe. Althans, die indruk heb ik. Veel lezers hebben me laten we ten het met me eens te zijn en prijs te stellen op een kritisch geluid ten aanzien van de Euro pese ontwikkelingen. Ik dank hen voor de moeite die ze heb ben genomen om mij dit te la ten weten. Helaas, veel verder komt de kritiek niet. Mijn kritiek op de Europese ont wikkelingen heeft te maken met mijn stelling dat er meer is in dit leven dan het economische. Zo veel gebeurt vandaag de dag om economische redenen. Steeds weer is het geld het doorslagge vende argument om iets wel of niet te doen. De politici werken mee aan Europa omdat dat goed is voor onze economie. Gemeentes renoveren hun mu sea om meer toeristen (en hun geld) te trekken. En bij bedrijven zou het uitsluitend om de winst gaan. Alsof het leven niet om iets an ders zou gaan. Om een goed ge voel te hebben, bijvoorbeeld. Om gezien te worden en ergens bij te mogen horen. Om betrok ken te kunnen zijn bij de poli- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit tiek (een onmogelijkheid in dat grote Europa). Om goede vrien den te hebben. Om trots te kun nen zijn op je land. Om geïnspi reerd te kunnen zijn (Europa?). Om de liefde te kunnen beleven. Al het andere is een middel daartoe. Althans dat zou het moeten zijn. Daarom wees ik steeds op de waarden die in de verdrukking komen bij een vergaande markt werking, bij privatisering, bij het prijzen van culturele goederen. Terwijl in een markt de prijs de enige graadmeter is, zullen mensen die bewust willen leven zich bijvoorbeeld willen bera den over de partij waaraan zij hun geld geven in een markt- transactie. Waarom van grote, anonieme en veelal maatschappelijk on verantwoord opererende onder nemingen kopen wanneer je dat ook van hard wer kende en sociaal voelende midden standers kan doen? Waarom zouden we geen rekening hou den met het sociale beleid en het milieu beleid van een on derneming? Het is een kwestie van be schaving, zou ik zeg gen. Langzaam zie je een kentering. Positief was de discussie over waarden en normen tijdens de verkiezingscampag ne, ook al was het jammer dat men graag de zwarte piet richting overheid wilde schuiven. Nu is het natuurlijk wel zo dat politici niet over onze waarden en nor men gaan. Daar zijn we zelf voor. Waarden krijgen gestalte wanneer u en ik elkaar daar op aanspreken. Volgens mij draait dit leven om sociale en culturele waarden. De economie met haai- markten en bedrijven is niets meer en niets minder dan een middel. Dat gezegd hebbende, realiseer ik dat ik steeds minder een eco noom ben en steeds meer in het vaarwater kom van mijn vader die dominee was. De appel viel toch minda: ver van de boom dan hij ooK%edacht heeft. Daar om past deze column niet meer op deze plek. Want hier moet het toch vooral over de econo mie gaan, over markten, pro ductie en dergelijke onderwer pen. Dat zien de redacteuren ook in. Vandaar dat dit mijn laatste column is. Ik dank alle lezers voor hun aan dacht en belangstelling. We ko men elkaar ongetwijfeld tegen op een andere plek, via een an dere weg. Wilt u met mij verder dan kunt u altijd www.Klamer.nl raadplegen. Dit was de laatste column van Arjo Klamer voor deze krant. Volgende week de eerste bijdrage van zijn opvolger, de Tilburgse econoom Sylvester Eijjfinger.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9