BUITENLAND 2 sraël wil alles: vrede, veiligheid en Sharon i 1 Amram Mitzna gaat zwaar verliezen addam Hussein is meedogenloos overlever Premier strijdbaar ondanks desastreuze regeerperiode M 3d zaterdag 25 JANUARI 2003 ie correspondent mendaal - „Het volk wil vrede. I" wil de Likud. Het volk wil Zo klinkt de verkiezings- n de partij die zonder de de e twijfel op dinsdag weer ste van Israël zal worden. mensen van het volk klin- ard uit de luidsprekers irvolle Centrum Paleis, oftszaal in de kuststad 1, waar de Likud van- lar kiezers ontmoet. itelk de en keur aan partijbon - iet podium zien we mi- lefensie Shaul Mofaz aneester Ehud Olmert zalem. Maar de aan gericht op het spreekge- scMvaar Ariel Sharon het Dept de moed niet op te ndanks twee jaar van el- ver de deplorabele staat conomie geen woord, te meer aandacht geweld.Als wij de Pa- terreur niet verslaan, de terreur ons!", roept sko^ier onder daverend ap- de Dpen regeerperiode iron geen lauweren be- aar hij is buiten kijf nog populairste politicus. f< ijn voor buitenstaan- |SJ ïilijk te vatten charisma leekt. Toen hij in febru- mal werd gekozen, ver- ator het volk nog wonderen zul ïan die beloofde een ra id te zullen maken aan ijnse terreur. „Laat het mij over. Ik ken de 1", pochte hij. 1 is een recordaantal slachtoffer geworden ieG lagen en gelooft nie- iafleer dat de grote leider en zal fiksen. Dat een van het volk zich toch gieuze lijnen nog steeds toe neemt, is de Likud een echte volkspartij gebleven. In de zaal van het Centrum Paleis zitten immigranten uit Ethiopië, Rus land, Oekraïne en Georgië broe derlijk naast autochtone inwo ners van Ashkelon, zij het aan gescheiden tafels. De meeste mannen dragen geen hoofdbe dekking. maar er zijn er ook honderden met een keppeltje. Sharon heet speciaal de Ethio- piërs warm welkom. Hij kijkt daarbij naar een groep 'kessim', religieuze leiders die nog altijd niet als zodanig zijn erkend door het Israëlische opperrabbi naat. Ze glimlachen onder hun witte tulbanden. „Ik heb veel ge daan voor uw immigratie", roept Sharon. Dat mag waar zijn, maar sinds dien voelen ze zich in de steek gelaten. „We steunen Sharon als het gaat om veiligheid", zegt kes ha-kessim ('opper-kes') Azaria Melke (75). „Maar verder heeft geen enkele regering iets voor ons gedaan. Een deel van onze jeugd is in de misdaad beland. Anderen kampen met onder wijsproblemen of kunnen geen werk vinden. We geloven in nie mand meer, alleen nog in God." De kessim en de rest van de Ethiopische gemeenschap blij ven op Sharon stemmen, maar anderen zijn daartoe niet langer bereid. Nog nooit eerder aan de vooravond van Israëlische ver kiezingen waren zoveel mensen besluiteloos. En vele anderen zijn van plan op 28 januari thuis te blijven. Asher Barsheshet (65), al acht jaar werkloos, staat met een ver geeld document in zijn hand in het middenpad. Het papier is I zijn mobilisatie-order voor de Oktoberoorlog van 1973, waarin hij gewond raakte toen hij vocht onder het commando van gene raal 'Arik' Sharon. Zijn lichaam zit nog steeds vol granaatsplin ters. Hij wil een boodschap af geven, maar een cordon lijf wachten houdt hem op flinke afstand van het podium. „Zoals Arik destijds het land mobiliseerde voor de oorlog, moet hij het nu mobiliseren voor vrede en veiligheid. Twee jaar lang heeft hij het uiterste gedaan, maar zonder succes. Hij moet gematigder worden en met de Arabieren praten. Hij moet onderhandelen. Ik ben te leurgesteld in alle partijen. Ik ga niet stemmen." Maar waarom draagt hij dan die sticker met de tekst Tk wil Sharon'? ,Ach, die hebben ze me opgeplakt bij de ingang, dus die laat ik maar zit ten." Volgens peilingen is een groot deel van de Likud-kiezers bereid concessies te doen voor vrede, zij het niet tegen de prijs die de linkse regering van Ehud Barak twee jaar geleden bereid was te betalen. Sharon speelt daar han dig op in. Hij moet wel toegeven dat het aantal Palestijnse ter reuraanslagen onder zijn be wind dramatisch is toegeno men. Maar hoe is dat gekomen? Sharon: „Dat gebeurde door de naïviteit van de vorige regering. Die geloofde dat concessies vre de en rust zouden brengen. Uit eindelijk kwamen ze met een voorstel waarbij ze alles opga ven: Judea en Samaria (de West oever - red) en Jeruzalem. En ze gingen zelfs akkoord met terug keer van de Palestijnse vluchte lingen. Barak wilde alles wegge ven en in ruil daarvoor kreeg hij terreur." Als mensen in de zaal 'Dood aan de Arabieren!' beginnen te scanderen, kan de premier zijn gematigde gezicht tonen. „Hou onmiddellijk op! Dat soort praat leidt nergens toe." Dan legt hij zijn eigen aanpak uit. Eerst moeten 'de leiders van de ter reur' worden verwijderd, Yasser Arafat voorop. Daarna moeten nieuwe Palestijnse leiders 'de infrastructuur van de terreur' ontmantelen en een eind maken aan de opruiing. „Israël heeft daarvoor de steun van het Witte Huis in Washing ton", verzekert Sharon zijn aan hang. Als de Palestijnen aan al die voorwaarden hebben vol daan, kunnen we de volgende stap nemen, namelijk onder handelen over vrede. U hoeft zich geen zorgen te maken dat we concessies doen die het land of het volk van Israël in gevaar zullen brengen, maar we zijn bereid voor vrede een hoge prijs te betalen." 'Wat is die prijs?' schreeuwt ie mand in de zaal, maar Sharon houdt zich Oostindisch doof. De toespraak heeft een diepe in druk gemaakt op tandartsassis tente Efrat David (30) en haar vriendin Inbal Yerushalmi (25), cheffin in een fabriek. „Wij steu nen Sharon", zegt Efrat. „Hij was heel sterk en overtuigend. Het is waar dat de afgelopen twee jaar niet gemakkelijk wa ren, maar toch hebben we alle bei het gevoel dat hij de enige is die ons veiligheid kan brengen. Als de tijd rijp is moeten we concessies doen voor vrede en we denken dat Sharon daartoe bereid is." Amram Mitzna op campagnevisite in Hadera. ledereen is vriendelijk, maar niemand stemt op hem. Foto. GPD/Enric Marti Mv< :®Ui «n ►lijft vastklampen, doordat het wan- in andere leiders aan- igpoter is. uur voor rijn aan- Ashkelon onthult Sha- ïover de buitenlandse 5 geheim van zijn popu- Het publiek begrijpt dat er,eleen premier nodig ervaring en vastbera- Als het moment van de aanbreekt moet er ie- n die kan optreden paniek te raken. Ik in paniek. Ik heb de -^moeilijkheden over- op het slagveld en in Donlijk leven. Nooit vertrouwen verloren de zaken op een deli- ïier aan te pakken." !t alleen een zaak van S ijke po ulariteit. Ter- *^rdelii rig anhetkie- langs etnische en reli Omringd door zijn lijfwachten schudt Ariel Sharon de handen van jonge aanhangers op een partijbijeen komst in Tel Aviv. Foto: Reuters/Radu Sigheti door onze correspondent Ad Bloemendaal hadera - Amram Mitzna's campagneronde in de provinciestad Hadera begint niet een domper. Als de leider van Israëls Arbeiders partij een caissière van supermarkt Super Center hartelijk de hand schudt, krijgt hij te horen dat ze op Ariel Sharon van de Likud zal stemmen. „Waarom niet op mij?" vraagt hij verbaasd. „Dat gaat u niets aan. Dat rijn mijn privé-zaken", antwoordt de dame bits. Maar Mitzna laat zich niet uit het veld slaan. Met rijn gezicht op de vrolijkste stand be gint hij zijn wandeltocht door het overdekte winkelcentrum 'Lev Hadera', op jacht naar stemmen. Rijk is de buit niet te noemen. Het is waar dat niemand in deze arbeidersstad hem uit scheldt of anderszins lastig valt. Maar om nu te zeggen dat het publiek zich in rijn ar men stort, nee. Als er al iets uitspringt in Hadera, en overal elders waar de partijen campagne voeren, dan is het wel de onver schilligheid. Maya Berger (24), serveerster in koffiebar 'Cafeneto', zou als ze de kans kreeg onmid dellijk naar het buitenland vertrekken. Aan stemmen voor de Knesset op dinsdag denkt ze niet eens.Alles ziet er volkomen hope loos uit", zegt ze. „Er is terreur, de econo mie is een puinhoop, en niemand doet er iets aan. In plaats van eenheid te scheppen vragen ze ons opeens weer naar de stembus te gaan. Maar ik blijf thuis, en hetzelfde hoor ik van mijn vrienden. Waarom zouden we stemmen? Er verandert toch niets. Door de terreuracties durven we nauwelijks nog de deur uit. Mijn moeder en ik rijn al enkele keren op het nippertje ontsnapt aan een bomaanslag." Hadera, dicht bij de grens met de Westelijke Jordaanoever, is een geliefd doelwit van ter reurorganisaties. Precies een jaar geleden kwamen zes mensen om het leven toen een gewapende Palestijn het vuur opende in feestzaal 'Davids Paleis', waar Mitzna later op de avond een verkiezingstoespraak zn' houden voor partijaanhangers. In totaal 33 inwoners van het stadje rijn de afgelopen anderhalf jaar gedood bij soortgelijke acties. In schoenwinkel 'Yellow' loopt Mitzna on derwijzeres Batja Adar (62) tegen het lijf. „Anderhalfjaar geleden is mijn zuster om het leven gekomen bij een bomaanslag, en sindsdien zorgen wij voor haar vijf kinde ren", vertelt ze hem. „Sinds die aanslag weet ik niet meer op wie ik moet stemmen. Eerlijk gezegd kan het me allemaal niets meer schelen." Mitzna: „Dat is triest. Wij willen zowel de terreur bestrijden als onderhandelen over vrede. Ik wil een afscheiding bouwen langs de grens met de Westoever. Dat helpt. Kijk maar naar het hekwerk om de Gazastrook; daar is nog geen enkele terrorist doorheen gekomen. We moeten iets doen en de huidi ge regering heeft geen oplossing. Batja: „Is er dan een oplossing?" Mitzna: „Zeker we ten." Batja lijkt niet overtuigd. De juffrouw in de kiosk van de Nationale Loterij probeert Mitzna een paar lottofor mulieren aan te smeren. „Nee, dank u. Ik verlies altijd", antwoordt de oppositieleider. „In loterijen',', voegt hij er snel aan toe, maar het satanische gelach van de omstanders overstemt zijn woorden. Amram Mitzna gaat verliezen, en dik ook. Volgens de peilingen zal de Arbeiderspartij in de nieuwe Knesset beslag leggen op on geveer twintig zetels, vijf minder dan nu. Maar het verlies zou wel eens nog groter kunnen uitpakken. De laatste tijd laat de partij geen middel onbenut om kiezers af te schrikken. Na anderhalf jaar in Sharons eenheidsrege ring trok minister van defensie Benjamin Ben-Eliezer een paar maanden geleden on der zware pressie de Arbeiderspartij terug. Bij de daaropvolgende leiderschapsverkie zing verving de partij hem prompt door Mitzna, een verklaard tegenstander van re geren met Sharon. De nieuwe leider moet zich nu verweren tegen de wraak van ge frustreerde ex-ministers als Ben-Eliezer en Shimon Peres. Die verliezers verwijten hem dat hij niet aanslaat bij het publiek, maar ze lijken te zijn vergeten hoeveel geloofwaar digheid de partij is kwijt geraakt door haar bondgenootschap met de Likud Iedere dag melden de kranten nieuwe bot singen binnen het leiderschap. Hardnekkige berichten dat Mitzna op de valreep vervan gen zal worden door de bijna tachtigjarige Peres - in omloop gebracht door handlan gers van Ben-Eliezer - laten zien hoever de rot in de Arbeiderspartij is doorgedrongen. De dagen waarin Peres en Yitzhak Rabin el kaar het licht in de ogen niet gunden, lijken teruggekeerd. Als Amram Mitzna even na achten het win kelcentrum van Hadera verlaat, zitten in 'Davids Paleis' al vijfhonderd aanhangers klaar om hem een wann welkom te berei den. Een deel van het publiek is met bussen aangevoerd uit kiboetsim en Arabische dor pen in de wijde omgeving. 'Wij geloven in je, Mitzna' staat er op een groot spandoek boven het podium. Nadat Mitzna met veel handgeklap en gezang is binnengehaald, wordt eerst de verjaardag van Knessetvoor- zitter Avraham Burg gevierd met taart en bloemen. Even is het pais en vree in de rode familie. Burg is altijd tegenstander geweest van rege ren met de Likud, wat niet gezegd kan wor den van Benjamin Ben-Eliezer, die vervol gens het woord neemt. De opiniepeilingen laten zien dat twintig procent van de kiezers nog zwevend is, en de oud-minister van de fensie heeft uitgerekend dat dit 24 zetels vertegenwoordigt. Geen reden dus om de hoop op te geven. „Ik heb deel uitgemaakt van de regering-Sharon, maar schaam me daar niet voor", laat hij de zaal weten. „We zijn opgestapt omdat Sharon de kolo nisten bevoordeelde boven de armen. Het heeft geen zin het leger voor de zesde of ze vende keer naar Jenin te sturen. We moeten met de Palestijnen onderhandelen. Er rijn daar wel degelijk mensen met wie te praten valt." Het ontgaat waarschijnlijk niemand in de zaal dat Ben-Eliezer de naam van Amram Mitzna niet eenmaal noemt. De toespraak van de partijleider zelf is kort en bevat geen verrassingen. Mitzna zegt er voor te zullen zorgen dat Israël weer in zich zelf gaat geloven en dat de burgers de moed niet moeten opgeven. „We zijn niet van plan opnieuw te gaan regeren met Sharon", besluit hij. „De keuze gaat tussen Sharon aan de ene kant en de Arbeiderspartij, met een nieuwe kans voor vrede en veiligheid, aan de andere." Tijdens het applaus kijkt Ben-Eliezer nors voor zich uit. deriekus Wiltjer Tot nu toe leek hij alles en ie- i kunnen overleven, maar nooit zijn 23-jarige dictatuur stond de resident Saddam Hussein zo uk. De Amerikaanse regering be- hem als de verpersoonlijking waad, en lijkt vastbesloten hem gime definitief uit te schakelen, aleef aan de macht, terwijl nage- ijn tegenspelers in oorlogen en itemationale conflicten van het neel verdwenen. Aanslagen, of economische sancties, niets uit rijn paleizen in Bagdad te verdrijven. MHussein heeft het Iraakse in gro- gedompeld. In 1980 en 1990 1 het land van Tigris en Eufraat tloze oorlogen, alles met één tiek overleven. Het maakte van meedogenloos man. Het Iraak- l oest bitter lijden om hem aan te houden. Saddam bouwde I elijke reputatie van schending ensenrechten op. Duizenden fitten in de gevangenis om hun ideeën. Velen rijn vermoord, bische wereld was Saddams ge- het vaakst te zien in de bezette e gebieden. Hij afficheerde zich de Arabische held die zich ver en de Amerikaanse dominantie. 9 lf staan portretten en standbeel- le secretaris-generaal van de rtij letterlijk op elke straathoek. Ier het volk kwam en komt de sche' Saddam nauwelijks. Zijn eft hij steeds met een klein ertrouwelingen, vooral familie, iboortestreek gedeeld. Zijn clan was, net als van alle Iraakse heersers voor hem, afkomstig uit de soennietische minderheid. Angst om de macht te ver liezen heeft rijn leven beheerst Saddam werd op 28 april 1937 in een ge hucht bij Tikrit geboren. Zijn vader Has san al-Majid stierf voor Saddams geboor te, en uit armoede bracht rijn moeder Saddam naar rijn oom Khairallah Talfah. Bij deze anti-Britse, nationalistische mili tair bracht Saddam een groot deel van zijn jeugd door. In 1955 ging hij in Bagdad naar de mid-. delbare school. Het was de bloeiperiode van het Arabisch nationalisme. In deze onstuimige tijd van de Suezcrisis en op komst van Gamal Abdel Nasser zocht de jonge Saddam een politieke familie. Hij vond uiteindelijk in navolging van zijn oom onderdak bij de Arabisch Socialisti sche Baath Partij. Zijn eerste belangrijke opdracht van de Baath kreeg Saddam in 1959. Hij nam deel aan een mislukte aanslag op de nieuwe leider van het land, Abdul Karim Qassim. De jonge couppleger vluchtte naar Egypte waar hij rechten ging stude ren. Na Qassims val keerde hij in 1963 te rug naar Irak. De Baath was inmiddels aan de macht. Saddams opmars in de partij ging ge staag door. Hij had dat vooral te danken aan Ahmad Hassan al-Bakr, een neef van Khairallah Talfah. Al-Bakr werd Saddams mentor. Deze beroepsmilitair deed al mee aan de coup tegen het koningshuis en werd in 1963 vice-president. Bij een zuivering verdween hij een jaar later van het toneel, maar in 1966 keerde hij terug op het politieke podium om in 1968 de macht definitief te grijpen. Met de toenemende invloed van Al-Bakr nam ook Saddam Husseins macht toe. In de partij was hij halverwege de jaren zes tig met het veiligheidsbeleid belast Hij voerde zuiveringen door, plaatste eigen aanhangers op belangrijke posten en werkte tegenstanders de partij uit. In 1969 werd hij benoemd tot vice-presi dent. Hij zou nog tien jaar nodig hebben om alle macht naar zich toe te trekken. Saddam Hussein was 42 toen hij in 1979 president van Irak werd. Opnieuw werd de partijtop gezuiverd. Honderden men sen verdwenen in de gevangenis en velen werden geëxecuteerd. Hierna kon de 'saddamisering' van het land beginnen. Overal verschenen rijn portretten. Bin nen korte tijd was voor de buitenwereld meer dan helder wie alles voor het zeg gen had in het land. De enorme olie-inkomsten vormden een cruciale machtsfactor. Saddam kon het hele Iraakse volk omkopen en wie niet luisterde viel in handen van het steeds maar uitdijende netwerk van geheime diensten. Ook van het leger had hij niets te vrezen. Nog nooit stroomde er zoveel geld naar de strijdkrachten. Intern leek zijn positie onaantastbaar, maar extern was er een grote dreiging. Het revolutionaire regime in buurland Iran riep op tot een islamitische opstand om de dictator van Bagdad omver te werpen. Saddam moest zijn macht veilig stellen en besloot in 1980 tot een beperk te oorlog tegen Iran. Die moest ook rijn naam als leider van de Arabische wereld vestigen. Zijn plan mislukte compleet, de oorlog sleepte zich tot 1988 voort. Een verarmd Irak met een enoime schuld resteerde. Saddam dacht rijn enorme problemen in één klap te kunnen oplossen, en het to verwoord was Koeweit. Het regime in Bagdad had een enorme schuld bij dit land opgebouwd. De emir weigerde deze kwijt te schelden. Ook produceerde het golfstaatje meer olie dan de OPEC-af- spraak, waardoor de olieprijs daalde. Tenslotte bestond er nog de historische claim van Irak op Koeweit. Het zou ooit een deel van Irak rijn geweest en moest nu terugkeren in de moederschoot. Saddam nam de gok en slokte het buur land in augustus 1990 op. De internatio nale gemeenschap eiste onmiddellijke te rugtrekking van de troepen. De Iraakse leider boog niet. Hij probeerde tevergeefs Israël en de Palestijnse kwestie bij de cri sis te betrekken, maar in februari 1991 versloegen troepen onder leiding van de VS de Iraakse troepen vernietigend. De Koerden in het noorden en sji'iten in het zuiden van Irak kwamen na Saddams nederlaag in opstand. De VS deden niets toen de overgebleven Iraakse troepen de rebellie genadeloos neersloegen. Saddam overleefde opnieuw, al stelden de Ver enigde Naties een economische boycot in. Die bracht opnieuw zware armoede. De regerende kliek kon in het zadel blij ven, omdat de Iraakse oppositie zo ver deeld is dat rij geen vuist kan maken. Fi nancieel overleefde Saddam door olie smokkel, die genoeg opleverde om leger en geheime diensten stil te houden. Intussen ging hij ook nog de strijd aan met de wapeninspecteurs van de VN. Saddams starre houding maakte het de internationale gemeenschap onmogelijk de sancties te verlichten. Saddams obses sie met massavernietigingswapens bracht het gewone volk van Irak aan de rand van de afgrond. Saddam Hussein in optima forma tijdens een parade in Bagdad. Foto: Reuters/Faleh Kheiber

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7