BUITENLAND EU wil einde aan verdeeldheid over Irak Washington ziet liever een 'ander' Europa Olie lekt uit wrak van Tricolor Weinig hoop dat vier grote landen op één lijn komen Vliegtuig met Kenyaanse ministers neergestort Spoedzitting van IAEA over atoomcrisis Korea Op de vlucht voor het vuur in Chili Verkiezing president in Tsjechië weer gestrand Nederlandse rechter mag blijven in Krajisnik-zaak erstekelingen aren Turken INGhai - De twee mannen donderdag boven de Chine- stad Shanghai uit een vlieg- g vielen, waren van Turkse maf. Mogelijk waren het erden. Dat is gisteren verno- m uit Franse luchtvaartkrin- i. Het ging om een toestel Air France, afkomstig uit 8 n jjjs. Van beide mannen is het mam gevonden, vlakbij het jgveld van Shanghai. Hun ntiteit staat nog niet vast. De jinen vielen vlak voor de iding in Shanghai uit het igtuig. Al snel bleek dat ze uit i compartiment voor de ba re waren gekropen en daarna er. jr onbekende oorzaak uit het stel vielen. erf ecordvangst ugs in Polen 31| jtscHAU - De Poolse politie eft in de havenstad Gdynia (kilo cocaïne met een ge- latte waarde van 19,75 mil- neuro inbeslaggenomen. De igs bevonden zich op een lip dat onder Nederlandse 5 vaart. Het transport kwam Venezuela en was bestemd een onderneming in War- iau. De politie spreekt over drugsvangst in Po- *sinds 1992. lël doodt Palestijnen ilus - Israëlische soldaten 3eri|)ben gisteren op de Westelij- co ordaanoever twee Palestij- I gedood. Volgens Israël ging om gewapende extremisten een legerpost bij Nablus ivielen. Een legerwoordvoer- zei dat er vier aanvallers 233 en, die wapens bij zich 09( egen en een gordel met ex- irn, sieven. Twee werden ge ld, een derde gewond. Het ir is een zoektocht naar de de aanvaller begonnen. sei irlementslid wdgeschoten de Janeiro - Onbekenden ben het Braziliaanse con- aagklid Valdeci Paiva vrijdag in de Janeiro midden op straat 'geschoten. De daders len vanuit een rijdende d elf kogels af op de 47-jari- [eestelijke, die onderweg naar een vergadering van Sociaal-Liberale Partij, iptjgens de politie ontbreekt de daders ieder spoor. itchop sterft voorarrest mm Rwandese bis- jp Samuel Musabyimana is ld'! eren op 46-jarige leeftijd aeb leden in Tanzania, waar hij SU Dorarrest zat in afwachting >es het begin van zijn genoci- 310 roces voor het Rwanda-Tri- laal. De Anglicaanse ex-bis- 11t ip was al geruime tijd ziek. irmfens de volkerenmoord in was hij werkzaam in Sh- 3 te we, 40 kilometer van de ndese hoofdstad Kigali. De dl9u icide, die 500.000 tot een te f oen mensenlevens eiste, zich voor een deel daar )e man werd in 2001 gear- eerd. jnlai zaterdag 25 januari 2003 -ju "ten DNA-test n 'kloon-baby' ®*-1ïnto - Er komt definitief 00" i bewijs voor de bewering sef de firma Clonaid dat de ha lve' is gekloond. Brigitte talier, de directeur van Clo- verklaarde gisteren dat de rs van het kind de baby uit ■n|ubliciteit willen houden en DNA-test willen toestaan Clonaid zal geen contact r met ze onderhouden. Eve 1! eind december zijn gebo- met hulp van Clonaid. De 1{ ais opgericht door de sekte de zogenoemde Realians '^loofde eerder met bewij- i komen voor de gekloon- ïderen. u teistert stkust VS ehead - Extreme kou houdt e Amerikaanse oostkust, met de Florida Keys in _iiterste zuiden, in zijn r. In onder meer West Beach en Fort Lauderdale records gebroken; daar is iinds 1960 niet zo koud ge- t. In North Carolina zijn auto-ongelukken gebeurd sneeuw en gladheid. igemannenclub voor vrouwen dehli - De Indiase club Jange mannen heeft bijna ïonderd leden die allemaal •tens 1,82 meter groot zijn. r de lange mannen zijn aam. De vereniging uit de elijke deelstaat Kerala stelt •m het lidmaatschap ook i voor vrouwen, zo meldt industan Times. Lange nen hebben het in India ilijk. Ze zijn op het platte- Ivaak het onderwerp van in. De club was opgericht aarin verandering te bren- Amerikanen moeten snel kunnen evacueren De regering-Bush heeft Ameri kanen in het buitenland laten weten dat ze voorbereid moe ten zijn op noodsituaties waar door ze het land waarin ze ver blijven, snel moeten verlaten. Een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stelde gis teren dat dergelijke adviezen vaker worden verstrekt, ze wil de de boodschap niet om schrijven als 'routine'. Ook weigerde ze te bevestigen dat het advies verband hield met een naderende Amerikaanse aanval tegen Irak. Ze stelde dat Amerikaanse staatsburgers in het buitenland er altijd vdor moeten zorgen dat ze in ver band met noodsituaties snel naar de VS kunnen terugkeren. brussel/anp-dpa-rtr - De mi nisters van Buitenlandse Zaken van de vier EU-landen die in de Veiligheidsraad van de VN zit ten, komen maandag bijeen om over Irak te praten. De tot op het bot verdeelde EU hoopt op de vergadering tot een geza menlijk standpunt over de kwestie-lrak te komen. Naast de Europese leden van de Veiligheidsraad - Groot-Brit- tannië, Duitsland, Frankrijk en Spanje - zijn ook de huidige EU-voorzitter Griekenland, ko mend voorzitter Italië, EU- commissaris Patten en de afge vaardigde voor het buitenland beleid van de Unie Solana van de partij. De grote Europese landen zijn zeer verdeeld over het beleid ten aanzien van het regime van Saddam Hussein. Groot-Brit- tannië steunt de harde Ameri kaanse lijn, terwijl Duitsland en Frankrijk geen noodzaak zien om snel een oorlog tegen Irak te beginnen. EU-diplomaten maakten dui delijk dat ze weinig heil ver wachten van het overleg. Vol gens hen zal een eventueel ge meenschappelijk standpunt hooguit inhouden dat de wa peninspecteurs meer tijd krij gen, zoals ze zelf willen. Hoofd Hans Blix van de wa peninspecteurs van de Ver enigde Naties rapporteert maandag aan de VN-Veilig- heidsraad over het zoeken naar massavernietigingswapens in Irak. Blix en Mohammed el-Ba- radei van het Internationaal Atoomenergie Agentschap IAEA hebben herhaaldelijk kenbaar gemaakt dat ze meer tijd nodig hebben om het werk in Irak naar behoren te kunnen uitvoeren. Secretaris-generaal George Ro bertson van de NAVO zei giste ren dat de wapeninspecteurs informatie in handen proberen te krijgen, waaruit blijkt dat Saddam Hussein liegt door te ontkennen dat hij over masssa- vemietigingswapens beschikt. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken John Bolton zei dat de Amerikaanse regering het rapport van de VN-missie in Irak serieus zal bestuderen. Maar de werkelijke kwestie is volgens hem niet wat de inspecteurs wel en niet heb ben gevonden, maar of de re gering in Bagdad zich aan de resoluties van de Verenigde Naties houdt. „Het is belangrijk dat men begrijpt dat Irak, wat de inspecteurs ook vinden, al twaalf jaar systematisch ont kent en bedriegt om zijn mas savernietigingswapens voor de inspecteurs verborgen te hou den", aldus de onderminister. Daarom is het volgens hem al lerminst verrassend dat de in specteurs geen bewijzen van schendingen van de resoluties kunnen vinden. Bolton zei dat zijn regering be schikt over materiaal waaruit zeer duidelijk blijkt dat Irak wel degelijk massavernietigingswa pens heeft. De Britse omroep BBC bericht te gisteren dat Irak zijn elite troepen heeft uitgerust met be schermingsmiddelen tegen chemische wapens. De militai ren hebben beschermende pakken en een dosis atropine (een medicijn tegen de effecten van zenuwgas) gekregen, aldus de BBC. De omroep heeft de informatie uit Iraakse handge schreven documenten die het land zijn uitgesmokkeld door de oppositie. Volgens de BBC blijkt er duide lijk uit dat Saddam er niet voor terugschrikt chemische wa pens in te zetten als de Ameri kanen Irak aanvallen. nairobi/dpa-rtr-ap - De Keny- aanse minister van Arbeid, Ah mad Mohammed Khalif, is om het leven gekomen bij een vlieg tuigongeluk gisteren in het wes ten van Kenya. De bewindsman zat samen met enkele collega's in een klein toestel dat kort na het opstijgen neerstortte. Ook de piloot stierf bij het onge luk. Lokale media berichtten overigens dat twee piloten het ongeval niet hebben overleefd. Drie ministers die ook in het toestel zaken, raakten zwaarge wond. Zij verkeren in kritieke toestand, zo hebben de autori teiten gemeld. Ook enkele parle mentsleden zouden gewond zijn geraakt. Het vliegtuig stortte neer, kort nadat het was opgestegen van het vliegveld van Busia, 340 kilo meter ten noordwesten van hoofdstad Nairobi. Het sloeg over de kop en kwam terecht op een aantal gebouwen in de buurt van de startbaan. De bewindslieden waren vanuit Nairobi op weg naar Kisumu, een havenstad aan het Victoria Meer waar een herdenkingsce remonie plaats zou vinden ter ere van een negen jaar geleden overleden prominent lid van de oppositie. Drie ministers waren bij de tussenlanding in Busia van boord gegaan. De regering onder president Mwai Kibeki is nog maar enkele weken aan het bewind. Begin ja nuari loste Kibeki Daniel Arap Moi af. Met de verkiezingsne derlaag kwam op 27 december na 39 jaar een einde aan de al leenheerschappij van de Afri kaanse Nationale Unie van Ke nya (KANU). pyongyang-wenen/anp-rtr-afp - Het bestuur van het Internatio naal Atoomenergie Agentschap IAEA belegt op 3 februari een spoedzitting in Wenen over het nucleaire programma van Noord-Korea. Het IAEA stuurt zijn bevindingen door naar de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties, die op basis van de rapportage sancties tegen het bewind in Pyongyang kan uit vaardigen. Het is niet waarschijnlijk dat er daadwerkelijk strafmaatregelen komen, omdat China en Rus land daarvoor een stokje kun nen steken. Deze twee perma nente leden van de Veiligheids raad zijn traditionele bondgeno ten van Noord-Korea. Ook de Verenigde Staten zijn geen groot voorstander van sancties. De Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken John Bolton zei vrijdag tegen de Britse omroep BBC dat Washington naar andere, vreed zame middelen zoekt om tot een oplossing voor het conflict met Noord-Korea te komen. Het bewind in Pyongyang zei begin januari dat het sancties zou opvatten als een oorlogsver klaring. Noord-Korea zegde toen het verdrag over het niet- verspreiden en verwerven van kernwapens op en zette de waarnemers van het IAEA het land uit. Buurland Zuid-Korea maakte gisteren bekend dat het maan dag een speciale gezant naar de noorderburen stuurt. Het gaat om Lim Dong-won, veiligheids adviseur van president Kim Dae-jung. Hij krijgt een brief mee van de president. Ook een naaste medewerker van de nieu we president, Roh Moo-hyun, reist mee. Vertegenwoordigers van de twee Korea's hebben de afgelopen dagen ook al over de crisis over legd, maar die gesprekken lever den weinig op. De leider van de Zuid-Koreaanse delegatie, mi nister Jeong Se-Hyun gaf giste ren toe dat er niet veel vooruit gang was geboekt. Bronnen in Brussel meldden gisteren dat de regeringen in Seoul en Pyongy ang de Europese Unie als be middelaar in het conflict willen. Ook Rusland probeert via diplo matiek overleg bij te dragen aan het beëindigen van de crisis. De Russische president Poetin stuurde deze week onderminis ter Aleksandr Losjoekov van Buitenlandse Zaken naar Noord-Korea. Valparaiso - Een inwoner van de Chileense stad Valaparaiso vlucht voor het vuur dat gisteren een ware verwoesting aanrichtte in de buitenwijken van de stad. Het vuur ont stond donderdag in de bossen rond Valparaiso en Vina del Mar en sloeg daarna over naar de woonwijken, waar 57 huizen werden verwoest. Honderden mensen werden dak loos. De oorzaak van de branden is onbekend. Foto: AFP duinkerken/afp - Uit het wrak van het gezonken autotrans portschip Tricolor is olie gelekt. Dat hebben de Franse maritie me autoriteiten bekendgemaakt. Plakkerige olievlekken strekken zich uit tot 9 kilometer van het wrak. Volgens bergingsbedrijf Smit is een van hun schepen op het wrak gebotst, waarna een kleine hoeveelheid stookolie is vrijgekomen. Op verzoek van Smit is het vaar tuig Zirfaea van Rijkswaterstaat inmiddels op weg naar Het Ka naal om 150 ton stookolie op te vegen. Het Noorse schip ligt sinds 14 december bij Duinkerken na een aanvaring met het contai nerschip Kariba. Het Neder landse bedrijf Smit is sinds eind december bezig de 2000 ton stookolie uit het Noorse vracht schip over te pompen. Donder dagmiddag kreeg een van de voorraadboten een flinke zet van een hoge golf en botste te gen de Tricolor aan, zo vertelt een Smit-woordvoerder. Hier door onstond een scheur in de wand van het wrak en kon er stookolie ontsnappen. Smit heeft intussen iets meer dan de helft van de 2000 ton stookolie overgepompt. Een woordvoerder van Smit denkt dat de bergers met mooi weer nog zo'n vijf zes dagen nodig hebben, maar met slecht weer kan het nog wel twee weken du ren. De Tricolor, die ruim 2000 luxe auto's vervoerde, wordt achter volgd door ongeluk. Nadat het schip gezonken was, botste de Duitse bulkcarrier Nicola op 16 december op het wrak. Op 1 ja nuari sloeg het noodlot opnieuw toe: de Turkse tanker Vicky voer op het vrachtschip. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Hij zegt het prik kelend en het valt verkeerd, zoals wel eens vaker is gebeurd. Do nald Rumsfelds opmerking dat Frankrijk en Duitsland 'Oud Euro pa', zijn en dat men in het oosten van Navo-Europa meer op de hand van de VS is, heeft voor op hef gezorgd in Parijs en Berlijn. De Amerikaanse minister van de fensie bedoelde maarte zeggen: Europa is geen eensgezind machtsblok waar iedereen het zelfde - lees: als Duitsland en Frankrijk - denkt. Daar is geen woord van gelogen. In Navo-Europa - dat groter is dan de Europese Unie - zitten niet alle landen op een lijn. Zelfs binnen de Europese Unie be staat geen eensluidende visie op de noodzaak van een mogelijk snelle oorlog in Irak. Het gaat te ver om de as Frankrijk/Duits land te zien als dé spreekbuis voor Europa, ook al hebben die twee het samen graag voor het zeggen in de EU. Ook al ver woorden Chirac en Schroder heel aardig de anti-Amerikaanse stemming onder Europeanen en de achterdocht over de 'ware' bedoelingen van de VS. Minister Rumsfeld. Foto: AP/Rick Bowmer De 'meeste' landen in Europa steunen Bush, zei de presidenti ele woordvoerder Ari Fleischer gisteren fier tijdens een pers briefing. De regeringen van Groot-Brittannië, Italië en Span je - overigens ook 'Oud Euro pa' - zijn op de hand van presi dent George Bush. Net als het 'nieuwe' Europese land Polen, en andere niet met naam ge noemde landen. Dat is het 'an dere' Europa, waarmee de VS zich meer verbonden voelt. Maar in de Veiligheidsraad doet dat er nu niet zo veel toe, daarin spelen Frankrijk en Groot-Brit- tannië door hun positie als per manente leden met vetorecht een cruciale rol. De weinig di plomatieke woorden van 'ijzer vreter' Rumsfeld - hij joeg in de VS onlangs alle veteranen tegen zich in het harnas met een dom me opmerking dat dienstplichti gen niets toevoegen aan het le ger - werden ingegeven door frustratie over de 'overval' door Duitsland en Frankrijk deze week. Een week voor het rapport van de VN-inspecteurs wordt gepre senteerd, zei Duitsland al 'nee' tegen een militaire oplossing van het conflict en kwam Frank rijk met de 'preventieve' bood schap dat het vindt dat de in specteurs meer tijd moeten krij gen. Daarmee doorkruiste het de strategie van de VS, om na maandag de 27ste januari de andere landen in de Veiligheids raad te overtuigen van de nood zaak Irak met militaire middelen te ontwapenen. Dat de Duitse bondskanselier Schroder - aan wie president Bush toch al een hekel heeft vanwege zijn anti-Amerikaanse verkiezingscampagne - Amerika weer een hak zette, viel bijzon der slecht. En van Frankrijk werd deze premature opstelling niet verwacht. Het Duits-Franse optreden ondergraaft de pressie op Irak, vindt Washington. Rumsfelds woorden waren be doeld om het beeld van een ge- isoleerd Amerika te bestrijden. We staan niet alleen, en zullen ook straks niet alleen staan, is de boodschap die werd uitge dragen. De regering van de VS voert een publiciteitscampagne om de wereldopinie inzake Irak aan zijn zijde te krijgen. Het is niet de eerste keer dat de emoties hoog oplaaien aan bei de zijden van de Atlantische Oceaan. Wederzijds onbegrip en verschillen van meningen zijn al sinds de verkiezing van George Bush aan de orde van de dag. De rol van Duitsland is ineens van belang geworden, omdat het sinds 1 januari tijdelijk lid is van de Veiligheidsraad, en vanaf 1 februari zelfs een maand lang voorzitter. Maar de Verenigde Naties is een instituut gericht op consensus, en zo zal het spel de komende weken ook worden gespeeld. Ie der land heeft het recht op zijn eigen mening, zei woordvoerder Ari Fleischer gisteren. Duitsland is afgeschreven maar dat geldt niet voor Frankrijk, dat heeft ge zinspeeld op een veto. Het is niet onlogisch dat een land als Frankrijk de indruk wil vermij den dat de VS als een stoomwals over 'Oud Europa' heen kan rij den. Ook is het 'vetorecht' een machtig wapen om toezeggin gen af te dwingen, bijvoorbeeld over de exploitatie van Iraakse olie. Zolang Frankrijk, Rusland en China 'op dit moment' geen reden zien voor militaire actie, is er nog alle ruimte voor een di plomatieke draai. praag/rtr-afp-dpa - De tweede poging van het Tsjechische par lement een nieuwe president te kiezen is mislukt. Ook in de drie stemmingsronden die gisteren zijn gehouden, kreeg geen van de kandidaten de benodigde meerderheid. Bij de vorige poging, vorige week woensdag, deed zich het zelfde probleem voor. Om direct te worden gekozen, moet een kandidaat een absolute meer derheid krijgen in de beide ka mers van het parlement afzon derlijk. Gebeurt dat niet, dan volgt op dezelfde dag een twee de stemmingsronde. Heeft dan nog steeds geen van de kandi daten gewonnen, dan volgt een derde ronde. Daarin is alleen een ^meerderheid nodig van de stemmen van beide kamers sa men. Dat is ook gisteren niet gelukt. In de eerste stemmingsronde was de sociaal-democratische ex-premier Milos Zeman afge vallen. De tweede en derde gin gen tussen de 61-jarige ex-pre mier Vaclav Klaus van de con servatieve Burgerpartij, en Jaroslava Moserova, de gematig de 73-jarige senator en voorma lige ambassadrice in Australië en Nieuw-Zeeland. Van 1999 tot 2001 zat zij de algemene verga dering van de Unesco voor, de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Nu noch Klaus, noch Moserova de absolute meerderheid van stemmen heeft behaald, wordt volgende week een derde ver kiezingsronde gehouden, waar aan andere kandidaten mogen meedoen. Mocht die ook geen nieuwe president opleveren, dan wordt waarschijnlijk de wet veranderd, zodat de president rechtstreeks door het volk kan worden gekozen. Dat betekent dan wel dat Tsjechië het maan den zonder staatshoofd moet stellen. De huidige president Vaclav Ha- vel treedt definitief op 2 februari af. De 66-jarige voormalige dis sident en toneelschrijver mag volgens de wet na twee ambts termijnen niet worden herko zen. Voor de deling van Tsje- choslowakije in 1993 was Havel al drie jaar president van het toen 75-jarige land. den haag/anp - De Nederlandse VN-rechter Alphons Orie mag deel blijven uitmaken van de strafkamer in de zaak-Krajisnik. Een wrakmgsverzoek van de verdediging is afgewezen. Dit heeft de griffie van het Joe- goslavië-Tribunaal gisteren la ten weten. Het genocideproces tegen Momcilo Krajisnik begint later dit jaar, op een nog te be palen datum. Krajisnik was tij dens de oorlog in Bosnië (1992/95) rechterhand van de Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic. De advocaten van Krajinik had den bezwaar gemaakt tegen Orie als rechter omdat hij tij dens het proces een 'oude be kende' zou tegenkomen: Dusko Tadic, de eerste verdachte die ooit terechtstond voor het VN- tribuna^n Den Haag. Orie was van 1995tot 1997, toen hij rech ter bij de Hoge Raad werd, een van de advocaten van de Bosni sche Serviër Tadic, samen met collega Wladimiroff. De verdedi ging van Krajisnik wil Tadic nu oproepen als getuige. De Chinese VN-rechter Liu Daqun, die het wrakingsverzoek heeft afgewezen, schrijft in zijn motivering dat enig verband tussen een rechter en een getui ge niet automatisch tot de con clusie leidt dat de rechter partij dig is. De partij die het wra kingsverzoek indient, moet ook aantonen dat de rechter enig belang zou hebben bij een be paalde afloop van de rechtszaak, hetgeen bij Orie niet het geval is.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5