Met een kwinkslag de AOW in 'Ik blijf op de troon tot ik er vanaf val' Koningin Beatrix ongebroken ondanks 'diep ingrijpend jaar' Beatrix en Claus als trotse ouders bij het sprookjeshuwelijk van Willem-Alexander en Maxima. Archieffoto: Reuters/Paul Vreeker 2000 bezocht ze Enschede, een dag na de vuurwerkramp. 'Beatrix, vraagt, praat, luistert, troost', kopte de Tweritsche Courant Tubantia, na dat slachtoffers natte vlekken in de koninklijke outfit hadden gehuild. Politieagente José Rooijers was in één middag genezen van haar Oran- je-scepsis, toen ze de vorstin had rondgeleid door de getroffen wijk. Beatrix troostte haar toen bekend werd dat er weer doden onder het puin waren gevonden. „Ik kreeg het ineens te kwaad. Schijnbaar voelde ze dat aan, en sloeg ze een arm om me heen. Dat betekent heel veel op zo'n moment", zei Rooijers later. De vorstin dwong met haar optre den in Enschede extra respect af, omdat op dat moment vader Bem- hard in zorgelijke toestand in het ziekenhuis lag. Ook tijdens het lange ziekbed van Claus moest Beatrix schipperen tussen officiële verplich tingen en bezoeken aan haar ernstig zieke man. Van dichtbij Het afgelopen jaar heeft Nederland het wel en wee van de Oranjes van erg dichtbij kunnen volgen. Het sprookjeshuwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima, de geboorte van Beatrix' eerste klein kind Eloise. Maar vooral in de dagen rond het overlijden van prins Claus, en diens bijzetting in de Nieuwe Kerk van Delft, gaf de vorstin zich bloot. Ze woonde de indrukwekken de dienst bij als rouwende weduwe, niet als staatshoofd. Claus werd be sproken als persoon, en niet louter als prins-gemaal. „Het afscheid heeft hem als mens belicht", onderstreep te Beatrix zelf nog eens tijdens de kerstrede, waarin ze sprak van een 'diep ingrijpend jaar'. Nog geen zes weken na de uitvaart van Claus verscheen ze weer in het openbaar, bij het afscheid van Bas de Gaay Fortman als hoogleraar van het ISS (Institute of Social Studies). Twee weken eerder was ze thuis al aan het werk gegaan. De vorstin ver hulde haar verdriet niet, zo hield ze bij de uitreiking van de Prins Claus- prijzen de zakdoek bij de hand. Maar ze waakte ervoor als een ge broken vrouw over te komen. De besloten nieuwjaarsreceptie die begin januari voor fractievoorzitters, topambtenaren en vertegenwoordi gers van maatschappelijke instellin gen op paleis Noordeinde werd ge houden, was een 'zeer geanimeerde bijeenkomst', zegt een genodigde. „De koningin toonde zich spontaan en enthousiast, en zeker niet in mi neur." Een week later bracht Beatrix een bezoek aan het vernieuwde Van Abbe-museum in Eindhoven. Dat was haar eerste officiële verplichting zonder Willem-Alexander en Maxi ma aan haar zijde. Het zaaltje kunst minnaars klapte bemoedigend toen ze de ruimte betrad. Relaxed Met een olijke blik keek ze even naar het publiek, van onder haar kobalt blauwe hoed. Het stemmige zwart van de afgelopen maanden had af gedaan. Kleine protocollaire omis sies, zoals een lege stoel aan haar linkerzijde of het woord 'kankeren' in een toespraak, leken haar niet te deren. De rondleiding door het ge bouw duurde veel langer dan ge pland. „Ze heeft het hele museum van onder tot boven grondig bestu deerd", bevestigt museumdirecteur Jan Debbaut. „We hadden nog een 'short cut' door het gebouw bedacht voor het geval majesteit vond dat ze onderweg te veel mensen moest be groeten, maar dat was niet nodig." Volgens de Vlaming was Beatrix 'heel relaxed en bevlogen'. „Ze deed er ook alles aan om mij op mijn ge mak te stellen. Daar is ze heel goed in." Na afloop praatte de vorstin met een glas wijn in de hand nog lang na met enkele kunstenaars. „Ik vermoed dat ze in Eindhoven weer een begin heeft gemaakt met dingen op te pak ken die ze graag doet, zoals het be kijken van kunst", zegt Debbaut. „Ze was allesbehalve in een bedrukte stemming. Je merkte wel dat er wat is weggevallen. Maar misschien is dat mijn perceptie." De koningin is in ieder geval 'abso luut niet' van plan te stoppen met werken, aldus de Rijksvoorlichtings dienst. Jan Vis (69), lid van de Raad van State en voormalig hoogleraar staatsrecht, ziet ook 'geen enkele re den' voor Beatrix om vroegtijdig af te treden. „Ik ben ervan overtuigd dat ze dit blijft doen tot een aantal klein kinderen is geboren. Ze heeft altijd gezegd dat ze de tijd op Drakensteyn (voordat ze koningin werd, red.) zo plezierig heeft gevonden, dat gunt ze haar zoon en schoondochter ook." Ook op de nieuwjaarsreceptie maak te ze de indruk 'bepaald nog lang het land te willen dienen', aldus een van de aanwezigen. De vorstin mist Claus ongetwijfeld enorm, maar wat haar werk betreft, was hij niet haar belangrijkste raad gever, aldus Vis. „Beatrix bespreekt staatszaken met mensen die daar voor zijn aangesteld, niet met haar echtgenoot." Hoe fysiek vermoeiend het ambt is, blijft voor een buiten staander moeilijk in te schatten. Maar Vis denkt dat het meevalt. „Een agenda kun je plannen zoals je wilt. De koningin wordt natuurlijk wel voor alles en nog wat uitgeno digd, maar ze kan altijd nee zeggen. Ze heeft de ruimte om tijd voor zich zelf te maken." Drukke tijd Met de formatie van een nieuwe re gering breekt nu voor haar een druk ke tijd aan. „Dat kan ze stellig aan. Vergeet niet dat de koningin hier mee inmiddels meer ervaring heeft dan enig minister. Dat wordt nog te vaak onderschat." De emeritus hoogleraar erkent dat de koningin bij een dergelijke klus baat heeft bij haar routine. „Als politici een spelle tje spelen, heeft ze dat al heel snel in de gaten. Daar prikt ze zo door heen." Vis wijst bovendien op de trend dat ouderen in Nederland lan ger doorwerken. De koningin is ten slotte nog heel gezond. De Oranjes zijn trouwens altijd al 'vreselijk lang doorgegaan'. „Dat geldt voor Willem III, Wilhelmina en ook Juliana, het is inmiddels traditie." Maar doen ze dat uit plichtbesef of omdat ze het werk zo leuk vinden? „Niet omdat ze het leuk vinden. Inmiddels heeft de geschiedenis bewezen dat de mo narchie gedijt bij lange regeerperio des. En daar gaat het hen om." ZATERDAG 25 JANUARI 2003 ER BIJ Koningin Beatrix wordt komende vrijdag 65 jaar. Nog geen vier maanden na de dood van haar echtgenoot staat haar hoofd niet naar een feest. Vol overgave stort ze zich op staatszaken; ze is volgens de Rijksvoorlichtingsdienst 'absoluut niet' v^n plan met pensioen te gaan. Haar populariteit is de laatste tijd alleen maar toegenomen. door Bernice Breure I ijdens de besloten nieuw- I jaarsreceptie, begin deze I maand, op paleis Noordeinde stond koningin Beatrix even stil bij haar naderende 65e verjaardag. Vol gens genodigden maakte ze een 'kwinkslag' over het feit dat ze AOW'er wordt. Wat hen verder is bij gebleven, is dat de koningin er niet over piekert binnenkort op te stap pen. Als weduwe past ze voor de rol van gebroken vrouw. Het contrast met haar zestigste ver jaardag is immens. Die vierde de vorstin nog met een groots, drie daags feest in Amsterdam. Op het Paleis op de Dam hieven staatshoof den en andere prominenten het glas op haar gezondheid. Maar onder Het volk maakte ze zich niet bijster po pulair met deze party achter geslo ten deuren. Ze kreeg het verwijt ar rogant te zijn en de hoofdstad als 'zalenverhuurbedrijf te gebruiken. Beatrix kampte met een serieus ima goprobleem. Het volk had weinig waardering voor haar zakelijke, per fectionistische aanpak. Ze mocht zich wel wat menselijker gedragen, klonk het. Van feestgedruis zal vrijdag geen sprake zijn. De koningin viert haar verjaardag in familiekring, met een diner op paleis Huis ten Bosch. Daar blijft het bij. De dagen rondom haar verjaardag heeft Beatrix helemaal in gebouwd met verplichtingen; op 27 en 28 januari ontvangt ze de presi dent van Mexico, en op 1 februari reist ze met Willem-Alexander af naar Zeeland voor de herdenking van de watersnoodramp. Iets later, eind maart, gaat ze voor het eerst in Politieagente José Rooijers (rechts van de koningin) was in één middag gene zen van haar Oranje-scepsis, toen ze de vorstin na de vuurwerkramp had rond geleid door de getroffen wijk. Archieffoto: ANP/Marcel Antonisse anderhalf jaar weer op staatsbezoek. Ze doet Chili én Brazilië aan. De vor stin stort zich weer volop op haar werk. Klankbord Inmiddels is ze geliefder dan ze in lange tijd was. Zo'n omslag voor spelde historicus Jaap van Osta, schrijver van het boek Theater van de Staat, over de veranderde positie van monarchieën, al jaren geleden. „Het beste voor het koningschap is elke vijfjaar een bruiloft, een baby of een overlijden." De koninklijke fa milie heeft al deze ingrijpende ge beurtenissen binnen één jaar tijd be leefd. Met als dramatisch dieptepunt het overlijden van prins Claus, okto ber vorig jaar. Beatrix verloor haar 'belangrijkste klankbord', zoals ze haar echtgenoot ooit omschreef. Zelf zegt ze zich niet door populari- teitsmetingen te laten leiden. „Ik vind populariteit gevaarlijk, opper vlakkig en tijdelijk", verklaarde ze in een tv-interview. Inhoud gaat voor. „Je lijn vasthouden, doorwerken, de dingen doen waar je in gelooft, zo ben ik nu eenmaal." Dat ze de laatste jaren meer van zichzelf heeft laten zien, heeft haar wel sympathie opgeleverd. In mei Koning Norodom Sihanouk. Foto: AP/A enkele dagen in het ziekenhuis, waar hij nog een maand moet blijven om te herstellen van een operatie we gens prostaatkanker. Zijn taken wor den tijdelijk waargenomen door de kroonprins. Discussie Koningin Beatrix heeft in Europa tal rijke generatiegenoten onder haar collega's. Het Noorse koningspaar Harald en Sonja vierde vorig jaar al beider 65ste verjaardag. Koning Al- bert van België, die dit jaar zijn tien jarig ambtsjubileum viert, is met 68 jaar al iets ouder, maar koning Juan Carlos van Spanje (van 5 januari 1938) is even oud. In België noch in Spanje of Noorwe gen wordt serieus gediscussieerd over een spoedige machtsover dracht. De ervaring en het gezag van de koning worden juist gezien als pluspunten en wie kijkt bij de Euro pese republieken ziet daar ook een flink aantal pensioengerechtigden; in het geval van de Franse president Jacques Chirac (70) zelfs met aan zienlijk meer macht. De Italiaanse president Ciampi spant de kroon: hij is in december 82 jaar geworden. Dat in Nederland en Luxemburg de vorst op een bepaald moment de iy Eames kroon aan de wilgen hangt - zoals koningin Juliana in 1980 op 71-jarige leeftijd en groothertog Jean in 2000, op 79-jarige leeftijd deed - vindt in de rest van de wereld geen navol ging. De Deense koningin Margrethe (62) is daar nog het meest duidelijk oyer geweest. „Ik blijf op de troon tot ik er van afval." De modernisering van de monarchie gaat niet zo ver dat staatshoofden ook met pensioen gaan. En ook na 31 jaar als koningin ziet de ketting-# rokende Margrethe geen enkele aan leiding er een punt achter te zetten. Dat geeft kroonprins Frederik (34) bovendien alle vrijheid en tijd rustig rond te kijken op de huwelijksmarkt. „Ik heb geen haast", geeft hij vol mondig toe, al zit er volgens 'de bla den' een verloving aan te komen met de Australische Mary Donald son. Roze strippenkaarten en senioren kortingen liggen nog niet in het ver schiet voor de Zweedse koning Carl Gustaf (1946), die in 1973 zijn op 91- jarige leeftijd overleden grootvader Gustaf Adolf opvolgde, de Liechten steinse vorst Hans Adam (1945) en de Luxemburgse groothertog Henri (1955). Koningin Elizabeth. Foto: AP/Andrew Parsons De koning is dood, leve de koning! Een vorst gaat niet met pensioen, maar regeert tot het bittere einde. Zo is de traditie, en alleen Nederland en Luxemburg wijken daar van af, maar wel op vrijwillige basis en zonder een leeftijdsgrens te hebben vastgesteld. Koningin Beatrix bijvoorbeeld hoort met haar 65 jaar in vergelijking met haar collega-vorsten tot de jongeren en ook binnen de Europese Unie zijn veel presidenten ouder. door Hans Jacobs Het gaat niet goed met de (bijna-) tachtigers onder de nog actieve vor sten. Ze kwakkelen met hun gezond heid, moeten het rustiger aan doen, maar zijn desondanks niet bereid de macht over te dragen. De oudste nog regerende koning is meteen een zwaargewicht. Dit jaar hoopt Tupou IV van het eilandenrijk Tonga in de Stille Oceaan 85 jaar te worden. Over zijn gezondheid doen tegenstrijdige berichten de ronde, waarin het paleis de zwaarlijvige au tocraat topfit verklaart en de opposi tie volhoudt dat hij op sterven ligt. Tupou hoort ook anderszins tot de volhouders: hij regeert al sinds 1965. Dat is zes jaar langer dan de emir van Abu Dhabi, die ondanks zijn 84 jaar onlangs voor de zevende keer is gekozen tot president van de Ver enigde Arabische Emiraten. 'Oudjes' zijn ook te vinden in Cam bodja en Saoedi-Arabië. Koning Norodom Sihanouk (80) vecht al ja ren tegen kanker en'verblijft vaak maanden in Peking voor geneeskun dige behandelingen. De erfopvolging is niet goed geregeld: verschillende zoons betwisten elkaar het recht op de troon. In Saudi-Arabië is het niet anders, al zijn het hier niet de zoons, maar de broers en halfbroers van de ernstig zieke koning Fahd (79) die strijden om de macht. Fahd ver schijnt na een beroerte die hem en kele jaren geleden trof nog maar weinig in het openbaar en de feitelij ke macht is in handen van zijn half broer, kroonprins Abdoellah (78). Dichter bij huis, in Europa, is prins Rainier van Monaco recordhouder. Hij wordt in mei tachtig jaar en zwaait al sinds 1949 de scepter over het ministaatje. Er is al heel wat drukinkt verspild aan speculaties over een naderend aftreden, maar Prins Rainier. Foto: AP/Lionel Cironneau de broze prins geeft nog niet op. Rai nier hoopt wat betreft een huwelijk van oudste zoon Albert (44) nog op een wonder, maar voor het geval de troonopvolger ongehuwd en kinder loos blijft is vorig jaar de erfopvol ging aangepast. Nu doen ook de veelbesproken Caroline en Stépha- nie en hun (wettige) kinderen mee. De zeventigers zijn nog in prima conditie. Koning Bhumibol van Thailand heeft vorige maand in grootse stijl zijn 75ste verjaardag ge vierd. Hij geldt als geen ander als het cement en rustpunt van de roerige samenleving. Van terugtreden kan geen sprake zijn, ook al zit Bhumibol sinds 1946 op de troon. Een wereld record heeft hij daarmee echter nog niet in handen. Dat staat met een 72-jarige regeerperiode op naam van de Franse 'zonnekoning' Lodewijk XIV (1643-1715). Het Britse record van koningin Vic toria (63 jaar) lijkt voor achter-ach terkleinkind Elizabeth, die vorig jaar met veel pracht en praal en volks feesten haar gouden regeringsjubile um vierde, nog ver weg. Maar de ro buuste gezondheid van de Britse vorstin, die in april 77 jaar hoopt te worden, rechtvaardigt de verwach ting dat er nog heel wat jaren bij zul len komen. Aftreden komt in haar woordenboek niet voor en haar moeder bereikte de gezegende leeftijd van 101 jaar. Als Elizabeth net zo oud wordt, kan ze nog 24 jaar mee - goed in elk geval voor dat wereldrecord. Kroonprins Charles zou op dat moment 79 jaar zijn, waarmee zijn kans op de troon wel erg klein zou zijn. Zoon William maakt meer kans. Vorig jaar noteerde Elizabeth 545 of ficiële verplichtingen - net iets min der dan haar 81-jarige echtgenoot Philip, die maar liefst 578 keer er gens kwam opdraven. Van 'rustiger aandoen' is dus zeker geen sprake. De Japanse keizer Akihito wordt eind dit jaar zeventig. Hij ligt sinds Koning Fahd. Foto: Reuters/Denis Balibouse

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 45