Spookstad Putrajaya Huisjes van hoop In nieuwe hoofdstad van Maleisië woont nog geen mens Homeplan geeft arme Mexicanen sprankje toekomst ZATERDA; 25 JANui; 2003 I hoofdstad Kuala Lumpur verrijst de nieuwe hoofdstad van Maleisië: Putrajaya, ofwel de erfenis van de toekomst. Critici vinden het miljarden verslindende project veel te prestigieus. Voorstanders menen dat de bouw van de nieuwe hoofdstad getuigt van Zo'n 25 kilometer ten zuiden van een toekomstvisie die zijn weerga niet kent. door Irene Nieuwenhuijse Een van de zeven bruggen die de nieuwe stad rijk is. Hoewel de palmen er wuiven en de lantaarns voor sfeer zorgen, is op de boulevard nog geen mens te zien. Foto's: Ron van Weezep respect geven. Om dat te bewerkstelligen voert de over heid een beleid van positieve discriminatie van de eigen bevolking. De Maleisiërs hebben bijvoorbeeld voorrang op scholen, bij huisvesting en bij het kopen van grond. Als ambtenaren moeten zij het nu in Putrajaya helemaal gaan maken, is de vurige hoop van premier Mahathir. Het imago van de Maleisiërs kan volgens Mahathir niet genoeg worden opgekrikt. Vermeldingen in het Guin ness Book of Records worden gezien als een grote eer en krijgen in Maleisië veel aandacht in de media. De vrouw die zich in een etalage omgeven had door een groot aan tal schorpioenen, gaat bijvoorbeeld als ware heldin door het leven. Vijfsterrenhotel Wie denkt dat de nieuwe hoofdstad alleen maar heel veel geld kost, heeft het helemaal mis, weet Kim, de Chi nese gids. De investering van zo'n acht miljard euro ver dient zichzelf terug, beweert ze. Als voorbeeld wijst ze het kolossale, gouden paleis van premier Mahathir aan, waarvan de rechtervleugel dienst doet als luxueus vijf sterrenhotel. „De gasten van de premier hoeven dan niet steeds terug naar een hotel in Kuala Lumpur. Dat scheelt enorm in de vervoerskosten." De tientallen - illegale? - bouwvakkers die naast het pa leis van premier Mahathir aan alweer een nieuw bouw project bezig zijn, kijken verstoord op als de bezoekers de residentie willen bezoeken. We weten toch dat be zichtigingen zijn stopgezet, lijken ze te zeggen. Als we vlakbij hei met goud gedecoreerde hek staan, blijkt het pronkstuk van Putrajaya niet open te zijn voor het pu bliek. Ook de moskee die glinstert en flikkert van het vele goud, is die dag niet te bezichtigen. Een 'verdwaalde' ge lovige loopt doelloos op het immense plein, het grootste ter wereld, volgens de gids. In de verte staat een een zaam geparkeerde auto, waarvan de inzittende(n) in geen velden of wegen te bekennen zijn. Vanaf het plein leiden overdekte roltrappen naar lager gelegen boule vards, die doen denken aan Parijs. Maar zwervers en clo chards zijn hier nergens te bekennen. De café's en res taurants zijn leeg. Een eenzame schoonmaker raapt een vermeend stofje op. Geesteskind Putrajaya is het geesteskind van de machtige premier Mahathir, die 21 jaar leiding heeft gegeven aan de rege ring en in oktober aftreedt ten gunste van de huidige vi ce-premier Badawi. Mahathir wordt gezien als de man die Maleisië ondanks de Azië-crisis grote economische welvaart heeft gebracht. In 2001 groeide de economie nog met acht procent, terwijl in het buurland Indonesië in dat jaar een daling van dertien procent werd gemeten. Mahathir is duidelijk verzot op megaprojecten. Het vliegveld van Kuala Lumpur, maar ook de zilverkleurige Petronas Twin Towers met de spectaculaire loopbrug, zijri architectonische hoogstandjes en verbreken allerlei records. Toen bleek dat de torens niet meer de hoogste tet wereld waren, werden er twee enorme sprieten op geplaatst om toch die eer te houden. Ook het Onafhan kelijkheidsplein met - alweer - de hoogste vlaggenmast ter wereld, is zo'n project. En wie in die andere specta culaire toren - de Menara Kuala Lurnpur-toren - binnen de kortste keren naar boven is gezoefd en naar al die wolkenkrabbers van Kuala Lumpur heeft gekeken, weet dat in de Maleisische bouwkunst niet alleen het begrip groot, groter, grootst, maar ook mooi, mooier, mooist van belang is. Putrajaya moet niet alleen de mooiste, maar ook dë groenste hoofdstad ter wereld worden, want een beto- nomgeving is niet goed voor het welzijn van de Maleisi sche ambtenaren. Bijna veertig procent van de opper vlakte is daarom bestemd voor de aanleg van groen. De rode aarde waar eens palm- en rubberbomen groeiden, is door de bulldozers omgewoeld. Hier verrijzen in de naaste toekomst voortuinen bij de nieuwe woningen. Voor de toekomstige bewoners van Putrajaya worden joggingpaden en wetlands (natte gebieden) aangelegd. Golfliefhebbers kunnen straks kiezen uit maar liefst ze ven verschillende complexen en in de botanische tuin zullen de meest bijzondere planten van de wereld wor den gekweekt. Cyberstad Op de burelen van kantoren in de departementen zwer ven geen papieren en memo's rond, want Putrajaya is een echte cyberstad. In het hightech kroonjuweel wordt alle informatie in computers geregistreerd en verwerkt. De Maleisiërs die al in Putrajaya werken, hebben hun identiteitspapieren ingeruild voor een elektronisch pas poort dat toegang verschaft tot het hele overheidsappa raat. Een smartcard doet dienst als chipknip, trouw boekje, rijbewijs en ziekenfondskaart. De ICT-sector is niet voor niets de trots en glorie van Maleisië en in het nabijgelegen Cyberjaya, onderdeel van Putrajaya, heeft die sector al ruimschoots onderdak gevonden. Het mega-project doet menigeen de wenkbrauwen fron sen. Is al die pracht en praal wel nodig? De kosten be dragen volgens officiële cijfers acht miljard euro, maar critici menen dat die in werkelijkheid veel hoger zijn. De oppositiepartij, de Democratische Actie Partij, vindt de plannen van de regering veel te omvangrijk en te presti gieus en vooral bedoeld om het ego van de eigenzinnige premier te strelen. Alleen al het verhuizen van alle amb tenaren en hun families gaat de overheid een vermogen kosten. Maar er wordt vooralsnog geen haast gemaakt, want scholen, winkels en banken zijn nog niet in het .straatbeeld van Putrajaya te zien. En wat moet er na de gigantische verhuizingsoperatie met de leegstand in Kuala Lumpur gebeuren? Wordt de oude hoofdstad dan geen spookstad? Premier Mahathir ligt er niet wakker van. Want als de geplande bevolkings explosie eenmaal op gang komt, zijn de huizen en kan toren zowel in Kuala Lumpur als in Putrajaya heel hard nodig. de huidige Het immense plein in Putrajaya met op de achtergrond het ministerie van alge mene zaken, waar de minister-president zetelt. Het plein is volgens officiële Maleisische bronnen het grootste ter wereld. Wie Putrajaya binnenrijdt, waant zich in een spookstad. Temidden van pompeuze ge bouwen, parken, bruggen en zelfs restau rants overheerst de grote leegte. De toekomstige Maleisi sche hoofdstad is volop in aanbouw, maar er is geen mens te bekennen. Het duurt nog wel even voordat de eerste bewoners in de nieuwe hoofdstad neerstrijken. Misschien houden zij zich elders bezig met de voort planting, want de Maleisische overheid wil behalve een nieuwe hoofdstad ook een bevolkingsexplosie bewerk stelligen. In 2020 moet het inwoneraantal van Maleisië verdubbeld zijn: van 25 naar 50 miljoen. Aanvankelijk was zelfs een groei naar 70 miljoen inwoners gepland, maar dat bleek al te hoog gegrepen. Extra kinderbijslag en toewijzing van grotere huizen moeten de Maleisische bevolking overhalen meer nakomelingen te produceren. Die grotere huizen komen er in Putrajaya volop. In 2005 moet de nieuwe hoofdstad klaar zijn. Er is dan negen jaar aan gewerkt. Het symboliseert volgens officiële bronnen de 'nationale aspiratie van het Maleisische volk'. Het nieuwe regeringscentrum van Maleisië is bijna 5000 hectare groot en moet aan 350.000 mensen onder dak bieden. De huidige hoofdstad Kuala Lumpur blijft het financiële centrum. De meeste departementen, zoals het ministerie van binnen- en buitenlandse zaken zijn al in gebruik, maar de ambtenaren pendelen nog dagelijks heen en weer omdat de huisvesting voor hen in Putra jaya nog niet is geregeld. De vele al aangelegde parken, boulevards, restaurants wachten geduldig op wande laars, slenteraars en eters. Vijvers, of liever meren, zijn er al gegraven en de zeven bruggen die de oevers met el kaar verbinden, hebben allemaal een eigen architectuur. De een doet denken aan de Pont Neuf in Parijs, een an der aan de Erasmusbrug in Rotterdam. De ontwikkeling van de nieuwe hoofdstad Putrajaya past geheel in de filosofie van premier Mahathir, de langst re gerende politicus in Oost-Azië. Hij wil de Maleisiërs, die niet bekend staan als een nijver volk en in de handel vol ledig worden overvleugeld door de Chinezen, meer zelf HomePlan uit Breda bouwt geprefabriceerde huisjes in de armste streken van Mexico. Inmiddels zijn duizend gezinnen aan onderdak geholpen. De stichting is dit jaar door de Nationale Commissie voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling (NCDO) gelauwerd als een van de tien beste Goede Doelen van de afgelopen tien jaar. Met steun van bedrijfsleven en particulieren wordt het werkterrein uitgebreid naar nog een land vol armoede: Zuid-Afrika. door Paulus Smits Het gaat goed met HomePlan. Maar veel beter nog gaat het met de honderden anonieme daklozen en krotbewoners uit Mexico die dankzij de stichting nu in een echt huisje zijn ondergebracht. Bin nenkort verrijzen dergelijke blauwe pre fab-woningen ook in de armste delen van Zuid-Afrika. Waar uitzichtloosheid elk persoonlijk initiatief bij voorbaat kansloos lijkt te maken, biedt HomePlan hoop. Jan Teb- be, bouwondernemer uit Breda en grondlegger van HomePlan, en zijn rechterhand Ronnie Holtslag, raken er niet over uitgepraat. Hun gezichten stra len als ze vertellen over de ontmoetin gen met vuilnisbeltbewoners, met aard bevingsslachtoffers of met mensen die een overstromingsramp ternauwernood hebben overleefd. Niet de rampspoed die deze sloebers heeft getroffen, maar het sprankje toekomst dat ze brengen door bouwprojecten aan te kondigen in getroffen gebieden, dat stemt hen tevre den. Op de foto's en de videofilms die Jan Tebbe toont van zijn bezoeken aan de blauwe nederzettingen, zijn dezelfde glunderende gezichten te zien. Blije nonnen, want HomePlan wordt lokaal gesteund door de kerkelijke organisatie Caritas. Blije gemeentebestuurders, want de weldoeners onderhouden goede contacten met de lokale gezagsdragers, die ook bijdragen in de kosten omdat ze gebaat zijn bij een goede huisvesting van de stede- en dorpelingen. Op de beelden vooral blije en trotse gezinnetjes. Vader, moeder, kinderschaar: zij hebben hun met doeken en golfplaat opgetrokken krot kunnen verwisselen voor een water dicht huis. Zij wonen niet meer op een lemen ondergrond, met gras als tapijt, maar hebben een betonnen vloer, die beschermt tegen vocht en ongedierte. „Als bloemen in een dor landschap", zo ziet Tebbe de huisjes die links en rechts de trieste woonomgeving van de kanslo zen opfleuren. „De armoede is ongeloof lijk. Je kunt zeggen dat één huisje een druppel op een gloeiende plaat is. Maar toch. Zo'n druppel helpt ook. Je merkt dat zo'n huisje een gezin weer structuur geeft. Het klinkt misschien heel gek, maar we horen verhalen van mensen die maatschappelijk weer gaan functioneren nadat ze vanuit een hut een huisje heb ben betrokken. Ze wassen zich, doen hun behoefte niet langer op straat, stu ren hun kinderen naar school en zoeken zelf een baan." In Hidalgo, ten westen van Mexico-Stad, bouwde HomePlan in nauwe samen werking met de regionale overheid een compleet dorp van 132 huizen, inclusief bestrating en waterleiding. In het vorig jaar door een aardbeving getroffen ge bied Guerrero in het zuidwesten van het land staan inmiddels 162 huisjes, ge deeltelijk voor het onderbrengen van dakloos geworden gezinnen, maar ook om plaats te bieden aan onderwijs- en gezondheidsinstellingen. Elders in het land, in de staat Yucatan, bieden de blauwe huisjes onderdak aan door de samenleving verstoten hiv-geïnfecteer- den, voor wie geen ander leven mogelijk leek dan in de goot. Totdat HomePlan zich aandiende. Zonder de plaatselijke steun van enkele getrouwen in Mexico zou het de helpers uit Nederland niet lukken de projecten van de grond te krijgen. Zoals Roel van Rooij die alle bouwprojecten begeleidt. De prefab-woninkjes van HomePlan zijn gemaakt van geperst en gelamineerd materiaal. Foto: GPD/Stichting HomePlan Van Rooij is toezichthouder, timmer man, bouwvakker, onderhandelaar en steun en toeverlaat tegelijk. Hij is vooral idealist, want wie gaat er anno 2002 nog tegen slechts een onkostenvergoeding zo ver van huis en haard in de negorij aan de slag? Of Jan en Els van Kalmt- hout, die ooit vanwege Jans baan naar Mexico verhuisden en die daar nu als bruggenbouwers fungeren tussen het HomePlan-hoofdkantoor in Breda en de lokale autoriteiten die om hulp aanklop pen. En die terloops bij het Mexicaanse bedrijfsleven en bij de overheid de nodi ge pesos loskloppen omdat lokale be trokkenheid zo belangrijk is. Vermogen In eigen land weten Jan Tebbe en zijn medewerkers zich ook gesteund. Tien tallen sponsors leveren bijdragen die de bouw van steeds meer huisjes mogelijk maken. Eén huisje kost, inclusief de grondwerkzaamheden, zo'n vijfhonderd euro. Voor een Nederlander een aardige duit, voor veel Mexicanen een vermo gen. Veertig procent van de dertig mil joen inwoners van Mexico-Stad leeft van minder dan één dollar per dag. „Hebben wij in Nederland dan nog het recht om te zeggen dat het ons slecht gaat?", mij mert Jan Tebbe. Daarom doet het hem deugd dat tal van bedrijven, stichtingen en particulieren HomePlan hebben ont dekt voor een forse donatie. „Tal van woningcorporaties steunen het huisves tingsbeleid. En giften van kleine en grote ondernemingen maken het ons mogelijk ook voor de verdere toekomst ideeën uit te werken. Maar extra middelen blijven welkom. Daarom beginnen we in 2003 met een ledenactie, die structureel mid delen moet opleveren." Jan Tebbe is in gedachten al bij de vol gende projecten. In Mexico is dat Galap- pa, waar aan de rand van de zelfkant ne genduizend families leven. En dan is er Zuid-Afrika, waar Ronnie Holtslag de kar gaat trekken, met name in Kwaztüu Na- tal. In samenwerking met de plaatselijke Caritas-organisatie worden daar gescha kelde basiswoningen neergezet, die dienst gaan doen als opvanghuis voor ongeveer vijftig weeskinderen wier ou ders aan aids zijn gestorven. Het moet het eerste zijn van een reeks HomePlan- projecten aan de Kaap. Bij de uitreiking aan Nelson Mandela van de Four Free doms Award, afgelopen voorjaar in Mid delburg, zijn duizend huisjes beloofd. Zij moeten de kansarmen ook in dit land vol problemen weer perspectief geven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 44