'Nomi blijft voor mij het belangrijkste' MEDIA 'Ik zit er niet om cynisch te zijn' Moeder van zes verbrande kinderen spreekt over drama Verfrissingsoperatie NOVA 160 van O wekt rspel een ek tot leven adiostation eboet voor at ivaarlijk spel Friese Idol Dewi (19) heeft wel veel over voor zangcarrière, maar niet alles BBC ontslaat 61 journalisten bij radio en tv nroepen praten ir over cao De onderhandelin- over een nieuwe cao voor ublieke omroepen worden |dag hervat. Dat heeft de Ibond FNV Kiem gisteren ge- Het hernieuwde overleg op het ultimatum dat FNV n met de CNV Diensten- nme d, NVJ en De Unie de2e k heeft gesteld. Eerder was (verleg stukgelopen, onder kir' «r op de vele tijdelijke con- irxic [en voor omroepmedewer- De bonden willen het aan- eelancers sterk beperken, villen dat werknemers al na 21 jaar in vaste dienst geno- worden. Omroepwerkge- zien dat niet zitten. ,}0 start met aroep Databank De KRO heeft deze de Omroep Databank op iet (www.kro.nl/omroep- iank.nl) gelanceerd. In de- tabank zijn feiten en cij- i vinden over de publieke ir a eP- Met hehulp van deze rens kan men discussiëren isis van feiten in plaats van ;n, zo meent projectlei- Mulder van de KRO. itabank is in het leven ge- pn nadat de publieke om- vorig jaar zwaar onder ?&ite kwam te liggen. De KRO het publiek hierop te rea- en dat werd veelvuldig an. Volgens de KRO heeft ubliek dat via de belastin- Ie publieke omroep be- recht op juiste feiten. itm a ja jaren '60 SUM - Via internet kan maandag gestemd wor- oö/, p de Top 60 van de jaren w e Radio 2 in februari uit e enden. Op basis van de dit ngekomen platen van hai aars wordt een top sa- esteld die vrijdag 14 fe- i tussen 12.00 en 17.00 uur 1 e en is. Radio 2 staat van -P I dag 10 februari tot en met er g 14 februari helemaal in ken van de sixties. Naast ?k besteden de program- op Radio 2 die week aan- aan deze jaren met re ps en interviews waarin ellen met nu getrokken Stemmen voor de Top via www.radio2.nl. sum/mediaredactie - In Theater van het Senti- ried op Radio 2 komt volgende Hen iet hoorspel weer even tot ïaandag tot en met don- wordt elke dag tussen en 23.00 uur een ander )el (uit het decennium dat ur e ond centraal staat) uitge- n. Telkens is één van de te gast om live een toe- g te geven. orspelen die opnieuw ui- ,a®( den worden zijn onder De Renner (1985), Bajes- 1 ;n (1982), De Avonturen latol (1977) en Het Trans- kt o sch Liftershandboek zaterdag 25 januari 2003 1 ka !ld'' en/gpd - Radiostation B in het Engelse Bir- tam is door een rechter den rdeeld tot een boete j. 3.000 euro naar aanlei- )3 van het uit de hand ge- 1 spelletje 'The Coolest in Town' (de koudste in in de stad), zomer van 2001 daagde 1 voorbijgangers uit om an zitten op blokken ijs van min 78 graden is. Wie dit het langst lid zou kaartjes winnen /0^en muziekfestival in de /Vbsoluut veilig, zei de 3Wjntator nog: „Het is als Dn ijs, maar dan een kouder." ier de deelnemers hiel- et meer dan drie kwar- >1 maar omdat hun ze- |n waren bevroren voel- Je niet dat ze zeer ernsti- Andwonden (als gevolg ■Jb extreme kou) hadden jopen. ön de vier had geluk ze dik gekleed was, de drie moesten tien we- het ziekenhuis blijven :e verschillende huid- ilanties moesten onder- jen kunnen nog steeds zitten. „Mijn leven f0'oed veranderd en nooit meer zoals het laagde een van de iffers, de 27-jarige He- Ty. Het radiostation ctif dat het onverant- had gehandeld en Tie slachtoffers inmid- ir 50.000 euro betaald irschot op nog af te schadeclaims. Dewi Pechler uit Scherpenzeel zit in de finale van het RTL 4-program- ma Idols. De komende weken spant het erom. Wekelijks valt er een kandidaat af. De kijkers bepalen na iedere live-uitzending op zaterdag avond wie er doorgaan. Uiteindelijk strijkt de winnaar een driejarig platencontract op. Voor Dewi draait het circus al. Roddelblad Privé hing aan de lijn bij oma en een tante. Want Dewi is met haar negen tien jaar al moeder, en dat is interessant. De tol van de roem, heet dat. Dewi heeft het er wel voor over. Vooralsnog. door Eva Vriend Hilversum - Neeeeeeeeeeh, ze heeft haar lippen niet laten op spuiten. Dewi schrikt van de vraag. Dat iemand dat denkt. Over haar. Er zijn toch zoveel sterren die hun lippen laten doen? „Ja, sterren, maar ik niet." Haar tweejarige dochtertje No- mi huilt. Dewi staat met de bor stel voor haar. „Stoute mama hè", sust ze. „Kom, we gaan even een nieuw staartje maken voor de foto. Ja, lieverdje, dat moet even. Nomi rent weg. In de hoek van de kamer krijgt De wi haar weer te pakken. „Kom maar, het is zo gedaan. Iedereen moet au hebben als 'ie mooie haartjes wil hebben. Want we willen wel mooi op de foto, hè." Dewi Pechler was zestien jaar, toen ze zwanger raakte. „Een ongelukje. Het laten weghalen kon ik niet, dat wilde ik niet. Ik vond dat ik mijn verantwoorde lijkheid moest nemen. Had ik maar niet zo stom moeten zijn. Het ging toen ook nog heel goed, samen met mijn ex" In middels is die ex „verdwenen". Daar wil ze het verder niet over hebben. Dewi woont officieel in Munnekeburen, maar is meestal bij haar moeder in Scherpen zeel. Haar moeder zorgt voor Nomi als Dewi op school zit, een sociaal-pedagogische mbo- opleiding in Zwolle. ,Als ik echt bekend word, kan ik Nomi min der vaak zien. Daar heb ik al over nagedacht. Het moet te combineren zijn, zingen en het moederschap. Zoveel bekende mensen doen dat, kijk maar naar Anouk. Als het even kan, neem ik mijn dochter gewoon mee. En anders zorgt mijn moe der voor Nomi. Dat doet ze goed. Dat weet ik." „Mijn moeder is nooit boos op me geworden om mijn zwan gerschap. Ze vond dat ik het zelf moest weten. Ze wilde wel per se dat ik mijn school afmaakte. Mijn vader was minder blij. Die moest wat langer aan het idee wennen. Maar toen Nomi een maal was geboren, was iedereen meteen helemaal weg van d'r. Ik heb heel veel steun van mijn fa milie. In het dorp kreeg ik veel bekijks toen ik met mijn dikke buik rondstapte. Op zwanger- schapsgymnastiek zag ik de blikken van die getrouwde vrou wen. Dat vond ik moeilijk Ik voelde me heel raar." Nagestaard „Net als toen, word ik nu weer nagestaard op straat. Ik zie mensen onderzoekend kijken, of ik het nou wel ben of niet. In het begin vloog me dat aan. Op school namen twee meisjes stie kem een foto van me. Dat kun nen ze toch ook wel even vra gen? Ik schrok heel erg, toen ik hoorde dat Privé aan het rond bellen is. Wat zullen ze verzin nen? Straks ligt er hier een foto graaf in de bosjes. Maar ik krijg ook heel veel leuke reacties. Het hele dorp heeft op me gestemd. Zo'n oud boertje vertelde dat hij vijf keer had gebeld. Scherpen zeel leeft helemaal op. Er ge beurt hier verder ook nooit wat, natuurlijk" Er staat Dewi nog heel wat te wachten. "Eigenlijk begint de echte gekte nu pas", zegt Claire Horton, producer van Pop Idol, de Britse voorganger van Idols. In Groot-Brittannië stemden ne gen miljoen mensen op één van Dewi: „Het hele dorp heeft op me gestemd. Zo'n oud boertje vertelde dat hij vijf keer had gebeld. Scherpenzeel leeft helemaal op. Er gebeurt hier verder ook nooit wat, natuurlijk." Foto: GPD de twee finalisten, Will Young en Gareth Gates. Alle kranten ruimden maandenlang hun voorpagina's in voor verhalen over de nieuwbakken sterren. Beide finalisten staan inmiddels om de haverklap op de eerste plaats van de Britse hitparades met weer een zoete ballad. Ook het duet van de twee heren werd prompt een hit. Een derde finalist scoorde eveneens een nummer- één- plaat. „Van de laatste tien deelnemers heeft eentje geen platencontract in de wacht gesleept", vertelt Horton. Winnen ziet Dewi zich zelf niet. Voor haar staat het zo goed als vast dat de vijftienjarige Jim uit Egmond 'Het Idool van Nederland' gaat worden. Hij pronkte al op de voorpagina van De Telegraaf, Privé wijdde een artikel aan hem. „En dat beïn vloedt het publiek toch", denkt Dewi. „Bovendien, hij kan echt heel goed zingen. Omdat hij een mooie jongen is, krijgt hij alle maal meisjes achter zich aan. Meisjes zijn veel fanatiekere fans. Die gaan natuurlijk alle maal voor hem bellen." Beroemd Het maakt haar niet eens zoveel uit, zegt ze. „Ik hoop gewoon dat ik dankzij Idols door kan breken. Daarvoor hoef ik niet beslist te winnen. Een contract zou al heel mooi zijn. Het was altijd zo'n onrealistische droom: mijn geld verdienen met zingen, beroemd worden. Maar nu komt het toch al veel dichter- bij." Dewi zong voor ze kon praten. Op de basisschool verwierf zij altijd de hoofdrol in de musi cals. Toen ze zwanger was en het huis in Munnekeburen be trok, nam ze haar eerste zang lessen. „Toevallig was mijn Het nieuwe NOVA-team gaat maandag van startmet vlnr: Matthijs van Nieuwkerk, Felix Rottenberg, Clairy Polak en Jeroen Pauw. Foto: GPD/Kippa Actualiteitenrubriek start maandag in nieuwe vorm Hilversum - Fransien, de moe der van de zes Roermondse kin deren die in juli omkwamen bij een brand in hun woning, ver telt vanavond in het televisie programma Heilig Vuur van de NCRV over de toedracht. Ook vader Peter komt aan het woord. Hij staat 11 februari te recht op verdenking van de brandstichting. De zes kinderen overleden na dat, zo luidt de verdenking, va der Peter in overspannen en mogelijk dronken toestand het huis in brand stak waar zijn vrouw en kinderen sliepen. Moeder Fransien overleefde het drama, maar werd wel zwaar gewond. Het zevende kind, Chayenna (10), ontsprong de dans omdat ze bij een tante lo geerde. In de Heilig Vuur vertelt de moeder over de situatie waarin het gezin zich bevond kort voor de fatale brand. „Een uitzichtlo ze situatie. Veel schulden, een van de zonen was onhandelbaar, en het gezin was niet in staat hulp te zoeken. In hun beleving is hulp iets dat wordt aangebo den, niet iets dat je opzoekt", al dus eindredacteur André Beerda van Heilig Vuur. Ook de vader van Fransien en pastoor Hans Kreuwels komen aan het woord. „Het is een triest verhaal dat, denk ik, model staat voor veel mensen uit sociaal zwakkere milieus die in de pro blemen zitten", meent Beerda. Vanuit de gevangenis geeft va der Peter via de telefoon een re actie. Hij zegt letterlijk: „Ik denk al die problemen die we hadden en de hulp die we niet kregen, dat we daar geen uitweg in za gen. Op dat moment zagen we het niet zitten." Ook zegt hij: „Ik denk dat ik een black out had. Anders zou ik het niet kunnen verklaren. Ik heb mijn kinderen niet willen vermoorden." Fransien Foto: NCRV Fransien en Peter hebben regel matig contact met elkaar. Mocht Peter over een aantal jaar vrijko men, is hij thuis welkom, aldus Fransien in Heilig Vuur. Heilig Vuur, vanavond om 22.50 uur op Nederland 1. nieuwe buurvrouw zanglerares, dus dat maakte het heel makke lijk. Die ademhalingsoefeningen hebben me ook heel goed ge holpen tijdens de bevalling." Droom Die buurvrouw heet Mirjam Mens, komt uit Den Haag en gaf jarenlang les aan Anouk. „De af gelopen maanden hebben we tijdens de lessen niets anders gedaan dan die liedjes voor Idols erin dreunen." Voor het programma dat wekelijks rond de twee miljoen kijkers trekt, schreven zich 7600 kandidaten in. Veelal jongeren, met dezelfde droom als Dewi. „Ik heb die x- factor, zeggen ze,'de factor die nodig is om een idool te wor den." Zij? Tenger, klein, een slap handje gevend, een knap kop- pie, volle lippen, hippe kleren, een dikke bos haar („mijn haar is wel nep"), en een opvallend diepe stem voor zo'n klein meis je. Waar die x-factor hem nou in zit, weet ze zelf ook niet. „Geen idee wat ze daarmee bedoelen." „Het lijkt me heel moeilijk om jezelf te blijven als je bekend bent. Je krijgt zoveel aandacht en wordt zo van alle kanten op gehemeld, daardoor raak je van zelf verpest. Daarom zijn be roemdheden vaak nare mensen die erg uit de hoogte doen. Ik heb hier veel over nagedacht. Ik ga heel erg proberen mezelf te blijven." „Het moederschap heeft me veel rustiger gemaakt. Maar voor die five-uitzendingen ben ik helemaal niet cooltjes, hoor. In de zaal zitten zeshonderd man. Ik heb nog nooit voor zo veel mensen gezongen. Echt heel eng, ik ben verschrikkelijk nerveus. Maar voor veel van de Idols-deelnemers is een carrière als artiest het allerbelangrijkste in hun leven. Nou, voor mij is Nomi het allerbelangrijkste. Na tuurlijk. Ik wil niet alles opgeven voor beroemd worden. Dat kan ik helemaal niet. Ik heb Nomi." londen/ap - De Britse publieke omroep BBC gaat 61 medewer kers van de nieuwsredacties voor radio en televisie ontslaan. Dat maakte de omroep gisteren bekend. De ontslagen moeten bijdragen aan een bezuiniging van bijna 500 miljoen pond (755 miljoen euro). Volgens een woordvoerster van de Britse publieke omroep kun nen de meeste ontslagen opge vangen worden door natuurlijk verloop, maar zullen sommige medewerkers toch gedwongen worden te vertrekken. Managers van de BBC bespraken de ont slagengisteren met vakbonds vertegenwoordigers. De bezuinigingen zijn in februa ri 2000 afgesproken met de Brit se regering. Voor het seizoen 2006-2007 zou 490 miljoen pond moeten worden bespaard door de BBC. RADIOGEZICHT Hilversum - Als het politieke programma Nederland Kiest als voorproefje beschouwd mag worden van het nieuwe NOVA, dat maandag zijn première be leeft, is de verfrissingsoperatie aardig geslaagd. De drang van de kijker om over te schakelen naar aartsvijand Barend Van Dorp op RTL 4 is alvast de kop ingedrukt, zo tonen de kijkcijfers aan. Nu de politieke hoogtijdagen voorbij zijn, is de vraag: kan NO VA op eigen kracht de concur rentie aan? Hoofdredacteur Rik Rensen ont vouwde op 18 juni vorig jaar de inhoud van zijn rapport Bestoft goud. De pas aangetreden, van RTL 4 afkomstige baas onthulde daarin zijn plannen om flink de bezem te halen door de sleets geraakte actualiteitenrubriek NOVA was tien jaar na de eerste uitzending in 1992 in een dut geraakt, aldus Rensen. Het moest allemaal 'wat flitsender, levendiger en snediger'. Rensen stuitte intern op een muur van tegenstand. NOVA stond onveranderlijk voor kwali teit en degelijkheid. Barend Van Dorp doen de actualiteit maar een beetje pierewaaiend af, vonden de NOVA-makers. Bovendien was de manier waar op de vaste presentatoren Rob Trip, Margriet Vroomans en Kees Driehuis aan de kant wa ren gezet helemaal beneden alle peil. Rensen hield echter stoï cijns vol dat vernieuwing niet al leen maar komt van een nieuw decor en een nieuw muziekje. Bij de oude garde zag hij niet de gewenste uitingen van 'emotie, begeestering, woede en verdriet' om per uitzending te voldoen aan het streven van rond een miljoen kijkers. Inmiddels is het 2003 en is maandag, ruim zeven maanden nadat Rensen zijn stofdoek te voorschijn haalde, het resultaat te zien van de restylingsopera- tie. Anchormen Dat werpt de vraag op, wat is er overgebleven van alle plannen? Allereerst de nieuwe presentato ren: Matthijs van Nieuwkerk en Felix Rottenberg. Zij zouden naar Amerikaans voorbeeld dé anchormen van NOVA moeten worden. Inmiddels is een twee de presentatieduo aangesteld, bestaande uit Jeroen Pauw en de van Radio 1 afkomstige Clairy Polak. De NOVA-redactie zou in de oorspronkelijke opzet van Ren sen de verantwoordelijkheid krijgen voor het hele actuafitei- tenblok op Nederland 3, inclu sief Den Haag Vandaag en het Sportjournaal. Die laatste ru briek was echter niet van plan de zeggenschap over het sport nieuws uit handen te geven of concessies te doen aan uitzend tijd en lengte. Dat probleem is soepel opgelost: sinds kort is het late Sportjournaal te zien op Ne derland 2. Van het oorspronke lijke plan om uit te zenden van af locatie en voor publiek, heeft Rensen eveneens af moeten zien. NOVA komt, wel met een nieuw decor, maar gewoon uit de oude, vertrouwde studio, zonder toehoorders. Net zoals in Nederland kiest, zullen de batten aan de studiotafel wor den afgewisseld met reportages op band en persoonlijk getinte interviews. De scheiding tussen NOVA en Den Haag Vandaag is groten deels opgeheven. Ferry Minge len was meteen al voorstander van de vernieuwingsoperatie als in NOVA voldoende ruimte zou worden gereserveerd voor poli tiek Aan die eis is voldaan, Haags nieuws komt niet langer louter aan bod in een apart blokje nadat NOVA door zijn onderwerpen heen is. Zo nodig is Mingelen vanuit Den Haag van meet af aan in beeld. Maandag komt Mingelen bij ho ge uitzondering naar Hilversum om samen met Clairy Polak de eerste aflevering van het nieuwe NOVA te presenteren. NOVA staat toch al grotendeels in het teken van nieuws over de kabi netsformatie en Jeroen Pauw heeft nog verplichtingen bij BNN. Mooi meegenomen is dat NOVA een nieuwe start gegund wordt zonder de hete adem van Barend Van Dorp in de nek. De heren van het vierde net zijn voorlopig op winterreces. Berrit de Lange Naam: Barry Paf Leeftijd: 23 Radioprogramma: Late Night Radio Show Zender: Radio 538 Altijd al bij de radio willen wer ken? Vroeger op de kleuterschool te kende ik al radio's en tv's. Toen ik Wat ouder werd imiteerde ik de radioprogramma's die mijn moeder op had staan. Het heeft er dus altijd wel een beetje in gezeten. Hoe ben je bij de radio terechtge komen Op mijn twaalfde ben ik naar de lokale omroep gestapt, omdat mijn ouders gek werden van al dat lawaai dat ik steeds maakte. Ik ben daar begonnen als koffie- jongen. En op latere leeftijd ging ik daar programma's presenteren. Op een gegeven moment heb ik een bandje naar Erik de Zwart ge stuurd met de jingles van de Top 40 verwerkt in mijn eigen programma. Dat mag natuurlijk niet, maar hij vond het wel grappig. Ik ben uitgenodigd voor een gesprek en op mijn zestiende, naast mijn school, bij Radio 538 begonnen. Radio-cv? In het begin presenteerde ik bij Radio 538 alleen in het week end, omdat ik nog naar school moest. Dat was het programma Greatest Hits. Sinds vier jaar presenteer ik de Late Night Ra dio Show. Wat herinner je je van je aller eerste uitzënding? Pas na mijn eerste aankondiging besefte ik dat het voor de lande lijke radio was. Ik heb zo'n dertig seconden staan trillen. Ook kon ik de titel van het programma niet uit spreken. Het heette de Party Pill People Paradise. Na heel wat gestotter, zei ik 'ik heb die naam ook niet verzonnen, hoor! Wat is leuk aan radio maken? Radio is 'the theatre of the mind' zeggen ze wel eens. Het is alsof je een boek leest. Je kunt er je van alles bij voorstellen, om dat je het beeld er niet bij kunt zien. Wat voor soort presentator ben je? Ik ben een enthousiaste presen tator, ik houd van positieve din gen. Ik zit er niet om mensen af Foto: Radio 538 te zeiken of om cynisch te zijn. Ik ben gezellig, maar wel op een, snelle manier. Heb je een ritueel tijdens het pre senteren? Ik ben heel geordend. Ik zorg al tijd dat alles op zijn plek ligt, dat het beeldscherm en het licht goed zijn afgesteld. Vroeger deed ik altijd mijn schoenen uit, dan voelde ik me thuis. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Ik word vaker aan mijn naam herkend dan aan mijn stem. Als ik bijvoorbeeld een verzeke ringsmaatschappij bel, krijg ik nog wel eens te horen van: hé, jij bent toch van Radio 538? Krijg je veel reacties van luiste raars? Veel mensen luisteren 's avonds naar mijn programma als ze zit ten te internetten. Als ik dan een oproep doe stromen de mailtjes en sms-jes binnen. Luister je zelf veel naar de radio? In de auto op weg naar mijn werk luister ik altijd naar degene die voor me presenteert. Zodat ik kan inhaken op wat hij heeft gezegd. Verder luister ik tijdens mijn uitzending altijd naar wat de concurr^itie doet. Maar ik zet ook wei eens een cd'tje op, omdat ik als dj de hits op de ra dio al genoeg hoor. Favoriete programma? Evers staat op vind ik erg leuk, maar meestal slaap ik nog op dat tijdstip. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? Met dance-muziek in de breed ste zin van het woord. Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Dat moet dan een muziekpro gramma zijn, bijvoorbeeld bij MTVofTMF. Lieneke van der Fluit

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 33