Uark Ens gaat zich steeds beter voelen SPORT Mees niet bang, stop op tijd' Vrijheid bevalt de vleugel van Valken Fusie tussen SJC en Noordwijk? )its wil met WSB de nacompetitie halen zaterdag 25 januari 2003 Thee K bases Peter van der Hulst erbroek - Voor een voetballer 32 jaar gaan de jaren tellen. rk Ens, spits bij zondageerste- 1 j. .fcser WSB, ziet zichzelf als een ldleE J 11 ift ondering. „Ik ga me steeds er voelen. Dat frappeert mij Ik ben een laatbloeier, wel- t heeft dat fysiek zijn voorde- Ik ben weinig geblesseerd en ik een kwetsuur heb, herstel ik ion? r snel van, maar het klopt dat pow |s voetballer bij de ouderen •k Ens laat de naam van Erik aarts vallen om duidelijk te ken dat je als oudere speler ogra grote waarde kan zijn. „Hij reg eg Pas °P latere leeftijd zijn te profcontract.Willaarts jopte zich in de jaren tachtig de vorige eeuw als doelpun- nachine van FC Utrecht en d daar zelfs een lucratief tract bij de Duitse club ussia Mönchengladbach aan „In de Bundesliga zie je ISCF dat spelers lang doorgaan. ïieem in Nederland Jan Jntze maar als voorbeeld. Al- !|V r untif itaat of valt met een blessu- ig je er een halfjaar uit dan area het snel bergafwaarts." ;rity. nu toe heeft Ens geluk ge- Bij FC Lisse was hij een wat langer uit de roulatie. Ijs^ terug van wintersport brak ij een tackle van achteren enkel en scheurde hij zijn den. Ruim een half jaar later hij weer fit. „Het ligt er vaak aan hoe je er mentaal mee aat. Ik ben niet iemand die adni inhoudt met de gedachte k wel eens een schop kan en. Sterker, ik ga er juist fel- l" blessures te voorkomen is )its, die een jaar geleden zijn gezin Lisse verliet en nu sserbroek woont, zuinig op lichaam. „In de zomer blijf n trainingsschema volgen. op dan twee keer in de i en pak het tennis weer op. 1 bezig blijven. Het moet zo zijn dat ik het seizoen Jlte "zo'n grote achterstand be- s gro |at ik die pas halverwege de i petitie heb ingelopen. Dat ;ewoon niet. Toch merk ik ent hil met vroeger. Bij FC Lis- in ik de dag na een wed- bij wijze van spreken niet or ip afkomen. Nu doe ik dat nd." Lachend is hij zelf de inde vraag voor. „Je zult wel en: hij doet nu vast minder it veld. Maar ik ben een spe- ie het van inzet moet heb niet van technisch ver- De Ridder zet in op promotie Mark Ens: „Het liefste had ik dit jaar kampioen geworden. De potentie is er, maar op de een of andere manier kunnen we net niet dat extra stapje doen waardoor we ook de mindere wedstrijden naar ons toe trekken." Foto: Dick Hogewoning dge vormt ook een beetje mijn kracht. Je moet de dingen doen waar je goed in bent" In het ge val van Ens? Trekken en sleuren in de spits, kont erin draaien en schieten. En ook als kopper is hij zijn hele voetballeven al suc cesvol geweest. Met FC Lisse en WSB zijn de clubs van Ens genoemd. „Een bewuste keuze. Je kunt wel heel veel 'hoppen', maar zo zit ik als mens niet in elkaar. Bij de ene club krijg je twee paar voetbal sokken en bij een ander mis schien drie. Dan kun je voor dat laatste kiezen, maar dat is mijn eer te na." Als veelscorende spits kreeg hij genoeg aanbie dingen, maar hij liet ze stuk voor stuk lopen. „Ik vind plezier be langrijk. Klikt het met je mede spelers, de trainer en spreekt de vereniging je aan. Bij FC Lisse ben ik opgegroeid, daar had ik mijn vrienden. Dus een makke lijk verhaal." Uiteindelijk viel een eigen sport zaak niet meer te combineren met voetbal op zaterdag, door gaans de drukste dag voor een middenstander. „WSB wist daarvan en reageerde adequaat. Wat ik me op dat moment voor de geest kon halen was het lelij-- ke paarse shirt met die gele kleur. Maar het complex is mooi en ik trof bij de Noordwijker- houters een homogeniteit aan die ook in Lisse was." Ens „sn Ijn int inmiddels als geen an- beperkingen. „Dat WSB - Wilhelmus zondag 14.00 uur maakte in 1996 de overstap, maar miste daardoor wel het eerste kampioensjaar van FC Lisse in de hoofklasse. „In dat opzicht ben ik misschien te vroeg weggegaan, maar vergeet niet dat ik bij WSB ook heel wat successen heb meegemaakt. We promoveerden van de tweede naar de eerste klasse, haalden twee keer de Amstel bekerfinale, waarvan we een keer wonnen en speelden in de grote Amstel Cup. Voor een club als WSB zijn dat heel mooie kaarten. We spelen nu met SJC en UVS bo vendien in een heel leuke com petitie." Ens mag met zijn 32 jaar inmid dels een van de oudere spelers van de selectie zijn, zijn rol is in de loop der jaren niet veran derd. Waar de meeste spitsen langzaam maar zeker linie voor linie afzakken, staat hij nog steeds in de 'punt'. „Natuurlijk heb ik wel eens wat anders ge probeerd, bijvoorbeeld achter de spitsen, maar anderen zijn op die positie capabeler." Ook op andere vlakken gedraagt hij zich nog steeds hetzelfde. „Ik ben niet iemand die taken naar zich toetrekt, maar als me ge vraagd wordt hoe ik bepaalde dingen zie dan wil ik daar graag over nadenken. Er wordt alleen weinig gebruik van gemaakt." Zo meent Ens dat de medische begeleiding bij WSB verbetering behoeft. „Soms zijn mensen blind voor hun eigen vereniging. Het zal wel goed zijn, wordt dan geredeneerd. Als ik een nieuw personeelslid in mijn winkel krijg, dat daarvoor in een andere zaak heeft gewerkt, vraag ik hoe hij bepaalde dingen ziet. Ik leer daarvan." WSB staat op dit moment een beetje roemloos in middenmoot van de eerste klasse. Het gat met de degradatiezone is niet al te groot. „Maar je denkt toch niet dat ik naar onderen kijk", zegt Ens zelfbewust. „Als dat het ge val is, kan ik beter stoppen met voetbal. Ik wil zeker met de na- competitie meedoen. Het liefste had ik dit jaar kampioen gewor den. De potentie is er, maar op de een of andere manier kun nen we net niet dat extra stapje doen waardoor we ook de min dere wedstrijden naar ons toe trekken. Aan een gebrek aan flair ligt het niet." Als mogelijke oorzaak voor de tegenvallende resultaten noemt hij de breedte van de selectie. „Maar dat komt wel goed. Het tweede team staat niet voor niets bovenaan, alleen zijn die jonge jongens nog net niet kftiar voor dat stapje omhoog." Als het aan Ens ligt maakt hij de opkomst van de nieuwe genera tie nog mee. Lichamelijk gaat het hem steeds gemakkelijker af. „Of ik doorga tot mijn veertig ste? Het zou zo maar kunnen. Al ben ik niet iemand die blind doorgaat. Als je het niet meer kan belopen of je komt met ge breken de trap af, moet je con cluderen dat je te lang bent doorgegaan." door Loman Leefmans valkenburg - Valken '68 is bij aanvang van de tweede sei zoenshelft koploper in de der de klasse. De 26-jarige Dennis de Ridder leverde hieraan met zijn assists en doelpunten een flinke bijdrage. De plotselinge versnelling langs de zijlijn is het handelsmerk van de Kat- wijkse schilder. Volgens De Ridder is de club aan 't Duyf- rak na een aantal op het nip pertje mislukte pogingen klaar voor opnieuw een stap voor waarts. „Ik denk dat niet alleen het eerste elftal, maar de hele vereniging daar klaar voor is", aldus De Ridder. Waarom stapte je vier seizoe nen geleden over van w Kat wijk naar Valken '68? „Drie keer trainen in de week werd me teveel. Ik heb mijn hele jeugd bij Katwijk gespeeld en daarna in het tweede team, altijd als vleugelspits. Af en toe viel ik in bij het eerste elftal. Bij Valken heb je als speler iets meer vrijheid en dat bevalt me wel. De sfeer is goed en daar door ook de prestaties." Vorig jaar miste Valken '68 op een haar na promotie. Dreun de die klap nog lang na? „Dat is inderdaad nog een tijd je in ons geheugen blijven hangen. Eén verloren potje bij Oegstgeest door een paar blunders en hup; SV '35 kam pioen, met één punt voor sprong. Het huidige seizoen begon met een verliespartij te gen Lugdunum, maar sinds dien hebben we niet meer ver loren. Lugdunum is vandaag opnieuw de tegenstander. Die ploeg ligt ons niet. Leidse bluf? Misschien, een precieze reden is niet aan te geven. We heb ben wel revanchegevoelens." Hoe groot is de invloed van Floor van Duyn, oud-speler van Quick Boys en Ter Leede en broer van Valken-trainer Piet? „Zijn ervaring heeft uiteraard bijgedragen aan de huidige klassering. Toch heeft hij maar een paar keer meegedaan. Hij voetbalt in het tweede elftal en hij staat klaar als er blessures of schorsingen zijn. Met het oog op de toekomst is het op merkelijker dat drie a vier jeugdspelers in de A-selectie zijn opgenomen. Het ziet er voor Valken goed uit. Het voet bal is er mede door de oefen stof van Piet ook een stuk op vooruit gegaan. Vroeger speel de Valken recht toe recht aan. Dat is al lang niet meer zo." Valken '68 richting tweede klasse? „Dat hopen we en daar zetten we op in. De huidige spelers groep moet het- niveau aan kunnen. Misschien dat er nog wat spelers die bij Quick Boys of Katwijk het eerste elftal net niet bereiken over zijn te halen om bij Valken te komen. Dat is bij MVKV, KRV én bij ons een bijna traditionele manier om aan goede aanwinsten te ko men. Bij Valken staan voldoen de vrijwilligers klaar en wordt genoeg voor de spelersgroep georganiseerd om het gezellig voor ze te maken." Dennis de Ridder. Foto: Taco van der Eb Valken '68 - Lugdunum zaterdag 14.30 uur )e Kort voelt zich nog goed genoeg to Hl olenj* I urreifl X/" posIJv hrou ng Loman Leefmans rdorp - Het is een zeldza- jombinatie: medicijnen stu- en semi-professioneel illen. Alfons de Kort deed |Jl)e balans bij de 36-jarige ^Tnaar is sindsdien naar de p kant doorgeslagen, prts is zijn beroep en voet- doet hij bij de amateurs tweedeklasser Alphense behandelkamer in het md Ziekenhuis in Leider kan hij een kleine glimlach onderdrukken: „Uitgere- ik ben momenteel gebles- aan mijn hamstring." De in hem waarschuwt di- ,Veel voetballers spelen in geval een wedstrijdje niet, in daarna een keer op hal- it mee om het weekein- la de hamstring op- te scheuren. Ik ben pas tot vier weken weer pre- lar dan genezen." :t een niet alledaagse ge- zijn geweest in de spelers in AZ '67. Terwijl de meute met klaverjassen, popmu- en praatjes over voetbal ïert, zit op de achterbank enling stilletjes in de stu- eken te neuzen. „Eigenlijk lie combinatie tussen stu- voetbal nog wonderbaar- >ed. Als semi-prof heb ik en wedstrijdje of vijftien in erste elftal gespeeld, toen de eerste divisie. Totdat ;e, de zogeheten co-schap- loest lopen. Bij AZ von- e dat ik die aan het trai- .chema moest aanpassen, 'ho, ho, wat dachten jullie als we de zaak eens om- delinj n< kbaar op eels 70 'ech op.orgj zelfs ta versb Er i coönr. ichl ouwen aarn; "Ke., <n na; «pn,oei dienst zijn draaiden?' Dat betekende het einde. Ik denk dat ik sowieso niet het talent had om een vaste waarde te worden." Door zijn studie voetbalde De Kort door het hele land, onder meer in de Amsterdamse regio, in Nijmegen en bij het Neder lands studentenelftal. In 1996 belandde hij bij hoofdklasser Rijnsburgse Boys waar hij drie seizoenen verbleef. „Het was de periode van trainer Henk Wis man. Na een enkelblessure in het eerste jaar, miste ik daarna bijna geen minuut meer. Ik werkte in die tijd bij de KNVB als teamarts van de jeugdselec- ties en het nationale vrouwen- elftal. Daarom werd het onmo gelijk om op zaterdag te blijven voetballen. Trainer Peter Wub- ben kende ik van het studenten- elftal en via hem ben ik bij Al phense Boys terechtgekomen." Sportgeneeskunde is een relatief nieuw onderdeel van het me disch bedrijf. Sportmedische ad viescentra, zowel losstaand als die zijn ondergebracht bij be staande ziekenhuizen, schoten de laatste jaren als paddenstoe len uit de grond. „Een onder deel van ons vak is het afnemen van al of niet verplichte sport keuringen. Dat is de preventieve kant van de zaak. Daarnaast hel pen we bij specifieke sport- klachten. Dan gaat het voorna melijk om chronische blessures. Bij voetballers denk je dan bij voorbeeld aan klachten van de lies, knie of enkel. Hoe hard kan je nog trainen? Moet het materi aal (bijvoorbeeld schoeisel) of de techniek worden aangepast. Hoe maak je jezelf verantwoord fitter? Sportarts Alfons de Kort (Alphense Boys): „Uitgerekend ik ben mo menteel geblesseerd, aan mijn hamstring." Foto: Hielco Kuipers HBS - Alphense Boys zondag 14.00 uur In zijn vierde seizoen als speler van Alphense Boys heeft hij zelf een tijdelijke pas op de plaats door een kwetsuur niet kunnen voorkomen. „Leeftijd? Ik ben kritisch op mijn medespelers, maar óók op mijzelf en ik zie niet in waarom ik zou moeten stoppen of een stapje terug doen. Ik denk dat ik het niveau aankan en ik heb nog geen reac ties gehad dat het niet zo is. Wees niet bang; ik stop op tijd." De vereniging van sportpark De Bijlen speelde begin jaren ne gentig na een gestage opmars vier seizoenen in de hoofdklas se. Twee treetjes lager hunkert Alphense Boys inmiddels naar eerherstel en De Kort ziet dat er van komen. „Een mooie, grote club met een goede, eigen trai nersopleiding en een fantasti sche organisatie. De Al is hoger geklasseerd dan alle andere clubs uit de regio, inclusief Quick Boys." We hadden alleen qua voetbal een matige eerste seizoenshelft, want punten hebben we genoeg gepakt. Maar HBS (de koploper, red.) heeft tot op heden slechts vier punten verloren. De achter stand op HBS is, als we zondag van ze winnen, nog vier punten. Ik geef ons een goede kans op promotie en op termijn kan het niet anders dan dat de club ver der stijgt." „Of ik dat nog meemaak, is twij felachtig. Ik werk zowel in Lei derdorp als in Den Haag en Rot terdam en binnenkort word ik voor de tweede keer vader. Mis schien moet ik wat dichter bij huis gaan voetballen." In een lokale krant in Noordwijk presenteerde het voormalige be stuurslid van voetbalvereniging Noordwijk, Harry Hollander, een plan voor een gezamenlijk sport park voor de plaatselijke voetbal clubs. Een en ander zou uiteinde lijk ook moeten leiden tot een fusie tussen SJC (zondagvoetbal) en Noordwijk (zaterdagvoetbal). Is dit een goed idee? Harry Hollander in de Noord wijkse 'Zeekant': De geluiden over een nieuw sportpark doen al een tijdje de ronde. Als je naar de toekomst kijkt moetje constateren dat een fusie zeker op termijn in ie ders voordeel werkt. Wat is er mooier dan op sportpark 'Keun samen' de toekomst in te gaan? In Lisse is het gelukt, waarom zou het hier dan niet lukken?" Ronald van Kesteren, keeper van SJC, speelde ook bij Noordwijk: „Noordwijk is prestatiegerich- ter dan SJC. Het draait bij Noordwijk vooral om het eerste elftal, de rest hangt er maar een beetje bij. Ik denk niet dat er veel mensen warm lopen voor een fusie bij SJC. Je krijgt een club die groter is dan Quick Boys." Jos Pesschier, voorzitter van SJC: „We hebben een paar jaar gele den al eens met de gemeente om de tafel gezeten. Er is toen al wat snel rekenwerk verricht. De conclusie was dat een nieuw sportcompex onhaalbaar was omdat de grond van het SJC-terrein te weinig oplevert. Het grootste gedeelte mag niet bebouwd worden omdat het te dicht bij de provinciale weg N206 ligt. Bovendien is er bij SJC niet 'een gevoel van samen gaan'." Jan Koster, voorzitter van de supportersvereniging van SJC: „Ik ken beide verenigingen, die culturen verschillen zo van el kaar. Bij Noordwijk is alles op het eerste gericht. Als het eerste elftal degradeert, is het allemaal op." Cees Spaanderman, voormalig bestuurslid van Noordwijk: Wij zijn een club met 1100 a 1200 leden. Denk je dat de club op z'n gat ligt als er veertien de graderen? Kijk eens in de om geving. Er zijn tal van floreren de clubs die niet op het hoogste niveau spelen." Wïm Siemerink, voorzitter van de Noordwijkse sportraad: „Ik denk dat een fusie onzin is, de clubs verschillen veel. Ik zie ook de voordelen niet. Een elf tal heeft nog altijd twee leiders en een trainer nodig. Ik voorzie zelfs dat er uiteindelijk minder jongeren gaan sporten. Noord wijk en SJC hebben allebei een Al, ik vraag me af of een fusie club twee A-elftallen over houdt? Leen Korbee, in december af getreden als voorzitter van w Noordwijk: „De clubs kunnen goed met el kaar overweg, maar een fusie tussen de clubs lijkt me heel moeilijk. SJC wil naar de zon daghoofdklasse, Noordwijk zit in de zaterdaghoofdklasse. Ik kan me niet voorstellen dat er een club komt die op beide da gen op het hoogste niveau speelt. Het is wel een goede zaak wanneer er over een nieuw complex 'gebrainstormd' wordt. Maar ik zie een nieuw complex er pas over zes a zeven jaar komen." De Noordwijkse wethouder Peter van Bockhove van sport: „Ik heb beide clubs inmiddels uitgenodigd om eens om de ta fel te gaan zitten. Om één club te maken, is denk ik, een stap te ver. Maar in andere gemeentes zie ik ook dat er een groot sportcomplex tot stand is ge bracht. Die hebben dat niet zo maar verzonnen. Misschien kan je er zelfs andere sporten bij betrekken. Bovendien kan je het parkeren goed organiseren. In eerste instantie wil ik peilen of het bespreekbaar is. Willem Spierdijk F-jes van Noordwijk en SJC bestrijden elkaar in de zaal, eind december vorig jaar. Straks misschien ploeggenoten? Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29