V^an der Zeeuw wil l kater wegspoelen Ria Visser weet mij zelfs al bij een 500 meter in slaap te zeuren d° Zijl/LGB en LZ 1886 ontmoeten elkaar na lange tijd SPORT ZATERDAG 25 JANUARI 2003 ie Lekker gescoord van de week. Negentien zetels winst. Jaze ker, uiteindelijk heb ik toch maar weer gewoon op de PvdA gestemd. Na lang aarzelen werd het Klaas de Vries. Ik twijfelde tussen de nummer drie van de partij en de nummer tien, hor zel Adri Duivesteijn. Tot ik een vriend aan de lijn kreeg die mij een bezoekje aan de website van De Vries aanraadde. Ik naar www.klaasdevries.nl en dat gaf de doorslag. In het voordeel van kalme Klaas. De man heeft hu mor en dat is een zeldzaamheid in het Den Haag van vandaag de dag. Om JP kan ik alleen maar lachen vanwege zijn be spottelijke voorkomen. Wouter Bos? Is bij mij niet in beeld geweest. Ik vind hem wat al te zelfverzekerd, de Bill Clin ton van de PvdA Ook ik ben diep onder de indruk van zijn scherpzinnigheid en uithou dingsvermogen (doping?), maar bij ons thuis wordt ook over Wouter Bos een beetje lacherig gedaan. Dat is de schuld van kleine Eva. Toen de heiland van de PvdA laatst zomaar een van haar kinderprogramma's bin nenstapte en het Wouter Bos voor en Wouter Bos na was, be trok haar gezicht. Loerend naar de kleine politicus op het televi siescherm riep de driejarige een tikkeltje verontwaardigd uit: Wouter Bos? Wouter Bos? Ka bouter Bos!' Eva zou Wouter de Boskabouter dan ook graag met een rode puntmuts de formatie aan zien gaan. Vorige week deed ik alsof ik het anti-alcoholoffensief van de Leidse PvdA mee zou laten we gen iti het bepalen van mijn stemgedrag. Flauwekul natuur lijk. Kunnen Wouter, Adri en Klaas er wat aan doen dat hun Leidse volgelingen niet van deze wereld zijn. Maar als het van de week om de bezetting van de stoelen in de raadzaal van het stadhuis was gegaan, had de PvdA het mooi kunnen schud den. Dat plan om sportkantines biervrij te maken, zit me hele maal niet lekker. Nee, in de po litiek, zitten ze op een droogje. Misschien dat er een paar van de Christen Unie nog een blau we knoop aan hun jasje hebben hangen, de rest van het Binnen hof weet hem behoorlijk te ra ken. Als PvdA-kiezer was ik woens dag verzekerd van een dikke ovenvinning. Alle aankondigin gen van een mooie uitslag gaven mij ook een veilig gevoel toen ik in het stemhokje De Vries, K.G. (Klaas) (m) liet oplichten. Maar om de spanning er een beetje in te houden, heb ik op verkie zingsdagoren en ogen dichtge houden. Ik heb niet eens in mijn stemlokaal geïnformeerd naar het opkomstpercentage. Doe ik gewoonlijk wel, uit medeleven met de vrijwilligers die de lo pende band van de verkiezingen moeten bedienen. Pas 's avonds tegen tienen zijn mijn vrouw en ik er voorgaan zitten. De kinderen in ruste, het huis aan kant en het flesje wijn ontkurkt. Ook mijn lief wist nog van niets. Ik vertelde haar dat bij mij het zondagavondgevoel van vroeger opborrelde. Dan was je de hele middag bezig ge weest om uit de buurt van de radio te blijven en je vader en vriendjes te ontlopen die toespe lingen zouden kunnen maken op het verloop van de eredivisie wedstrijden. En dan 's avonds, onwetend van wat komen zou, Sport in Beeld aanzetten. Bui tengewoon opwindend. Zoiets dus. Maar de lol was er woensdagavond snel van af. De buis was nog niet opgegloeid of daar hadden we de triomfante lijke grijns van de oude en on vermijdelijke nieuwe premier. Het was alsofMar ga van Arn hem (later Kamlag) haar inlei ding van Ajax - Feyenoord zo had geformuleerd dat je al wist welke kant het op zou gaan. Het scheelde niet veel of ik had de aflevering van onze favoriete se rie Cold Feet, die we nog te goed hadden, in de videorecorder ge drukt. Uiteindelijk ben ik toch maar heen en weer blijven zap pen tussen de staatszenders en Barend Mulder Van Dorp, maar het werd niet wat ik er van had gehoopt. Wat dit alles met sport heeft te maken? Niet zo bar veel, moet ik toegeven. Maar had iets beters geweten? The Australian Open? Schei even uit. Sinds die tennis ballen vierentwintig uur per dag over het scherm stuiteren, hoef ik niet meer. Dat geldt trouwens ook voor voetbal. Van te veel word ik nHsselijk. Maar onder hand begin ik er toch weer aar dig naar te snakken, naar een potje om het echie. Van mijn part NEC - NAC of andersom. Schaatsen? Echt niet. Zelfs bij een sprinttoernooi schotelt de NOS ons tegenwoordig een aan- vondvullendprogramma voor. Met commentaar van Ria Visser die mij zelfs al bij een 500 meter in slaap weet te zeuren. Moet u eens proberen als het schaapjes tellen niet opschiet: Ria Visser aanzetten. Geen familie nee, ge lukkig niet. Jaap Visser Reageren? Sportredacde.ld@damiate.hdc.nl Peter van der Hulst t - Het debuut van Michel van der Zeeuw als van LZ 1886 is er een met hindernissen. Tegenval- resultaten en een waslijst aan geblesseerden ien van LZ, dat vorig seizoen nog in de Europa Cup ram, een tobbend team gemaakt. Niet LZ 1886 is rond (20.00 uur, Zwembad De Zijl) favoriet in de maar De Zijl/LGB. De competitieslag tussen de Ewaterpoloverenigingen staat voor het eerst sinds iar weer op het programma. Van der Zeeuw (36), it bewegingsonderwijs aan het Rijnlands Lyceum, vooruit op de ontmoeting en geeft zijn mening iet Nederlandse waterpolo, het bewegingsonder- n de mentaliteit van sporters. radatiepoule duel met De Zijl/LGB heeft een heel andere la- dan we vooraf konden bedenken. LZ speelt al antal jaren in de hoofdklasse en De Zijl/LGB de ipen seizoenen een klasse lager. Dat niveauver- s weg. Wij zitten in een lastige periode en moe- ize verwachtingen behoorlijk bijstellen. We en wel zeggen 'wij zijn LZ en hebben in de Euro- ip gespeeld', maar dat is niet meer van toepas- We moeten bescheiden zijn. Als we niet tot sco- imen, hebben we een probleem. Daar heeft het eerste competitiehelft aan ontbroken. Als ploeg n we een grote inzinking mee. Dan merk je ook aanvulling van onderaf beperkt is. Het tweede jpaalt voor een belangrijk deel de kwaliteiten eerste. Vorig jaar werd het tweede bijna kam- van de reserve hoofdklasse. Vier ervaren spelers 'sdien gestopt, waardoor je bij de reserves r die opleiding en sturing hebt die je gewend ures isures trekken een enorme wissel op de pres- |en dat is gewoon vervelend. In de aanloop naar mpetitie raakten Mathieu Spros en Michiel ma aan hun schouder geblesseerd. Zij speelden |ste seizoenshelft niet. Voor het begin van de e competitiehelft raakte Martijn Laurense ge- ;rd. Bij het zetten van een blok raakte een spe- n onder zijn oog. Zijn oogkas is daardoor niet Kapot, maar er is ook een zenuw beschadigd. Ik lat het goed komt, maar de medici zijn daar op ment nog niet zeker van. Het is niet duidelijk of uw klem zit, of dat hij is afgescheurd. Joeri Jcreeg vorige week zaterdag in een duel met de Ir van De Ham een tik op zijn hand. In het zie ls werd een breuk in zijn ringvinger geconsta- k ben daarmee twee scorende spelers kwijt. NOORDWiJK - Sander van der Holst (25) en zijn broer Gerben (21) hebben een passie voor basketbal. De oudste van de twee (links) komt uit voor Oranje en speelt eredivisie bij Ricoh Astronauts in Amsterdam. Daar woont hij ook en studeert hij psychologie aan de VU. Gerben woont nog thuis in Noordwijk, waar ook de foto is gemaakt. Hij speelt met MSV in de promotiedivisie en volgt aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam een studie economie. kijken vaak dezelfde programma's, zoals Jiskefet, en houden beiden van Hans Teeuwen. Gerben: Sander is wel artistiek geïnte resseerd. Hij houdt van kunst en mu ziek. Sander: Toen we samen in Antwerpen waren, hebben we wat musea bezocht. Gerben: Hij is veel met reizen bezig. Sander is een beetje een avonturier. Hij is al in India, Thailand en de Domini caanse Republiek geweest. Zou ik ook heel graag willen, maar het is er nog niet van gekomen. Sander: We zijn niet vaak samen wegge weest. Wel een keer op wintersport, toen ik nog bij Zwolle speelde. Dan deden we dingen die niet mochten, gingen we pis tes af die gesloten waren. Al moet ik dat eigenlijk niet zeggen waar mijn moeder bij zit. Gerben: Vroeger gingen we altijd samen naar het strand. Sander: Staken we de Parallelboulevard over en waren we er. We hadden bij het Oranjebad een badhokje. Als het mooi weer was, waren we er altijd. Tijdens het seizoen zien we elkaar niet zo vaak meer. Dat komt ook door onze sche ma's. Gerben studeert immers ook. Gerben: Het zou heel gaaf zijn om ooit eens samen in hetzelfde team te spelen. We hebben wel tegen elkaar gespeeld. Voorlopig moet ik eerst maar goed pres teren in de promotiedivisie. Sander: Op zich heeft hij het in zich om de eredivisie te halen. Alleen speelt hij als pointguard op een moeilijke positie. Er zijn weinig eredivisieploegen en op zijn plek staan meestal Amerikanen. Maar ik ben ook bij een lager spelende ploeg begonnen. Als het dan goed gaat, groei je mee. Je moet een kansje krijgen. Hoe ik dat oplos? Misschien tover ik, net als De Zijl met Pascal Bontje, wel iemand uit de hoge hoed. We hebben enkele oud-spelers die de club een warm hart toedragen. Nee, zelf ga ik niet spelen. Wie wel? Dat is nog een verrassing." Druk „Ik denk dat ik makkelijk kan relativeren. Waterpolo blijft toch een sport in de marge. Ik voel geen dnik in de zin dat we gaan degraderen. Ik heb nog geen witte zakdoekjes gesignaleerd. Of het bestuur al bij me heeft aangeklopt? Als de groep en ik daarvan beter gaan functioneren, graag. Er wordt goed gecommuni ceerd met de groep en de polocommissie. Ik steek er genoeg tijd in, bijvoorbeeld in de man-meers. Maar in de vorige wedstrijd hadden we veertien keer een overtal, we scoorden slechts een keer. Dan krijg je de rekening gepresenteerd. Het zorgt uiteindelijk voor een psychologische drempel; dat je gaat denken, stuur er bij de tegenstander maar geen man uit, want het lukt ons toch niet." RANDJE BUITENSPEL Bouwman v( 3rT).a: Sander is een heel makkelijke 'L We hadden thuis weinig ruzie, 6 als ik wat van hem kapot had kt. Voor de rest kunnen we goed caar opschieten. 3. cf. Er zit ook een behoorlijk leef- •Isofschil tussen ons. Ik ging vroeger geregeld met Lote broer mee naar het basketbal. 1 altijd beter en ik kon veel van ren. f: Wés beter? I: Oké, is beter. J: Het is ook moeilijk vergelijken 2- Pna vijfjaar verschil. In het veld eren wij wel. Gerben wordt dan tik;jn beetje gemeen. Hij doet er alles te winnen. Hij heeft aardig wat zeker voor iemand van 21. Ger- eft ook gevoel voor humor. We Coach „Ik ben als coach niet veel anders dan ik als speler was. Ik ben nog steeds heel berekenend. Ik loer op kansen, op fouten van een tegenstander. Ik weet waar de mogelijkheden liggen om een speler uit zijn spel te halen. Qua systemen heb ik redelijk door wat het nut ervan is. Als speler had ik wel minder begrip voor een ploeggenoot die er niet honderd procent voor ging. Als trainer begrijp ik beter dat spelers andere keuzes maken. Ik relativeer meer. Je kimt niet alles zeggen, omdat je ook de langere termijn in het oog houdt. Je wordt diplomatieker." Nederlandse waterpolo „AZC wil graag internationaal meespelen, maar ik denk niet dat ze het redden met de huidige ploeg. Ze zijn op de goede weg door meer te trainen. Neder landse waterpoloërs die in het buitenland spelen, ko men wekelijks tegen toppers uit. Dan moet je voor je plek knokken en is het niet, zoals in Nederland, dat je automatisch in het eerste team komt. Een aantal clubs in Nederland is ambitieus bezig, maar om beter te kunnen worden, moeten de verenigingen buiten landers halen. Of de Nederlandse toppers moeten naar een ander land. Doordat een aantal Nederlandse waterpoloërs in een vreemde competitie speelt, is het niveau van het Nederlands zevental ook omhoog ge gaan. AI praat je dan wel over een beperkt aantal spe lers." Fusie „Ik ben nooit voor een fusie van De Zijl/LGB, Vivax en LZ geweest. Veel mensen redeneren: één plus één is twee. Het gaat mij juist om het individu. Zoek daar Michel van der Zeeuw: „Wij zitten in een lastige periode en moeten onze verwachtingen behoorlijk bijstellen. We kunnen wel zeggen 'wij zijn LZ en hebben in de Europa Cup gespeeld', maar dat is niet meer van toepassing. We moeten bescheiden zijn." Foto: Taco van der Eb je winst. Stel dat er bij Vivax vijf spelers zijn die een vierde keer in de week willen trainen, bij De Zijl vijf en bij ons twee. Overleg dan dat je die jongens een gezamenlijke training kan aanbieden. Ik ben het er mee eens dat je na een fusie de betere spelers bij el kaar krijgt. Toch zul je je moeten afvragen of ze wel willen. Er is een cultuuromslag voor nodig. Boven dien moet je een fors aantal spelers teleurstellen. Je kunt er ook voor kiezen om niet te fuseren en slechts een competitieteam te vormen uit de drie verenigin gen, een zogeheten startgemeenschap. Ik zou daar wel wat voor voelen, maar mijn ambitie is wel om de absolute top te halen. In dat geval moet ik zelf ook concessies doen. Wordt het werken op clubniveau, zoals nu, dan moeten we maar op de oude voet door gaan." Mentaliteit „In algemene zin is die minder geworden. De wil om dingen opzij te zetten om drie keer per week te trai nen en een wedstrijd te spelen is afgenomen. Dat merkje ook in andere sporten. Je kunt dat omzeilen door met beloningen te werken, maar dat vind ik een verkeerde manier. De motivatie moet intrinsiek zijn. Jij vindt het waterpolo leuk en dan ga je maar een keer niet naar de verjaardag van oma, of je plant je huiswerk zo dat je op tijd bent voor de training. Het stoort me dat de motivatie om alles voor sport te la ten minder is geworden. Ik zit zelf in het onderwijs en daar zie ik het ook De wijze waarop de jeugd de vrije tijd besteedt is enorm divers. Je hebt niet voor niets die SIRE-reclame met de slogan 'Kinderen hebben het druk, van wie zouden ze dat hebben'. Ik ben het daar volledig mee eens. Mensen verschuilen zich ook achter die diversiteit, terwijl je keuzes zou moeten maken. Zelfs leerlingen trekken tegenwoordig al de agenda's." Bewegingsonderwijs „Er is enorm op het onderwijs bezuinigd. Gelukkig staat bij een aantal politieke partijen in het program ma dat de vakleerkracht terug moet komen. Ik ben blij dat ik op het Rijnlands Lyceum les geef, een school waar veel kinderen sporten. Ik weet ook dat het anders is, kijk maar eens naar de achterstandswij ken in de grote steden. Of dat gevolgen heeft voor de topsport in Nederland? Ik denk dat de sportbonden in het algemeen minder leden dan vroeger hebben, ondanks dat er meer inwoners zijn. Minder aanbod, betekent uiteindelijk ook minder topsporters." Europa Cup „Voor mij was de Europa Cup in november 2001 een mooie afsluiting van mijn actieve carrière. Ik vond het leuk dat LZ-coach Wim Siera mij benaderde. Ik moest er wel wat tijd voor uittrekken om mijn conditie op peil te brengen, maar ik had er ontzettend veel lol in. Vooral die wedstrijd tegen de Russen vond ik prach tig. Dat was een topteam. Met het Nederlands team onder twintig jaar en het Nederlands militairenteam heb ik ook tegen de absolute top gespeeld, maar Eu ropa Cup spelen met een eigen clubteam is toch iets speciaals. Je speelt dan met mensen met wie je veel optrekt. Dat zorgt voor een andere beleving." Hol van de leeuw „Ik wil tegen De Zijl/LGB gewoon een goede pot zien. Als we de mogelijkheden die we krijgen benutten en verdedigend niets weggeven, kunnen we winnen. En anders moeten we maar de gelukkigste zijn. De Zijl staat op vier punten uit twee gespeelde wedstrijden, wij op nul uit twee. Zij hebben daar een lekker gevoel aan over gehouden. Wij zitten met een kater en die laat zich alleen maar wegspoelen door zo goed moge lijk te presteren. We moeten moed putten uit de goe de wedstrijden die we speelden. Niet denken van als we maar geen man-meer krijgen, een break tegen of opnieuw een blessure, want daar ga je alleen maar voorzichtig van waterpoloën."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25