Donner gaat snel coalities Verkennen' Zondag open! I Armlastig Oegstgeest krijgt tips van burgers Burgemeesterskandidaat Harry Groen wil naam zuiveren 'Dat dit kan gebeuren in zo'n rustige buurt' 'Jongens onhandelbaar Duizenden door regeltjes scholen' ban5.n ™eg in Leidsch Dagblad 071 - 528 14 14 Koningin benoemt informateur 0 staalindustrie Haider geweerd op Weissensee Klassieke muziek tegen hangjeugd m - Leidsch Dagblad NR. 4B139 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 zaterdag 25 JANUARI 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 w fashington ziet n sver een ge nder' Europa ïhet I fcute regen edreiging voor olen De Valk Hidekerkse nederij na 30 ar ontruimd arjolein Bastin I Libelle-lezers blijven MENTAAR iieuen Bet die 13P te r 9 a tijdens f Leidsch ill Dagblad fïW BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN wj WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NL NVM.BO S EUWE POLITIEK e ein Donner van het CDA is J worden. Hij moet als infor- gaan verkennen welke erheidscoalities mogelijk i de verkiezingen van afge- woensdag. De demissio- [^9 minister van justitie was |l de informateur van het kabinet Balkenende dat dagen vieL Hij is de juiste om vast te stellen dat het tilen dat kabinet (CDA- PF) onmogelijk zal zijn en ik het inruilen van de LPF )66 in die combinatie een aanbaar pad zal blijken, n de tijdrovende spelletjes oude politiek die een keuze in de richting van ijdelijke CDA-PvdA onmogelijk maken. Het leider van het CDA ken- :1 moeite over te schake- de verkiezingsretoriek iderscheidt ons van el- naar de formatieretoriek lebben we met elkaar ge- Zijn vertrouweling Don- loet de schaamlap breien blik richting PvdA te kun- venden. Terwijl diezelfde :r bij de koningin zat om te worden tot informa- was oud-informateur Ed lijn te gast bij Netwerk. Hij ^dA-expert in lastige for en heeft in die hoedanig- 1 eens meer dan een half vergeefs gesleuteld aan de ig van een PvdA-CDA ka- Het waren natuurlijk vol- andere tijden.en Van Agt n Uyl waren niet te verge- met Balkenende en Bos, toch! Van Thijn gaf twee idige adviezen aan de van de nieuwe poli- llereerst om als winnaars genereus te zijn. En vooral gericht aan zijn enoot Wouter Bos, zich steeds te blijven realise- er een rechts alternatief 7- H jk was. Bovendien, zo ora- ap <iij, zouden beide heren die eelshgelooflijk veel succes hun partijen uit de modder »i getrokken, met dezelfde Iteiten ook in staat moeten diezelfde snelheid een maken. Balkenende 25, tijdens de verkiezingstijd en te onpas over zijn voor de toekomst'. De leeft gesproken. De eerste die agenda voor de toe- lijkt makkelijk in te vullen iraken. Het hoeft niet al- moeilijk te gaan in de we de nieuwe politiek. den haag/gpd - CDA'er Piet Hein Donner gaat de komende dagen als informateur 'verkennen' wel ke meerderheidscoalities moge lijk zijn na de stembusuitslag van 22 januari. Koningin Beatrix heeft deze opdracht gisteravond aan de demissionaire justitie-minister meegegeven, na een eerste con sultatieronde met alle fractie voorzitters en haar adviseur Tjeenk-Willink. Meerdere politici hebben echter te kennen gegeven dat er maar één realistische mogelijkheid is: een kabinet van CDA en PvdA. „Een alternatief voor zo'n kabi net is er niet. Dat is zoeken naar een pinguïn op de Noordpool", schamperde SP-lijsttrekker Jan Marijnissen na zijn ontvangst op paleis Noordeinde. De poli tieke leiders van WD, D66 én LPF gaven gisteren te kennen dat zij kiezen voor een opposi tierol. PvdA-fractievoorzitter Wouter Bos adviseerde een ka binet te vormen van PvdA en CDA, maar voegde er aan toe dat de bereidheid daartoe we derzijds moet zijn. .Anders heb ben eindeloze verkenningen geen zin." CDA-leider Jan Peter Balkenen de, die gisteren als eerste bij de koningin werd ontvangen staat onder grote druk om snel zaken te doen met de PvdA. „Een kabi net met CDA en PvdA ligt zeer voor de hand", zei WD-leider Gerrit Zalm, die pleitte voor snelheid bij de formatie. Groen- Links-fractievoorzitter Femke Halsema sloot zich daar bij aan. „We moeten geen tijd verdoen met ritueel baltsgedrag en pube rale paringsdansen", zei zij. De dreigende oorlog in Irak en eco nomische problemen zouden een snelle formatie vereisen. Balkenende verweerde zich gis teren tegen het verwijt dat hij de door Nancy Ubert oegstgeest - De inwoners van Oegstgeest zijn niet van plan om toe te kijken hoe hun gemeente ten onder gaat aan haar miljoe nenschuld. Spontaan bieden ge pensioneerde zakenlui en ande re professionals hun expertise aan om het dorp te redden. „Heel Oegstgeest staat op zijn kop, maar het is opvallend hoe constructief de burgerij mee denkt", zegt communicatieme dewerker Esther den Hertog. Den Hertog en haar collega Jan- Willem Anholts houden deze vrijdag een speciale phone-in. Elke tip, hoe onrealistisch ook, wordt vastgelegd. De kritiek die de twee daarbij en passant over zich uitgestort krijgen, nemen zij voor lief. Den Hertog: „Het valt hartstikke mee." De tele foonlijnen zijn bijna continu be zet. De Oegstgeestenaar wil dui delijk meepraten over het mil joenendebacle. Ook per e-mail druppelen de gratis adviezen gestaag binnen. Den Hertog leest voor: „Doek het monumentale gemeente huis op en verkas naar de barak ken die op het voormalig mari neterrein staan. Maak van het gemeentehuis Residence Rhijn- geest, waar welgestelde ouderen vertoeven in een ambiance van allure. En laat de projectontwik kelaar die dat rijkeluisoord bouwt, de tekorten van de nieuwbouwwijk Poelgeest aan- Digitaal dossier over declaratieverleden op internet Piet Hein Donner Foto: ANP vorming van een nieuw kabinet nodeloos vertraagt en de PvdA daarmee tegen zich in het har nas jaagt. Volgens de CDA'er is het in ieders belang dat niet overhaast te werk wordt gegaan. „Ik wil zorgvuldigheid betrach ten. Het gaat om het beleid en vertrouwen", aldus de demis sionaire premier. Volgens hem is het geen uitgemaakte zaak dat de Nederlandse kiezers op 22 ja nuari voor een centrum-links kabinet hebben gestemd. „De kiezer heeft zich niet voor een aardverschuiving in het beleid uitgesproken." Vermoedelijk zal Donner maan dag al zijn eerste gesprekken als informateur voeren. Behalve Balkenende en Bos zal hij ook andere fractievoorzitters ont vangen, onder wie LPF-leider Mat Herben en D66-voorman Boris Dittrich. Nadat Donner zijn advies heeft uitgebracht, zal de nieuw verkozen Tweede Ka mer daarover kunnen debatte ren. Het echte onderhandelen begint pas daarna. Algemeen wordt verwacht dat de formatie enkele maanden zal vergen. vullen." 'Nu Leiderdorp is afge haakt, moet Oegstgeest maar een giga-uitgaanscentrum bou wen', vindt de volgende schrij ver. Terug naar de telefoon. Met een afgemeten stem, waarin er gernis doorklinkt, vraagt een man alle relevante raadstukken van Poelgeest op. „Ik eis een on derzoek en begin daar vast zelf mee." Met de brief die de bur gemeester begin deze week huis aan huis heeft laten bezorgen, kan hij bitter weinig, moppert hij. „Een hoop blabla", bekriti seert de volgende beller diezelf de brief. „Voorlopig wordt het niet op de burger verhaald, staat er. Ik wil een weddenschap met u afsluiten. Volgend jaar gaat de ozb subiet omhoog." Sommige mensen vinden het juist een uitstekend plan om de gemeentebelastingen te verho gen. „De beste manier om de pijn te verdelen", zegt een vrouw. „Want het is niet eerlijk als slechts de inwoners van Poelgeest moeten bloeden." De één wil de tunnel naar de Leidse Merenwijk schrappen, de ander houdt een vurig pleidooi voor het behoud van die verbin ding onder het spoor.„Het laat ste woord over de rampspoed van Oegstgeest is nog niet ge sproken", zucht Anholts. Pagina R3: SLS nagelt Oegstgeest aan schandpaal Zie ook zaterdagbijvoegsel Erbij (advertentie) Amsterdam, Delft, Duiven en Eindhoven Op zondag 26 januari zijn deze IKEA vestigingen, tijdens de SALE, open van 10-17 uur. door Wim Koevoet leiden - De omstreden Leidse burge meesterskandidaat H. Groen wil met een door hemzelf samengesteld dossier over zijn declaratieverleden zijn naam zuive ren. Binnenkort verschijnt het lijvige boekwerk met bonnen, notulen, teksten van toespraken, verklaringen en allerlei correspondentie op internet. Groen denkt dat hij met al deze stukken voor eens en voor altijd kan aantonen dat er geen 'declaratiezaken' zijn en dat de pu blicaties die daaraan zijn gewijd 'van de leugens aan elkaar hangen'. „Het zit mij enorm dwars dat de media elkaar steeds maar napraten, zonder zich te verdiepen in het dossier", zegt hij in een recent in terview in Binnenlands Bestuur. In een vraaggesprek, vandaag in deze krant, geeft Groen toe dat 'de media' het dossier niet konden kennen omdat hij het nu pas prijsgeeft. „Ik snap hoe de honden blaffen. Maar ik kon me tijdens de benoemingsprocedure niet verweren omdat ik anders de commissaris van de koningin én minister Remkes voor de voeten zou lopen." In het dossier lijkt WD'er Groen defini tief af te rekenen met het door Het Parool in omloop gebrachte verhaal dat hij de gemeente Amsterdam, waar hij twee jaar wethouder was, wilde laten opdraaien voor de kosten van zijn partner, die met hem mee was op een buitenlandse dienstreis. Uit de stukken blijkt dat de stichting die Groen en zijn vriendin had uitgenodigd, aanvankelijk zou betalen. Zonder dat Groen zelf daarvan op de hoogte werd gesteld, kwam de stichting op dat besluit terug en diende een decla ratie in bij de gemeente Amsterdam. De toenmalige burgemeester S. Patijn heeft in een openbare raadsvergadering, begin 2000, Groen van alle blaam gezuiverd. Maar dat was nadat Groen al was afgetre den. Op de vraag waarom hij tot dat be sluit kwam, wil Groen anno 2003 geen antwoord geven. Het dossier biedt even min opheldering. Groen gaat in zijn dossier ook uitgebreid in op de declaratie voor zijn honorarium als voorzitter van de Raad van Bestuur en gedelegeerd directeur van het in financi ële nood verkerende NV Omniworld in Almere. Hij wilde zich een half jaar voor uit laten betalen. „Voor de werknemers bestaan er sociale wetten als de naamlo ze vennootschap failliet gaat. Ik heb zo'n bescherming niet", verdedigt hij zich. „Trouwens, ik heb tot op de dag van van daag over die periode nog geen cent ge zien van Omniworld." Pagina Ri: Groen wil nog niet alles verklaren Zie ook zaterdagbijvoegsel Erbij amstelveen/gpd - „Na zijn tUT- bulente leven hield hij zich juist de laatste tijd wat rustig", bena drukte misdaadverslaggever Pe ter R. de Vries gistermiddag na de aanslag op Cor van Hout. De man, die vooral bekend werd als een van de ontvoerders van biermagnaat Heineken en diens chauffeur Doderer, had geen schijn van kans. Grote opschudding in de oude dorpskern van Amstelveen, lut tele minuten na de dodelijke schoten op Cor van Hout. Be woners klitten bijeen in de Dorpsstraat. Even verder om de hoek, ligt in de Stationsstraat het lichaam van Van Hout. Doorzeefd met kogels. De schietpartij vond plaats voor het Chinese restaurant The Roy al Sang Kong, waar Van Hout juist met twee andere mannen had gegeten. Twee personen op een rode motor vuurden een salvo kogels af. Van Hout was op slag dood. Een tweede man werd zwaargewond per trauma helikopter overgebracht naar een ziekenhuis. De motor wordt enige tijd later aangetroffen in het nabijgelegen Buitenveldert. Uren na de liquidatie houdt de politie een man aan, een metge zel van de slachtoffers. „We dachten eerst nog dat ie mand hier met een boormachi ne bezig was. Maar het bleken twee lange salvo's van schoten te zijn", vertelt een geschrokken verkoopster van een nabijgele gen winkel. „Dat dit kan gebeu ren in zo'n rustige buurt als hier. Het is niet te geloven. Kijk, dat zo'n crimineel wordt omgelegd, dat vind ik niet erg. Maar er hadden ook onschuldige men sen of kinderen geraakt kunnen worden." Waar omwonenden vooral ver baasd over rijn, is dat de politie zo snel arriveerde. „Het heeft hooguit twee, drie minuten ge duurd en toen stikte het al van de politie en even later cirkelden een politie- en een traumaheli kopter hier rond." Van achter de schermen die de politie rond de plaats van het delict heeft geplaatst, verschijnt de vrouw van Cor van Hout. Zwaar overstuur wordt ze door agenten meegenomen. Van Hout woonde met rijn gezin in een nabijgelegen nieuwbouw wijk in Amstelveen. Tussen de tientallen camera ploegen, fotografen en journa listen bevindt zich ook Peter R. de Vries, die een boek schreef over de Heinekenontvoerders. „Van Hout was een van de meest opmerkelijke mensen die ik heb gekend. Hij was een man Het lichaam van Cor van Hout ligt afgedekt onder een deken. Op straat verzamelen leden van de techni sche recherche in witte pakken de persoonlijke bezittingen van de vermoorde Van Hout. Foto: ANP met meerdere gezichten. Een crimineel, maar ook een heel in telligente man. Als hij niet in de Amsterdamse Spaamdammer- buurt was opgegroeid maar hier in Amstelveen, was het waar schijnlijk heel anders met hem afgelopen." Donderdagavond sprak De Vries nog met Van Hout. „We hadden een halve afspraak om dit week end samen wat te gaan eten. Schokkend dat dit toch nog is gebeurd. Maar Van Hout hield er altijd rekening mee dat hij zou worden doodgeschoten." Pagina Binnenland: Meer nieuws over liquidatie Van Hout (advertentie) Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! Universiteit Leiden levert meeste leden Tweede Kamer den haag/gpd - De Vrije Univer siteit in Amsterdam probeert mee te delen in het succes van de politici die woensdag bij de verkiezingen wonnen. 'De Vrije Universiteit feliciteert haar oud studenten Jan Peter Balkenende, Wouter Bos en Gerrit Zalm met hun verkiezingswinst', staat er in een advertentie, die besluit met de wervende woorden: 'Een studie aan de VU biedt meer perspectief. Het succes van de drie oud-stu denten is duidelijk, maar de VU is niet de universiteit die de ver kiezingen van woensdag won; dat is de Rijksuniversiteit Lei den. Eén van de acht leden van de nieuwe Tweede Kamer stu deerde in Leiden. De Universi teit van Amsterdam komt op de tweede plaats: tien procent van de nieuwe Tweede-Kamerleden studeerde daar af. Op de derde plaats staan, naast de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, de uni versiteiten van Groningen, Rot terdam en Nijmegen, met ieder zo'n zes procent oud-studenten. De universiteiten van Delft, Utrecht en Wageningen komen direct daarna. Pagina Gesprek van de Dag: Hét Kamerlid is een drs. van 45 weissensee - De Nederlandse organisatie van de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissen see heeft afwijzend gereageerd op het verzoek van Jörg Haider de prijzen te mogen uitreiken. De gouverneur van Karinthië wilde de schaatsers persoonlijk komen feliciteren. Aart Koop man, voorzitter van het organi satiecomité, wil de oud-leider van de Oostenrijkse rechtse vrijheidspartij FPÖ liever hele maal weren. ijsselstein - De gemeente IJssel- stein lijkt de oplossing te heb ben gevonden voor overlast door hangjongeren: klassieke muziek. Sinds in het plaatselij ke winkelcentrum elke avond krassende violen uit de spea kers klinken, zeggen de winke liers veel minder overlast te er varen dan voordien. De overlast nam eind vorig jaar zozeer toe dat de winkeliers het in novem ber welletjes vonden en maat regelen namen het centrum voor jongeren onaantrekkelijker te maken. Leidse hoogleraar voorziet problemen Majoor Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. v lKEA.nl 0900 -235 45 32 (€0.1 O/min.) door Wilfred Simons leiden - De oververtegenwoordi ging van vrouwen in de kinder opvang en het basisonderwijs is niet goed voor jongens. Dat stelt de Leids/Amsterdamse hoogle raar kinderopvang L. Tavecchio. Jongens gedijen niet goed in een pedagogisch klimaat waarin ijver, gezeglijkheid, structuur en orde overheersen. „Jongens wil len ontdekken, ze balanceren graag op de grens van wat kan en wat niet kan. Ze willen weten wat er gebeurt als ze iets niet volgens de regels doen." Som mige vrouwelijke leerkrachten kunnen daar volgens Tavecchio niet goed mee omgaan. Ze ra ken in paniek als jongens zich niet volgens de 'meisjesnorm' gedragen en reageren erop door ze heel kort te houden. De 'vervrouwelijking' van de kinderopvang en het basison derwijs is goed geweest voor de ontwikkeling van meisjes. Zij hebben de afgelopen twintig jaar hun onderwijsachterstand omgezet in een voorsprong. „Maar wat de meisjes hebben gewonnen, dreigen de jongens te gaan verliezen", waarschuwt Tavecchio. Hij wijst op het wis kundeonderwijs, dat de afgelo pen jaren aantrekkelijker is ge maakt voor meisjes. „Jongens hebben vaak moeite met talen, maar er is geen ontwikkeling ge weest om het taalonderwijs be ter op hun belevingswereld te laten aansluiten." Tavecchio is ervan overtuigd dat de vervrouwelijking van het on derwijs tot maatschappelijke problemen gaat leiden. „Er rijn erbij die hun kont tegen de krib gooien", weet hij. „Ze worden agressief, slaan door. Ik ver wacht meer criminele jongens, meer jongens in de psychiatrie." Zie ook zaterdagbijvoegsei Erbij brussel/luxemburg/luik/anp - Het internationale staalconcern Arcelor gaat in vier Europese vestigingen de hoogovens slui ten. Daarbij worden zo'n 5000 banen geschrapt. Het bedrijf wil af van hoogovens die niet in de buurt van een zeehaven liggen, zo kondigde het gisteren aan. Officieel gaat het om een 'inves teringsstop', maar in de praktijk komt dat neer op sluiting.Onder meer de hoogovens van het vroegere Belgische staatsbedrijf Cockerill-Sambre in Seraing bij Luik gaan dicht. Daardoor gaan tussen nu en 2006 zeker 1500 tot 2000 arbeidsplaatsen verloren. De vakbonden vrezen voor het verlies van nog eens 5000 banen bij onderaannemers en in de toeleverende industrie. In Duitsland gaan EKO Stahl in Eisenhüttenstadt en de Bremer Stahlwerke in Bremen over en kele jaren dicht. Dat kost vele honderden banen. De hoog ovens in Florange in Frankrijk (kleine 2000 werknemers) moe ten] tegen 2010 sluiten. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaarsElMJjUJ Straat Postcode Plaats Telefoon n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 8 712141 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 8q automated» betaing is min bank-oronummer 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1