Syriërs zijn gericht op mensen' KUNST CULTUUR Big Bands boeien in Stadsgehoorzaal Rumoer om foto Abbey Road' zonder sigaret Concert André Hazes wegens ruzie afgelast Rosa King Memorial Rolling Stones geven een extra concert in de Arena Galerie Amber en Art Gallery Caro exposeren moderne Syrische kunst Boeken over jarige Haasse Hielco Kuipers V glimt het koper mooier 'ise Blues- Jazzweek 'e Big Band Night. Daar fe muziek van Count Ba le Ellington en Glenn )t leven. Doe je ogen b in plaats van in de moorzaal waan je je voor Dixieland, het diepe tan de VS. Of in Bour- eet, New Orleans. Dat is b de mooie dingen van de J. je kunt er zo lekker bij men. Naar een andere een andere tijd. Van der ais toneel - Theatergroep een uit Amsterdam innenkort Marek van s 'De geschiedenis van alheid'. Het boek werd beloond met de Anton rprijs voor het beste li- lebuut, maar de auteur e onderscheiding niet en bleek in werkelijk- non Grunberg te zijn. iedenis van mijn kaal- ranaf donderdag 27 p het toneel te zien. Het gezelschap Toetssteen nkele jaren geleden fu- 'Emiiy of het geheim ten Bosch'. It en Labij imedie dam - Willem Nijholt mend seizoen op het net Trudy Labij. Samen ike de Vries spelen ze drollen in de komedie ii om op te vreten'. Nij- ift het stuk, dat door de ibie Isett is geschre- ie woman who co- r husband', zelf gevon- /ertaald. Hij speelt een man die zijn voortreffe- inde vrouw verlaat voor ire vriendin die culi- minder getalenteerd gaat het in deze kome- ook mis tussen die iwe dirigent Crescendo Het Leids operettege- Crescendo heeft een dirigent: Peter Janken Scheveningen. Hij repe- ït het koor aan de voor- 'Der Vogelhandier' die 30 november wordt in de Stadsgehoorzaal, ïeeft ook de muzikale )ver twee andere ope- enigingen. inde dichters voor in trein Tijdens Gedichtendag luari leest een aantal Nederlandse dichters ïin voor uit eigen werk. Gerrit Komrij, Hagar Ruben van Gogh, Al- Ter, Menno Wigman afa Stitou. De speciale endagtrein vertrekt om van Rotterdam CS op Groningen. In deze trein zijn vier compar- i ingericht als mini- ledereen in de trein :ompartimenten bezoe- trein stopt in Utrecht, irt, Zwolle en Assen. kglas door !uwen heen' 'Facetten van Glas. las door de eeuwen lat is de naam van de illing die een om- glasverzameling toont itorisch Museum in Tijdens de expositie tiende eeuwse roe- inetiaanse glazen en la facon de Venise te expositie is te bezichti- met 30 maart. Op 12 december van het jaar 2000 overleed Rosa King tijdens het maken van opnames in Italië. De toen 61-jarige Amerikaanse saxofoniste, geboren in Macon, Georgia, was meer dan een decennia lang een vaste en gewaardeerde topper op de Leidse Blues- en Jazzweek. Haar naam leeft voort in De Waag waar vorig jaar is begonnen met een serie concerten onder de naam Rosa King Memorial en waarin muzikanten aan bod komen die in het verleden met haar het podium deelden. Dat deed ook Joanne Graves vijftien jaar terug. Als mystery-guest, op het laatste moment uit Frankrijk ingevlogen, was ze gisteren in Leiden voor een optreden in de tempel van de Leidse blues en jazz, De Waag. Foto: Hielco Kuipers muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Big Band Night, met de West Coast Bigband, de SHAPE Big Band en de Big Band Bollenstreek. Gehoord 24/1, Stadsgehoorzaal, Leiden De Stadsgehoorzaal, hartje Lei den, is omgetoverd in een sfeervol etablissement. Voor déze keer mogen palmen. Nachtblauw en donkerrood flu weel omlijsten de drie bands die optreden in de Big Band Night. Het publiek dat gestaag binnendruppelt, neemt plaats rond de vele tafeltjes plus waxi- nelicht, met een kopje koffie of een koel pilsje. Het licht is ge dempt: tijd om tweeledig te consumeren. De West Coast Big Band (contactadressen in Leiden, oefenruimte in Voor burg) draait zich warm. Onder het motto 'Swing and Sway" speelt de band heerlijke bloemige, maar behoorlijk be werkte jazztoppers van weleer. Vijf saxen, vier trombones, vier trompetten, slagwerk en piano onder een nieuwe leider maken het luisterleven aangenaam met arrangementen van diverse grootheden als Glenn Miller, Duke Ellington, Thad Jones. In ontspannen Dixieland maar ook swingende New Orleans composities. De eerste solist is een vrouwelijke tenorsaxofo nist, onze stadgenoot Els Voor hoeve, alras gevolgd door vele anderen. Toch blijft die meid steeds weer verrassend soleren. De bandleader Mike Booth gaat even lekker uit z'n bol in rit misch gaaf en soepel trompet spel. Niet voor niets was hij trompettist bij "De Dijk". Ook altsaxofonist Halbe Tjepkema excelleert in een mooi weemoe dig "Yesterdays' van de bekende Amerikaanse songwriter Jerom Kem, dat uitloopt in een gie rende windvlaag, vilein onder steund door het orkest tot een orgie van geblazen klankwerk. 'Fascinating Rhytm' maakt z'n titel waar in een opzwepende performance, perfect ritmisch gehouden door een onopval lend handenklappende leader, gelardeerd met een mooi staal tje vakmanschap van wollig- warme trompetten en bugels. In een arrangement van Woody Herman zijn timing en tempo ontspannen, dynamiek aange naam gedoseerd, en verrijkt met een organische solo van Tjepkema. Een eerbewijs aan de overleden trompettist Bob Burke swingt de pan uit met pittige percussie, een helle felle trompetsolo, pianobegeleiding als klinkend slagwerk, zwie pend koper en op de valreep een ritmisch buigzame tenor sax. Dan laat de bandleader Mi ke Booth zich verleiden tot een prachtig weemoedige trom petsolo, even aangetikt door het hese geluid van gestopt klein koper, zacht geveeg 'op de vellen', en een onderkoelde piano. De klok is al behoorlijk opge schoven als de SHAPE Interna tional Band plaatsneemt achter een rij standaards versierd met de vele vlaggen van Supreme Headquarters Allied Powers Eu rope. Gemodelleerd naar de Glenn Miller en Count Basie Big Bands uit de veertiger jaren, heeft dit orkest van militairen, dienend bij de SHAPE en NATO hoofdkwartieren, z'n sporen dik verdiend op allerhande groot scheepse uitspattingen als daar zijn Northsea Jazzfestival, Mon- treux, Aix en de Brusselse Jazz- marathon. En opeens wordt de dansvloer functioneel met het eerste danspaar dat alle kneep jes van het vak onder en boven de knie heeft. De muziek nodigt daar dan ook optimaal toe uit, met een goudglanzende 'cou leur locale', een uitnodigend ritme, en een 'woelig makende' zangeres. den haag/gpd - Enkele Ameri kaanse, politiek-correcte poster- bedrijven hebben eigenhandig ingegrepen in de beroemde foto die afkomstig is van het klassie ke Beatles-album Abbey Road. De firma's poetsten de sigaret weg uit de hand van Paul Mc Cartney. Hiervoor hebben ze geen toestemming gekregen van McCartney zelf en platenmaat schappij Apple Records, die de rechten op de foto bezit. Op de originele foto zijn de vier Beatles te zien die de befaamde Abbey Road in Londen overste ken. Vooraan loopt John Len- non, gevolgd door Ringo Starr, McCartney (blootsvoets) en Ge orge Harrison. Het was McCart ney die met het idee voor de al bumfoto kwam. Om anti-rookorganisaties tege moet te komen hebben enkele posterbedrijven nu, veertien maanden nadat Beatles-lid Ge orge Harrison is overleden aan kanker, het genotmiddel wegge retoucheerd. „Wij hebben hier voor nooit toestemming gege ven", aldus een woordvoerder van Apple Records in een ge sprek met de BBC. „Het lijkt er op dat die ondernemingen een beetje zijn losgeslagen. Ze had den deze actie nooit moeten on dernemen, maar er is nu weinig wat we ertegen kunnen doen." In de jaren zestig en zeventig waren alle Beatles-leden ferven te rokers. De coverfoto uit 1969 is een posterklassieker gewor den, omdat hij is genomen in de buurt van de Abbey Röadstu- dio's in noord-Londen waar de Fab Four de meeste van hun al bums hebben opgenomen. Het plaatje is ook een van de meest controversiële albumfoto's. Fo tograaf Iain Macmillan kreeg maar tien minuten de tijd om zijn werk te doen. Balancerend op een keukentrap nam hij zes foto's van het beroemde kwar tet. Het was McCartney die de bewuste prent uitkoos. Destijds circuleerde een hard nekkig gerucht dat Paul McCart ney om het leven was gekomen bij een auto-ongeluk en dat hij ten behoeve van de coverfoto was vervangen door een look-a like. Er zouden hier genoeg aan wijzingen voor zijn volgens de aanhangers van deze theorie. Zo symboliseerde John Lennon in zijn witte pak de priester die de begrafenisstoet leidde en was de op blote voeten lopen McCart ney, het stoffelijk overschot Een ander bewijs zou het feit zijn dat McCartney de sigaret hield in zijn rechterhand, terwijl hij linkshandig was. De Syrische kunstenaar Yacob Ibrahim, temidden van zijn kunstwerken: „De beelden die ik uitkies voor mijn werk zijn verbonden met de bij- bel, met de oudheid, met Mesopotamië, maar mijn techniek is modern." Foto: Hielco Kuipers door Rody van der Pols leiden - Syrië is nu niet direct het land datje met een bloeiend kunstleven associeert. Dat dit een vooroordeel is, bewijst de exposi tie 'Syrië nu' die vanaf dinsdag bij Galerie Amber en Art Gallery Ca ro te zien is. Als een eigentijdse tegenhanger van de Syrië-ten- toonstelling in het Museum van Oudheden tonen de twee Leidse galeries het werk van acht beel dend kunstenaars uit dit land in het Midden-Oosten. Tezamen ge ven ze een onverwacht inkijkje in de kleurrijke en moderne Syrische kunsttraditie. Die enorme veelzijdigheid ver baasde ook Kristien Jansen, ini tiator van het project. „Eigenlijk ging ik voor de keramiek naar Syrië. Die viel eerlijk gezegd nogal tegen, maar ik stuitte wel op prachtige schilderijen van hedendaagse kunstenaars", zegt de Amsterdamse. „Er is in Syrië een levendig en modem kunst leven waar we hier helemaal niets van weten." Het idee om Nederland daarmee kennis te laten maken, was al snel gebo ren. Na enig rondvragen, kwam Jan sen in contact met de Leidse East West Foundation, voorge zeten door Irma Roefs. Eerder organiseerde zij al een groot scheepse expositie van Iraanse kunst in haar galerie Amber. „'Dat gaan we gewoon doen', was de eerste reactie van Irma toen ik haar mijn voorstel voor legde", herinnert Jansen zich. En dus reisde het duo samen naar Damascus af voor een rondgang langs de ateliers. Opnieuw sprong de enorme veelzijdigheid van het werk in het oog. „Syrische schilders ge bruiken alle soorten materialen, alle soorten stijlen, ze schilderen figuratief en abstract, maar mixen dat alles met een enorme zwier en losheid", zegt Roefs. Ondanks de veelzijdigheid zien de twee kunstkenners een bin dende factor in de 'menselijk heid' van de Syrische kunst. „Waar wij in het westen vooral gericht zijn op dingen, richten de Syriërs zich in de eerste plaats op mensen." „Daarnaast klinkt ook het con trastrijke en levendige straatle ven door in de kunst vervolgt Roefs. „Om een mooi voorbeeld te geven. Op een gegeven mo ment zagen we in een café twee vrouwen zitten. Uit hun manier van doen bleek duidelijk dat het vriendinnen waren die allerlei nieuwtjes aan het uitwisselen waren. De een was van top tot teen ingepakt, echt tot aan zwarte handschoentjes toe. De ander zat met een blote navel en een diep decolleté, zelfs naar onze maatstaven ongegeneerd bloot. Dat soort tegenstellingen zijn typisch voor Syrië." Een ander kenmerk van dit land is het naast elkaar bestaan van een sterke christelijke en islami tische cultuur, ieder met zijn ei gen karakteristieken, die ook in de beeldende kunst doorwer ken. Daarbij leggen de islamiti sche kunstenaars een voorkeur voor kalligrafie aan de dag. Deze decoratieve traditie heeft zich met name zo sterk ontwikkeld omdat het in de islam verboden is om mensen af te beelden. De kunstenaars met een christelijke achtergrond laten zich daaren tegen vaak inspireren door de beeldtaal van de religieuze ico nen. Yacob Ibrahim behoort tot die laatste categorie. De doeken van deze kunstenaar uit Aleppo, na Damascus de grootste stad van Syrië, tonen speelse afbeeldin gen van vissen, gezichtjes, handafdrukken, alsof ze met een vinger in het zand zijn getekend. „De beelden die ik uitkies, zijn verbonden met de bijbel, met de oudheid, met Mesopotamië, het grote rijk waar Syrië ooit deel van heeft uitgemaakt", zegt de kunstenaar die voor de tentoon stelling speciaal naar Leiden is overgekomen. „Maar de tech niek die ik daarbij gebruik, is modem." Een ander duidelijk onderscheid met de westerse moderne kunst is de voorkeur van Syrische kun stenaars om naar de werkelijk heid te schilderen. „In het wes ten hebben we ons heel lang krampachtig van het realisme gedistantieerd, ons puur op ab stract werk gericht. In Syrië hou den ze veel meer van het figura tieve. Perspectief en horizon spelen nauwelijks een rol", zegt Roefs, om er al filosoferend aan toe te voegen: „Misschien heeft dat ook wel iets met de leefom geving te maken. Als je over Ne derland vliegt zie je allemaal rechthoeken, als je over Syrië vliegt zie je woestijnen, bergen, bomen, rotsen, geen enkele rechte lijn." 'Syrië nu', tot en met 10 maart in Galerie Amber, Hooglandse- kerkgracht 8 in Leiden, en Art Gallery Caro, Nieuwstraat 15 in Leiden. Geopend van dinsdag tot en met zondag, van 12.00 tot 18.00 uur. delft - De Rolling Stones geven op 20 augustus een extra con cert in de Amsterdam Arena, zo heeft impresariaat Mojo Concerts vrijdag meegedeeld. Eerder al werd de datum van 19 augustus (ArenA) toege voegd als extraatje. Maar om dat die show en de overige shows in Nederland zo snel waren uitverkocht is er nog amsterdam/anp - Anthony Mertens van uitgeverij Querido, de vaste redacteur van Hella Haasse, viert de 85ste verjaar dag van de schrijfster op 2 fe bruari met de uitgave van zijn eigen 'Retour Grenoble, Antony Mertens in gesprek met Hella Haasse'. Querido komt later dit jaar ook met 'Dieptelood van de herin nering', een bundeling van eer der gepubliceerde teksten waarin Haasse op haar leven terugkijkt. In samenwerking met de Stichting Indische Thee en Familiearchief Van der Hucht stelt Querido voorts een scheveningen/gpd - Het concert dat André Hazes op maandag 3 februari in het Circustheater in Scheveningen zou geven, is af gelast. Pieter van der Ploeg van organisator Let's Make Music heeft dat bevestigd. Volgens de organisator gaat het optreden niet door wegens 'een geschil' tussen de organisatie, het theater en het management van André Hazes. Over de aard van het conflict wil hij niets zeg gen. Een woordvoerder van het Circustheater meldt alleen dat „de kwaliteit van het concert niet meer kon worden gegaran deerd." Het managementbu reau van Hazes, Meivin Produk- ties uit Vinkeveen, was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Van der Ploeg meldt dat de or- een optreden gepland. Op 11 en 13 augustus staat de band in de Kuip in Rotterdam. Op 15 augustus is Ahoy' aan de beurt, gevolgd door Vreden- burg Utrecht op 16 augustus. Op 19 en 20 augustus staan de Stones dus in de Arena. De voorverkoop voor de extra show op 20 augustus begint 1 februari. boekje samen over de archie ven en de familie waarop Haas se haar 'Heren van de thee' ba seerde. Dit boekje heet 'De ech te Heren van de thee'. Verder geeft Querido 'Oeroeg" en 'De tuinen van Bomarzo' opnieuw uit, die nu niet meer leverbaar zijn. 'De ingewijden' en 'De heren van de thee' wor den ook opnieuw uitgebracht en wel met nieuw ontworpen omslagen. Literair Theater Branoul in Den Haag werkt op het ogenblik aan een program ma over de erotiek en de vriendschap in het werk van Haasse. ganisatie op zoek is naar een nieuwe datum voor een concert van AndréJiazes in het Circus theater, maar heeft weinig ver trouwen in deze poging. „Als je kijkt hoe het nu verlopen is, is het maar de vraag of dat nog lukt." Volgens Van der Ploeg was een groot deel van de 1700 kaarten voor het concert in het Scheveningse theater verkocht. De kopers krijgen hun geld te rug. Let's Make Music is een Scheve- nings bedrijf dat nationaal en internationaal concerten orga niseert. Het was de eerste keer dat het bureau een optreden van André Hazes had geregeld. „Tja, het is jammer dat het zö gelopen is. Maar ja, je weet nou eenmaal niet alles van tevoren", zegt Van der Ploeg.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19