Provincie nu ook tegen derde jachthaven Koppoel Koudekerkse smederij na ruim dertig jaar ontruimd REGIO R5 Voetbalclub Quick Boys heeft grootse plannen K Wegdek Kaagbrug in A44 nu al stuk Winkels en woningen in Hazerswoude-Dorp Restauratie en verbouwing tot kantoor in volle gang Komend weekeinde noodherstel Oude postkantoor wordt gesloopt emeenten moeten snel over de brug komen voor zwembad Aarweide M erkapping tribune, bouw 32 kleedkamers en aanleg kunstgrasveld door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - Hen drik Snijder, smid van Koudekerk aan den Rijn, overleed in 1967 op zijn 56ste. Sindsdien bleef de smederij aan de Dorpsstraat on aangeroerd. „Het is er nooit van gekomen om de werkplaats leeg te ruimen", zegt weduwe Snijder (82) in het aangrenzende woon huis. „We hadden de ruimte niet nodig." Dat is sinds kort anders. De zonen van de smid, Meilof en Wim, besloten het monumentale pand te restaureren en te verbou wen tot kantoor. De eigenaars Meilof (53) en Wim (49) Snijder hebben niet alles weggegooid. Veel antieke spullen, zoals het smidsgereed schap, het aambeeld en de ori ginele blaasbalg hebben ze be waard. „Wat we ermee doen, weten we niet", merkt Meilof op. „We zoeken er nog een be stemming voor." Mevrouw Snij der neemt het afscheid van de smederij luchtig op. „Ik was er niet bij hoor, toen ze het leeg ruimden. Ik zei: 'Het is van jul lie, dus jullie moeten maar zien wat jullie ermee doen'." Meer moeite had het Historisch Genootschap Koudekerk aan den Rijn ermee. Dat had de smederij willen huren om er een museum van te maken. De fa milie Snijder stond er open voor. De huurprijs was echter niet op te brengen voor de 150 leden tellende club. Meilof Snij den „Het is jammer, maar we zijn geen filantropische instel ling." Om de herinnering voor Koude kerk toch levend te houden, heeft plaatselijk historicus Jan Wondergem de smederij nog op een film vastgelegd. Volgens hem had de smederij al vanaf de bouw in het begin van de zeven tiende eeuw die functie. Karak teristiek zijn de vier deuren in de voorgevel. De paarden kwa men door die deuren naar bin nen om in de smederij te wor den beslagen. Dat was althans sinds het begin van de twintig ste eeuw het geval. Voor die tijd stond er een zogenoemde tra- vaille buiten, voor de smederij. „De travaille bestond uit twee bogen, waartussen het paard werd vastgezet", zegt Wonder gem. Het spijt de Koudekerker dat een deel van de geschiede nis verloren is gegaan. „De sme derij nam vroeger een belangrij ke plaats in het dorp in. De kerk, het café en de smederij volde den aan een levensbehoefte in de agrarische gemeente." Dat de smederij vroeger de spil was waaromheen het dorp draaide, blijkt wel uit de herin neringen van mevrouw Snijder en haar zoons. De nu 82-jarige vrouw hielp haar man en stond in de 'smidswinkel' die ze nog De restauratie van de voormalige smederij van Hendrik Snijder in Koudekerk aan den Rijn is in volle gang. Foto: Henk Bouwman jmuidenaar r h m zaterdag 25 JANUARI 2003 merl hi: elal hechtenis .1 uiden/den haag - De raad- ^rvan de Haagse recht heeft besloten dat een 38- 2Ï 5 Leimuidenaar nog eens g dagen in voorlopige tenis moet doorbrengen. »an wordt verdacht van jden wapenbezit en van reding van de wet op ver- nde middelen. Hij is - naar ekend is geworden - al op lei nuari aangehouden door mei jlitie. Bij die gelegenheid :rj|en er bij een huiszoeking woning van de man twee wapens, munitie, messen iim 100 kilo hasj in beslag :ien men. ivonersaantal nwoude daalt wou de - Voor het eerst is ïwonersaantal van de jaar oude gemeente Rijn- Ie onder de 19.000 gezakt, haarse woningbouw van gelopen jaren en het ver- ran jongeren zijn de be- ijkste oorzaken. „We heb- joit niet ver van de 20.000 ners gezeten, maar de laat- ren neemt het aantal Is verder af', zegt wethou se Best. Hij weet nog niet Men [root de gevolgen zijn voor minfcnwoudse schatkist. Hoe er inwoners, hoe lager im- de rijksuitkering uit het tentefonds. Maar voor de jmst is hij optimistisch, t m hebben jarenlang niet ge- cmt fd- Dat zie je terug in het d inwoners. Voor de ko- le tijd hebben we veel wo- jouwplannen." Ook ver hij naar het in 2001 ge le toekomstdebat. De Rijn- Ise gemeenteraad gaf tij- dat debat aan zo veel hui- willen bouwen dat het ^jneraantal over vijftien jaar ^de 20.000 ligt. ormatie er erfrecht in aan den rijn - Omdat Shif erfrecht begin dit jaar ejantal veranderingen van 5 t is geworden geeft notaris uit Alphen aan den Rijn iver op 4 februari vanaf uur uitleg. Hij doet dat in tyjfdvestiging van de Al- se bibliotheek aan de jeckestraat. De toegang igt twee euro. haarlemmermeer - Het Wegdek van de Kaagbrug in de A44 is, drie maanden na een ingrijpen de renovatie, alweer toe aan noodherstel. In de asfaltlaag van het brugdek zijn tijdens een controle haarscheurtjes ontdekt. Volgens Rijkswaterstaat zijn die ontstaan door krimpen en rek ken als gevolg van de grote tem peratuurschommelingen van de afgelopen tijd. Door de asfalt laag met een chemische stof te injecteren en dicht te kitten moet het euvel dit weekeinde worden verholpen, aldus Rijks waterstaat. Deze maatregel moet voorkomen dat het weg dek als gevolg van vorstschade snel kapotgaat en gevaar gaat opleveren voor het verkeer. De A44 ter hoogte van deze brug en de afrit voor Kaagdorp is af gelopen najaar opnieuw geasfal teerd. Destijds werd de verbin ding tussen Leiden en Haarlem mermeer enkele dagen afgeslo ten, wat tot enorme files op de overige noord-zuidroutes leid de. Ook voor dit wegherstel wordt de A44 zaterdag en zon dag tussen 9 en 16 uur groten deels voor het verkeer gesloten. In beide richtingen blijft slechts één rijstrook beschikbaar, zodat weer vertragingen te verwachten zijn. De spoedreparatie valt volgens Rijkswaterstaat waarschijnlijk onder de garantieregeling van de aannemer die de wegwerk zaamheden uitvoerde. door Marieta Kroft Hazerswoude-Dorp - Na bijna vier jaar leeg te hebben gestaan, gaat het postkantoor in Hazers woude-Dorp binnen enkele maanden tegen de vlakte. Het aannemingsbedrijf Smits uit Benthuizen, dat het pand eind vorig jaar kocht van Postkanto ren BV, bouwt op de plek twee winkels en vijf of zes koopap partementen. Voorzitter Van der Sluys van de plaatselijke winkeliersvereniging Mico is blij met deze ontwikke ling midden in het Hazerswoud- se winkelgebied. „Het postkan toor vormde nu een dode hoek op het Ambachtsplein. Als daar weer winkels en woningen ko men, is er meer sociale controle. Er worden nogal eens vernielin gen gepleegd door kroeggan- gers." Opticiën Van der Sluys hoopt dat er in elk geval een groente en fruitzaak komt. Sinds enkele jaren geleden de winkel aan de Dorpsstraat sloot, kunnen de Hazerswoudenaren voor groen te en fruit alleen terecht in de plaatselijke supermarkt. „Maar ook een schoenenzaak of een vishandel zou leuk zijn." Voor aannemingsbedrijf Smits maakt het niets uit wat er in komt. „Als er een groentehande laar geïnteresseerd is, moet hij zich maar melden", zegt pro jectleider planontwikkeling J. Dijkmans. Omdat de koop van het oude kantoor nog maar net is gepasseerd, is de officiële ver koopprocedure voor zowel de winkels als de appartementen nog niet begonnen. Evenmin heeft hij al een tijdsplanning voor ogen. Dijkmans: „Zodra we de sloopvergunning binnen hebben, gaat het gebouw tegen de vlakte. Daarna willen we zo snel mogelijk met de bouw be ginnen." Het nieuwe pand wordt met vier lagen een stuk hoger dan het huidige gebouw dat uit twee la gen bestaat. De nieuwbouw sluit aan bij de huidige stijl van het winkelgebied. RijpWETERiNG - De bezwaarschrif ten van omwonenden en woon booteigenaren op de Koppoel te gen de plannen voor een derde jachthaven aan de Koppoel lijken effect te hebben. De provinciale bezwarencom- missie liet inmiddels informeel weten dat ze gaat adviseren om de door gedeputeerde staten verleende ontheffing te vernieti gen. Provinciebestuurder Vis sers meldde gisteren dat GS veel gewicht toekennen aan dat ad vies. Als over enkele weken het advies binnen is, moeten GS een be sluit nemen. „Slechts in uitzon derlijke gevallen wijken we af van het advies", zei Vissers tij dens de hoorzitting over het be stemmingsplan voor het weste lijk buitengebied van Alkemade waarin ook de jachthaven aan de orde kwam. De nieuwe jachthaven waaraan de gemeente Alkemade in prin cipe haar medewerking wil ver lenen, moet verrijzen aan de Poeldijk, op een steenworp af stand van de bestaande havens. De plannen voor de haven be staan al langer, maar werden door het vorige gemeentebe stuur van Alkemade steeds afge houden. Het nieuwe college, met daarin een zware vertegen woordiging van Mooi Alkemade, wilde wel meewerken, omdat de initiatiefnemers in ruil voor de nieuwe jachthaven bereid waren om de verrommelde oever aan de Poeldijk op te ruimen. Op de plek waar de jachthaven zou moeten komen, staan nu nog privé-schuurtjes en schuttingen van mensen die hier hun vrije tijd aan het water doorbrengen. De plannen zijn bij de directe buren en de bewoners van de vele recreatieve woonboten in de Koppoel echter helemaal in het verkeerde keelgat geschoten. Daarbij voeren ze onder andere aan dat de Koppoel een min of meer beschermde status heeft die inhoudt dat natuur en land schap niet verder mogen wor den aangetast. Wat precies de overwegingen zijn dat de provinciale commis sie nu adviseert om geen mede werking te verlenen aan de jachthaven, is ook de gedepu teerde nog niet duidelijk Wel duidelijk is dat het advies een gevolg heeft voor beide proce dures waarin nu bezwaar is ge maakt tegen de jachthaven. Het definitieve oordeel van GS kan nog zeker een maand op zich laten wachten. Over het al gemeen gaan er zes weken over heen voordat de provinciale be- zwarencommissie haar advies op papier heeft gezet. Wim van Wanrooy - Als Ter Aar en Liemeer or 1 maart met geld over g komen, gaat het zwem- I De Aarweide definitief 1 Dat zegt Herman Niesten, jch als redder in de nood opgeworpen. Hij heeft een 'ng opgericht om het bui- 1 voor de gemeenten, die een heil meer in zien, als- behouden. Niesten ver- 3 van beide gemeenten sa men wel een bijdrage van 85.000 euro. Dat bedrag is een deel van de kosten voor het komende jaar, waarin sponsors en andere wel doeners 500.000 euro moeten investeren in het bad, dat nodig een opknapbeurt verdient. „Het zwembad is in 1968 neergezet", zegt Niesten. De gemeenten zijn de laatste jaren laks geweest. Er is dan ook sprake van veel ach terstallig onderhoud." Niesten rekent niet alleen op steun van de plaatselijke bevolking, maar ook op bijdragen van de provin ciale overheid. „Ik heb tijdens een presentatie aan de raadsle den van beide gemeenten ge vraagd of zij een jaar de tijd wil len nemen om alles nog eens nader uit te werken. Het besluit om het bad te sluiten kan dan wel gevallen zijn, ik heb ze voor gerekend dat het exploitatiever lies er heel anders uitziet dan zij denken. Laat het bad nog een jaar open en evalueer in okto ber. Ze zullen ervan opkijken." Niesten heeft goede hoop dat het zwembad nog jaren mee kan. „Bij de opening ging men ervan uit dat het bad jaarlijks 25.000 bezoekers zou trekken. Vorig jaar waren dat er 53.000. De belangstelling is er dus." Niesten bracht deze week de fracties van alle partijen op de hoogte. „Er is pittig, maar eerlijk over gediscussieerd. Liemeer houdt wel rekening met een overlevingskans, Ter Aar is nog niet zo ver. Die laatste gemeente heeft zijn zaakjes nog niet op or de. En dat moet toch snel ge beuren. Zonder steun van de ge meenten zijn we nergens." Niesten heeft een tienjarenplan opgesteld. In die periode wil hij met zijn stichting het buitenbad voor één euro pachten en ge zond maken. Voor die sanering is de Ter Aarder met 150 vrijwil ligers in touw. „We rekenen er op dat de provincie een subsidie van 100.000 tot 200.000 euro wil verstrekken. Als stichting moe ten we de rest bij elkaar sprok kelen. Daar wordt hard aan ge werkt, hoewel we nog geen toe zeggingen hebben. Maar goed, dan gaat het over investeringen. Eerst moeten de gemeenten hun goede wil tonen. En ik heb ze verteld dat we geen financiële lasten van ze overnemen. De schulden die er zijn moeten ze zelf betalen. Of we nu doorgaan of niet. Dat geld zijn ze sowieso kwijt." Hendrik Snijder poseert samen met zijn inwonende knecht Wim Hoogeveen voor de smederij aan de Een foto uit eindjaren veertig. Smid Dorpsstraat. Foto: Familie Snijder tot eind jaren zeventig heeft ge- 1 had. „Mijn man begon 's mor- gens altijd om vier uur met het 1 werk. Soms trof hij buiten al een 1 paar paarden aan die de boeren hadden gebracht. Hij wist pre- l cies van wie welk dier was." Zoon Wim vult aan: „Ik weet dat ik als jochie van vier, vijf jaar het I paard weer weg moest brengen. Aan het begin van de Lagewaard gaf ik de knol een tik in de goede 1 richting. Het paard liep dan 1 naar de boerderij waar hij hoor- j de." Mevrouw Snijder vertelt 1 over de vele aanloop die ze heeft gehad. „Ik had altijd om tien 1 uur koffie. Wie er dan was, dronk mee." Hendrik Snijder besloeg niet al leen de paarden, ook maakte hij de ijzeren banden om de hou ten wielen van de karren. Hij werd verder ingezet voor de aanleg of reparatie van drinkwa tervoorzieningen voor het vee in de boerenstallen en in de dak- pannenindustrie. „Hij was een manusje-van-alles", glimlacht mevrouw Snijder. In de laatste jaren dat Hendrik nog leefde, kwam er een omslagpunt. Sme derijen maakten overal in het land plaats voor constructie werkplaatsen, installatie- of landbouwmechanisatiebedrij- ven. Dat verklaart ook waarom er geen andere smid voor Snij der is gekomen. En hoewel Meilof en Wim zijn opgegroeid met het smidswerk kozen ze uiteindelijk voor een andere richting. Meilof is tand arts en Wim heeft als econoom een eigen adviesbureau. Toch blijven ze in de ogen van hun moeder echte zonen van een smid. „Je kunt zien dat ze in de smederij zijn grootgebracht, want ze hebben handige han den." Sinds begin december is er weer volop bedrijvigheid om de voor malige smederij. De restauratie is in volle gang. „Het pand is al zo oud dat er iets aan moest ge beuren", legt Wim Snijder uit. „De combinatie van woonhuis waarin mijn moeder blijft wo nen en kantoor maakt het voor ons financierbaar. Qua uiterlijke kenmerken, zoals de vier deu ren, blijft het pand intact." Wat voor kantoor erin komt, is nog niet bekend. De gebroeders Snijder hopen de restauratie voor 1 juli af te ronden. Rob Onderwater den gespeeld te krijgen. De club heeft 1862 leden, waarvan er ruK - De Katwijkse voetbal- iging Quick Boys heeft se plannen met haar sport- )lex in de duinen. Volgend wordt begonnen met reno- van de hoofdtribune, die de hele lengte wordt over- De gemeente heeft daar- al geld toegezegd. Als het Ie club ligt, worden er met- andere onderdelen aange- zoals de bouw van 32 Icamers onder de tribune, ïr wil Quick Boys het zesde sigferanderen in een kunstg- Jd en een jeugdbestuurska- Douwen tegen het huidige sorhome. totale plan kost 3 miljoen etw Quick Boys vindt dat het cooogste tijd wordt voor een je Écheepse verbouwing van iv Zuid, dat landelijke be- heid geniet als 'het mooiste lalcomplex van Nederland', het Nederlands elftal traint lelliyaak. De tribune stamt uit venjstiger jaren en is flink ver- rd. Bovendien zijn er veel dnig kleedruimtes en dege- ïit re er zijn, zijn dringend aan rijs fatie toe. ïrokken vliegen eruit", zegt taris Klaas Varkevisser. Bo- len 'vreten' de kleedkamers npe. Als de deur opengaat, de voetballers gelijk in de jeenlucht. „We hebben op plekken een verwarming De energiekosten rijzen 8n c Boys heeft momenteel 22 kamers. Dat zijn er volgens Irmen van de KNVB tien te g. Het is volgens Varkevis- •deffcé zaterdag schipperen de ruimte om de wedstrij- 1100 daadwerkelijk actief zijn. De kleedkamers op Nieuw Zuid zijn een bron van zorg, vindt het Quick Boys-bestuur. Omdat het woekeren met de ruimte is, moeten meerdere elftallen in een kleedkamer ondergebracht worden. Met als gevolg dat de deur niet op slot kan. 'Ongeno de' gasten hebben daardoor de gelegenheid om toe te slaan. „We hebben de laatste tijd veel last van diefstal", zegt Varkevis ser. De kleedkamers die tussen de velden liggen, moeten daarom tegen de vlakte, meent de club. Onder de gerenoveerde tribune worden nieuwe, minder 'ener- gievretende' kleedkamers ge bouwd. Met een grote gang, waar bovendien beter op de spullen kan worden gelet. De ruimte die ontstaat door de af braak van de bestaande kleed kamers, dient voor de aanleg van een jeugdveld. Quick Boys heeft zes velden, maar dat zijn er volgens de normen te weinig. Er zijn geen mogelijkheden tot uitbreiding. De club diende ooit een verzoek in om de velden an ders in te delen. Als het veld naast de hoofdingang een kwartslag gedraaid zou worden, kon er een veld naast worden aangelegd. Dat zou echter ten koste gaan van een stukje duin. Daartegen maakte de Stichting Duinbehoud bezwaren. Die maakten zoveel indruk dat de plannen van Quick Boys geen doorgang vonden. Om de be speelbaarheid van de velden te vergroten, zijn de afgelopen ja ren twee grasvelden omge vormd tot wedstrijd-trainings veld (wetra-veld). Zulke velden hebben meer 'speeluren' dan normale velden. Quick Boys wil dat het veld langs de Laan van Nieuw Zuid een kunstgrasveld wordt, net als het Leidse UVS heeft. Dat is een speciaal kunst gras, waarop slidings gemaakt kunnen worden. Dat veld heeft een nog langere speelduur dan de wetravelden, die na 500 uur bespelen kaal worden. Op zo'n veld zijn trainingen en competi tiewedstrijden van lageré teams mogelijk. Quick Boys kan slechts een ge deelte van de nieuwbouw zelf betalen. De club heeft voor de plannen financiële hulp van de gemeente nodig. Varkevisser: „Wij kunnen natuurlijk ook het nodige doen, zoals de organisa tie van een superloterij en zelf werkzaamheid." Een bestuurs- delegatie van Quick Boys bracht al een bezoek aan het gemeen tehuis, waar de club met wet houder Slings en sportambtena ren sprak. De gemeente kan overigens niet zeggen of Quick Boys de plannen in één keer kan uitvoeren. Nieuw Zuid, gezien vanaf de Katwijkse duinen. Links de tribune, die volgend jaar wordt gerenoveerd. Die hele zijde wordt dan overkapt. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17