REGIO SLS dreigt met claim Leiderdorp wil bibliotheek onderbrengen op Baanderij Bezwaren tegen kappen Ghoybos 'Daar voel je je verbonden met alle mensen' w^ei^fmetab£enend R3 'Wanbeleid gemeente Oegstgeest' Zes jaar geëist voor ontvoering Oegstgeestenaar r KnifPinc tien wacht op imanschap Burgemeester lanschap van Zoeter- begint vermoedelijk op in haar nieuwe ge- p Diemen. Dat is veel la- waarop zij aanvankelijk rekend. Het probleem is lister Remkes nog altijd J slissing heeft genomen benoeming van Koop- iap. Begin februari heeft afspraak met de minis- ,ei iwege de drukte rond de ingen kon zij niet eerder i terecht. In het slechtste gin) an Remkes zelfs nog een gey halen door de benoe- waj )aar moet hij dan wel a vegende argumenten ibben. Koopmanschap: kker >u er8 onverwacht zijn. Deni iweet het nooit. We heb- le m zien hoe het in Leiden is zaterdag 25 januari 2003 het balli grol ilsei 5. .Tw Het is pas zover, als het iging van 4rilligers 1ST -D gemeente t0( eest heeft gisteravond 30n toners in het zonnetje yn) ijdens de tweede vrijwil- ■ieei rond. G. de Kluyver werd 1 Pa omdat hij al 30 jaar pen- ïe v' jester is van de ijsclub, at actief is voor de ik winkel. S. Mooy zet zich ;eri de Willibrord Parochie onnebloem, en het a^( ar Van Steijn is al 11 jaar voor verpleeghuis Van m slooth en zorgcentrum den borch. L. van Abswoude eu^ 30 jaar geleden als vrij- bij de brandweer en is eds zeven dagen per iroepbaar. J. Kwestro jetbaltraining aan ver- omb gehandicapte leerlin- de Korte Vlietschool. len gehuldigd, omdat ze :oveel jaren vrijwillig in- n Oegstgeest. shop puteren d - Waar de meeste se- jeen kaas gegeten heb- computers en internet, ideren vaak niet hoe 1de problemen moeten ten. Oud kan van jong laar andersom natuur- Dat is de gedachte ach- irkshop computeren ichting Welzijn Oude- enwerking met ba- de Alleman en de ge- [armond organiseert ':1 centrum 'tTref- in aantal woensdag- begeleiden vijf leer- lijf senioren bij het ma- diverse opdrachten. De lp, die gehouden wordt januari en 19 februari 1. Senioren die interesse Ivoor een volgende cur- :n contact opnemen ichting Welzijn Oude- igen. Het telefoon- is 0252-231805. door Janneke Dijke leiderdorp - Als het aan de gemeente Leiderdorp ligt verkast de openbare bibliotheek volgend jaar zomer voor anderhalf jaar naar de Touwbaan op bedrijventerrein De Baanderij. De gemeente wil een woonzorgcomplex bouwen op de plek van de bibliotheek, nog voordat de nieuwe boekenuitleen aan de Laan van Ouderzorg klaar is. Bibliotheek voorzitter Hans Nuiver houdt zich op de vlakte. Wij willen in elk geval dat de raad beseft welke aanzienlijke financiële consequenties dit heeft. Het is een bedrag met vijf nullenverklapt hij In het voormalige DZB-pand op de hoek van de Touwbaan en de Rietschans biedt wethouder Roest de bibliotheek duizend vierkante meter aan. Roest huurt een deel van dat pand, waar hij be halve de bieb ook de internationale afdeling van basisschool Elckeriyc en een dependance van de Oegstgeestse Leo Kannerschool voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen wil onderbrengen. De ruim te die hij voor de bibliotheek reserveert, wilde hij eerst verhuren aan Kindercentrum De Spelerij. Hij kiest voor de bibliotheek, omdat het moeilijk is tij delijke ruimte te vinden die groot genoeg is voor de boekenuitleen. „Bovendien is de vloer sterk ge noeg, dat is belangrijk voor een bibliotheek." Bibliotheekvoorzitter Nuiver vindt het moeilijk om iets te zeggen over de aangeboden locatie. Eigen lijk wil het bibliotheekpersoneel nergens tijdelijk bivakkeren." Dat er een nieuw en ruimer onder komen in het sociaal-cultureel centrum aan de Laan van Ouderzorg wordt gebouwd, vindt het bi- bliotheekbestuur prima. Zeker nu de gemeente de roep om meer vierkante meters heeft gehono reerd. De bieb krijgt in het nieuwe pand bijna 1400 vierkante meter in plaats van 1100, de eerste toezegging. Maar zolang het plan voor het sociaal- cultureel centrum niet door de gemeenteraad is goedgekeurd, zegt Nuiver vanwege de vele onge makken geen 'ja' tegen een tijdelijke locatie. „Wij willen een onderzoek naar wat de materiële en immateriële consequenties zijn van zo'n tijde lijke verhuizing", zegt Nuiver. „Wij hebben het college vorige week in een brief laten weten wat volgens ons de kosten zijn. Als we geen gehoor krijgen, gaan we de raad benaderen. Wij begrijpen dat er een woonzorgcomplex moet komen, maar dat heeft vrij aanzienlijke consequenties." Nuiver wil weten wat de raad ervan vindt dat de gemeen te tonnen uitgeeft om de bibliotheek anderhalf jaar onder de pannen te brengen. Afgezien van de hoge kosten vindt Nuiver De Baanderij geen idea le plek voor een bibliotheek „Het ligt behoorlijk uit het middelpunt. Dat gaat ons leden kosten." Torna Borkent van Kindercentrum De Spelerij in Leiden is erg ontevreden met het besluit van de wethouder. De Spelerij onderhandelde geruime tijd met de gemeente Leiderdorp en had voor de Touwbaan al twee keer een inrichtingsplan laten tekenen. Gezien de plotselinge ommekeer in de plannen van de gemeente is zij zich nader aan het beramen. De internationale afdeling van de montessori school Elckeriyc in Leiderdorp verhuist begin fe bruari van gebouw Doesmeer aan de Hoogmade- seweg naar de Touwbaan. Adjunct-directeur Hu- bert Keulers is blij dat hij eindelijk duidelijkheid heeft. De school zou in september vorig jaar al naar de Touwbaan gaan, maar wethouder Roest kon het pand toen nog niet huren. De Leo Kan nerschool opent de dependance later dit jaar. door Nancy Ubert oegstgeest - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) na gelt Oegstgeest aan de schand paal en dreigt met een forse schadeclaim. De stichting vreest dat zij de dupe wordt van het fi nanciële wanbeleid van de ge meente. Nu Oegstgeest over weegt de sociale woningbouw in Poelgeest te schrappen en op het bouwplan Clusiuslaan te bezuini gen, zijn bij de SLS de rapen gaar. In een venijnige brief aan B en W Oegstgeest schrijft directeur Lisa Johnson dat de SLS zich grote zorgen maakt over de ont wikkelingen in de nieuwbouw wijk Bovendien verwijt zij ver antwoordelijk wethouder Mees ter dat die weigert te onderhan delen. Volgens Johnson heeft de SLS vorig jaar zomer al laten we ten dat zij zich grote zorgen maakt over de gang van zaken in Poelgeest. Samen met bouwbedrijf Du Prie wil de SLS woningen in Poel geest bouwen. Het plan ligt klaar. Aan de Clusiuslaan ko men 80 driekamerwoningen voor de smalle beurs, 52 sociale koophuizen en nog eens 46 vrijesectorwoningen. Naast woonruimte voorziet het plan in een ondergrondse parkeergara ge, winkelnfimte en voorzienin gen als een huisartsenpost en een tandartsenpraktijk In totaal kost de 'Clusius' 34 miljoen eu ro. Daarvan is 16 miljoen voor de sociale woningbouw. De gemeente Oegstgeest heeft Du Prie en de SLS toezeggingen gedaan. Een aantal contracten is zelfs al ondertekend. Nu Oegst geest bijna zestien miljoen euro rood staat, wordt in het dorp ge praat over een rigoureuze bezui nigingsoperatie. B en W hebben een aantal voorstellen gedaan. Zo kunnen de sociale woningen aan de Clusiuslaan vervangen worden door dure huizen, wil het college niet meer investeren in de parkeergarage en staat de tunnel naar de Merenwijk op losse schroeven. De SLS kan die maatregelen absoluut niet ac cepteren. Als Oegstgeest zijn af spraken niet nakomt is er sprake van onbehoorlijk bestuur, vindt Johnson. „En daaraan koppelen we zeker een schadeclaim." De directeur van de SLS kan niet verkroppen dat het college zijn financiële problematiek afwen telt op de 'maatschappelijke on dernemers'. Het schrappen van de sociale woningbouw is vol gens haar een belachelijk idee. Dat Meester de SLS niet goed op de hoogte houdt van de stand van zaken en dat de stichting in de krant moet lezen dat Oegst geest wil bezuinigen op de soci ale woningbouw, noemt John son 'onverteerbaar'. Wethouder Meester volstaat met een korte reactie via haar woordvoerder: „Het zijn slechts voorstellen. De raad beslist wat er echt gaat gebeuren. En wat betreft dat contact tussen beide partijen: de wethouder heeft de SLS inmiddels aan de telefoon gehad. Die brief en haar tele foontje hebben elkaar gekruist." Koeien houden het gras kort in het Ghoybos aan de rand van Leiderdorp. Archieffoto: Hielco Kuipers door Ruud Sep oud ade/leiderdorp - Een deel van het bos gaat sowieso bin nenkort tegen de vlakte, om plaats te maken voor het Leider- dorpse hoveniersbedrijf Rasser en Van Wijck dat moet verhui zen in verband met de verbre ding van de A4. En op niet al te lange termijn kan zelfs het hele Ghoybos worden gekapt om weer in gebruik te worden geno men als agrarische grond. Enke le vrienden van het populieren- bos in de oksel van de A4 en de provinciale weg N446 mochten gisteren tijdens een speciaal be legde hoorzitting hun bezwaren toelichten tegenover provincie bestuurder Vissers. Het Ghoybos ligt dan bij de afrit Hoogmade aan de rand van Lei derdorp, het bos valt officieel onder de gemeente Alkemade. En die heeft op verzoek van de Dienst Landelijk Gebied in haar bestemmingsplan opgenomen dat het bos eventueel weer kan worden omgezet in agrarische grond. De DLG heeft daarom gevraagd omdat zij na aanleg van de HSL en de verbreding van de A4 moet zorgen voor de inpassing van de weg, waarbij ongetwijfeld weer agrarische grond verloren zal gaan. Om de boeren die daarbij grond moe ten inleveren te compenseren, is het handig om wat grond achter de hand te hebben. Het Ghoybos is vijftien jaar gele den aangeplant als productie- bos en bestaat uit rechte rijen populieren die hoe dan ook over een aantal jaren worden 'ge oogst'. De bezwaarmakers - on der andere de directe buren van de bomen - vinden echter dat het bos dan opnieuw moet wor den ingeplant. Al was het alleen maar omdat de bomen zo'n mooie buffer zijn tussen de pol ders ten oosten van Leiderdorp en de rijksweg A4. De buren vre zen dat wanneer het bos een maal weg is, er binnen de kort ste keren een bedrijventerrein zal verrijzen op de plek waar nu nog bomen groeien. Burgemeester Meerburg verze kerde de aanwezigen gisteren echter dat dit soort ideeën bij de gemeente niet spelen. „Het gaat puur om de mogelijke compen satie van boeren die grond kwijtraken. Meer zit er niet ach ter", aldus de burgemeester. den haag/oegstgeest - Voor de gewelddadige ontvoering en be roving van een man uit Oegst geest is gisteren bij de Haagse rechtbank een celstraf van zes jaar geëist tegen twee broers uit Utrecht. De mannen ontkennen dat ze het brein zijn achter de brute daad. Twee medeverdach ten die al eerder werden veroor deeld, hebben echter verklaard dat de broers hen met een pis tool op de slaap hadden ge dwongen de misdaad te begaan. Het 26-jarige slachtoffer uit Oegstgeest kreeg de schrik van zijn leven toen hij op 1 april vo rig jaar na een avondje stappen door vreemde mannen werd ontvoerd. Nadat een wit busje in de buurt van de Haarlemmer straat tegen zijn auto aan was gebotst, stapte hij uit om de schade af te wikkelen. Hij kreeg een pistool op zich gericht en werd gedwongen om op zijn knieën in het bestelbusje plaats te nemen. Zijn polsen werden vastgebonden en zijn mond werd dichtgeplakt met tape. Ook trokken de belagers een zwarte zak over zijn hoofd. Nadat hij een tijdje werd rondgereden, stopte het busje. De ontvoerders haalden de zak van zijn hoofd, pikten zijn bril, plakten zijn ogen dicht met tape en bonden hem vast aan een boom. Nadat ze zijn sieraden en allerlei spul len van hem hadden gepikt, lie ten ze hem hulpeloos achter. Onder het tape door zag het slachtoffer een BMW die hij eer der die avond had gezien bij een benzinepomp bij Schiphol en die van een van de broers bleek te zijn. Een van de medeverdachten van de broers werd gemakkelijk opgespoord, omdat hij de mo biele telefoon van het slachtoffer gebruikte. Zijn vriend werd op gepakt, omdat hij het bestelbus je en een benzinepasje had ge stolen. Deze mannen bekenden uiteindelijk bij de politie. Ook vertelden ze dat ze onder druk waren gezet door de twee broers. De Utrechters vertelden de politie in eerste instantie dat ze niets met de kidnap te maken hadden gehad. Toen uit foto's van diverse benzinepompen bleek dat ze die avond diverse malen tegelijkertijd waren gesig naleerd met het witte busje en uit de gegevens van hun mobie le telefoon bleek dat ze die avond bijna vijftig keer hadden gebeld met de mannen, gaven ze toe dat ze die kenden. Ze zouden hen zijn gevolgd, omdat ze sportkleding hadden willen kopen die de mannen achterin het busje zouden hebben liggen. Justitie vindt dat verhaal nogal ongeloofwaardig. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. laga Dominee Kooman zegt symbool van protestant Oegstgeest vaarwel Co Kooman: „Ik wilde die discussie over gereformeerd en hervormd eigenlijk helemaal niet meer voeren." Foto: Henk Bouwman. inent dat de Regenboog geslo ten dreigde te worden, kwam hun gereformeerde identiteit toch weer bovendrijven. Ik wilde die discussie over gereformeerd en hervormd eigenlijk helemaal niet meer voeren, nu moeten we wel." Anderen schoven de Pauluskerk naar voren als mogelijk slachtof fer. De Regenboog heeft als ge bouw namelijk veel meer moge lijkheden dan de Paulus. Welk gebouw verloren gaat weet Koo man niet. „Misschien worden ze allebei verkocht of verhuurd en gaan we iets nieuws bouwen." Het Groene kerkje van de domi nee blijft tot nu toe buiten schot. Sluiting van dit 'symbool voor de kerk van Oegstgeest' is volgens hem 'niet reëel'. „Dat is de plek waar mensen trouwen, waar ze gedoopt en begraven worden. Daar gaan ze na de dienst nog even buurten bij een graf. Daar voel je je door de his torische lading verbonden met alle mensen voor je." Toen Kooman 22 jaar geleden in Oegstgeest kwam trof hij een kerk aan met oog voor de het grotere geheel. „Daar kwamen mensen die zeiden: de wereld is groter dan Oegstgeest." Ronduit vooruitstrevend waren de dien sten met katholieken, waar zelfs de eucharistie en het avondmaal gedeeld werden. De onderlinge verbondenheid tussen de kerk leden was echter ver te zoeken. Het was niet Kooman, maai' zijn collega Ronald da Costa die daar in 1983 verandering in bracht. Tot dan gingen de verschillende predikanten om beurten voor in verschillende kerken. ,Da Costa wilde voorgaan in zijn eigen ge meente. Daardoor werd de ver bondenheid met de eigen wijk- gemeente weer veel-groter. Daarmee ging Oegstgeest in te gen de landelijke trend van een steeds grotere kloof tussen de kerkganger en de kerk Kooman zag niet alleen het ker kelijk leven om zich heen veran deren. Ook als theoloog is hij een kind van zijn tijd. „Ik ben het meest veranderd doordat in de kerken het besef toenam, dat de verschrikkingen van het na zisme nooit zo zouden hebben plaatsgevonden als er al niet in en door de kerken anti-joodse gevoelens waren aangewak kerd." Deze afkeer van het jodendom is volgens de zielenherder al vanaf hét begin van het chris tendom gestimuleerd. „In het evangelie volgens Johannes zegt Jezus bijvoorbeeld tegen de jo den 'jullie hebben de duivel tot vader'. Of de zin 'zijn bloed ko- me over ons en over onze kin deren''. Dat is uitgelegd als de jo den hebben Christus gekruisigd. Dat elementaire gëvoel is een tweede natuur hij christenen ge worden. In de Tweede Wereld oorlog moesten de Duitse chris tenen bijvoorbeeld niets hebben van het jodendom en gingen helemaal mee met Hitler. Vrese lijk." De dominee kent ook de duiste re kanten in zichzelf. „En ik ben daar inderdaad soms best bang voor." Om het kwaad te verdrij ven, keert Kooman zich tot de bijbel. „Door de weg te volgen die mijn geloof mij wijst, komt er iets van mijn leven terecht." Co Kooman neemt morgen om 10.30 uur in de kerk aan de Haarlemmerstraatweg 6 afscheid van zijn gemeente. leiderdorp/rijnwoude - Jonge ren die 's avonds rondhangen in de parkeergarage onder de Win kelhof in Leiderdorp, krijgen een boete van 90 euro als een agent ze betrapt. De garage is al een paar jaar verboden terrein voor onbevoegden, maar de politie laat het niet langer bij waar schuwingen. „Het is een kat-en-muisspel", zegt Aad Gravekamp, chef van het politieteam Leiderdorp, Rijnwoude en Zoeterwoude. „Het lost niets op, maar het is de enige mogelijkheid." De jongeren mogen niet meer rondhangen in de garage, om- dat ze er een spoor van ver nielingen ach terlieten. Ze sloopten ver lichting, drukten peuken uit in de kozijnen en lie ten brandplekken achter. On danks de bordjes 'verboden toe gang voor onbevoegden' blijft de overdekte parkeergarage een geliefde hangplek. De politie waarschuwde de jongeren eerst, maar deelt nu boetes uit. Effec tief vindt Gravekamp het niet. „Als we een tijdje actief zijn blij ven ze weg, maar na verloop van tijd komen ze terug. Dan gaan we weer controleren en verdwij nen ze weer. Door prenten uit te delen hoop je dat te ontmoedi gen. De jeugd heeft geld, maar als ik hen was zou ik er liever van gaan stappen." Gravekamp is sowieso teleurge steld in de Leiderdorpse hang jeugd, zei hij gisteren bij zijn te rugblik op 2002. „De jongeren die gebruikmaken van de over dekte hangplek bij de Buiten- hofvijver zouden zelf een straat je leggen, want het was daar nogal drassig. De gemeentewerf heeft zand en tegels aangebo den, maar ze hebben ze nooit opgehaald. Ik vind dat wij be hoorlijk veel doen voor de jeugd, maar zij laten het afwe ten." Niet altijd is een samenscho lingsverbod nodig om jongeren uiteen te drijven. Op het ITC- terrein in Hazerswou- de-Dorp ontstond vo rig jaar een hangplek, waar de boel uit de hand liep. Na een aantal inbra ken en diefstallen hield de poli tie dertien jongeren aan. De hangplek bestaat inmiddels niet meer. Gravekamp, die bekend staat als 'moraalridder', blijft zijn plei dooi voor een mentaliteitsver andering herhalen. In het afge lopen jaar telden de agenten in Leiderdorp,-Zoeterwoude en Rijnwoude 3u8 beschadigde au to's waarbij de dader spoorloos was. „308 Mensen die een auto van een ander beschadigen doordat ze er tegenaan rijden en wegrijden. Dat vind ik een on wijs hoog getal. Een ontzettend slechte zaak." 'Het is een kat-en-muis- spelletje' (advertentie) Verrassende mogelijkheden in nostalgiekozijnen, klassieke ra sn, deuren, serres, schuifpuien, dakkapellen, en gevelbekleding WIEkX KUNSTSTOF ALUMINIUM Zwaagdijk Zwaagdijk 304 Tel. 0229 26 RAMEN DEUREN SERRES Keuenhof MeusT - 22 Jaar was hij do- P^.'jan de Groene- of Willi- fk in Oegstgeest. Morgen ireen eind aan. De po- -ïdeto Kooman (64) gaat met 'bijefet. De afronding van het irsnfP Weg-proces en de slui- Ikodéén van de kerkgebou- ikt hij door zijn vertrek Jaaffcr mee. De dominee is ei- ^el blij dat het getouw- 1de gebouwen niet meer :ie an' is. Nog eenmaal :rug op zijn leven als bbfjestse predikant en praat over de rol van de kerk locaust, de secularisatie, pt en hoop. !0|nt Oegstgeest verliest en een dominee, maar 3-j-fort °°k een van zijn jouwen. Wordt het de of toch de Regenboog- n. War wordt nog over ge- ergfaar dat de sluiting van gerede kerken nodig is, is derk- ..We zitten te ruim in ef- Wat betreft de organi- allé1 we al een heel eind ge- •n hfwe krijgen één kerke- veh zuiniger met de mens- gaan meer eenptdere wijken." Alle- ondS goed, maar het moei- H eJtnt, het afstoten van een j kol is nog niet rond. ïen fet voorstel om de Re in. \|kerk te sluiten stuitte bij gavdgers op grote bezwaren, agdjaet zijn collega's heeft zich verkeken op de cha£nde identiteit van de an vl uit gereformeerde Catljprs. „Ik dacht dat hun ana peer de identiteit voor Wapsen eigenlijk geen rol jeelde. Maar op het mo-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15