REGIO 'Vertrouw op God, maar zet wel je fiets op slo 'Finale tussen Serena en Venus is eentonig' Onwaarheden in krant over Vrije Lijst Alphen Nieuw plan Luifelbaan valt niet zo heel erg in de smaak Artikel geeft slecht beel van Warmondse jonge: Een nieuwe auto uit 1984? ZATERDAG 25 JANUARI 2003 NAVRAAG Ook de Nederlandse televisie besteedt veel aandacht aan de open Australische tenniskampioenschappen. Tijdens spannende wedstrij den zitten heel wat kij- kers, vanwege het tijd verschil op ongebruike lijke tijdstippen, voor de buis. Voor de vrou wenfinale van van nacht - voor de zoveelste keer tussen de zussen Venus en Serena Williams - lijkt de belangstelling minder groot. Tennisster KATJA NOSSIK UIT Leiderdorp geeft haar oordeel over de voorspelbare tweestrijd tussen de Williams-sisters. Blijft u speciaal thuis voor een finale tussen Venus en Serena Williams „Of ik ga kijken, hangt af van mijn werk. Ik geef toe dat zo'n finale eentonig is. De beste wint nu eenmaal. Op het ogenblik wint Serena meestal, want zij speelt nog beter krachttennis dan haar zus. Van die twee is Serena Wil liams mijn favoriet." Hoe kan het vrouwentennis minder voorspelbaar worden? „Daarvoor kan alleen de concur rentie zorgen. De verandering moet vermoedelijk uit België ko men. Kim Clijsters was tegen Se rena Willams een eind op weg, maar haar 5-1 in de derde set voorsprong had zij binnen de kortste keren verspeeld. Ik heb niet de hele wedstrijd gezien, maar ik vond hem wel de moeite waard." Wordt het vrouwentennis door deze ontwikkeling minder popu lair? „Ik hoor er niet zo veel over. Iedereen in mijn omgeving heeft het nu vooral over de wedstrijden bij de mannen die zo spannend zijn." Hoe veel waarde heeft een belangrijke tenniswedstrijd op televi sie voor u? „Ik zet er 's nachts de wekker niet voor. Maar als ik eenmaal naar een spannende partij zit te kijken, dan zet ik de televisie pas uit als ik weer moet werken. Heeft u zelf nog ambitie om het vrouwentennis spannender te nuiken? „Nee, ik ben gestopt met wedstrijdtennis. In plaats daarvan geef ik tennisles en begeleid ik jong talent. Ik heb het een stuk rustiger en heb absoluut geen heimwee naar mijn leven als tennisster." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 25 januari ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wat er beslist gaat worden kan geen mens zeggen. Het advies van de commissie inzake de middenschool ligt er en ons eigen school experimenteerplan is vóór 1 februari op het ministerie". Zo schildert de con-rector van het Ashram-college J.M. van Leeuwen de huidige situatie. Het wachten is op de beslis sing van de minister. Hij zal moeten uitmaken of het Ashram-college volledig als middenschool mag gaan experimenteren. Voor hem lig gen een positief advies, én het plan hoe het Ashram-college één en ander denkt te gaan doen. De Alphense scholengemeenschap is be reid om met ingang van het komende schooljaar te beginnen met het voorbereidend jaar. Een jaar dat vooraf gaat aan een periode van acht jaar, waarin de school het middenschool-experiment twee keer kan uitvoeren. De eventuele erkenning tot experimenteer-school houdt onder meer in, dat de nodige extra mankracht kan worden aangetrok ken, leer- en hulpmiddelen die nodig zijn kunnen worden aange schaft of vooral waar het de leermiddelen betreft zelf kunnen worden ontwikkeld; dat voor begeleiding wordt gezorgd. Als tegenprestatie zal na die negen jaar een school-werkplan uit de bus moeten komen 'dat model kan staan voor andere middenscholen', zoals bestuurs voorzitter C. van Leeuwen het uitdrukt. ANNO 1978, woensdag 25 januari LEIDEN - Een uitslaande brand heeft vanmorgen een deel van de zol derverdieping van de studentensociëteit Augustinus aan het Rapen burg verwoest. Andere delen van het pand hebben flinke waterscha de opgelopen. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. De zolder verdieping - de vroegere Hot House-zolder - was gisteravond ge bruikt door een toneelgroep. Met de brand ging onder meer geluids apparatuur en een vleugel verloren. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. liist Het is Jan van der Lippe ten voeten uit. De onlangs 60 jaar geworden Noordwijker rea geert altijd anders dan ande ren - met uitspraken als 'ook voor een schildpad wordt het nieuwjaar' - en laat zich nooit lang aan het lijntje houden. Als geboren 'vrije jongen' ont snapte hij al vroeg aan het re guliere bestaan in de bloe menhandel van zijn vader om beheerder en tennisleraar te worden op de banen bij hotel Huis ter Duin. Als tennisser en voetballer, van zaterdag topper Noordwijk, genoot hij te zeer van het leven om er uit te halen wat er aan talent in hem zat. Gezelligheidsmens Van der Lippe heeft er geen spijt van, zeker niet nu hij anderhalf jaar geleden in het ziekenhuis belandde na een ongeluk, waarvan hij de ernst pas later besefte. „Op mijn fiets werd ik aangereden door een auto. Het was maar een licht tikkie, maar ik hield er wel binnen waartse bloedingen aan over in mijn rechterbeen. Daar kwam later koudvuur bij. Lag ik daar met zo'n dik poot, dat al mijn vrienden en kennissen dachten dat ik het niet zou halen of in een invalidewagen terecht zou komen. Zelf had ik dat pas in de gaten toen ik me begon af te vragen waar om ik bijna doorlopend be zoek kreeg, maar dat heeft me wel aan het denken gezet." Volkomen genezen na negen maanden therapie en een jaar zonder drank, gaat hij nu pro beren 'gezond te blijven en oud te worden'. Hij tennist weer, fietst elke dag drie uur, waardoor hij twintig kilo is af gevallen, maar is ook nog steeds op zoek naar gezellig heid, onder het motto dat je plezier kunt vermenigvuldi gen door het te delen. Dat doet hij in Golfcentrum Noordwijk, waar hij graag de negen holes loopt en 's mor gens en 's avonds vaak een bakkie doet. Al laat ik mijn biertje na het ongeluk wel iets eerder staan dan vroeger. Maar dat kan ook met de leef tijd te maken hebben." Gadegeslagen door een stel maten, draait hij in het club huis van het Golfcentrum de film terug naar zijn jeugd. Naar het huisje 'met bedstee' op de Binnenweg in Noord wijk, waar hij in zijn kindertijd al zijn eigen weg zocht. „Zes jaar was ik toen ik in de va kantie ballenjongen werd op de tennisbanen van Huis ter Duin. Kreeg ik 50 cent per uur voor en ik deed het tien tot twaalf uur per dag, zes dagen in de week. Heb ik tot mijn twaalfde gedaan en gaande weg werd ik steeds vaker ge vraagd om een balletje te slaan met de gasten van het hotel, of met hun kinderen. Zo leerde ik zelf ook aardig tennissen. Zelfs Tom Okker heb ik als jongen verslagen. De tennisleraar zag dat talent ook en wilde me onder zijn hoede nemen, maar ja, hoe ging dat in die tijd? Toen ik van de lagere school afkwam, zei mijn vader: 'Nou is het af gelopen met dat gekke tennis sen en kom je bij mij werken'. Hij was droogbloemenspecia list, dus moest ik met twee broers mee, het land op. Bloe men plukken en drogen. Van tennissen kwam niks meer tot aan mijn twintigste en als iets me dan toch moet spijten in mijn leven, dan vind ik dat achteraf spijtig. Als ik toen had kunnen doorgaan, had er als tennisser misschien iets meer in me gezeten dan de B-speler die ik later werd. Maar goed, dat is niet terug te draaien. Ik wilde er wel graag vanaf, van dat bloemenwerk, want ik wilde veel liever onder de mensen zijn. Maar als kind dacht je er in de jaren vijftig niet aan om je ouders'tegen te spreken. Ik had nog geluk dat ik snel moest trouwen, want toen kon ik met goed fatsoen wat anders gaan doen. Na twee jaar dienst bij de ma rine werd ik gevraagd om als groudsman op de tennisba nen van Huis ter Duin te ko men werken. Heb ik meteen gedaan en daar heb ik mijn rac ket weer opge pakt. Ik heb mijn licen tie Gesprek via het mobieltje met Jan van der Lippe. De eerste keer wordt de verbinding al na een paar woorden verbroken. „Sorry, maar ik zit op mijn fietsje en ik gleed uit." Ook bij de hernieuwde poging gaat het al rap mis. Door zijn onbekendheid met de bediening ervan („Ik kan er alleen mijn zoon mee bellen als ik lek rijd, maar ja, hij heeft zijn nummer er zelf in gezet") drukt de Noordwijker vermoedelijk op het verkeerde knopje. Zelf heeft hij daar een heel andere verklaring voor. „Ik fiets gewoon sneller dan het geluid", roept hij als hij bij het derde contact stilstaat en eindelijk lang genoeg aan de lijn blijft om een afspraak te maken. DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN gehaald en ben tennisleraar geworden bij Huis ter Duin, waar ik de nieuwe banen kon pachten. Bij elkaar heb ik daar dik twintig jaar gewerkt. Prachtige tijd was dat. Van al les meegemaakt en er lekker bij gedronken. Les gegeven aan heel veel gasten die lo geerden in het hotel, dat on der de familie Tappenbeck veel meer een begrip was dan nu. De internationale jetset kwam er en die mensen kwa men geregeld bij mij een bal letje slaan of een lesje nemen. Leden van de familie Bren- ninkmeijer, Liz Taylor, Mia Farrow, Arie Dasier, de man achter Adidas. Dat soort. La ter kwamen er ook altijd veel Leidenaars bij me op de baan, maar ja, die kwamen ook en soms vooral voor de sfeer in het clubhuis, waar nog wel eens het een en ander werd geschonken. Al kon het er ook serieus aan toe gaan, hoor. In de competitie zijn we met de club die we er ook hadden nog kampioen geworden in de tweede klas heren zondag. Intussen voetbalde ik ook nog bij Noordwijk, waar ik op mijn 24ste in het eerste kwam. Jaren in de spits ge speeld, met gemiddeld dertig doelpunten per seizoen. Aar dig hoogtepuntje was een septembermaand, waarin ik in vier wedstrijden twaalf keer scoorde. Daarvan maakte ik er vier uit tegen RV- VH, dat in dat jaar lands kampioen was geworden. Met Noordwijk twee kampi oenschappen meegemaakt. Nooit een stuiver voor gevan gen. Pas toen ik overstapte naai WSB, waar ik het club huis kon gaan beheren, ving ik een paar duiten van sup porters: 4.000 piek cash en bij een kampioenschap zou ik er nog 1.000 bij krijgen. Heb ik twee jaar gehad, maar dat is ook het enige dat ik aan de sport heb overgehouden. Daar moest ik dan wel ook de jeugd voor trainen en de da mes. Dat laatste hadden ze trouwens beter niet kunnen vragen, want toen ik dat een maal ging doen, was mijn hu welijk snel ontbonden. Daarna heb ik nog twee jaar bij SJC gespeeld. Geen piek gekregen, wel veel biertjes, tot ik te blessuregevoelig werd en vervolgens heb ik me hele maal geconcentreerd op mijn werk bij Huis ter Duin. Tot 1989, toen ik het niet eens kon worden over de pachtprijs en vertrok. Ik viel in een gat, wist niet wat ik anders moest gaan doen dan op het strand wandelen met mijn hond, maar na een half jaar zag ik de golfclubs staan, die ik bij mijn afscheid had gekre gen van het H afs] bestuur van de tennisvei iw< ging. Daar heb ik op het ing strand een keer een balie ite mee geslagen en dat gin in aardig dat ik lid ben gew lal' bij het Golfcentrum, wa )aa er een beetje verslaafd a 'e8 raakte en mee ging doen 'bb wedstrijden. Ging lekkei >u ben nog clubkampioen] w weest en ik heb op de ni oei lijkste hole 7 van de grol baan in Noordwijk als et een 'eagle' geslagen. Tw gen minder dan er voor dus. Zou ik nu niet meer redt uil maar dat hoeft ook niet want van die verslaving i$. af. Ik vind tennissen toe lCS mooier. Dat is een sport fon is een spel. Bij golf kun j Me nat worden, maar alleer En het regent. Als je een pa hebt getennist, ben je vi meer voldaan en smaak biertje beter, al vind ik 1 genwoordig ook lekker fietsen. Dat heeft wel al deel dat je materiaal af gestolen wordt - ik ben fietsen kwijtgeraakt - m sj0 wil ik graag oud wordei )01 aardig aan bij de spreuk jq weieens gebruik: 'Vertri bij op God, maar zet wel je ;(js op slot'. iesl at de Jan van der Lippe: „Zelfs Tom Okker heb ik als jongen verslagen. De tennisleraar zag dat talent ook en wilde me onder zijn hoede nemen. Maar toen ik van c school afkwam, zei mijn vader: 'Nou is het afgelopen met dat gekke tennissen en kom je bij mij werken'." Foto: Dick Hogewoning SCHRIJVENDE LEZERS Als (voorheen) enig actief com missielid van De Vrije Lijst in Alphen aan den Rijn wil ik rea geren op het artikel 'De Vrije Lijst verspreidt bewijs couppo ging Vrij' dat vorige maand in de krant stond. Ik ga me steeds meer ergeren aan de onwaarheden die wor den geschreven. Met de in houd van dit artikel wordt weer een te eenzijdig beeld aan de lezers gegeven. Als actief mee werkend Vrije Lijst-lid van het eerste uur kan ik een objectief beeld geven over de juiste gang van zaken. Donna Vrij heeft besloten zelf standig verder te gaan, omdat zij verdere samenwerking met deze politieke onbenullen niet meer zag zitten. Onervaren heid hoeft geen probleem te zijn als men bereid is van meer ervaren mensen iets aan te ne men. Jammer genoeg denken de bestuursleden van De Vrije Lijst daar anders over. Zij wil len de politieke macht en reali seren zich niet dat er verschil is tussen taken van fractie en be stuur. Door hun opstelling hebben veel leden daardoor het afgelopen jaar al afgehaakt. Om Donna Vrij te steunen ben ik erbij gebleven, in de hoop dat het bestuur ooit zou inzien dat het anders moest. Helaas lijkt het daar niet op. Met hun beschadigende acties van de laatste weken geven zij eens temeer blijk van een ge brek aan kennis hoe het er nor maal in de politiek aan toegaat. In iedere partij denken mensen wel verschillend. De poltieke onervarenheid van het bestuur en hun onwilligheid uit zich in het welbewust naar buiten toe beschadigen van hun fractie voorzitter Donna Vrij, terwijl daar helemaal geen reden voor is. Uit ervaring weet ik maar al te goed dat het bestuur ideeën van leden aan z'n laars lapt en alleen maar met de botte bijl te werk wil gaan. Op deze manier was niet te werken en was sa menwerken met dit bestuur dus onmogelijk. Dat was ook de reden waarom Kees Roos een motie van wantrouwen te gen het bestuur wilde indie nen. Hij hoopte dat daarmee de rust in de partij zou terug keren. Tot mijn stomme verbazing lees ik in het genoemde artikel dat hij nu zegt dat het alleen maar een grapje was en dat Donna Vrij leden heeft gewor ven om een couppoging te doen. Klinkklare onzin! Donna Vrij kent die mensen niet eens! Het zijn allemaal relaties van Kees Roos en zijn huisgenoot. Ik wil hier verder niet op in gaan, maar ik vind het heel triest dat bestuursleden zich verlagen om misbruik te ma ken van de gezondheidstoe stand van iemand als Kees Roos. Mochten er lezers zijn die twij fels hebben over de juiste toe dracht, dan ben ik graag bereid inzicht te geven in alle corres pondentie hierover. Jacqueline Broer, Alphen aan den Rijn. Naar aanleiding van het arti kel 'Nieuw plan voor Luifel baan valt in de smaak', in het Leidsch Dagblad van donder dag 16 januari, wil ik reage ren. Het stuk ging over de in formatieavond die 15 januari werd gehouden over het nieuwe plan voor de Luifel baan. Bij de eerste vraag aan het einde van de avond - of men zich kon vinden in het nieu we plan - gingen veel handen omhoog. Hoofdzakelijk van winkeliers. Bij de tweede vraag werd het minder en bij de derde vraag was het nog slechts een handvol. Had men toen de vraag gesteld wie er tegen was om uitzicht en woongenot kwijt te raken en voortaan tegen een muur aan te moeten kijken, dan zouden zeker bijna alle han den van de aanwezige bewo ners van het 5 Meiplein om hoog zijn gegaan. Daarom ben ik het er niet mee eens dat het plan 'slechts door een handvol mensen' werd afge keurd, zoals het LD schreef. De instemming betrof waar schijnlijk het totale plan. Want inmiddels heb ik zeker al van 25 tot 30 personen de vraag gekregen wie er zo idi oot is om blij te zijn met het plan, waardoor uitzicht, woongenot, lichtval en priva cy verdwijnen en uitzicht op een waarschijnlijk blinde muur ervoor in de plaats komt. En dan de mensen op de hoek van de Rooseveltstraat. Daar komt een gebouw van drie of vier verdiepingen op ongeveer 20 meter afstand. Die mensen zijn er beslist ook niet i f Kc Met het feit dat het 5 Mi plein wordt opgeknapt, iLn dereen ongetwijfeld blij. F vorig jaar voorspelde wei der Geertsema dat de me 'in een warm bad zoudefo H len' op de informatiebijl komst van 15 januari. Hl is dit voor de bewoners het 5 Meiplein een ijskoi douche geworden. Omi' nog steeds-een woonlaag n hun neus komt en zij dule| steeds hun uitzicht en genot zullen verliezen, hun wensen is maar voojkie deel tegemoetgekomen, zorgen en bezwaren blijwg^, bestaan. M.L. Hi ip^ kt De krant van maandag 20 januari had weer van alles in zich: overwegingen, nieuws, humor en ga zo maar door. Op bladzij de 5, de pagina Buitenland, stond bijvoorbeeld een stukje over bosbranden in Australië en dan speciaal in Canberra. Het ge heel werd mooi afgemaakt met een foto en begeleidende tekst: 'Er is weinig meer over van deze nieuwe auto'. En juist dat hele kleine stukje tekst zette mij aan het denken. De man op de foto zit namelijk in een Alfa Romeo Alfetta en die auto werd ge bouwd tussen 1972 en 1984. Is het nieuws wellicht wat geda teerd? Marcel Robben, Leiden. Maandagavond 20 januari kwamen twintig jongeren bij een om, aan de hand van een fotoreportage, afgelopen oud en nieuw te evalueren. We hebben daarbij ook gesproken over wat wij in Warmond wil len. Hierbij werd onder andere voorgesteld: feesten, filmavon den en een ontmoetingsplek voor jongeren in de Wouce. Ook werd voorgesteld om een bus te laten rijden van War mond naar Noordwijk, zodat we niet eerst een heel eind hoeven te fietsen om te kun nen gaan stappen. In het Leidsch Dagblad van de volgende dag lazen we de kop: 'Cynische jeugd in Warmond wil roken, drinken en stam pen'. In dit artikel wordt een slecht beeld gegeven van de Warmondse jongeren, in het artikel staat, is ergl tief tegenover de jongen alsof wij alleen maar dei aan drank, roken, feest c drugs. Terwijl wij het alli over het binnen roken hl gehad om overlast en vel lingen buiten te voorkoi Wij hopen dat er nu eenj beeld over de Warmoni" geren is en dat er snel ei gerenmedewerker zal kc die met ons de plannen wensen gaat vervullen. vonden het maandaga\ ieder geval een geslaagd! avond. Anouk Schal Minou van Catl Desiana Wi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14