'Nieuwe* Kooilaan wordt veel veiliger REGIO Clusius Stichting wil leerstoel tuingeschiedenis Leiden heeft zijn parklessen geleerd Calvé Pindakaas Driekwart www.autoheemskerk.com Reconstructieplan van 1.7 miljoen euro verboden bij oholcontrole menwerking sen drie Jdse scholen Parkeeroverlast Stadhouderslaan College van Bestuur van Universiteit Leidenis akkoord Oprichter Leidato Willem Ziegelaar (90) overleden Vrouwenweg wil terug naar Zoeterwoude /^Uitgekeken gj}& op uw SÜ collega's? 25% minder vet! Calve De leukste quizvragen Win een jaar lang gratis Maaslander twv 500,- OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T R K Leiden Roelolarendsveen L. (07i)-5310811 n R. (071 )-3312866 owroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn 0172 46 9 6 70 - www.lieftink.nl i Openingstijden showroom: 9 t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur 'ercJag van 10.00 tot 16.30 uur LEIDEN Klimmers cikom op de onte Vlietland iddhistische ipel bezoeken i/amsterdam - De oecu- jrhe geloofsgemeenschap •renwijk in Leiden houdt - 2 februari een excursie boeddhistische Fo Shan He Hua Tempel dam. jZeedijk in Amsterdam, npel die te midden van de .f Ichten en de junkies is ian, is niet alleen een spi- centrum voor boeddhis- monniken en nonnen, msterdammers weten de vinden naar soetra's en sen die er gegeven wor- ^interesseerden moeten |m twee uur 's middags nelen voor kerkelijk cen- le Regenboog aan de Wa- len 1. De politie heeft gister- in afgelopen nacht een alcoholcontrole gehou- i Leiden werd gecontro- op de Lammenschansweg, lennarkt, Doctor Lelylaan Haagweg en in Voorscho- de Leidseweg. Er werden ertuigen aangehouden en estuurders bleken te diep glaasje te hebben geke- j[ lordwijk werd gecontro- i op de Van de Mortelstraat, an, an Panhuysstraat en 1 Berckelweg. Van de 303 irders die moesten blazen, er zeven onder invloed :ohol. In Katwijk werden Noordwijkerweg en Pro- weg en in Oegstgeest op ersstraat 300 automobi- angehouden van wie er veel hadden gedronken, ihen aan den Rijn op de Bernhardlaan, Eisenho- in en Willem de Zwijger- de Gemeneweg in Hazers- i Dorp en de Persant weg in Leiderdorp wer- 510 blaastesten afgenomen, stuurders kregen een bon rijverbod. - Drie onderwijsinstellin- 4-1 Leiden en Den Haag ide handen ineen voor een pende leerroute. Verte- 6 ordigers van de Francois hooi voor VMBO, het 2| eiden Horeca, Toerisme s kerij en het college voor en Toerisme van de j iaan Onderwijsgroep in 3j laag, tekenden gistermid- in convenant waarin zij 2f en de opleidingen beter 1 aar te laten aansluiten, de eerste keer dat in Ne- 3 d een dergelijk initiatief 2 genomen. De Francois 6: :hool gaat, naast haar re- 4 kooktechnieken, extra erdelen aanbieden. Di- 4: r P. Moerland: „Je kunt denken aan het verzor- n een cateringservice en kopen doen voor een di- oor tachtig man. Deze Bken moeten ze in het i:ook beheersen." Wanneer lingen de onderdelen vol- 2ie hebben afgerond, krij- hiervoor een vrijstelling it ROC Leiden of het 2 riaan College. (advertentie) n van Lieftink kom! u overal 2 i-Terecht, betere deuren zijn Njks le vinden. Vervaardiod uil 5 reldbekende Schüco profielen ïoslrzaam aluminium of kunststof, topkwaliteit met KQMO-keur. n binnen en overtuig uzelf, sur van onze showroom staat open voor u. door Wim Koevoet leiden - De Kooilaan gaat voor ruim 1.7 miljoen euro op de schop. De gemeente wil met de reconstructie vooral de verkeers veiligheid opschroeven. Bij nader inzien wordt afgezien van de eerdere, sobere versie van het reconstructieplan waarbij werd uitgegaan van een herinrichting met gebruikmaking van het be staande profiel. De gemeente wil nu liever alles vernieuwen: asfalt, groen en in richting. Het riool moet worden verlegd, evenals kabels, leidin gen en kolken. Ook de bushal tes krijgen een andere plek. Nieuw is ook de middenberm met bomen. Door deze groen strook is inhalen er niet meer bij op de Kooilaan. De voor rangssituaties op en rond de Kooilaan blijven intact. Ter hoogte van de zijstraten (Kooi- zicht, Atjehstraat en Suriname- straat) zijn drempels bedacht. De toegestane maximumsnel heid op de Kooilaan blijft vijftig kilometer per uur, die op de erftoegangswegen dertig kilo meter per uur. Verder is het is de bedoeling dat het kruispunt met de He rensingel veiliger wordt, dat de vrijliggende fietspaden worden doorgetrokken en dat de Kooi laan, vooral ter hoogte van de Surinamestraat/ Bemhardkade, beter 'oversteekbaar' wordt. Om de verkeershinder voor de woningen aan de Spoorlaan te bestrijden, wordt een groene bufferzone aangelegd. Het kruispunt Herensingel/ Kooilaan krijgt een heel ander aanzien. Voor de verschillende soorten weggebruikers wordt duidelijker wat er van ze wordt verwacht. „De kans op conflic ten zal afnemen." Verder ko men er middengeleiders. Uit- voegstroken verdwijnen. De plannen, zo is te lezen in het raadsvoorstel dat woensdag wordt besproken in de raads commissie economie en ver keer, zijn hoogstwaarschijnlijk niet bevorderlijk voor de door stroming van auto's, maar de gemeente neemt dat voor lief. „Wij kiezen op dit kruispunt primair voor veiligheid en pas in tweede instantie voor door stroming." Directe aanleiding voor de in grepen is de slechte conditie van de bomen en de matige kwaliteit van het door wortels beschadigde wegdek. De aan passingen zijn volgens de amb tenaren die het plan hebben bedacht conform 'de meest re cente stedenbouwkundige en verkeerskundige inzichten'. Met het nieuwe groen dat de gemeente wil aanbrengen wordt de Kooilaan 'een ecolo gisch verbindende schakel tus sen singels, Kooipark en Noor derpark'. In de verdere toe komst, aldus de plannenma kers, vervalt wellicht de gehele aansluiting van de Kooilaan op de Willem de Zwijgerlaan. Dat heeft te maken met de nog niet uitgewerkte plannen op het Kooiplein en op het gedeelte van de Kooilaan tussen Surina mestraat en Willem de Zwijger laan voor onder meer voorzie ningen voor ouderen, de brede school en een wijkwinkelcen trum. leiden - De bewoners van het gebied omgeven door de Herenstraat, Andries Schotkade, Schelpenkade en Witte Singel zijn de parkeerover last in hun buurt zat. Die overlast is het gevolg van het per 1 januari ingevoerde betaald parkeren in de naastgelegen Vreewijk. Sinds die datum is het aantal geparkeerde auto's in Vreewijk drastisch gedaald, maar in delen van Tuinstadwijk enorm toegenomen. Zo staan er aan de kop van de Stadhouderslaan steevast auto's op de stoep gepar keerd (zie foto). Volgende week woensdag organiseert de wijkvereni- ging een bijeenkomst over de parkeeroverlast. Op de vergadering, waar ook vertegenwoordigers van de gemeente aanwezig zijn, wordt gesproken over plannen om de overlast tegen te gaan. De bijeen komst begint om 20.15 uur in gebouw Staalwijk naast de C1000 aan de Herenstraat op de hoek met de 3 Octoberstraat. Foto: Hielco Kuipers door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden krijgt een bijzondere leerstoel Geschiedenis van de tuin- en landschapsarchitectuur. De ves tiging van de leerstoel is een ini tiatief van de Leidse Clusius Stichting, die in 1986 is opge richt ter viering van het vierhon- derdjarige bestaan van de Hor tus Botanicus, in 1990. Sinsdien is de stichting erin geslaagd om de Clusiustuin achter de Hortus te reconstrueren en de Japanse tuin in te richten. Veel geld voor de leerstoel is er niet. Volgens secretaris Gerda van Uffelen gaat het om een 'kleine parttime baan'. „Wij hopen dat de hoog leraar erin slaagt om zelf fond sen te werven voor de leerstoel." Het afgelopen decennium is de belangstelling voor historische tuinen in Nederland sterk ge groeid. Er zijn tuinhistorici ge komen, die bijvoorbeeld probe ren uit te zoeken hoe de vele landschapstuinen bij achttien- de- en negentiende buitenplaat sen langs de Vecht en in de bin- nenduinrand van Noord- en Zuid-Holland er oorspronkelijk hebben uitgezien. Ook proberen zij te achterhalen welke ideeën achter de tuinontwerpen staken. In een enkel geval zijn zelfs aan zetten gegeven om tuinen de re construeren, zoals in Velsen, waar in de jaren '90 delen van de tuin van buitenplaats Beeckestijn in achttiende-eeuw- se toestand zijn hersteld. De Clusius Stichting vindt dat daarom de tijd is gekomen voor de aanstelling van een hoogle raar tuin- en landschapsge schiedenis, die wordt onderge bracht bij de opleiding kunstge schiedenis van de universiteit. Het College van Bestuur van de universiteit heeft inmiddels met de komst van zo'n hoogleraar ingestemd. Het curatorium van de leerstoel telt twee leden: hoogleraar Pieter Baas, die di recteur is van het Nationaal Herbarium Nederland en Adri- aan van der Staay, oud-direc teur van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Van Uffelen ver wacht de aanstelling 'in de loop van dit jaar'. Het aantal hooggeleerden dat in aanmerking komt voor de leerstoel is niet groot. Er zijn hooguit vijf geschikte kandida ten. Een belangrijke kandidaat is de Utrechtse tuinhistorica Lucia Albers, die een eigen onder- zoeks- en adviesbureau heeft voor het onderhoud en herstel van historische tuinen. Andere namen die regelmatig worden genoemd zijn die van de Leidse kunsthistorica Elisabeth den Hartog en die van Erik de Jong, die aan de Vrije Universiteit in Amsterdam architectuurge schiedenis doceert. leiden - Willem Ziegelaar is af gelopen woensdag op 90-jarige leeftijd overleden. Hij stond sa men met onder anderen Jan Wolfslag en Gijs Langezaal in 1952 aan de wieg van de eerste Leidato die toen nog in de Stadsgehoorzaal werd gehou den. Ook in '53 en '54 werd de huis houdbeurs daar georganiseerd totdat een meningsverschil met de gemeente over de opening op zondag roet in het eten gooi de. In 1964 werd de draad weer opgepakt en de Leidato kende in 1999 haar laatste editie. Het eve nement had overigens sinds 1969 de Groenoordhallen als thuisbasis. Ziegelaar werkte tot na de Twee de Wereldoorlog als etaleur. In 1946 begon hij samen met Joop Visser een reclamebedrijf dat aan de Hogewoerd was geves tigd. Daar werden ondermeer de grote borden gemaakt waarop films werden aangekondigd die in de bioscopen Lido, Trianon en Rex draaiden. Aan het eind van de jaren zeventig stapte Zie gelaar uit zijn bedrijf. Willem Ziegelaar wordt volgen de week dinsdag op begraaf plaats Rhijnhof om 12.00 uur ter aarde besteld. Ook vol goede voornemens? Dan is Maaslander Halfvol ideaal: vol van smaak en Maaslander gewend bent: smeuïger, minder zout, precies goed. Maak nu kans op een jaar minder vet, want gemaakt uit halfvolle melk. lang gratis Maaslander. Kijk op de verpakking Verder is hij helemaal zoals je van of ww.maaslander.nl of bel 0800-6227526. leiden - De bewoners van de Vrouwenweg in Leiden hebben de gemeente gevraagd het ge bied waar zij wonen, weer terug te geven aan Zoeterwoude. Zo willen zij voorkomen dat zij een deel van een 40 hectare groot bedrijventerrein in hun achter tuin krijgen. Donderdagavond 9 januari maakte Leiden bekend dat het industrieterrein dat oorspronke lijk in de Oostvlietpolder was ge pland, nu langs beide kanten van de Europaweg wordt aange legd. Dat betekent dat de bewo ners van de Vrouwenweg hun uitzicht aan de achterkant kwijt zijn en dat het landschappelijk karakter van de omgeving ver dwijnt. Daarom willen de bewoners van de Vrouwenweg weer bij Zoeter woude horen. Immers, veertig jaar geleden was de straat Zoe- terwouds. Door een grenswijzi ging werd toen het gebied tus sen de A4, Europaweg, Vrou wenvaart en Rijn en Schiekanaal bij Leiden gevoegd. Wethouder R. HUlebrand (PvdA, Ruimtelijke Ordening laat in een reactie weten dat naar zijn me ning grenscorrecties niet moe ten worden gebruikt om proble men op te lossen. (advertentie) C-ilP Morgen vindt u de JHbh baan die bij u past in Calvé heeft een nieuwe variant pindakaas. Deze variant heeft dezelfde vertrouwde, lekkere pindakaassmaak als de gewone Calvé Pindakaas. Maar dan met 25% minder vet. Calvé Pindakaas Driekwart zit daar naast boordevol groei- en bouwstoffen. Zoals eiwitten, koolhydraten en vitamine B en E. U kunt er nu dus lekker veel van smeren! PINDAKAAS door Robbert Minkhorst (advertentie) (advertentie) (advertentie) leiden - Leiden gaat voortaan zorgvuldiger om met zijn par ken. Die belofte kreeg de raads commissie Ruimte en Groen gisteravond. Lessen trekken uit het verleden, was het motto van de presenta tie die de raadsleden kregen op het stadhuis. Bij renovaties en aanpassingen van het Plant soen, Roomburgerpark en het Van der Werfpark is de afgelo pen jaren het nodige misgegaan. Daarvan is geleerd, zei ambte naar B. Schippers van de dienst milieu en beheer. De gemeente doet het voortaan anders. De presentatie was op verzoek van wethouder R. van der Sande (WD/ wijkbeheer). Hij nam na de college-onderhandelingen die portefeuille over van J. Lau rier van Groenlinks. „Er was plotseling sprake van sterfte van bomen. Dat kreeg veel aandacht van de media." Van der Sande wilde laten zien dat de gemeente zich dat heeft aangetrokken. Om te voorko men dat bij de renovatie van bij voorbeeld het Bos van Bosman dezelfde missers opnieuw wor den gemaakt, is het nodige ver anderd. Daarover wilde Van der Sande de commissie informe ren. Dat de stad heeft misgekleund, gaf Schippers volmondig toe. „Er zijn duidelijk fouten ge maakt door de gemeente. Wat we nu veel meer doen is conti nue toezicht op de locatie." Zo dat de gemeente ook ziet dat ge beurt wat zij zelf heeft bepaald. Onterechte grondophogingen, het aanbrengen van verkeerde grondsoorten en het rijden met Leiden wil in de toekomst zo min mogelijk zwaar materieel inschakelen bij de renovatie van parken, zo als in 1999 nog wel in het Plantsoen gebeurde. Archieffoto: Henk Bouwman te zwaar materieel bij nat weer hebben de kwaliteit van het groen in vooral het Plantsoen en in het Roomburgerpark flink aangetast. Extra maatregelen bleken nodig om de schade te herstellen. Onder het kopje 'Lessen voor de toekomst' in een notitie over de stadsparken meldt de gemeente dat 'grootschalige ophogingen niet meer worden uitgevoerd'. Bij nat weer zijn zware voertui gen in de parken verboden. So wieso wordt gebruik van zwaar materieel vermeden. Bij elk plan benoemt de gemeente inmid dels een projectleider. Omwo nenden worden eerder en in tensiever betrokken bij aanpas singen in plantsoenen. Dat Leiden heeft geleerd, vindt Van der Sande, bewijzen de re novatie van de Tuin van Noord en de net in gang gezette aan passingen in het Bos van Bos man. Voor het Bos van Bosman wordt een beheerplan opgesteld, dat voor vijf tot tien jaar is vastge legd. Die maatregel volgt na het debacle in het Plantsoen. Het herstel van de bodem en de flo ra in dat park neemt nog enkele jaren in beslag. Test uw algemene kennis met Trivia Quiz slechts €1,95! Maaslander Halfvol. Boordevol smaak, minder vet.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9