BINNENLAND 2 Verdachten van doodslag Steegmans blijven in cel Leger neemt containerziekenhuis mee naar Kabul Nieuw onderzoek naar populaire mixdrankjes ram Hoogbejaarden voor half miljoen opgelicht Expert oordeelt positief over bodyscanner Hato Schadevergoeding voor gedupeerde van rellen Nederlandse daken storten massaal in Medailles voor luchtmachtmilitairen ROC weert chadordragers BACARDI BREEZER :hte moord uip vrij De verdachte van op de 14-jarige Var- ansingh uit het Gro- I dervank is weer op n/fl n. De 36-jarige man, de van de familie van zat sinds december jia werd in septem- langetroffen in de haar ouderlijk huis. uit dat ze met ge- et leven is gebracht. Groningen verzocht ink het voorarrest van ite te verlengen. De oordeelde echter dat lende redenen zijn. i zou de man geen men voor de maat je man wordt nog dachte gezien. vrijdag 24 JANUARI 2003 ING 89.- 180, g De ff lam 33 gel itificeerd Hidingen ^Ifschennis en - Een 14- en een ingen uit Steenber- rantwoordelijk voor jnnis op 7 en 11 ja- katholieke begraaf- - .jenbergen. Horror- Nl rin kerkhoven cen- hadden de tieners politie tot hun daad Je jongens bekenden en uitgelaten bui de en hadden gepleegd, vertelden geschrok van het leed dat ze landen hebben aan- ouders van beide lebben aangekon- iële schade voor te nemen. j wijkagent lover tip n wijkagent uit Sit- lorwaardelijk ontsla- k een ernstige schen kt ambtsgeheim. Dat lolitie Zuid-Limburg 0 bekend. De agent n een eigenaar van jpplantage in Sittard Stie getipt had over "t. Deze eigenaar, e man uit Sittard jens samen met fce plaatsgenoot bij !s molotovcocktails n en stak auto's in :htbank in Maas- (irdeelde de twee ver- rvoor gisteren tot ïlijk 4,5 en 2,5 jaar listraf. door op in auto b - Een personenauto liddag in Purmer- ike chaos aange- [enaar van de auto, e man, wilde een e lamp uitprobe- raaide de contact- ir om. De auto stond belling en ging er e wagen raakte 11 twee tuinhekken, 'el, een paal, drie lat die tegen een ilstand kwam. De okken auto-eige- lel op aan zijn lin- tiarm. JJ inpyromaan geveen 1 - De gemeente i en de politie waar- Igenaren van buiten iavans voor een py- b in deze gemeente I afgelopen drie p werden er op acht |de plaatsen in de ge- javans in brand ge- 'emeente brengt al- I in kaart en benadert Irs met tips om g te voorkomen. [postal 2 is vijandig r» ay Krant heeft justi- PJ Bosch en het Lande- VJks, se Centrum Discri- '30-/' Amsterdam ge- te ondernemen te- cstem| in Nederland van ast et aanse computerspel it hier binnenkort op Jmt. In dit spel doorgedraaide post- :n door honden, kat- ïo's neer te schieten. Postal 1, waarbij de slagen kon plegen, is ider kinderen tussen i rol wijst op onder menen dat juist in tolerantie tegenover elen afneemt. ivlen 'Peru' roermond/gpd - Het duo dat verantwoordelijk wordt gehou den voor de dood van René Steegmans uit Venlo blijft in voorlopige hechtenis. Op 15 april staat beide 18-jarige verdachten terecht wegens doodslag. Steegmans (22) overleed in ok tober aan de verwondingen die hij opliep toen hij door twee plaatsgenoten bij een super markt in elkaar werd geslagen nadat hij opmerkingen had ge maakt over hun ruwe gedrag. De rechtbank in Roermond wees gisteren een verzoek van raadsman Marcel Heuvelmans af om een van hen alvast in vrij heid te stellen. Op 30 oktober had de raadka mer van de rechtbank de zwak begaafde jongen voorlopig in vrijheid gesteld. Het gerechtshof in Den Bosch floot de Roer- mondse rechters terug met als gevolg dat de verdachte op nieuw werd opgesloten op de jeugdafdeling van het huis van bewaring in Maastricht. Advocaat Heuvelmans wil de jongen daar weghalen omdat er weinig bewijs tegen zijn cliënt zou zijn. Bovendien vindt hij dat de verdachte niet thuishoort in de gevangenis. Hij vroeg de rechtbank ook nu al te bepalen dat de strafzaak tegen de jongen wordt afgedaan volgens het strafrecht voor minderjarigen. Gedragsdeskundigen en het bu reau Jeugdzorg beschrijven hem als een jongen die functioneert op het niveau van 13-jarige. Zijn IQ is niet hoger dan 60 en hij wordt niet in staat geacht uit zichzelf geweld te gebruiken. Er wordt dan ook van uitgegaan dat hij door de andere verdachte is uitgedaagd om mee te doen aan het aftuigen van René Steegmans. „Hij zit maar in zijn cel en doet niets", aldus de ad vocaat. De rechtbank vindt ech ter dat ook deze verdachte moet blijven zitten, 'omdat de maat schappelijke gevolgen van de af- faire-Steegmans de persoonlijke belangen van de verdachte overschrijden'. De zwakbegaafde 'tweede ver dachte' zelf vindt overigens ook dat hij geen schuld heeft aan de dood van Steegmans. „Ik heb nog geprobeerd hem van die man af te trekken," probeerde hij zich tijdens de pro-formazit- ting tegen de rechtbankvoorzit ter te verdedigen. De branie-achtige hoofdver dachte zweeg tijdens de zitting in alle talen. VROM controleert in rap tempo verdachte gebouwen den bosch/gpd - De daken van ruim 200 gebou wen in heel Nederland zijn de laatste 10 jaar in gestort omdat zij niet bestand bleken tegen zware regenval. Veelal was dat het gevolg van fouten tijdens de bouw, gebrek aan toezicht, in gewikkelde voorschriften en ondeugdelijk be heer. Dat is gebleken uit onderzoek van de in spectiedienst van het ministerie van VROM. „Het is een geluk dat in al deze gevallen tot dus ver geen slachtoffers zijn gevallen", zegt direc teur H. van Scherpenzeel van de VROM-inspec- tie Zuid. Volgens Van Scherpenzeel gaat het om een structureel probleem dat ongeveer 100.000 gebouwen in Nederland omvat. Van Scherpenzeel: „Omdat de weersomstandig heden steeds extremer worden en het onverant woord is op de eerste slachtoffers te wachten, zijn wij in rap tempo bezig met het inspecteren van daken van riskante gebouwen waar veel pu bliek komt." Van Scherpenzeel hekelt het ge brek aan toezicht van gemeenten op de veilig heid van gebouwen. „Ondanks de rampen in Enschede en Volendam is van structurele ver betering nog altijd geen sprake. Vergunningen zijn nog steeds verouderd en regels worden niet gecontroleerd." Het bouw- en woningtoezicht is 'onder de maat' bij 23 van de 33 gemeenten die de inspec tie in Brabant en Limburg heeft gecontroleerd. Van Scherpenzeel wijdt cüt vooral aan een ge brek aan daadkracht bij bestuurders. „In Lan- derd en Lith controleert de brandweer niet eens regelmatig of nooduitgangen in gebouwen nog wel functioneren." Riskante daken zijn daken die zijn gebouwd volgens achterhaalde veilig heidsnormen. Deze normen zijn statistisch nog gebaseerd op één zware regenbui per 50 jaar. Zo'n bui viel zowel in 1999, 2001 als 2002. Ook daken die niet schuin aflopen zodat er water op blijft staan, daken zonder extra afvoer (overlaat) voor extreme regenval en daken met verstopte afvoeiputjes gelden als riskant volkel - Militairen van de luchtmacht staan klaar om een herinneringsmedaille in ontvangst te nemen. Ongeveer 150 soldaten kregen gisteren de onderscheiding wegens hun bij drage aan de operatie Enduring Freedom in Kirgizië. De militairen behoren tot het F-16-detachement van de vliegbasis Volkel en verbleven ruim drie maanden op de vliegbasis Manas in Kirgizië. Foto: WFA/Hennie Keeris door Henk van Gelder ermelo - Bijna zevenhonderd Nederlandse militairen wor den uitgezonden naar Afghanistan. Op het vliegveld van de hoofdstad Kabul verrijst een compleet mobiel zieken huis van het Nederlandse leger. Aan de buitenkant is het een aaneenschakeling van groene containers met grote rode kruizen. Binnenin zijn de gangen, net als in een gewoon ziekenhuis, witge schilderd. Sergeant-kapitein Patrick Kooij gaat voor naar de operatiekamer. Als hoofd interne geneeskundige dienst is de Wagenin- ger straks verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van het container-ziekenhuis van het Nederlandse leger dat binnenkort wordt overgevlogen van het Gelderse Erme lo naar Kabul. Kooij wijst op de moderne medische apparatuur. „Dit ziekenhuis levert zorg van dezelfde kwaliteit als een re gionaal burgerziekenhuis." Op het vliegveld van de Afghaanse hoofdstad stampt de Koninklijke Landmacht binnenkort een compleet mo biel ziekenhuis uit de grond, nu het Duits-Nederlandse legerkorps leiding gaat geven aan de internationale vre desmacht ISAF. De komende zes maanden maken on geveer zevenhonderd Nederlandse militairen deel uit van ISAF. De International Security Assistance Force moet de stabiliteit in het land van president Karzai be waken en een nieuwe burgeroorlog in het geteisterde land voorkomen. Voor de strijd tegen het internationale terrorisme leveren negentien landen circa 4500 militai ren. Het is voor het eerst dat de landmacht het containerzie kenhuis bij een vredesmissie in het buitenland inzet. Kabul International Airport - waar naast Nederlandse voornamelijk Turkse, Duitse en Franse en Belgische mi litairen zijn gelegerd - en de directe omgeving van het vliegveld vormen straks het verzorgingsgebied. Het hospitaal met tien verpleegbedden en twee intensi ve care-bedden dient vooral als versterking van het gro tere Duitse ziekenhuis dat twaalf kilometer verderop, aan de stadsrand van Kabul, is opgebouwd. In principe is het alleen bestemd voor militairen, al worden in noodgevallen burgers zeker opgenomen. „Wij zijn een levensreddend en ledematenreddend ziekenhuis", zegt Kooij. „Snelle operaties. We bieden acute noodhulp." Drie ambulances en een traumahelikopter staan klaar om uit te rukken. De verpleegkundigen worden verge zeld door explosievenopruimers, verbindingsmensen (weg vrijmaken) en brandweerlieden om slachtoffers uit wrakken te zagen. Gewonde militairen die langdurige verpleging behoeven, worden zo snel mogelijk naar huis gevlogen. Bij operaties krijgen zij Duits bloed toege diend. Al nemen de Nederlanders diepvriesbloed mee dat anders dan vers bloed niet vier weken maar zelfs tien tot dertig jaar meegaat. In het met tientonners verplaatsbare ziekenhuis komen ook zestien buitenlandse specialisten te werken. Naast het Nederlandse team (doktoren uit het Nijmeegse Rad- boud-ziekenhuis) leveren ook de Belgen een vierkoppig chirurgisch team. De Duitsers zorgen voor ambulance personeel, de Letten en Hongaren leveren intensiveca- re-verplegers. Gezamenlijk wordt er de komende dagen op het terrein van de Generaal Spoorkazeme in Ermelo geoefend. De Belgen Mark Trippaerts en Thiery Chevolet vernach ten geen prbblemen met al die nationaliteiten. „Iedere chirurg werkt bij operaties met zijn eigen team. De ap paratuur is precies hetzelfde." De anesthesist en zijn arts zijn werkzaam in ziekenhuizen in Brussel. „Burger ziekenhuizen. Want daar kunnen we onze chirurgische vaardigheden beter op peil houden. Meer patiënten. Meer drukte. En ook meer diversiteit aan verwondin gen. Zelfs meer schotwonden. In het militair hospitaal komen we bijna alleen brandwonden tegen." De 35 Nederlandse militair geneeskundigen die het containerhospitaal gaan bemannen wachten hun uit zending (waarschijnlijk donderdag 6 februari) vol span ning af. In Kabul stappen ze een andere wereld binnen. Een onvoorspelbare wereld. Eén vijand is volop zichtbaar, grapt Ron Teunissen, hoofd van de apotheek. „Het stof schijnt vreselijk te zijn. Dat dwarrelt bij elke stap minstens een halve meter om hoog. Bij elk transportvliegtuig dat is geland zie je minu tenlang niets meer. Het ziekenhuis moet natuurlijk stof vrij blijven." Drie missies naar Bosnië heeft de Harderwijker er opzit ten. Drie maanden Afghanistan herbergen beslist meer risico. Bosnië is routine geworden, zegt hij. „Daar ga je gerust de poort uit om hard te lopen. In Afghanistan ben je dag en nacht op je quivive. Misschien kom ik het kamp niet eens af." (advertentie) de watersnoodramp f fjdQtufnave ïiïB De lichamen van idse mannen die geleden bij een Peru om het leven en, zijn geïdentifi- een rampenidenti- de KLPD. Dat ministerie van bui- ;en gisteren. Eer- het ministerie al be lt gaat om twee Den Haag van 35 ld. Over eventuele van de stoffelijke (n naar Nederland landse Zaken geen en. Bij de identifica- familie aanwezig. ,0e onven 'Om het vege lijf t8 redden. wilde ik wel naar boven vSegen' 9 D?Bed$MamWfplarv*'tumaverwerking 'eten we hét droog? kID TÉ KOOf nijmegen/gpd - Bacardi-Martini heeft TNO Voeding opdracht gegeven om een nieuw onderzoek in te stellen naar de schadelijkheid van 'breezers', de onder jongeren populaire mixdrankjes. Volgens de Stichting Alcoholpreventie (STAP) worden jongeren pijlsnel dron ken van de mixdrankjes. Hun onder zoek is 'onvolledig en discutabel', aldus directeur M. De Witte van marktleider Bacardi-Martini Nederland. Onlangs werd in opdracht van STAP door het Meander Medisch Centrum in Amersfoort onderzoek gedaan naar het effect van Bacardi Breezer met een al coholpercentage van 5,6. Op dit mo ment is dat de meest verkochte mix drank. Zestien vrouwen van zeventien tot negentien jaar deden aan het on derzoek mee. Acht van hen dronken, met telkens een pauze van tien minuten, drie flesjes breezer achter elkaar op. Na een half uur schommelde het alcoholgehalte ^n hun bloed tussen 0,8 en 1,1 promille. De andere acht dronken een niet ge zoet mixdrankje van rum met mine raalwater, dat eveneens 5,6 procent al cohol bevatte. Bij hen lag het alcohol gehalte in het bloed tussen 0,45 en 0,6 promille. Conclusie: je raakt sneller dronken van een zoet mixdrankje. „De gevolgtrekkingen van STAP zijn gechargeerd en uit hun verband ge rukt", reageert De Witte. „Hopelijk vin den we dan ook een verklaring voor het verschil. Wij hebben de mening van een aantal deskundigen gevraagd en zij zeggen juist dat suiker een remmend effect heeft op de opname van alcohol in het bloed." STAP juicht nader onderzoek toe. „We weten niet of het door de suiker, de zu ren of het koolzuurgas in de breezers komt dat het alcoholgehalte in je bloed snel stijgt", zegt directeur Van Dalen. „Alle informatie is welkom." - almere/anp - Twee mannen uit Almere en Heerhugowaard heb ben in de afgelopen jaren hoog bejaarde mensen in het hele land voor flinke geldbedragen opgelicht. Zij hebben daarmee zeker ruim 500.000 euro buitge maakt. In de meeste gevallen maakten de verdachten hun slachtoffers wijs dat zij een be leggingsportefeuille voor hen zouden samenstellen. In werke lijkheid gebruikten de mannen het geld voor een luxe leven, al dus gisteren een woordvoerder van de politie in Arnhem. De zaak kwam aan het rollen toen een inwoonster van Ben- nekom ontdekte dat haar ver mogen van meer dan 225.000 euro was verdwenen. In plaats daarvan had zij nu een hypothe caire schuld van 70.000 euro. De vrouw liet het tweetal haar ad ministratie verzorgen en ver trouwde volledig op hun advie zen. Op dezelfde manier maakten de mannen ook geld afhandig van hoogbejaarden uit onder meer Den Haag en Wormer. Verder stuurden zij acceptgirokaarten aan honderden mensen. Die konden daarmee voor een be scheiden bedrag contributie be talen aan een stichting die hun uitvaart zou regelen. In werke lijkheid kwam het geld recht streeks bij de oplichters terecht. De mannen zijn vorig jaar al aangehouden, maar het ontrafe len van alle oplichterijen heeft de financiële recherche uit Am- hem veel tijd gekost. De inwoner van Heerhugo waard is korte tijd na zijn aan houding overleden volgens de politie. Daarmee is zijn strafver volging vervallen. Van het buitgemaakte geld is niets meer over, maar justitie heeft beslag laten leggen op spullen en tegoeden van het tweetal. Willemstad/ANP - De bodyscan- ner op het Curaqaose vliegveld Hato die passagiers moet onder zoeken die verdacht worden van het slikken van drugsbolletjes, is geschikt voor dit doel. Dat staat in het voorlopige rapport van een stralingsdeskundige van het Rotterdamse bedrijf Radprotec. Hij was door de Antilliaanse re gering gevraagd zijn mening te geven over de risico's die het apparaat meebrengt voor de volksgezondheid. De deskundige concludeert dat de verdachte aan een internatio naal geaccepteerde stralingsdo sis wordt blootgesteld. Volgens hem levert het apparaat ook geen risico's op voor het perso neel dat de Siemens Siremobil bedient. De expert vindt dat het röntgen onderzoek dient te worden uit gevoerd door medisch perso neel, bij voorkeur een radioloog. Hij beveelt aan om het aantal opnamen te registreren. Ook wil hij dat de Inspectie Volksge zondheid toezicht houdt. De Antilliaanse minister Theo- dora-Brewster (volksgezond heid) heeft gisteren laten weten dat ze de mening van de Wereld Gezondheidsorganisatie wil af wachten voordat een besluit wordt genomen over de inge bruikname van de bodyscanner. Ook is ze van mening dat de mi nisterraad nog moet vergaderen over deze zaak. „Een standpunt van het kabinet acht ik onont beerlijk. Aan deze kwestie kle ven vragen omtrent privacy en de integriteit van het lichaam." Theodora-Brewster stelde de in gebruikname van de bodyscan ner vorige week uit. groningen/anp - De rechtbank in Groningen heeft het vroegere SP-Statenlid Lammerts in het gelijk gesteld in een rechtszaak die hij tegen de gemeente Gro ningen en de regiopolitie had aangespannen. De rechtbank vindt dat de ge meente verantwoordelijk is voor de immateriële schade die Lam merts en zijn gezin hebben gele den tijdens de Oosterparkrellen in de nacht van 30 op 31 decem ber 1997. Dat heeft de advocaat van Lam merts gisteren in Groningen be kendgemaakt. Volgens Lam merts greep de politie te laat in. De gemeente was daarvoor ver antwoordelijk. De rechter geeft hem daarin gelijk. Lammerts spande de zaak twee jaar gele den aan. De rellen braken uit, omdat jon geren boos waren over een pamflet van de SP in de Ooster parkwijk. Daarin stond dat een aantal jongeren overlast veroor zaakte. De jongeren hielden Lammerts verantwoordelijk en belegerden zijn woning langdu rig. De rellen leidden tot een be stuurscrisis. Burgemeester Ou- werkerk, de hoofdcommissaris van politie en de hoofdofficier van justitie traden af. Naar aan leiding van de rellen moest Lammerts de wijk verlaten. Zijn vrouw en zoon kregen psychi sche problemen. De gemeente wil het vonnis be studeren en zo vlug mogelijk in overleg. Zij heeft Lammerts al eerder een schadevergoeding uitgekeerd zonder dat zij for meel aansprakelijkheid erkende. Mixdrankjes zouden eerder dronken maken. Breezer- producent Bacardi wil een tegenonderzoek. Foto: Ton Kastermans amsterdam/anp - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) in Amsterdam houdt sinds gisteren de deur dicht voor vrouwen met een gezichtssluier. De drie meis jes (16, 17 en 18 jaar oud) op het scholencomplex die sinds enige tijd een chador dragen, mogen alleen nog maar ongesluierd de lessen volgen. Het ROC overwoog eind decem ber al een verbod in te stellen op de gezichtssluier omdat die een belemmering zou zijn voor ver bale en non-verbale communi catie. Het verbod is nu van kracht geworden na een gesprek met wethouder R. Oudkerk (on- dei\vijs). De drie tieners ver schenen gisteren niet op school. De school gaat het drietal wel helpen een andere oplossing te vinden als zij dat willen. „Wij begeleiden ze bij het vinden van een ander passend onderwijsin stituut, zoals bijvoorbeeld de LOI", aldus de woordvoerder. Ook biedt het ROC begeleiding aan als de vrouwen een kort ge ding willen aanspannen. De school zal ze in contact brengen met geschikte advocaten. Het ROC verwacht dat de drie vrou wen naar de rechter stappen. Als laatste optie biedt het onder wijscentrum het trio aan hen in gesprek te brengen met alloch tone organisaties in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5