Oost-Servië TOERISME Luxe stacaravan wint het steeds vaker van bungalowtent Een toeristenoord zonder toeristen B B VRIJDAG 24 JANUARI 20} REISBERICHTEN Brillen Het oudste portret waarop iemand met een bril is afgebe anc 28 februari te zien in de kerk van San Nicoló in Treviso q$ Daar wordt dan een tentoonstelling gouden over de gest van de bril van 1200 tot vandaag. Duidelijk blijkt hoe ling van brillen beïnvloed is door zowel technische verniei als de veranderende mode. Naast brillen en lenzen va soorten zijn er ook foto's en gadgets die de afj gebruikt zijn voor het adverteren van brillen, plus oude instrumenten. Meer informatie: 700 Anni d) Occhlali, dal 1200 ai Clorni Nostri, Sem |Zjn covile, telefoon 00 39 04 22 32 47 IJsland Reykjavik in IJsland, telt al zeven thermale zwembaden, lijk is daar het thermale strand Nauthólsvik aan toegevJetw watertemeperatuur van het kunstmatig aangelegde, w ,npr aanstrand met kleedhokjes, cafeetjes en winkeltjes bed graden en de verwachting is dat er op een zomerse dag terrane sfeer zal gaan heersen. Bloedband Familieverhoudingen zijn in de Italiaanse samenleving v; belang. Dat blijkt uit de filmbeelden, TV-advertenties e die bijeen zijn gebracht in de door het Museo del Corso georganiseerde tentoonstelling 'La Famiglia nell'Arte'. dan honderd kunstwerken van grote Italiaanse kunste de twintigste eeuw, zoals Balla, Boccioni, Carré en De .dienen eveneens ter illustratie van het thema. Het M Corso is gevestigd aan de via del Corso 320. Openingsti gelijks van 10-20 uur, behalve op dinsdag open (tot toegangsprijs: 7,50 euro. Iz hef racl ach irto indi De vermaarde IJzeren Poort in de door Servië stromende Donau. Foto: Cees van Zweeden De graffiti verraadt wanhoop. 'Dwaas heid' is op een hotelmuur geschreven. Elders staat 'oorlogszone', en 'ellende'. Een kwart van de auto's heeft geen nummerplaat, omdat het de eigenaren aan geld ontbreekt voor de registratie ervan. Mensen trekken in drommen weg uit de stad, die nu de laagste hui zenprijzen van Servië kent. Een apparte ment met twee slaapkamers doet nog maar 4.000 euro. Majdenpek is zelfs in het verpauperde Servië een plek om uit weg te blijven. Maar in een ver verleden werd daar anders over gedacht. Enkele tientallen kilometers van waar nu dit verlopen mijnstadje ligt, vestigden zich ruim 7.000 jaar geleden enkele honder den mensen, die er grote inspiratie von den. Toen hun nederzetting in 1967 werd ontdekt, was dat wereldnieuws. Nooit eerder waren op het Oude Continent de fundamenten van zulke oude hui zen gevonden, alsmede voorwerpen die duidden op een zo hoge vorm van beschaving. De inwoners van Lepenski Vir, zoals de nederzetting heette, wa ren de eerste Europeanen die een be nul van architectuur hadden. Zij wa ren tevens de eersten die land bewerk ten, en zij onderhielden sociale en economische betrekkingen die uniek waren in die tijd. Ruim 35 jaar na de geruchtmakende ontdekking, is Le penski Vir in vergetelheid gezonken. Tien jaar oorlog op de Balkan en de sancties tegen Servië hebben de streek van de kaart geveegd. De fundamen ten van de oerhuizen liggen nu onder een golfplaten dak aan de Donau. ,,Toen het dak werd gemaakt, was het bedoeld voor een periode van twee jaar", zegt Dragan Prvulovic, conser vator van de plaats. „In de zomer wordt het te warm onder het dak, waardoor de fundamenten lijden. Maar we hebben een miljoen euro no dig om het te vervangen, en hoe kun nen we dat betalen? We krijgen amper 25 toeristen per dag, voornamelijk schoolkinderen voor wie het bezoek Prvulovic kijkt uit over de Donau die zich op deze plek door een nauwe kloof perst. Er is geen schip te beken nen. Hij observeert: „Ruim 7.000 jaar geleden vond de mens dit geen be roerde plaats. Je vraagt je af waarom deze streek nu van god en iedereen is verlaten. Toeristisch potentieel is er genoeg en creativiteit ook. Slechts het geld ontbreekt. We hebben een plan om hier een kleine haven te maken. Kunt u zich het voorstellen? Reizigers die met de boot hier aanleggen om Le penski Vir te zien." Honderdduizen den toeristen maken jaarlijks de obli gate boottocht van Boedapest naar Vi- ségrad, een oninteressant stadje aan de Hongaarse Donaubocht. Maar de Servische Donau, tien keer mooier, moet het doen met anderhalf school kind en een paardenkop. En zij reizen per bus. Lepenski Vir is slechts één der bezienswaardigheden. Een tiental kilo meters stroomopwaarts liggen twee middeleeuwse burchten, en een stukje stroomafwaarts wordt aan de Roe meense zijde van de rivier het grootste beeld ter wereld in een rots uitgehakt. Alleen al de neus van het beeld, dat een koning voorstelt, is twaalf meter hoog. Nog een ietsje verder naar bene den ligt de 1250 meter lange en 54 ho ge stuwdam in de rivier, die na het ge reedkomen ervan in 1972 de elektrici teitsproductie van het toenmalige Joe goslavië verdubbelde. Maar nog spectaculairder dan wat aan en in de rivier ligt, is de rivier zelf. Over een afstand van 130 km wringt de Do nau zich in Oost-Servië door een kloof, de IJzeren Poort genoemd, waarvan de rotswanden op sommige plekken 500 meter omhoog rijzen. De Kazan-pas, het nauwste deel van die kloof, gaat d9or voor het mooiste stukje Donau tussen haar bron bij Donauschingen in Duitsland en de Roemeense Zwarte Zee. De Kazan-pas (kazan betekent ke tel) eindigt bij de stuwdam, waarover tevens Roemenië kan worden bereikt. De dam heeft de rivier enigszins ge temd, maar voordien was de tocht door de 50 km lange Kazan-pas een hachelijke onderneming. In de 19de eeuw groeven de Serviërs een vaargeul van 2.200 meter lengte om schippers in staat te stellen het gevaarlijkste deel van de pas te mijden. Maar zelfs in die geul was de stroming nog zo sterk, dat schepen met een locomotief stroom opwaarts getrokken moesten worden. Aan de fraaie bergweg van Donji Mila- novac in de canyon naar Majdenpek heeft de streek nog een andere toeristi sche troef te danken: de meest indruk wekkende grot in voormalig Joegosla vië. In de 19de eeuw was de weg be rucht om de vele gewapende overval len op reizigers. Het duurde enige tijd voordat de gendarmerie de dader wist te pakken, omdat die als herbergier een ogenschijnlijk respectabel en een voudig leven leidde. Rajko bleek echter zijn buit te hebben verborgen in een grot bij zijn huis waarvan niemand het bestaan wist. Rajko's Grot, zoals zij sindsdien in Ma jdenpek heet, bestaat uit een gangen stelsel dat 2.403 meter lang is. Door de diepste gangen schuimt de Rajkova, een rivier die zich bijna loodrecht om laag in de grot stort om kilometers ver derop weer door een nauwe opening aan de oppervlakte te verschijnen. Maar wat Rajko's Grot bijzonder maakt is het hoger gelegen gangenstel sel, 1.174 meter lang is. Witte druipste nen rijzen op uit roze bassins, wat de grot een sprookjesachtig aanzien geeft. Een van de ruimtes, de Kristal Hal, is zo groot dat ze zou kunnen wedijveren met die van een kathedraal. In Rajko's Grot is echter lang geleden FEITEN&CIJFERS De Donau Canyon ligt in het uiterste oosten van Ser vië, waar zij de grens vormt met Roemenië. Het gebied, dat op 200 km van de hoofdstad Belgrado ligt, is het eenvoudigst te bereiken met eigen vervoer. De wegen verkeren in rede lijke staat van onderhoud. Bij Novi Sip kan desgewenst de grens met Roemenië worden overgestoken. Voor de val van het oude Joegoslavië waren er dage lijks boten van Belgrado naar de Donau Canyon, maar er bestaan vooralsnog geen plannen de bootdienst te hervatten. Wel zijn er bussen vanuit de hoofdstad naar het gebied. De prijs voor een enkeltje schom melt rond de 6 euro. Er zijn geen campings in Oost-Servië. Hotels zijn goedkoop maar van matige kwaliteit (vuil ondergoed onder het bed!). De beste zijn Hotel Gami Grinka in Zajecar 00 381 19 42 330, Hotel Silver Lake in Veliko Gradiste 00 381 12 62 650), Hotel Golubacki Grad in Golubac 00 381 12 78 207 en Hotel Lepenski Vir in Gomji Milanovac 00 381 30 86 122. Voor Servië is een visum verplicht. Afgelopen zomer kon dat aan de grens wor den gekocht. Zie ook: www.serbia-tou- rism.org. het licht gedoofd. Het ticketkantoortje is vervallen, de ingang gesloten. Tus sen de appartementen langs de toe gangsweg, die in lang vervlogen tijden toeristen herbergden, grazen nu scha pen. Majdenpek heeft nog steeds een toeristische gids, Zorica Markovic, die op speciaal verzoek het licht in de grot aandoet. Ze zegt: „Voor de desintegra tie van Joegoslavië kregen we hier tien duizenden bezoekers. Hotel Karina in de stad heeft 1120 bedden. Maar van daag zijn nog maar 25 kamers in ge bruik." De stad doet verwoede pogin gen om buitenlandse investeerders te lokken. „De grootste werkgever is nu de kopermijn", zegt Steven Petrovic, de gemeentesecretaris, in zijn onver warmde kantoor. „Maar de koperprij- zen zijn op de wereldmarkt gekelderd, en de mijn biedt nog maar werk aan 1.200 mensen. Onze stad stroomt leeg, en wat wil je ook? De werkloosheid hier ligt boven de 50 procent, bijna hek, dubbele van het landelijk gemiddel de." Petrovic ziet voor Majdenpek een toe komst in bosbouw en toerisme. Sim- po, een meubelbedrijf, heeft zich er al gevestigd, maar de toeristen laten het afweten. De gemeentesecretaris be grijpt niet waarom. „We hebben hier alles: een rivierkloof, een neolithische nederzetting, talloze grotten, skiliften, meren, bossen, bergen. Dit voorjaar kwam Dilaco, een Belgische onderne ming, naar Majdenpek om het water te testen. Ze wilden een golfterrein aan leggen, de faciliteiten bij de grot reno veren en een geisermeer vergroten. Ze wilden ook een nieuw hotel bouwen, dat werk zou bieden aan 40 mensen. Maar ze haakten af toen het stadsbe stuur erop stond dat ze ook het be staande hotel Karina zou overnemen. Het enige waar ze niet in waren geïn teresseerd, was Majdenpek zelf.' Cees van Zweeden De stacaravan wordt steeds po pulairder. En dat gaat ten koste van de bungalowtent Volgens directeur Dick Poortinga van Eurocamp kiest een Nederlands gezin vaker voor meer comfort en dat daarvoor meer moet wor den betaald, is geen enkel be zwaar. 'Ze willen toch een eigen toilet, een eigen douche.' Kropen een aantal jaren geleden 85 van de 100 gezinnen in een bungalowtent en 15 in een sta caravan; nu ligt die verhouding op 60 tegen 40. En volgens Poortinga zet deze verschuiving zich langzaam door. Eurocamp merkte dat aan de omzet over het afgelopen seizoen. Steeg het aantal boekingen met 4% tot ruim 20.000, de omzet groeide iets meer met 6% tot zo'n 20 miljoen euro. Gevolg van het feit dat het huren van een caravan nu eenmaal meer kost dan het huren van een tent Eurocamp, aanbieder van luxu euze kant-en-klare kampeerac- commodaties op 189 campings jjpgBB De compleet ingerichte bungalowtent verliest steeds meer terrein aan in negen Europese landen, richt dan in een hotel. Volgens Poor- zich met name op de hoge(re) inkomens. Mensen die niet wil len kamperen, maar wel van het buitenleven willen genieten en/of jonge kinderen hebben die zich op een camping over het algemeen beter thuisvoeien tinga heeft zijn onderneming zo'n 50 tot 60 procent van deze markt in handen en is daarmee naar eigen zeggen marktleider. Om ook de iets lagere inko mensklasse te bedienen, zet de Amersfoortse firma komend sei- luxe stacaravan. Foto: CPD zoen een nieuw bedrijf in de markt: Easycamp. Het wordt daarmee een directe concurrent van bij voorbeeld Vrij Uit en Va- canSoleil. Poortinga schat dat die markt goed is voor 150.000 boekingen en als hij er daarv^i het eerste jaar 5.000 binnen- haalt, is hij tevreden. De prijzen bij Easycamp liggen tussen de 10 en 20 procent onder die van Eurocamp. Uit een willekeurige vergelijking blijkt dat de basis prijs voor een stacaravan in het hoogseizoen voor vier personen in St. Jean-de-Monts (Vendée) bij Eurocamp 126 euro per nacht kost, terwijl Easycamp daar 88 euro voor vraagt. Poortinga: „Het verschil zit 'm onder meer in de classificatie van de campings. Easycamp verhuurt ook accommodaties op een driesterrencamping; Eu rocamp alleen op een vierster- renterrein. Bovendien zijn bij Eurocamp de stacaravans van ons en bij Easycamp van de camping." Easycamp biedt ook minder keuze: 110 campings in vier landen. En in tegenstelling tot de meeste campings van de grote broer heeft Easycamp geen (Nederlands sprekende) spelleiders. Poortinga is niet bang dat de boreling omzet snoept van Eurocamp: "Als het al tot kannibalisme leidt, blijft het toch in eigen huis." Naast Easycamp voegde Euro camp, onderdeel van het Britse Holiday Break, vorige maand ook concurrent Eurosites aan haar bezittingen toe. Overgeno men van My Travel opereert de ze aanbieder in een vergelijkba re markt. Poortinga gelooft niet dat dat botst: „Met Eurocamp zitten we aan de top van de ca paciteit. In de luxe-categorie ko men er nauwelijks kampeer- plekken bij. Temeer omdat een campingeigenaar zich niet te veel aan één bedrijf wil binden. Meer capaciteit krijg je dan al leen door overnames." Poortin ga sluit overigens niet uit dat Eurosites op termijn volledig ge- integreerd wordt binnen Euro camp. Gerard Chel Meer informatie: Eurocamp: internet wvw.eurocamp.nl en/of telefoon 033 460 27 27. Easycamp: internet ww- w.easycamp.nl en/of telefoon 033 422 04 72. Eurosites: internet www.eumsi- tes.nl en/of telefoon 073 643 00 00. In Engeland gevestigde Bed Breakfasts benader! steeds met een zekere huiver. Daar is geen enkeleï ding voor. Tenminste, nu niet meer. Maar toen ik! jaren vijftig voor het eerst in zo'n logement sliep, j zeker: dat was voor het eerst en het laatst. Het huis stond in Bromley, een voorstad van Lonl zag er van buiten keurig uit en op de hartelijkheicT broodmagere, op tante Sidonia lijkende eigenare; niets aan te merken. Totdat ik met haar overeen we drie nachten zouden blijven en ze de verschu pond had geïnd. Ze pakte een stencil, keek ons doordringend aan begon ze sterk op Eucalypta te lijken) en las de hl op. Die waren niet mis. Ik noem er een paar. Het ontl, opgediend om 08.00 uur sharp. Te laat? Jammer! van de B&B ging op slot van 10 tot 17 uur (dan m< buiten spelen) en van 22 tot 7 uur (moesten we bi Warm water was er van 7 tot 7.30 met dien versi de kraan onmiddellijk moest worden dichtgedraa logé in het bad was afgezakt. Ook was er nog iets gen van prullenmandjes, het opvouwen van de b< sprei en het vegen van de toiletpot. Bovendien m tussen 22 en 7 uur geen wc worden doorgetrokke Dat laatste was nog het erg ste. Wel eens met een paar potten Double Diamond in het lijf om 10.30 uur naar bed gegaan? Geplast heb ik in de wasbak. :st We$ de c Tc OTo t 0 Rob van den Dobl Zuidpool Op 7 januari is de Argentijnse luchtvaartmaatschappij I gonnen met een lijndienst tussen de stad Ushuafa op Vut de Zuidpool. Daartoe zijn Hercules C-130 vrachtvliegtu schikt gemaak voor vervoer van maximaal zeventig persi drie uur durende vlucht naar de Argentijnse luchtm. Marambio wordt (tot begin april) tweemaal per week uil Het vertrek is om vijf uur ochtends,- de retourvlucht avonds tien uur dezelfde dag. LADE mikt met het exdu ,'jo stapje op de buitenlandse toerist die een vakantie aan A .58 niet compleet acht zonder voet op Antarctica te hebben prijs voor een ticket is 630 euro. Kenia Ooit vanuit bed een giraffe gevoerd? In Kenya is het de Giraffe Matior, een half uur gaans van hoofdstad Goedkoop is het niet, want voor een verblijf in het per nacht 310 dollar. Maar je loopt wel de kans dat 's ochtends vroeg z'n snuit door het (open) raam steekt in de hoop op iets lekkers. Meer informatie: Kenya Tourist Board, telefoon 020 638 46 61 www.magicalkenya.com Gezicht op Films. Foto: PR Laax-Flims De ski- en snowboardscholen in het Zwitserse Laax-Flirf bünden) hebben een leerplan ontwikkeld dat onder mei geheten Primetime TM-les met privé-leraar omvat. den daarin de hele dag begeleid door een skileraar naar piste en weer terug naar het hotel) die niet alleei maar ook voor allerlei andere zaken zorgt zoals het r» de huuruitrusting en de reservering van de tafel in ht taurant. Beginnende skiërs worden opgevangen in spi klassen die naar leeftijd worden ingedeeld. Laax-Flimi 3000 meter) en het daarbij behorende Falera tellen 22 ter aan pisten die worden ontsloten door 4 kabelbanei delbanen, 7 stoeltjesliften en 11 slepers. Meer informatie: www.snowboard-fahrschule.ch en/of www.skisc laax.ch.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22