e auto opnieuw uitgevonden WEG WIEL 2 AVERKEERSKRANT Opfrisbeurt voor Impreza sA m www.verkeerskrant.nl 3 4 Heeft 11 nog tip# (geen vragen) <jver verkeershin^er? e-mail dan gaar: info@verkeerskrant.pl VRIJDAG 24 JANUARI 2003 wire en hydrogen3 van GM hebben wat van Apollo 13 b van Ginneken al Motors heeft de auto op uitgevonden. Even wen- merkten we tijdens een het GM Hy-wire proto- meeste alledaagse za- immers overbodig ge- Een stuurkolom, dash- len, remleidingen, llingsbak, koppeling een herkenbare motor niet. Daarvoor in de je een zee van ruimte. Op de dag dat we Bit maken met de unieke ■wire is het exact dertig leden dat de laatste Apol- nlander en het elektrisch 950 ireven maanautootje ons 450, pos aan de beeldbuis 950. [de. 950, opzichten lijkt het Gene- .950, tors prototype op Apollo. 950. [ruimtevaart-technieken 950. ons dagelijks leven drongen - denk aan de iter - en met auto's als de 950, e nemen we weer een 950 idie weg. De maanauto is 95°. k terug op aarde. Een 950, fuwse manier om tegen 1.950. eit aan te kijken. Ouder- 950, aken als het dashboard, 950, irkolom, het stuurwiel, 950 1, de versnellingspook en 950' brandingsmotor worden dig. Alles wat je nodig 950 n te rijden zit in dit geval 950' Ddemplaat weggewerkt. 95°- oe bestuur je hem dan? 950, ieningseenheid doet 950, iaan zo'n Playstation 950, tje, waarmee de jeugd op 950, Idscherm moeiteloos 95n circuits scheurt Dat ingekende mogelijkhe- de Hy-wire kun je dat [bijvoorbeeld met een 50011 de knop naar links of 950 aten schuiven. Maar de 500 fwezigheid van klassieke ngselementen heeft nog 1 groter voordeel. Er zit lenï n'ets meer de we8> de interieurruimte opti- lf"rt' int benutten. Van de heel 1 de achterklep. Een auto afmetingen van een klasser krijgt de ruimte jumboformaat mpv. >ion ning als de brandstofcel volgens de specialisten van de grote au- tofabrieken al rond 2010 heel gangbare technieken worden. General Motors mikt tegen die tijd op een productie van zo'n 100.000 brandstofcelauto's per jaar. En dat betekent dat het he le concept van dergelijke futu ristische auto's letterlijk binnen twee of drie jaar gewoon pro- I ductierijp moet zijn. Aanpassingen Het zal immers ook nog enkele jaren vergen om de fabrieken aan te passen en bijvoorbeeld de pompstations langs de snel wegen uit te breiden. Verge zocht? Misschien is het dan nut tig te weten dat Opel ons ook nog op pad stuurde met een Za- fira met brandstofcel. Gewoon, in het dagelijkse verkeer van Monaco. Die bleek niet alleen verbluffend goed te rijden, maar hij kan in deze vorm ook ge woon in productie. Sterker nog, even afgezien van de adembe nemende stilte in het vooronder merkje eigenlijk weinig van zijn toekomsttechniek. De komende twee, drie jaar wordt de auto opnieuw uitgevonden, zo sim pel is dat. GM Hy-wire, skateboard met ruimtevaarttechniek. Even wennen Werkt het ook? Ja en nee. Na tuurlijk mag je de rijeigenschap- pen van dit exotische prototype niet vergelijken met een klassie ke auto. Met technieken waar aan al meer dan een eeuw wordt gepoetst en gepolijst Maar toch, al na enkele minuten gewen ning stuur je de Hy-wire ook met dat ietwat rare bedienings handvat precies waar je hem wilt hebben. Feitelijk is de wer king heel logisch, zeker voor mensen die al eens op een mo tor of brommer hebben gere den. Je draait het handgreepje wat naar je toe om gas te geven en knijpt erin om te remmen. Sturen doet hij op de klassieke manier, door het handsetje naar links of rechts te bewegen. Nou ja, klassiek... Alle comman do's worden in dit geval natuur lijk elektrisch aan de techniek in het vooronder doorgegeven. Door stroomdraadjes dus, net als in een vliegtuig. In plaats van de flappen op de vleugels van een Airbus (daar is de techniek namelijk van geleend) bedienen de elektromotortjes in deze 21ste eeuwse auto de remmen en het stuurmechanisme. Nog niet zo verfijnd als in een nor male auto, maar dat is een kwestie van fijnregeling. En ook met de Hy-wire zoefden we al rap probleemloos door een sla- lomproef. Volgende vraag: waar zit de mo tor eigenlijk? Wanneer je om de auto heen wandelt, moet je au tomatisch denken aan een soort groot skateboard met daarbo venop een cabine. En zo is het ook: alles zit in dat skateboard verstopt. Een van de grote voor delen van al die ruimtevaart- en luchtvaarttechniek is dat je het heel compact kunt maken. De Hy-wire heeft - net als het maanautootje in december 1972 - elektrische aandrijving. En ontwikkelt zijn eigen elektrische energie met behulp van een zo genaamde brandstofcel - net als de Apollo-raket en de maanlan der. Zo'n brandstofcel is een klein doosje waar je waterstof gas doorheen blaast. En dat le vert elektrische energie op, in dit geval een vermogen van max. 129 kW. Omgerekend is dat 175 pk. Terwijl de aandrijving nau welijks geluid maakt en uit de uitlaat alleen pure waterdamp komt. Een supermilieuvriende- lijke auto, die zelfs in dit hand- gebouwd prototype al heel fat soenlijke prestaties levert en zich gemakkelijk laat besturen. Je zou bijna zeggen: Laat maar doorkomen die Apollo 18. Dat nu is nog even moeilijk. Technisch zijn we al bijna zover, maar het zal nog wel even duren voor je langs de snelweg ook waterstof kimt tanken. En voor elektrisch remmen en sturen moeten de Europese wetten worden aangepast. Toch zullen zowel de elektronische bedie- Besturing en remmen zonder me chanische verbinding, Playstation games worden werkelijkheid. Foto's: GPD De Impreza WRX Sedan AWD. Foto: Subaru koplampen in het bumperstuk Elke Impreza AWD heeft twee airbags. En de wat duurdere uit voeringen hebben actieve anti- whiplash hoofdsteunen, die bij een botsing naar voren neigen om het hoofd op te vangen. Achterin zitten drie driepunts gordels, evenals isofix-bevesti- gingspunten voor de montage van kinderzitjes. De zestienkleps boxermotoren zijn gebleven: een 1.6, een at mosferische 2.0 en een 2.0 met turbo. De Impreza is er als 1.6/95 pkTS voor 18.495 euro. De 2.0/125 pk GX is bijna 5.000 euro duurder. De 2.0/225 pk WRX (die tot nu toe 218 pk's had) komt op zo goed als 30 mille, de nogal woest uitgedoste STi (met 265 pk) op 45.000 euro. De vijfdeurs Plus-versies zijn voor de 1.6 bijna twee mille duurder, terwijl de 2.0 GX maar 200 euro meer kost De 1.6 en gewone 2.0 zijn leverbaar met viertraps automaat. Als gebruikelijk biedt Subaru uitsluitend vierwielaan drijving aan. Daarbij gaat het om een systeem met een centraal diffe rentieel met visco-koppeling. Het koppel wordt verdeeld over de voor- en achteras, afhankelijk van de grip die de wielen heb ben. De handgeschakelde Im preza 2.0 GXkent ook nog 'hill- holder', een automatisch sys teem waarbij de stilstaande auto op een helling niet achteruit kan rollen. Dat kan van pas komen, vooral wanneer de auto als trek auto voor een caravan gebruikt wordt. Alle handgeschakelde vijfdeurs Plus-versies, behalve de WRX, hebben trouwens hoge en lage eindoverbrenging voor extra trekkracht. door Rien van der Steen Subaru heeft de Impreza een opfrisbeurt gegeven. Hij houdt ook meer rekening met voetgan gers dan de eerdere modellen. De WRX en de supersnelle WRX Sti doen nog altijd een jongens hart sneller kloppen. De Subaru Impreza AWD be staat tien jaar en heeft in die tijd een reputatie opgebouwd. Zeker door de rallyprestaties met de van de Impreza afgeleide GT Turbo en WRX versies. Subaru heeft een facelift van de Impreza AWD, inclusief een krachtiger WRX en een opgedofte WRX STi. De meeste fabrikanten begin nen zich tegenwoordig druk te maken over ingebouwde voet gangersbescherming, na jaren lang vooral binnenin met air bags, dwarsprofielen, actieve hoofdsteunen en andere syste men de inzittenden meer veilig heid gegarandeerd te hebben. De vernieuwde Impreza is vol gens Subaru zo gebouwd, dat de gevolgen van een aanrijding met een kwetsbare weggebruiker tot een minimum beperkt worden. Vorm en constructie van bum per en motorkap moeten ervoor zorgen, dat de krachten die vrij komen bij een botsing met een voetganger/fietser zoveel moge lijk worden geabsorbeerd. Bo vendien is de Impreza AWD voorzien van speciale ruitenwis sers met een voorgeprogram meerd breekpunt, waardoor het risico op het oplopen van hoofdwonden bij een voetgan ger of fietser kleiner wordt. De frontpartij van de Impreza is compleet nieuw met iets zachte re vormen en een eigentijds ac cent met uitsparingen voor de Hem Pijperlaan loten A) Willem Pijperlaan B) Haarlemmerstraatweg C) Haaswijklaan tgeest - De Willem aan is op dinsdag 28 en mogelijk woensdag Jiuari afgesloten voor al het ter door bouwwerkzaam- (sluiting geldt alleen tijdens 5rt erkuren van de aannemer, laandag 27 januari vinden ereidende werkzaam- n plaats. etsbrug aan het einde van illem Pijperlaan is in ver- I met de veiligheid voor irs afgesloten. 2. Reconstructie Dr. Kuyperlaan Voorhout - De Dr. Kuyperlaan wordt ingericht als 30 km-zone. Halverwege de straat komt een drempel. Daarnaast wordt het asfalt vervangen door klinker bestrating en circa 50 cm verschoven in de richting van de even zijde van de straat. De straat blijft éénrichtings verkeer. De definitieve be strating van de Dr. Kuyperlaan duurt nog, afhankelijk van de weersomstandigheden, tot begin februari. 3. Deel Narcislaan tijdelijk nrichtingsverkeer Wassenaar - De Narcislaan (tussen de Deijlerweg en de parallelweg van de Rijksstraat weg) is tijdelijk éénrichtings verkeer. De maatregel geldt op alle dagen gedurende de spitsuren van 's morgens 7.00 uur tot 10.00 uur. De maatregel duurt tot en met medio maart. A) Narcislaan B) Deijlerweg C) Rijksstraatweg D) Seringenlaan E) Seringenlaan F) Rozen plein Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: www.leidschdagblad.nl Hazerswoude-Rijndijk Lijn 165 en 380: Deze lijnen worden tot en met zaterdag 22 maart omgeleid in verband met werkzaamheden op de Rijndijk Vervallen haltes: De Bonte Paal, Zwaantje, Zonneveldstraat en Raadhuis. Tijdelijke haltes: Potgieterlaan, tijdelijke halte op de Hoorn (bij oude Genie). Werkzaamheden spoor tussen Alphen en Gouda Door werk- f zaamheden aan het spoor rijden op donderdag 30 en vrijdag 31 januari na 21.15 uur geen treinen tussen Gouda en Alphen aan den Rijn. NS zet bussen in. Men moet rekening houden met een kwartier extra reistijd. 6. Secretaris Varkevisserstraat A) Dr. Kuyperlaan B) Kievitspark C) Herenstraat D) Leidsevaart De gemeente heeft deze maatregel moeten nemen vanwege de realisering van het voetgangerstunneltje aan het Ammonslaantje. De bouw van de tunnel heeft tot gevolg dat er sluipverkeer is ontstaan in met name de Narcislaan. 4. Tweede fase Mgr. Van Steelaan/Heuvelweg Leidschendam - In de De Mgr. Van Steelaan en op de Heuvel- weg wordt gewerkt aan een nieuwe wegconstructie. Fase 1: Tot 1 februari, zijn de Heuvelweg en de Mgr. Van Steelaan afgesloten in de richting van winkelcentrum Leidschenhage naar de Hofzichtlaan. Fase 2: Vanaf 1 februari 2003 tot begin juni wordt het verkeer in de richting winkelcentrum Leidschehage over de nieuwe rijbanen geleid. Naar verwachting is het totale werk aan de Mgr. Van Steelaan en de Heuvelweg eind mei/begin juni gereed. LEIDSCHENr 1 A) Mgr. van Steelaan TB) Heuvelweg jcTHo.fzlchtlaan A) Kerkstraat B) Wildlaan C) De Vlashoven D) Provincialeweg E) 's-Gravendamseweg F) Pilarenlaan G) Maandagsewetering H) Van der Weijdenlaan 5. Herinrichting Kerkstraat/Duin en Dal Noordwijkerhout - Tot en met juni 2003 wordt de Kerkstraat tussen de Wildlaan en De Vlashoven opnieuw ingericht. De riolering wordt vervangen en de straat wordt ingericht als 30 km-zone. Het verkeer wordt omgeleid met behulp van borden. Voetgangers ondervinden weinig hinder van de werk zaamheden, de straat blijft voor hen bereikbaar. A) Secr. Varkevisserstr B) Duinstraat C) Schoolstraat Katwijk - Diverse parkeer- stroken aan de Secretaris Varke visserstraat worden herbestraat. De werkzaamheden, afhankelijk van de weersomstandigheden, duren nog twee weken. 7. Herbestrating voet- en fietspad Hoorneslaan A) Hoorneslaan B) Piersonstraat kC) Schaepmanstraat 8. Werkzaamheden Oostkanaalweg/Beukenpad en Lindelaan Ter Aar - De Oostkanaalweg is tot medio maart 2003 afgesloten voor doorgaand verkeer. De woningen en bedrijven blijven wel bereikbaar voor bestemmingsverkeer. In de Oostkanaalweg wordt een persleiding aangebracht die het rioolwater afkomstig uit de wijk Aardam Oost opvangt en transporteert naar een bestaand gemaal in Papenveer. Hiervandaan wordt het dan verder doorgevoerd naar de rioolwaterzuivering in Nieuwveen. Tevens wordt een riolering aangelegd waarop alle woningen langs de Oostkanaalweg door middel van drukriolering worden aangesloten. A) Oostkanaalweg B)Beukenpad C) Lindenplein D) Aardamseweg E) Kerkweg F) Westkanaalweg G) Ringdijk H) Essenweg Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeerskrant. 9. Achterdijk afgesloten Katwijk - Langs de Hoorneslaan wordt het voet- en fietspad herbestraat. Het betreft het deel van de Hoorneslaan voor de bibliotheek, tussen de Piersson- straat en Schaepmanstraat. De werkzaamheden duren naar verwachting nog twee weken. Beukenpad/Lindelaan Vanwege de bouw van een winkel- appartementen complex op het Lindeplein wordt de riolering op het Beukenpad en het Lindeplein omgelegd. Tijdens de werkzaamheden is een gedeelte van het Lindeplein afgesloten voor alle verkeer. De parkeerplaatsen op het Beukenpad kunnen ook niet gebruikt worden. De werkzaamheden duren naar verwachting tot en met vrijdag 7 februari 2003. A) Achterdijk B) Ripselaan C) Koppoellaan D) Oud Adeselaan Rijpwetering -^)eze week is gestart met het aanbrengen van een omleidingsweg bij de Achterdijk. Over de Zuidzijder- vaart worden kunstwerken aangebracht. In de komende weken vinden hier nog geen werkzaamheden plaats maar vanaf maandag 10 februari tot en met maandag 24 februari is de Achterdijk afge sloten voor verkeer. In deze periode worden werk zaamheden verricht t.b.v. het spoorviaduct.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19