Zelf aan auto klussen bijna verleden tijd Prijzenoorlog op automarkt België 57 Doe-het-zelver struikelt over elektronica onder motorkap Weinig voordeel voor Nederlanders Kaquarium bij Sea Life Hyundai kwart eeuw actief Tomahawk: motorblok op wielen r Servië is slP- toeristenoord er toeristen erkeerskrant: controles 3 inleidingen 09|>n roept C3 terug - Citroën roept i's van het model C3 de garage. Er is mo- mis met de afdichting isysteem, waardoor Torste geval brand kan Volgens de fabrikant de modellen met ESP, die zijn afgele- 15 september vorig rige week. Het nor- rermogen wordt vol- "tn niet aangetast, al- rembekrachtiging itgeschakeld. Maar .ingend water kan mo- 50 Jjtsluiting in de compu- ';en en die kan in geval weer tot brand tor leiden. over meest chte 4X4-reus Land Rover is nog al- eest gewild onder de to's. Het merk ver- 'J r vorig jaar bijna 2400 ;rs. Discovery's, De- f i Range Rovers, waar- eeste met geel kente- :de is Toyota met zo'n icruisers en RAV4's, uki, dat op nummer 4x4's staat als uitslui- ««■iele kentekens (perso- &s) geteld worden. Het a nse Jeep staat op de k met ruim 1000 ver- ;wl£ op zee Ufa Romeo ïnt Iet zeiljacht 'Alfa Ro- fl met overmacht de Rolex Sydney to Ho- :e gewonnen. Deze van de Australische het eiland Tasmanië, n van Australië, is een langrijkste oceaan- er wereld en staat be waar en gevaarlijk. De bo kwam na iets meer dagen als overtuigen- e r ir over de streep. LENDER 1003 Noo: ^Noordelijke irs, Martiniplaza, n. 050 5776 940. 113 >er Oldtimerbeurs, dhallen, Leiden. 466. ;roldtimerfestrval.com Modelautobeurs, ixpocenter, Houten. Bv)054. www.namac.nl dactie Weg Wiel. a 2003 PA Haarlem, of: •l@damiate.hdc.nl ig onder verantwoording iffende organisatie. De urt- 1^1 verantwoordelijk voor af- of gewijzigde data. informatie: bel het ver- lonnummer of ga naar het I internetadres. Elena's Beach bumerïrtsa (Platarla) AikJesprotia kenland 66571031, internet: 11 rus.com/campingelena, @acn.gr naartoe is geen sine- ir eenmaal gearriveerd YB t wat. Kamperen in nd. Tot een jaar of wat raren het voomame- ie„ toeristen die de •m/ipmpings bevolkten. p( rin is verandering ge- teeds meer kampeer- - ekken dat Grieken- Aqt veel te bieden heeft. r, historie, cultuur, hei' ituur gaan er hand in K( 'olg van deze ver- li Jelangstelling is dat '®"li van de campings i/LG ikkelt. Moesten de ancilers zich vroeger te- Nl :llen met haveloze ter- Bgenwoordig stellen ^egje campingbazen veel ia|e k om het de nieuwe verwende kampeer- de zin te maken. Elly Luif uit Naarden n (2 ot de groep mensen Sp< inland als kampeer- len ontdekt. Vorige Ook zo'n kampeerparadijsje ge vonden? Stuur uw bijdrage naar onze redactie toerisme, La.v. Mirjam van Twisk, postbus 15, 1200 AA Hilversum. Of mail naar: m.van.twisk@geJidc.nl. Na plaatsing belonen wij uw tip met een cadeaubon. zomer maakten zij er met drie andere stellen een rondreis van vier weken. Een tip van een me- dekampeerder bracht ze naar Camping Elena's Beach. In de mythologie geldt Helena (Ele na) als de mooiste vrouw van Griekenland. De naar haar ver noemde camping doet die re putatie eer aan, zo ontdekte het echtpaar Luif. Als de ferry uit Italië afmeert in Igoumenitsa strijken de meeste kampeerders neer op de eerste camping die ze tegenkomen, Kalami Beach. Het reisgezel schap van Luif ontdekte echter dat het de moeite loont om nog even door te rijden. Op acht ki lometer van Igoumenitsa, even voor het dorpje Plataria ligt, iet wat verscholen, Camping Elen a's Beach. Bij de entree word je hartelijk welkom geheten door c}e vader van eigenaar Georgios Theodoridis. De camping, vijf- uitkiezen. De prehistorische Acropolis van Vrahona en het middeleeuwse kasteel van Para- mithia, twee musea en het bronnen van Aheroda zijn een bezoekje waard. Ook de eilan den Corfu en Paxi zijn bestem mingen voor een dagtrip. Kenmerken: Ligging: Direct aan zee met een vrij steü aflopend kiezelstrand. Plaatsen op terrassen hebben een ondergrond van zand en gras. De bomen bieden ruim voldoende schaduw. Sanitair: Uitstekend. Voorzieningen: Kleine winkel, speeltoestellen, bar-restaurant, afhaalmaaltijden, wasmachine, campinggas verkrijgbaar, stroom en kookgelegenheid. Bijzonderheden: Mogelijkhe den voor vissen, waterskiën, duiken, zeilen en windsurfen. Verhuur van tenten en kamers. Gidsvermelding: ACSI, ADAC. Prijs: Twee personen, auto, ca ravan en stroom 14,80, (hoog seizoen 16,70). Route: Veerboot Venetië- Igou menitsa. Aan de weg van Igou menitsa naar Plataria en Préve- za. De camping wordt aangege ven door borden. Afstand van Utrecht naar Venetië: 1300 km. De Ford Cortina werd in septem ber 1962 geïntroduceerd als te genhanger van de Ford 12M. De eerste kwam van de Britse Ford- tak en de 12M van Ford Duits land. In Engeland moest de Cor tina het gat opvullen tussen de Anglia en de Consul. In het begin heette de nieuwe familiewagen no£ Consul Cortina, maar spoe dig liet Ford de toevoeging 'Con sul' vallen. In een later stadium kwamen er een Estate (station wagon) bij en een 115 pk sterke raceversie Lotus Cortina. De eer ste generatie hield het vier jaar vol, waarin er iets meer dan een miljoen van de band rolden. De Mk2 (foto) zag er wat Europeser (lees: saaier) uit met minder Amerikaanse styling-trekjes maar het succes was er niet min der om. In Nederland zorgde de Cortina ervoor dat Ford de vierde autofabrikant werd, achter Volkswagen, Opel en Daf. De Cortina bleef het jarenlang goed doen in de verkoop, ook in vele andere landen. Foto: Archief Weg Wiel door Johan Bosveld Apeldoorn - De tijden zijn voor bij dat de handige doe-het-zelver zijn eigen auto op de weg hield. Het beeld van de met olie be smeurde huisvader die elke zater dag aan zijn rijkste bezit sleutel de, is verleden tijd. Tegenwoordige auto's zijn voor de gemiddelde klusser veel te ingewikkeld geworden. Hyper moderne 'motor management systemen' maken van de techni sche installatie die onder de motorkap zit een soort compu ter. En zelfs het vervangen van een kapotte uitlaat vergt van daag de dag bijzondere kennis van de automobiel. Zelf olie ver versen is er ook niet bij, want dat mag vanwege de milieu-ei sen niet meer. Daar komt bij dat de APK ook roet in het eten kan gooien: wie op eigen houtje een reparatie gaat uitvoeren loopt een groot risico dat de keurmeesters het resultaat afkeuren. Ook bij de Bovag, de branche vereniging voor de autohandel, bestaat de indruk dat het aantal klussers dramatisch is afgeno men. 'Auto's zijn veel te inge wikkeld geworden om zelf aan te sleutelen. Bovendien is het ri sico groot dat er iets fout wordt gedaan met alle gevaren van dien', aldus woordvoerder Rob Boon. Zelfs relatief eenvoudige ingre pen als het verwisselen van een band hebben hun langste tijd gehad. Dat komt volgens Bovag omdat het aantal goedkope en makkelijke alternatieven toe neemt. De meeste garagebedrij ven kennen een snelservice voor GS LD Steeds meer klanten vragen de dealer om bij reparatie gebruik te maken van tweedehands onderdelen. Foto: Opel klanten die willen wachten. Wie ook nog eens goedkoop uit wil zijn, kan terecht bij firma's als Kwik-Fit. Dus het loont niet echt meer om de auto zelf op de krik te hijsen. Een bijkomend voordeel van de moderne autotechniek is vol gens woordvoerder Boon van Bovag dat het aantal beunhazen enorm is afgenomen. „Vroeger besteedden we vaak veel tijd en energie aan campagnes tegen beunhazen. Dat is vandaag de dag niet echt nodig meer; er zijn bijna geen beunhazen meer." Wat niet wil zeggen dat er geen slechte garages zijn. Hoewel het aantal zelfklussers fors is afgenomen, wil dat niet zeggen dat de ouderwetse 'sloop' geen toekomst meer heeft. De vaak wat dubieuze on dernemingen uit het verleden waar de automobilist tussen honderden wrakken op zoek kon naar een geschikt onder deel, hebben plaats gemaakt voor professionele demontage- bedrijven. Daar worden schade auto's en tweedehandsjes die niets meer opbrengen op vak kundige wijze uit elkaar gehaald. In grote magazijnen worden de onderdelen die nog bruikbaar zijn opgeslagen. Steeds meer ga ragebedrijven zijn klant van de ze bedrijven. Op de onderdelen die worden verkocht wordt in vrijwel alle gevallen ook garantie gegeven, dus het garagebedrijf en zijn klanten lopen nauwelijks risico. Het prijsvoordeel is enorm. Ge bruikte onderdelen zijn gemid deld zeventig procent goedko per dan nieuwe. Vooral voor een niet meer zo nieuwe auto is dat een aantrekkelijk alternatief. Overigens beschikken de meeste demontagebedrijven over on derdelen van vrijwel alle auto's, ook de nieuwste uitvoeringen. De bedrijven betrekken auto's onder meer via de Nederlandse Restwaarde Markt, waar de ver zekeringsmaatschappijen hun total loss-auto's aanmelden. Daar zitten ook vrijwel nieuwe auto's tussen. Jaarlijks komen er in Nederland zo'n 300.000 autowrakken vrij. Van elke auto wordt gemiddeld 85 procent van het gewicht voor hergebruik geschikt gemaakt. In 2007 moet dat 95 procent zijn. Hergebruik kan door onderde len opnieuw te gebruiken of door materialen zo te verwerken dat ze voor andere toepassingen kunnen worden ingezet. Autofabrikanten proberen het hergebruik van tweedehands onderdelen te dwarsbomen. Volgens de Stiba, de brancheor ganisatie van demontagebedrij ven, is dat niet zo vreemd om dat de fabrikanten verdienen aan de verkoop van nieuwe on derdelen. De fabrikanten probe ren nationale en Europese over heden ervan te overtuigen dat aan het gebruik van tweede hands onderdelen veiligheidsri sico's zitten. Maar daar is vol gens de Stiba geen sprake van. Volgens woordvoerster Helene Dechene wordt de kwaliteit van onderdelen gewaarborgd door certificering. Op dit moment probeert de Europese organisa tie van demontagebedrijven Egara (European Group of Auto motive Recycling Associations) daar internationale regels voor op te stellen. Een van de maatregelen die het hergebruik makkelijker moeten maken is beschikbaar stellen van alle technische informatie over onderdelen. Bij elk auto- Garages monteren bij reparatie steeds vaker gebruikte onderdelen apeldoorn/gpd - Garagebe drijven werken, op verzoek van de klant, steeds meer met gebruikte onderdelen. Vooral bij reparaties aan iets oudere auto's worden vaak onderdelen 'van de sloop' ge bruikt. Volgens de Bovag, de belangenorganisatie van au tobedrijven, heeft dat te ma ken met de vaak hoge kosten van reparaties, maar dringen ook verzekeringsmaatschap pijen er op aan. Uit de cijfers van de Bovag blijkt dat bijna 45 procent van de klanten van niet-merkgebonden ga rages en 30 procent van ldan- ten van merkdealers bij repa raties vragen om gebruikte onderdelen. Volgens de Bo vag is het gebruik van twee dehands onderdelen mede gegroeid doordat de vroegere autoslopers buitengewoon professioneel zijn geworden. De huidige recyclingbedrij ven bieden garages een zeer ruime voorraad onderdelen van goede kwaliteit model worden verschillende on derdelen gebruikt en zelfs bin nen hetzelfde autotype zitten soms verschillende onderdelen. De fabrikanten beschermen die gegevens, maar moeten de in formatie onder druk van de Eu ropese Commissie binnenkort vrijgeven. Egara wil dit jaar een campagne starten om het hergebruik van onderdelen ter stimuleren. Die campagne is gericht op autofa brikanten, garagebedrijven en consumentenorganisaties. CAMPING vrijdag 24 januari 2oo3 brussel-breda/gpd - In België zijn verkopers van bekende au tomerken een prijzenoorlog be gonnen. Dealers zwaaien met kortingen die oplopen tot 25 procent van de cataloguswaar- de. „Wij nemen bijvoorbeeld de BTW van 21 procent voor onze rekening", zegt Opel-dealer Frij- ters in Wuustwezel. Met grote advertenties proberen de Belgische autodealers in de gunst te komen van de kopers. Wie goed zoekt, kan duizenden euro's besparen. Belangstellen den krijgen te horen dat ze hun auto particulier mogen verko pen en dan toch van de dealer de zogeheten inruilpremie krij gen. Wanten worden met an ders peperdure accessoires over de drempel geholpen. Maar volgens Frijters hoeven Nederlanders niet massaal naar België te rijden. „Toevallig had ik deze week een Nederlander in de zaak die belangstelling had. Hij heeft bij de grens geïnfor meerd hoeveel invoerrechten hij moet betalen. Dat is zoveel dat het voordeel vrijwel teniet wordt gedaan. Ik geloof dat hij amper een voordeel had van 500 euro." Alle automerken hebben zich in de prijzenstrijd gemengd. De oudere modellen die binnen een jaar uit het programma ver dwijnen, gaan zelfs voor dump prijzen de deur uit. Het geven van hoge kortingen is vooral be doeld om de klanten blijvend te interesseren in een bepaald merk. Frijters: „Want de winst marges worden zo klein datje nauwelijks iets overhoudt, een paar honderd euro. En daar moeten de kosten dan nog van af. Het zijn de merken zelf die de prijs bepalen. Ze willen hun marktaandeel kost wat kost be houden. De dealers moeten ge woon uitvoeren wat zij zeggen. Maar niet iedereen zal dat vol houden." schevingen - Bij de recente overstromingen in Europa zijn her en der geparkeerde auto's vol water gelopen. Ook deze Ford Ka heeft het moeten ontgelden, maar in dit geval was het een bewuste keuze. De auto is namelijk ingericht als aquarium en heeft als zodanig een toer- nee langs allerlei beurzen achter de rug. De Kaquarium is nu perma nent geparkeerd in Sea Life, het 'onder water-museum' te Schevenin- gen. Er zit 750 liter water in de Ka en de motor heeft plaatsgemaakt voor een koel- en filtersysteem. Toch beschikt de auto over 22 pk, waarbij pk staat voor platina koikarpers. Foto: Sea Life Centre sassenheim - Hyundai bestaat in Nederland 25 jaar. Het Koreaan se automerk, dat tegenwoordig strategisch samenwerkt met DaimlerChrysler, viert dat met jubileumuitvoeringen. De Elan- tra Jubilee is tijdelijk 2200 euro goedkoper. De voordeligste is de 1.6 GL voor 14.995 euro. De Ma trix Edition is er voor 17.395 eu ro en er zijn voordelige versies van de Trajet en Santa Fe. Op de komende AutoRAI staat een ver nieuwde Accent, waarvan de 1.5 krachtbron vervangen is door een 1.6 (105 pk). De auto is te koop vanaf 12.595 euro. Hyundai is in Zuid-Korea een enorme onderneming die be halve auto's ook schepen bouwt. Enkele jaren geleden werd Kia in het concern opge nomen. Hyundai/Kia verkocht vorig jaar wereldwijd ruim 2,7 miljoen auto's. De groep wil in 2010 tot de vijf grootste autofa brikanten van de wereld beho ren. Dit jaar wil Hyundai samen met Kia 3,1 miljoen auto's verkopen, waarvan thuis in Zuid-Korea 1,3 miljoen, de rest wordt geëxpor teerd. Beide merken willen jaar lijks vier a vijf nieuwe modellen lanceren. Om ontwikkelingskos ten te drukken en de synergie te maximaliseren zullen veel nieu we producten van beide merken op hetzelfde platform gebaseerd zijn. Toyota-club gered almere - Dé Toyota Lexus fan club ToLexkan blijven bestaan. Een nieuwe sponsor zorgt er voor dat de veelbekeken website (www.tolex.tk) gered is. Naast geldgebrek kreeg ToLex overi gens nog met een ander feno meen te maken: een hacker. De ze maakte de website van de Toyota-club onklaar waardoor potentiële sponsoren afhaakten en het einde echt gekomen leek. Maar Toyota-dealer Zonneveld in Almere gunde ToLex op de valreep een doorstart. tien hectare groot, telt tachtig ruime toeristische plaatsen on der heerlijk geurende eucalyp tusbomen. Als je geluk hebt krijg je een plekje direct aan het kiezelstrand met prachtig uit zicht over de baai met Plataria op de achtergrond", zo verha len Martin en Elly Luif. De camping beschikt over keu rig verzorgde, schone douches en toiletten en is goed toegan kelijk voor gehandicapten. In de keuken van de taverne op db camping roert moeder Maria loénina door Peter Lodewijks Detroit - Een ongegeneerde brok geweld, gemonteerd tussen vier wielen, met het geluid van een vliegtuig spurt in 2,5 secon den naar 100 kilometer per uur en vervolgens naar dik 650 km/uur. Dét is de Tomahawk, de waanzinnige blikvanger die Dodge (Chrysler) vorige week op de Detroit Motor Show vol trots aan het publiek toonde. De Amerikaanse fabrikant bouwde rond het motorblok van de supersportwagen Viper (een 8.3 liter VI0 met twintig kleppen en 507 paardenkrachten) een vierwielige motorfiets. Het motorblok fungeert daarbij als een soort centraal frame, waar de rest aan vast is ge bouwd. Duidelijk zichtbaar zijn de stevige ophangingsarmen van de onafhankelijk geveerde wielen, in tegenstelling tot de aandrijfketting, die keurig is weggewerkt. Het gevaarte be staat grotendeels uit lichtmetaal. De vier wielen moeten voor ex tra stabiliteit zorgen en maken tevens een parkeersteun over bodig want de Tomahawk blijft gewoon staan als men afstapt. Voor ontwerper Mark Walters was de creatie van de 'super- bike' een uitdaging van onge kende omvang. Als hij niet sliep, werkte hij aan de Tomahawk, als hij wel sliep, dróómde hij Het is een hele kunst om bij een flinke sprint op de Dodge Tomahawk te blijven zitten. Foto: AP/Paul Sancya van de Tomahawk en dat vijf maanden lang. Maar het eindre sultaat is iets om trots op te zijn, een tot de verbeelding sprekend kanon dat met helemaal niets in autoland is te vergelijken. De Tomahawk (meer bekend als strijdbijl van de Indianen) is niet bedoeld als wegmotor, want als zodanig is hij nauwelijks te be rijden. Niet alleen is sturen erg moeilijk, maar ook bestaat het gevaar dat bij stevig accelereren het ding er zonder bestuurder vandoor gaat. Het is meer een dragster, die op het rechte eind voluit gaat en zijn topsnelheid neerzet. Toch sluit de fabrikant niet uit dat er een kleine oplage (hooguit zo'n honderd stuks) van het 'motorblok op wielen' zal worden gebouwd. Voor de echte liefhebbers, die hoogst waarschijnlijk wel over een ruim budget zullen moeten beschik ken. Serieproductie is evenwel niet aan de orde, want eigenlijk is het concept slechts bedoeld om te laten zien wat Chrysler kan en als een soort kunstzinnig protest tegen de middelmatig heid. Dat laatste is zeker gelukt. in de potten. Zij schotelt haar gasten smakelijke Griekse ge rechten voor, te nuttigen op het terras onder de druivenranken. Het campingwinkeltje levert 's ochtends verse broodjes. Het echtpaar Luif streek in juni op de camping neer. Toen was er ruimte zat, maar de eigenaar waarschuwt dat het in het hoogseizoen (juli en augustus) allemaal wat krapper wordt. Re serveren verdient aanbeveling. Wie cultuur wil snuiven, heeft het in de omgeving voor het Plataria Igoumenitsa

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17