TE Balkenende bedwingt Bos 70% SETS PvdA in Leiden net zo groot als CDA en WD samen 'Voor verkiezingen blijf ik niet thuis' Leidsch Dagblad verkopen? TOT 70% KORTING! Brugman TRTTmnr CDA groeit vooral in bollen-bolwerken CDA blijft grootste Wederopstanding PvdA Neergang LPF De Graaf treedt af Leiden viert kroegentocht Jazzweek als vanouds Irak is er nu al Partij voor de Dieren strandt halverwege Verkiezingen in bijlage en op internet Williams Sisters in finale Australië kortingen tot WinterSale Het enige showroom model dat mag blijven. CDA Leidsch Dagblad NR. 43137 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 donderdag 23 januari 2003 s-Duitse n or weer m< folie toeren Ijpen bij eld: Held o" pekeloos? iten va Katen naar dvan raartschool <over vnp «dienst en ndonatie beren in de jten op kersport Tijdelijk mooi Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS leiden/regio - Het CDA heeft zijn positie vooral versterkt in traditionele christen-democratische bolwerken in de Bollenstreek. In Rijnsburg groei de de aanhang van de grootste partij van Neder land gisteren met 5 procent naar een absolute meerderheid van 54,5 procent. In Katwijk en Val kenburg haalden de christen-democraten bij de Tweede-Kamerverkiezingen net geen absolute meerderheid. Ook in de rest van de Leidse regio groeide de aanhang van Jan Peter Balkenende, be halve in Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude. De Partij van de Arbeid groeide over de gehele li nie fors. In Leiden waren de sociaal-democraten op 15 mei slechts een fractie groter dan CDA en VVD. Sinds gisteren is de partij van Wouter Bos echter met ruim 31 procent net zo groot als de beide concurrenten samen. In Wassenaar werden WD, CDA en PvdA alledrie een stuk groter. De aanhang van de liberalen groeide er tot 40 pro cent. In Leiderdorp ontstond een soort driestro menland. Omdat de PvdA er bijna verdubbelde en de WD ook won, hebben beide partijen er bijna dezelfde aanhang als het CDA. De opkomst lag in de Leidse regio beduidend bo ven het landelijke gemiddelde van 79,9 procent. Uitschieters waren Oegstgeest met 88,7 procent en Voorhout met 88 procent. Rijnwoude en Ja- cobswoude haalden uiteindelijk een percentage van 87,3. Als voorkeurstemmen geen roet in het eten gooi en, kunnen negen politici uit Leiden en omgeving een Tweede-Kamerzetel bezetten. De nieuwe WD-ffactie krijgt naast de Leidse Melanie Schultz-van Haegen en Ayaan Hirsi Ali ook Was senaarder Charlie Aptroot in haar gelederen. Lies- beth Spies uit Alphen aan den Rijn behoudt haar CDA-zetel. Voor de PvdA (42 zetels) lijkt de Noordwijkse nummer 40 Thea Fierens verzekerd van haar plaats op het Haagse pluche. Van de afgekalfde LPF-ffactie maakt de hoogge plaatste Alphenaar Gerard van As nog steeds deel uit. Leidenaar Ton Alblas viel buiten de boot. Fe- nna Vergeer uit Leiden neemt met acht anderen weer plaats in de SP-fractie. Haar stadgenoot Thom de Graaf (D66) wil af van het fractievoorzit terschap. Net als zijn Nieuwkoopse partijgenoot Boris van der Ham neemt hij wel plaats in de nieuwe Tweede Kamer. ist uitgedrukt zijn en CDA de winnaars, blijft nipt de grootste neemt dus het voor de formatie. De PvdA zich miraculeus van de nei en wordt de tweede n het land. De winst van n zetels komt geheel op 0 van Wouter Bos. De Zalm won er vier. de feestvreugde slaag- minnaars er niet in hun e doelstellingen te ver- Balkenende mag mis- het Torentje blijven zit- :nd Zalm klopt voort- gstwaarschijnlijk als lei- de grootste oppositie- in de deur. Job Cohen ■gemeester van Amster- regeringsdeelname van is geen vanzelfspre- L Balkenende heeft te- Bos bijna alle troeven in en houdt vooralsnog boot af. Winst blijkt in "dezingen een heel be- begrip, inks heeft de kiezer ge- Na de ruk naar rechts jkt de kiezer weer in het tot rust te zijn geko- ;n t electoraat had de kans hof centrum-rechts kabinet iluche te helpen, maar •links kwam als levens- te combinatie uit de ide staat niet te trappe- N 's loudt daarom de deur t ereen open. Tegelijker- hei realist genoeg om te be at voorzetting van de alitie met de LPF geen aan de verkiezingsuit- 'ien heeft hij zelf ge- een dergelijke coalitie "ig is. Zijn enige •tie is om het 'paarse' te halen. Programma- it moeilijk en D66 zegt ;n. ir de PvdA. In ons land is •de traditie om de gro- r bij de formatie te be- Dat gebeurde in mei LPF en moet nu met de fe enorme winst van de democraten geeft goed bderde) stemming in het pr. Daar kan en mag Bal- 1 hoe lastig de formatie Ut - niet omheen. den haag/gpd - Het CDA heeft in een ongemeen spannende strijd de verkiezingen gewonnen. De partij van lijsttrekker Balkenende bleef de grootste en haalde 44 zetels. De PvdA maakte het re- cordverlies van 15 mei vorig jaar bijna helemaal goed en kwam uit op 42 zetels. De PvdA is daarmee de meest voor de hand liggende coalitie partner. Balkenende bleef er in een nachtelijk slotdebat echter bij dat hij liever met de WD wil regeren. Hij hield de PvdA stevig op afstand. Wat PvdA-lijsttrek- ker Bos de opmerking ontlokte: „U doet net of er geen verkiezin gen geweest zijn." CDA en WD hadden gehoopt op een cen trum-rechtse meerderheid, maar die wens ging niet in ver vulling. Samen bleven de partij en steken op 72 zetels (WD 28). PvdA en CDA hebben samen wél een stevige meerderheid van 86 zetels in de Kamer. Balkenen de benadrukte dat ook andere combinaties mogelijk zijn, die hij eerst door een informateur wil laten onderzoeken. „Met WD, LPF en D66 zijn er meer dere mogelijkheden", aldus de CDA-voorman. „Voor een sta biele regering moet er ook ver trouwen zijn in elkaar", zo ver klaarde hij zijn afwijzing van de PvdA Bos deed een dringend beroep op de christen-democra ten de „wens van de kiezers te respecteren". Volgens Bos is er „draagvlak is voor een stabiel, progressief ka binet met het CDA Niet omdat we koste wat kost willen rege ren, maar omdat het ons wat kan schelen wat er in Nederland gebeurt." WD-leider Zalm toonde zich „niet blij" met het behaalde re sultaat. Hij waarschuwde dat de WD zich moet voorbereiden op de oppositiebankjes. De winnaar van de vorige ver- CDA-lijsttrekker Jan Peter Balkenende en zijn vrouw worden na de verkiezingsoverwinning bedolven onder de confetti. Diverse partijmede werkers delen in de feestvreugde. Foto: ANP/Marcel Antonisse kiezingen, de Lijst Pim Fortuyn, werd afgestraft en verschrom pelde van 26 tot acht zetels. Lijsttrekker Herben liet deson danks weten „dolgelukkig" te zijn. „De partij staat definitief op de kaart" Balkenende noemde het gisteren opnieuw 'ongeloof waardig' om weer met de LPF in zee te gaan. D66-lijsttrekker De Graaf kon digde aan dat hij opstapt nu zijn partij zes zetels heeft behaald, een verlies van één. Een cen trum-rechtse regering aan een meerderheid helpen, ligt niet voor de hand, aldus De Graaf. „Daarvoor hebben we te weinig body." „Daar moeten we maar eens een kopje koffie over drin ken", reageerde Balkenende la coniek. De voorzitters van de Eerste- en Tweede Kamer en de vice-presi dent van de Raad van State spreken vanavond op paleis Noordeinde met de koningin over de uitslag. De fractievoor zitters gaan waarschijnlijk mor gen naar de majesteit om hun mening over de aanstaande for matie uiteen te zetten. 43 44 42 Uitslag na telling van 99,7 procent van de stemmen Q Tweede-Kamerzetels 2002 Tweede-Kamerzetels 2003 door Rody van der Pols leiden - Politiek is bij uitstek een onderwerp voor in de kroeg. Biertje erbij en eindeloos bomen over hoe het allemaal moet. Maar hoe moet dat in de Blues- en Jazzweek met een kroegen tocht die uitgerekend op de ver kiezingsavond valt? Brengen de bijna vijftig bands in evenzoveel Leidse kroegen zo rond negen uur - wanneer de eerste verkie zingsuitslagen binnendruppelen - hun instrumenten niet voor niets in gereedheid? Wat Dirk Noordervliet betreft niet. Met een wijntje in de hand staat de Leidenaar ontspannen achterover geleund in de De Branderij aan de Middelweg. „Ik ben al dagen met de politiek be zig, heb vandaag netjes ge stemd, dus wil ik de komende twee, drie uur wel even iets an ders horen dan politiek. En prompt zet de Saloonband vanaf de overloop een vrolijk wijsje in. „Ik hoor vannacht of morgenochtend wel wie er ge wonnen heeft." Hij is niet de enige die er zo over denkt.Aan die uitslag verander je toch niks meer. Daar blijf ik niet voor thuis", zegt Margo van Emmerik in café De Bontekoe. Haar broer Peter komt met een paar biertjes bij de bar vandaan. Hij kan het toch niet helemaal van zich afzetten, geeft hij toe. „Het CDA de grootste? Dat is mooi. Daar ben ik als WD- stemmer heel gelukkig mee. Ja, daar drinken we er eentje op vanavond." Bij De Uyl van Hooghland lijkt het publiek helemaal niet aan Bij De Uyl van Hooghland lijkt het publiek helemaal niet aan politiek te denken. Foto: Taco van der Eb politiek te denken. Hier is het een vrolijke boel en moet de be zoeker alles op alles zetten om een paar vierkante centimeter vloerruimte te bevechten. Van de scheurende funk- en jazzrock van Wouter Kiers gaat hier een net zo grote aanzuigende wer king uit als van Wouter Bos, zo blijkt. Er staat zelfs eventjes een rij voor de deur. De waterstof- peroxidewitte kuif van Kiers schudt heftig op de maat, terwijl hij zijn sax vol met lucht pompt. Ondertussen kruipt de borrel bus als een verrijdbare orkest bak over de Breestraat. „Hoe staat het met de verkiezingen", wil de banjospeler van de Work shop Oldtimers weten. „Het CDA aan kop? Dat wil nog niks zeggen. De stemmen van de grote steden moeten nog geteld worden." En tot die tijd speelt het orkestje vrolijk verder. Daar komt Molen De Valk alweer in zicht. Chauffeur Wout Philippo trapt op de rem. Beestenmarkt- gangers kunnen uitstappen. Wordt het de UB, Malle Babbe, 't Centrum of The Duke? Toch maar Stampa, waar het gezellig druk is. Achterin geven The Pep pers een klassiek staaltje blues- rock weg. Wanneer de laatste noten weg sterven, roept de springerige zanger in felrood overhemd: „Ik weet niet hoe het met de verkie zingsuitslag staat, maar iemand krijgt hier vanavond zwaar de blues." leiden/maarssen - De Partij voor de Dieren heeft een ver geefse gooi gedaan naar een Tweede-Kamerzetel. Wel kwam de nieuwe stroming als 'beste van de rest' uit de stembus, maar het aantal kie zers was genoeg voor slechts een halve zetel. De dierenlief hebbers, die in Leiden, War mond, Voorschoten, Oegst geest, Jacobswoude en Hüle- gom in de buurt van de kies deler kwamen, komen dus niet in het parlement. Lijsttrekker Marianne Thieme uit Maarssen toonde zich vanmorgen gematigd tevre den over de verkiezingsuit slag. „We gaan ons klaar ma ken voor de volgende verkie zingen", zei ze strijdbaar. Thieme denkt dat de volgen de verkiezingen eerder zijn dan over vier jaar. Volgens Thieme leeft dieren welzijn wel bij mensen, maar niet bij de huidige politiek. „Neem nou die tv-presenta- tor Ferry Mingelen. 'Geen honden in de Kamer, net niet gelukt', zei hij. Als je onze ideeën zo denigrerend af doet, ben je toch wat beperkt. Vandaag brengt deze krant een extra verkiezingsbijlage met u achtergronden, analyses en inter views. De bijlage telt acht pagina's en daarin is ook ruimte gereser veerd voor de regionale vertaling van de Tweede Kamer-verkiezingen en uitslagen uit eigen regio. Ook in de krant zelf wordt uitgebreid aandacht besteed aan de verkiezingsuitslag, net als op de internetsite, www.leidschdagblad.nl Melbourne - De finale van de Australian Open wordt op nieuw een 'Sister Act'. De zus sen Serena en Venus Williams klopten afgelopen nacht in de halve finale Kim Clijsters en Justine Henin uit België. Serena had met Clijsters de meeste moeite: 4-6 6-3 7-5. Clijsters gaf de winst uit handen: in de be slissende set had ze aanvanke lijk een voorsprong van 5-1. Eerder op de dag had Venus Williams Justine Henin versla gen: 6-3 6-3. Pagina Sport (advertenties) op banken, eethoeken, kasten, salontafels, fauteuils en slaapkamers Jencikova A W*7 Of Uf. Informatie: 0900-89988B0 LAATSTE WEEK! LAATSTE KANS! washington/ap - De Ameri kaanse president Bush heeft al vast een bureau opgezet dat na een oorlog tegen Irak de weder opbouw van dat land moet gaan coördineren. Het bureau, dat onder Defensie valt, krijgt twin tig tot dertig medewerkers. Zij worden onttrokken aan andere overheidsdiensten. De leiding komt in handen van oud-generaal, Jay Garner. Hij speelde een belangrijke rol bij 'Operation Provide Comfort', het programma waarmee Koe weit na de Golfoorlog van 1991 weer op de been werd geholpen. Bronnen melden dat het bureau mogelijk al voor het begin van een eventuele oorlog in de Golf zal worden gestationeerd. Zodra de vijandelijkheden daar op houden, zal het naar Irak wor den verplaatst. De oprichting van het bureau maakt deel uit van een groots plan dat het Witte Huis voor Irak heeft na de beoogde val van Saddam Hussein. Het is de be doeling dat militairen in Irak wapens in beslag gaan nemen, terroristische cellen gaan elimi neren, de openbare orde gaan handhaven, de Iraakse veilig heidsorganen gaan omvormen en wellicht politieke hervormin gen in gang gaan zetten. Een woordvoerder van de Na tionale Veiligheidsraad zei dat de VS net zo lang in Irak zullen blijven als nodig is om de bevol king op weg te helpen met de wederopbouw, en pas vertrek ken als dat doel bereikt is. Pagina Buitenland: Meer over Irak SHOWROOMKEUKENS EN -BADKAMERS KEUKENS BADKAMERS Den Haag. Binckhorstlaan 113, Wateringen, 's Gravenzandseweg 25 Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 195 Voor meer informatie bel 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Vraag naar de actievoorwaarden in de showroom Druk- en zetfouten voorbehouden CDA-kiezers bedankt Bedankt voor het vertrouwen dat u ons heeft gegeven. Wilt u het CDA scherp houden? Word dan lid. Kijk voor meer informatie op www.cda.nl/lidworden of bel (070) 342 48 Hoe dan ook: graag tot ziens bij de Provinciale Verkiezingen op 11 maart. I Betrokken Betrouwbaar www. cd a Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam niinv A fit Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening. 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer. 712141"400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl nnnTun.i.'Bniuj.'R

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1