LEIDE Wachtlijst voor verpleeghuis groeit Advocaten betrekken de oude Zeevaartschool Joke stemt Partij van de Lach: 'Ik houd wel van een grapje' Adama gokt op barmhartigheid van Nawijn Protocol zwembaden blijkt goed te werken elling) R1 In ike lenaar tover nheim rertenties) t had de wijk t door Leiden l laten bouwen \ef uw mening ijdschdagblad.nl 8c REGIO donderdag 23 januari 2oo3 Beeld in regio wijkt af van landelijke trend kwi oral politie h,' legadisco eee Itten rug iikn era )t ra [te 1,1,11 ne ïcer O n n 24-jarige Leidenaar iad (eroving kunnen af- *ovt oor rich simpelweg oen ij n belager aan te lf h e man stond rond vijf nen niddag te pinnen bij "n n lolen toen plotseling jnde man zijn geld n 01 eidenaar pakte zijn van automaat en liep lager bleef achter pen en bedreigen en. Pas toen een om- g wat er gaande was rover zich uit de voe- pmd virus ert kool it plantenvirus momt' zichzelf om in [gewassen binnen |Dat ontdekte de oeker Sharief Ba- rerkt in de onder- iGenexpress van het Tuut voor Chemisch |l Het virus vermomt jche informatie als (jrteur- RNA-mole- stelwagen' die nor- joken aminozuren in jervoert. Het afweer- rkent het virus daar- ïenmaal in zijn gast- ;t het virus de plant ken van nieuwe vi- 1 ontdekte verschijn- hijnlijk oeroud en s Barends mis leen rol gespeeld bij nvan het oerleven. door Roelf Reinders leiden/regio - De wachtlijst voor een verpleeghuis in Leiden en omstreken stijgt, tegen de lande lijke trend in. Zo'n 425 ouderen wachten op een plaats in een ver pleeghuis, een stijging van 14 procent in één jaar. Landelijk is de wachtlijst voor verpleeghuizen met 17 procent gedaald. De ver pleeghuiswachtlijst in deze regio blijft de komende jaren groot. De andere wachtlijsten voor ver pleging en verzorging in de re gio Leiden, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek zijn wel gedaald, blijkt uit de nieuwe wachtlijstgegevens van staatsse cretaris Ross-Van Dorp van volksgezondheid. Vooral de wachtlijst voor thuiszorg is met een daling van 50 procent fors afgenomen. Nu wachten er nog zo'n 750 bejaarden en gehandi capten op thuiszorg. Het gaat hier om de traditionele thuis zorg maar ook om verpleeghuis- en verzorgingshuiszorg die thuis wordt gegeven om mensen zo lang mogelijk zelfstandig te la ten wonen. Het aantal ouderen in deze re gio dat wacht op een plaats in een verzorgingshuis, de grootste groep wachtenden, is eveneens afgenomen. Dat zijn er nu nog een kleine 1350, een daling van 14 procent. De wachtlijst voor dagverzorging en dagbehande ling is wel gestegen (plus 19%). Door de forse daling van het aantal mensen dat op thuiszorg wacht, is het algemene beeld van de wachtlijsten positief. Als alle wachtlijsten in verzorging en verpleging in de regio Leiden en omgeving bij elkaar worden genomen, is het aantal wach tenden met ruim 25 procent af genomen (van 3500 in oktober 2001 naar 2500 in november 2002). De bestrijding van de wachtlijs ten is succesvol, concludeert de missionair staatssecretaris Ross- Van Dorp. „Met het extra geld dat beschikbaar is gesteld, zijn daadwerkelijk veel meer men sen geholpen en de wachtlijsten verminderd." Volgens het Zorgkantoor Zuid- Holland Noord, de organisatie die het rijksgeld voor de oude renzorg verdeelt, kan het nog wel even duren voordat ook de wachtlijst voor een plek in een verpleeghuis in de regio Leiden daalt. „Regionaal wordt op dit moment de verpleeghuiscapaci teit uitgebreid, maar de effecten hiervan treden pas over enkele jaren op", aldus het Zorgkan toor. door Marijn Kramp leiden - Vrijdag pakken ze in, in het weekeind pakken ze uit en maandag moet het nieuwe kan toor in gebruik zijn. Het wordt een snelle verhuizing voor de ongeveer 45 personeelsleden van Geelkerken Linskens Ad vocaten. Ze zijn slechts een dag onbereikbaar. De kantoren aan het Leidse Rapenburg en aan de Katwijkse Sandtlaan gaan mor gen dicht. Maar voor het zover is en de ad vocaten van Geelkerken Lins kens hun dossiers een nieuw plekje kunnen geven, moet de oude Kweekschool voor de Zee vaart nog worden schoonge maakt en opgepoetst. Ook moe ten nog wat meubels worden uitgepakt en op hun plek in een van de 24 werkkamers worden gezet. Het afgelopen jaar is hard gewerkt aan de renovatie van de Zeevaartschool tussen het Noordeinde en het Galgewater. De architecten van WKH maak ten in opdracht van de gemeen te, die eigenaar is van het mo numentale pand, de tekeningen voor het advocatenbureau. Sheila Lever-Roest richtte het vervolgens in samenwerking met Yeh Design in. Lever-Roest koos voor een war me terracotta kleur op een aan tal muren en vloeren en liet die contrasteren met een heldere kleur blauw die aan de zee refe reert. Ook de lampen aan de muur zijn hierdoor geïnspi reerd. Ze hebben de vorm van patrijspoortjes. De meubels zijn veelal van macoréhout gemaakt. Een houtsoort die goed past bij de merbauvloer die op alle vier de verdiepingen is gelegd. Het steile trappenhuis in het midden van het pand is behou den gebleven. De monumentale status verbiedt ingrijpende ver anderingen in het interieur. Voor de advocaten die de lift la ten voor wat die is en de wel zeer smalle traptreden verkiezen zal het even wennen worden. Vooral naar beneden is de tred wankel. Het zijn de steile trap pen van een schip, legt Geelker ken Linskens-partner Rob Le ver uit. „De jongens van de zee vaartschool werden hier vroeger op gedrild. Ze leerden hier snel op en neer te rennen. Maar dat is aan ons niet besteed, denk ik." Wat wel aan het personeel van Geelkerken Linskens is be steed, is het uitzicht vanuit de vrijstaande Zeevaartschool. Vooral in de lunchroom onder de nok van het gebouw wordt een weidse blik op de stad gebo den. Met molen de Put, de his torische haven, het brede Galge water en de Witte Singel op de voorgrond en de rest van de his torische binnenstad daarachter, kan het nieuwe kantoor de con currentie met het bureau aan het statige Rapenburg ruim schoots aan. door Robbert Minkhorst leiden - Natascha Adama schiet er nog weinig mee op, maar haar voormalige advocaat, de missionair minister Hilbrand Nawijn (vreemdelingenzaken), blijft verbazen. In de nadagen van zijn politieke carrière in Den Haag sloeg bij hem de barmhar tigheid toe. Hij kende alsnog een aantal (uitgeprocedeerde) vluchtelingen een verblijfsver gunning toe. Alleen zijn voor malige cliënt Adama uit Leiden dus niet. De stateloze doctorandus pro beert al jaren een Nederlands paspoort te krijgen of een ver blijfsstatus. Adama werd in Ne derland geboren, maar woonde ook een aantal jaren in het ge boorteland van haar vader, Suri name. Suriname en Nederland ruziën over welke nationaliteit ze heeft. Zolang daar geen dui delijkheid over is en zolang Ne derland haar geen verblijfsver gunning op medische gronden verleent, is Adama illegaal. De Leidse heeft de ziekte van Beh cet, een weinig voorkomende vorm van reuma die buiten Eu ropa lastig is te behandelen. Adama krijgt een uitkering van de gemeente. Minister Nawijn hoorde onlangs het relaas aan van een uitgepro cedeerde familie en besloot met de hand over zijn hart te strij ken. Als bewindsman heeft de LPF'er de exclusieve bevoegd heid om van de procedure af te wijken. Daarvan heeft Nawijn gebruik gemaakt. Sindsdien be reiken hem tientallen verzoeken van andere uitgeprocedeerde vluchtelingen. Alleen al in de Leidse regio wonen naar schat ting zeker tienduizend illegalen. Adama en haar tegenwoordige advocaat Jeroen Maas hebben nog geen verzoek bij Nawijn in gediend. Maas onderneemt wel actie, laat hij weten. „Het is een opmerkelijke ontwikkeling van meneer Nawijn. Zodra mijn be roepsschrift voor Natascha Ada ma klaar is, zal ik ook een per soonlijke brief aan de minister richten." Nawijn probeerde twee jaar geleden als advocaat van de Leidse een verblijfsstatus voor haar te verkrijgen. Dat mis lukte, waarna Nawijn in beroep ging. Zijn eigen beroepszaak heeft de minister eind vorig jaar afgewezen. En dat terwijl Na wijn als advocaat in een kran teninterview nog over de zaak zei: „Ik heb zelden zo'n schrij nend geval gezien." Adama diende daarop binnen vier weken het land te verlaten. Maas heeft dat kunnen voorko men, door meteen bij de recht bank een nieuwe procedure aan te kondigen. „Om zo de afloop van de zaak in Nederland te mo gen afwachten", verklaart Maas. „Maar dit verhaal is des te schrijnender, omdat zij wél aan alle voorwaarden voldeed, en er nu een voorwaarde bij is ver zonnen. Erkend is dat mevrouw Adama aangewezen is op medi sche voorzieningen in Neder land, en toch moet ze weg. Dat is trouwens in strijd met het Eu ropese Verdrag voor de Rechten van de Mens." Maas is daarom ook gerust op de goede afloop - ongeacht de eventuele reactie van Nawijn op de brief die hij van Maas nog krijgt. „Ik ga dit absoluut win nen. Alleen zit ik met de tijd. Ik wil aandringen op een spoedige behandeling, want zij lijdt nu geestelijke en financiële scha de." Maas gooit het overigens op dat laatste. „Voor emotionele schade zijn rechtbanken een beetje murw. Werkgevers tonen zich geïnteresseerd in haar, en ze kan ook werken. Ik ben nu bezig om aan te tonen dat het spoedeisend belang er is." Maas schat in dat de rechtszaak over een paar weken is. Sheila Lever-Roest en Rob Lever (foto linksboven) hebben het druk met de verhuizing van Geelkerken Linskens Advocaten naar de voormalige Zeevaartschool. Foto's-. Hielco Kuipers (links) en Henk Bouwman leiden - Het protocol Gedragsre gels Zwembaden is een succes. Dat blijkt uit een evaluatie van de werking van het protocol dat vorig jaar in zeventig zwemba den in de politieregio's Hollands Midden, Haaglanden en Am- sterdam-Amstelland werd inge voerd. Uit de evaluatie blijkt dat het protocol tussen 8 mei en 15 sep tember 2002 tweehonderd keer is toegepast. Meestal ging het om eenvoudige overtredingen van de huisregels. In sommige gevallen betrof het strafbare fei ten zoals diefstal, bedreiging van personeel of aanranding. Over treders kunnen een toegangs verbod van maximaal vijf jaar krijgen voor een zwembad. Bij strafbare feiten wordt de politie ingeschakeld. Het protocol werd in het voor jaar van 2002 ingevoerd om het personeel van zwembaden de mogelijkheid te geven beter op te treden tegen overlast, intimi datie of geweldpleging. Daar naast zijn er afspraken gemaakt over de relatie tussen zwembad, politie en openbaar ministerie. www.leidschdaqblad.nl Activiteitencentrum door Judith Kloppenburg leiden - Het spande erom tij dens de verkiezingen bij activi teitencentrum Zuidwester aan de Kennedylaan in Leiden. Hier waren het echter niet de PvdA en het CDA die elkaar het vuur aan de schenen legden, maar de Leuke Dingen Doenpartij en de Partij van de Lach. Vijfenzestig verstandelijk gehandicapten haalden gistermorgen hun op roepkaart uit de kast om hun stem te laten horen. Het is de tweede keer dat het centrum schaduwverkiezingen organi seert. Omdat veel bezoekers van de Zuidwester niet in staat zijn aan de echte verkiezingen mee te doen, wil de leiding ze op een begrijpelijke manier kermis la ten maken met het stemmen. Medewerkster Joyce Lokker: „PvdA of WD zegt ze vaak niets. Ze kennen de namen, maar wat het verder inhoudt, gaat volledig aan ze voorbij." De bezoekers hebben wel een verkiezingsboek gekregen. Aan de hand van pic togrammen wordt daarin uitge legd wat de nationale verkiezin gen inhouden en welke partijen er meedoen. Met name de ge zondheidszorg krijgt veel aan dacht, omdat de gehandicap tenzorg daar ook onder valt. De kiesgerechtigden kunnen kiezen uit zes partijen: de Smul partij, de Partij van de Lach, de Leuke Dingen Doenpartij, de Muziekpartij, de Dierenpartij en de Buitenpartij. De vertegen woordigers van de winnende partij mogen een themamiddag Zuidwester houdt schaduwverkiezingen organiseren. Voor Joke is het stemmen geen moeilijke keuze. Ze heeft de Partij van de Lach aangekruist op haar stembiljet „Ik hou wel van een grapje", zegt zij vrolijk. Marina daarente gen twijfelt nog. Terwijl ze in de rij staat, laat ze alle opties nog eens aan zich voorbijgaan. Uit eindelijk valt ook haar keuze op de Partij van de Lach. Het be toog van Joke geeft de doorslag. Triangelfanaat Annemiek heeft op de Muziekpartij gestemd, net als Angelique, die erg van toneel houdt. Vonne denkt aan haar konijn Thomas en gaat voor de Dierenpartij. Aziz en Jennifer stemmen op de winnaar van vo rig jaar. Zij houden wel van leu ke dingen doen. Tijdens de vorige verkiezingen, op 15 mei, kwam de Leuke Din gen Doenpartij als grote win naar uit de bus. Ook dit jaar sleepte de partij de meeste stemmen in de wacht. De Partij van de Lach lag lang op kop, maar kreeg uiteindelijk niet ge noeg kiezers. De Dierenpartij maakte een inhaalslag en ein digde met zeventien stemmen. Omdat de Muziekpartij ook niet ver achterbleef met achttien stemmen, werd er besloten een coalitie te vormen. De vertegen woordigers van de drie popu lairste partijen gaan gezamenlijk een activiteitendag organiseren. Sommige deelnemers gaan later op de dag nog echt stemmen, al is dit volgens Joyce Lokker geen bewuste keuze. „Degenen die gaan stemmen, doen dit met hun ouders. Wat papa en mama stemmen, kiezen zij ook." Vijfenzestig verstandelijk gehandicapten brachten gistermorgen in activiteitencentrum Zuidwester hun stem uit. Foto: Henk Bouwman 5 t

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13