Verliefd op de mensaap 1 GESPREK VAN DE DAG Topkoks koken 'nieuwe collega menu' voor nieuwe collej A Orang-oetangs gaan via opvangcentrum weer terug in oerwoud ke Muis HOC 152 DINSDAG 21 JANUARI MENSELIJK Zeezeiler HENK DE VELDE mag van de Russische autori teiten niet solo van de Beringstraat naar Moermansk va ren. Hij is verplicht een Russische ijsloods aan boord te nemen. Wel heeft hij inmiddels de benodigde visa en is hij nagenoeg zeker van een vaarvergunning, liet De Velde vanuit zijn woonplaats Amsterdam weten. Hij wil in juli een nieuwe poging doen langs de noordelijke kust van Rusland te zeilen. Aanvankelijk was de bedoeling dat De Velde de tocht solo zou maken. Vorig jaar deed de zeezei ler een eerste poging van west naar oost, maar werd toen in Moermansk gearresteerd en vervolgens teruggestuurd omdat zijn visa niet in orde waren. Foto: ANP In Noorwegen is het geen probleem om onder een valse naam zoals DONALD DUCK of Osama bin Laden in het TELEFOONBOEK te staan, maar als een wedu we de naam van haar man wil blijven gebruiken, kan dat eenvoudigweg niet. De 82-jarige Odny Fotland vertelde gisteren aan een Noorse krant dat de uitge ver van het telefoonboek, Findexa, niet op haar ver zoek wilde ingaan. Zij wil de liever met als alleen staande in het boek te rechtkomen omdat ze zich dan kwetsbaarder voelde voor diefstal en inbraak. Maar Findexa weigerde botweg. In het Noorse tele foonboek zijn wel drie Do nald Ducks te vinden, en drie James Bonds. Super man heeft twee telefoon nummers in Noorwegen, waarvan eentje op een Krypton-adres, en ook Har ry Potter en Batman ple gen hun telefoontjes via Scandinavië. Nog een ou de bekende is Osama bin Laden, die volgens het te lefoonboek in Verweggis tan woont. Een meteorologe in Miami is gekozen tot meest SEXY WEERVROUW van de Verenigde Staten. Volgens een on derzoek op internet van Playboy.com is de 24-jarige Jac kie Johnson het heetste weermeisje van het land. John son kreeg 40 procent en daarmee verreweg de meeste van de volgens de website 600.000 uitgebrachte stem men. De blonde Johnson werkt voor het lokale televisie station van firma Fox en neemt haar werk naar eigen zeg gen zeer serieus. ,,lk ken mensen die echt luisteren naar wat ik zeg", aldus Johnson. In Londen wordt volgen de maand een plaatop name geveild van het bluesnummer 'Too ma ny cooks', gezongen door MICK JAGGER met gitaarbegeleiding van John Lennon. Jagger en Lennon namen het nummer volgens de hui dige eigenaar van de single, platenhandelaar Tom Fisher, dertig jaar geleden op tijdens het zogenoemde 'lost week end' van Lennon, de pe riode waarin hij en zijn vrouw Yoko Ono uit elkaar waren. Fisher kocht de plaat naar eigen zeggen vier jaar geleden van een man die een vriend zei te zijn van Rolling Stone Ron Wood. Pas toen hij de plaat ter veiling aanbood hoorde hij dat het John Lennon was, die Jagger op gitaar begeleidde. Foto: AP De organisatie voor kinderrechten Defense for Childeren International (DCI) ontvangt de GEUZENPENNING 2003. DCI krijgt de prestigieuze onderscheiding voor haar centrale rol in de wereldwijde bescherming van kin derrechten. De uitreiking van de Geuzenpenning is op 13 maart in de Grote Kerk in Vlaardingen, zo heeft initiatief nemer de Stichting Geuzenverzet 1940-1945 gisteren meegedeeld. De Geuzenpenning wordt al zeventien jaar uitgereikt aan mensen en instellingen die strijden tegen alle vormen van dictatuur, discriminatie en racisme. Eer der ging de jaarlijkse onderscheiding naar onder anderen voormalig Duits Bondspresident Richard von Weiszacker, de Anne Frank Stichting, de Tsjechische president Vécl- av Havel en Amnesty International. De stoffelijke resten van KONING KAREL II van Roeme nië en zijn derde vrouw Elena Lupescu worden herbegra ven in zijn thuisland. Hun lichamen worden op 13 febru ari overgebracht van Portugal naar Roemenië en daar met groot eerbetoon in de kloosterkerk Curtea de Arges bijge zet. Karei II werd in 1930 koning, maar gaf de kroon tien jaar aan zijn zoon Michael I en verliet het land. Hij stierf in 1953 in Lissabon en werd bijgezet in de kerk Sao Vi cente de Fora. DAGELIJKS LEVEN Het was feest gisteren in het his torische stadshart van Ouder kerk a/d Anistel. Tijdens een bij zondere lunch werd Ron Blaauw van het gelijknamige restaurant officieel geïnaugu reerd als lid van de Alliance Gas- tronomique Néerlandaise. Een samenwerkingsverband van 38 toprestaurants in Nederland en België. Dat je niet zomaar lid wordt van dit 36 jaar oude samenwerkings verband weet het kersverse lid Ron Blaauw als geen ander. Ie wordt ervoor gevraagd en moet aan heel wat eisen voldoen. Zo wordt er kritisch gekeken naar de keuken en de ambiance van het restaurant. Deskundig gast heerschap en het bezit van, of de potentie voor, een Michelin- ster evenals een landelijke uit straling maken deel uit van de selectie-procedure. Om deze mijlpaal te vieren heeft Ron Blaauw vijf Alliance collega topkoks, door hem omschreven als 'regerende grootheden', ge vraagd htm favoriete gerecht op tafel te brengen. Onder hen chef-kok Lucas Rive van De Bokkedoorns in Overveen die er net als alle andere koks de vrije dag voor had opgeofferd. „Ron is een oude bekende van mij. We zijn opgegroeid in Hoorn en dat schept een band. Toch voel je je op zo n dag extra gespan nen wanneer collega's op el- kaars vingers staan te kijken", aldus Rive. Gebroederlijk ston den Ron en Lucas samen met lonnie Boer (De Librije/Zwolle), Sergio Herman (Oud Sluis /Sluis) Gerrit Greveling (Chalet Royal- /Den Bosch) en Erik van Loo (De Zwethheul/Delft) in de rela tiefkleine keuken achter het for nuis. Achtereenvolgens werden geser veerd: een tartaar van kalfsezel, een gegrilde tongfilet, gebraden lamskoteletjes, krokant geroos terde zwezerik en een soufflé van vanille ter afsluiting. Gedu rende de hele maand januari staat dit 'nieuwe collega menu' 85) op de kaart van Ron Blaauw restaurant. In februari Ron Blaauw (vierde van links) temidden van collega top-koks (v.l.n.r. Sergio Herman, Gerrit Greveling, Eric van Loo, Jonnie Boer en Lucas Rive). Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer prijken de favoriete gerechten van 'aanstormend talent' bin nen de Alliance op de menu kaart. Ron Blaauw is een gedreven vakman die zijn sporen in culi nair Nederland inmiddels ruim schoots heeft verdiend. Op 15- jarige leeftijd begon hij zijn car rière bij hotel Petit Nord in zijn geboorteplaats Hoorn. Bezocht vervolgens de KMBO in Amster dam en liep stage in La Cibou- lette in Zuidoostbeemster. Maar hij wilde hogerop. „In 1986 ben ik gaan eten bij Joop Braakhekke die toen nog in de Kersentuin in Amsterdam zat. 'Kan ik bij u ko men werken?' vroeg ik hem op de man af. "Wanneer kun je be ginnen', vroeg Braakhekke. 'Morgen' antwoordde ik. Ik ben er begonnen als leerling en in 1992 als souschef weggegaan. Naar Aujourd'hui in Amsterdam waarna ik als chef-kok in 1996 ben overgestapt naar 't Jagers huis in Ouderkerk a/d Amstel. Daar heb ik ook mijn vriendin Carla Kruidenier leren kennen. Mijn grote droom is altijd een eigen zaak geweest en vier jaar geleden ben ik hier eigenlijk met niets begonnen. Roeien met de riemen die je hebt. Na een jaar kwam Carla bij me werken en samen hebben we een zaak ge creëerd waar we ons thuis voe len." Het lidmaatschap van de Allian ce ziet Ron als een k werk.Als jong broei van mijn spaarzame d Alliance-blad. Vol ont huizenhoog op teger meerde chef-koks die| blad aan het woord b Het doet me dan c nu zelf deel van uit u aldus het bescheiden Cas1 innemende nieuwe |j< voelt als één grote fan |f| dat gevoel was overdi merkbaar in de keukeJRp middag letterlijk en fij met vuur en vlam wei jn^ Hoe Ron Blaauw de t( enc] ziet? „Vervelend data |ter! wordt geschreven dat en, duur zijn. Ik kom eri^ -|u uit dat 2002 een gek j, jg weest. Een jaar waarii sc] ben geleerd scherp te )ncj pc Maar ik ben ervan o\ je je door het leveren gje teit blijvend kunt ond jat van de massa. De stei tn ven vanzelf boven dri van Mirjam Buys Grootmoeder Ronito wacht hangend aan een touw op haar kans een stronk suikerriet te pakken. Man netje Ginto heeft weinig mededogen met oma, ter wijl hij toch in beide handen én voeten een stronk riet vasthoudt en ondertussen nog de souplesse heeft er op een te kauwen. Maar oma is sluw en als Ginto zijn aandacht een moment aan een andere belager geeft, graait de bejaarde dame een stuk sui kerriet weg en smikkelt het gelukzalig op. Het is niet moeilijk óm onmiddellijk verliefd te worden op deze mensapen. Hun onderlinge strijd op en rond een plateau ergens in de bush van Bomeo levert aandoenlijke taferelen op. Natuur lijk zien we in dierentuinen deze schouwspelen ook, maar hier in Sepilok is het bittere ernst. De dieren hebben ieder moment de mogelijkheid én de vrijheid terug het oerwoud in te gaan. Misschien komt die genegenheid ook voort omdat we weten dat 96 procent van de genen van de orang-oetang overeenkomt met die van de mens. Orang-oetangs in het opvangcentrum. Foto's: Jochem Wijnands Zijn intelligentieniveau benadert dat van een zesjarig kind. Een andere mensaap, de chimpansee, scoort nog hoger, hij brengt het zelfs tot 98,4 pro cent. De derde mensaap, de gorilla, zit qua intelligentie tussen de orang- oetang en de chimpansee in. Op en rond het plateau waar de bewa ker de stapel suikerriet heeft neerge legd, zijn behalve oma en Ginto nog twee apen bezig aan de maaltijd. Een doet dat in tegenstelling tot Ginto zit tend, terwijl de vierde eet terwijl hij op alle mogelijke manieren aan de tou wen hangt. De bezoekers van het bezoekerscen trum van Orang Utan Rehabilitation Centre Sepilok worden voor hun be zoek uitgebreid gewaarschuwd. Enke le door de apen gestolen voorwerpen staan als waarschuwing in een vitrine bij de ingang tentoongesteld. De orang-oetang, dat in het Maleis letter lijk de man van het woud betekent, blijkt een grote voorkeur voor mobiele telefoons, portemonnees en sleutel bossen te hebben. Bij de ingang van het oerwoud beseft de bezoeker ook meteen wie achter het toegangshek de scepter zwaait, want het aantal verbodregels voor de bezoekers is lang. Niet eten, niet ro ken, niet drinken, geen felgekleurde kleding dragen, geen voorwerpen la ten staan en geen mobiele telefoons gebruiken. En vooral geen apen aan raken, want orang-oetangs kunnen door de mens worden besmet. Niet al leen lichamelijke ziektes, ook psycho somatische kwalen kunnen deze mensapen vellen. Sepilok is het grootste opvangcentrum voor orang-oetangs ter wereld. Het is tevens de belang rijkste toeristische trekpleister van Sandakan op Sabah, het Maleise deel van Bomeo. Het belang rijkste doel van "het centrum, waar gemiddeld 200 apen verblijven, is de ajUen weer terug te zetten in het oerwoud. Dat lukt in ongeveer zestig procent van de gevallen. De anderen zijn teveel verpest en vinden het eigenlijk wel best dat ze worden ge voerd. De verzorgers raken na de aanvankelijk op- vang- en leerperiode de orang-oetangs zo min mogelijk aan. Zij houden bewust afstand van ze. De apen die in het centrum binnenkomen, heb ben meestal een stressvolle periode achter de rug en moeten soms zelfs (weer) leren om te klimmen en een bed van bladeren (hetgeen ze in de natuur voor elk nacht opnieuw doen) in de bomen te ma ken. De opvang gaat altijd via een strak vierstap penplan. De orang-oetangs moeten meestal eerst de angst voor het oerwoud overwinnen. Daarna is het tijd om zelf voedsel te vergaren en uiteindelijk leren ze hoe ze met andere apen moeten commu niceren. Pas als aan deze voorwaarden worden voldaan, maken ze een kans op eigen houtje (weer) in de jungle te overleven. De opgevangen apen hebben ,vaak een tijdje als huisdier gefungeerd, omdat ze als baby o zo schattig zijn. Maar op een dag ontdekken de pleegouders dat het hebben van een aap als huis dier eigenlijk onmogelijk is. Er zijn er ook bij die door de rigoureuze houtkap uit het oerwoud zijn verbannen. Tevens hebben de bosbranden in het aangrenzende Indonesische deel van Bomeo veel orang-oetangs verdreven. Het oerwoud wordt daarnaast vanwege het exploiteren van tinmijnen, het winnen van mbber en de grootscheepse aan plant van palmen voor de palmolie industrie steeds kleiner. De dieren worden altijd iris nursery van Sepilok opgevangen. Hier i pottenkijkers gewenst. Daarna komt de we kooi in het verschiet. In deze kooi zittel jk i kleine orang-oetangs, twee van 1,5 jaar ud< drie. Vooral de kleinste doet appèl op h pei instinct en voordat ik het weet, heb ik e elt strenge regels overtreden en heb een la in t apenhandje in mijn hand. En als hij dai zijn koppie dwars door de tralies steekt m dere broer een arm om hem slaat, smel en neem ik me voor een orang-oetangi ft' ren. Hij schijnt het te begrijpen en maa delijk zijn lange vingers los van de mijn - is een van de mogelijkheden het opvan eve te steunen. Want de kosten voor het ce Pre hoog. Een orang-oetang kost jaarlijks zi ere euro aan voedsel en accommodatie. »rdi Als na een half uur de maaltijd van die voc (dagelijks worden er twee maaltijden vi 0 u verorberd, verspreiden de apen zich wi iar Ronito heeft blijkbaar haar zinnen op schap gezet en ze komt doodgemoeder da af. Als er een foto wordt genomen, keer n d haar mg toe en waggelt weg. Ineens ba wij zich en keert terug op haar schreden ei bet gezamenlijk over de houten loopvlondi on uitgang. Vlak voor het toegangshek slin veil zonder afscheid te nemen het oerwoud ost terwijl de bezoekers terugkeren naar de j di wereld. Op Sepilok waren die twee wen één. mi Irene Nieuwenhuijse In ziji vvstrr^e wat- wet- precmo iy v/w aaijn lozftiju - ik. Ho&F nooit AA&e«_op -aoiNtwr." ivaar. opA cajoaaA.' Muis is stervende, althans, dat mag ik hopen. Nu het be sluit gevallen is, laat het noodlot zich dan maarsnel vol trekken. Het kopen van de lokdoosjes en gif was een zwa re opgave. Muis is in de loop der jaren uitgegroeid tot volwaardig en gewaardeerd huisgenoot. Inmiddels heeft muis helaas een gezin gesticht en ontvangt in ons huis vrienden en familie. En het begon zo veelbelovend, in 1996. Mijn vrouw lag in het ziekenhuis te zwangeren on der medische begeleidingen ik voelde mij eenzaam in ons lege huis met het lege bed. Toen kivam op een dag muis binnen, via de openslaande deuren naar het bal kon. Muis maakte vanaf dat moment vaker ommetjes in de slaapkamer en ging dan weer naar buiten. Al snel was hij dagelijks te gast. Op een avond keek muis mij enorm lief aan vanaf de Times-encyclopedie in de boekenkast. Ik zei dat het goed was en dat ik het zelfs wel gezellig vond. Muis was overigens geen huismuis, volgens mij. Hijzelf was daarvoor te klein en zijn oren te groot. Volgens mij is muis een veldmuis (de katten van mijn ouders vingen die) en lid van een kolonie die bij ons op de daken leeft. Nu worden muizen niet oud en het kan zijn dat we van- aftoen telkens een ander over de vloer kregen. Maar ja renlang konden we rekenen op zomerse bezoekjes van niet meer dan één muis. Van permanente vestiging was geen sprake. Zodra 's winters de deuren dicht gingen za gen we niemand meer. Twee jaar geleden veranderde dat. Vanaf november hoorden wij knagende geluiden onder de trap en op bepaalde plekken lagen vanaf nu al tijd muizenkeutels. Dakmuis had het door in de winter kan je beter binnen zitten. Wij vonden het best, de over last viel mee. Aan verpakt eten werd niet geknaagd, muis was het type kruimeldief. Er werd niet tegen hem ge schreeuwd, waarom ook, en het werd gezinssport af en toe oogcontact te hebben. Muis kreeg gaandeweg steeds meer zelfvertrouwen. Soms zat hij zich midden in de ka mer rustig te wassen, in het volle licht, om pas een mi nuut later te ontdekken dat er op de bank een nachtelijke televisiekijker lag. Meesterlijk momenten. De kunst was om onbewegelijk te blijven en opeens 'boe' te roepen. Als een dolle spoot muis er dan vandoor, slippend en uit de bocht vliegend op de houten planken. Live tekenfilm. Met de komst van cavia (even terzijde: wil iemand een gratis cavia met hok en originele cavia-columns met handtekening?) werd muis nog brutaler. Waar wij bij waren betrad hij het cavia-hok, duwde zijn twintig keer zwaardere collega opzij en sprong in diens etensbakje. De deerniswekkende domheid waarmee cavia dit alles gadesloeg heeft zijn positie in ons huisgezin ook geen goed gedaan, maar dit alweer terzijde. Het werd ons duidelijk dat muis alle verhoudingen uit het oog had verloren. Een zekere charmante onbeschaamdheid is die diertjes aangeboren, maar vanaf nu werd ook onze voorraad pasta's, crackers en bonen aangevallen. Het aantal keutels groeide explosief. Willy de werkster begon hardop te mokken. Er verscheen een halfrond gat in de deur van de voorraadkast. Er werd al poepend en piesend geslapen in onze opgevou wen slaapbank. Muis, het spijt ons, we konden niet anders. Geen familiebezoek en geen gezinsuitbrei ding sorry. Vergeef ons de hartverscheurende buik pijn van je kinderen. Vergeef ons de bloedspuwingen van je partner. Je was lief En je begon als gewenste vreemde ling. Echt waar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2