REGIO Cynische jeugd in Warmond wil roken, drinken en stampi 'Gaat de koningin ook stemmen?' Opheffing Corbuloschi van de baan Woontrainingscentrum denkt bij opening al aan uitbrei Werkstraf voor kinderlokker Strijd over schoorsteen van Palace Hotel laait weer op Meepraten over miljoenendebacle Inbraak in Oegstgeest OECSTCEEST - Bij een inbraak in een huis aan de Kamerlingh Onneslaan zijn gisteren siera den buitgemaakt. De dieven moeten overdag of vroeg in de avond hebben toegeslagen. Ze kwamen binnen door een raam open te breken. dinsdag 21 JANUARI Jaguar weg na inbraak voorschoten - Inbrekers heb ben in de nacht van zondag op maandag bij een huis aan de Willem Baretszlaan in Voor schoten een grote slag geslagen. De dieven, die binnen kwamen door een raam open te breken, gingen naar buiten met een portemonnee met inhoud en met autosleutels. Terwijl de be woners rustig lagen te slapen, namen de dieven de buiten ge parkeerde Jaguar S3.0 mee. Politie houdt dieven aan alphen aan den rijn - Vier win keldieven die afgelopen vrijdag na een strooptocht door Lei den, Alphen aan den Rijn, Zwammerdam en Bodegraven werden aangehouden, zijn gis teren voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. De dieven - drie vrouwen en een jongen - kwamen vrijdag rond het mid daguur een winkel aan de Em- malaan binnen, waar twee van hen uit het kantoor geld wegna men terwijl de andere twee het personeel afleidden. Op dezelf de dag probeerden ze op iden tieke wijze ook uit een tegelzaak in Leiden, een dierenspeciaal zaak in Bodegraven en een kip penslachterij in Zwammerdam geld weg te nemen. Uiteindelijk werden ze op de Markstraat in Bodegraven in de kraag gegre pen. den haag/wassenaar - Zijn on zedelijk gedrag in de zwemba den van DuinreU en Sassenheim is een 44-jarige Delftenaar giste ren bij de Haagse rechtbank op een werkstraf van 120 uur ko men te staan. Als de man zich nog een keer schuldig maakt aan seksueel strafbaar gedrag tegenover kinderen, hangt hem een celstraf van zeven maanden boven het hoofd. Tegen de man was een voor waardelijke celstraf van acht maanden en een verplichte the rapie geëist. De Delftenaar lokte op 19 augustus 2001 in het zwembad van Duinrel een 13- jarige jongen mee in een dou chehokje. In het hokje bood hij de jongen 25 gulden in ruil voor seks. Dezelfde dag probeerde hij een andere 13-jarige jongen mee te lokken door hem waar debonnen te beloven. Enkele maanden later zorgde de man weer voor opschudding. Ditmaal zagen tien kinderen van rond de tien jaar in de kleedka mer van zwembad De Wasbeek in Sassenheim hoe hij zijn ge slachtsdeel insmeerde met Ni- vea. De Delftenaar bekende het leuk te vinden zich uit te kleden temidden van kinderen. door Coen Polack warmond - Technofeesten, schuimparty's en een ruimte waar je mag roken en waar alcohol geschonken wordt. Dat willen de Warmondse jongeren om hun dorp weer een beetje leuk te maken. Zon 25 jongeren kwamen gisteravond naar Wouce, de jongerenruimte in het Tref punt, om de gemeente te vertellen wat er alle maal mis is in het dorp. Burgemeester, politie en brandweer hoorden de de klaagzang aan. De jongens hangen breeduit, geposeerd non chalant op de banken, jas nog aan, benen wijd, kauwend op een tandenstoker. De meis jes zitten op barkrukken of op stoeltjes, gie chelend, kauwend op kauwgom. De Rijnsburgse jongerenwerker Johan van Weeghel is ingehuurd om de discussie te lei den. Van Weeghel is een joviaal type en spreekt de taal van de jongeren.Als je als jon gere op straat wil hangen en een biertje wil drinken, of een jointje wil roken, moet je dat zelf weten. Ook als je meer wilt dan dat. Dat moet je allemaal zelf weten, daar ga ik niet over. Maar gelukkig word je er niet van, neem dat maar van mij aan." Van Weeghel wil deze avond met de jongeren op tafel krijgen wat er in Warmond nodig is om het uitgaansleven op te peppen. Daarbij komen ze automatisch te spreken over het nieuwjaarsfeest. Heel jong Warmond was tij dens de jaarwisseling in de feesttent bij de ge meentehaven, maar ze vonden er niet veel aan. „De band was helemaal niks. Ze zongen vals enzo. De dj's waren beter, maar die draai den maar tien minuten." Tijdens de jaarwisse ling richtte de jeugd voor zo n 10.000 euro schade aan. Dat was veel minder dan vorig jaar, maar nog steeds 10.000 euro. De jongeren werken in het begin van de dis cussie niet echt mee. Jongens proberen met slimme of grappige opmerkingen de lachers op hun hand te krijgen. Vinden ze het nu stoer om tijdens zo n nieuwjaarsfeest van alles te slopen? Van Weeghel laat foto's van ingegooi de bushokjes en telefooncellen zien. „Nee, dat is niet stoer", zegt Nawin (24). „Ze zijn dom geweest: de helft staat nog overeind." Er zijn onder de jeugd heel duidelijke ideeën over de invulling van het nieuwjaarsfeest. „We willen met oud en nieuw één heel groot feest, in een vette tent, met een vette dj en dan de hele nacht door stampen, stampen, stampen." In de discussie komt van Warmond een duide lijk beeld naar voren: de ground zero van het uitgaansleven. Ooit was er een jongerencen trum waar met regelmaat feesten waren: Ut Sloepie. Nu is de snackbar in de Dorpsstraat de nieuwe hangplek. De Warmondse jeugd drinkt er niet minder om. En ze hebben geen coffeeshop nodig om aan drugs te komen. Bart (16) weet hoe belangrijk een goeie plek voor jongeren is. „Vorig jaar tijdens nieuwjaar heb ik samen met een vriend echt heel veel ge sloopt hier in het dorp. Daar ben ik ook voor voorgekomen. Dat was pure verveling. Er is hier niets te doen, dus gingen we zelf maar wat verzinnen. We kwamen op het idee om op zoek te gaan naar tanks met benzine. Nou ja, je begrijpt wel hoe dat is afgelopen." Als de jongeren na drie kwartier hun resulta ten presenteren kijkt burgemeester Vosjan aan een hoekje van de bar haar ogen uit. Ze wordt door een paar jongens bijgepraat over feno menen als 'schuimfeest', 'paintball' en 'Pas- soa-party'. Bart: „We moeten eigenlijk weer een tent als Ut Sloepie krijgen. Daar waren de beste feesten uit de omgeving. Ze kwamen zelfs uit Leiden, zo vet was het daar. Dat werd ook gerund door vrijwilligers, de jeugd zelf. Als je hier in het Trefpunt iets wil organiseren dan heb je zoveel verantwoordelijkheden. Als er ook maar iets gesloopt wordt, dan ben je de lui. En ze hebben hier smerig bier." De meeste aanwezige jongeren zoj geen probleem vinden om te help! ganisatie van nieuwe feesten. Eenl ter de bar staan vindt niemand ergj met opruimen moet ook best kurfl bar maar open blijft." In de zaal heerst, ondanks de jeugl van het publiek, het nodige cynisn al drie jaar met de gemeente aan hi maar d'r is nog steeds niks gebeurt mij komt het er ook niet meer van'i" hier nu wel, maar de meeste van m den zijn niet gekomen omdat ze d het toch geen enkele zin heeft." Volgens Vosjan is er wel degelijk ie ken.Als we vanavond kunnen a we een beroep op jullie kunnen d iets georganiseerd moet worden, c dat we er wel uit komen. Er zijn n tijd moeilijkheden. Hier in het Tre niet de hele nacht stampen." Leerlingen van De Tamboerijn op bezoek bij wethouder Tigelaar door Wim van Wanrooy alphen aan den run - De Ver- kiezingskoorts heeft ook de leer lingen van de Alphense basis school De Tamboerijn in zijn greep. Dat bleek gisteren toen veertig leerlingen van de protes tants-christelijke school op be zoek waren bij wethouder Klaas Tigelaar (onderwijs/Christen- Unie). In de gloednieuwe raad zaal van het even nieuwe Al phense stadhuis namen zij de politicus onder vuur. „Gaat de koningin ook stemmen?" Tigelaar weifelde even, maar antwoordde toen resoluut. „Ik zou bijna zeggen: natuurlijk. Maar ze zegt niet wat ze stemt." De wethouder gaf eerst een lesje staatsinrichting. Als oud-leraar verstond hij die kunst nog goed. De leerlingen kregen daarna volop de gelegenheid om vragen te stellen. En mochten ook nog naar de stemmachine om - twee dagen eerder dan de rest van Nederland - hun stem voor de Tweede Kamer uit te brengen. Dat leverde - niet onverwacht natuurlijk - een overwinning voor de christelijke partijen op. ChristenUnie (21) en CDA (14) kregen de meeste stemmen. De resterende stemmen gingen naar Groenlinks (3), PvdA (2) en de Partij voor de dieren (4). De leerlingen van groep 6, 7 en 8 blijken het hele verkiezingscir cus op de voet te volgen, en een duidelijke voorkeur te hebben. Carlien Ostermeier (11) kiest voor Jan Peter Balkenende. „Hij kan goed regeren, maar heeft te weinig tijd gehad om dat te be wijzen. Hij moet nog een kans krijgen." Zij volgt dagelijks nauwkeurig het journaal en de peilingen. „Dan weet je tenmin ste hoe je er voor staat. Ik virid het wel goed dat de leiders van de politieke partijen zo veel op tv verschijnen. En dat de grote partijen voor gaan, is logisch. Zo'n Wouter Bos zie je elke dag wel. Ja, hij lacht veel en is spon taan, maar ik vind het stom dat hij niet zelf premier wil worden. Balkenende is de beste. Hij is Leerlingen van De Tamboerijn namen gisteren bezit van de Alphense raadzaal. Wethouder Klaas Tigelaar (achtergrond) besprak met hen de politiek en de verkiezingen. Foto: Henk Bouwman streng, maar kan goed praten en is heel duidelijk." Wouter Plen- der (11) vindt Balkenende niet zo duidelijk. „Hij praat soms zo snel, dat je hem niet kunt vol gen. Ik kies voor de Christen- Unie en André Rouvoet." Hij voegt er aan toe dat de meeste kinderen het stemgedrag van hun ouders volgen. „Maar Bal kenende heeft wel goede argu menten", vindt Jochem de Kok (12), die de premier zijn stem toevertrouwt. Wilma Tigelaar (de 10-jarige dochter van de wethouder) vindt Wouter Bos best wel een leuke vent en snapt waarom hij zo populair is. Maar als premier ziet ze hem niet zitten. „Nee, hoor, hij is net nieuw. Boven dien geeft hij teveel geld uit." Hans van Laren (10) wordt christelijk opgevoed en dat al leen al is voor hem de reden ChristenUnie te stemmen. Net als voor Peter Sneep (9) kan voor hem lijsttrekker André Rouvoet niet stuk. Zij volgen de politiek thuis nauwgezet. Maico du Chatinier (9) kan niet opge wonden raken van Wouter Bos. „Hij wil geen christelijke scho len. Ik vind dat die moeten blij ven. Nederland is een vrij land. Er zijn toch ook islamitische scholen? We hoeven niet alle maal naar een openbare school te gaan. Je moet kunnen kie zen." „En wat denk je van Gerrit Zalm", vraagt Carlien Ostermei er. „Hij vindt dat Nederland te vol is. Maar ik vind dat er altijd plaats moet zijn voor mensen die in oorlog zijn. Zalm hoeft voor mij niet." Dat geldt voor al le leerlingen van De Tamboe rijn, zoals blijkt uit de stem ming. Los daarvan zegt zij: „Politiek is leuk als het ergens over gaat. En als ministers gewoon praten. Als ze moeilijke^ woorden gebruiken houdt het voor ons op. Eigenlijk moeten ze iets meer doen voor en rekening houden met kinde ren boven de twaalf. Wij moeten later namelijk ook echt gaan stemmen." door Marieta Kroft zoeterwoude-dorp - De Cor- buloschool in Zoeterwoude-Dorp wordt niet langer met opheffing bedreigd. Het bestuur van de eni ge openbare school in het dorp wil fuseren met de besturen van het openbaar basisonderwijs in de regio Alphen aan den Rijn. De Zoeterwoudse politiek ging gis teravond akkoord met dat plan. De fusie moet op i januari 2004 een feit zijn. Uit onderzoek van de onder wijsinspectie is gebleken, dat de school aan de Westeindseweg voldoende kwaliteiten heeft. Toch is schaalvergro ting nodig, omdat de school wordt bedreigd met opheffing. De Corbulo telt slechts 107 leerlingen, ter wijl de ophef fingsnorm op 102 ligt. Bo vendien is het beter als de school onder een groter be stuur komt te vallen, omdat een klein be stuur te veel financiële en perso nele risico's loopt. De Bestuurscommissie Open baar Onderwijs Corbulo bestu deert al enkele jaren met het on derzoeksbureau CED de moge lijkheden tot samenwerking. Voorzitter J. Hogendoorn ziet de aansluiting bij het openbaar ba sisonderwijs in Alphen, Bos koop, Liemeer, Nieuwkoop, Rijnwoude, Ter Aar en Ja- cobswoude als 'een kans'. „We hebben 1 °f naar een fusie met h onderwijs in de 1 w' Maar dat proces vei l Een fusie zou nog ja Ook werd aanslu Stichting Katholiek Leiden (SKOL) ond !rh overige drie basü ouc Zoeterwoude zijn I°Ze deze stichting F1 e' „Maar onderzoek 1 dit reau wees uit dat moesten doen. D f*8 school zou de enij school zijn in een k le band. We willen h de Zoeterwoudse school fuseert met openbaar onderwijs Alphense regio al een stevig fusiei Hogendoorn is zit wust dat er voor Zoeterwoude nog nemen is. „De fi We zullen dus welfj(a schat van de geme*etti woude moeten mei hoog het bedrag wordt nog ondei meente neemt op 5| finitief besluit over noordwuk - Bewoners van het Picképlein hebben hun strijd hervat tegen een in hun ogen 'il legale schoorsteen' aan de zij kant van het Palace HoteL Zij dringen er bij de gemeente op aan het bouwsel zo snel moge lijk te verwijderen. „We hebben er", aldus woordvoerder H. van der Vos, „nog steeds last van. Bij westenwind waait de rook in ons gezicht Er wordt gedaan alsof sprake is van een heel nieuwe situatie, maar in feite is alles bij het oude gebleven. En dat is tegen alle afspraken in." In mei vorig jaar leken de pro blemen eindelijk opgelost. On der druk van de gemeente, die dreigde met een dwangsom van 6800 euro per week, haalde ei genaar De Raad Bouw uit Kat wijk een schoorsteen weg, die pal naast de achtertuinen stond van drie gezinnen die samen een villa bewonen. Zij hadden veel last van herrie, rook en on aangename lucht uit de pijpen die dienden als afvoer van de warmtekrachtinstallatie. De schoorsteen stond niet op een bouwtekening waarover bou wer, architect, gemeente en om wonenden een akkoord hadden bereikt. Het Palace Hotel zou proberen om de schoorsteen op of vlakbij het dak te zetten aan de kant van het Picképlein. In werkelijkheid is ook de nieu we schoorsteen verrezen aan de achterkant. Volgens een woord voerder van de gemeente, die het nu over 'de rookgasafvoer' heeft, is dat gebeurd omdat ei genaar De Raad Bouw 'maar niets hoorde van de buren'. „Het belangrijkste is nu of aan alle bouwkundige voorwaarden is voldaan. Dat is het geval. Er steekt nu alleen een klein pijpje uit het dak. De rookgasafvoer is verder inpandig weggewerkt. Dat is niet te vergelijken met de situatie vorig jaar. Toen was er een kanaal van één meter breed en ongeveer drie meter hoog. Daarvoor was een vergunning nodig en die was er niet. Boven dien stond die afvoer dichter bij de huizen. Nu staat die zeven tien meter verder. In totaal der tig meter van de naastgelegen woningen. Voor ons is daarmee aan alle voorschriften voldaan. Een bouwvergunning is in dit geval niet nodig." oegstgeest - Leefbaar Oegstgeest wil dat de inwoners van Oegst geest meepraten over het miljoenendebacle in Poelgeest. De partij is benieuwd welke oplossingen de burgers aandragen voor het te kort van ruim vijftien miljoen euro. Donderdag houdt LO een bij eenkomst in basisschool de Springplank aan de Jan Wolkerslaan, maandag 27 januari in De Vogels aan de J.P. Thijssenlaan in Poel geest en woensdag 29 januari het gemeentecentrum aan de Lytweg. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Terpstra belooft bureaucratie hard aan te pakken door Coen Polack oegstgeest - Er is veel vraag naar plaats in het woontrai ningscentrum in Oegstgeest. Volgens de oprichters is het niet ondenkbaar dat er in de toe komst een tweede centrum komt waar gehandicapte jonge ren trainen voor zelfstandigheid. Het eerste woontrainingscen trum, dat huist in een grote wit te villa op de hoek van de War- monderweg en de De Kempe- naerstraat, werd gistermiddag feestelijk geopend door WD-ka- merlid Erica Terpstra. In de villa leren gehandicapte jongeren alledaagse, huishoude lijke zaken aan te pakken, van wassen en koken tot bood schappen doen en van brieven schrijven en posten tot schoon maken. Volgens Jan van der Borght, hoofd sector Wonen bij de gemeente Oegstgeest, was zo'n woontrainingscentrum hard nodig. „Het is in veel soortgelijke projecten in Neder land de gewoonte dat de jonge ren vooral worden voorbereid op werk. De alledaagse dingen komen in de opleiding nauwe lijks aan bod. Volgens mij is dit woontrainingscentrum redelijk uniek. Het is zeker bijzonder dat we hier trainen met jongeren vanaf rond de zestien jaar. Vaak zijn de deelnemers veel ouder." Ook al heet het een woon- traingscentrum, het is een ge woon huis. Het moest natuurlijk een flinke villa zijn - er moeten immers acht mensen leven en er na ergens zellstarn VQr wonen en dat er voor ze weer een nieuwe we over na ken." De acht bewoners trum waren in de weer om hun lie, vrienden en burgemeester Oegstgeest, rond hun nieuwe huis. van het huis zijn Mythylschool De training in het een gek deel uit van hun o| junct-directeur N. wfctei van De Thermiek sfc. V speech, dat het dooignd tie bijna acht jaar voor het centrum der Geest: „In 1995f>uw het idee dat een c< misschien heel g< nen werken. Toen van praten, praten ren invullen. Pas van 2000 konden kopen en beginnen wen." Erica Terpstra, die feest nog niet hele rol van WD-cam was gekropen, belo e lei bureaucratie in de zjdste worden aangepakt, lierenwinkel is volk geslagen. Ik beloof d richting van een Wan dat is misschien vvoo tisch... - bij de opi nn, een derde trainings rW les veel makkelijker Erica Terpstra was gisteren tussen alle verkiezingsbij eenkomsten door nog even in Oegstgeest om het woon trainingscen trum officieel te openen. Foto: Frans Roomer moet voldoende ruimte zijn voor rolstoelen - maar volgens Van der Borght is de woonsitua tie met opzet zo normaal moge lijk gehouden. „Het is de bedoe ling dat de jongeren hierna doorstromen naar een reguliere huurwoning." Adjunct-directeur Peter Ouwer- ling van het Rijnlands Zeehospi tium, de organisatie die de trai ningen verzorgt, denkt al aan de volgende stap voor de huidige acht bewoners. „Ze moeten straks zelfstandig kunnen leven, maar er is altijd een zekere mate van zorg voor deze mensen no dig. De training zal zo'n zes maanden tot twee jaar duren. We moeten zorgen dat ze daar-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14