LEIDEN REGIO rj Leiden gaat stedenbanden herschikken over het echtpaar Hamburger? 'Marijke, jij houdt toch ook van groen?' m I ie weet meer wijk 'Asielzoeker doet of hij gek is voor verblijfsvergunning' re directeur e Zaken Jes Neeft is vanaf 1 nieuwe directeur [jst Sociale Zaken en jrktbeleid van de ge- dden. Daarvoor was en directeur bij de jjitrale en directeur hst Welzijn in Zaan- llege wint cor project L afdeling Uiterlijke [van het Leidse ID gisteravond in Mde prijzen gevallen ■Kjdng van de twee- t Rationale Onderwijs- fihool kreeg uit han- '%nissionair minister beven van onderwijs, ^wetenschappen de Klpen Scholen prijs, ■|van 3000 euro. De fterlijke Verzorging Anderwijsproject op- k knee structurele hulp k Iden aan Satang Ja- |lfceroepsopleiding M^rouwen in Ka- ^4Senegal. Het doel «Jabang is het bevor- Hde beroepskansen en Vfische zelfstandig- touwen en duurzame van de arbeids- en ^digheden. fix neemt i PCC over t Leidse computer- rofix neemt het fail- >rinting Competence Druten over. Micro- i leggen zich beide toe es en onderhoud terhardware. PCC «Drtzetting van Tra- drijf dat printers im- ;n onderhield. Bij januari failliet werd (p| iverkten 24 mede- j icrofix haalde, met rkers, een omzet ten euro in 2002. *- (richting in 1991 (fix nog geen enkel rlies afgesloten. Het de Willem Barentz- acht dat de overna- C de omzet in 2003 loen toenemen. Mi- ort tot de Infotheek ook de tweede- j iputerhandelaar J Xeptor Computer (hoort. njs op ernet jet Digitaal Lokaal rale Bibliotheek ag 26 januari van ,00 uur de workshop Vinden' gegeven. iur helpt de weg te iet internet met be- lachines en in- Altavista, Google laar ook het zoeken het zoeken met kmachines naast aan bod. Voor deze enige basiskennis juter nodig. Er is 10 deelnemers. ,50 euro zijn te Digitaal Lokaal van re Bibliotheek, it 4, telefoon dinsdag 21 januari 2003 Verplichte therapie na lastigvallen vrouwen den haag/leiden - Een 29-jarige Leidenaar moet van de Haagse rechtbank een therapie blijven volgen om zijn seksuele driften beter in toom te houden. Om hem daartoe te dwingen heeft de rechtbank de proeftijd met een jaar verlengd van een voorwaardelijke veroordeling tot tien maanden cel. De verlenging van de proeftijd is overeenkom stig de eis van de officier van justitie. Deze wil dat de man een keer per twee weken een thera peutische behandeling onder gaat om te verhinderen dat hij nog vrouwen lastig valt. De man zou daar echter niet veel zin in hebben en telkens vergezeld zijn van zijn vader. Vooral de aanwezigheid van de vader tijdens de gesprekken met de psycholoog wekte verbazing bij rechtbankpresident Eiker bout. Deze zei het normaal te vinden dat je sommige zaken liever niet in het bijzijn van je ouders bespreekt. LEIDEN LADDER cronestein - Professor dr. W.J. Ouweneel houdt vrijdag 24 ja nuari om 20.00 uur in de serie 'De eindtijd, Israël en wij' een lezing over 'De Herder van Isra ël'. Deze lezing wordt gehou den in de school aan het Lam- menschanspark 1 (achter sta tion Lammenschans). De toe gang is gratis. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. pancras - De Openbare Biblio theek aan de Nieuwstraat 4 biedt zaterdag 25 januari en zondag 26 januari weer boeken te koop aan die uit de collectie zijn verwijderd. Voor 1 of 2 euro per stuk zijn romans, informa tieve boeken en jeugdboeken te koop tijdens de openingsuren: zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. oude morsch - Feta, een stich ting die het beoefenen van dans uit heel de wereld wil bevorde ren, houdt vrijdag 24 januari twee gratis open lessen Wereld- dans voor Kinderen in het Wachtgebouw bij de Mor- spoort, Morsstraat 62. Voor kin deren van 6 tot en met 8 jaar is deze les van 15.45 tot 16.30 uur, van 16.30 tot 17.30 uur zijn de kinderen van 9 tot en met 12 jaar aan de beurt. De cursussen die hierna volgen bestaan uit 15 lessen, waarvoor de kosten res pectievelijk 45 en 60 euro be dragen. Nadere informatie geeft Gerard van Steekelenburg, tele foon 5764089 of g.v.steekelen- burg@wanadoo.nl. kooi - Er is weer een open po dium in buurtcentrum De Kooi op zaterdag 25 januari waar ve le muzikanten hun kunsten ko men vertonen. Van 20.00 tot 23.00 uur treden Rafael Marti- rosian met zijn accordeon op, brengen Maarten en Fred een aantal bluesnummers ten geho re en is er gospelmuziek door Martin Adu. Ook is er een op treden van twee jeugdige zan geressen Joyce van de Reyden en Bella Guicherit. Ter afslui ting speelt de Hazerswoudse band 'Elke keer anders'. De toe gang is gratis. Buurtcentrum De Kooi is te vinden aan de Drift straat 49. meerburg - Voor wie de Arabi sche taal en de cultuur wil leren begint maandag 27 januari een cursus over het Arabisch alfabet in buurtcentrum Matilo. In de ze korte cursus wordt de schrijfwijze en uitspraak van het alfabet behandeld. De cur sus bestaat uit vijf lessen en wordt gegeven op maandag van 19.30 tot 21.00 uur. De kosten zijn 22.90 euro. Na afloop van deze korte cursus begint er een uit 15 lessen bestaande cursus Arabische taal en cultuur. Hier voor bedragen de kosten 68,70 euro. Verdere informatie bij het buurtcentrum aan de Zaan- straat 126, telefoon 5412515. dringbare grond. Het waren bo vendien erg lange dagen. Vanuit het kamp moesten de mannen zeker een uur lopen naar het werk. Dat gebeurde voor dag en dauw. Diverse bewoners van het arme Vledderveen bekom merden zich om het lot van de joden. Zij zorgden stiekem voor extra voedsel. Een van de helpers was Frans Koopman. Hij hield toezicht bij het ontginnen van de heide. „Er werden destijds mensen ge zocht die de joden bij het ont ginnen wegwijs moesten ma ken. Niemand voelde daar eerst voor. Maar als je het niet deed, waren er vermoedelijk foute mensen van buitenaf gekomen. Dan doen wij het maar", was volgens zoon Teun Koopman de redenatie. De woning van Frans Koopman diende ook als (illegaal) postadres voor de joodse kampbewoners. Teun Koopman, hij was veer tien bij het uitbreken van de oorlog, herinnert zich dat bij hen (hie of vier keer in de week pakjes voor kampbewoners ar riveerden. Kort voor het kamp in Vledder werd ontruimd, kreeg vader Koopman van een zekere De Vries uit Amsterdam een reiswekkertje. Met de woor den 'ik haal hem later wel weer op' werd het uurwerk afgege ven. „Vader kwam er mee thuis. Het heeft altijd op de schoor steenmantel gestaan. Zoiets gooi je niet weg." De Vries kwam echter niet terug en Teun Koopman heeft het klokje aan Van der Oord gege ven. „En waarschijnlijk heeft hij ook Hamburger geholpen", al dus Van der Oord. „Wie heeft het echtpaar gekend?" www.leidschdaqblad.nl Het echtpaar Hamburger heeft ooit in Leiden gewoond. Meer is er eigenlijk niet over de man en vrouw bekend. Foto: Niek van der Oord. Niek van der Oord 0561- 433112 of 06-22172617. E- mail: vdoord@hotmail.com Brievenbussen Waar blijven toch de brieven bussen die door de TPG-post vlak voor de jaarwisseling zijn weggehaald, zo vraagt een groot aantal Leidenaars zich af. Om ze tegen vandalisme of, erger nog, de vuurdood te bescher men, wordt een groot aantal kunststof kasten altijd aan het einde van het jaar weggehaald. In de loop van de eerste week van het jaar worden ze terugge zet Mooi niet dus. Zo moeten de bewoners van de Lage Morsweg en Jacob Catslaan nog steeds een stuk omlopen om hun brie ven te posten. En zij zijn niet de enige. „Er zijn dit jaar 52 brie venbussen vernield in het rayon Leiden", legt een medewerker van Klantenservice uit. „Het was bar en boos in Leiden en de regio. We zijn echt wel wat gewend, maar dit sloeg alles. Het probleem is dat we gewoon geen 52 brievenbussen op voor raad hebben. We zitten mo menteel op een spoedbestelling te wachten." Eric-Jan Berendsen (advertentie) Marijke Vos in gesprek met de leerlingen van het Rijnlands en Hofstad Mavo. Foto: Jacques Zorgman Leerlingen Rijnlands Lyceum Oegstgeest in debat met GroenLinks-politica Vos door Janneke Dijke den haag/oegstgeest - De meesten zouden haar op straat zo voorbij lopen. Femke Hal- sema, die naam kennen ze wel. Maar Marij ke Vos? Debatleider Ruben Maes krijgt met zijn vraag slechts drie handen de lucht in. Toch ontstaat even later geroezemoes in het Haagse klaslokaal, als de scholieren van het Rijnlands Lyceum uit Oegstgeest en de Hof stad Mavo uit Den Haag horen dat de GroenLinks-politica is gearriveerd. Ze is ten slotte wél Tweede-Kamerlid en nummer twee op de kieslijst. En politiek is interes sant, want de jongeren praten er deze mid dag moeiteloos tweeënhalf uur over vol. Op uitnodiging van de organisatie Codename Future, die de afgelopen weken diverse ont moetingen tussen politici en middelbare scholieren organiseerde, bereiden de scho lieren zich anderhalf uur voor op een uurtje debatteren met Marijke Vos. Allochtonen, dat is het eerste onderwerp waarover de leerlingen willen praten met 'mogen-we-Marijke-zeggen' Vos. Daarvan zijn er veel te veel in Nederland, vinden een paar Haagse scholieren. „Jij hebt inderdaad een ander denkbeeld over migranten dan Groenlinks", zegt Vos tegen een jongen die zich meer bij de LPF thuisvoelt. „Wij denken juist dat veel te weinig mensen de kans heb ben om naar Nederland te komen. Wij zijn bang dat echte vluchtelingen worden bui tengesloten. Of je Nederland vol vindt of niet, het gaat er om of je bereid bent een plekje op te schuiven en rekening te houden met elkaar." Stevige taal, die reacties losmaakt. Het laat ste restje groen in de stad moet wijken voor huizen voor al die mensen, klaagt een Haags meisje. Ruben Maes daagt Vos uit. „Marijke, jij houdt toch ook van groen?" „Ja, maar ook van mensen", pareert zij. Het gesprek komt op de allochtonen die trouwen met een man of vrouw uit het land van herkomst. De Oegstgeestse leerlingen komen los. „De WD stelt allerlei eisen. Vin den jullie ook dat er wat van die mensen verwacht mag worden?", wil Erik van der Pol weten. Vos barst los. „De WD wil dat in het land van herkomst, maar dat is echt on zin. Hoe kan je in een dorpje in Marokko een Nederlandse cursus volgen? Bovendien duurt het dan misschien wel vijf jaar voor je de taal beheerst. Als je hier eenmaal bent gaat het veel sneller." Wie in gebreke blijft, moet wel gestraft wor den, vindt Vos. Bob van Buul van het Rijn lands vindt het maar streng. ,Als die men sen een boete krijgen terwijl ze al weinig geld hebben, komen ze misschien in de cri minaliteit terecht." „Maar ik kan niet zo goed een andere straf verzinnen", verklaart de politica. „De PvdA wil ze terugsturen naar hun eigen land, maar dat vind ik echt niet kunnen." Lobke Holverda is dat met Marijke Vos eens. „Je vergeet dat ze mis schien dyslectisch zijn. Terugsturen is onbe schoft." Debatleider Ruben Maes vindt het welletjes. De tijd vliegt en hij wil dat er meerdere on derwerpen aan bod komen. ,Als je hierover verder met Marijke wilt discussiëren, kun je haar e-mailen." Een docent schrijft het mailadres op het schoolbord. De oorlog met Irak dan, suggereren de leer lingen. Vos wil haar mening graag kwijt: wel druk op Saddam, maar geen oorlog die bur gers treft. Een stemadvies blijft niet uit aan de leerlingen die wel fel debatteren, maar nog niet naar de stembus mogen: „Als je geen oorlog wilt, stem dan vooral geen rechtse partijen. Het is duidelijk dat CDA, WD en LPF die oorlog zullen steunen." Welke alternatieven ziet Groenlinks dan voor een oorlog, vraagt Bob van Buul van het Rijnlands. „De wapeninspecties moeten doorgaan, en als er wapens gevonden wor den moeten ze worden vernietigd", vindt Marijke Vos. „En sancties tegen Saddam, zodat hij nergens meer heen kan en dat alle goederen voor hem en zijn familie er niet meer kunnen komen." De grote onderwerpen waarvan kranten bol staan zijn de revue gepasseerd. Lobke Hol verda wil even kwijt dat ze het jammer vindt dat er zo weinig aandacht is in de campagne voor ontwikkelingssamenwerking. Vos is dat helemaal met haar eens. „Wij hebben er pas een hele dag aan besteed, maar geen jour nalist die dat interessant vond." Terwijl het wel degelijk belangrijk is, meent ze. „Zo lang er weinig geld is voor ontwikkelingssamen werking, zullen er veel mensen naar Neder land komen." door Robbert Minkhorst leiden - Leiden herschikt zijn ste denbanden. Al het geld gaat voortaan naar de relaties de stad heeft met Buffalo City (in Zuid- Afrika) en Juigalpa (Nicaragua). De subsidies voor Oxford, Torun en Krefeld worden afgebouwd. De gemeente gaat onderscheid maken tussen 'vriendschaps banden' en 'ontwikkelingsban den', blijkt uit een notitie van verantwoordelijk wethouder M. Rabbae (Groenlinks). De wen sen van burgemeester en wet houders gaan deze week de in spraak in. „De ontwikkelingsbanden vra gen veel meer inzet van de ge meente Leiden", vindt Rabbae. „Die banden zijn veel intensie ver. We hebben gekozen daar de meeste aandacht aan te schen ken." Het budget voor de ste denbanden bedraagt nu 41.000 euro per jaar. Daar komt vanaf 2004 35.000 euro bij. Het aantal uren dat ambtenaren aan de re laties met zustersteden mogen besteden, gaat omlaag. Dat gaat vooral ten koste van de tijd die wordt geïnvesteerd in de con tacten tussen Leiden en Buffalo City. De banden met de Europese steden Oxford, Krefeld en Torun hebben geleidelijk aan het doel gekregen van 'ontmoeting en vriendschap tussen burgers'. B en W vinden dat wel best zo. De subsidie wordt daarom in 2005 stopgezet. Wel blijven stadbe- stuurders uit Leiden en Oxford aanwezig bij eikaars herdenkin gen. Rabbae wil bovendien be kijken of de banden tussen de universiteiten en op het terrein van toerisme kunnen worden versterkt. Leiden en Oxford zijn al sinds 1946 bevriend. Overi gens zien B en W de vriend schapsbanden als voor eeuwig. Dat geldt namelijk niet voor de stedenbanden met Juigalpa en Buffalo City. Die krijgen welis waar meer geld en aandacht, zoals Rabbae aankondigt, maar worden ook om de vier jaar ge- evalueerd. Leiden wil vooral bij dragen aan de ontwikkeling van die steden. De gemeenteraad vroeg vorig jaar in een motie om ook de mogelijkheden voor een stedenband met een stad in Ma rokko, Turkije of Suriname, 'lan den waar veel nieuwe burgers van Leiden vandaan komen', aan te gaan. B en W voelen daar niet veel voor. Ze stellen vormen van samenwerking op project basis voor, bijvoorbeeld als 400 jaar banden tussen Nederland en Marokko worden gevierd. Rabbae: „Het mag geen auto matisme worden." Sinds het Ja panjaar bestaat er ook een rela tie met Nagasaki. Die wil Leiden bestendigen. De twee steden zoeken naar samenwerking op het terrein van cultuur. door persbureau Cerberus den haag/leiden - Een 21-jarige asielzoeker uit Siena Leone doet of hij psychisch gestoord is om zo zijn kansen op een verblijfs status te vergroten. Dat is het verwijt van officier van justitie A. Paulus, die gisteren tweeënhalf jaar celstraf eiste tegen de man. Die stond gisteren bij de Haagse rechtbank terecht voor een uit barsting van geweld in het asiel zoekerscentrum aan de Rijns- burgerweg in Leiden. De 21-jarige was op 16 oktober vorig jaar pas enkele dagen in Nederland toen hij in het asiel zoekerscentrum slaags raakte met een kamergenoot. Het slachtoffer zei bedreigd te zijn met een mes op de keel. Vervol gens zou de nieuwe kamerge noot hem een stuk van de on derlip hebben afgebeten. Mede werksters van het asielzoekers centrum vonden inderdaad een stuk bebloed vlees op de vloer van de kamer. Het kon in het ziekenhuis worden aangenaaid. Zelf kwam de 21-jarige asielzoe ker met een onduidelijk verhaal. Hij zei zelf eerst door de kamer genoot met een mes te zijn aan gevallen. Later zei hij zonder re den de man te hebben aange vallen omdat er iets niet goed was in zijn hoofd. Psychologen die de man onderzochten, von den geen psychische stoornis. Wel kreeg de gevangenispsycho loog in de gaten dat de man me degedetineerden uitlegde dat zij bij een psychische stoornis een verblijfsvergunning konden krij gen. Voor officier van justitie Paulus had de man door dit verhaal ie dere geloofwaardigheid verlo ren. „Hij had van anderen het advies gekregen gestoordheid voor te wenden om uitlevering te voorkomen", zei de officier. „Bij psychische gestoordheid zou hij een verblijfstitel op hu manitaire gronden krijgen." Van de officier mag de asielzoeker wel in Nederland verblijven, maar dan achter de tralies. Uit spraak volgt over twee weken. er T r het edel •rdaj Ier Oord komt uit het jrdwolde en werkt ier el aan een boek over ren 1 rkkampen tijdens de urne fereldoorlog. Onlangs n deze krant informa- iven ineke de Vries uit Lei- lluiki lus van der Wijk uit ar blijm. De ouders van De ndere familieleden Doki dens de Tweede We- tal een aantal kleding- s zei: de Haarlemmerstraat, ente ijk werd in 1942 door n op s naar werkkamp De lijks in het Friese Elsloo p als Toch trouwde hij nog a. Dc ke de Vries op 15 of 16 942. In 1943 stierven iel verschillende con- id. M ampen. Na de oproep dez der Oord genoeg in- jkte in verder te werken aan zijn boek. Van der Oord is inmiddels weer een echtpaar uit Leiden op het spoor. Maar van dit stel weet hij zo mogelijk nog minder dan over De Vries en Van der Wijk. Het gaat om het echtpaar Ham burger. Er is een foto van hen die afkomstig is van ene Koop man uit het Drentse dorpje Vledderveen. Dat ligt op de grens met Friesland. Koopman kreeg de foto in au gustus 1942. LS. Hamburger zat in het rijkswerkkamp Vledder en werkte overdag op de heide velden bij de ontginning van Vledderveen. Dat was zwaar werk, onder heel moeilijke om standigheden. De joodse te- werkgestelden kregen in het kamp amper te eten en moes ten spitten in bijna ondoor- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 leH tekc i lang fi tichi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13