Meer tijd voor een ander ziekenfonds ECONOMIE Davos graaft zich in voor World Economie Forum Duitsers dol op Schnappchen van supermarkt Verzekerden schrikken van forse premieverhoging Horeca wacht met prijsverhoging na beschuldiging ,euromisbruik, Aantal doden stijgt weer bij vliegtuigongelukken 'Commissie bouwfraude sloeg plank mis' CAO Schoonmaak rond, FNV blijft actie voeren Export blijft stijgen door hogere prijzen goederen zoekers Efteiing aantal mensen een bezoek heeft ge- de Winter Efteiing is J vergelijking met vo lt jaar bezochten WUekers het attractie fs de wintermaanden, jóo vorig jaar. Giste- park voor het laatst rvoor het publiek Iet succes is volgens voerder vooral te "'lextra shows en ac- oor kinderen. )it jaar geen ieferendum JS 285 e Britse premier jaar geen referen- 125 >n over de invoering j in zijn land. Dat i6i [dependent vandaag. ?ipag toetreden tot de de eenheidsmunt al a jar hij denkt dat de 3g niet klaar voor igende oorlog in su volgens hem ook '3 |te klimaat voor een 9 leging. Het streven nier blijft er wel op referendum te hou- verkiezingen in 3, r terug van l dsfraudeurs 12: 4 i - Gemeentelijke so- 65 en slagen er steeds Dm te veel betaalde j3 Iden terug te krijgen. i achtig wisten ze nog I procent terug te 12000 was dat nog cent. Dat heeft de l7 'erk en Inkomen op- een rapport 'Debi- 119 «Algemene Bij- J Gemeenten hadden 2001 totaal bijna 'i euro te goed van 4 ten onrechte bij- ïn ontvangen, een 4? ig ten opzichte van 3 der. De terugebeta- ïarmee echter geen 2g die bleef in dezelf- i iteken op jaarlijks 5 iljoen euro. 1 brikant wil 3j ding NMa j2Q Larcom Life Cycles ie brikant van Union in van de Nederlandse gsautoriteit (NMa) rergoeding van ruim 8 euro. Het bedrijf wil 39 ag de schade her- 3 i veroorzaakt door 1 de NMa. Die J vorig jaar een pers- i buiten, waarin 42 iten werden be- 9 in onderlinge prijs- het uitwisselen entiegevoelige in- ïs dat persbericht 13 Cl beschuldigd, 5 ;ing om de activitei- 56 roormalige Union. ir fraudeur r Ierse bank Een Amerikaanse 10 Treeft een valutahan- 29,8 illied Irish Banks 3|-j deeld tot 7,5 jaar 48^5 traf wegens groot- 4.2 ide. De rechtbank 4Qzen dat hij bijna 45^54 dollar heeft ver- |-5 Allfirst, het Ameri- 38 5 iterbedrijf van de 8,< Tijdens het onder st fraudezaak kwam 26.! onder vuur te lig- 56,: Dmdat het aan toe- gg' bben ontbroken. i4i: d denken aan rond 42.j i, die op de termijn- 32;j een 1 miljard dollar 29I; tot leidde tot het t van Barings. 49!5 l!:l in gesprek Ijeigische tak Laurus is met een 41.3 en in gesprek over 441 van zijn verliesge- 4j (che tak. Er zijn di- 5 jven die delen willen q zo maakte de su st dememing vrijdag 12end. Laurus heeft }6'! i België en levert 2S3 ïn 350 Sparwinke- franchisenemers. 26^5 denkt begin febru- 23,6 op van de Belgische 3°5 e hebben afgerond. i7j >rdt de onderne- 13.1 eheel Nederlands. 9,t ijzeren Rijn |jpig gesust IJ! telgië en Nederland 2i 'i inderlinge ruzie 4i gebruik van de gf^twerpse haven- )90.c Duitsland, oftewel |n, voorlopig bijge- lijke delegaties uit ïderland hebben met elkaar over- roken is dat het in de IJzeren Rijn iers niet meer mag Daarmee lijkt de r ondertekening 'ord over de goede- naar Antwerpen >mweg-Zuid, rijks- iisief een aparte ichting Zeeland. maandag 20 januari 2003 door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - 'Minister wil onze koopjes afpak ken!'. De Duitse boulevardpers weet wel raad met het dreigement van minister Rena- te Künast van consumentenzaken dat zij zal ingrijpen als Duitse prijsvechters niet op houden hun artikelen tegen dumpprijzen te verkopen. Populaire supermarktketens als AldiLidl en Plus verkopen, volgens de minister, pro ducten onder de inkoopprijs en trekken daarmee hordes klanten. Volgens Künast (Groenen), die zich sterk maakt voor kwali teitsproductie, moet het devies luiden 'klas se in plaats van massa'. Aan de kwaliteit van extreem goedkope artikelen moet wel een luchtje zitten, waarschuwt de minister. Maar het Duitse publiek, dat sinds de af schaffing van het kortings-verbod door Kü- nasts eigen rood-groene regering op een wilde jacht is naar Schnappchen (koopjes), is het daar helemaal niet mee eens. Overal waar 'Rotstift'- aanbiedingen staan aange kondigd loopt het storm. En volgens de Consumentenbond is dit niet onterecht. Met de kwaliteitsverschillen tussen goedko pe en duurdere artikelen blijkt het namelijk erg mee te vallen. Het marktaandeel van de Duitse discoun ters steeg in de afgelopen vijf jaar van 29,8 naar 37 procent. Terwijl de Duitse economie door een zware crisis gaat, doen de prijs vechters het prima: waar de levensmidde lenhandel in 2002 gemiddeld een omzetstij ging van 0,5 procent te zien gaf, steeg de omzet bij Aldi maar liefst met 5,5 procent - in een jaar dat voor de Duitse middenstand en de grote warenhuizen als het slechtste sinds de oorlog de geschiedenis in gaat. „Het gaat zo goed met de discounters om dat het met de Duitse economie zo slecht gaat", analyseerde een econoom. Sommige zaken geven soms tot tachtig procent kor ting, hoewel de uitverkoop nog moet begin nen. De prijsvechters zijn ondermeer zo goedkoop omdat zij zwaar bezuinigen op personeel en service. In de filialen van Aldi koopt men rechtstreeks uit de doos en het kan gebeuren dat tussen de stapels worsten eens een beschimmeld exemplaar opduikt. Maar de Duitse consument ligt niet wakker van deze gevaren. Uit een internationaal vergelijkend onderzoek blijkt dat Britten ser vice waarderen, Fransen de variatie in het aanbod en dat Duitsers vooral naar de prijs kijken. Het weekblad Bunte wijdde al een verhaal aan het schraperige koopgedrag van de Duitsers. 'Zijn wij een volk van vrekken geworden?' luidde de bezorgde vraag. Een ander blad, Stern, doopte Duitsland om in 'de ramsj-republiek' en geeft zijn lezers tips om artikelen nóg goedkoper op de kop te kunnen tikken. Volgens economische ex perts lukt het de concurrentie niet om zich tegen dump-praktijken te verweren door de nadruk te leggen op kwaliteit en dienstverle ning. „Duitsers zijn gewoon niet bereid om voor kwaliteit extra te betalen", aldus con sultant Chehab Wahby van OC&C Strategy in Die Welt. amsterdam/anp - Mensen in het ziekenfonds krijgen twee weken langer de tijd over te stappen naar een andere verzekeraar. De vakcentrale FNV meldde dit weekeinde dat de zorgverzeke raars na lang aandringen hebben toegezegd dat tot half februari een ander ziekenfonds kan wor den uitgezocht. Tot nu toe kregen mensen al leen in de maand januari de tijd om over te stappen. FNV-voor- zitter De Waal hekelt al langer deze in zijn ogen veel te korte tijd 'voor zo'n belangrijke stap'. De FNV voert sinds begin janua ri een campagne rond het zie kenfonds. Dit jaar kunnen na melijk forse verhogingen van ziektekostenpremies de koop kracht van werknemers flink aantasten. Bovendien consta teert de FNV dat er enorme ver schillen bestaan in premie en dekking tussen de aanvullende verzekeringen van de 31 Neder landse ziekenfondsen. De verzekeringsmaatschappijen hebben hun klanten vanzelf sprekend van tevoren op de hoogte gebracht van de premie verhoging. Toch blijkt dat veel mensen pas tot actie zullen overgaan als zij de wijzigingen op hun salaris- strook zien. De meeste werkne mers krijgen deze pas aan het einde van de maand, zodat zij geen tijd meer zouden hebben om een overstap te kunnen ma ken. De vakcentrale helpt sinds begin deze maand de FNV-leden bij het vergelijken van het aanbod in verzekeringen en bij een eventuele overstap naar een an der ziekenfonds. Inmiddels hebben volgens de vakcentrale ruim 100.000 men sen hun ziekenfonds op een speciale FNV-ziekenfondssite vergeleken en zijn honderden leden op vakbondskantoren ge holpen. Via FNV Financieel Advies heb ben 7.500 mensen een offerte aangevraagd. Door de FNV zelf zijn duizend mensen overge schreven naar een voor hen voordeliger ziekenfonds. De helft van deze groep is overge stapt naar Stad Rotterdam, 40 procent naar Anderzorg en de rest naar overige verzekeraars. Volgens de vakcentrale is circa tweederde van de Nederlandse bevolking ziekenfonds verze kerd, waarvan 90 procent met een aanvullende verzekering. Zelf premies vergelijken? Zie: www.fnv.nl www.wellowell.nl www.veelbesparen.nl www.verzekeringen.jaysar.nl Het meest schokkende vliegtuigongeluk vorig jaar was de botsing in de lucht tussen de Russische Toepolev 154 en een Boeing 757 vracht vliegtuig in juli. Bij het ongeluk in het zuiden van Duitsland kwamen 71 mensen om het leven, onder wie circa vijftig kinderen en tieners. Hier rouwen nabestaanden van de slachtoffers bij de staart van de Toepolev die nabij Überlingen op de grond kwam. Foto: Archief londen/anp-dpa - Het aantal mensen dat om het leven kwam bij een vliegtuigongeluk is in 2002 voor het eerst in zes jaar tijd toe genomen. Vorig jaar hebben 1022 vliegtuig passagiers het leven gelaten. Dat is eender de meer ten opzichte van de 778 doden een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers die het luchtvaartmaga zine Flight Intenational vandaag heeft gepu bliceerd. Het is voor het eerst sinds 1996 dat het aantal doden bij vliegtuigongelukken toeneemt. Tot vorig jaar was er nog sprake van een constante daling. Het aantal ongelukken in de luchtvaart is met eenvijfde gestegen tot veertig. De mees te dodelijke ongelukken (bijna de helft) ge beurde met vliegtuigen die in prima staat verkeerden, maar onverwachts 's nachts of in de mist de grond raakten. Flight International noemt de botsing tus sen de Russische Toepolev 154 en een Boeing 757 vrachtvliegtuig in juli boven het zuiden van Duitsland 'het meest schokken de incident'. Bij het ongeluk kwamen 71 mensen om het leven, onder wie circa vijftig kinderen en tie ners. Het luchtruim boven Europa scoort juist, samen met die van Noord-Amerika en Au stralië, goed op het gebied van veiligheid. Taiwan, Rusland, Afrika en Zuid-Amerika worden door het luchtvaartmagazine aan gewezen als minder veilig. utrecht/gpd - De horeca wacht vooralsnog met prijsverhogin gen in het nieuwe jaar. Horeca Nederland vindt een nieuwe verhoging in 2003 wel noodza kelijk, de Consumentenbond eist een verlaging. „Ik geef geen fooi meer", zei CDA'er Joop Wijn vorig jaar als protest tegen de 'euro-afron ding'. „Mijn signaal dat ze de prijzen te hoog hebben ge maakt." PvdA'er Ferd Crone pleitte voor een speciale 'sticker voor horeca waar de prijzen niet veel zijn verhoogd'. Met als excuus de invoering van de euro deed de horeca vorig jaar gemiddeld 8,8 procent op de prijs van een tappilsje. De boze reacties hierop maakten de horeca voorzichtig. „Dat effect was in de loop van vorig jaar al aan de gang", zegt Wim Wanin- ge van het Bedrijfschap Horeca Catering. De prijsstijgingen uit de eerste maanden werden in het laatste kwartaal al gedeeltelijk onge daan gemaakt. Vooral in dure restaurants, waar de klanten massaal wegbleven. De gemid delde prijsverhoging voor de ho- recasector kwam over 2002 uit op 6,1 procent. In 2001 had de horeca ook al 5,4 procent op de prijzen gelegd. In het tweede kwartaal liep de omzet terug met bijna 8 pro cent. .Alleen de zakelijke markt is gekrompen door de economi sche omstandigheden. Op de gewone klanten heeft de prijs stijging geen effect gehad. Die hebben hun weg wel gevon den", reageert Anthony van der Klis van Horeca Nederland fel. Vorige week lanceerde de bran che-organisatie een publiciteits campagne waarin wordt gewe zen op dc gezelligheid van uit gaan. Als je de mensen met een gastvrij onthaal een Wauw-er- lebnis' geeft, zul je de mensen niet over de prijzen horen mor ren", redeneert Van der Klis. Bij de Consumentenbond is dat niet goed gevallen. „De klanten zijn weggelopen omdat de hore- ca-ondernemers de euro heb ben misbruikt. Ze moeten niet hun foute gedrag toedekken met een imagocampagne, maar hun gedrag veranderen", vindt woordvoerder Ewald van Kou wen. „De horeca moet zijn prij zen terugdraaien naar het ni veau van voor de euro-introduc tie en niet in advertenties en billboards zeggen dat het er alle maal zo gezellig is." Aan de loonkosten kunnen de prijsverhogingen niet liggen, zegt Ben Francooy, voorzitter van de Horecabond FNV. Hore- cawerknemers hebben over 2002 slechts 1 procent loonsver hoging gekregen. Dit jaar krijgen ze er 3,25 procent bij, maar die verhoging is niet meer dan de verwachte geldontwaarding en bovendien vervalt voor nieuwe arbeidscontracten de zondag toeslag. „Dat scheelt zo'n 7 pro cent van het bruto jaarloon." Bovendien krijgen werknemers die meer dan het cao-minimum verdienen er helemaal niets bij. Horeca Nederland pleit deson danks voor een nieuwe prijsver hoging. „Dit jaar hebben we al een stijging van de accijns op sterke drank en van de leges en precariobelasting van 14 pro cent. Wist u dat 90 procent van de horeca-ondememers een jaarinkomen heeft van minder dan 20.000 euro?" Het Bedrijf schap Horeca taxeert de prijs stijging dit jaar op 4 procent, waarvan 3 procent doorbere kende kostenstijgingen. houten/anp - De CAO voor de bijna 200.000 schoonmakers en glazenwassers in Nederland is rond. Dat komt doordat de le den van CNV Schoonmaak heb ben ingestemd met het eindbod van de werkgevers. Dat heeft de bond, onderdeel van de CNV Bedrijvenbond, vanochtend ge meld. De vakbond FNV Bondgenoten is het oneens met de CAO. De bond blijft stakingen organise ren voor een betere ziekterege ling in de collectieve arbeids overeenkomst. Vannacht leggen treinschoonmakers in Leeuwar den het werk neer. Een nacht la ter staken hun collega's in Gro ningen. „Heel vervelend dat de CNV-leden hebben ingestemd", aldus FNV-bestuurder E. Stam. „We hadden als vakbonden lie ver samen opgetrokken. De CNV is een relatief kleine bond in de schoonmaak: wij hebben vijfmaal zoveel leden." De Ondernemersorganisatie Schoonmaak- en Bednjfsdien- sten (OSB) weigert echter met de FNV-bond te praten, omdat het al een akkoord heeft met de CNV Bedrijvenbond. Dat is for meel voldoende om een CAO tot stand te brengen, die door het ministerie van sociale zaken al gemeen verbindend verklaard kan worden. De CAO behelst 2,5 procent loonsverhoging tussen 1 januari 2003 en 1 januari 2004. De kin deropvang wordt uitgebreid en de afspraak over de eindejaars uitkering is verbeterd. De werk gevers en vakbond onderzoeken dit jaar bovendien of er een be reikbaarheidsvergoeding kan komen voor leidinggevenden. Schoonmakers lastig te mobiliseren Schoonmakers en glazenwassers mobiliseren voor acties is geen sinecure. Niet veel van de circa 200.000 schoonmakers zijn na melijk lid van een vakbond. FNV-Bondgenoten is volgens eigen zeggen de grootste in de sector met 13.000 leden. „De lage orga nisatiegraad maakt het organiseren van acties zeker moeilijk", er kent bestuurder Stam. Toch blijft de vakbond voor die paar leden opkomen, omdat de schoonmaakbranche een snel groeiende sector is. „Het is lager geschoold werk, wat veelal wordt gedaan door mensen die de Nederlandse taal niet goed spreken en daar door niet makkelijk aan ander werk komen. gouda/anp - De parlementaire Enquêtecommissie Bouwnijver heid heeft de plank volledig misgeslagen door te stellen dat de bouw de samenleving voor 8,8 procent heeft benadeeld. Dat zegt prof. A. Buur, directeur van het Economisch Instituut Bouwnijverheid (EIB), in het tweewekelijkse orgaan van het Algemeen Verbond Bouwbe drijf. Buur spreekt van een zeer aan vechtbare rekensom, waarmee de commissie bouwfraude heeft berekend hoeveel de prijzen zijn opgedreven door onderlinge af spraken tussen aannemers. Van de circa 3300 aanbestedingen die zijn onderzocht bleek in 211 gevallen een derde aannemer, die niet aan het illegale voor overleg meedeed, de laagste prijs te hebben. Gemiddeld was het prijsverschil hier 8,8 pro cent. Volgens Buur mag echter wor den aangenomen dat bij de ove rige aanbestedingen ook een derde aannemer heeft gepro beerd de bouwklus in de wacht te slepen. „Maar in deze bijna 3100 gevallen was een deelne mer uit het vooroverleg de laag ste." Wat volgens hem de con clusie van een gemiddeld prijs verschil van 8,8 procent on houdbaar maakt. „Zelfs de suggestie van een ge middelde benadeling had naar mijn gevoel niet gedaan mogen worden. Er is sprake van een smet op het rapport", stelt Buur. Het EIB verwacht overigens dat dit jaar de bouwproductie met 2,5 procent daalt tot een volume van 45,8 miljard euro. Vooral de nieuwbouw van kantoren en fa brieken (utiliteitssector) gaat fors achteruit; met circa 12,5 procent voorburg/anp - De export van goederen uit Nederland is in no vember uitgekomen op bijna 21 miljard euro. Dat is 3 procent meer dan in dezelfde maand een jaar eerder. Voornaamste oorzaak voor deze derde stijging op rij zijn hogere prijzen. De groei werd geremd doordat de maand een werkdag minder tel de dan november 2001. Uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) vanochtend prijsgaf, blijkt ver der dat de import van goederen 2 procent lager uitkwam op bij na 18 miljard euro. Het is de vijftiende maand op rij waarin de invoer niet of nauwelijks in waarde is gestegen. Nederland verhandelt de meeste goederen aan landen binnen de Europese Unie. De waarde van de uitvoer naar deze regio steeg in vergelijking met een jaar eer der met 1 procent tot bijna 16 miljard euro. Ook de invoer steeg met 1 procent, naar 10 miljard euro. Daarmee resteert een overschot op de handelsbalans met EU- landen van 5,7 miljard euro. In de eerste tien maanden van 2002 daalde de uitvoer met deze landen juist nog met 6 procent en de invoer met 4 procent. Nederland haalt nog steeds meer goederen uit landen bui ten de EU dan het uitvoert. De export naar deze landen steeg met 7 procent tot ruim 5 miljard euro, terwijl de waarde van de invoer met 6 procent daalde tot bijna 8 miljard euro. Daarmee kwam het tekort op de handelsbalans met die landen in november uit op 2,5 miljard eu- door onze correspondent Bob Kroon genève - Meer dan ooit dreigt het World Economie Forum (WEF) in Davos, het jaarlijkse monstercon gres van 's werelds politieke en economische kopstukken, uit te lopen op een harde confrontatie met antiglobalisten uit de hele wereld, Nederland niet uitgezon derd. Het forum trekt dit jaar ruim 1400 topondernemers, 110 staatshoofden en ministers en 70 leiders van internationale or ganisaties, waaronder Vluchte- lingenbaas Ruud Lubbers, plus honderden academici en medi avertegenwoordigers. Omdat Davos samenvalt met de verkiezingen, worden geen Ne derlandse politieke leiders ver wacht. Het forum begint woens dag en duurt vijf dagen. Volgens WEF-baas en oprichter Prof. Klaus Schwab zal deze grootste politieke en zakentop ter wereld, 'een ontspannen, open en infor meel karakter' dragen, maar dat lijkt een vrome wens. Uit angst voor de steeds strijd vaardiger antiglobalisatie-bewe- ging wordt het aloude winter sport- en kuuroord omgebouwd tot een soort versterkte bergves ting. Alle toegangswegen wor- 'Breek de escalatie van het politiegeweld en ga een confrontatie niet uit de weg'. Evenals voorafgaande jaren grijpen enkele antiglobalisten de economische top in Davos aan voor een oproep tot geweld. Foto: EPA/Michele Limina den bewaakt door een uit heel Zwitserland samengetrokken oproerpolitiemacht van 1500 man, versterkt met 2000 Zwit serse soldaten en van Duitsland geleende extra waterkanonnen. Het luchtruim rond Davos wordt woensdag afgesloten en Zwitserse gevechtsvliegtuigen hebben de opdracht niet-geau- toriseerde vliegtuigen of heli kopters zonder pardon neer te schieten. De "bewaking van de landsgren zen is versterkt en een aantal potentiële relschoppers is al te ruggestuurd. Het afgelopen weekeind werd ook nog bekend, dat twee Brit ten v»n Pakistaanse afkomst enige tijd geleden zijn aange houden aan de grens bij Bazel, omdat ze verdacht 'verken ningsmateriaal' bij zich hadden, zoals videocamera's, satelliet kompassen (GSP) en computers met een plaatsaanduiding van de kernreactor in Gösgen. Op de luchthaven van Zürich, waar tegen de honderd privé- jets van staatsleiders en zaken- tycoons worden verwacht, zijn extra veiligheidsmaatregelen ge troffen tegen de 'alternatieve VIP-ontvangst', die de anti- Davos-lobby in petto heeft. Hoge gasten, zoals de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Colin Powell, de nieu we president van Brazilië Lula da Silva en minister Shimon Pe res van Israël zullen per helikop ter naar Davos worden overge vlogen. Professor Schwab heeft ook re geringsvertegenwoordigers van Noord-Korea uitgenodigd, zij hebben nog niet gereageerd. Om de 'Alliantie van Olten', de Zwitserse protestbeweging die de international anti-WEF be weging coördiftert de wind uit de zeilen te nemen, mag in Davos een bescheiden tegenma- nifestie worden gehouden, maar die wordt door de Alliantie weg gehoond als een 'door de politie gemanipuleerde vertoning'. „Breekt de escalatie van het po litiegeweld en ga een confronta tie niet uit de weg", zo heet het in een grimmige oproep van de verzetsbeweging op het internet. De bevolking van Davos (uitge sproken als Davoos en niet Da- voo) wacht alles met gemengde gevoelens af, en vele winkeliers rond het Kongreshaus in Davos- Platz zijn van plan tijdens WEF congres hun zaken dicht te hou den.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7