€RSEN 'OORDEEL Mixdrankjes gevaarlijker dan gedacht BINNENLAND Bedrijfsspaargeld dat vrijvalt? Cohen kon geen 'neen' zeggen tegen partijtop LPF in Provesano voor eenheid, zoals Pim het wilde Job Cohen: geen man van flamboyante maatpakken 800 2015, Risico door zoetstoffen Zalm fluit Eenhoorn terug Spaar nu 500 of meer en ontvang V een V&D-cadeaubon van 10. f spaargeld vrijgevallen? 13e maand of bonus ontvangen? Dat komt dan mooi uit, want wie nu 500 r op een Postbank Giro- of Internetspaarrekening stort, ontvangt een V&D-cadeaubon van 10. I sparen bij Postbank en kies zelf uw cadeau. ip postbank.nl/spaaractie naar het postkantoor. vh postbank !AS\AA fkijk voor meer informatie en de actievoorwaarden op postbank.nl/spaaractie een vollere tas voor minder geld maandag 20 januari 2003 amersfoort/gpd - Populaire mixdrankjes als Bacardi Breezer en Smirnoff Ice zijn minder on schuldig dan ze op het eerste oog lijken. De zoetstof in de fruit- drankjes met rum en wodka be vordert de opname van alcohol in het bloed waardoor dronken schap onverwacht snel intreedt. Dat concludeert de internist Al- bert van der Wiel na onderzoek in het Meander Medisch Cen trum in Amersfoort. De mix drankjes zijn onder jongeren zeer geliefd. Ze staan te boek als zwak alcoholisch en zijn voor zestienjarigen al verkrijgbaar in de supermarkt. Onderzoeker Van der Wiel noemt de uitkomsten van zijn onderzoek verontrustend, met name omdat jongeren al op jon ge leeftijd de mixjes beginnen te drinken. „Over die drankjes wordt gedacht van: 'Ach, het valt wel mee. Het bevat maar zo'n 5 procent alcohol'. Het punt is dat we juist de minst er varen drinkers, de jongeren, het meest gevaarlijke drankje ge ven." Het gevaar schuilt niet in het al coholpercentage, meent Van der Wiel, maar in het zoete fruitex- tract. Dat zorgt ervoor dat de al cohol twee keer zo snel in het bloed wordt opgenomen als bij niet-gezoete dranken zoals wijn en bier. Volgens de internist wordt het tijd wordt dat ouders en de hrireca de risico's van de mixdrankjes gaan inzien. De Stichting Alcoholpreventie (STAP) is eveneens bezorgd en pleit voor een verbod op ver koop van mixdrankjes in de su permarkt. De meeste verkochte merken zijn Bacardi Breezer, Smirnoff Ice, Bacardi Cola, Pas- soa Orange en Eristoff. STAP-di- recteur Wim van Dalen. „Dit onderzoek is een belangrijk sig naal. Wij zeggen: beschouw die mixdrankjes als sterke drank. Verkoop ze alleen in de slijterij en niet aan kinderen van zestien jaar." Het onderzoek werpt volgens het STAP een nieuw licht op de overdosis alcohol die bij jonge ren de laatste tijd veel voorkomt. Afgelopen zomer moest een aantal vakantievierende jonge ren op Terschelling met spoed naar het ziekenhuis in Leeuwar den wegens alcoholvergiftiging. Daarbij waren ook de mixdrank jes in het spel. Verder pleit het STAP voor meer onderzoek. 'Liever blijf ik burgemeester' den haag/vervolg voorpagina - Volgens Cohen heeft de top van de partij een dringend be roep op hem gedaan. „Liever blijf ik burgemeester, maar ik kan me hier niet aan onttrekken. We hebben een politiek zeer turbulent jaar achter de rug. De onrust is nog niet weg. De maat schappij verhardt. Er is behoefte aan een stabiele regering." Volgens PvdA-leider Wouter Bos is Cohen de meest geschikte man om aan zo'n kabinet lei ding te geven. „Hij heeft veel politieke en bestuurlijke erva ring. Het is in deze tijd essenti eel dat de premier ervaring heeft met veiligheid en integratie en kennis heeft van de grote ste den. Daarnaast moet hij bin dende kwaliteiten hebben. Co- hen voldoet aan al die maatsta ven." Cohen is overigens niet in de race voor een ministerpost in een PvdA-kabinet. Mocht Cohen premier worden, dan blijft Bos zelf als politiek lei der en fractievoorzitter in de Tweede Kamer zitten. „Het heeft in Nederland te lang aan politiek debat ontbroken. Ik kan alleen leiding geven aan de koers van mijn partij als ik in de Kamer blijf. Dat heb ik de kiezer beloofd." Cohen en Bos gaven beiden aan te willen breken met die achter kamertjespolitiek. Anders dan bij de twee kabinetten-Kok zal de PvdA-Tweede-Kamerfractie onder leiding van Bos niet slaafs achter een eventueel kabinet- Cohen aanlopen. „Cohen moet weten dat hij an ders dan in het verleden zijn ei gen partij tegenover zich kan vinden. Noem het nieuwe poli tiek; ik noem het dualisme", al dus Bos. Cohen kwalificeerde deze werk wijze als een 'stijlbreuk' met Paars. „Het dualisme moet niet alleen met de mond worden be leden. Het parlement moet weer echt debatteren over voorstellen van het kabinet, dat die ook in het land moet verkopen." Op mensen die vroeger rege ringsverantwoordelijkheid heb ben gedragen, Ligt wat de PvdA betreft geen 'banvloek'zei Bos vandaag voor Radio 1. Als de PvdA deelneemt aan een nieuwe regering, wil hij 'met een nieuwe ploeg' komen. Mensen uit de oude, paarse ploeg zijn daar echter niet bij voorbaat van uit gesloten, gaf Bos aan. Bos sprak zich voorts uit tegen een 'ellenlange formatie'. Dat hij zelf geen ervaring heeft bij for matieonderhandelingen, ervaart Bos niet als een probleem. Hij heeft genoeg adviseurs ach ter de hand die dat wel hebben. deel van INGÜ) 'aller van er gepakt =fle politie in Utrecht fcavond bij toeval na mgeval in de stad een L arresteren die ver- jt van het overvallen jan een juwelier in d De 43-jarige man iietsluis was, waar- fcder invloed van [zijn auto tegen een migeleider gereden, (overleed tien dagen toet ziekenhuis. Jpolitie was hij neer- Ie dader stichtte Toren te verdoeze- atie Krekar pilden jstitie heeft bewust ,van de Algemene In- Jen Veiligheidsdienst k de uitgezette Ira- lachtergehouden. lie heeft altijd vol- ]at Jordanië de uitle- n wilde wegens he- 1. Naar nu blijkt jr ook verdacht van (Volgens minister h justitie mogen ge lde AIVD eenvoudig er het OM in Haar- izaak Krekar behan- Jen gebruikt. Advo- [is hier woedend tas gebleken dat Jor- jr ook voor een aan- Han had hij direct moeten worden." omt om Jetpartij ta schietpartij in Til- bi de nacht van za- •fcndag een 26-jarige fcurg het leven ge- toedracht is nog De schietpartij bet centrum van de /olgens een politie- jr heeft een groepje [slachtoffer naar het gebracht. Daar over- jzijn verwondingen. ling met vonden Lcht personen zijn m gewond geraakt ■jding tussen twee Kirden. Het rijbewijs Ide bestuurders, jAlmeloër, is inge- llbleek te hebben De auto's waren el- ra het inhalen. De kten ze elkaar en de kop. Via de Isloot kwamen de I rijbaan tot stil- (advertentie) door Erwin Tuil provesano - Bedevaart, feestje of campagnestunt? Eigenlijk is de reis naar de laatste rustplaats van Pim Fortuyn in het Noord- Italiaanse Provesano een beetje van alles, hoewel LPF-lijsttrek- ker Mat Herben met klem ont kent dat het een stunt is om stemmers te trekken. Zijn partij staat op dramatisch verlies in de peilingen voor de verkiezingen van woensdag, een terugval die is veroorzaakt door het 'gedoe' binnen de LPF dat leidde tot de val van het kabinet op 16 okto ber. En Fortuyn had het nog zo ge zegd: eenheid, eenheid, een heid. In plaats daarvan werd het echter tweedracht, tweespalt en onderling ongenoegen. Eenheid is er in elk geval in de vorm van dassen en shawls, een gedeelde afkeer van de 'linkse kerk' en de overtuiging dat Pim hen zal sa menbrengen om de strijd voort te zetten. De bedevaart. Bidprentjes in de handen houden en kaarsjes branden. Een aangename zon netje strijkt over de tombe van Fortuyn. Bij de begraafplaats wordt het onder meer Harry Mens, Mat Herben en butler Herman Dikkers, gekleed in het pak dat hij kocht voor de begra- Partijvoorzitter wil verder met LPF den haag/anp-gpd - WD-leider Zalm heeft zijn partijvoorzitter Eenhoorn gesommeerd geen uitlatingen meer te doen over mogelijke coalities na de verkie zingen van 22 januari. „Het is beter dat ik dit soort vragen be antwoord. Dat hebben we afge sproken", aldus Zalm gister avond in het televisieprogram ma Barend en Van Dorp. Zaterdag bleek dat Eenhoorn en Zalm niet op één lijn zitten over wat er moet gebeuren als WD en CDA samen geen meerder heid krijgen. Na de val van het kabinet-Balkenende gooide de WD de deur naar nieuwe sa menwerking met de LPF hele maal dicht. Afgelopen zaterdag zette WD-partijvoorzitter Bas Eenhoorn die echter weer op een kier. „Als de LPF kan garan deren nu wel een stabiele part ner te zijn, sluit ik het niet uit", zei hij in de marge van een WD-bijeenkomst in Amers foort. Zalm is van mening dat de WD het initiatief aan CDA en PvdA moet laten als die samen een meerderheid hebben. Als de for matie dan mislukt, komen WD en andere partijen als de LPF weer in beeld voor de vorming van een kabinet. In de vorige verkiezingscampag ne zorgde Eenhoorn voor erger nis bij toenmalig WD-leider Dijkstal. De partijvoorzitter riep hem toen op meer Jip-en-Jan- neke-taal te gebruiken. LPF-lijsttrekker Mat Herben rea geerde verheugd op de uitlatin gen van Eenhoorn. „Maar als de WD ons nu toch weer ziet zit- Op onze internetsite meer over de verkiezingen: doe de Stem wijzer en toets uw standpunten aan de partijprogramma's. ten, hadden ze het kabinet niet hoeven laten vallen", sneerde hij. CDA-leider Jan Peter Balkenen de reageerde minder opgetogen op de mogelijkheid dat zijn par tij weer met de LPF gaat samen werken: „Onze voorkeur ligt bij een kabinet CDA-WD. De LPF daarbij betrekken lijkt me, na al les wat er in het afgelopen jaar is gebeurd, volstrekt ongeloof waardig." CDA en PvdA winnen in peiling den haag/anp - CDA en PvdA, die in een strijd zijn verwikkeld om de grootste partij van Ne derland te worden, staan beiden op winst in de peiling van Mau rice de Hond gisteren voor het SBS6-programma Waar stem ik opDe PvdA zou de grootste worden met 44 zetels, gevolgd door het CDA met 42 zetels. Ten opzichte van de vorige peiling wint de PvdA daarmee 1 zetel en het CDA 2. Die zetelwinst is ten koste ge gaan van WD, LPF en D66 die nu uitkomen op respectievelijk 28, 7 en 4 zetels. Bij de andere partijen is niets veranderd ten opzichte van de peiling van vrij dag. Zo staat de SP op 13, Groenlinks op 6 en de Christen- Unie op 4. De SGP behoudt 2 zetels en Leefbaar Nederland verdwijnt volgens de peiling uit de Tweede Kamer. door Thea van Beek Mat Herben en butler Herman staan bij het graf van Pim Fortuyn. Foto: GPD/Harmen de Jong fenis vorig jaar, te veel. De pers, geselecteerd en uitgenodigd door de LPF-ondersteuner en vastgoedmagnaat Chris Thunes- seri, moet op afstand blijven. Al leen De Telegraaf krijgt ongehin derd'toegang om de naakte emoties van de ruim negentig meegereisde LPF-coryfeeën en aanhangers vast te leggen. Het feestje. Eindelijk, na een ka- binetsval en drie maanden doorregeren alsof er nooit een kabinet gevallen is wil de LPF op deze plaats bewijzen dat de een heid er echt is. Kamerlid Gerard van As ziet het weer helemaal zitten. Op het Piazza Risorta, met het tweede huis van For tuyn achter zich, zegt hij: „Ik trek me niets aan van die peilin gen. We krijgen zeker meer dan 15 zetels." De stunt. Politiek heeft hier niets mee te maken, zo wordt bezwo ren. „We laten ons deze kans niet ontnemen door mensen die Pim Fortuyn het liefst zo snel mogelijk willen vergeten", zegt lijsttrekker Herben buiten de poorten van de begraafplaats. „Waarom kan dit niet, maar mogen anderen al vijfenzeventig jaar de Internationale zingen en kransen leggen? En dan mogen wij niet naar Pim?" Als 's mid dags het nieuws bekend wordt dat de Amsterdamse burge meester Job Cohen kandidaat premier is voor de PvdA, is de hoon niet van de lucht. „Wie wordt er nu burgemeester?", vraagt Herben de genodigden bij de lunch. „Het paarse baan tjescircuit draait weer." Een aar dige man, die Cohen, maar een typische paarse zachte heel meester, meent lijsttrekker Her ben. „En daarom: 'Heb lef, stem LPF'," besluit hij. Overigens denkt hij dat zijn partij nog wel garen kan spinnen bij de be kendmaking van schaduwpre- mier Cohen. „Weer vijf zetels er bij!" Maar deze dag heeft niets met verkiezingen te maken. amsterdam - De kogel is door de kerk: Job Cohen (55) is kandi daat voor het premierschap als de PvdA de komende verkiezin gen wint, als hij zich kan vinden in het regeerakkoord, als de an dere coalitie-partijen vertrou wen in hem uitspreken en als het nieuwe kabinet stabiel oogt. Alleen deze voorwaarden tonen al aan, dat de burgemeester van Amsterdam een man is met de bedachtzame eigenschappen van Wim Kok, met wie hij zich nauw verwant voelt. Cohen is evenwichtig, consequent en een man van weinig woorden. Hij kan goed luisteren, wordt ge zegd, is voor rede vatbaar én heeft een imposante carrière achter de rug. Dat hij het burgemeesterschap van Amsterdam wil inruilen voor een eventueel premier schap wekt wel enige verbazing. Bij zijn aantreden op 17 januari 2001 in de hoofdstad opteerde hij zeer beslist voor de termijn van zes jaar. Maar hij kon, zei hij gisteren, geen 'neen' zeggen op het zeer dringende verzoek van zijn partij. Het is de tweede keer dat Cohen voortijdig opstapt. Van 1998 tot aan zijn burgemeesterschap was Cohen staatssecretaris van justi tie in Paars 2. Zijn opmerkelijke overstap naar de hoofdstad ver klaarde hij destijds vooral te hebben gemaakt om privé-rede- nen. Zijn vrouw is ernstig ziek, ze heeft multiple sclerose. Zijn leven als staatssecretaris viel beiden zwaar. En juist in Am sterdam hoopte hij het ambt van burgemeester beter met de zorg voor zijn vrouw te kunnen combineren. Cohen werd, samen met Ad Melkert, als een van de kroon prinsen gezien bij de opvolging van Wim Kok als partijleider. Veel politici namen het Cohen niet in dank af dat hij zijn Haag se klus niet afmaakte. Maar Cohen koos ondubbelzin nig voor Amsterdam met als ambitie 'de boel een beetje bij elkaar te houden'. Dit oude ada gium van wijlen Joop den Uyi kan hem als beoogd minister president eveneens van pas ko men. In Amsterdam is hem dat overigens niet echt gelukt. Al en kele maanden na zijn aantreden viel daar de regenboogcoalitie van Paars met Groenlinks uit een. Zijn ervaring met zo'n breed samengesteld college om schreef hij destijds als moei- De mediabelangstelling voor kandidaat-premier Cohen is enorm. Foto: ANP/Olaf Kraak zaam. „Het maakte de discus sies langduriger en de besluit vorming moeilijker." Als staatssecretaris van justitie was Cohen onder meer belast met het vreemdelingenbeleid. Hij loodste in 2000 de nieuwe Vreemdelingenwet door het parlement, met als gevolg dat de toestroom van het aantal asiel zoekers in Nederland aanzien lijk daalde. De manier waarop hij de wet door het parlement joeg kwam hem overigens op de nodige kritiek te staan. Het ge voelige voorstel was volledig voorgekookt door de paarse partijen, waarmee het parle mentaire debat gedegradeerd werd tot een rituele dans. Ook het homohuwelijk kreeg hij erdoor. Als burgemeester van Amsterdam sloot hij vorig jaar dan ook het eerste homohuwe lijk van Nederland. Nog meer aanzien kreeg hij bij de sluiting van het koninklijk huwelijk, als ambtenaar van de burgerlijke stand. En tot ieders grote op luchting verliepen de feestelijk heden vlekkeloos in deze lastig ste stad van het land. Naast deze kwaliteiten heeft Co hen een belangrijk gemis. Vrij wel alle premiers van Nederland hebben een financieel-econo- mische achtergrond. Den Uyl was minister van sociale zaken, Kok minister van financiën, Lubbers minister van economi sche zaken en ook Balkenende is als voormalig CDA-woord- voerder financiën thuis in de 'portemonnee' van het Rijk. Co hen heeft zo'n achtergrond niet. Job Cohen werd geboren in Haarlem en studeerde rechten in Groningen, samen met partij genoot en Gronings burgemees ter Jacques Wallage. Hij was we tenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Lange tijd woonde hij in Maas tricht waar hij aan de Rijksuni versiteit Limburg hoogleraar was en rector magnificus. In Den Haag zat hij in de Eerste Kamer en was tweemaal staats secretaris, behalve van justitie ook van onderwijs. Tussendoor maakte hij nog een uitstapje naar de media als interimdirec teur van de VPRO. Samen met zijn vrouw Lidie heeft hij twee kinderen, een zoon en een dochter. Cohen is zeker niet een man met de flamboyante uitstraling van een Pim Fortuyn. In een maatkostuum zul je hem niet aantreffen. Overal verschijnt hij in dezelfde onbestemde, wat kreukelige pakken. IJdelheid staat ver van hem. Cohen komt eerder wat bedachtzaam en soms bijna saai over. Zeker hangt hij niet de joviale man uit, zoals de veel minder ervaren Balkenende zich graag presen teert. Het optreden van de bestuurlij ke duizendpoot Cohen is zake lijk, maar zelden visionair. Hij is wars van ellenlange, breedspra kige en tot niets leidende dis cussies. Met de rol van 'de ster ke man' heeft hij weinig op. „Sa menwerking, consultatie en compromis zijn al eeuwenlang het recept waarmee wij met el kaar, tamelijk succesvol, tot be slissingen komen. Ik voel me meer dan thuis in die traditie en maak daar graag en met overtui ging deel van uit", zei Cohen bij zijn installatie tot burgemeester van Amsterdam. Het liefst werkt hij achter de schermen. Problemen met Ma rokkaanse jongeren of onder huidse spanningen tussen al lochtone en autochtone Amster dammers handelt hij bij voor keur op die manier af. Vooral na de aanslagen van 11 september 2001 trok hij, zonder de aan dacht naar zich toe te trekken, stilletjes door de stad. Hij sprak met imams, buurtvaders, ging naar scholen en naar jongeren centra. Maar ook de problemen van autochtone inwoners met hun allochtone stadsgenoten knoopte hij goed in zijn oren. Met elkaar in gesprek blijven is voor Cohen van essentieel be lang. In de fel oplaaiende dis cussies rond allochtonen han teert hij het nuchtere standpunt: „Integratie en acceptatie van al lochtonen is een kwestie van onszelf en niet van de ander. We moeten niet langer over 'hen' maar over 'ons' praten." (advertentie) Vitlof BZ2Z5EEI Jehakt half-om-half O CQ afliet américain '""lirel of met pesto ram, W in zijn alleen geldig met ttl Bonuskaart tot en met 26 Januari 2003

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3