Wat stemmen de sterren? GESPREK VAN DE DAG >11 MARS Aankomst op Mars 'Chicago' en 'The hours' Golden Globe-winnaars 'Ik ben nog nooit zo zwevend geweest als nu' Actief opvoeden MAANDAG 20 JANUAI id er MENSELIJK De Amerikaanse acteur RICHARD CRENNA is op 76-jari- ge leeftijd aan kanker aan de alvleesklier OVERLEDEN. Dat hebben Amerikaanse media gisteren gemeld op gezag van de dochter van Crenna. Richard Crenna (links op de foto) werd vooral bekend door de rol van kolonel Samuel Trautman in de drie 'Rambo'-films. In 2001 speelde hij de rol van de Amerikaanse oud-president Ronald Reagan in de televisiefilm 'The day Reagan was shot'. Crenna maakte in de jaren veertig zijn debuut als acteur. Foto: AP Het benefietconcert op ROBBENEILAND op 2 fe bruari is afgelast. De lief dadigheidorganisatie Nel son Mandela Foundation kon het niet eens worden met de producenten van de show, zo laat de organisatie weten. Onduidelijk is waar over onenigheid bestond. Het concert moest wereld wijd de aandacht vestigen op de aidsproblematiek. Sterren van de rock- en popmuziek zouden optre den binnen de muren van de gevangenis op het ei land dat nu werelderfgoed is. Artiesten als Bono, Ma- cy Gray en Shaggy hadden hun medewerking al toege zegd. De Zuid-Afrikaanse oud-president Mandela - heeft achttien jaar vastge zeten op Robbeneiland. Een Amerikaans echtpaar dat de echtgenoot van de Cana dese zangeres CELINE DION had beticht van verkrach ting, is gearresteerd. Dat hebben Amerikaanse media za terdag gemeld. Het paar wordt verdacht van afpersing. Re ne Angelil had vorig jaar in een krant gezegd dat zijn vrouw was verkracht door de echtgenoot van Dion. Het paar zou van de zangeres en haar man een schadevergoeding heb ben geëist. De advocaat van het artiestenpaar zei vorig jaar dat van verkrachting nooit sprake is geweest. Wel waren Dion en echtgenoot enkele jaren eerder een schikking met Angelil overeengekomen. De vrouw van Angelil had kort daarvoor gezegd dat 'ze onzedelijk was betast' door de man van Dion. Een Iraanse jongen heeft een RAPPORT met alle maal tienen en een 8 moeten bekopen met zijn leven. De 34-jarige vader werd volgens een Iraans dagblad zo woedend over de cijferlijst, dat hij zijn zoon met het hoofd tegen een muur sloeg. Daardoor stierf de briljante scho lier. Marsstronaut Arno Wieders bootst verblijf op Rode Planeet na STANDPLAATS In Salt Lake City worden we opgepikt door de comman dant van de vorige bemanning. Samen met een geoloog, een planetenonderzoeker en een wetenschapper van NASA rijden we vier uur lang door een bijna leeg land schap. Na drie uur komen we in een landschap terecht dat al bijna Mars is. Het laatste stuk is bijna onaards. De beelden die de Mars Pathfinder in 1997 terugzond kunnen bij wijze van spreken hier genomen worden. En dan zie je ineens het ruimteschip staan, een uit de klui ten gewassen sardineblik samen met een kas waarin groente gekweekt wordt en waar water gerecycled kan worden. Een stukje verder ligt de sterrenwacht, waar ik zelf de meeste tijd ga doorbrengen. Nadat we zijn begroet door de aanwezige bemanning lo pen we de habitat in. Vanuit de habitat lijkt het echt alsof je op Mars bent Vandaag al de eerste ruimtevyandeling gemaakt. Dus voor het eerst het ruimtepak in, inclusief luchtververser en de radio om met elkaar te communice ren. Een ongelooflijke ervaring als je dan voor het eerst in een ruimtepak naar buiten loopt. Gedurende vijf minuten wordt er niet gesproken, gewoon genieten van het gevoel dat je (bijna) op een andere pla neet bent. Na de wandeling hopen we vanavond onze eerste beelden met de telescoop te maken! DAGELIJKS LEVEN Zellweger speelt toch weer Bridget Jones Actrice Renée Zellweger heeft na maanden beraad besloten weer in de huid te kruipen van Bridget lones. Dat berichtte de Britse krant The Times vanochtend. De opvolger van de kaskra ker Bridget Jones' diary heet The edge of reason. De film komt volgend jaar in de bioscopen. Zellweger moest voor de eerste film flink aankomen. Tot dusver had de actrice gezegd dat niet een tweede keer te willen. Volgens de krant is de 'nieuwe' Bridget wat minder gezet. De films Chicago en The hours hebben gisteravond bij het zes tigste Golden Globe-gala in het Amerikaanse Beverly Hills de belangrijkste prijzen in de wacht gesleept. Chicago, dat speelt in een van jazzmuziek kolkende vrouwengevangenis, werd on derscheiden met de Golden Globe voor beste komedie of musical. The hours, over een groep vrouwen die troost vin den in het werk van Virginia Woolf, kreeg de prijs voor beste drama. Ook de hoofdrolspelers van beide films vielen in de prij zen. Chicago-ster Renee Zellwe ger, die de moordenares annex aankomend cabaretzangeres Foxy Hart speelt, werd onder scheiden als beste actrice in een musical of komedie. Haar te genspeler Richard Gere, die in Chicago een snelle advocaat speelt, won evenëens een Gol den Globe. Ook Nicole Kidman, die in The hours schittert als Virginia Woolf, kreeg de prijs voor beste actrice in de categorie drama. De Australische won al twee keer eerder een Globe: vorig jaar voor haar rol in Moulin Rouge en in 1996 voor To die for. Ze versloeg Meryl Streep, die voor haar rol in The hours eveneens was genomineerd. Streep won wel de Globe voor beste vrou welijke bijrol voor haar rol in Adaptation. Acteur Chris Coo per kreeg voor zijn rol in Adap tation de onderscheiding voor beste mannelijke bijrol. Tot beste mannelijke acteur in een drama werd Jack Nicholson gekozen. De Hollywood-vete- raan speelt in About Schmidt een gepensioneerde die zijn le ven een andere draai probeert te geven. Beste regisseur was vol gens de buitenlandse pers in Hollywood, die organisatie die de Globes jaarlijks uitreikt, Mar tin Scorsese. De Amerikaanse ci neast maakte met Gangs of New York een aangrijpende film over immigranten die ten tijde van de Amerikaanse burgeroorlog in de Verenigde Staten aankomen. De Spaanse film Habla con ella van regisseur Pedro Almodovar werd onderscheiden in de cate gorie beste buitenlandse film. U2 kreeg de prijs voor beste filmsong. De Ierse rockband maakte het nummer The hands that built America voor Scorse se's Gangs of New York. De Golden Globe is ingesteld door de buitenlandse persver eniging in Hollywood. De prijs uitreiking geldt als een graad meter voor de Oscaruitreiking later dit voorjaar. Er zijn overi gens ook Globes voor televisie producties. Arnold Schwarzenegger (links) en Richard Gere weger met haar Golden Globe. Zellweger kreeg de haar rol in 'Chicago'. Foto: EPA/Chirs Haston politici en de politiek in z'n alge meenheid." Daphne Dekkers heeft de stemwijzer geraad pleegd, maar zegt het niet meer te weten. „Ik heb vorig jaar WD gestemd. Ik denk dat ik nu weer voor die partij kies, maar ik vind het erg moeilijk. Die Jan Marij- nissen van de SP doet het wel goed, maar zijn ideeën staan wel heel ver van me af." Voor Gerard Joling was Pim For- tuyn verleden jaar een verade ming in de poütiek. Nog steeds zegt hij het vreselijk te vinden dat hij er niet meer is. „Ik denk echt nog vaak aan hem", bekent de zanger. Bracht Gerard tijdens de verkiezingsbijeenkomst van de LPF vorig jaar nog een eerbe toon aan Pim, nu heeft die partij het bij hem verbruid. „Ik heb in mei op de LPF gestemd, maar ik denk niet dat ik het weer ga doen. Ze hebben me behoorlijk teleurgesteld, terwijl er ook best een paar goede mensen in die club zitten. Vroeger stemde ik altijd WD, ik denk dat ik weer op die partij ga stemmen. Ik hoop dat ze in Den Haag een keer de criminaliteit en misdaad aan gaan pakken. Het is toch te triest voor woorden dat de poli tie het nu erg druk heeft met au tomobilisten die een paar kilo meter te hard rijden. Wat een slap zooitje is de politie hier in Nederland." Filmkenner René Mioch hoopt dat politici zich inzetten voor een betere filmindustrie in Ne derland. „Het gaat wel steeds meer de goede kant op, maar het kan beter. Het levert boven dien ook veel werkgelegenheid op. Ik vind het heel verleidelijk om nu wat anders te stemmen, maar ik blijf toch opvnijn oude honk, de PvdA. Jeltje van Nieu- wenhoven vind ik echt geweldig. Ze kan heel duidelijk een bood schap over brengen en heeft bo vendien een hart voor cultuur en film." Paulien Huizinga heeft net als Daphne Dekkers de stemwijzer geraadpleegd en was verrast. „Er kwam CDA uit", vertelt ze. „Terwijl ik altijd WD heb ge stemd. Ik heb niet zoveel op met die christelijke waarden en nor men van het CDA. Zo ben ik niet tegen euthanasie, en abortus moet ook kunnen. Weet je wat ze in de politiek eens aan moe ten pakken? Dat vrouwen die zwaar aan de drugs en alcohol verslaafd zijn, nog kinderen kunnen krijgen. Nu worden er baby's geboren terwijl die ou ders er niet eens voor kunnen zorgen. Hoeveel ellende dat met zich mee brengt, is ongeloof lijk." André van Duin stemt al jaren WD. .Alhoewel ik de hele poli tiek nu wel een rommeltje De hele weg van school naar huis heeft hij gezeuld met een zware tas prentenboeken en een rol plakplastic om mijn eega weer een paar uur van de straat te houden als plastificeermoeder. Hij zet de tas op de grond, drukt op de bel en zucht een keer diep als ik voor hem opendoe. „Vetzwaar, man. Hier krijg ik nou een slappe van. (Tussen de haakjes moet een woord staan dat hij van z'n moeder niet mag zeggen, en dat ik van haar niet mag opschrijven.) Omdat ik weet dat het de dag na het tv-programma 'All stars' is - waar hij elke week genoeg scheldwoorden en smerige praat voor de hele week op doet - schiet ik in de lach. Fout. Als Jan Peter Balkenende het zegt, vertrekt haar mond in een spottende boog en sist ze: „Moralist.Maar als Jan Marijnissen beweert dat opvoeden een actieve bezigheid is, knikt ze instemmend en gebruikt ze het als opmaat om mij de les te lezen. Want ik ben een passieve opvoe der, vindt mijn vrouw. Ik vind vrij veel goed (vind ik zelf). Ik vind alles best (vindt mijn vrouw). Dat lijkt bij na hetzelfde, maar er zit een wereld van verschil tussen. Voor mij is opvoeden als het besturen van een schip. (Een beetje beeldspraak doet het altijd goed, in verkie zingstijd. En ik heb ook wel eens een boot bestuurd.) Als je te hard aan het roer trekt, moet je ook hard tegenst uren. Voor je het weet ga je zwalken en beweegt je schip zich door het water alsof er een zaagvis achter je aan zit. Als je een rechte koers wilt houden, moet je bijna on merkbaar corrigeren. Daarom vind ik het nooit zo'n probleem als mijn zoon na schooltijd meteen achter de computer kruipt, zich onbeperkt bedient van blikjes fris en zakjes chips en marchandeert met zijn bedtijd omdat hij nog De leukste thuis of een beeldverslag i)an een openhartoperatie wil bekijken. Slapge(..), vindt mijn vrouw. Mijn diepere opvoedersfilosofie komt volgens haar voort uit luiheid, uit de wetenschap dat het te veel energie kost om mijn zoon (of in mindere mate: mijn dochter) te corrigeren. Haar hoor ik de hele dag discussiëren met mijn kroost, van de vroege ochtend (als er onenigheid ontstaat over de kèuze van de kleding van mijn 10-jari ge, oudste nazaat) tot de late avond (als zij vindt dat mijn 6-jarige, jongste nazaat stipt om halfacht naar bed moet, omdat dit zijn schoolprestaties ten goede komt en hij er 's morgens niet uit te branden is). Maar daar gaat zo ontzettend veel tijd in zitten. En je wordt er zo ontzettend moe van. Dat heb ik niet van mezelf, dat vindt mijn vrouw ook. Hoe vaak hoor ik haar niet zeggen dat ze er zo moe van wordt, om alles tien keer te zeggen of twintig keer te verbieden? Zelf bied ik mijn kroost een comfortabel, warm on derdak, voldoende te eten en te drinken, bijna alles wat hun hartje begeert op recreatiegebied en houd ik hen tijdens het 'Journaal' mijn eigen, boeiende kijk op de wereld voor. Veiligheid, geborgenheid en warmte, zo zal het toch ook wel ergens in de verkie zingsprogramma's staan? En zolang ze niet de nei ging vertonen om buitensporig vervelend, overmatig brutaal of beginnend crimineel te worden, vind ik vrij veel goed. (En niet: alles wel best.) Maar ja, dat was voordat actief opvoeden opeens een verkiezingsitem werd. Het zal Jan Marijnissen deugd doen dat 'we' hebben besloten dat wanneer mijn zoon een lelijk of vies woord uit 'All stars'gebruikt, hij de week daarop niet mag kijken. Nou ja, 'we'. M'n vrouw heeft dit besloten. Maar ik sta er helemaal achter. Geloof ik. Mijn vrouw vindt mij een slappe Reageren: column@dJclcvanderplas.nl Daan Schuurmans wil niet vertellen wie zijn stem krijgt. „A moetje nooit je politieke voorkeur blootgeven." Foto: GPD/I vindt", zegt hij. „Ik ben blij dat de WD Hans Wiegel heeft inge zet in de campagne. Ik ben altijd een fan van hem geweest. Hij is tenminste duidelijk en dat kun je van veel andere politici niet zeggen. Ik hoop in ieder'geval dat het nieuwe kabinet de veilig heid op straat gaat verbeteren en het strafklimaat in Nederland mag van mij ook veel strenger. De partij past misschien niet he lemaal bij wat ze uitstraalt, maar Patricia Paay gaat Groenlinks stemmen. „Dat komt door Fem ke Halsema", vertelt de gla- mourkoningin. „Wat een gewel dige vrouw is dat. Ik stem niet op een partij, maar op een per soon en Femke spreekt mij heel erg aan. Ik vind trouwens dat er meer vrouwen de politiek in moeten. Die mannen hebben er het laatste jaar maar een zooitje van gemaakt. Ik hoop dat ze de wachtlijsten in de gezondheids zorg eens goed aanpakken straks." Ernst Daniël Smid weet het alle maal niet meer. „Ik ben nog nooit zo zwevend geweest", ver telt de zanger. „De Vwi'f het in ieder geval hel F' mij verbruid. Die socfTSI ten het altijd beter, n bijvoorbeeld FortuynCg ten, vind ik ronduit sT Jan Marijnissen sprai taal van het volk, md en gaan me wel erg w taal ik straks het dubq mijn hypotheek." En Daan Schuurmai die op 22 januari stenl „Dat zeg ik niet", zeg luut. „Hoe kan ik noJ loofwaardige milieuai len als iedereen weetf voorbeeld LPF zou sl Als acteur moet je noj tieke voorkeur bloot» datzelfde geldt natuul de twee mooie Hart A land-presentatrices i terzon en Maureen d mogen als objectieve zers nooit onze eigen mening vertellen", z< een. .Althans, niet in baar." Jeroen van der Weiji De favoriet van filmmaker René Mioch is Jeltje van Nieuwenhoven omdat ze 'een hart voor film en cul tuur* heeft. Foto: GPD/Roland de Bruin Ook 'Bekend Nederland' gaat woensdag stemmen - behalve misdaadverslaggever Peter R. de Vries dan. Maar waarvoor kiezen onze sterren eigenlijk. En welke politieke onderwerpen vinden zij belangrijk? Een rondje langs be kende Nederlanders. Volgens Robert ten Brink ver dient D66 meer zetels dan ze nu volgens de peilingen toebedeeld krijgen. „Ik stem al jaren D66", zegt de presentator. „Dat ze erg zijn gezakt in de opiniepeilingen is voor mij geen reden voor een andere partij te kiezen. Ik vind dat Thom de Graaf het erg goed doet. Als ik in de politiek actief zou zijn, en geloof me, ik acht de kans zeer klein dat dat ooit gebeurt, zou ik me sterk maken voor een betere gezondheids zorg. De lonen van verplegend personeel mogen wat mij betreft verdubbeld worden. Die men sen doen zo ongelooflijk goed werk en ze worden absoluut on dergewaardeerd. Peter R. de Vries zegt nooit te stemmen. „Ik ga al jaren niet meer naar het stemhokje", ver telt Nederlands bekendste mis daadverslaggever. „Ik heb daar zo mijn redenen voor. Het komt er kort gezegd op neer dat ik niet zo'n hoge pet op heb van Zanger Ernst Daniël Smid weet het allemaal niet meer. „Ik ben nog nooit zo zwevend geweest." Foto: GPD/Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2