Coach Schouten stirvr Garbrecht naar eoui Justine Henin verder na memorabel geve< Van Gaal leeft van crisis naar crisis SPORT 2 Schaatsbus uitgebrand op snelweg Neurenberg Timmer tobt op het beslissende mom< Masuoka pakt opnieuw titel Dakar Rally Van den Hoogenband toont zich tevreden ondanks verlies Duitse wint dankzij aanpak Hollander WK sprint P Lamey opvolger Tobiasen bij AZ alkmaar - AZ heeft gistermid dag Michael Lamey gehuurd van PSV als opvolger van Ole Tobiasen die naar FC Kopenha gen vertrekt. De Deense kampi oen meldde zich een week gele den voor Tobiasen, maar AZ wilde alleen meewerken als het meteen een vervanger kon ha len voor de verdediger. „En wij hadden ook venvacht dat de 1 medische keuring een struikel blok zou zijn, maar Ole is zon dag goedgekeurdaldus AZ- woordvoerder Zeijlmans. De 23-jarige Lamey kwam bij PSV niet aan spelen toe onder Guus Hiddink. Vergunning Lee mogelijk te laat eindhoven - Young-pyo Lee is waarschijnlijk nog niet speelge rechtigd voor PSV als op 31 ja nuari de competitie hervat wordt. De Koreaanse aanwinst is dan nog niet in het bezit van de vereiste papieren. Young- pyo Lee en zijn landgenoot Ji- simg Park vertrekken vandaag naar Zuid-Korea om zich te melden bij de Nederlandse am bassade in Seoul. Zij moeten in persoon verschijnen in het ka der van de procedure die hen aan een verblijfsvergunning en een tewerkstellingsvergunning moeten helpen. United laat langs Chelsea manchester - Een doelpunt van Diego Forlan, invaller voor Ruud van Nistelrooij, bezorgde Manchester United zaterdag in blessuretijd de winst op Chel sea. Na de zevende thuiszege op rij staat de ploeg van mana ger Ferguson op twee punten van koploper Arsenal, dat giste ren door drie treffers van Henri won van West Ham United (3- 1). Chelsea had op Old Trafford nog wel de leiding genomen. De IJslander Gudjohnsen scoorde na een half uur, nog geen tien minuten later was het al weer gelijk dank zij Scholes. Ruim in blessuretijd scoorde Forlan 2-1. Zaalhockeyers zesde op EK santander - Het Nederlands zaalhockeyteam is bij het Euro pees kampioenschap in het Spaanse Santander als zesde geëindigd. De ploeg van bonds coach Joost Bellaart verloor gis teren in de wedstrijd om de vijf de plaats met 13-7 van Polen. Die klassering betekent dat het Nederlands team zijn plaats in de Europese A-divisie behoudt. Heideman wint in Alkmaar alkmaar - Jan Maarten Heide man heeft zaterdag in Alkmaar de vijftiende marathon van de KN SB Essent- marathoncompe titie op zijn naam geschreven. De schaatser uit Oldebroek was in de eindsprint de snelste van een kopgroep van zeven man. Door de overwinning nam Hei deman de leiding in het klasse ment over van de Fransman Cedric Michaud, die in de laat ste bocht ten val kwam en toch nog zesde werd. Dubbelslag Hannawald zakopane - De Duitse skisprin ger Sven Hannawald heeft in Zakopane een dubbelslag gesla gen. Hij won op het erf van zijn Poolse rivaal Adam Malysz bei de wereldbekerwedstrijden en benaderde in de algemene rangschikking de Finse leider Janne Ahonen tot op vijftig punten. De 'Teufelskeri' verbe terde zaterdag bovendien met een afstand van 140 meter bij zijn eerste poging het schansre cord. sharm el sheikh - De Japanner Hiroshi Masuoka heeft in de 2fjste Dakar Rally het autoklas sement gewonnen. De Mitsubi- shi-rijder prolongeerde zijn titel vgn vorig jaar. Masuoka kwam in, de afsluitende rit rond Sharm el Sheikh, een ronde van 34 kilo meter, niet meer in gevaar. De Fin Ari Vatanen won de etappe, 1.16 voor oud-skiër Luc Al phand uit Frankrijk. Bij de motoren ging de titel voor de derde keer naar de Fransman Richard Sainct (KTM). Bij de vrachtwagens was de Rus Vladi mir Tsjagoein (Kamaz) net als in 2Ó02 de sterkste. Zes Nederlandse equipes vol brachten de 8602 kilometer van Marseille naar de Egyptische badplaats Sharm. Bij de moto ren finishten Eric Verhoef (acht tiende plaats) en Henk Vercoe- len (38ste), bij de auto's Bob Ten Harkel/Hennie den Toom (29ste) en Herman Vaanholt- /Chris Leyds (51ste) en bij de trucks Jan de Rooy (vierde) en Hans Bekx (elfde). Monique Garbrecht valt in de armen van haar trainer Bart Schouten. Foto: ANP/Vincent Jannink Koffers gaan in vlammen op door Govert Wisse abbenes - Een dubbeldeksbus waarmee Nederlandse schaat sers onderweg waren naar de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee in Oostenrijk, is zondagmorgen uitgebrand op de autobaan bij het Duitse Neu renberg. Volgens Aart Koop- mans uit Abbenes. voorzitter van de organiserende Stichting Wintermarathon (SWM), kon den de 66 inzittenden heelhuids de bus verlaten. Het ongeval gebeurde om streeks. drie uur 's nachts. In de motor ontstond door nog onbe kende oorzaak brand, die over sloeg naar de bus. De touringcar brandde volledig uit. Koop- mans, vanuit Oostenrijk: „In twee minuten tijd was het ge beurd. Door snel de ruiten in te slaan, konden de mensen naar buiten. Eén meneer liep daarbij wat snijwonden op aan zijn hand. Achttien schaatsliefheb bers zijn inmiddels terugge keerd naar huis. De andere 48 passagiers willen hoe dan schaatsen. Ze zijn met een nieu we bus verder gereisd naar de Weissensee." Donderdag is een grote toer tocht. Komend weekeinde wordt het Open NK gehouden. Op 1 februari is de Alternatieve Elfstedentocht over 200 kilome ter. In totaal doen ruim 6.000 Nederlanders mee aan de diver se schaatsactiviteiten in Oosten rijk. Koopmans is vandaag met de 48 gedupeerden gaan winkelen in het nabij de Weissensee gelegen stadje Spittal. „Alle koffers zijn in vlammen opgegaan. De men sen hebben geen trui, onder broek, hemd en schaatsen meer. Pascal Vergeer, ploegleider van de TVM-marathonploeg, heeft 48 truien en mutsen ter beschik king gesteld. parus/anp - Ian Thorpe heeft zaterdag bij het World-Cupgala in Parijs revanche genomen op Pieter van den Hoogenband. Het Australische zwemidool won de 200 vrij in 1.41,86, drie kwart seconde boven zijn we reldrecord. VDH, veruit de bete re op de 100 meter, tikte na 1.43,16 aan. Daarmee bleef de olympische kampioen op deze afstand zeventiende verwijderd van zijn Europese toptijd van ruim een jaar geleden. Klaas Erik Zwering boekte in het knusse badje Georges Vallerey, waar Johnny 'Tarzan' Weis- smuller ooit schitterde toen dit Stade Nautique nog geen dak had, een van de belangrijkste successen uit zijn carrière. De rugslagzwemmer won goud op de 200 meter. Hij zegevierde in 1.54,96 en bleef daarmee de Kroaat Gordan Kozulj en de Chinees Ou Yang Kun Peng dui delijk voor. Zwering bleef min der dan een halve seconde ver wijderd van zijn Nederlandse record, dat hij eind vorig jaar in Melbourne op 1.54,52 bracht. De nederlaag op de 200 vrij zal Van den Hoogenband geen sla peloze nachten bezorgen omdat die was ingecalculeerd. „Het was een mooie race", zei de Brabander. „Erg plezierig om te doen, zoals altijd tegen Ian. Toen ik de kant raakte, voelde ik enige teleurstelling, maar toen ik mijn tijd zag, was ik onmiddel lijk weer tevreden." Dat was begrijpelijk. De 'winter- piek' van de Philips-zwemmers, die nu pas gas terug hebben ge nomen in de training, moet im mers komend weekeinde vallen in Berlijn, waar het kortebaan- seizoen wordt afgesloten. „Ik ga nu goed uitrusten en dan is het misschien mogelijk het wereld record te pakken", beloofde Van den Hoogenband. De tweevoudige olympisch kampioen bedoelt de 46,74 van de Rus Aleksander Popov op de 100 vrij, maar zijn eerste 46'er in het 25-meterbad zou ook al heel mooi zijn. Meteen daarna volgt anderhalf jaar noeste arbeid op 50-meterbanen tot de Olympi sche Spelen van Athene. nde Matige prestaties vrouwen in Calgary calcary - De Nederlandse vrouwen konden geen potten breken op het WK sprint in Cal gary. Marianne Timmer eindigde na een volledig mislukte eerste 500 meter uiteinde lijk als achtste in het eindklassement net voor de ietwat opgebloeide Andrea Nuyt (tiende). Timmer had vooraf nog wel de stille hoop dat de grote vorm er op het beslissende mo ment zou zijn. In Salt Lake City, een week geleden, voelde ze de vorm langzaam ko men, zat daar naar eigen zeggen op 85 pro cent van haar maximale kunnen. In de week voor Calgary groeide dat naar zo'n 95 pro cent. Dat laatste beetje zou in het weekend zelf moeten komen, met de spanning van het toernooi. „Die heb ik nodig. En dan kan ik meedoen om de podiumplaatsen", zei ze. Zelfs op basis van de twee duizend meters en de 500 van gisteren was dat tamelijk opti mistisch. Ze gaf uiteindelijk een vol punt toe op de derde plek. Maar het was allemaal niet meer van belang na de 500 meter van zaterdag. Met de twin tigste plaats in 39.06 seconden, nog achter een voor haar doen uitstekende Yvonne Leever, was ze op slag kansloos. „Ik heb het op die 500 meter vreselijk verknald door een rare misslag in de eerste bocht", vatte Tim mer haar toernooi samen. „En dat is wel slikken. Want je hebt het hele jaar toch een beetje op dit toernooi afgestemd", aldus de Groningse, die zich nu op het WK afstanden in Berlijn wil revancheren. Andrea Nuyt vond in Calgary wat aankno pingspunten voor de weg omhoog die wel licht in Berlijn ook nog tot iets moois kan acl leiden. De opleving van de nu van het WK van vorig jaar heeft o| mede zijn oorsprong gevonden (Ch sprek dat ze maandagavond komst in Canada had met coachj per. Dat kwam er nadat Nuyt tijdeni tr< Cup in Salt Lake City haar hart en de weerslag daarvan breed it°e werd in de kranten van maandag) den het beter eerder onder vier kaar kunnen bespreken. Maar in ieder geval een gesprek en di Hij had het gevoel dat ik in hei trouwen had na dat verhaal en gens voor nodig. Het was meer| paalde zaken op schaatsgebied kaarten. Het is nu simpel: we h, trouwen in elkaar, klaar." IK*1' Belgische tennisster strompelend voorbij Lindsay Davenport door Gertjan van Geen melbourne/gpd - Superlatieven schoten tekort na de overwin ning van Justine Henin-Harden- ne op Lindsay Davenport (7-5, 5-7, 9-7) gisterochtend. Het ge vecht in de vierde ronde van de Australian Open was memora bel. Het moet gek lopen wil er een nog meer enerverende tweestrijd gespeeld worden ko mende week. Het drie uur en dertien minuten durende duel met steeds wisse lende kansen bracht een bizar einde. Henin-Hardenne over won een hevige krampaanval en kwam vernietigend terug. „Ik dacht dat het gedaan was", zei de Belgische. Zowel in het stadion als erbui ten op het grasveld voor een groot televisiescherm kregen de kemphanen regelmatig de han den op elkaar. De manier waarop Henin won zal haar nog lang heugen. Op 7- 7 0-15 miste ze een eerste servi ce. Terwijl Davenport zich om draaide om zich op de volgende bal te concentreren, ging er een schokgolf door de Rod Laver Arena. De Belgische stortte ter aarde en greep naar haar dijbeen. Aan de arm van de fysiotherapeut strompelde ze naar haar stoel, waar in eerste instantie haar he le lichaam werd ingepakt met ijs. Aan opgeven wilde ze niet denken, maar ze kwam duidelijk aangeslagen terug op de baan. Haar enige tactiek kwam neer op alles of niets, in de weten schap dat ze de rally's kort moest houden. Henin-Hardenne - ze trouwde op 16 november - begon met een ace op haar tweede service en maakte vervolgens bijna geen fouten meer. Was haar back hand al magistraal voor de bles surebehandeling, de twee win ners die ze daarna met haar backhand sloeg, waren onge ëvenaard. Bij 8-7 0-40 werkte Davenport nog twee match points weg, maar op de volgen de servicereturn moest ze zich overgeven. „Het niveau waarmee ze terug kwam was te goed voor me", zei Davenport na afloop. „Als je in zo'n situatie zit, kun je goed of slecht spelen. Ik kreeg geen diepte meer in mijn slagen, zij ging er vol voor." Henin-Hardenne bekende dat ze met de krampaanval de schrik van haar leven had ge had. „De kramp kwam aan het begin van de derde set, alleen als ik moest serveren. Op 7-7 dacht ik, dat het voorbij was. Oké, zei ik tegen mezelf. Je hebt |me pn< je kansen verprutst e te krampen." Hoewetj0 de over doorspelen, ie er nog wat voor haar^|a lag. Zeker na de ace cfe e de service. „Blijkba. toch mijn dag, bedad Of het offer dat Heni ne heeft moeten brejf de overwinning te i blijken. Gelukkig vooi ze in de kwartfinale f Ruano Pascual een ra kelijke tegenstander, jrv se dubbelspecialiste, il wereldranglijst, berel op Roland Garros inj kwartfinale op een C toernooi. Trainer lijkt onsterfelijk, maar niet zoals hij zich dat had voorgesteld Sombere gezichten op de bank van Barcelona, waar Louis van Gaal wordt omringd door zijn assistenten Tono de la Cruz, Andries Jonker (rechts) en Frans Hoek (voorgrond). Foto: EPA/Andreu Dalmau Barcelona - Louis van Gaal be gint zo langzamerhand onster felijk te worden in Barcelona, maar dan niet op de manier die hij graag zou willen. Zaterdag avond overleefde de Nederland se trainer de tweede grote crisis in vier weken. Barcelona verloor thuis van Valencia (2-4), maar Van Gaal blijft aan. „Een andere oplossing is er niet", zei hij. Het duurde na de wedstrijd lang voordat er duidelijkheid kwam over het lot van Van Gaal. De trainer had zich teruggetrokken voor een crisisberaad met presi dent Gaspart, na weer een ne derlaag in een wedstrijd die niet verloren mocht worden. Boze supporters sloegen intussen een deel van de glazen entree van Camp Nou aan diggelen en schreeuwden om het vertrek van Gaspart. Pas om zeven minuten over één, zaterdagnacht, kwam uiteinde lijk het hoge woord eruit. „Ja, ik ga door. Een andere oplossing is er niet", liet Van Gaal weten. Waar hij een dag eerder nog zeer ontspannen, met hier en daar een grap, de pers te woord had gestaan, maakte hij nu een aangeslagen indruk. De lijdens weg in de competitie, waarin de club een middenmoter is, duurt voort. Toch had hij geen mo ment gedacht aan stoppen, zei Van Gaal, alle kritiek en het slechte spel ten spijt. Zo blijft, tot verbijstering van de critici, alles in Camp Nou voor lopig bij het oude. De president blijft, de trainer blijft. „En er zul len geen nieuwe spelers worden aangetrokken", zei Vqn Gaal. De komst van Jerrel Hasselbaink is daarmee van de baan. „Bestuur en technische staf hebben ver trouwen in de huidige spelers groep, en andersom. Mooie woorden, maar de wer kelijkheid is anders. Niet voor niets onderhandelde Barcelona vrijdag nog met Chelsea over een transfer van Hasselbaink. Versterking is wel degelijk ge wenst, maar niet haalbaar om dat het geld op is. Dat zou ook de belangrijkste reden zijn om Van Gaal niet te ontslaan: de af koopsom kan niet worden be taald. De geldzorgen zijn inmid dels zo groot dat de socios bin nenkort waarschijnlijk 'ja' zullen zeggen tegen shirtreclame, voor het eerst in de geschiedenis. Ge schatte opbrengst: tien tot vijf tien miljoen euro per jaar. Over de wedstrijd tegen Valen cia werd zaterdagnacht nauwe lijks gesproken. Zelfs de vraag waarom Riquelme en Saviola niet in de basis stonden - een vraag die wekelijks, zo niet da gelijks wordt gesteld - bleef ach terwege. Barcelona, met De Boer, Cocu, Overmars en Klui ven in de basis, st; kampioen dramatisd al na vijfentwintig 0-2 door doelpunten en Carew. Daarna w; de betere ploeg en krf voor de rust legio kan. alleen Motta scoorde.!®1" later Valencia-doelmarf^ res van het veld werd F" na een overtreding opr115 zag het er goed uit vcx^* thuisploeg. Het was al de derde k<6 1 laatste vier wedstrijdenr ca tegen tien man kwr- len. Maar in tegenstell 0 vorige keren (tegen Rer ca en Recreativo Huelt er nu geen voordeel ur®e Tegen tien man kwan f 1 verder dan twee kansfP6 rsd Kluivert en Overmars, Valencia in de slotfase6® besliste via Aurelio en 4). Onder gejoel van h een kleine 75.000 mai,r Kluivert daarna nog eff a( ze treffer. nva Van Gaal zocht niet navo ses. „We hebben verlc!er een manier die niet ka Af slecht begonnen en to elftegen tien speelden16® we de wedstrijd ook ni ons hand kunnen zettrei woord dat ik er meer r er één teveel." e® nai D de door René Banierink calgary - De Nederlandse vrou wen bleven op het WK sprint in Calgary steken in een bijrol, maar er was toch een Hollands succes je. De aanpak van coach Bart Schouten maakte de Duitse Mo nique Garbrecht-Enfeldt tot een ongenaakbare wereldkampioene. Op haar veertiende wereldkampi oenschap won ze alle afstanden. Wat brengt een Duitse schaats ster, die op een Olympische gouden medaille na alles op sprintgebied al heeft gewonnen wat er maar te winnen valt, er toe om op 34-jarige leeftijd huis en haard nog te verniilen voor een onzeker bestaan in een vreemd land, bij een nieuwe coach met een andere aanpak? Bart Schouten heeft wel een idee. „Monique Garbrecht heeft een enorme wil om zichzelf nog weer te verbeteren. Ze is een ware student van de sport." De overmacht waarmee de in Potsdam geboren Garbrecht af gelopen weekeinde haar vijfde wereldtitel op de sprintvierkamp pakte, bewees het gelijk van haar vertrek naar Salt Lake City, naar de trainingsgroep van Bart Schouten. „En dat was een gi gantische stap voor haar", meent de Nederlandse coach. „Zeker voor een meisje dat in het Oost-Duitse systeem is op gegroeid. Een verandering van cultuur, van ijsbaan, van trai nen. Ze heeft een enorm risico genomen. Maar dat tekent haar wil." Garbrecht was op zoek naar snel ijs, wilde haar techniek op snelle banen verbeteren. Ze keek in Calgary en in Salt Lake City. In laatstgenoemde plaats bleek het te klikken met Bart Schouten. Die er vervolgens wel voor waakte om alles op zijn kop te zetten, „Ze heeft zo lang op een bepaalde manier getraind onder Joachim Franke en er ook suc ces mee gehaald, dat je geen gekke dingen moet doen." Het duurde ook even voordat de dialoog tussen de twee op gang kwam. „Ze was bang om te zeg gen wat ze vond. Monique heeft dat in het verleden wel eens ge daan en toen werd ze door haar coach geschorst. Het heeft enige tijd geduurd voordat ze wat zei. Maar ik had dat echt nodig om haar vooruit te kunnen helpen." Er was aanvankelijk ook tegen slag. Garbrecht kreeg bij de start van het seizoen last van een kuitblessure. „Die kwam erg goed uit", zegt Schouten achter af. „Ze wist wel dat ze sterk was en goed in vorm. Maar ze was gewend om veel wedstrijden te rijden om de bevestiging te krij gen. Dat kon nu niet en daardoor had ze veel tijd om na te denken over wat ik met haar wilde." Toen ze vervolgens in Nagano bij de eerste wereldbeker op de 500 meter meekon en op de 1000 verreweg de beste was, had Schouten de slag gewonnen. „We hebben daar gesproken over de rest van haar program ma na de eerste twee wereldbe kers. De Duitse teai zijzelf wilden een zw programma inlassen cember. Ik vond dat idee, door al het rei"?f jetlag. Omdat ze echt no had gezien dat n 3! werkte, had ze zove Scl wen dat ze geen kra is gaan doen." Garbi tigt dat. Ze is erg te sp de aanpak van de Hi „Ik voel me zeker bochten, kan beter n heid overweg." Schouten vindt het l*£] een genot om met hf ken. „Het is een hele soonlijkheid. En ze isp I ontzettend leergierig^-* kwam ze na haar eiga rug de baan op en me staan om de staL Amerikaanse niannwm coachte te bekijken. ltjjn nog beter doen. L tot schaatsers die 34 zijikj0p hebben gewonnen, L Dat is bij Monique alt 3. het geval." ochi zijn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18