'Dit is echt prachtig, super' re weg naar het gemeentehuis is nog lang El Aynaoui is te goed voor Hewitt LB.a,U,nge' in de Va" Gerard van Velde moet alleen Wotherspoon voor zich dulden I IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die met Martin Hersman, Jan Siemerink en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het faillissement van Top Volleybal Nederland in de herhaling. Vandaag is het faillissement was het altijd zo dat het geld er van TVN officieel geworden. Het hing natuurlijk al een hele tijd in de lucht, niemand re kende er nog op dat dat te voorkomen was. En eigen lijk is dit nu ook de beste oplossing, want het fail lissement opent perspectieven op een gezonde doorstart van het Nederland se topvolleybal. De schuld van TVN was opge lopen tot twee miljoen euro en voor een kleine sport als volleybal is dat niet meer af te lossen. De fi nanciële problemen speelden al veel langer en de situatie is steeds slechter geworden door dat de bestuurders niet ade quaat hebben opgetreden. In het bedrijfsleven had dit nooit kunnen gebeuren, daar had den managers al veel eerder de noodklok geluid. De slechte financiële situatie is niet het enige probleem van het Nederlandse volleybal. Me de door het geldgebrek gaat het ook op het sportieve vlak niet goed. De betalingen aan spe lers en staf verliepen altijd al moeizaam, daar kan ik over meepraten. Maar tot dusverre uiteindelijk toch kwam. Nu zal iedereen gevraagd worden om offers te brengen, om tegen een veel lagere vergoeding de zelfde in spanningen te leveren. Ik heb in de wandelgan gen al verno men dat niet iedereen be reid is om in te leveren. Mijn klem mende ver zoek aan spe lers en staf is om voor een keer niet over geld te pra ten, laat dat maar over aan NOC *NSF, dat zich vanaf rut over de financi en zal buigen. Dat geld komt later wel, richt je nu alsjeblieft op de kwalificatie voor het EK. Als we dat niet halen, is plaat sing voor de Spelen van Athene al bijna niet meer mogelijk. En ontbreken in Athene zal liet Nederlandse volleybal ook nog eens in een sportief faillisse ment storten, daar ben ik zeker van." Peter Blangé uit Oegstgeest is re- cordinlemational volleybal. Hij is voorzitter van de atletencommissie van NOC'NSF en lid van de Europe se atletencommissie. I leeft risis naar i Barcelona acksters msbubg - De Neder- «ouwenploeg heeft gis- Mie Europese kampi- ppen shorttrack in »*rsburg brons behaald Ipderdeel 3000 meter Het schaatskwartet fiegers, Mariëlle Loots- Leiderdorpse zussen en Melanie de Lange in de finale achter p Italië en Rusland, de vierde finalist, [jskwalificeerd. Het de Nederlandse af- ig het enige succes in ^ees luffermans, Dave Maureen de Lange en Lootsma speelden in jduele toernooi geen fetekenis. me fouten breken Juf- op ord aan uizerkade De clubs aan de Bos- de hebben een ak- reikt over de naam van Jub. Leidsche Boys, #NA maken in februari rmkran de nieuwe club pe drie clubs bereikten Jkand overeenstem- n teen fusie. Heet hang- t de naam. De bes tu ft clubs zijn het nu Mindelijk beslissen de Ïideringen. Het is de dat de fusie al voor Ie voetbalcompetitie igne naar 'estuurd Paul Gascoigne is er ;d China te over- n zijn voetbalkwalitei- tormalige Engelse in- pl trainde de afgelo- in Peking op proef Ijaoning Bird, maar [indruk maken. De k stuurde 'Gazza' terug. ^iorwaarden om over elf wedstrijden nog aan kop te staan h0c98, maandag 20 JANUARI 2003 SPORT toch is de weg naar de titel nog lang. Zaterdag kwam Quick Boys door de 5-1 zege op Kloe- tinge en dankzij de winst van Katwijk bij Hoek alleen op kop. In elf wedstrijden moet de kam pioen van de tussenstand de kampioen van de eindstand zien te worden. Daar is nog heel wat voor nodig. 1. Een goed begin Zaterdag nam Quick Boys de eerste hobbel na de winterstop erg gemakkelijk. Van het amper tegenstribbelende KI oe tinge werd eenvoudig met 5-1 gewon nen. De thuisploeg ging voort varend van start, en kreeg in het eerste half uur grote kansen, die niet werden benut Toen vielen de Katwijkers terug, letterlijk en figuurlijk. Onverwacht verbrak Peter Timmermans de ban, door de thuisploeg in drie mi nuten op 2-0 te brengen. Toen had Quick Boys de smaak te pakken, en was er nauwelijks meer gevaar te duchten van de Zeeuwen, die uit een snelle counter tegenscoorden. 2. Een stabiele basis Het trainersduo Gert Aandewie- 1/Aijen van der Werf kiest steeds voor dezelfde opstelling. Dat kan, omdat er weinig blessures en schorsingen en vormcrises zijn geweest. Aandewiel noemt langdurige blessures en/of schorsingen het grootste gevaar voor de komende periode. 3. Een sterke bank Twee van de vijf doelpunten werden tegen Kloetinge ge maakt door spelers die normaal niet in de basis staan. Richard Hoek kopte uit een comer de derde goal binnen. Hij bleek ook in dat opzicht een waardige ver vanger van de geschorste Eef Schoneveld. De snelle en fysiek sterke Hoek speelde na een wat nerveus begin achterin een goe de wedstrijd. Aanvaller Erwin Beltman, vorig jaar een vaste waarde in het elftal, bleek zater dagmiddag een 'supersub'. Hij stond nog geen drie minuten in het veld toen hij een aanval over vele schijven afrondde, 5-1. De bank van Quick Boys is volgens trainer Aandewiel 'redelijk'. door Gert jan van Geen Melbourne - De verwachtingen en daarmee de druk waren hoog. Lleyton Hewitt zou de eerste Australiër sinds Mark Ed monton in 1976 worden, die de Australian Open zou gaan win nen. Maar de beste tennisser ter wereld ging vanmorgen op nieuw te vroeg in het toernooi onderuit Younes El Aynaoui speelde nagenoeg perfect en dat deed Hewitt te veel pijn: 6-7 (4), 7-6 (4), 7-6 (5), 6-4. De dag was al zo bizar begon nen. Bij het ochtendgloren hing een rooksluier over Melbourne die de zon volledig wegdrukte. Het bracht ook een nare lucht met zich mee. De rook was af komstig uit Canberra en omge ving. De hoofdstad, 600 kilome ter verderop gelegen, wodt ge teisterd door ongekend felle en omvangrijke branden. De wind bracht (een deel van) de gevol gen richting Melbourne. Voor het eerst sinds de invoe ring van de zogenaamde extre me heat policy wees de thermo meter een kritiek punt aan. Bij een temperatuur boven de 35 graden Celsius - in combinatie met een indexcijfer bepaald door de vochtigheidsgraad, de intensiteit van de uv-straling en de windsnelheid - zou er niet meer getennist mogen worden. Slechts partijen die al waren be gonnen, werden uitgespeeld. Het schuifdak bleef echter open, maar Hewitt en El Aynaoui le ken er geen last van te hebben. In 2000 was Hewitt niet verder gekomen dan de vierde ronde. Vorig jaar, toen hij voor het eerst als beste van de wereld aan zijn thuis-grandslam begon, had hij nog pech gehad. Geveld door de waterpokken had hij toen een beroerde voorbereiding. De eer ste ronde was verleden jaar met een zijn eindstation. Dit jaar zou de vechter uit Ade laide zijn smachtende landge noten wel van dienst zijn. Maar na afloop moest hij bekennen dat hij vanochtend heeft verlo ren van iemand die op deze dag te goed voor hem was. „Zijn ser vice was groots. Ik kreeg maar geen ritme op mijn returns." El Aynaoui heerste op zijn eigen opslag. De 31-jarige Marokkaan sloeg 33 aces, ofschoon hij niet bekend staat als een serviceka non. Hij gunde de beste retour- neerder van het circuit in 23 ser vicegames slechts drie breek punten, een ongehoord knappe prestatie. Omdat de man uit Rabat ook geen best retoumeerder is, ver liepen de eerste drie sets iden tiek. De drie tiebreaks stonden bol van de spanning. El Ay naoui, 22ste op de wereldrang lijst, won er twee. Hewitt, op zijn beurt niet de beste serveerder, kreeg in totaal vier breekpunten tegen, ook geen slechte score. De vierde, op 3-4 in de vierde set, werd hem fataal. Hij sloeg een dubbelfout Maar Hewitt zou Hewitt niet zijn, als hij niet alsnog een twee de kans kreeg. Nota bene op een service van 205 kilometer per uur kwam hij met zijn beste re turn. Het breekpunt ging verlo ren door een forehand in het net El Aynaoui, die duidelijk een paar keer extra moest ademhalen, liet het niet verder komen. Een gedurfde sprongs- mash bracht hem matchpoint Een sterke opslag gaf hem de basis om in de volgende rally te domineren en Hewitt tot een fout te dwingen. Voor Hewitt was het pijnlijk om juist in Melbourne vroeg af te zwaaien. Hewitt „Ik kan niet anders zeggen dan dat ik ver schrikkelijk teleurgesteld ben. Maar hopelijk komen er nog kansen. Ik heb alles gegeven. Hij was gewoon te goed." Quick Boys ging ld van start tegen dat nauwelijks Nieuw Zuid. In het uur waren er grote I n T R™co Torken, f3*- Derek van der *er Timmennans en Dam. Kloetinge //twee stekeligheden 7*'„een hard Wilco de Valk, dat F6 Het gebrek aan ein de afwerking en f. de Kloetinge- Meken de Katwtjkm t !6la0en' maar on- stelde Peter Tim- P met twee doelpun- Pe minuten orde op ketst verschalkte hij £r„<51VO,udiS na een Hendrik van Bee- «verdediging en even Porde de 23-jarige "a een pass van fe der Plas. Een mi- maakte Timmer- "lna 3"t>. maar dat °g over. f kreeg de thuis- na kans. In de kopte verdedi- 'oek uit een cor- in- Hendrik van e een vloeiende -i vloeiend af, 4- F teEen de vethou- asC kloetinge uit fe counter na een af- itatwijkse aanval 4-1 'ter bijna 4-2. Inval- Heltman scoorde Old het vijfde doel- 'r Quick Boys. "vioenburgiVanDan,. Van Pin Timmer- vallen opgezet, die eigenlijk te weinig rendement opleverden, ondanks de ruime zege. 5. Een slim middenveld De aanvallend ingestelde rech termiddenvelder Peter Timmer man is in vorm, in Brian Mus sche heeft Quick Boys iemand die de lijnen kan uitzetten, maar dat niet altijd voldoende doet, op links speelt de vrij wisselvalli ge, soms te onbesuisde, maar vaak gevaarlijke Derek van der Plas. Het middenveld is behoor lijk slim, maar nog niet slim ge noeg. Zeker omdat de koploper wordt geacht het spel te maken. „Brian Mussche en Derek van der Plas willen soms te graag. Deze groep moet nog leren wanneer er gas gegeven en wan neer er even gas teruggenomen moet worden. Maar dat is een van de moeilijkste dingen in het voetbal", aldus Aandewiel. 6. Een betrouwbare achterhoe de Remco Tuinenburg moet in an dere keepers van Bollensteek- ploegen zijn meerdere erken nen, maar de aanvoerder is coa chend sterk. Voor hem staan de degelijke Glen van Dam, de uit stekende Raymond Flaton, de soms wat te wisselvallige Eef Schoneveld en de gedreven Arie van Rijn. Samen moeten zij meer zijn dan een optelsom van individuele kwaliteiten, maar dat is niet altijd zo. 7. Een echt team De sfeer was vorig jaar al stuk ken beter dan in voorgaande seizoenen, maar die is mede door de goede resultaten nog verder verbeterd. Iedereen bij de club is erg te spreken over het trainingskamp op Tenerife, dat meer opleverde dan bruine be nen. Voorzitter Jaap Kuijt zag al le jongens bij elkaar op het strand liggen. „Zonder dat wij ons daarmee hadden bemoeid. Niemand viel buiten de groep." 8. De juiste mentaliteit Spelers onderling praten veel over een mogelijk kampioen schap. Ze zijn serieus bezig met hun sport. Op het trainings kamp zorgden ze zelf(s) voor voldoende rust Zeker voor de Katwijkse spelers gaat met het behalen van de titel de mooiste sportieve droom in vervulling. In het programmablad van de wedstrijd tegen Kloetinge doen twaalf mensen van Quick Boys een voorspelling. Elf zien Quick Boys kampioen worden, alleen Arie Haasnoot, voormalig aan voerder van het eerste, houdt het op een andere club (Ter Leede). Toch zullen de spelers niet gauw aan zelfoverschatting leiden, denkt Aandewiel. Daar voor liggen de magere jaren, die een aantal spelers hebben mee gemaakt, nog te vers in het ge heugen. Zaterdagmiddag zei de trainer dat hij bij vlagen' had genoten van het spel van zijn spelers, 'maar vooral van de ma nier van spelen, de intentie waarmee de groep in het veld stond'. Voor de winterstop toonde de groep mentale veer kracht, bijvoorbeeld bij Kloetin ge, toen Quick Boys met 3-0 achterkwam, maar met een punt naar huis ging. 9. De twaalfde man Quick Boys heeft verreweg de grootste en trouwste aanhang van alle clubs uit de Bollen streek. In slechte tijden kan dat zich keren tegen het eerste elftal en alles wat daaromheen hangt, in goede tijden is ef geen betere supportersschare denkbaar. Za terdagmiddag was het applaus waarmee de wissels naar de kant werden begeleid al indruk wekkend. 10. Het nodige geluk Omdat er in het voetbal een hoek bestaat waar de klappen vallen, is er ook het geluk van de kampioen. In de eerste competi tiehelft hoefde Quick Boys voor geen enkele tegenstander onder te doen, vindt trainer Gert Aan dewiel, maar met een beetje meer pech hadden sommige wedstrijden wel verloren kun nen gaan. Als Remco Tuinen burg in de slotfase geen penalty had gehouden, bijvoorbeeld. 11. De belangrijkste opdracht 'Je moet altijd zorgen dat je een doelpunt meer scoort als de te genstander.' Qohan Cruijff) Hewitt ging tegen de grond in een poging een bal van zijn opponent El Aynaoui terug te slaan. Het beeld bleek aan het eind van de rit symbolisch: de Marokkaan wist de Australische favoriet voor de eindzege uit het toernooi te kieperen. Foto: Reuters/David Gray door René Banierink t van Dijk De afstand tussen uid en het gemeente- I Katwijk is lange tijd Jein geweest als nu, en hiermans kt de ban Derek van der Plas en Peter Timmermans (7) vieren een feestje na het tweede doelpunt dat zij samen verzorgden. Enkele minuten daarvoor maakte Timmermans het 1500ste compet'itiedoelpunt voor Ouick Boys in de hoogste klasse van het amateurvoetbal. Foto: Henk Bouwman „Maar bij veel wisselingen mis je vastigheid." 4. Een gevaarlijke voorhoede Quick Boys beschikt over de meest ervaren voorhoede van de hoofdklasse, al hebben de spe lers niet de meeste ervaring op gedaan bij de amateurs. Remco Torken was negen jaar prof, Maarten Bak speelde vorig jaar nog voor ADO Den Haag, Hen drik van Beelen stond tot aan het begin van dit seizoen onder contract bij Willem IIAnders dan afbouwende ex-profs bij andere hoofdklassers, zijn deze drie nog niet oud en versleten. Bovendien straalt van ze af dat ze plezier hebben in het spel. Hendrik van Beelen vond bij Quick Boys het plezier terug en wil het liefst alle ballen hebben. Remco Torken, met negen goals topscorer van het elftal, werkte zaterdag hard maar was niet erg trefzeker. Maarten Bak is vol gens Aandewiel 'echt een aan winst'. Goed combinerend wer den tegen Kloetinge talloze aan- calgarv De Nederlandse man nen bevestigden op het WK sprint hun huidige status. Gerard van Velde bewees met zijn zilve ren plak achter Jeremy Wother spoon dat het olympisch goud geen uitschieter was, Erben Wen- nemars was bijzonder content met zijn derde plaats en Beorn Nijenhuis loste zijn belofte in met een wereldrecord voor junioren op de 1000 meter: 1.08,53 minu ten. Eigenlijk viel alleen de krach teloze Jan Bos uit de toon. Gerard van Velde liet in Calgary zien dat hij heeft geleerd te pie ken. De olympisch kampioen van Salt Lake City excelleerde vooral op de 500 meter, door tot twee keer toe het nationale re cord aan te scherpen, gister avond tot 34,61 seconden. „Die waren heel goed", vond de man uit Heerde, die na de laatste 1000 meter zo kapot was dat hij amper meer op z'n benen kon staan. „Dit is echt prachtig, super", be groette hij zijn tweede plaats. „Het is weer een stukje bekro ning op een lange carrière. Dit is mijn elfde WK en dan word ik op m'n 31ste tweede van de we reld. Er zijn er weinig die me dat kunnen nazeggen. Het is fantas tisch, er zit nog steeds progres sie in. Ik slaag er steeds beter in om mijn kracht over te brengen op het schaatsen." Volgens coach Geert Kuiper heeft Van Velde dit seizoen een enorme prestatie geleverd door op dit niveau voor de dag te ko men. „De meeste olympische kampioenen zijn in het jaar na de Spelen minder." Van Velde niet, volgens Kuiper is hij nu zelfs beter dan een jaar geleden. „Hij voelt zich sterker dan ooit. Het punt is alleen dat het toen om één race ging. Daar kun je de hele dag naar toe leven, je helemaal op focussen. Hier gaat dat niet, met vier afstanden in twee dagen." Van Velde leefde in Calgary van race tot race. Hij was niet hon derd procent zeker van zijn ma teriaal omdat hij in de aanloop naar Salt Lake City een voetplaat brak en vervolgens na de repa- Erben Wennemars (links) en Gerard ratie de buizen krom bleken. „Hier blijkt het toch allemaal heel behoorlijk te zijn. Maar er is nog steeds een verschil met Wo therspoon. Je kunt zien dat dit zijn thuisbaan is, hij heeft zijn materiaal optimaal afgesteld." Erben Wennemars was eigenlijk vooruitgeschoven als de man die een succesvolle aanval zou kunnen doen op de vooraf als onaantastbaar ingeschatte Wo therspoon. Zelf was de inwoner van Zwolle allerminst gelukkig met die rol. Toch had zijn ietwat tegenvallende 500 meter van de eerste dag (35.00) daar niks mee te maken, zei hij. Hij vond het zelf ook helemaal geen slechte race. van Velde tegen elkaar in actie op „Hij was heel behoorlijk. Solide. Net als de tweede trouwens. En mijn duizend meters waren heel goed, zoals dit hele seizoen. Voor de laatste afstand was ik toch behoorlijk nerveus. Ik wist dat ik heel hard moest rijden om Shimizu in het klassement te passeren en Cheek achter me te houden. Dat ik er nog een 1.07 uit kon persen, bewijst dat ik heb geleerd ook onder druk te presteren. Ik ben heel gelukkig met de derde plaats en ook met het feit dat ik een stabiel toer nooi heb gereden. Na vijf jaar sta ik eindelijk weer waar ik vind dat ik moet staan en dat geeft een goed gevoel", glunderde Wennemars, die vijf jaar geleden de tweede 500 meter. Foto: ANP/Vincent Jannink ook al derde werd bij het WK sprint in Berlijn. Net als Van Velde heeft hij ge leerd alleen met zichzelf bezig te zijn en zich niet meer blind te staren op anderen of een speci fiek evenement „Vroeger was ik altijd gefocust op Jan Bos en Wotherspoon. Maar hen kan ik niet veranderen, mijzelf wel. Daarmee ben ik op de goede weg. Als je je alleen focust op een WK, heb je alleen maar stress. De World Cup is nu ook belangrijk voor mij." Beorn Nijenhuis bewees in Cal gary dat zijn uitstekende debuut tussen de elite in Salt Lake City geen uitschieter was. Na de uit haal daar op de 1000 meter ver beterde hij zaterdag in Calgary zijn persoonlijk record op de 500 meter en gisteren het junio renwereldrecord op de dubbele afstand. „Het gaat fantastisch", zei de pas 18-jarige schaatser. „Maar ik zal ook moeten wen nen aan het idee dat ik niet ie dere wedstrijd weer mijn pr's kan blijven verbeteren." De enige tegenvaller was Jan Bos, als was dat ook weer niet zo verrassend. „Technisch loopt het allemaal wel, het hele sei zoen aL Maar ik mis de vorm, de power. De bochten gaan goed maar op het rechte eind kan ik niet aanzetten. Dan is het net of je op een lege tank aan het rij den bent"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17