BUITENLAND Met protestpamflet van keukentafel naar Witte Huis Geen bewijs voor kinderporno-netwerken België Harnas: Ook aanvallen op Amerikaanse doelen Irak drijft Washington en Frankrijk uit elkaar Afscheid 'Militair bestuur moet olie Irak veiligstellen' Politicus Italië: Apartheid in trein invoeren Tunnel door Pyreneeën is Veiligste ter wereld' zaterdag l8 januari 2003 door onze correspondent Ans Bouwmans Studenten, grootmoeders, oude hippies, artiesten en kerkelijke activisten in VS bundelen krachten tegen oorlog stoep voor het Witte Huis in nationale herdenkingsweekend dat protesteert tegen het krijgs- lieden (Zakenleiders voor Ver- gezondheidszorg - verbaast vre- dat er ei 'Rogjer nieuwe '23Van NAVO De Amerikaanse ge- nes Jones, hoofd van kaanse corps mari- enoemd tot nieuwe lant van de NAVO- hten in Europa. Hij iteren luchtmachtge- eph Ralston op. Een rste taken voor Viet- raan Jones is het be- i de rol van de NAVO «ntuele oorlog tegen er deze week verzocht taanse regering de meel hulp te bieden een aanval komt. e^an Haider Ifüyart zaad 3'SCÉ */ijnPe rechts-populisti- Tenrijkse partij FPÖ f schuld van zeker 3,5 hïro. Het kastekort is kvan een peperdure Lirr*er mislukte campag- enbae parlementsverkie- ^erijnovember vorig jaar, lOostenrijkse persbu- 1 De omstreden partij tbrwaider zag de aanhang ;ers* verkiezingen fors ïbiein 27 tot 10 procent. >zon ibaal Rusland levenslang Washington - Oppositie tegen een - overhaaste - oorlog tegen Irak groeit in de VS. Vandaag vindt een grote demonstratie plaats in Washington. De vredes beweging van nu is niet te verge lijken met het protest tegen de Vietnam-oorlog in de jaren zes tig. „Het is onvaderlandslievend geworden om te protesteren." Hou vol dames, roept een voor bijganger. Moeder Deborah Maier (52) en dochter Sarah Roy (27) zijn uitgerust met stevige schoenen, warme wanten en een dikke jas. Het is koud op de stoep voor het Witte Huis in Washington, waar de vrouwen groep Code Pink al sinds 17 no vember een vredeswake houdt. Elke dag staan er enkele vrou wen te demonstreren tegen oor log in Irak. Maier en Roy zijn net vers aangekomen activisten, af komstig uit Pennsylvania en Ca nada. „Gloednieuw", zegt Deborah Maier, voor wie het de eerste stap in het protestwezen is. „Ik had op de website 'Moeders in actie' zitten kijken en vond toen deze wake. Het leek me een goede manier om te uiten hoe faliekant ik tegen dit hele idee van een oorlog in Irak ben." Moeder en dochter blijven nog zeker tot vandaag, de twaalfde verjaardag van het begin van de Golfoorlog en de start van het RK Sul rechtbank in Oekra- [isteren een 42-jarige venslang veroordeeld it vermoorden en Jen van een meisje "an man vermoordde het r© april vorig jaar. Hij kele lichaamsdelen en ;anti|)e rest van het li- tte hij bij het vuilnis, eit van zijn slachtoffer ld onbekend. IRE# washington/rtr-afp-anp - De kwestie-Irak heeft Washington en Parijs gisteren verder uit el kaar gedreven. De Verenigde Staten vinden de huidige resolu ties van de Verenigde Naties over Irak voldoende voor een eventuele militaire aanval. Frankrijk waarschuwde voor el ke eenzijdige actie tegen Irak. een dag nadat wapeninspec teurs in Irak ruim tien raketkop pen hadden aangetroffen. Als blijkt dat Irak bestaande VN- afspraken om zich te ontwape nen heeft geschonden, is er geen nieuwe resolutie nodig om stappen te ondernemen. De be staande resoluties bieden vol doende basis om een eventuele militaire aanval te kunnen rechtvaardigen, stelde de Ameri kaanse ambassadeur in Mos kou, Alexander Vershbow. In een interview in de Duitse krant Süddeutsche Zeitung van daag laat de Amerikaanse minis- ebrek nekt Grotten tegen aanval üfe universiteit :ÏB 25.000 studenten "P^iversiteit Paris-Orsay, eiteit in het zuiden worden samen met oren en het voltalli- iel in februari voor in naar huis gestuurd, ty heeft geen geld zijn begroting te bo- i, zo werd gisteren n woordvoerder van iiteit verklaarde dat stookkosten debet budgetoverschrij- ag directeur Dm-media De Russische gas-gi- irom heeft gisteren de /an haar mediadivi- tordan, ontslagen. Hij larschijnlijk ook zijn lirecteur van het tele- jn NTV dat deeluit- Gazprom-media, vol olitieke waarnemers sen uit de gratie gevallen verslaggeving van de crisis in het Moskouse ieater in oktober. De USI, iden van de 129 do en deze week een rod van 60 milj°en Be ediend ebüplantie kaak *Bnse artsen 'Ij iliaanse artsen zijn er k gd een onderkaak te ier! teren. De Italiaanse ipai visie meldde gisteren iet van arts Giusepe Spri- ngj Dor het eerst met suc- sehi lenselijke kaak is ge- jpp, teerd. De operatie is m0 ig uitgevoerd in het gUj ena ziekenhuis in Ro- n plaatsten de kaak _T verledene bij een pari jn kaakgezwel onder "tad. Tot dusver na- jh in dit soort gevallen lij de patiënt en vorm- truit een nieuwe Bewoners van het gebied Sanliurfa in het zuidwesten van Turkije hebben grotten ingericht om te kunnen schuilen tegen mogelijke bombardementen vanuit Irak. De Turken zijn bang dat Irak begint te schieten als Amerika het land aanvalt. De grotten deden ook al dienst als eventuele schuilplaats tij dens de Golfoorlog in 1991. zei een van de bewoners gis teren. Volgens hem is de dreiging nu veel groter dan destijds. De grotten zijn in middels voorzien van elektri citeit, meubels en voedsel voorraden. Ongeveer 2000 vluchtelingen kunnen het er weken volhouden. jeruzalem/dpa-rtr - De islami tische militante beweging Ha rnas heeft gedreigd ook Ameri kaanse doelen aan te vallen als de VS Irak aanvallen. Dit ver klaarde gisteren een Hamas-lei- der in de Gazastrook. Harnas heeft daarnaast gezwo ren de zelfmoordaanslagen op Israëlische doelen te zullen voortzetten. Daarmee gaat Ha rnas in tegen de pogingen van Egypte om een wapenstilstand tot stand te brengen. Een hoge Egyptische veilig heidsfunctionaris probeert tien Palestijnse groeperingen te overtuigen gedurende een jaar de wapens neer te leggen. Egyp te heeft de partijen uitgenodigd voor gesprekken op 22 januari, nationale herdenkingsweekend voor de vreedzame zwarte acti vist Martin Luther King. De Answer-coalitie - de meest prominente actiegroep tegen oorlog in Irak - heeft samen met kerkelijke organisaties en vre desgroepen op zaterdag een grote anti-oorlogmars georgani seerd in Washington en San Francisco. Er worden in de Amerikaanse hoofdstad meer dan honderdduizend mensen verwacht, het aantal dat op de vorige demonstratie in decem ber af kwam. Ron Kovic, Viet- nam-veteraan en schrijver van 'Bom on the 4th of July', zal er zijn. Net als de zwarte dominee Al Sharpton, zangeres Patti Smith en acteurs Jessica Lange en Mike Farrel (Mash). Het is een heel divers netwerk dat protesteert tegen het krijgs haftige beleid van president Bush. Waar de Vietnam-bewe- ging samenviel met de flower power jongerencultuur in de ja ren zestig, is het nu een mix van studenten, grootmoeders, veer tigers 'zonder tatoeages', oude hippies, zwarte en kerkelijke ac tivisten, liberalen en immigran ten die de straat op gaat. Het gebrek aan politieke discus sie - slechts een enkele Republi kein en een kleine groep Demo craten is tegen de mogelijke oorlog - heeft het zwaartepunt van de tegenbeweging verlegd van de klassieke nieuwsmedia naar internet en advertentie campagnes. Het dissidente ge luid wordt vertolkt door Hoüy- wood-sterren als Sean Penn en Susan Sarandon. Of door zaken lieden (Zakenleiders voor Ver standige Prioriteiten) en kerke lijke leiders (Religieuze Leiders voor Verstandige Prioriteiten) die via paginagrote advertenties adverteren. Op internet zijn talloze sites van vredesgroepen zoals True Majo rity en United for Peace, met in- temetpetities en nieuwsbrieven te vinden. De internetgroep Mo- veOn.org is deze week begon nen met een reclamecampagne op tv, met geld dat tienduizend leden hebben geschonken. Ook al zie je overal in de VS vre desinitiatieven opduiken, het gaat te ver om het een massabe weging te noemen. Terwijl ze druk zwaait met een petitie - waarin Bush wordt opgeroepen zijn oorlogskas te investeren in verbetering van onderwijs en gezondheidszorg - verbaast vre desactivist Maier van Code Pink zich erover dat maar zo weinig mensen hun stem laten horen. „Ze zijn allemaal tevreden met hun spullen en enorme auto's", zegt Maier. „En wat is er met de jongeren van vandaag aan de hand. Is het apathie? Of hebben ze door die videospelletjes hun gevoel voor realiteit verloren?" De Democratische politicus Charlie Ranger meent dat te veel mensen niet direct betrokken zijn bij de oorlog en er te ge makkelijk over denken. Hij stel de voor de dienstplicht maar weer in te voeren. Als hun eigen dochter of zoon gevaar loopt, zet dat mensen aan het denken, meent hij. Vredesactivisten kla gen er over dat ze weinig toe gang hebben tot de media, om- ter van buitenlandse zaken, Po well, zich in vergelijkbare be woordingen uit. Hij benadrukt een eerdere uitspraak van de Amerikaanse regering dat de Verenigde Staten 'klaar zijn om alleen en met gelijkdenkende landen de verantwoordelijkheid voor een oorlog tegen Irak op zich te nemen als de internatio nale gemeenschap daar niet toe bereid is'. De Franse president Chirac ver klaarde gisteren dat de VN-Vei ligheidsraad in zijn geheel moet beslissen over maatregelen te gen Irak. Frankrijk, net als de VS permanent lid van de raad, waarschuwde voor stappen bui ten de raad om. Na overleg met de baas van de VN-inspectiemissie UNMOVIC, Hans Blix, en de chef van het In ternationale Atoomenergie Agentschap IAEA, el-Baradei, noemde president Chirac het verder 'wijs' als de VN inspec teurs in de gelegenheid worden gesteld langer hun werk te doen. In tegenstelling tot Parijs voelt Washington er volgens Ameri kaanse media niet veel voor om de VN-inspecteurs in Irak nog veel meer tijd te geven voor on derzoek. UNMOVIC-baas Blix zei nog geen oordeel te hebben over de raketkoppen, die een dag eerder door zijn inspecteurs waren ontdekt. De UNMOVIC onder zoekt of de wapens zijn gemeld in de omvangrijke wapenrap portage die Irak eind vorig jaar bij de VN moest afgeven. Het Witte Huis noemde de vondst 'verontrustend en ern stig', omdat Irak volgens inter nationale afspraken niet over dergelijke raketkoppen mag be- schilcken. De Amerikanen hou den er rekening mee dat de kop pen voor chemische oorlogs voering waren bestemd. nog geen week voor de verkie zingen in Israël. Het gaat onder meer om Harnas, de Islamiti sche Jihad, de Fatah-beweging van Yasser Arafat en het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina. De dreigementen van Harnas komen vlak nadat de Is raëlische marine in de Gaza strook een Palestijn had omge bracht, die vermoedelijk een zelfmoordaanslag wilde plegen. Het slachtoffer was lid van Ezze- dine al-Qassem, de militaire tak van Harnas. Volgens Harnas voer de man in een met explo sieven geladen bootje dat door de patrouillerende Israëlische marine werd beschoten. Daar door deed zich op de boot een grote explosie voor. san diego - Het had een poster kunnen zijn van een nieuwe Hollywood-film, maar het is de harde werkelijkheid voor vele Amerikaanse militai ren: afscheid van hun geliefden - oorlog of geen oorlog. Met de USS Boxer als decor nemen twee Amerikaanse militairen afscheid van hun vrou wen (en andersom) in de haven van San Diego. Het totaal aantal Amerikaanse militairen in het Midden- Oosten bedraagt nadert inmiddels de 150.000. Foto: Reuters/Mike Blake dat er eigenlijk nauwelijks debat over de oorlog plaatsvindt in de VS. Ook krijgen ze beschuldigin gen te horen dat ze onvader landslievend zijn. In andere landen is helemaal geen angst om te zeggen dat oorlog belachelijk is, maar hier ligt dat anders, zegt Sarah Roy. Haar moeder: „Dingen ter dis cussie stellen zit Amerikanen in de genen. Maar op de een of an dere manier is het ineens onva derlandslievend geworden om te protesteren." Net zei nog ie mand 'ga naar huis', zegt Roy. „Maar de meeste mensen zijn blij dat we hier staan. Dat er ie mand is, die dit geluid vertolkt." Zie bijvoegsel Erbij: Oorlogsgevaar maakt Amerika nen onzeker washington/anp - De VS willen in het na-oorlogs Irak met een eigen militair bestuur in de eer ste plaats de olievelden van het land veiligstellen. Dit leidde het dagblad The Washington Post gisteren af uit blauwdrukken voor een na-oorlogs Irak waar in de Amerikaanse hoofdstad druk aan wordt gewerkt. De eerste prioriteit van de Ame rikaanse militairen in Irak is de beveiliging van de olievelden. Daarnaast moeten ze voorko men dat binnenlandse strijd uit breekt. De plannen van de regering zijn bijna af, zo berichtte de krant. Het meest opvallende uit de plannen is dat de leiders in Washington kennelijk hebben besloten langere tijd militairen in Irak te legeren, ongeacht hoe de huidige Iraakse regering ten val komt. Irakezen zullen enige tijd niets te zeggen hebben in hun land. Washington heeft geen vertrou wen in de leiders van de ver deelde, Iraakse oppositie in het buitenland, waarmee al maan den wordt gepraat zonder be langwekkende resultaten. De VS willen de huidige grenzen van Irak met hun troepen in het sjüetische zuiden en het Koerdi sche noorden garanderen. Die grenzen werden circa tachtig jaar geleden bepaald door een andere westerse invasie, die van het Britse Rijk. Dat overmeester de Mesopotamië (Centraal-Irak) in de eerste plaats om er naar olie te boren. rome/rtr - Een Italiaanse politi cus heeft gisteren voorgesteld aparte wagons voor immigran ten in te zetten om ze van Itali aanse forensen te scheiden. Ex- senator Enzo Erminio Boso van de nationalistische Lega Nord wil dat de staatsspoorwegen de scheiding realiseren als de im migranten 'zich als beesten blij ven gedragen'. De gramschap van Boso richtte zich om niet nader verklaarde redenen op de route Verona - Bolzano. „Ze slapen op de zit tingen en ze doen hun schoe nen uit. Andere passagiers kun nen daardoor niet zitten." Boso heeft zijn grieven in een brief onder de aandacht gebracht van de gemeente Trento, de provin ciehoofdstad en gelegen halver wege de spoorlijn Verona - Bol zano. Bolzano is een plaats in het voormalige Zuid-Tirol dat Italië na de Eerste Wereldoorlog af handig maakte van Oostenrijk. uiten in •osten Turkije Bij twee dagen van 'echten in het zuid- 11 Turkije zijn twaalf jie rebellen en een itair gedood. Dit irkse generale staf ïricht. De gevechten pnderdag uit in de Diyarbakir. Het wa- rste botsingen tussen 'achten en strijders 'e® jperdische Arbeiders- f sinds oktober. Sinds jtie van PKK-leider Ab- ilan in 1999 werd er AC,f° meer gevochten in lerdistan. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De louche Brusselse zakenman Michel Nihoul hoeft niet terecht te staan in de zaak- Dutroux. De raadkamer van Neufchateau is van oordeel dat Mare Dutroux alleen werkte en dat er geen bewijs is voor de be trokkenheid van Nihoul bij de ontvoering van, en de moord op de Luikse meisjes Julie en Melis- sa en de Hasseltse tieners An en Eefje. De uitspraak is een kaak slag voor de ouders van de slachtoffertjes, die in Nihoul nog altijd de grote man achter de schermen zien. Paul Marchal, de vader van An, tekende gisteren meteen be zwaar aan tegen de uitspraak. Ook de advocaat van Laetita Delhez, het meisje dat in 1996 samen met de toen 13-jarige Sa bine Dardenne levend gered kon worden uit de kooi onder de woning van Dutroux in Mar- cinelle, gaat in beroep. Volgens hem barstte Laetitia in tranen uit toen ze de uitspraak hoorde. De vader van Eefje Lambrecks legt zich bij de beslissing neer. De ouders van Julie en Melissa hebben zich uit het proces te ruggetrokken. Zij hebben alle vertrouwen in een eerlijke rechtsgang verloren. Met de uitspraak van de raadka mer komt het proces-Dutroux een stapje dichterbij. Een defini tieve beslissing over wie van de in totaal veertien beklaagden te recht moeten staan voor een volksjury en wie vrijuit gaan, wordt echter genomen door de Kamer van Inbeschuldigingstel ling in Luik. Die gaat de hele procedure nog eens dunnetjes over doen. Toch zou het 'proces van de eeuw* nog voor het einde van dit jaar van start moeten gaan, ruim zeven jaar nadat Dutroux en consorten werden gearresteerd. Even werd gevreesd dat de rechtszaak opnieuw vertraging zou oplopen, toen Dutroux eer der deze week zijn advocaat Ju- lien Pierre aan de kant zette en zijn nieuwe raadsman, de Brus selse jurist Daniel Kahn prompt een verzoek tot wraking indien de tegen de voorzitter van de raadkamer van Neufchateau en de omstreden leider van het on derzoek, Jacques Langlois. Met de beslissing van gisteren maakt justitie echter duidelijk geen nieuw uitstel meer te dulden. De ouders van de vermoorde en ontvoerde kinderen kregen de voorbije weken alvast een voor proefje van de rechtszaak. Voor de raadkamer van Neufchateau kwamen zowel verdachten als slachtoffers aan het woord. De incidenten waren talrijk. Zo vloog de vader van Julie Lejeune een advocaat van de verdedi ging naar de keel en ging de ver schijning van Dutroux, net als gisteren, gepaard met scheld partijen en gejoel van boze toe schouwers, buiten op de trap van het justitiepaleis. Belangrijkste vraag was of ook Michel Nihoul voor het Hof van Assisen moeten verschijnen. De Brusselse zakenman - die de vinger had in allerlei louche zaakjes - ontkent dat hij ook maar iets te maken had met de ontvoeringen. Volgens onder zoeksrechter Jacques Langlois is er geen bewijs voor de betrok kenheid van Nihoul. In zijn ogen was Dutroux een geïso leerde pervert, die meisjes voor zijn eigen genot ontvoerde. Offi cier van justitie, Michel Bourlet, en de ouders zien in Nihoul de grote man achter de schermen die meisjes 'bestelde' en daar voor met drugs betaalde. Dutroux ontving daags na de ontvoering van Laetitia duizend xtc-pillen van Nihoul. De raadkamer van Neufchateau veegt die theorie van tafel en zegt daarmee dat er geen bewijs is voor het bestaan van kinder porno-netwerken in België. Al leen Dutroux zelf, zijn hulpje Michel Lelievre en zijn ex-echt genote Michèle Martin moeten terecht staan. De anderen gaan vrijuit of moeten op een later tijdstip voor de rechter verschij nen. Weliswaar niet voor ont voering en moord maar voor al lerlei andere criminele zaakjes waar Dutroux de vinger in had, zoals de zwendel met gestolen auto's. Onder de verdachten zijn de in middels overleden rijkswachter Gerard Vanesse (verdacht van banden met het criminele mi lieu van Charleroi), autohande laar Gerard Pinon en Michel Diaskosavrianos, bijgenaamd De Griek, die een huis van Dutroux huurde. barcelona/gpd - De nieuwe tunnel door de Pyreneeën is vol gens experts de veiligste ter we reld. De 8.608 meter lange door gang die gisteren werd geopend door de Spaanse minister van verkeer en zijn Franse ambtge noot vormt de derde grote ver binding over de weg tussen Frankrijk en Spanje. De tunnel zou vorig jaar al wor den opengesteld, maar na de grote rampen in de Mont Blanc- tunnel en de Sint-Gotthard zijn de veiligheidseisen stevig aange scherpt. Het aantal nooduitgan gen is ondermeer verdubbeld. De 'Somporttunnel' is met na me bedoeld om de grensover gangen bij La Jonquera en Irun, in het uiterste oosten en westen van de Pyreneeën, te ontlasten. De nieuwe onderdoorgang ver bindt Zaragoza via de N-330 met de snelweg Toulouse-Bor deaux. De verwachting is dat veel vrachtverkeer van de nieu we route gebruik zal maken. Een probleem echter is dat Frankrijk de toegangswegen tot de tunnel nog niet klA* heeft. Tot grote ergernis van de Spanjaarden is de beloofde verbetering van N- 134 die de 85 kilometer lange verbinding vormt met de auto weg, nog niet uitgevoerd. Frank rijk heeft laten weten dat dit voorlopig ook niet zal gebeuren omdat er geen geld voor is. Spanje heeft altijd grote druk uitgeoefend op de aanleg van de Somporttunnel. De Fransen wa ren veel terughoudender omdat de toegangswegen dwars door een natuurgebied lopen. Het grootste deel van de Som porttunnel ligt op Spaans grondgebied. Spanje heeft het leeuwendeel van de 254 miljoen euro voor het project betaald.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7