'Met een grasmaaier red je het milieu niet' BINNENLAND 2 je geen sociaal te zijn' geld meer om 'Straks heb HOC 156 zaterdag l8 januari 2003 ongepast! Misplaatst! Dat er in de Derde Wereld geen kiezers van ons zitten heeft er niets mee te maken!" lk 1^in (links) en Agnes Kant. Het is laat en Agnes Kant ram melt van de honger. Dus komt er een biefstuk op tafel. CDA- staatssecretaris Joop Wijn moet die avond nog koken voor vrien den, en kijkt toe hoe de vork in het sappige vlees verdwijnt. „Nou, eet smakelijk. En niet de groenten overslaan!" Enkele minuten later heeft de hartelijkheid al plaats gemaakt voor fel debat. De SP zou het land met een catastrofaal eco nomisch beleid naar de rand van de afgrond voeren, luidt zo'n beetje het verwijt van Wijn. Kant bijt van zich af. „Ho, ho! Het is onjuist dat de economie met onze plannen in het slop raakt. Dat is gewoon niet waar!" De vraag was, hoe slecht het er eigenlijk voor staat in Neder land. Joop Wijn, handzaam dos sier bij de hand, kent de cijfers uit zijn hoofd. „Wat moet ik zeg gen? Volgend jaar 100.000 werk lozen meer. De investeringen van het bedrijfsleven lopen acht procent terug. De export is zes procent ingezakt." Kant: „Die cijfers kan ik niet be strijden. Maar we moeten ook niet overdrijven. We boeren economisch nog niet achteruit. Ons verschil van mening zit veel meer in de vraag hoe je met de problemen omgaat. De SP kiest voor overheidsinvesteringen, juist in economisch slechte tij den. En daarvoor halen we een deel van de 14 miljard terug die Paars aan lastenverlichting heeft uitgekeerd." Wijn: „Dat beleid van lastenver lichting was onverstandig, dat zijn wij met elkaar wel eens. Maar nu de lasten met vijf mil jard euro verhogen is echt on verstandig. Een verkeerd sig naal." Kant: „Kom kom. De vennoot schapsbelasting een half pro cent hoger heeft echt geen dra matische gevolgen. Met dat geld verbeteren wij het onderwijs, de zorg en het openbaar vervoer en daar profiteert het bedrijfsleven óók van." Investeren in de publieke sector is prima, maar er moet wel geld voor zijn, betoogt Wijn. „Het moet solide gebeuren. Het CDA investeert ook, maar verliest de overheidsfinanciën niet uit het oog. Als je daar niet op let, heb je over 25 jaar geen geld meer om sociaal te zijn. De SP schiet te ver door en de prijs die je be taalt is dat het ondernemerskli maat verslechtert. En dóór wordt het geld verdiend, niet in 'Nederland boert economisch nog niet achteruit' Den Haag." Kant reageert: „Volgens het Centraal Planbureau groeit de economie met ons beleid 2,5 procent per jaar. Nederland heeft nog steeds een heel gun stig vestigingsklimaat voor het bedrijfsleven. Maar ik laat me niet aanleunen dat wij geld uit geven dat er niet is. Op de lan gere termijn willen wij de staats schuld wel degelijk aflossen." Wijn, bijterig: „Maar de komen de jaren laten jullie de tekorten oplopen. Dat deed Den Uyl eveneens, in de jaren zeventig, en we weten hoeveel schade dat heeft veroorzaakt." De SP, meent Kant, doet iets wat veel partijen niet aandurven: ba kens verzetten en keuzes ma ken. Zo moet het inkomen in Nederland worden herverdeeld: hogere lasten voor topinkomens en beperking van de hypotheek- rente-aftrek. De uitkeringen kunnen dan acht procent om hoog. Kant: „Het CDA vindt dat iedereen moet inleveren, óók de minima. Ik zeg het maar rond uit: dat vind ik asociaal. Die mensen kunnen het niet mis sen. Sterker: ze verdienen meer." Wijn, nu in het defensief: „De lage inkomens worden door het CDA wel degelijk ontzien. Maar de uitkeringen in deze tijd acht procent verhogen, zoals jij wil, dat vind ik echt Agnes in Won derland." Over de hypotheekrente heeft Wijn nog een vraag. Geldt de beperking van de aftrek boven 220.000 euro ook voor bestaan de gevallen? Kant: „Ja, want anders krijg je rechtsongelijkheid. Wij beseffen wel dat we daarmee mensen in de problemen kunnen brengen, dus beginnen we geleidelijk met de hoogste inkomens. Mensen die een hypotheek van een mil joen hebben zullen het meteen gaan merken." Wijn valt bijna van zijn stoel. „Dus dan tast je bestaande rechten aan! Mensen hebben hypotheekcontracten van soms 25,30 jaar afgesloten. Ik vind dat onverantwoord! Kant: „We zullen het zodanig in voeren dalfnen zich kan aan passen aan de hogere hypo- theeklast." Inmiddels is anderhalf uur ver streken. In het stampvolle res taurant-café worden de tafels af geruimd. De kloof tussen CDA en SP op sociaal-economisch terrein is voorlopig niet te over bruggen, concluderen Kant en Wijn eenstemmig. Kant: „Het CDA zoekt zijn heil bij de WD. Met Balkenende kunnen wij geen akkoord sluiten." Wijn zegt, zuinigjes: „De SP is wel iets minder radicaal dan vroeger. Maar als je het mij vraagt: nog steeds te radicaal." je haalt geld weg bij mensen die creperen om de kiezer in Neder land een nieuwe boot te laten kopen." Eerdmans: „Dat vind ik door Paul Koopman en Peet Vogels Amsterdam - Kunnen de uitke ringen wel omhoog of moet ie dereen de buikriem aanhalen? Agnes Kant (SP) en CDA-staatsse- cretaris Joop Wijn (economische zaken) betwisten eikaars recep ten tegen de malaise. Een twee gesprek over één van de belang rijkste thema's van de campagne: de economische neergang. Wijn: Jullie schieten zo dóór!" ders: „Per dag staan we gemid deld twintig minuten stil en dat is niet alleen slecht voor de eco nomie, maar ook voor het mi lieu. Door de wegen snel te ver breden geef je lucht aan het we genpark! Dat helpt wel degelijk Met het oplossen van knelpun ten wordt echt heel Nederland niet geasfalteerd, wat je weieens hoort." Rouvoet werpt tegen: „Wat je in elk geval wèl krijgt is dat het landschap verder versnippert. Wat mij stoort is dat wij in Ne derland denken dat we een soort grondrecht op mobiliteit hebben. Ik zeg: in het belang van het milieu en de leefbaar heid zou je onnodig vervoer moeten afremmen. De LPF doet precies het tegenovergestelde. Jullie willen be vorderen dat de mensen méér reizen, des noods in een derde boot of vierde vakantievlucht. Maar dan schrijf je het milieu af!" Het gesprek komt op de span ning tussen economie en het milieu: hoe meer groei, hoe meer vervuiling. Rouvoet zet uiteen dat Nederland de inter nationaal afgesproken vermin dering van broeikasgas niet haalt en daarom het beleid moet verscherpen. Eerdmans tilt daar wat minder zwaar aan. „De eco nomie moet nu bevorderd wor den. De LPF is de enige partij die dat via lastenverlichting doet: drie miljard euro. We wil len dat de mensen weer gaan uitgeven. Overigens, als de eco nomie lekker draait is dat ook een motor voor het milieu, want dan heb je meer geld om daar wat aan te doen." De lijsttrekker van de Christen- Unie reageert geschokt. „De economische crisis is toch niet zo diep dat we nu geen aan dacht meer hoeven te besteden aan mondiale vraagstukken? Het broeikasprobleem verdwijnt niet als je er niet meer over praat." Eerdmans: „We moeten er wel aan werken, dat vinden wij óók Maar jij zegt: ik roei tegen de stroom in. Ik zeg: ga met de stroom mee, want dat is precies wat de mensen willen. De kiezer hoor je niet meer over milieu. Overigens zijn wij er niet tegen dat de vervuiler betaalt. Wie in zijn tuin twee uur lang onnodig zijn grasmaaier laat razen mag van mij een boete krijgen." Rouvoet grijnst: „Met een gras maaier red je het milieu niet. En ook niet door kerncentrales open te houden, zoals de LPF wil." Eerdmans: „Kernenergie is veilig." Rouvoet: „Met het kern afval creëer je de milieuproble men van onze kinderen. Het interview eindigt stekelig. Rouvoet wil nog even kwijt dat de LPF de Nederlandse groei wil bevorderen ten koste van ont wikkelingshulp. „Daarop bezui nigen jullie 400 miljoen. Is dat omdat daar geen kiezers van jul lie zitten? Dat zit me echt hoog." Eerdmans: „Nee, wij verdelen de budgetten anders. Laten we wel zijn: dat geld is wel van ons, opge bracht door de Nèderlandse be lastingbetalers. Wij leggen ande re prioriteiten." Rouvoet: „Maar Slechte service tegen hogere prijzen. Het is een schande." Een beter openbaar vervoer staat hoog op het wensenlijstje van alle partijen. De vraag is na tuurlijk: wat hebben zij daarvoor over? Of moet misschien de au to toch voorrang krijgen? De LPF trekt een miljard euro uit voor het spoor, de Christenunie blijft daar met een extra investe ring van 100 miljoen bij achter. Maar daar staat tegenover dat de ChristenUnie minder bezui nigt op andere begrotingspos ten. Waar moet het geld voor wor den gebruikt? „Met name veilig heid!", benadrukt Eerdmans. „Zelfs de conducteurs durven de trein niet meer in tegenwoor dig." Rouvoet zegt: „Ben ik het mee eens. Als conducteur moet je zo langzamerhand een zwarte band karate hebben. Net als de LPF zijn wij tegen de extra ta riefverhoging van treinkaartjes, maar ook de kwaliteit moet ver beterd." De wegen van LPF en Christen- Unie scheiden zich echter zodra het autoverkeer ter sprake komt. Eerdmans vraagt begrip voor de 'automobilist die eenzaam in zijn wagentje in de file staat'. De wegen moeten snel verbreed, de maximumsnelheid mag 's avonds naar 130 kilometer en het accijnskwartje van Kok moet onverwijld worden teruggege ven, vindt hij. Eerdmans: „Dat laatste is een harde garantie. Wij gaan alleen in een kabinet zitten als dat kwartje wordt teruggege ven. Het is voor ons een breek punt." Rouvoet: „Wij zeggen: probeer voor dat kwartje goede dingen te doen voor het openbaar ver voer. Dat zou onze keuze zijn. Knelpunten in de wegen moet je overigens wel aanpakken, maar je bent er niet door de wegen te verbreden. Dan krijg je bredere files in plaats van kortere files." Eerdmans ziet dat volstrekt an lul Koopman B van Soest - Nu het economisch at, moet het milieu 1 pas op de plaats ma lt de LPF. Dat is nu ty- n bewijs van kortzichtig ie, meent André Rou- t Eerdmans (nummer 2 F-lijst) en de lijsttrekker (Christenunie in debat !t spoor, de files en het mi- 5 wat verlaat, want de weer eens niet op tijd. maak ik het ook nog re- mee dat ik moet staan le klas roken, terwijl kaart eerste klas heb", it hij. LPF-Kamerlid Joost jans, op de fiets naar de k gekomen, beaamt: (oor dondert in elkaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5