'Ik ben een zwevende gelovige' OOG in OOG O Q O— De vragen De regels Menno Bentveld, geboren op 22 juni 1967, begon zijn te levisiecarrière bij Veronica. Sinds 1995 werkt hij bij de Vara als presenta tor van avontuur- en techniekpro gramma's zoals Ju les Unlimited en De Ontdekking. Bent veld woont in Lei den, is getrouwd en heeft drie kinde door Silvan Schoonhoven ZATERDAG 18 JANUARI 2003 ER BU Menno Bentveld: „Als je alleen bent, kijk je anders naar de zaken om je heen. Je moet de dingen met jezelf bespreken en zelf verwerken. Ik kan het iedereen aanra den." Foto: Hielco Kuipers 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? „Pas geleden moest ik onverwacht invallen op een zware klus voor tweehonderd ma nagers en directeuren uit Amerika. Naast het televisiewerk doe ik af en toe wel eens bedrijfspresentaties, vandaar. Het ging over business, software, tools, IT en dat soort jargon. Ik zag al die stropdassen in de zaal en wist: dit had ik niét moeten doen. Ik werd snel nog even gebriefd, een kwartier voor het begon. Twee minuten ervoor ging ik naar de wc en dacht: het liefst verdween ik nu door het afvoerputje. Ik stond op het podium en had geen idee waar ik het over had, terwijl de hele zaal vol zat met mensen uit de top van het vakgebied. Uiteindelijk ging het nog niet eens onaardig, maar mijn fout was dat ik probeerde te doen of ik me wél goed had voorbereid. Eigenlijk had ik gewoon voor de zaal moeten zeggen: jon gens, moet je horen, ik ben pas vannacht gebeld, ik weet er geen fuck van, maar we maken er een leuke dag van." 26. Is seksualiteit belangrijk in het leven? „Heel belangrijk. Tja, wat moet ik erover zeggen? Seks en liefde zijn voor mij onlos makelijk met elkaar verbonden. Ik heb er nooit van de ene op de andere dag allerlei scharreltjes op na gehouden. Ook one night stands heb ik nooit gehad. Ik ben behoor lijk monogaam. Als ik iets met een meisje had, moest het altijd méér betekenen. Het mooiste is toch als seks en liefde bij elkaar horen, dat je dat alleen met die speciale persoon deelt. Van mijn partner verwacht ik uiteraard hetzelfde. Ik ben zeveneneen half jaar getrouwd, en nog steeds naar volle tevredenheid. Ik heb geen heimwee naar de vrijheid van vroeger." 43. Gaat u wel eens alleen uit? „Niet naar een kroeg of restaurant. Wel komt het voor dat ik tijdens opnames in het buitenland tussendoor een paar uur vrij heb. Dan pak ik meestal wel een museum. In een buitenlandse stad is dat altijd het museum van moderne kunst. In Washing ton heb je een ruimtevaartmuseum, met de Gemini en de eerste ruimtecapsules. Dat móét je ooit gezien hebben. Alleen het nachtleven induiken, dat doe ik niet. De keren dat ik vrij heb, doe ik dat met vrienden. Ik ga niet in mijn eentje in een kroeg in Amsterdam zitten. Wel ben ik al leen op reis geweest, naar Kenia. Twee we- ken voor mijn vriendin zou komen, was ik daar al in m'n eentje. Maar dan merk je dat het bijna lastig is om alleen te blijven, zo snel heb je contact met andere reizigers. Als je alleen bent, kijk je anders naar de za ken om je heen. Je moet de dingen met je zelf bespreken en zelf verwerken. Ik kan het iedereen aanraden." 3. Als u nu een ander beroep zou nwgen kiezen, wat zou u dan worden? „Ik zou acteur worden. Ik heb in Leiden al tijd veel toneel gespeeld. Een toneelpro ductie is een prachtig, langdurig proces. In clusief eindetoos schaven, ruzie maken met de regisseur en dergelijke. Het optreden voor een zaal met publiek is heel anders dan voor de televisie, waarbij je alleen die lens voor je hebt. De ene avond in een the ater gaat het goed, een andere avond slecht. Dat mis je bij televisie. Als ik helemaal niet meer in de spotlights zou mogen staan, zou ik boswachter willen worden. Dat is een droom van jongs af aan. Op de middelbare school moest ik een be roepentest invullen. Met die droom in het achterhoofd vulde ik iedere vraag zodanig in, dat er niets anders dan het beroep van boswachter uit kon rollen. De uitslag viel tegen: ik moest naar de landbouwhoge school volgens de test. Maar ik wilde het bos in, om 's nachts te jagen op stropers met een geweer. Herten redden. Nog steeds vind ik het leuk om met mijn kinderen naar buiten te gaan, keutels te zoeken en over de natuur te vertellen. Trektochten, ontberin gen, ik houd er wel van. In Jules zitten ook veel van dergelijke buitensportachtige din gen." 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? „Natuurlijk zijn er mensen die je liever niet meer tegenkomt. Maar een toegestoken hand weigeren? Nee. Als iemand die me een trucje had geflikt me de hand toesteekt, zou ik die hand juist pakken en die vent over mijn schouder werpen! Maar ja, eigen lijk zijn mij nooit zoveel trucjes geflikt. Stel je voor: je bent in de gelegenheid Osama bin Laden te ontmoeten en te interviewen. Natüürlijk geef je die man dan een hand. Ik ben nogal vergevingsgezind. Na een ru zie zou ik toch altijd proberen weer tot el kaar te komen. Twee vrienden van me zijn gebrouilleerd geraakt door een zakelijk conflict. Dat ging tot de kantonrechter aan toe. Ze spreken elkaar nu helemaal niet meer. Toen ik van die ruzie hoorde, moest ik verschrikkelijk lachen, ik gelóófde ge woon niet dat je over iets zakelijks ruzie kan krijgen. Weigeren een hand te schud den is eigenlijk een teken van onmacht. Pim Fortuyn liet zich natuurlijk verschrik kelijk kennen, toen hij die hand van Paul Rosenmöller weigerde." 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? „De afgelopen 35 jaar, maar dat is mis schien een vervelend antwoord. Laat ik vooropstellen dat ik mezelf een bevoor recht mens vind. Ik heb een hele mooie jeugd gehad, een fantastische middelbare schooltijd, een geweldige studententijd, en ik werk nu tien jaar bij de televisie. Ik heb de vrouw van mijn leven ontmoet. Een per fect match, mag ik wel zeggen. Het hebben van kinderen trelct een enorme wissel op je energie en je relatie, dat wel. Maar ook die fase zou ik niet willen missen. Ik ben ie mand die heel bewust geniet, van elke pe riode in het leven. We hebben net een dochtertje, ons derde en laatste kind. We realiseren ons daardoor dat we het op groeien van een kind voor het laatst mee maken. Elke dag wordt ze weer een beetje groter. Alles nog even goed opnemen dus. Dat deed ik ook tijdens mijn studententijd. Ik realiseerde me: dit maak ik nu mee, dan is het afgelopen en komt het nooit meer te rug. Het lijkt me ook niet prettig als je op je 35ste nog steeds de vrijheden hebt die je in je studententijd had. Dat was toen mooi, maar ik wfl nu helemaal niet meer elke dag naar de kroeg. Op een gegeven moment krijg je behoefte aan verantwoordelijkheden en zorgen voor iemand anders. Dat betekent dat je andere dingen in moet leveren. Als ik er dan een periode uit zou moeten pikken, dan is het de tijd dat ik samen met mijn vrouw zeven maanden door Zuid- Amerika reisde. Dat zou ik zo over willen doen." 36. Bent u gelovig? „Hm, dat is een goeie. Op het Vlietland College kregen we les in hindoeïsme, boed dhisme en de islam. Religie interesseert me wel, maar vanuit een cultureel oogpunt. Ik ben katholiek opgevoed en behoorlijk bij belvast, maar in de puberteit begon het ge loof te wankelen. Nu kost het me steeds meer moeite om nog te geloven in een god. In de bijbel, de koran, de thora en de Bhag- avadgita staan ongetwijfeld veel goede din gen, waarop onze cultuur is gefundeerd en waar je naar moet leven. De tien geboden bijvoorbeeld. Ik vraag me alleen af of je daar dan nog een geloof voor nodig hebt. Waarom grijpt die Almacht niet in op het wereldtoneel, als hij bestaat? Ik zie om me heen meer bewijzen dat Hij niet bestaat, dan wel. Ik zie godsdienst als een cultureel ver schijnsel, iets dat mensen nodig hebben. Ik heb veel respect voor de goede dingen en de troost die religie brengt. Begrijp me niet verkeerd, ik vind het geen slechte zaak dat mensen de godsdienst zelf verzonnen heb ben. Mensen hebben ook kunst nodig, en vertier, die hebben ze ook voor zichzelf be dacht. Eigenlijk ben ik een soort zwevende gelovi ge. Misschien kom ik wel op het atheïsme uit, uiteindelijk. Ik geloof sterk in de eigen verantwoordelijkheid van mensen. Je moet geen verantwoordelijkheid afschuiven, niet op Den Haag en ook niet op de Heer. Ie dereen klaagt altijd maar vol verontwaardi ging over milieuvervuiling, en dat de hoge heren daar eens iets aan moeten doen, maar ze schudden wel de asbak leeg naast hun auto. Datzelfde voel ik ten opzichte van de kerken. Als je een zwarte plek hebt op je ziel, moet je daar zélf wat aan doen." 49. Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? „Een groot deel van wat liefde is, valt niet te omschrijven. Maar mijn vrouw en ik staan grotendeels op eenzelfde manier in het leven. We leven allebei naar het - wat afgezaagde - motto carpe diem, pluk de dag: we genieten bewust van wat we heb ben. Dat we gezond zijn, dat onze ouders nog leven. We zijn allebei nuchter en vin den dat je niet teveel moet klagen. Ik vind mezelf ook wel een leuke vader, die veel dingen doet met zijn kinderen en met ze op pad gaat. Mijn vrouw en ik delen hetzelfde gevoel voor humor. Ik denk dat ze me van tijd tot tijd wel grappig vindt." 22. Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Aan vakantie. Reizen is duur; je moet wel heel veel uitgaan of heel veel cd's kopen, wil je over de kosten van bijvoorbeeld een wintersport heengaan. Ik heb een hekel aan mensen die als ze eenmaal op reis zijn, al tijd maar klagen over de kosten van vakan tie. Backpackers hebben daar een handje van. In Ecuador beklaagden ze zich erover dat ze voor een natuurpark wel tien dollar moeten betalen bij de parkwachter, die daar zat op een ouwe stoel. Echt, daarmee halen ze het bloed onder mijn nagels van daan. Erg gênant om daarover tekeer te gaan. In Nederland ga je voor 25 gulden naar de film, en dan ga je daar zitten zeu ren tegen die zielige rangers op hun kapotte laarzen! Inderdaad, kinderen zijn ook duur, hoewel ik bij god niet zou weten hoeveel een kind per maand kost. Natuurlijk moeten mijn vrouw en ik ook wel kijken hoeveel geld er ingaat en wat er uitgaat, maar we verkeren gelukkig in de positie dat we niet hoeven te bezuinigen op de luiers." 33. In welke andere periode had u graag geleefd? „In 1870. Maar dan wel op voorwaarde dat ik wat geld heb. De neiging is natuurlijk om terug te willen naar zoiets als de Middel eeuwen, maar er zijn zat periodes waarin je echt niet wil leven, als veensteker of als ma troos. Het leven in de meeste periodes was voor de meeste mensen slecht en naar. Dus ik wil best terug, maar dan wel als lid van de gegoede burgerij. Aan het eind van de negentiende eeuw ge beurde er enorm veel. We denken dat er in deze tijd veel gebeurt, dat chips steeds klei ner worden en dat we op de maan hebben gestaan. Dat is ook heel bijzonder, maar een eeuw geleden gebeurde er minstens even veel. Een periode waarin de schilder kunst een enorme ontwikkeling doormaak te. Het impressionisme kwam, Van Gogh leefde, en de basis voor de hele moderne kunst werd gelegd. Een echt keerpunt. En kijk naar de uitvindingen uit die tijd: film, fotografie, geneeskunde. Je kreeg ontdek kingsreizen en de opkomst van het toeris me. In het programma De Ontdekking pro beren we ook te laten zien dat de kennis en techniek van nu te danken zijn aan de nieuwsgierigheid, de beslissingen en de oorlogen van toen. Het feit dat we nu die hele DNA-kaart op een rijtje hebben, is te danken aan honderden jaren voorberei ding, niet omdat we nu van die slimme rak kers zijn. Als ik een andere periode zou moeten kie zen, dan nam ik het snijvlak tussen Middel eeuwen en Renaissance. Ook zo'n rumoeri ge periode: Europa komt uit de donkere Middeleeuwen, waarin de mensen alleen maar geloofden in God en hel en verdoe menis. In de Renaissance ontwikkelde zich een hele andere kijk op het leven, met de opkomst van de wetenschap. De mensen gingen veel meer denken vanuit de ratio. De wereld is rond, niet plat. Ik hou wel van romantische, turbulente periodes, ja. Ie dereen is dan op zoek, maar niemand weet waarnaar. Dat weten we pas achteraf. Veel onrust heerst er in zulke tijdvakken, on macht ook. Men voelt dingen wankelen, maar weet niet wat daarvoor in de plaats komt. Misschien zitten we nu wel opnieuw in zo'n periode; een boeiende gedachte vind ik dat. Mogelijk kijken we op deze tijd vol onmacht en onzekerheid achteraf ook wel terug als een hele mooie en bijzondere pe riode om mee te maken. Ook wetenschap pelijk is het een spannende tijd. Denk maar aan technieken als klonen. Het is heel mak kelijk om te roepen: niet doen, dat klonen, het mag niet. Zelf vind ik het ook wel zorge lijk wat ik erover hoor, maar je weet dat ze het toch gaan proberen. Misschien zeggen ze over 500 jaar wel: jeetje, dat we ons daar toen zoveel zorgen over hebben gemaakt." finish 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens allés zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. W

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 47