DZB Leiden heeft tij tegen Sociale werkvoorziening Leiden worstelt met tekorten, regeringsplannen en economie Chic toch, die entree? Het pand is eigenlijk veel DZB'ers werken 'naar vermogen' en in 'ei gen tempo'. „Er zijn mensen die twee uur per dag komen, omdat meer niet gaat." Keizer ziet de bui al hangen, bij een paar mensen van wie het tijdelijke werkcontract afloopt: „Ik heb hier een man die daarover nu al hartstikke verdrietig is. Die gooit z'n kop in de wind. Als hij hier niets anders kan doen zit hij straks gewoon weer achter de geraniums." Over WlWers heeft Keizer een andere op vatting dan Klok. Hij vindt dat sommigen wel gebaat zijn bij een vaste baan in de soci ale werkvoorziening. „We hebben hier een vrouw die tot haar 38ste nooit heeft gewerkt. Niet zozeer omdat ze iets mankeert - al is ze wel licht verstandelijk gehandicapt - maar omdat werken in haar milieu niet geldt als iets vanzelfsprekends. Maar die heeft het hier nu hartstikke naar haar zin. Maar ook daar geldt dat het contract na twee jaar op houdt en ze dan waarschijnlijk weer thuis gaat zitten." Toch zijn er ook WlW'ers die na enige tijd de weg naar het bedrijfsleven vinden. Keizer wijst een vrouw aan met ingevlochten blauw en zwart haar en bontgekleurde make-up: „Ze is zó blij met die overstap." Ook bij werknemers die over goede kwalitei ten beschikken, blijkt doorstroom naar regu liere arbeid een lastige kwestie. Keizer: „Sta ge lopen gaat altijd prima, maar dan. Het komt er meestal op neer dat ze die goede stagiaire toch geen vaste baan aanbieden. Ik werk hier nu vijftien jaar en zie de meesten niet verder komen dan hier." Keizer vindt, net als Klok, dat niet alles on dergeschikt moet worden gemaakt aan de uitstroom-doelstelling. „De mensen doen hier hun werk toch? Ze verdienen hun cen ten. En je ziet veel mensen hier echt op bloeien, omdat ze het naar hun zin hebben." De sociale werkplaatsen hebben hun eigen cao, die veertig schalen telt. De laagste schaal begint op 1.208 euro bruto per maand; de hoogste schaal is maandelijks 3.840 euro. De afdeling van Keizer is groot en druk en telt 63 werknemers van diverse pluimage. 'Van jong tot oud en van hoog tot laag' ver-# richten lichte werkzaamheden die deel uit maken van de productie van transportlei dingen. Ze worden verkocht aan een kippen slachterij. Agaath van Vliet is een van de krachten op de afdeling montage. Ze vierde onlangs haar 40-jarig jubileum en kreeg bij die gelegen heid een gouden speld en een oorkonde van de gemeente uitgereikt. Van alles heeft ze al gedaan in de sociale werkvoorziening. Krul spelden maken, bezems, wol pluizen, kleur boeken maken, kussenslopen en operatiela- kens ('lakens met een gat') inpakken. „En ik heb het nog steeds naar m'n zin", zegt ze la chend vanachter haar machine, die ze ge bruikt om spoelen te maken. rknemers aan het werk op de montage-afdeling, waar transportleidingen voor een kippenslachterij worden gemaakt. DZB Leiden biedt werk aan zo'n 1500 personen uit de Leidse regio (Leiden, Leiderdorp, st, Alkemade, Voorschoten, Zoeterwoude) en is daarmee een van de grotere werkgevers in dit gebied. Het succes van DZB (voorheen De Zijl Bedrijven) is misschien wel de belangrijkste oorzaak van de huidi ge financiële nood. De sociale werkvoorziening biedt een record aantal mensen werk, maar kampt tegelijkertijd met torenhoge tekor ten. De nieuwe directeur, Adriaan Klok, moet het paradepaardje van de gemeente noodgedwongen om toveren in een 'gewoon' werk paard. door Erna Straatsma onder meer het mooiste gebouw op bedrijventerrein Roomburg is dat van DZB. Een imposant en luxueus pand met uitzicht op het Rijn-Schiekanaal. De bezoeker be treedt een ruime hal met doorkijk naar het grote bedrijfsrestaurant in het hart van het gebouw. Aan weerszijden bevinden zich een metaalwerkplaats, een drukkerij, een monta geafdeling, een confectieafdeling en een gro te keuken. De voorkant bestaat uit groten deels in glas opgetrokken kantoorruimte voor de 'ondersteunende diensten'. Alles heeft de gemeente Leiden er de afgelo pen jaren aan gedaan om van de sociale werkvoorziening een 'gewoon bedrijf te ma ken. Misschien daarom ook die nieuwe naam, DZB Leiden, die de link met een soci ale werkvoorziening geheel verhult. „Wij zijn een gewoon bedrijf, met iets andere werkne mers", zegt communicatiemedewerkster Jeannette Pels. DZB Leiden biedt werk aan zo'n 1500 perso nen uit de Leidse regio (Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Alkemade, Voorschoten, Zoeter woude) en is daarmee een van de grotere werkgevers in dit gebied. Ongeveer een kwart van de DZB'ers werkt in het gebouw aan de Le Pooleweg, de rest werkt op diverse locaties. Het zijn heel wat 'extra handjes'. Schrap je deze banen, zoals het huidige kabinet heeft voorgesteld, dan kom je erachter hoe afhan kelijk we inmiddels zijn van gesubsidieerde arbeid. Zo levert DZB onder meer personeel aan kinderdagverblijven, fietsenstallingen en rondvaartboten. Verder zijn er schoonma kers, onderhoudsmedewerkers (onder ande re voor sportaccommodaties), kwekerijper- soneel, brugwachters en divers personeel in de gezondheidszorg. Roomburg Lange tijd kon het niet op bij - wat in de volksmond nog steeds heet - De Zijl Bedrij ven. Het aantal werknemers verdubbelde in tien jaar tijd: van 870 in 1989 naar bijna 1600 in 1999. Het onderkomen aan de Touwbaan werd verruild voor het prestigieuze gebouw op Roomburg, dat 34 miljoen gulden kostte. Groenlinks-wethouders Hans de la Mar en Jan Laurier lieten geen gelegenheid onbenut om te pronken met hun paradepaardje, dat de concurrentie met andere bedrijven en thousiast aanging. „DZB is diep geworteld in stad en regio", zei Laurier in september 1999, bij de opening van de nieuwbouw op Roomburg. „De 1600 medewerkers stralen een grote trots en zelfbewustzijn uit. Daarin zit de kern van het geheim van Roomburg." De sociale werkvoorziening zette de uit stroom van werknemers naar reguliere ar beid hoog op de agenda, mede vanwege ver anderde wetgeving. Laurier voerde een lan delijk unieke 'Leidse cao' in om WIWers (in schakeling langdurig werklozen) aan betere arbeidsomstandigheden (binnen de sociale werkplaats) te helpen. Al met al was DZB Leiden een voorbeeld voor andere sociale werkplaatsen, vond minister Klaas de Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) die een onderzoek naar het 'geheim van Roomburg' begon. De ommekeer kwam een jaar later, toen di recteur Gerard Bovens na elf jaar vertrok. Enkele miljoenen guldens kwam de vertrek kend directeur te kort. Niets om over te treu ren of om je voor te schamen, zei hij er met een achteraan: „Ik zou het liever omdraaien De gemeente had al die jaren financieel geen omkijken naar haar sociale werkplaats Het zou eens tijd worden dat de ge meente nu over de brug komt." Veel stof deden de opmerkingen van Bovens niet opwaaien. Pas in 2002 kwamen de ver wachte tekorten van DZB weer in de politiek ter sprake, toen accountantsbureau Ernst Young een vernietigend rapport presenteer de over verwachte miljoenentekorten en ja renlang 'mismanagement'. Het geconsta teerde 'gebrek aan politieke sturing en kos tenbeheersing' leidde begin 2002 tot de val van Jan Laurier. Voor de 1500 werknemers is het een zuur verhaal. Een kwetsbare groep, die jarenlang met succes heeft gewerkt aan de eigen emancipatie heeft het tij ineens tegen gekre gen. Forse bezuinigingen zijn noodzakelijk en de regering wil fors snoeien in gesubsidi eerde arbeid, ofwel de 'Melkert-banen'. De onzekerheid daarover heeft inmiddels geleid tot een vacaturestop bij DZB. Daarnaast worstelt de sociale werkvoorziening met de rijksopdracht om de uitstroom van werkne mers te bevorderen, in een minder gunstig economisch klimaat. Verkeken Adriaan Klok, die in oktober het stokje van interim-directeur Peter Anthonisse over nam, wist waaraan hij begon toen hij zijn in trede deed bij DZB Leiden. Maar de man, die drie jaar algemeen directeur van de sociale werkvoorziening in Vlissingen was en daar voor tien jaar in de directie van de Utrechtse sociale werkplaats zat, heeft zich deson danks een beetje 'verkeken' op de zaak. „Misschien naïef van mij, maar ik dacht dat er ten tijde van de interim-directeur al heel wat was gedaan om de tekorten terug te dringen. Dat het reorganisatieproces al ver gevorderd was. Ik kwam hier in oktober bin nen en na een paar weken kwam ik er al achter dat er nog héél veel te doen is." Over 2002 blijkt het tekort hoger dan tot voor kort werd gedacht: 4,5 miljoen euro. „Dat zal de gemeente Leiden moeten bijpassen, want dat is een gemeente wettelijk verplicht." Vreemd vindt Klok het dat Anthonisse in twee jaar tijd niets heeft kunnen bereiken bij het gemeentebestuur van Leiden. „In 2000 heeft hij al aan de bel getrokken, maar er is niets gebeurd. Het mondde pas begin 2002 uit in de val van Laurier." Ook na het vertrek van Laurier is er volgens Klok niets gebeurd om DZB weer uit de rode cijfers te krijgen. „Hele bergen nota's zijn er geschreven, maar men is niet overgegaan tot de implementatie van maatregelen." De vip-behandeling die Leiden gaf als het ging om de sociale werkvoorziening ziet Klok terug in de rode cijfers van dit moment. Aan dit pand zie je eigenlijk al dat DZB een beetje boven zijn stand leeft. Chic toch, die entree? Het pand is eigenlijk veel te mooi en dan bedoel ik: veel te duur. Overigens gun ik het de mensen die hier werken wel, maar ik hang er ook heel duidelijk een prijskaartje aan. Misschien is het in de jaren negentig al lemaal dusdanig goed gegaan dat dat voor een deel de oorzaak is van de huidige tekor ten. Welvaart en welzijn hebben veel met el kaar te maken. Ik snap ook best dat je het zo goed mogelijk wilt doen voor de mensen die in de hoek zitten waar de klappen vallen." Klok heeft de opdracht om de sociale werk voorziening in 2006 weer 'budgetneutraal' te laten opereren. „Ik kan nu nog niet zeggen of we dat gaan halen. Gaandeweg zul je zien hoe ver je komt." Om de inkomsten van DZB te verhogen, is ingrijpen op een aantal afdelingen noodza kelijk. „Er is nu nog een afdeling met ruim dertig mensen die, sorry dat ik het zo zeg, voor de kat z'n viool zitten te werken. Maar ik heb het hart niet om dat tegen die men sen, die heel trots zijn op hun werk, te gaan zeggen." En al zegt-ie het wel, dan is het probleem nog niet opgelost: „De werkzaam heden verdwijnen, maar de werknemers blij ven." Ook aan de kostenkant zijn maatregelen on vermijdelijk. „En dan kijkje toch al snel naar het gebouw. We zitten in een riante vrij staande villa, terwijl een twee-onder-een- kapwoning meer op zijn plaats is Of een huisje in de sociale sector." Toch heeft een verhuizing bij Klok geen prioriteit. „Je bent Directeur Adriaan Klok: „Aan dit pand zie je eigenlijk al dat DZB een beetje boven zijn stand leeft, te mooi en dan bedoel ik: veel te duur." Foto's: Hielco Kuipers zo vier jaar verder als je daar aan begint. Dit speciaal voor ons gemaakte gebouw verhu ren is moeilijk. En dan moet je ook nog eens iets nieuws voor jezelf vinden." Hij zou wel af willen van het strakke 'door- stroombeleid', dat eind jaren negentig is in gevoerd en nauwelijks vruchten afwerpt. De uitstroom voor werknemers in de WSW zit nog steeds iets onder de één procent. Lo gisch, dat de score niet hoger uitvalt, vindt Mok. Het rijk stelt veel te hoge eisen. „De in dicatie om hier te mogen werken is ver zwaard en tegelijkertijd is de doelstelling op het gebied van de 'uitstroom' verhoogd. La ten we nou eens niet langer onze kop in het zand steken en die discrepantie eruit halen." Het rijk verplicht DZB nu om bij alle nieuwe werknemers een 'instroomtraject' uit te stip pelen, terwijl bij menigeen al meteen duide lijk is dat regulier werk er niet inzit. Klok denkt dat de uitstroomambitie moet worden bijgesteld. Dat levert ook een kostenbespa ring op. „Ik denk dat je in het begin meteen een stukje kansberekening moet loslaten op een werloiemer. Als iemand hier binnen komt met veel handicaps, moet ik dan ook dat hele dure instrumentarium inzetten om iemand 'naar de arbeidsmarkt toe te leiden'? Voor Lauriers opvolger, Mohammed Rab- bae, zal het niet eenvoudig zijn om het roer om te gooien. Hij is per slot van rekening van dezelfde partij als de wethouder die we gens falend beleid het veld moest ruimen. Mok: „Die Leidse cao, die onder de stimule rende leiding van wethouder Laurier is inge voerd, heeft ertoe geleid dat wij ruim hon derd WlW'ers (langdurig werklozen die van wege allerlei oorzaken heel lang thuis zitten) in vaste dienst hebben moeten nemen. Dat is natuurlijk niet de bedoeling dat zij hier voor onbepaalde tijd komen werken." Op 'bestuurlijk niveau' wordt volgens Mok nu nagedacht over afschaffing van de 'Leidse cao' en invoering van de inmiddels landelijk tot stand gekomen cao. Zweetdruppels Henk Keizer is werkleider op de montage-af deling en al vijftien jaar verbonden aan de sociale werkvoorziening. „Het niveau van werknemers is in al die jaren beter gewor den. We hebben nu niet één persoon meer met het syndroom van Down. Er moet echt het nodige aan de hand zijn wil je hier te rechtkunnen." De problemen bij het door laten stromen, zoals Mok die schetst, herkent hij. „Je krijgt werknemers nu voor een maximale periode van twee jaar en dan moeten ze weg. Maar je ziet toch vaak dat mensen die hier eenmaal zitten, niet meer weg willen. Ze functioneren prima, maar op het moment dat je de druk gaat opvoeren en een gewone baan in het vooruitzicht stelt, gaat het mis. Dan parelen de zweetdruppels van hun gezicht." DZB mag zich dan profileren als gewoon be drijf: „Wat hier kan, kan nergens anders." ZATERDAG 18 JANUARI 2003 ER BIJ

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 43