Vluchtvakantie populair in Israël Oorlogsgevaar maakt Amerikanen onzeker 'Waar zult u straks zijn, als de raketten neerkomen?' ZATERDAG 18 JANUARI 2003 Calia Segal, een 6o-jarige huisvrouw uit Tel Aviv: „Voor de oorlog in 1991 maakte ik mij ongerust, maar nu ben ik echt bang." Foto: GPD/Ad Bloemendaal voor de pers gereserveerde waarne mingspost ingericht. Die biedt uit zicht op onder meer het centrum van Tel Aviv, de Middellandse Zee, de Ayalon-snelweg (de drukste ver keersader van Israël) en de voorstad Ramat Gan, waar in 1991 veel raket ten terecht kwamen die het centrum van Tel Aviv net niet haalden. Als het om de veiligheid en het com fort van de gasten gaat, is niets de mensen van het Sheraton teveel. Het hotel beschikt op alle verdiepingen over in totaal zestig schuilplaatsen van gewapend beton, voorzien van filterinstallaties tegen het binnen dringen van strijdgassen, water, tele foon, televisie, matrassen, lekkere hapjes en, niet onbelangrijk, 'chemi sche toiletten met een gordijntje ter verzekering van de privacy'. En wie nog steeds denkt dat de di rectie iets aan het toeval overlaat moet weten dat 'in tijden van oorlog en vrede' het onderhoud van dit al les in handen is van Meir Ben-Ari, voormalig commandant van de technische afdeling van de Israëli sche luchtmacht en een specialist in het beschermen van burgerbevol- king. Ook gewone buitenlandse gasten in Israël hoeven geen gasmaskers in hun koffer te stoppen. Het ministe rie van toerisme heeft vorige week alvast tienduizend beschermings pakketten naar de hotels gestuurd. En er zijn video-cassettes in vele ta len beschikbaar die het gebruik de monstreren. Wie niet in een hotel verblijft kan voor tweehonderd shekel (ongeveer veertig euro), waarvan de helft sta tiegeld, een gasmasker afhalen bij de filialen van een warenhuis. Zodra er echt oorlog uitbreekt zijn de maskers natuurlijk ook beschikbaar op het vliegveld van Tel Aviv. Welkom in Is raël! voor haar kinderen van 17,12 en 8. En een shmartav voor de anderhalf jaar oude Alin, die ze op de arm draagt. „De kinderen zijn bang. Op school zijn ze voorgelicht over che mische en biologische wapens en over het gebruik van de gasmaskers. Ze praten over bijna niets anders." Wie bang is en over genoeg geld be schikt voor een langdurig verblijf in het buitenland, zit opgescheept met het probleem: wanneer breekt de oorlog uit? Voor welke periode moet je reserveren? Lachish Tours heeft een ontsnappingspakket in de aan bieding waarvoor liefhebbers zich tegen betaling van vijftig dollar per persoon kunnen aanmelden. 'Waar zult u straks zijn, als de raketten neerkomen?' begint de advertentie van het reisbureau. Het antwoord is: op Cyprus. Snelle beslissers kunnen zich met hun vijftig dollar verzeke ren van een plaats in een van de vliegtuigen waarmee Lachish Tours een shuttle service naar het eiland zal uitvoeren wanneer de oorlog op het punt van uitbreken staat. Die ge luksvogels kunnen ook rekenen op een kamer in een hotel (vanaf 519 dollar per week). En als er nu eens geen oorlog komt, of als de inschrij ver op het laatste moment besluit thuis te blijven? Dan is de vijftig dol lar voor het reisbureau. Uitkijkposten Waar spanning heerst, zijn journalis ten. De Israëlische hotelindustrie is zich daar ook van bewust. Aanbie dingen voor kamers en uitkijkposten stromen binnen. Wie op de eerste rang wil zitten als Saddam zijn raket ten afvuurt kan bijvoorbeeld terecht in het Sheraton City Tower hotel. 'De ideale plek om de oorlog te ver slaan', adverteert de directie. Op de 37ste verdieping wordt een speciaal Galia Segal acht hij de kans klein dat Israël direct bij het conflict betrok ken raakt. „Maar met Saddam weet je het nooit en daarom heb ik onze maskers toch maar omgeruild voor nieuwe", voegt hij er meteen aan toe. De vorige oorlog heeft Shilo thuis uitgezeten en hij is van plan dat ook nu te doen. Maar mensen die de stad uit willen neemt hij niets kwalijk. „Wie bang is kan beter ver trekken", zegt hij. „Bang zijn is niet iets om je voor te schamen." Als Saddam nog over raketten be schikt en zou besluiten ze richting Israël te sturen, dan vormen Tel Aviv en zijn randgemeenten opnieuw het belangrijkste doelwit. Volgens opi niepeilingen is een kleine drie pro cent van de bevolking van het gebied van plan de komende oorlog in het buitenland uit te zitten. Dat wil zeg gen dat tegen de tachtigduizend mensen serieus overwegen eind ja nuari of begin februari op het vlieg tuig te stappen. Niet iedereen zal de daad bij het woord voegen, maar het aantal reserveringen neemt nog steeds toe. Yossi (36) en Irit (30) Dural uit Tel Aviv hebben al besloten hun biezen te pakken. „We willen hier zo ver mogelijk vandaan, bij voorkeur naar het buitenland", zegt Yossi. Hij geeft grif toe 'zonder meer doodsbang' te zijn. Dat heeft alles te maken met hun tien dagen oude, en nog naam loze, dochtertje dat Irit tegen zich aangedrukt houdt. Ze hebben voor alle zekerheid voor de baby toch maar een shmartav gehaald: een plastic tent met filtersysteem, ver pakt in een doos van blauw plastic. „In de vorige Golfoorlog waren we allebei nog vrijgezel", licht Yossi toe. „We maakten ons toen weinig zor gen. Maar nu, met een kind, is het anders. We voelen ons heel erg on zeker en kwetsbaar." Volgeboekt Het etiket landverraders dat de bur gemeester van Tel Aviv vluchtende inwoners in 1991 opplakte, zal niet meer uit de kast worden gehaald. Het was destijds immers vooral de massale uittocht die er voor zorgde dat de Iraakse sends niet meer dan een handvol slachtoffers maakten. In een recente opiniepeilingen ver klaarde zeven procent van de onder vraagden vast van plan zijn naar vei liger oorden binnen Israël te vertrek ken als het spannend wordt Maar de verwachting is dat hun aantal aanzienlijk zal stijgen als het echt tot oorlog komt. Favoriete bestemmin gen zijn Tiberias, Jeruzalem en Eilat. Voor februari is heel Jeruzalem al volgeboekt en de hotels in Eilat na deren hun maximum-capaciteit. Na twee jaar intifada en uitzichtioze leegstand kan er bij de hoteliers weer een glimlach af. Maar niet iedereen kan zich een we kenlang verblijf in een hotel permit teren. ,,A1 onze buren gaan naar Ei lat, maar dat zit er voor ons niet in. We hebben er het geld niet voor", verzucht Korin Arush (36) uit Tel Aviv. Ze heeft maskers opgehaald Een Israëlische soldaat demonstreert scholieren hoe ze hun gasmasker moeten gebruiken. Foto: AFP/Corel Cohen De burgers van Israël zien een oorlog tegen Irak met vrees tegemoet. Veel Israëliërs geloven dat Saddam Hussein, met de wapens die hij nog heeft, vreemde sprongen kan maken in de richting van hun land. In distributiecentra worden beschermings pakketten verkocht en reisorganisaties maken reclame voor ontsnappingsvakanties. door Ad Bloemendaal centrum, behangen met tien karton nen dozen. Iedere doos bevat een gasmasker, ontsmettingspoeder en een injectiespuit gevuld met atropi ne, tegen de gevolgen van zenuwgas. Ze brengt de beschermingspakket ten, de officiële aanduiding, naar haar auto en moet dan terug om er nog vijf op te halen. Ze is er op uit gestuurd door de hele familie, met inbegrip van zussen en neven. Ze hoopt dat de oorlog zal uitblijven, zegt ze, maar ze heeft er geen ver trouwen in. „Ik ben bang dat Irak opnieuw raketten tegen ons zal lan ceren. En dit keer met chemische of biologische ladingen." Denkt ze dat de beschermingspak ketten haar en haar familie zullen helpen? „Ik weet het echt niet, maar we voelen ons zo in ieder geval iets veiliger." Biezen pakken Ook Shmuel Shilo (58) denkt dat een oorlog tegen Irak onvermijdelijk is geworden. Hij woont in Herzliya, een noordelijke randgemeente van Tel Aviv, en is directeur van een in vesteringsmaatschappij. Anders dan Het distributiecentrum voor gasmaskers in het noorden van Tel Aviv zit samen in een gebouw met een begrafenison derneming. Bizar misschien, maar niemand lijkt er aanstoot aan te ne men. Nu een oorlog in Irak steeds dichterbij komt, haasten steeds meer inwoners zich hun oude gasmaskers om te wisselen voor een nieuwe, verbeterde versie, en, in het geval van gezinsuitbreiding, extra exem plaren in te slaan. Berichten dat de Amerikanen bereid zijn Saddam Hussein extra tijd te ge ven om zijn chemische en biologi sche arsenaal in te leveren zijn in Is raël met scepsis ontvangen. Bijna ie dereen lijkt ervan overtuigd dat de oorlog in de loop van de volgende maand uitbreekt. En de meeste mensen zijn geneigd te geloven dat een in het nauw gedreven Saddam met de wapens die hij nog heeft, vreemde sprongen kan maken in de richting van Israël. „Voor de oorlog van 1991 maakte ik me ongerust, maar nu ben ik echt bang", zegt Ga lia Segal, een 60-jarige huisvrouw uit Tel Aviv. Galia Segal verlaat het distributie Volgens opiniepeilingen steunt bijna tweederde van de Amerikanen mogelijke militaire actie van de VS tegen de Iraakse dictator Saddam Hussein. Achter die facade gaan angst en onzekerheid schuil. De realiteit is genuanceerder dan de cijfers. door Ans Bouwmans „Dat horen we vaak", zegt Carroll Doherty, de Irak-expert van het Pew Research Cen trum voor Publiek en Pers in Washington. De vraag is: hoe kan het dat het beeld van de opiniepeilingen niet overeenkomt met de onzekerheid over en aversie tegen een oor log in Irak die je vaak aantreft in het land. „Wat we gevonden hebben is dat er een soort algemene steun is voor gebruik van ge weld, maar zodra je doorvraagt blijkt het steun onder voorwaarden te zijn." Het is een enigszins schizofrene toestand, le ven in Amerika. Aan de ene kant is er het beeld van een bevolking die bijna net zo krijgshaftig als zijn president vindt dat er korte metten moet worden gemaakt met Saddam Hussein. Politiek debat over de voors en tegens van mogelijk militair ingrij pen is er nauwelijks geweest, want Republi keinen en Democraten waren vóór. Openlijk verzet blijft tot nu toe beperkt tot het inter net, advertentiepagina's in kranten en een handvol grote demonstraties. Het land lijkt in de richting van een onafwendbare oorlog te drijven, met af en toe een zorgelijke kant tekening in de krant. Aan de andere kant zijn er de informele ge sprekken met allerlei burgers van dit land, cfie spreken over weerstand en angst. Hoe moet je dat met elkaar in verband brengen? Het leven is altijd een stuk complexer en ge nuanceerder dan de abstracte werkelijkheid van een peiling, is in essentie de boodschap van Doherty. Iedereen is bang, Saddam Hus sein is een boeman, en het steunen van een hypothetische oorlog is niet zo moeilijk, zegt de Pew-medewerker. Eén zijn Wat ook meespeelt bij de peilingen is dat mensen achter hun president willen staan. In het post-11-september Amerika, is het idee van een oorlog steunen een vorm van solidariteit en patriottisme. „Het is één wil len zijn", zegt Chris, een van die 'gewone' Amerikanen. Wat niet wil zeggen dat als oor log een realiteit wordt, Bush nog steeds kan rekenen op massale steun. Dat zal afhangen van de omstandigheden, waarschuwen opi niepeilers. De steun zakt onmiddellijk in bij een grondoorlog of veel slachtoffers. Wie de straat op gaat - in dit geval een stukje van route 7 in de buurt van Washington - komt het hele scala emoties en opinies over Irak tegen. De niet-gëïnteresseerden die het te druk hebben met hun eigen leven, en geen enkele mening hebben. De economie is deze dagen zorg nummer één. Degenen die er niet aan wülen denken. „Je bent de eerste met wie ik er over praat", zegt een man van middelbare leeftijd die helemaal niets met oorlog te maken wil hebben. Mensen die in principe tegen oorlog zijn, maar er niet over peinzen daar buiten hun eigen kringetje iets mee te doen. „Ik bid elke dag voor vrede", zegt een caissière van su permarktketen 7/11. Dan is er de categorie 'het-zal-wel-nodig-zijn' die denkt dat ze in Washington wel weten wat ze doen. „Bewijs? Ik denk dat ze dat niet kunnen bekendma ken, omdat dan duidelijk wordt waar ze het vandaan hebben", zegt een jongeman. „Ik voel me verscheurd", zegt Diana, een jonge, vlotte meid in een sportzaak. Ze be hoort tot de grote groep aarzelaars, die ei genlijk niet goed weten wat te denken. „Ik ben bang dat er wapens zijn. Maar het is moeilijk om er vertrouwen in te hebben als het harde bewijs ontbreekt. En het zou ver schrikkelijk zijn, als we er naar toe gingen zonder steun van bondgenoten. Haar collega, een reservist die zijn naam niet wil noemen, ziet het wat scherper. „Er moet solide bewijs zijn, voor we daar levens gaan riskeren." Hij is een van de weinige ge sprekspartners die zich er persoonlijk bij be trokken voelt. „Ik kan zo opgeroepen wor- Naarmate de oorlog dichterbij komt, worden de protesten in Amerika tegen militair ingrij pen in Irak massaler. Foto: Reuters/Jim Ruymen den om naar de Perzische Golf te moeten gaan." Oliebelangen Steun van bondgenoten is voor veel Ameri kanen van doorslaggevend belang, zo blijkt uit de peilingen. De helft van de oorlogssup porters valt af als het om een eenzijdige actie van de VS zou gaan. Onderzoeksbureau Gal lup weet te melden dat 52 procent wil wach ten met een invasie tot de VN-inspecteurs wat vinden. En zoveel oorlogslust is er niet. Alhoewel de steun consistent hoog is (64 procent), heeft militaire actie niet de voor keur. Zo n 63 procent van de ondervraagden in een peiling van tv-zender CBS van vorige week hoopt dat er een diplomatieke uitweg gevonden kan worden. Er zijn mensen die hopen dat het Bush niet om de olie te doen is, want dat zou toch wel verschrikkelijk zijn. „Als je denkt dat er wy pens verborgen zijn, moet je binnenvallen. Maar hoe zit het dan met Noord-Korea?", vraagt iemand zich af. Er is zorg over de ge volgen, de consequenties voor de economie, de situatie in het Midden-Oosten of vergel ding door terreurgroepen. En er zijn er die geen hoge pet op hebben van George Bush. „Hadden we Colin Powell maar als presi dent." Maar het idee dat de president van de Ver enigde Staten niet zou weten wat hij doet, is niet te verteren voor Erik, een timmerman uit Falls Church. „Zo'n inval heeft niet veel zin, behalve als Bush meer weet dan wij. Ik hoop maar- dat hij een rechtvaardiging heeft."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 41